[1 31 October. Compromis. I* 2S8. ise* Jaargang. ÜHvl V rijdag Deze courant versabijnt A a g e 1 ij k 9, met uitzondering -van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoewel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nimmers kosten 5 cent. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectassen daarvan zijn aan het bnreau te bekomen. Advertenties voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór óén uar aan het bnreaa bezorgd zijn. AdvertentiBn 2% cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle aadere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 2# cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betredende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Biireiwi A. DE LA HAK Az., Jf.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Bg i courant behoort een bgvoegsel. We hebben gisteren betoogd dat wie een bevredigende regeling wenscht over een onderwerp van strijd, moet trachten de beide partijen opdat onderwerp tot elkaar te brengen, en niet moet kwanselen met andere zaken die er niets mee te maken hebben. Rechts toont echter nog geen neigiag inzake onderwijs tot eenige overeenkomst te geraken, die allen zou bevredigen. Ze voelt niets voor het commissie-plan der regeering. Ook al zou men Rechts niet tot dat uiterste middel van eau non-poaaumus-poli» tiek overgaan, dan is toch blijkbaar aan die zijde een neiging overheerschend om niet te willen weten van eenig toegeven in de onderwijskwestie. Dat is ook precies hetzelfde wat onder de vorige regeering gebeurde met de grond wetsherziening. In den regel wordt een Grondwet beschouwd als een wet waarin wel algemeene lijnen worden aangegeven, maar waarin geen vraagstukken van partij stryd worden beslist. Eu toch hebben we gezien dat de rechtsche meerderheid der Commissie voor Grondwetsherziening inzake onderwijs eenvoudig haar eigen wenschen opnam. En daarna zagen we dat de regeering eenvoudig dat meerderheidsvoorstel overnam, zelfs zonder ook maar ten enkel woord te wijden aan de bezwaren en het tegen-voor- stel der linker minderheid. Het ligt dns wel in de lijn dat Rechts ook nu weer haar eigen eisch als 't eenig mogelijke Toorop stelt, welke eisch, het zij terloops opge merkt, heel wat verder gaat, dan wat daar vroeger als uiterste wensch werd gesteld. Nu is 't echter een feit dat een grond wetsherziening op zulke belangrijke puDten niet mogelijk is zonder compromiB. Het «Huisgezin» zelf herinnerde daaraan nog, door te wijzen op de geöischte stemmen- meerderheid. En men kan ook zeggen dat de negatieve uitslag in onderwijszaken in 1886 een compromis was, daar de rechter zijde bevrediging kreeg door de erkenning vau een deel der linkerzijde dat de Grond wet zooals zij toen luidde en nu nog luidt, de subsidieering der bijzondere scholen niet in den weg stond. Het was ook met steun van een deel der Linkerzijde dat de wet- Mackay, de subsidieering der bijzondere scholen, tot stand kwam. Ligt hierin niet reeds een aanwijzing dat de oplossing der onderwijskwestie zou kun nen worden gevonden buiten de grondwets herziening om Over het al of niet grond wettige van de subsidieering der bijzondere scholen wordt reeds lang niet meer gedis cussieerd. De strijd loopt over de draagwijdte te geven aan de bepalingen der onderwijswet. Nu weten we wel dat de meerderheid der Grondwetscommissie trachtte in de Grondwet een nieuw element te brengen door daarin de formule op te nemenbijzondere school regel, openbare school aanvulling. Maar we beweren beslist dat de sehoolstrijd iu den lande dat karakter niet heeft. Die verscherpte formule is een leuze van den jrilerlaatsten tijd, althuis als hoofdinzet van den strijd. De hoofdinzet w&s nog steeds de mate van subsidieering der bijzonderescholen, de gelijkstelling daarvan met de openbare, en de mate vam toezicht van overheidswege. Bn wil men werkelijk van Rechts voortaan die nieuwe leuze tot hoofdinzet maken, dan is het zeker, dat de schoolstrijd in de eerste tientallen van jaren niet geëindigd zal zijn. Want geen vrijzinnige zal ooit kunnen toe stemmen in een maatregel die aan de kerke lijke scholen een overheerschende positie zou geven. En sJb eenmaal die maatregel toch tot staad kwam, dan ook zou de strijd blijven voortduren, al was 't alleen maar over de vraag welke mate van macht dan zou moeten worden toegekend aan het school toezicht op die tot regel gemaakte bijzondere scholen, een uiterst teer punt, zooals men weet. Maar dit ter loops. De kwestie die wij nu op 't oog hebben is vraag de, of de «voor allen bevredigende oplossing», die de regeering door een commissie wenscht te doeg^oeken, moet gezocht worden in de Grondwet of daarbuiten. De vraag is van belang omdat daarmee dan tevens zou worden uitgemaakt of de Grondwetsherziening, die in ieder geval noodig is voor kiesrechtuitbreiding, al of niet zou moeten wachten op het resul taat van dat commissie-onderzoek. We meenen dat de oplossing ook nu in de onderwijswet kan gevonden worden, evengoed ale het geval was bij de onderwijs wetten van Mackay en Euyper. Datzelfde standpunt is trouwens ingeno men in de nota van de vrijzinnige minder heid der Grondwetscommissie. Wel stelde die minderheid ook een gewijzigd art. 192 voor, maar dat alleen omdat ze de wenschelijk- heid erkent in de Grondwet ook rondnit den toestand te noemen, zooais die bestaat. Het voorstel bepaalde er zich toe voor te schrijven dat het onderwijs zoo worde inge richt, dat nergens voor de ingezetenen de gelegenheid ontbreke om hun kinderen in het genot te stellen van onderwijs waarbij hun godsdienstige overtuigingen worden geëerbiedigd,'" en voorts dat de wet de voorwaarden vaststelt waarop ten behoeve f van bijzondere scholen geldelijke bijdragen uit 's Rijks kas kunnen worden gegeven. Maar in de toelichting tot dit voorstel der nota-Van Doorn c. s. leest men o. a. het volgende (spatieeringen van ons) In dit voorstel is geen stelsel van schoolwetgeving neergelegd. Onderge- teekenden zien hierin niet de uitdrukking van hun wen schen op onderwijsgebied maar een grondwetsartikel dat den wetgever ruimte laat voor het geven van verschillende oplossin- g e n aan het vraagstuk van de inrich ting van het lager onderwijs. De bijzon dere school wordt in dit voorstel als medearbeidster erkend waar het geldt de voorziening in de behoefte des volks aan goed onderwijs. Uitdrukkelijk vindt dit zijn erkenning in de bepaling dat 's Rijks kas de bijzondere school geldelijk zal kunnen steunen. Eenige beperking aan dien te verleenen steun wordt niet gegeven, zij het dan de beperking van de bij de wet op te leggen voorwaarden, welke de aan de onderwijzers testellen eischen van bekwaamheid en zedelijk heid en de aan het onderwijs te stellen eischen van omvang en deugdelijkheid zullen betreffen of welke zullen voort vloeien uit het noodzakelijk toezicht op de besteding van gelden uit 's Rijks kas verstrekt. Niets belet hun dat de wetgever voldoe aan redelijke eischen van hen die een sohool voor hun kin deren willen vinden welke, meer dan de openbare school zulks doen kan, hun godsdienstige behoelten bevredigt. De waarborg, dat geen schoolwetgeving het recht der burgers op een schoolonder wijs waarbij hun godsdienstige overtui ging geëerbiedigd wordt, aantaste of illusoir make, is duidelijk uitgesproken. Maar ook niets meer dan dat. De grondwetgever moet zich in hoofd zaak hiertoe bepalen. De taak, een moeilijke voorzeker, het vraagstuk in de praktijk op te lossen blijve den wet gever overgelaten. Dit is dus geen oplossing van het vraag stuk, maar wel het openlaten van de gele genheid een voor allen bevredigende oplossing te vinden, wat het voorstel der meerderheid niet doet. Wat hier door de vrijzinnige minderheid wordt betoogd, getuigt van een heel wat ruimer begrip van 't geen een «Grondwet» moet zijn, dan het betoog in het rapport der meerderheid die eenvoudig haar eigen wenschen als grondwetsartikel formuleerde, hoewel ze wist dat die formule voor de minderheid en voor minstens de helft der bevolking onaannemelijk is. Wanneer dns een verzoeningscommissie benoemd wordt, dan zal het o. i. zeer wel mogelijk zijn dat zij zieh bepaalt tot eer algemeene termen vervat Grondwetsartikel, mits daarnaast worde aangegeven door welke wijzigingen der onderwijswet een regeling kan worden getroffen, die allen bevredigt en niet alleen rechts. Ter linkerzijde staat als uiterste de wensch van den Bond van Ned. Onderwijzers voor een verplichte algemeene neutrale school en verbod van byzondere een wensch die door bijna geen ander Links gedeeld wordt. Rechts staat als uiterste als steeds verder verschuivend uiterste de wensch naar een overheersching der bijzondeie school, en zooal niet de opheffing der open bare school dan toch wel haar verlamming, haar verlaging tot aanvullende armenschool. Die twee uitersten zullen nooit regel kannen worden. Maar dat daar tusschen in niet een regeling te vinden zon zyn die als compromis de vijandige groepen verzoent, we vinden het misdadig reeds van te voren die mogelijkheid te ontkennen. BINNENLAND. DE ONTEVREDEN FRIESCHE CHR. HISTORISCHEN. Woensdag is te Leeuwarden op een vergadering van liet Provinciaal comité der Chr Historische Unie in Friesland in veelvuldigen vorm uiting gegeven aan de ontevredenheid over het beleid der Christ. Historische Unie. Allereerst in een uitvoerige rede van den voorzitter ds. H van Eijck van Hes- linga, die o a uiteenzette waarom hij gemeend had als lid van het hoofdbestuur te bedanken Vraagt men: wat nu? dan gaf de spre ker daarop geen antwoord Hij wil niet in zekere richting drijven, maai- met het provinciaal bestuur den broederen gele genheid geven hun meening in broeder lijken geest te geven, opdat we zoo ge leid mogen worden in het rechte spoor Verschillende sprekers voerden hierop het woord, waarbij hoofdzakelijk de loop der zaken in den laatsten tijd op politiek gebied werd nagegaan en besproken. De volgende motie wordt voorgesteld en met algemeene stemmen aangenomen „De vergadering enz., gehoord de tactische en principieele bezwaren, gerezen in den boezem van de verschillende kiesvereenigingen in de provincie Friesland, draagt het bestuur op een onderzoek naar den omvang en den ernst in te stellen van die bezwa ren en de middelen aan te wenden tot wegneming en voorkoming daarvan." Eenparig werd besloten met ernst naar oplossing der bezwaren te trachten, zoo dat de vergadering in de beste harmonie eindigde, paar het verslag in Ide „Nederl." meedeelt Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De gisteravond in de kleine zaal van de sociëteit ,,De Vergenoeging" door.de heeren H. Snijders en J H. Deibei bijeen geroepen vergadering tot bespreking van het plan om op te richten een vooruit- strevend-vrijzinnige kiesvereeniging voor den gemeenteraad, was druk bezocht. Bovendien waren er nog velen die door het zenden van een kaartje instemming hadden betuigd maar niet aanwezig kon den zijn De vergadering werd geleid door den heer H. Snijders, die de aanleiding tot de oproeping uiteen zette, n.l. het gebrek aan een organisatie van de vrijzinnigen bij raadsverkiezingen, en die tevens meedeelde, dat hij zelf bij de verdere ont wikkeling der plannen geen zitting in het bestuur wilde hebben. Bij de besprekingen kwam o a. ter sprake de verhouding tot hen die onlangs per circulaire opwekten tot een kiesver eeniging voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Gemeenteraad, buiten de Vrijz. Dem Kiesvereeniging De heer inr. J. A. Fokker, een der on derteekenaars van de circulaire, deelde mee dat hij door 't zenden van een kaartje zijn instemming met de plannen voor een gemeentelijke kiesvereeniging had betuigd, al was hij persoonlijk niet vooruitstrevend vrijzinnig Hij achtte het •echter gewenscht een eind te maken aan den bestaanden toestand van candidaat- stelling door groepjes kiezers. Eenige da gen daarna kwam het verzoek om ook te teekenen de genoemde circulaire, en daar spr veel dichter staat bij die rich ting heeft hij de circulaire onderteekend Maar hij wilde toch in deze vergadering komen om de verzekering te geven dat die andere vereeniging geenszins vijandig legen deze gezind is, maar oprechte me- werking vraagt en toezegt De heer Snijders, die erkentelijkheid uitsprak voor deze toezegging, zette ech ter voorts uiteen dat z.i. de uitdrukking „vrijzinnig" zonder meer niet voldoende is Wanneer men aan de kiezers geen houvast geeft, zal men zien dat velen zich tot de sociaal democraten wenden, ook zonder dat ze sociaal democraat zijn. Daarom is het gewenscht een vereeniging van vooruitstrevend-vrijzinnige richting te vormen Een ander punt van bespreking was de door den heer Swaters gedane vraag be treffende de verhouding tot de Vrijz Democr. kiesvereeniging In antwoord werd uitdrukkelijk door den heer Snijders verzekerd dat de nieuwe kiesvereeniging geheel zelfstandig zal zijn, en dat men juist zooveel moge lijk wil vermijden dat deze vereeniging zich als vrijzinnig democratisch komt aan melden. Verschillende andere sprekers voerden hierover het woord, allen betoogend dat men bedoelt in deze vereeniging voor de gemeenteverkiezingen samen te brengen de twee linker groepen der vrijzinnigen Unie-liberalen en Vrijzinnig Democraten, wat men vooral noodig achtte nu de andere kiesvereeniging een vereenigings- punt blijkt te zullen worden voor de vrij liberalen In beginsel werd ten slotte met alge meene stemmen besloten tot oprichting Aan een voorloopig comité van vijf le den werd opgedragen de statuten te ont werpen Tot leden werden gekozen de heeren mr J Adriaanse, J H Deibei, mr. M J. de Witt Hamer, dr J C Bolle en F. A. Hiller. Dit comité wees als voorzit ter aan den heer Dei bel, en als secretaris den heer Hiller Woensdagavond hield de afd Mid delburg der Ver v. Vrouwenkiesrecht eene ledenvergadering De beschrijvings brief voor de Alg. Verg. te Rotterdam werd besproken en een afgevaardigde voor deze vergadering gekozen O. a. werd meegedeeld, dat het H B. besloten had, nu de kans op de verkrijging van 't vrouwenkiesrecht wel-is-waar vergroot is, toch de actie met kracht voort te zetten en voornamelijk in die streken van ons land waar voor dit vraagstuk nog weinig belangstelling getoond werd, groote pro- pagandatochten te maken. Onze provin cie kwam het eerst daarvoor in aanmer king en hoewel Idoor omstandigheden van verschillenden aard, de middagvergade ring in M. belegd maar matig bezocht werd, kunnen wij met vreugde constatee- ren, dat ook de belangstelling op Wal cheren voor deze zaak gewekt is en onze afdeeling zich mag verheugen in belang rijke toename van 't ledental. Dank zij 't batig slot, dat de Propagandadag ons dezen zomer bracht, kon er een propa- gandafonds gesticht worden, hetwelk zijne werkzaamheden reeds aanving, door de uitgave van eene brochure „Is het stre ven naai- vrouwenkiesrecht van Christe lijk standpunt te veroordeelen Deze brochure is toet toestemming der schrijf ster samengesteld uit de werken van Jo hanna W- A. Naber en reeds op ruime schaal verspreid Met een opwekking aan alle aanwezige en niet-aanwezige leden om dit fonds met eene kleine of groote bijdrage te steunen, en daardoor aan de propaganda onzer ideeën mede te werken, werd de vergadering gesloten Naar wij vernemen is het huis Lange Noordstraat C 31; dat thans in tweeën wordt verhuurd, verkocht aan een stad genoot ten einde er een burger hötel te slichten Reeds eerder was in dat huis een hotel gevestigd, het „Heerenloge- ment", dat zich o m. in de gunst van koning Willem III mocht verheugen Uit Vlissingen. In een der loodsen van de Mij. „Zee land" aan de buitenhaven te Vlissin gen zijn thans geherbergd een 12-tal Chineezen (mannen, vrouwen en kinde ren) die naar Engeland wilden overste ken maar daar geweigerd werden, en toen weer werden teruggevoerd Morgen zullen zij weer naar hun land terugkeeren Uit Zuid-Beveland. De nieuwbenoemde concierge aan de Ambachtsschool te Goes, de heer M B de Mimck aldaar, heeft bericht deze be noeming aan te nemen Donderdag vergaderde onder voorzit terschap van den heer D D. van der Bout, het comité van het te Goes September gegeven kinderfeest. In deze vergadering deed de penning meester, de lieer P. A de Ligny rekening en verantwoording, welke rekening aan wijzende in ontvangst f 663.89 en in uit gaaf f 609 875, alzoo een goed slot van f 54 015, werd goedgekeurd en vastge steld onder dankzegging aan den per ningmeester voor zijn beheer Aangaande liet goed slot werd na eenige bespreking besloten f 15 nog uit, te keeren aan den heer van de Linde voor het gebruik ma ken van diens weiland, f 12.60 te bestem men voor aankoop van gedenkbekers ter uitreiking aan de vrouwelijke leerlingen der R. H. B S en aan de kinderen der bewaarschool en f 10 voor het schenken van een herinneringsmedaille aan de mu ziekgezelschappen Euphonia en Hosanna. Het overblijvende zal op een spaar bankboekje geplaatst worden om nog bij een eerstvolgend feest in deze gemeente van deze gelden gebruik te maken. De niet opgelaten ballons op den Feest dag, wegens te late ontvangst, zullen be waard worden om deze, zoo mogelijk, bij den a.<s. jaardag van prinses Juliana te doen opstijgen Als laatste punt op de agenda stond vermeld, de ontbinding van het comité. Alvorens liierloe werd overgegaan, werd door den voorzitter, de heeren K. Le Cointre, secretaris en Ch Klooster man, medebestuurslid in hel bizonder dank gebracht voor hun bemoeiingen Door den heer A R Breetvelt werd een woord van waardeering gericht tot den voorzitter voor diens ijver en toe wij ding voor liet schitterend geslaagd kin der feest, waarna de vergadering gesloten werd. De handboogschutlerij „Zorgvliet" te. Ellewoutsdijk ontving van den am baclitsheer M J. van Hattum van Elle woutsdijk te Beverwijk, bij gelegenheid van diens zilveren bruiloft, een zeer fraai en kostbaar vaandel ten geschenke - Tijdens een verblijf van de familie aldaar werd dit deze week aan het be stuur van de vereeniging, waarvan de 78jarige wethouder J van Liere hoofd man is overhandigd Donderdag vergaderde de raad van. S c li o r e onder voorzitterschap van den heer J G. van Nieuwenhuijzen, burge meester. Een voorstel van B. en W„ tot wijziging van het reglement voor de ambtenaren, van den Burgerlijken Stand, bepalende dat op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag het bureau telkens een uur zal zijn ge opend en verder op andere dagen waxmeer dit eventueel noodig mocht zijn of mocht worden verlangd, werd aangehouden naar aanleiding van de opmerking van den heer Verhaage, dat de gemeentewet toch duidelijk zegt dat het bureau op eiken werkdag een tijd moet zijn geopend. Daarna werd ter goedkeuring aangebo den het nieuwe reglement voor het alge meen armbestuur, hetwelk na een kleine aanvulling welke de heer Verhaage voor stelde, met algemeene stemmen geschiedt Besloten werd verder nog om het zoo genaamde armenhuis aan de waterleiding te doen aansluiten Verder stellen B en W. voor om thans aan de aanhangige gaskwestie een eind te maken door aan de gemeente Kruinin- gen le berichten dat een verbruik van 16 000 Ms gas wordt gegarandeerd be nevens dat, benoodigd voor straatverlich ting Indien de gemeente Kruiningen op deze voorwaarden dus ingaat komt de gaskwestie in orde Een verzoek van het Groene Kruis om een subsidie vau f 10 werd o.a. ook wegens den minder gunstigen toestand der gemeenlefinanciên afgewezen. Daarna ging de vergadering over tot het behandelen der begrooting van 1914 Algemeene beschouwingen werden daar bij niet gehouden. Verschillende reclames over den hoof- delijkcn omslag werden in een zitting met gesloten deuren behandeld De „Avondster" (Bergen op Zoom) be vat een meedeeling over het verkrijgen van Eieclriciteit door eb en vloed te HUnsweert De nieuwe sluiswerken, die tot stand zijn gebracht voor het kanaal door Zuid- Beveland, zullen electriscli bediend wor den. En de benoodigde eieclriciteit denkt men te krijgen door gebruik te maken van de beweging van eb en vloed Zijn wij wel ingelicht, zoo zegt ge noemd blad dan is het initiatief daartoe uitgegaan en de plannen ontworpen door den heer Bongaerts, ingenieur van s rijks waterstaat en. als afgevaardigde van Roermond, lid der Tweede Kamer.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1