MIDMLM1RGSCHE COURANT. i'>«' Jaargang. Zaterdag 1 November BINNENLAND. IcgezondeD Mededeeiingeii. TAMINIAÜ's JAM de BESTE. 1\ 259 191» Deze courant verstbijni d a g e 1 ij k s, mei mtzondericg van Zon- an Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 12 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospeotussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middag9 vóér óén uur aan het bureau bezorgd zijn. Adveriemieu a 2u cent pet regel. Bij abonnement veei lager. Öeboorfce-, dood uu alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels t' 1.50; elke regel mee; 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Z e e 1 a n^d, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Barear A. DE EA HAR Az., X.Z. Voorburgwal 2(16, Amsterdam. Dit nummer bestaat uit drie bladen en sen Kinderblad. EEBSTE BEAD. Zij, die zich nog wenschen te abon- neeren op het Kort Verslag der 2e Kamer, gelieven ten spoedigste hun adres met de kosten, ad zestig cent, te zeuden aan de Administratie. UIT HET VOORLOOPIG VERSLAG. Verschenen zijn de algemeene beschou wingen van hel voorloopig verslag van het onderzoek in de Tweede Kamer der Staats begrooting Zooals reeds bij geruchte werd mee gedeeld is in de afdeelingen zeer uitvoe rig gesproken over den loop en den uitslag der verkiezingen van dit jaar. De commissie van rapporteurs heeft echter gemeend niet te zeer te moeten treden in eene vermelding van de bijzon derheden der zeer talrijke klachten, we ke van van verschillende zijden tegen uit latingen bij de verkiezingen in verkie- zingspeeches, dagbladen ,stroobiljetten, enz. werden gericht. Het voorbeeld van vroegere verslagen volgende, heeft zij zich ten deze tot algemeene aanduidingen bepaald. Het stuk is echter toch nog zoo uit voerig geworden dat wij het slechts kort kunnen weergeven. Een der hoofdgrieven van de politieke medestanders van het vorig ministerie was dat de concentratie zich in haar ma nifest, ook tegen de S. D. A. P. keerde; dat haar candidaten toch bij de herstem mingen hun onafhankelijkheid prijs ga-' ven, en dal tenslotte drie portefeuilles aan de socialisten werden aangeboden. Als de vrijzinnigen wilden samengaan met de sociaal-democratische fractie, hadden zij dat vooraf aan de kiezers beliooren mee te deelen. Tegenover deze opmerkingen werd aan gevoerd dat concentratie niet in 't minst haar onafhankelijkheid heeft prijsgege ven. Ontkend werd dat de verlangde in voering van alg kiesrecht, ouderdoms rente met gesubsidieerde vrijwillige ver zekering en verbetering van het onderwijs niet zou zijn een eigen programma. Voorts werd rechts gezegd dat de over winning het gevolg was van bedriegelijke leuzen en van het opzetten van de eene godsdienstige gezindheid tegen den an dere. Van de andere zijde werd natuurlijk de bedriegelijkheid dier leuzen ontkend Dat er in de verkiezingsdagen een op vlamming is geweest van uitingen, door de medestanders van het vorige Ministe rie als antipapistisch aangeduid, is niet een kunstmatig opgewekt, maar een spon taan verschijnsel, veroorzaakt door het optreden der Roomsch-Katholieken. De loop der crisis. Het debat omtrent den loop der crisis, welke uit den uitslag der verkiezingen voortvloeide, betrof drie punten: lo. de aan dr. Bos verstrekte opdracht tot vor ming van een Ministerie en de door hem met de sociaal-democratische partij ge voerde onderhandelingen; 2o de weige ring der concentratie om zonder mede werking der socialisten een ministerie te vormen; 3o het optreden van het nieuwe ministerie De weigering der portefeuilles door de sociaal democraten werd scherp afge keurd Van vrijzinnige zijde werd er op gewezen dat er voor een aan de verkie zingen voorafgaand overleg omtrent sa menwerking met de socialisten geen aanleiding bestond, en dat die sa menwerking ook niet door de vrijzinnigen werd begeerd, maar werd aanvaard om dat de omstandigheden het noodig maak ten ter verzekering van de door beide gewenschte hervormingen. Uitvoerig werd gesproken over de be- eekenis der beslissing van het Zwolsche congres. Het nieuwe kabinet Tegen het optreden van het nieuwe Kabinet werden verschillende bezwaren geopperd Door medestanders van het vorige Mi nisterie werd aangevoerd, dat, al moge de aan mr. Cort van der Linden verstrek te opdracht, met het daaruit voortge vloeide gevolg, een einde hebben gemaakt EEST BIJ ABNHEM. aan den moeilijken toestand,, waartoe de weigering der linkerzijde tot aanvaarding der regeeringstaak leidde, liet optreden van hel Ministerie niet te rijmen is met goede parlementaire gebruiken Het is aangeduid als een extra-parlementair Mi nisterie Men begreep deze uitdrukking niet. Eenigen waren van oordeel, dat liet optreden van dit Ministerie niet zal leiden democratische ontwikkeling onzer Staatsinstellingen. Verder had de benoeming van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del groote verontwaardiging gewekt. De heer Treub heeft zich niet herkiesbaar gesteld als lid der Kamer, omdat hij zich met de plannen van de concentratie, be treffende de Staatspensionneering, niet kon vereenigen. Wie voorspeld zou heb ben dat hij deel zou gaan uilmaken van een Kabinet, dat zij het in niet al te dui delijke termen, de Staatspensionneering in zijn program opneemt.' zou bij niemand geloof hebben gevonden Men stelde verder de volgende vragen lo. zal het Ministerie voorstellen doen om de toeneming dör macht van Rome, waarover tijdens de .verkiezingen zoo lui de geklaagd werd, tegen te gaan? Zullen uitzonderingsmaatregelen wor den ingediend om de vrijheid en denj vooruitgang der Roomsch-Katholieken te stuiten? Is het Kabinet voornemens het verleencn van een speciale bescherming aan de Hervormde Kérk, bijvoorbeeld door verhooging van bijdragen uit 's lands kas, te bevorderen? Welke meening is het ministerie toegedaan omtrent de vraag of bij benoe mingen op de godsdienstige gezindheid der candidaten zal worden gelet? Zal het kabinet in militaire aan gelegenheden de lijn volgen, door minis ter Colijn aangegeven en rekent het ten deze op den steun der rechterzijde? Re kent het ministerie ten deze ook op den steun der gelieele linkerzijde? 5o. Is het waar, dat als minister van Koloniën is aangezocht een buiten het parlement staand persoon, wiens rich ting zeer verschilt van die van den be noemden Minister? Zoo ja, welke is de reden van deze afwijking van den eersten opzet? Heeft de heer Gort van der Lin den omtrent de aanvaarding en de vervul ling van zijn opdracht overleg gepleegd met de voormannen der concentratie9 Anderzijds werd aangevoerd dat de naam extra-parlementair kabinet er wei nig toe doet. Een concentratie-kabinet is dit niet, zooals uit de opneming van den heer Treub blijkt. Diens optreden werd door verschillende leden verdedigd Onderwijs. Van de Vele opmerkingen, gemaakt naai" aanleiding der Troonrede, ontleenen we hier de volgende l>etreffende hel onder wijs De aankondiging, dat ter zake van de subsidieering van het bijzonder onder wijs eene Staatscommissie zal benoemd worden, had niet weinig leden verrast. Sommige waren bereid in deze aan kondiging een teeken te zien, dal het Kabinet geneigd is tot eene verzoe nende politiek Voor het tol stand komen van een compromis achtte men het echter noodig de taak der commissie niet te beperken tot de subsidieering, maar haar uit te breiden tot het geheele vraagstuk van de verhouding tusschen het openbaar en het bijzonder onderwijs, waarbij dan ook ter sprake zal komen het geven van meer vrijheid aan de openbare school en het toelaten van een leerplan voor de bijzon dere, afwijkende van dal der openbare school. De financiën Verscheidene leden achtten de groote financieele moeilijkheden, waarvoor de Regeering zicli geplaatst ziet, een gevolg van de onvoorzichtige en onverstandige financieele politiek van het vorige Ka binet Dat het opgetreden Ministerie van tariefsverhooging niet weten wil en ver sterking van middelen zoekt te vinden door verhooging van belastingen, waarbij niet de draagkracht der betalendcn reke ning wordt gehouden, had men met ge noegen gezien Hiertegenover werd opgemerkt, dat het in de staatshuishouding niet noodig is terstond te voorzien in dekking van toe komstige uitgaven Dat hel financieele be leid van hel vorig Ministerie geenszins af- keuringswaardig was, blijkt uit het feil dat de drie vorige dienstjaren, ondanks dc groote stijging der staatsuitgaven, met niet onbelangrijke voordeelige saldo's op den gewonen dienst sloten Eenigen leden vroegen of het de be doeling is de successiebelasting in de rechte lijn te verhoogen Daartegen zou h i. in den iandc zeker veel bezwaar bestaan. Het plan om.' uitkeeringen krachtens levensverzekeringen aan de successie be lasting te onderwerpen vond instemming. Voorts werd hel denkbeeld van slaals- erfrecht in de overweging der regeering aanbevolen Verscheidene leden waren gestemd voor invoering van eene belas ting op goederen in de doode hand. Ook werd heffing van een beursbelasting aan bevolen, voorts een technische herzie ning van liet tarief van invoerrechten belastingen op cinematografen, grammo- phoneu en speelkaarten en een debiet- recht op tabak. Ecnigc leden meenden dat een wenf schelijke besparing ware te verkrijgen door nifet voort '6 e gaan niet den bouw van het fort te Vlissingen Men zou gaarne van de regeering ver nemen of de mogelijkheid hiertoe alsnog bestaat en (zoo ja, of zij bereid is de ven- dere afwerking te slaken. Sommigen drongen opnieuw aan op verlaging van «en ■•uikeraccijns sumus op dc deur van hun Club wilden spijkeren. Op dit oogenblik kan nog niemand zeg gen. wat hij straks zal mo ten doen en wal liij mijden zal Ai wal dusver uil de pen kwam, kon niet anders dan conditioneel zjjn. Eu wal nu conditioneel geponeerd werd, kan eerst door de uitspraak van het kabinet die we straks inwachten, over gaan in den vorm van besluit HET EIND DER COALITIE? Een werkelijk opzienbarende driestar komt voor in het jongste nummer van de „Standaard' Onder het opschrift „Nade rend einde' leest men daar het volgende ,Dat de Coalitie op haai- laatste beenen loopt, is voor niemand meer een geheim Althans bij de stembus Ook al mocht ze in de Staten-Generaal gelijk we hopen, blijven en zich sterken Evenredige vertegenwoordiging is op het komen, en dan natuurlijk stelt elke partij bij de stembus haar eigen manne kens, iets wal vooral- in de R Kath, Staatspartij reeds nu tol berekening van de dan vermoedelijk te verwachten uit komst uitlokt. Hef' is dan ook te verstaan, dat men vooral van die zijde de revisie van art. 80 met zekere ingenomenheid inwacht, mits mei evenredige vertegen woordiging Vermoedelijk toch dat men van Roomsche zijde alsdan, zonder eenige hulp van buiten, houdt wat men heeft, herwint wat men in Juni verloor en nog vier nieuwe zetels op den koop toe kan bezettpn. Naar het sdhijnt, gaf dit schoon voor uitzicht nu reeds aan de redactie van hel Centrum zekere aanleiding, om liefst, wat er ook gebeure, zonder veel opont houd, op dit doel aan te sturen ,en des noods het Onderwijsgeding er tijdelijk J Lievense Pz voor in den steek te iaten Is dit zoo, dan zullen we ons daarop geen enkele aanmerking veroorloven. Wij spraken ten deze alleen Voor wat aangaat de anti-rcvolutionnaire partij en zullen ons wel wachten op de Christelijk-Histo'r' rische Unie of op de R Kath. Staatspar tij critiek te oefenen. Haar plan voor de toekomst ontwerpe elke partij zelve. Alleen maar wil 'l ons voorkomen, dal het Centrum dan toch, eer ze verder hiertoe overgaat, wel zou doen, niet van zijn vroegeren bondgenoot een eenigszins hartelijker afscheid te nemen, en het niet af te doen met wat ten slotte lijken kon op een kaartje met p. p. c. Bij ons primeerde steeds, en primeert nog de onderwijsquaeslie boven de elec torale Liefst zien we beiden in het span loopen. Maar gaat dit niet, en komt 't tot een niet af te weren botsing, dan schijnt ons 'l afspannen van de electorale merrie voor het oogenblik geraden, en gaan we alleen met onzen schoolhengst desnoods door. Metterdaad nu verkeerden we in de meening, dal over dit vraagstuk op heel de Rechtsche linie evenzoo buiten on zen kring gedacht werd Thans schijnt dit niet zoo zeker meer het geval te zijn. Niet, men versla ons wel, alof de Anti- revolutionnairen nu reeds een non pos Uit Stad en Provincie Uit Middelburg. In de gisteren alhier" gehouden al gemeene vergadering van de verceuiging „Onze Vloot werd o a. de rekening van liet afgetoopen vereenigingsjaar vastgc stekt in ontvang en uitgaaf op f 399.55s, terwijl op de rekening 1913—1911 over gebracht wordt een nadeelig saldo van f 86.13s. Voorts was aan de orde de verkiezing van een ondervoorzitter wegens bedanken van den heer mr. de Veer. Op het dub beltal kwamen voor de heeren jhr. C. J van Adrichem Bogaert en mr. G. J. Spren- ger. Verkozen werd eerstgenoemde. Nog een tweede stemming was noodig door het overlijden van den heer Blankert Het dubbeltal voor deze vacature be stond uil de heeren Louis en W. Hioolen Verkozen werd de heer Louis De voorzitter deelde mede, dat plan nen bestonden om een lezing te doen houden en men zich daarvoor in ver binding had gesteld met den heer Wes- terveldt in den Ilaag Niets mee; aan de orde zijde werd de vergadering, die door weinig leden be zocht: .was, gesloten. Uit Walcheren. Vrijdag hield de gemeenteraad te Wèstkapelle een openbare vergade ring, welke voor het laatst gepresideerd werd door den heer A. Overduin, burge meester. Na hel lezen van de ingekomen stuk ken, die voor kennisgeving ter zijde wer den gelegd, kwam in behandeling de pen- sionneeriug van gemeenteambtenaren Be- slolen^werd om zoowel van inkoopen als gewone bijdragen alles te verhalen op de ambtenaren, wat de wet toelaat. Een voorstel van Burg en Weth om 1 pCt van de inkoopen uit de gemeentekas toe te staan, werd door de meerderheid van den Raad afgestemd De gemeente-begrooting, dienst 1914, werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 15 305.06 Tot lid van het Burg Armbestuur werd benoemd de heer J. Brasser. Een wijziging in de verordening van den Burg. Stand werd gemaakt, waarbij de heer J. de Vos, gem -secret belast wordt met alle administratieve werkzaamheden, den Burg Stand betref fende. Daarna werd behandeld een paar re clames op den aanslag in den hoofdei, omslag, ingediend door \V Verhage en M. van Vlaanderen; de aanslag van bei den werd gehandhaafd Daarna had nog afschrijving plaats van P Minderhoud Kz. voor een half jaar in de hondenbelasting. Daar er niets meer was te verhandelen nam nu de heer A. Minderhoud J.Kz eerste wethouder, het woord, om den scheidenden burgemeester dank te bren gen voor de vele diensten der gemeente bewezen en hoopte, dat hem nog vele jaren gegeven moge worden, rustig en in gezondheid van zijn pensioen te ge nieten. Daarop nam de heer A Overduin het woord. Dat hij wegens gezondheidsredenen zijn ontslag had moeten aanvragen was voor hem zeer pijnlijk Dat zal ieder wel be grijpen Gaarne was hij burgemeester ge bleven tot het eindigen van dezen zes jarigen termijn, tot hel jaar 1917 dus, doch dit heeft niet zoo mogen zijn. Het geeft mij echter, zoo zei hij, van daag reden tot tevredenheid en dank baarheid, dat ik 20 jaar lang de eer heb gehad, burgemeester van Westka- pelle te zijn, waardoor deze gemeente mij na aan het hart ligt Hoe kan het ook anders Twintig jaar lang heb jk deze gemeente gediend en, zooals u allen bekend meegeleefd met de gemeentenaren. Zeer zeker zal ik het in dien tijd niet ieder naar den zin hebben kunnen ma ken; maar welk gezaghebbende kan dat? Ik dank intusschen al de heeren voor den steun, dien zij mij bij het behartigen der gemeentebelangen hebben verleend Dien dank breng ik ook aan alle amb tenaren dezer gemeente Een afzonderlijk woord va» dank breng ik aan den secretaris, den heer dc Vos, den gemeenteveldwachter Stoel en den gemeentcbode Louwerse, met wien ik da gelijks in aanraking kwam. En hiermede, mijne heeren. neem ik afscheid van u en hoop, dat mijn op- olger de man zal zijn, die den tact zal bezitten, noodig om de gemeente in een goede richting te besturen En mocht hij tekortkomingen mijnerzijds ontdekken, dat zulks hem tot leering moge strekken. Ik sluit deze vergadering. Van de tribune werd de heer A Over duin door den heer G Houtekamer nog met een waardeerend woord toegespro ken o it Zuid- Bevelend. Men schrijft ons uit R i 11 a n d-B a t h: Het bericht omtrent den deserteur eischt eenige verbetering Het is thans zoo goed als zeker, dat hij niet heeft be hoort tot de troepen die den marsch Bergen op Zoovn- Vlake maakten, dooh dat hij des morgens van uit Bergen op Zoom met den trein medegekomen is. Hij is met den volgenden trein in burger kleeding naar Vlissingen vertrokken o Uit Noord-Boveland. In de Vrijdagmiddag te Colons- plaat gehouden vergadering van inge landen van den oud-Noordbevelandpol- der waren 38 van de 49 stembevoegde ingelanden tegenwoordig of vertegen woordigd. Besloten werd tot de uitvoering van de ■olgende buitengewone werken a. Den dijk van de Wanteskuip te verbeteren door aanwending van natuur steen b Het verdedigen en verhoogen van den zeedijk tusschen de dijkpalen 20 en 22 door gewapend beton. Verder werd het bestuur opgedragen, een begrooting van kosten op te maken voor een verbetering van den dijk van af het pakhuis van den heer Anth Kole tot bij den polder „Al te klein" door plaatsing van een betonmuur op de kruin van den dijk Deze zaak zal dan verder behandeld worden in een vermoedelijke December-vergadering Op voorstel van het bestuur werd be sloten tot het aangaan van een annui- teitsleening van 100.000 Door de vergadering werd het bestuur machtiging verleend om een gedeelte van perceel .1135 van sectie A in Colijns- plaat te verkoopen aan de gemeente Co- lijnsplaat, voor het geval dat terrein noo dig mocht blijken, om daarop een gasfa briek te slichten, tegen f 10 per Are Ten slotte werd aangenomen een be stuursvoorstel om inplaats van grind, voor een gelijk geldelijk bedrag macadam aan te koopen voor de navolgende wegen le. voor den Nieuwen weg, van af de straat lot aan den Zuidlangen weg; 2e. voor den Molenweg, van af den dorpsweg tot aan den Noordlangen weg; 3e. voor den Noordlangen weg, van af den Kalschen groenen weg lot aan den Bromdijk Na nog eenige minder belangrijke be sprekingen werd de vergadering geslo ten o U i t Th o 1 e n. Te O u d-V ossemeer geraakte W oens dag een knaapje van circa 6 jaar onder een bielenwagen; aanvankelijk meende men dat het nog al goed zou afloopen, maar nu blijkt hel ventje ernstig onge steld te zijn, waarschijnlijk tengevolge van inwendige kwetsuren Uit Schouwen-Duiveland. Het ijzeren aakschip „Voorzorg", schip per Dobbelaar van EHIewoutsdijk, dat Donderdag op de Krammerplaat aan den grond voer, is Vrijdag, na door de bergingsmaatschappij van Brouwersha ven in een drietal booten gedeeltelijk te zijn overgeladen, vlot gekomen en naar zijn bestemming te Dintel opgevaren Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Op het klipperschip van de wed J de Lege is Vrijdagavond, op het kanaal zeilende van Sas van Gent naar Neu zen van den 18-jarigen (knecht J Pikkaart door een staaldraad een voet afgeknepen, toen hij dien met den schipper aan den bolder wilde vastzetten, om achter een stoomboot te sleepen. Door den schipper voorloopig verbonden, werd de ongeluk kige jongen bij aankomst te Neuzen ter-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1