MiRDELRIRGSCHE COURANT. r 2ö7 I5«e Jaargang. Donderdag 80 October. Wjj kunnen niet. FEUILLETON. CHRISTINE, Binnenland. Uit (is Staatscoarant Uit Stad en Provincie 191 3 Deze courant versehijnt d a g e l ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg ale voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordealige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóêr één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 26 cent per regel. Bij abonnement vee) lager, •eboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels i' 1.50elke regel mee 2# cent. Reclames 40 cent per regel. Groote lettere naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. I>E LA MAK Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Non-possumus \vij kunnen niet; (in *le politieke praktijk) wij willen niet. Een korte herinnering, voor velen over bodig, voor anderen wellicht niet: Toen bi 1886 de wetsontwerpen voor grondwetsherziening bij de Tweede Ka mer in behandeling waren, verklaarde de rechterzijde dat, zoo niet voldaan werd aan haar- wenschen len opzichte van het on derwijsartikel „hunnerzijds een „non pos- s'iunus" zou worden betracht ten aanzien van al de andere voorgestelde verande ringen in de grondwet, zonder zelfs den inhoud der voorstellen in aanmerking te nemen." Dal was een booze bedreiging, op 't kantje af revolutionair, zoo niet 't kantje over Maar het liep kalm af Wel werd naai' aanleiding van die sta kingsbedreiging besloten om onmiddellijk na de algemeene beschouwingen het eerst van alles het hoofdstuk over onderwijs in behandeling te nemen, maai- toen hel na lange discussies tot stemming kwam, werd Mies verworpen het voorstel van rechts, het voorstel van links, een ander voorstel van links, en het regeeriugs- voorstel. Hoe moest liet toen met die. non-pos- aiunus-poliÜek? Rechts had eenmaal ge zegd: we willen niet als we onzen zin Biiel krijgen in zake onderwijs. En daar tde Kamer vrijwel-op 't doode punt stond, heteekende die verklaring dat er van de andere voorstellen lot grondwetsherzie ning niets zou komen. En bijgevolg trad minister Heemskerk af Dat toen Mackay weigerde het aanbod tot jkabinelsvorming op zich te nemen was begrijpelijk, want er was de voor- waaide aan verbonden dat de nieuwe re geering de aanhangige voorstellen ver der zou doen afhandelen. 't Was ook begrijpelijk dal toen de Ka mer ontbonden werd, en ook dat minis ter Heemskerk aanbleef. Maar wat wel opmerking verdient is dat in die nieuwe Kamer de nu tot minderheid geworden rechterzijde met haar non-possumns-verklaring geen weg meer wist. Een deel was ervoor onwillig te blijven, maar een ander deel bleek be reid mee te merken, en het gevolg is ge weest dal er van geen verzet meer sprake wasde behandeling der overige voorstel len ging gladjes voort. tWe meenden dal in herinnering te moe ten brengen, nu wederom van rechts die tnon-possumus-laktiek wordt aanbevolen als strijdmiddel. En ditmaal zou die tak- tiek dan dezen vorm krijgen: wij helpen niet mee aan de kiesrecht-uitbreiding, wanneer wij niet eerst in onder wij s-zaken onzen zin krijgen Zoo luidt het advies iq. a van de „Standaard" en de „Tijd". Daarentegen zijn twee andere katholieke bladen liet,, Centrum" en hel „Huisgezin' tegen die taktiek. Het „Centrum" is zoo verstandig om te waarschuwen dal wie een „non possumus- leus" aanheft, zeker moet zijn, die tot het eind te kunnen volhouden, anders speelt men zonder succes dadelijk zijn hoogste troef uil. Uit het bovenstaande blijkt dal er wel reden is voor zoo'n waarschuwing. Nu zet ,(le „Standaard" we! niet reeds dadelijk die non-possiimus-takliek vast, maar liel blad komt in zijn jongste num mer toch lot de slotsom dat er van een compromis geen sprake kan zijn. We moeten echter zeggen dal zeiden zoo eigenaardig de gewone beleekenis van een „compromis" ge looeehend werd, als nu door dv. Kuyper. Gewoonlijk beschouwt men een com promis als een overeenkomst verkregen door toegeven van twee kanten. Dr. Kuy per denkt er anders over. Dat hij meent dat men niet met beide voeten op 't terrein van het onderwijs moet blijven staan, maar dat de hoofd- eiseh Rechts ligt op het erf der school en dat van Links op het electorale erf, maakt reeds van zijn compromis een ta melijk onwaardig loven en bieden Dat is geen overeenkomst, maar een „Ivuh- handel". En geheel in de lijn van die markt- manieren is dan de methode door den Standaard'-schrijver gevolgd als hij ver der zegt' „op onderwijsgebied is onze eisch een „conditio sine qua non" (een voorwaarde waar wij niet van afwijken) niet wal den vorm, maar wel wat hel we zen betreft Mam- wat hebben jullie Links toe te geven op electoraal gebied? Ja, dat is de ware sjachermethode Zelf niets toegeven, maar vragen wat de andere geeft. En ook om dan, als de an der geen neiging toont daarop in te gaan, eronlwaardigd uil te roepen: „Goed, dan kunnen ook wij natuurlijk er geen hand oor uitsteken". (Het staat zoo letterlijk in de „Standaard.") Maar bovendien er is geen aanleiding om over liet kiesrecht te gaan loven en bieden. Rechts wil men evenzeer uitbrei ding van hel kiesrecht als Links. Het gaat eigenlijk (om leen vormJiuismanslcicsrecht of individueel algemeen kiesrecht Als men 't de katholieken vraagt, zijn ze eerder voor T laatste dan voor 'l eerste. Maar het verschil in resultaat is al zoo gering dat -ter in (dat |opzicht niets zou zijn toe te geven, gesteld dat men Links wilde- dat van eenig gewicht is tegenover het belang der onderwijskwestie. Als er van een compromis gesproken wordt dan kan dat alleen zijn op onder- lyrijsgebied, „met beide voeten" erop. Want in de tegenstelling dóór ligt de oor zaak van den, al het andere verlammeu- den strijd. En daarom is 't o. i. een goed voornemen der huidige regeering om door een commissie te trachten een regeling le doen vinden die allen bevre digt. Dr. Kuyper lieefl gevraagd wal zoo'n Naar het Engelsch. doer L. G. NOBERLV. commissie zou kunnen doen na hetgeen reeds door de Grondwetscommissie werd gedaan Het antwoord is dat die Grondwets commissie althans de meerderheid er van, een voorstel bracht, waarin, met geheele verwaarloozing van de meening der minderheid eenvoudig de p.artij- wenschen van Rechts werden geforniu-' leerd- bijzondere school regel, openbare school aanvulling. De commissie dei' re geering zou een ve rzoenings commis sie zijn Wanneer hu Loch van Rechts ge tracht wordt om. vóór men het resultaat, het eindvoorstel der verzoeningscommis sie kent, reeds een weigering vut te spre ken, de hecle verzoening af te wijzen, en zelfs daaraan te verbinden een poging om door een politiek spel van een non possunius-politielc alle verdere wetgeving op ander gebied te verhindereu zoolang aan eigen vrensch in zake onderwijs niet is voldaan, dan zou dat getuigen van zoo'n onverantwoordelijk stellen der par tij-politiek hoven 't staatsbelang, dat we geen algemeene instemming daarmee van de Rechterzijde kunnen verwachten, bij alle bewondering die inen daar moge hebben voor den aut-rev leider De St. Ct. van heden beval de pension- ncering en promotie iu de hoogere leger rangen, zooals t'e reeds bekend was, daarbij is aan den luit.-generaal "W. T. A.De Meester, Harcr Majesteits bijzondere dank belnïgd voor de uitne mende diensten, door hem gedurende zijn langdurige» diensttijd, in verschillende gewichtige betrekkingen, aan den lande bewezen, en aan de overige voornoemde opperofficieren Harer Majesteits dank be tuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hen aan den lande be wezen. Bij Kon besluit is ingesteld een Ne- derlandsche commissie voor de Shipping Engineering and Machinery Exhibition, welke van 25 September tol 17 October 1914 te Londen zal worden gehouden, en waarvan onder meer deel uitmaakt mr .Tan Smit Azalhier Secretaris is cle heer J. de la Valelte te Londen, directeur der Amsterdam- British Maritime Agency Ltd Bij Kon. besluit is bevorderd in de orde van den Nederl Leeuw, tol com mandeur, de luit.-gen W. A. T. de Mees ter, commandant van liet veldleger, gou verneur der residentie, thans ridder in die orde; is aan mr. Th B Pleyte, op verzoek, eervol ontslag verleend als vooTziiter van den Raad voor de Scheepvaart, onder dankbetuiging en voor den lijd van 25 dezer tot 1 Jan 1915 benoemd lot voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, mr. A. J. Cnoop Koopmans. le Amsterdam, lot dus verre secretaris van dien raad; zijn de heeren mr. A C. Visser van IJzendoorn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leiden, A. TIoo- gendijk Jzdirecteur van de Dogger maatschappij, le Vlaardingen, en J G. Th. Broekmeijer, directeur van de Stoom- visscherijmaatschappij „Doggerbank', te IJmuiden, benoemd tot lid van het Col lege voor de Visscherijen Uit Middelburg. Door het aftreden van de leden en plaatsvervangende leden der commissie van aanslag in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten met 31 December a s zijn door Ged. Staten benoemd in die commissie tol lid voor; de gemeente Middelburg, Mr. F. N. v. d. Bilt le Middelburg; de gemeente Vlissingen, H J. van Poel- voorde le Vlissingen; den kring Middelburg, J. C. Frederiks, te Middelburg eij F P Polderdijk Cz. le Nieuw en SI Joosland; den kring Zierikzee, C. J. v. d. Bout en J. A Legemaat te, Zierikzee; den kring SI Maartensdijk ML, Groe- uewege le Sl. Maartensdijk en J W Wagtho te Tholen den kring Kortgene G. P. N. Moerland le Tholen en P Tazelaar te Colijns- plaat den kring Goes J Donner en J. Oele liz te Goes den kring Axel, V. Verschaffel te Sas van Gent en C. J. Burin te Pluist, den kring Oostburg R. J. Versluijs en E A. II. Le Grand te Oostburg en tol plaatsvervangend lid der commis sie voor3 de gemeente Middelburg J G, v d. Harst (e Middelburg; de gemeente Vlissingen W N. Rottier te Vlissingen, den kring Middelburg M. P v. d. Harst en II. P. van de Ree te Middelburg, den kring Zierikzee K J. Hocke Hoo- genhoom te Zonnemaire en J van Schel ven te Zierikzee den kring Sl Maartensdijk W. Moelker le Tholeiï on C. W. Snijder te Oud-Vosse- meer; den kring Kortgene J W v. Nieuwen- huijzen te Kortgene en A. van Hee te Wissekerke den kring Goes F Cnpéry te Yerseke en J. F. van der Leeuw te Goes; den kring Axel, .T. Smies te Axel en A H Donze le "Neuzen; den kring Oostburg, M. Lucieer en J. J Versluijs le Oostburg Gisteravond werd in de sociëteit St. Joris alhier een ledenvergadering van de Ijsfabriek gehouden, waarin de sta tuten vastgesteld zijn Daarna werd ook een raad van toezicht benoemd, bestaan de uit de heeren mr. J. A. Fokker, J Bot ting en F. A. Pliller. Plet bestuur bestaat nu uit- L Leides- dorff voorzitter, A Beugelink vice-voorz., J. H. A. Maltlia, secretaris, E. van Oss, 2e secretaris. L ,T. Mes, penningmeester. „En waartoe dient al die geheimzinnig heid?". Christine's stem beefde toen zij dit vroeg, „waar is dat voor noodig?" „Ja, dat weet ik volstrekt niet," ant woordde de dokter ernstig. „Ik begrijp zelf niet waarom, maar het is duidelijk dat de vrouw des huizes om de een of andere reden haar verblijf geheim' wil houden voor de buitenwereld. En —als men haar aanziet is het haast onmoge lijk iets anders te doen dan haar wen schen te eerbiedigen en haai' geheim te be waren wal daar dan ook de reden van moge wezen," voegde hij er zachtjes „Mijn schoone dame heeft hem ook be lóoverd", dacht Christine; en de rest over hetgeen haar wachtte Nu stond de poort aan eu een aangesto ken lantaarn er naast op den grond. Bij het flauwe licht geleidde Fergusson haar den tuin door in de hall waar een hout vuurtje brandde, Zij bleven hier echter niet lang maar gingen een breede trap op naar boven, waar verscheidene kamers op de gang uitkwamen De deur van een van die kamers stond wijd open een stroom van licht viel op de gang; de dokter klopte zachtjes aan en trad bin nen. Christine volgde hem aarzelend niet wetende wat zij zien zou Maar het was volstrekt niet akelig wat zij zag. Een eenvoudig gemeubileerde slaapkamer en in bed, gesteund door kussens en hel gelaat angstig vragend naar de deur ge richt, lag de schoone vrouw, wier uiter lijk hel jonge meisje den heelen avond vervolgd had. Zij was zoo mogelijk nog bleeker dan toen zij Christine had aan gesproken, haar oogen schenen nog don kerder en met nog donkerder kringen; maar zij begroette de binnentredende!! met een glimlach en stak hun de hand „Hoe vriendelijk van u om te komen", zei zij terwijl zij de hand van het meis je zenuwachtig drukte, „hoe bijzonder vriendelijk van u. Ik geloof dat ik hier veilig liad kunnen liggen een uur of wat, maar de dokter wou mij hier niet alleen laten „Alleen?" riep Fergusson uit, daar zij haar volzin niet voleindigde. „Neen zeker niet. „Kijk eens hier juffrouw hij zweeg en zag Christine aan „Het klinkt heel vreemd, maar ik weet nog niet hoe u heet." „Moore", antwoorde zij. ..Welnu juffrouw Moore, alles wal ik van u verlang is hier bij deze dame te blijven zitten, te zorgen dat zij wat ge bruikt en haar niet te veroorloven er gens over te tobben." Een flauw lachje vertoonde zich op het gezicht van de bleeke dame. „Wat een gemakkelijk bevel om te ge ven, maar lioe moeilijk om het uit te voeren," zet zij „Ik beloof u mijn best te zullen doen en te trachten kalm te blijven zooveel mogelijk," voegde gen met een kind beneden den leeftijd van zestien jaren Hij is na gehoord te zijn overgebracht naai' het huis van be waring. Uit Malchere*. Thans heeft men den persoon aange houden, die Maandagmorgen nabij Sou- li u r g op den Ouden Vlissingschen weg Mejuffrouw L. aanrandde Het is een ze kere K. zilverpoetser bij de Maatschappij Wagons Lits. In zijne woning is gevonden het boek dat hij van hel meisje afgeno men had. Het meisje met den aangehou dene geconfronteerd, beweerde, dat de aangehoudene de aanrander was. Het hoek behoorde haar Ondervraagd beken de hij de aanrander te zijn geweest. Gisteren, Woensdag, vergaderde de ge meenteraad van V r o u w e p o 1 (1 e r, waarbij al de leden tegenwoordig waren- Goedgekeurd werd 'de -hegrooting van hel burgerlijk armbestuur voor 1914 Naar aanleiding van de pensioenwet ten voor de gemeente-ambtenaren 1913 werd met algemeene stemmen besloten van de inkoopsommen voor diensttijd op de ambtenaren niets le verhalen, uitgezonderd de burgemeester en de ge meentegeneesheer. op wie van de to taalsom hunner belooningcn 3 <"o zal wor den verhaald Voor eigen pensioen en voor wedu wen en weezenfonds, van al dc ambtena ren het volle bedrag, respectievelijk 3 en 5 o/o, te verhalen, welk besluit met 1 van de 7 stemmen werd genomen De heer Dekker, die tol de tegen stemmende» behoorde, motiveerde zijne stem, door aan te voeren, dal het z i zeer onbillijk is, de ambtenaren, in hel algemeen met eone lage jaarwedde, der mate te treffen Ten slotte werd de gemeentebegrooling voor 1914 vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 7395 746 o- Uit Zuid-Bevelani. Door den Commissaris der Koningin is benoemd lot zetter voor 's Rijks di recte belastingen in de gemeente Bors- selen de heer J Verburg, ter ver vanging van den heer D Wisse, die overleden is Woensdag zijn le Rilland Rath officieel candidaal gesteld voor den ge meenteraad vacature-van Gorsel W. F. van Gorsel en G. Vette. Uit Vlissingen. Heden is door de gemeenle-poJitie van Vlissingen voorgeleid voor den offi cier van justitie J M. K wonende te Vlissingen. verdacht van lo. aanranding .der eerbaarheid; 2o ontuchtige handelin- Uit Noord-Bevelani. Woensdagmiddag had het driejarig dochtertje van de wed. F te Co lijn s- pl a a t het ongeluk achterover in een pot mei kokend water te vallen, waardoor het zich zoodanig aan het rugje brandde dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Uit Schouwen-Duiveland. Voor de cursussen in hoefbeslag en in paardenkennis, uitgaande van de af- deeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van landbouw en Veeteelt hebben zich opgegeven respectievelijk 12 en 7 personen Dc geringe animo onder de landbouwers voor laatstgemelden cur sus, zal vermoedelijk oorzaak zijn dat deze niet doorgaat arme Marion mee naai' een plaats waai* zij veilig is en waar goed voor haar ge zorgd wordt, niet waar?" ,Ik zal haar ergens brengen waar zij niemand kwaad kan doen,'' antwoordde Fergusson streng, „en ik zal uw dienst bode zoo gauw mogelijk terugbrengen Dat is een schat voor u, die dienstbode." „Zij is haar gewicht in goud waard," klonk het rustige antwoord; „zij is meer dan een dienstbode, zij is een vriendin voor mij, een trouwe, oprechte vriendin." „U is wel gelukkig er zoo een gevon den le hebben," sprak Fergusson glim lachend, „nu moet ik gauw heen om die arme ziel weg te brengen Juffrouw Moo re zal u gezelschap houden en voor u zorgen totdat ik u uw dienstbode terug breng." Hij vertrok en deed de deur zachtjes achter zich dicht. Het was of hij iets van de gezondmakende kracht en sterkte mee nam, die van zijn persoon uitstraalden. Hoe weinig gewoon de positie was waarin zij zich op 't oogenblik bevond, Christine had genoeg doorzicht om te die zij moest oppassen, reeds ten hoog- ste gespannen waren; het beste wat zij doen kon was de zaak nu maar een maal op te nemen zooals zij was Zij deed haar hoed en mantel af en rolde "bedaard de morgenjapon los die zij liad meegebracht en die zij over een stoel bij bet vuur wou hangen toen haar patient eensklaps zei „Kijk eens of zij weggaan en zeg mij dadelijk wanneer zij vertrokken zijn Zeg mij wanneer wij alleen zijn met ons beiden Christine ging naai- liet bed. „Wou u graag dat ik hen zag ver trekken uit de poort?" vroeg zij. De ander knikte ,Ja Sluit de poort achter hen eu. schuif er de grendels op Als de dokter terugkomt zullen wij het wel hooren. Maar de poort moet nu achter hem ge sloten worden Zij sprak zenuwachtig, en opgewonden; haar handen bewogen rus teloos op hel bed, haai' oogen schitter den en Christine wist zeker dat er vrees sprak uit die oogen (Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1