MIDDELBrRCtSCHE CIlCttAIT, I- 2S5 136' Jaargang. SiMS Dinsdag 28 October. Binnenland. Dit de Pers. Oil Stad eu Provincie. Onderwijs. Landbouw. Ingezonden Mededeelingen. Deze courant Tereebijnt d a g e lij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland Irancopp. f2. Afzonderlijke Dummera kosten 5 cent. A dVe r t e n t i n bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en allo amdere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel aieer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Z e o 1 a n'd, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Burean A. DE LA HAR Az., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. deze courant behoort een bijvoegsel. DE FABEL VAN DEN R1TUEELEN MOORD. Wc zagen met voldoening dat ook de kath ,.N. Zeeuwsche Crl." zich niet aan de zijde van het katholieke orgaan van Hulst steil, en in een hoofdartikel tot de slotsom komt dat er geen bewijzen zijn voor de beschuldiging van den rilueelen moord. OUDERDOMSRENTE. De Bond voor Staatspensionneering heeft in een adres aan den minister van landbouw, nijverheid en handel leedwe zen betuigd over het voornemen om van de toekenning der ouderdomsrente buiten te sluiten degenen, die gedurende een te bepalen termijn ondersteuning genoten van een instelling van weldadigheid Adr teekent hiertegen ernstig protest aan Een toestand van armoede op hoo- gen leeftijd, immers grenzende aan het 70e jaar, is, in verreweg de meeste ge vallen niet te wijten aan eigen schuld, dus óók niet de noodzakelijkheid van op dien leeftijd tijdelijk of geregeld bedeeld te worden Wel is waai- zijn in Denemarken de in de laatste 5 jaren bedeelden van het ouderdomspensioen buitengesloten, doch deze uitsluiting komt in een geheel an der licht door den vroegen, immers 60- jarigen, leeftijd van pensioensingang Ook in Groot-Brittanje en Ierland werden aan vankelijk de vroegere bedeelden buitenge sloten doch d&ar met de uitgesproken bedoeling - om den uitsluitingsmaatregel zoo spoedig mogelijk op te heffen, het geen dan ook 2 jaren na de invoering der wet heeft pLaats gehad. Adr. bepleit reeds dadelijk deze uit sluiting te doen vervallen, en den leef tijd voor toekenning der ouderdomsrente te vervroegen tot op 65 jaar. PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram betreffende de pestgevallen op Java van 8 tot en met 21 dezer meldt: Afdeeling Malang. 341 nieu we pestgevallen, 332 dooden; Iiediri 56 nieuwe gevallen, 53 dooden (in de vorige periode nog 2 gevallen, 1 doode); Magc- tan 23 nieuwe gevallen, 22 dooden (in de vorige periode nog 1 doodelijk geval); Madioen 36 n ieuwe gevallen, 34 dooden Soerabaja 25 doodelijke gevallen, waaron der 1 Europeaan; Berbek 13 nieuwe ge vallen, 7 dooden; Paree 31 nieuwe ge vallen, 26 dooden (in de vorige peri ode nog 4 doodelijke gevallen); Toeloen- gagoetig 29 doodelijke gevallen; Bangil 11 nieuwe gevallen, 6 dooden; Blitar en Ngawi beide 1 doodelijk geval (Ngawi in de vorige periode 1 doode). Totaal 542 dooden. De 4 vorige op gaven gaven achtereenvolgens een totaal van 744, 626, 706, 626. de oppositie in de Eerste Kamer, dat de ze ouder welk voorwendsel dan ook van plan is en blijft, tegen de groadwets voorstel te stemmen of althans een groot deel der oppositie, voldoende om het voorstel te doen vallen, er legen is In dat geval zal de Tweede Kamer waarschijn lijk dat voorstel eerst behandelen tegen den tijd, dal een derde der Eerste Kamer nieuw wordt verkozen, dat is den tweeden Dinsdag van Juli 1916 Zij wor den gekozen door de Provinciale Staten, waarvan de helft nieuw, wordt verkozen den tweeden Dinsdag van Mei 1916 Het ligt voor de hand, dal die Statenverkie zingen van groot belang zijn voor het welslagen der grondwetsvoorstellen in de Eerste Kamer, daarvoor misschien zelfs beslissend zullen zijn. Een duurzame ac tie en propoganda, tijdig aangevangen, voor die Statenverkiezingen, is dus een der noodzakelijkste eischen van onzen lriesrechlstrijd Het doel moet zijn, al leen die candidaten te verkiezen.die voor af verklaren, van plan te jtijn, alleen voor standers van het grondwetsvoorstel naai de Eerste Kamer te zenden De actie tegen de Prov. Staten, waarvan wij in tohs vorig artikel spraken, dient zich o.a hierop te richten. Indien de Tweede Kamer bijv in Juni 1916 het grondwetsvoorstel heeft aan genomen, komt dit in den loop van dat zelfde jaar nog bij de Eerste Kamer in behandeling. Een scherpe betooging voor het voorstel, die alle energie en revoluti onaire élan van het proletariaat tot uiting brengt, dient te worden gehouden tegen den tijd, dat de Eerste Kamer de eind beslissing neemt. Een betooging, gvootschev en indrukwek kender dan ons land ooit zag, van lan ger hand voorbereid, door de partij en het N. V. V beide, eene beslissende slag op een beslissend oogenblik Houdt de oppositie van rechts in de Eerste Kamer desondanks stand en ver ijdelt zij daar het werken en de hoop van de arbeidersklasse, dan blijft voor de Regeering niets anders over, dan de Eer ste Kamer te ontbinden, en de Prov. Stanen, pas voor de helft vernieuwd, een geheel nieuwe Eerste Kamer te doen kiezen. Zij kan dan het verworpen voor stel nogmaals door de Tweede Kamer doen aannemen en in 1917 weer bij de Eerste Kamer indienen, die dan niet meer bij machte zal zijn, den inmiddels al sterker gebleken volkswil te weerstaan- Ieder gevoelt, dat onder de geschetste omstandigheden het voor een lichaam als de Eerste Kamer geen benijdenswaar dige taak is, en grondwetsvoorstel voor algemeen kiesrecht af te stemmen. Zulk een houding zou ons voorstel tot af schaffing der Eerste Khmer en hare ver vanging door een Volksreferendum zeer ten goede komen en het kon wel eens blijken, dal dr. Kuyper indien hij de oppositie der Eerste Kamer deze rol liet spelen, zijn staatsmansloopbaan zou be sluiten met een vrij revolutionair effect. Men moet dan ook de mogelijkheid niet uitgesloten rekenen, dat de oude heeren aan de overzijde van het Binnenhof in meerderheid zich aan zulk een kracht toer niet zullen wagen en liever een voor stel dat zich nu eenmaal als politieke noodzakelijkheid opdringt, zullen aanne- onderwijzers om lo. met ingang van 1 I Jan 1914 het minimum salaris der onder wijzers met f 50 te verhoogen, derhalve te bepalen op f 600 en in verband hier mede de schaal van opklimming te her zien met dien verstande dal het maxi mum in 16 jaren wordt bereikt; 2o. liet einasalaris onveranderd te la ten, 3e het bedrag der periodieke verhoo gingen op f 50 te handhaven De minderheid adviseert om hel eind- salaris op f 1100 te bepalen en mitsdien 2 periodieke vérlioogingen na 18 en 20 jaar dienst, elk ad. f 50 toe te kennen. De kosten van het voorstel van B en \V. worden op f 1333 geraamd, die van het voorstel der minderheid op f 5000 S De St Crl van heden beval een K B. van 30 Sept <Slbl 375), waarbij wordt bepaald, dat 1 Hel in aanleg zijnde fort bij Vlissin- gen zal worden genoemd het fort de Buy ter Dit fopt zal zijn een vestingwerk en beliooren tot de vestingwerken van de eerste klasse. Hel fort de Ruyter, bij Willemstad, zal voortaan worden genoemd het fort in den Sabina-Henricapolder. Hel fort bij Muidcrberg zal worden genoemd het fort Coehoorn Hoe het gaan zal met de grondwetsherziening. In hel zesde en laatste der O-artike len in „Het Volk" over de Lijnen van Strijd wordt een interessante uiteenzet ting gegeven van hetgeen het verloop zal zifn, althans kèn zijn van de behandeling der grondwetsherziening. We laten hier in hoofdzaak die uit een zetting volgen: „Indien alles gaat, zooals wij hetwen- schen, zou in een paar jaar, nadat de/uit gebreide ouderdomsrente was tot stand gekomen, de grondwetsherziening eerst door de Tweede en daarna door de Eer ste Kamer worden aangenomen. Daarop aou dan ontbinding volgen van de Eerste en de Tweede Kamer beide en de verkie zingen zouden dan tot doel hebben' nieuwe Kamers tot stand te brengen, die eïk een meerderheid van twee derde voor de grondwetsvoorstellen moeten hebben, zal deze zijn aangenomen De Tweede 67, de Eerste 34, indien n 1. alle. leden pre sent zijn, daar- voor aanneming twee derde der uitgebrachte stemmen noodig is*. Verschillende hinderpalen zijn moge- geljjk, die of den tijd om dit resultaat te bereiken verlengen, óf de grondwetsher ziening doen mislukken. Het kan blijkeu, uit het optreden van Uit Vlissingen. De gemeenteraad van VLissingen is bijeengeroepen tegen Vrijdag 31 Octo ber a s. des n m. 2 en zoo noodig des n.m. 8 uur. Aan de orde komt o m. de benoeming van een onderwijzer aan school D, waar voor op de voordracht zijn geplaatst de heeren J. O Brand te Vlissingen; W C Dekker te Middelburg; Sj. van der Werff te Biervliet. Een voorstel van Burg en Welh. tot verhooging van de subsidie voor 1914 aan de Vereeniging „Hulp in Nood" voor het doel omschreven in art 35 der Leerplichtwet; idem tot beschikking op adressen van M. Kuzee, P. J. Venteville. D Maas, van de gezamenlijke brandspuit meesters en het bestuur der afdeeling Vlissingen van den Bond van Ned Onder wijzers; idem tot vaststelling der gé- meentebegrooting voor het dienstjaar 1914; idem tot verhooging van het maxi mum van den hoofd omslag bepaald in art. 1 der verordening. B. enW. van Vlissingen stellen den raad voor, naar aanleiding van een adres van het bestuur van den Bond van Ned. Uit Walcheren. In de gisteren gehouden zitting van den raad der gemeente V e c r e, waarin al de leden tegenwoordig waren, wer den het Reglqmenl voor het Burgerlijk armbestuur eii de verordening op hel Godshuis aangevuld met de bepaling, dat ten minste eenmaal in het jaar, op een niet vooraf bepaald tijdstip, de boeken en kas van den secretaris-penningmeester door of van wege B en W. worden op genomen en nagezien De verordening bepalende de dagen en uren waarop het bureau van den bur gerlijken stand voor het publiek zal ge opend zijn, werd vastgesteld. Op het adres van hel comité voor den te maken verbindingsweg tusschen den Noordweg en de hofstede „de Oranje Zon", houdende verzoek om een bijdrage in de kosten van aanleg werd afwijzend beschikt. De. begrooting van het Godshuis en die van het Burgerlijk armbestuur voor 1914 werd goedgekeurd. Op een vraag van het Polderbestuur van Walcheren werd besloten te ant woorden, dat de gemeenteraad niet ge negen is de voormalige vestinggracht, bij den molen, te verkoopen. Voorts werden herbenoemd, ten ge volge van periodieke aftreding met 1 Januari a s., tot Regent van het Gods huis de heer A. Verstraate en tot Re gentes mevrouw Weijland; de binnen vader en -moeder van genoemd gesticht gedurende 1914 bestendigd. Het le aanvullingskohier van den hoof de lijken omslag werd vastgesteld, als mede de begrooting voor 1914 Ten slotte werd naar aanleiding van de pensioenwetten 1913 voor de gemeen te-ambtenaren, besloten van de op 1 Oc tober 1913 in dienst zijnde ambtenaren wegens eigen pensioen, het weduwen en weezenfonds en voor inkoop van dienst tijden niets te verhalen; op de na 1 October 1913 in dienst komende ambte naren te verhalen 2 pet. voor eigen pen sioen, 3 pet. voor weduwen en weezen fonds van mannelijke ambtenaren en y« pet. van vrouwelijke ambtenaren. Aangaande de brutale aanranding te Souburg gistermorgen vernemen we nog het volgende Mejuffrouw L., dochter van een ma chinist der Staatsspoor wonende te Sou burg, kwam gistermorgen van de nor maalles te Vlissingen toen zij even voor bij wachtpost 66 door den jongen aan gerand werd. Hij wierp haar op den grond, ontnam haar twee boeken en trachtte zich van haar horloge dat zij om den pols droeg meester te maken, hield zijn handen op haar mond, daar zij zoo hard zij kon om hulp riep, haar toe voegende haar mond te houden, anders zou hij haar worgen. Ook trachtte hij oneerbare handelingen met het meisje te verrichten, hetgeen hem gelukkig niet gelukte. Op het zien van den conducteur der S S. koos de aanrander het hazenpad Met een politichond wordt verder eeu onderzoek naar den dader ingesteld Uit Zuid-Beveland. Door Ged. Staten is de heer Jac. Welleman, lid der commissie van toe zicht op de proefvelden, wonende te Krabbend ij ke, eervol van deze be trekking ontheven oSuA» i«~ Uit Thoien. Te Oud-Vossemcer werd Maan- ig een meisje, dat bij een draaiovgel behoorde en dat zich over den Molen berg naar eenige woningen wilde bege ven, om centen op te halen, zoodanig door een der molenwieken getroffen, dat het bewusteloos neerviel; na weer bijgebracht le zijn kon het kind weer haar werk voortzetten, maar inoest kort daarna bij iemand onder dak gebracht worden Het is betrekkelijk en zeker tot ieders verbazing nog vrij' wel afgeloopen, want de schok was toch zóó hevig, dat een stuk lat, dat tegen een der wieken was gespijkerd, er door afgeslagen werd Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D Zondagavond wilde te Sluis een in de haven vertoevende Belgische schip per voor den nacht de luiken over het •uim van zijn schip, zoo lezen we in de „VI. Crtleggen Door een hevigen ruk wind werd hij hierbij overboord gesla gen, met het ongelukkig gevolg dat hij terstond in de diepte verdween Een uur later werd zijn lijk .opgehaald Het ongeluk geschiedde in tegenwoordigheid van zijn vrouw De man was 35 jaar oud Maandag kwam de raad van IJ z e n- dijke in voltallige, openbare zitting bij een. Ingekomen was het rapport van den heer J. H. de Smit, gemeente-opzichter, in zake de Electrische Centrale Na voor lezing daarvan besloot de raad op voor stel van den heer De Jaeger den op zichter met ingang van 1 Januari a.s. of zoo veel later als de nieuwe school op geleverd wordt, eervol te ontslaan De raad ging daartoe over, omdat hij de aarwedde van f150 op f 100 wilde »rengen en het voor iemand uit Sas van Gent niet doenlijk is, voor die som de gemeente te bedienen Op verzoek krijgt de Vereeniging „De Ambachtsschool" te Oostburg weer haar "150 subsidie. Het muziekgezelschap „Geduld Over wint" vraagt haar subsidie van f 100 op f 125 te brengen Dit wordt aange houden tot zullen zijn ingekomen de re- bening over 1913 en de begrooting voor 1914 van die vereeniging. Er was een strooming in den raad om de verhooging maar dadelijk te weigeren. Wat betreft de gemeenteambtenaren besloot de raad de inkoopssommen en de bijdragen voor de pensioenen der ambtenaren met hun weduwen eu wee zen voor rekening der gemeente te ne men Ambtenaren na 1 Oct. 1913 in dienst gelreden, zullen te betalen heb ben 2 pCt. eigen en 3 pCt. ander pen sioen. De veldwachter krijgt f 50 verhooging, waardoor diens jaarwedde bedraagt f 500 met f 75 voor kleeding, f 20 voor onder houd fiets en vrije geneeskundige behan deling voor hem en zijn gezin. Den hoofdelijken omslag brengt de raad van f 4800 op f 5700 en verhoogt de 20 opcenten op de gebouwde eigen dommen tot 40. Ten slotte wordt de begrooting voor 1914 vastgesteld op f 26.993.58 in ont vang en uitgaaf met een post van on voorzien a f 824.415. Na afloop van den optocht was er con cert op de markt en aan de kaai, en werd deze eerste welgeslaagde feestdag met een vuurwerk besloten. Maandagmiddag trok de stoet, waaraan nu ook alle schoolkinderen deelnamen, weer uit Er hadden op verschillende gedeelten van het dorp volksspelen plaats. Alle schoolkinderen werden onthaalden kregen ter herinnering aan dit feest een gedenkplaat 1813—1913 's Avonds werd het feest besloten met een concert der Aardenburgsche Fanfare op de mark! Een woord van lof aan de hoofdcom missie, die tijd noch moeite gespaard heeft om dit feest le doen zijn wal hel geweest is; aan de meisjes, die zoo vol lust en ijver gewerkt hebben aan het versieren der wagens; aan het onderwij zend personeel van beide scholen, die de regeling van het schoolfeest voor hun rekening namen; aan de sub-com missie, die voor haar rekening nam de bedeeling der armen, en die met tact de volksspelen wist te leiden Ook een woord van lof aan de per sonen die, niettegenstaande de vele be zwaren, oaaraan verbonden, in den stoet hebben voorgesteld de vorsten Willem I, II en III, Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana, de Neder- landsche Maagd en ilen Vrede en niet te vergeten Napoleon. Kortom aan allen die meegewerkt hebben om dit feest zoo uitmuntend te doen slagen. De stoet bestond uit de volgende num mers 1 Ruiters-, 2 Aardenburgsche Fanfa re; 3 koning Willem I te paard; 4. rij tuig waarin van Hoogendorp, van Lim burg Stirum en van der Duin van Maas dam: 5. praalwagen met de Ncderland- sche Maagd; 6. muziekverecniging „Har monie" van Oostburg, 7 automobiel waarin Burg. en Weth 8. handboog schutterij „St. Sebastiaan"; 9 koning Willem II te paard; 10 praalwagen „Do elf Provincies; 11. muziekver Apollo" van Sluis; 12. versierde rijwielen, 13. voetbalvereen. „Draaibrug"; 14 rederij kerskamer Aardenburg; 15 konig Willem III te paard; 16. muziekvereen. van Schoondijke; 16. voetbalver. „A. V. V." van Aardenburg; 18. bolder-maatschappij" „Vriendenkring"; 19. praalwagen voorstel lende H. M. Koningin Wilhelmina met Gemaal, Prinsesje en gevolg; 20 muziek gezelschap v. Middelburg (VI.); 21 praal wagen Aardenburgsche Korfbalclub; 22. praalwagen „De Vrede"; 23 Napoleon te paard De heer S van der Werf, sedert Fe bruari tijdelijk onderwijzer te Bier vliet is als tijdelijk onderwijzer be noemd te Amsterdam, met ingang van 1 November In de Maandag gehouden vergade ring van de vereeniging „de Ambachts school voor Oostburg en Omstreken" te Oostburg werden tot bestuursleden herkozen de heeren mr. F. J N. van Dam en H. S. Gratama; in de vacatures ont staan door het bedanken der heeren B J. Thomaes te Hoofdplaat en mr A. A. J. van den Broecbe te Aardenburg werd voorzien door de keuze van de heeren C. C. J. van Vooren te Eede en Iv L. Reep maker te Aardenburg Het schoolgeld voor meer gegoeden werd verhoogd tot f 60 per jaar ONAFHAttKELIJKIfEIDSFEEST TE AARDENBURG.. Zondag en. Maandag werd te Aarden burg, begunstigd door goed weer, het onafhankelijkheidsfeest gevierd, dat Zon dagmorgen al heel vroeg door kanon gebulder werd aangekondigd. Van bijna alle huizen wapperde de driekleur en waren versieringen binnens- en buitens huis aangebracht». De extratram van half twee bracht een massa menschen uit de naburige gemeenten mee, die allen oog getuige wilden zijn van den prachtigen stoet, welke om twee uur zou uittrek ken. Ruim kwart voor twee landde de Prins aan Schependom, waar van Hoo gendorp hem begroette met een toe spraak, die door den Prins kort beant woord werd Na afloop daarvan werd de stoet ge vormd en zette zich in beweging, lang zaam voortgaande tot voor het stadhuis, waar de Prins onder luide toejuichingen van het volk, door burgemeester en schepenen werd opgewacht, die daarna plaats namen in een versierden auto mobiel en ook aan den stoet deelnamen. Bij de geslaagden voor het toela tingsexamen voor do Rijkslandbouwwin- terschool te Goes moet ook nog genoemd worden IC. M. Smits te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1