NIIBILBDR6SCRRCOIRAMT Maandag 27 October. r 2jf4 I St?" Jaargang. S!H8 Dezt c«ura*t verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zeewei voer Middelburg als voer alle plaatsen in Nederland traucopp. f'2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. AdvertentiëH voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóér één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 2t cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Z e e 1 a n'd, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het AlcemecH Advcrtontle-Iltiroj»* A. DE LA HAB Ar.., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Binnenland. DE „STANDAARD" EN DE S. D. A. P. De driestar-schrijver in de Standaard' is zeer voldaan over de (*)-artikclen in „Het Volk" „Tot tweemalen toch, zoo schrijft hij, veroorloofden we ons den wensch te uiten, dat de heeren van sociaal-demo cratische» huize toch aflaten mochten van hun opzet, om per se de militaire begrooting af te wijzen. Er wordt in be doelde artikelen metterdaad een loon aangeslagen, die den door ons begeer den kant uitwijst." I Doel ietwat zonderling aan, deze er kentelijkheid van den anti-revolutionairen leiden Zou hij dat werkelijk gewenschl hebben, hij, die ook reeds uitrekende in hoever de regeering tengevolge dier af wijzende houding der socialisten afhan kelijk zou worden van hem, dr. Kuyper'? Die twijfel wordt nog sterker door de wijze waarop hij eenige regels verder in datzelfde artikel betoogt, dat 't toch eigenlijk „een tamelijk unfaire weg" is om We millioenen voor de oorlogsbegroo- ting toe fe staan, „niet in 'l minst om het land weerbaarder te maken, doch alleen om op een heel ander punt van politiek beleid zijn partijzin te krijgen." En Vlan volgt Jnog Ide opmerking dat ,,o. i." - d i naar 't inzien van den driestar- Schrijver de principieele Kamerleden van de S D A P. zich niet zullen kunnen leenen voor dat unfaire stelsel. Wij voor ons zijn ook benieuwd wat de socialistische Kamerleden van strakker beginselen over Troelstra's betoog zul len zeggen. Maar het is toch inderdaad ietwat zonderling nu die hier aange haalde kritiek te lezen van iemand die zelf zegt tot tweemaal toe gewenscht te hebben dat de soc -democraten zoo zouden handelen Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. „Een vrijzinnig lid van den gemeen teraad van Middelburg" heeft in een ingezonden stuk in „De Zeeuw" gepro testeerd tegen hetgeen dit blad schreef over het „kleinsleedsche", het „vrijzin nige op z'n smalst" met een liberale juf frouw te verkiezen boven den Room- schen sollicitant „Of dit, zoo schrijft dal raadslid, een reden zou zijn, M de R zooals u schrijft voor ontstemming bij de katholieken over „zoo stuitende achteruitzetting", zal ik daar laten. Ik geef u aanstonds toe, dat het vrij zinnig beginsel leert, dat men niet naar richting, wel naar bekwaamheid kijken moet, doch de R K. geven door liet tot bedenkelijke hoogte opvoeren van hun ijver tot separatisme en het aldus van elkaar vervreemden van de burgers, zelve aanleiding tot vrees voor versterking van het Roomsche element, een vrees, die m i wel eens invloed uitoefent op de keiuze bij benoemingen. Of en in hoeverre dit hicSr het geval is geweest, kan ik niet beoordeelen Wat ik wel weet is, dat voor mij de reden om no. 2 der voor dracht de voorkeur te geven, absoluut niets met de richting der sollicitanten had uitstaan Wel vernam, ik vóór de stemming van terzijde, dat No. 1 R. gesteld in de bestekken van voor de gemeente uitgevoerde werken Voor de vaststelling der begrooting voor 1914 zullende sociaal-democratische raadsleden aan den Raad voorstellen, de loonen van alle (dus ook de losset werk lieden der reiniging met 50 centen per week te verhoogen. Het benoodigde geld willen de voor stellers halen bij de houders der mono- poliebedrijven te Vlissingen, lil. de gas fabriek, de waterleiding, de eleclrische centrale, die duizende meters pijpen en kabels in den gemeentegrond hebben liggen zonder ervoor te betalen, zooals wel in Middelburg geschiedt. De genoem de raadsleden willen nu B. en W. uil- noodigen een voorstel in te dienen lol heffing van een recht op dit gebruik der gemeente-gronden, zoover zulks volgens de verleende koncessies mogelijk is De ingenieur van den rijkswaterstaat 2e klasse G J. van den Broek c.i. aan wien met ingang van 24 October 1913 verlof is verleend voor den tijd van één jaar, teneinde zich naar het buitenland te begeven, vertrekt, naar de „Ingenieur' meldt, den 24en October per s.s. Wil lem I," met bestemming naar Curacao Uit Walcheren. Vlak bij het café „de Zwaan" onder Jhr. DE MURALT. 9e heer jhr De Muralt, afgevaardigde voor het district Oostburg zal voorloopig de Kamerzittingen niet kunnen bijwonen. De heer De M., heeft in verband met inspannenden arbeid last van chronische hoofdpijnen, als gevolg waarvan zijn ge neesheer hem een volle maand volkomen rust heeft voorgeschreven. De heer De •Muralt zal zijn gedwongen vacantie door brengen in het buitenland. »E SCHEURING IN DE C. II. UNIE. De Christ. Hist, kiesvereeniging Chris telijk Volksbelang in Tietjerksteradeel heeft zonder hoofdelijke stemming be sloten zich te verklaren legen eenmor gelijk voorstel tot afscheiding van de Chr Hist. Unie. Bit de Staatscourant Kj kon. besluit: is als vertegenwoordiger der Neder- landsche regeering zoowel voor het moederland als voor de koloniën, in de permanente internationale commissie commissie, voor de bescherming der na- luurrijkdommen aangewezen de heer dr J. Th Oudemans, te Putten (Veluwe), voorzitter der Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland; is de heer G. S D Hamel, consul der Nederlanden in algemeen en dienst, be noemd tol consul der Nederlanden te Kobe. Het ressort van het consulaat omvat het keizerrijk Japan en het gebied Kwan- toeng. Aan den heer Hamel kan in de Neder- landsche taal worden geschreven is aan den kap t. z. A. H. Heydeman en den luit. 1. z. 2e kl. J. A. J. Sybrandi. wegens ongeschiktheid voor de verdere uitoefening van den dienst pensioen ver leend en zijn benoemd tol kap l z. de kap -luit. I. z J Sou,- tendam; tot kap-luit l z de luit t. z. Ie kl L A van der Stok en tot luit. t. te kl. de luit. t. z. 2e kl W. Dwars; is aan den kapitein L Tielenius ICruyt- hoff en aan den eerste-luitenant L. L. E Ornstein, beiden van den staf der artille rie, werkzaam bij de artillerie-inrichtin gen eervol ontslag verleend en zijn ge noemde heeren benoemd resp tot on derdirecteur en lot bedrijfsingenieur bij genoemde inrichtingen. Souburg werd hedenmorgen rond 11 was, maar reeds lang te voren had ik uur het dochtertje van den heer L. mijn stem voor No. 2 (van wie ik voor machinist der S. S. te Souburg door een 't eerst uit uw sluk weet, welke richting opgeschoten jongen aangerand. Nadat hij zij heeft) bestemd, om de eenvoudige I haar een schrijfboek had ontnomen, wilde reden, dat er tmet de (benoeming van deze, hij zich nog van haar horloge meester een dame, kans bestond op het eindelijk j maken, hetgeen hem niet gelukte Per ophouden van de voor het onderwijs op fiets richting Vlissingen wist de deugniet het Gymnasium zoo ongunstig werkende te ontkomen De politie stelt een onder verwisseling van leeraren met tusschen-1 zoek in. öjdsche vacatures, wat ik aanstonds met de Sollicitante, die nüj vóór No. 1 (van wien ik alleen nog maar den naam wist) bezocht, als een aanbeveling, vermoede- tijk ook wel voor andere leden van den raad, heb besproken." Wij zelf ontvingen over deze kwestie een ingezonden stuk van een abonnédie daarin o.a. de volgende opmerkingen maakt. „Mijnheer de Redacteur, wat maakt men een drukte, om te laken een wijze daad der Raad. Wellicht waren er veel reden, ZEd. niet te nemen en wisten ve len niet dat de heer Anegarn R.K. was, maar als zij ZEd. niet kozen om zijn R. K. zijn, dan is dit een daad van opvoedende kracht, waar de R. K. eens uit kunnen leeren hun eigen kleingeestig heid. Vraagt een Limburg's Burgemeester niet, tegen de wet in, een R. K. veld wachter? Misgunnen zij in hun gebied niet het eten aan den anders denkende. Wordt er door him ooit een niet-R k. onderwij zer of ambtenaar benoemd in een 3/4 R K. gemeente? Neen M. de R. zij zijn zelf zoo partijdig. Men moest in iedere ge meente net zoo lang de R. K. Laten voelen hun praktijken en hun streken dat zij niet de" splinter in een overwegend pro testant Middelburg Laken, maar de balk in eigen kring Uw abonné B. ïn den nacht van Zaterdag op Zondag is een persoon, die in kennenlijken staat van dronkenschap verkeerde door de po litie alhier in arrest gesteld. Zaterdag ongeveer 1 uur werd de as sistentie ingeroepen der politie in een woning in de Geere alhier, waar een man den huiselijken vrede verstoorde. Hij liet zich gewillig naar het bureau gelei den, alwaar proces-verbaal werd opge maakt Gisteravond omstreeks half twaalf werd aan de politie bericht, dat op de Blauwen Dijk alhier een vrouw hevig bloedende was aangetroffen. De inmid dels ook te hulp geroepen geneesheer gelaste haar overbrenging naar het gasthuis De vrouw verkeerde blijkbaar zeer onder den invloed van sterken drank en had door een val een vrij ernstige hoofdwond bekomen, waaruil zij hevig bloedde. Later werd nog een (man, die in kenne- lijken staat van dronkenschap verkeerde in arrest gesteld. Uit Vlfsstagtn. Aan een uitvoerige meedeeling in „Baanbreker" ontleenen we dal door de soc.-dem. raadsleden te Vlissingen I wordt voorgesteld de loonen der ge meente-werklieden minstens gelijk te stel len met de bestekloonen welke zijn vast In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van O. enW.So u- b u r g werd op een adres der commissie voor het onafhankelijkheidsfeest, om, tot dekking van een te kort, de bijdrage der gemeente met f 50 te verhoogen werd afwijzend beschikt, met 10 tegen 1 stem; de heer Jobse stemde voor inwilliging van hel verzoek Bij de vaststelling der jaarwedde van de onderwijzeres der bewaarschool werd een voorstel van den heer de Keijzer om het besluit tot het oprichten eener bewaarschool in te trekken en te trach ten dat een bewaarschool van particuliere zijde met subsidie van de gemeente tot stand kwam, verworpen met 9 tegen 2 stemmen; voor verklaarden zich de hee ren de Keijzer en Arendse. Nu werd door den heer ide Visser voor gesteld. een gediplomeerde onderwijzeres op te roepen tegen een jaarwedde van f 500. Dit werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen; voor de heeren Wisseling, de Visser, Pieterse en Jobse. Na breedvoerige discussie werd een voorstel van den hear Daniêlse om een onderwijzeres op te roepen, die niet ge diplomeerd behoefde te zijn op een jaar wedde van f 250, aangenomen; alleen de lieer Jobse stemde tegen. Vervolgens kwam in behandeling de pensionueering der gemeente-ambtenaren Door den heer Wisseling werd het voorstel gedaan de inkoopsom van alle ambtenaren voor rekening der gemeente te nemen en voor eigen pensioen 3 en voor weduwenpensiocn 5 o/o van den pen sioengrondslag op lien te verhalen Dit werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. De heer Jobse stelde nu voor de in koopsom door de gemeente te betalen met uilzondering die voor den burge ter en den ambtenaar ter secretarie, om dat deze beiden zeer bemiddeld zijn. Hiertoe besloot men met 9 tegen 2 stemmen; tegen de heeren Wisseling en Arendse Bij de rondvraag betuigde de heer de Keijzer zijn spijt, dat de burgemeester op den dag van het feest de herbergen eerst des nachts om twee uur had doen sluiten, spreker en velen met hem, had den gehoopt, dat het feest met den aan vang van den Zondag zou zijn geëindigd. De voorzitter antwoordde, dat betook zijn aanvankelijk voornemen was geweest om twaalf uur te doen sluiten, docli op dat uur waren de herbergen nog geheel gevuld en hij vond het voor de orde niet wenschelijk al die menschen op straat te zetten, een geleidelijk verloop van het feest achtte hij beter. De lieer De Visser roemde het tactvol optreden van den burgemeester. Hier op werd do vergadering gesloten. Uit Zuid-Beveland. Uit verschillende plaatsen in Zuid B e v e 1 a n d en Tholcn ontvingen we berichten van het passecren van een luchtballon Sommige berichten spreken zelfs van twee ballons, een "s ochtends en 's namiddags Die welke na den middag passeerde was vermoedelijk de ballon die te 12 uur opsteeg van het terrein der Genlsche ten toonstelling, bemand door drie personen. Hij is te kwart na twee geland tusschen Loosduincn en Scheveningen aan de zee wering. Bij de landing die niet gemakke lijk ging, bezeerde een der inzittenden zich ernstig aan borst en ribben Toen de landbouwer R van Ovezand Zaterdag met een met bieten beladen wagen van de weegbrug aan de haven te Borsseie reed, brak de riem, die de paarden aan den disselboom verbindt Daardoor raakte de wagen uit de rich ting en reed de dijkhelling af naar den havenkant. De voerman sprong van liet voertuig en bereikte ongedeerd den grond Eén der paarden bonsde tegen.' een stutpaal van den kaaiwal en viel, ter wijl de wagen, door den ontvangen schok in zijn vaart gestuit, even vóór den kant bleef staan. Het tweede paard echter stortte in de kaai. De strengen braken en hel heest bleef met den hals over een staaldraad van een schip hangen, de achterpoolen liggend op een balk Het wist zich uit zijn moeilijke positie los te werken, maar viel toen in den modder, (hel was laag water Een der aanwezige kaaiwerkers be gaf zich in de haven en leidde liet beest, terwijl hij tot de knieën door den mod der baggerde, door de geul de haven uit naar een der zich daarbuiten bevindende aanlegsteigers, waarna bet np r!-?n wal werd gehaald. Het dier had zich niet ernstig bezeerd In de Vrijdaglmiddag gehouden raads vergadering te Wolphaartsdijkwerd besloten tot het aangaan Van een dertigja rige annuïteits-leening groot f 7000 ten behoeve van de schoolbouw, straten, ri- olenaanleg, enz. Ten aanzien van de pen sioenwetten voor de gemeenteambtenaren besloot men op de ambtenaren te verha len, wat de wet de gemeente toestaat Voor de drie jongste categorieën der onderwijzers werden de jaarwedden ver hoogd met f 50 en gebracht op f 600, f 650 en f 700 Dit besluit werd met 6 stemmen vóór en 1 stem legen genomen Verder werden enkele ontheffingen van den Hoofdelijken Omslag verleend en op een reclame aangaande deze belasting gunstig beschikt. Het reglement van het Burgelïjk Arm bestuur werd aangevuld met betrekking tot opneming der boeken en kas der in stelling. Te 's Gravenpolder zijn in den laatsten tijd pogingen aangewend lot liet oprichten van een muziekgezelschap. Thans zijn de benoodigde gelden voor den aankoop van instrumenten toege zegd; en zijn de voorbereidende werk zaamheden aan een comité opgedragen. Toen Zaterdag de vrachtrijder Ph. Ph. den oprit van den dijk te 's Ileejr Arendskerke afreed, sloeg het paard het lamoen stuk en holde verder De wagen reed daardoor van den dijk en kwam in de sloot terecht Een paar kin deren die op den wagen meereden kwa men met den schrik vrij. Het paard, dat de pooten nogal gewond had, werd een eind verder geval, de wagen was zeer ge havend In de Vrijdag gehouden gemeenteraads zitting van Rilland Bath werd de gemeenschappelijke regeling der gasfa,- briek voor de gemeenten Waarde, Krab- bendijke en Rilland-Bath naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten gewij zigd en opnieuw vastgesteld. Tot onder wijzers en onderwijzeressen voor even tueel te geven herhalingsonderwijs wer den benoemd te Rilland de dames F. A. Fruijt v. Hertog en Th J. v. Pienbroek benevens de lieeren M Nieuwenhuijse en J C. P M. Westrate en voor Bath! de lieer M. Petri Als hoofden van dat on derwijs werden aangewezen de heeren M. Nieuwenhuijse voor Rilland en M. Petri te Bath. Wat de pensionneering der gemeente ambtenaren betreft werd met algemeene stemmen een voorstel van de meerder heid van B. en W. verworpen om voor de ambtenaren iets meer te betalen dan deze volgens de wet verplicht zijn bij te dragen dus de ambtenaren wal minder te doen betalen, Hier deed zich het zeker niet alledaag- sclie en onliegrijpelijke geval voor dat een der weihouders zonder zijn stem nader tc moliveeren bij de stemming den burge meester afviel zoodat liet voorstel uit gaande van de meerderheid van B en W. geen enkele stem kreeg. Voor de te betalen inkoopging werd met 4 tegen 2 sternen besloten de ambte - naren voor zoover dat van hen gevergd kan worden alles te laten betalen Aan mejuffrouw C van de Krekc, on derwijzeres te Rilland werd wegens aan staand huwelijk en vertrek uit de ge meente overeenkomstig eigen verzoek eervol ontslag verleend met dankbetui ging tegen 15 December as Iïen verzoek om plaatsing van een lan taarn gedaan door de inwoners aan den Tweeden weg met aanvrage die nabij het R K. klooster te zetten werd van de liand gewezen omdat wanneer de gasfa briek voor de gemeenten Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath tot stand komt alsdan aldaar een lantaarn zal komen Daarna kwam een voorstel van B. en W. aan de orde om mejuffr. J H. Parle- vliel, onderwijzeres, wegens aanstaand hu welijk met den lieer J. G. P. M. Westrate onderwijzer ongevraagd ontslag te verlce- nen (De beraadslaging had plaats in ge heime zitting) In de openbare vergadering werd het voorstel van B en W. ver worpen met 3 tegen 2 stemmen en één onthouding Voor het ontslag stemden de wethou ders Van der Werff en Butijn tegen liet ontslag de lieeren J de Jager, J Blok Jz Jr en F. M Boot, terwijl de heer A. Blok Jr zich van stemmen onthield. De aanslag hoofdelijken omslag van den heei Votckcr le-Tïefde word gehand haafd en zijne reclame van de hand ge- gewezen. De gemeente-begrooting voor 1914 werd werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 50.295.70. Wat betreft de vacature van onderwij- zere-s werd goedgevonden een tijdelijk onderwijzeres te benoemen vooral met het oog op de weldra te bouwen en te openen R. IC. school. Op een verzoek van het onderwijzend personeel om verhooging van jaarwedde of spoedige opklimming werd afwijzend beschikt omdat geen financiën disponibel zijn De heer Boot gaf evenwel in overwe ging dat zoodra de financiën wat gunsti ger mochten zijn, over de traktementen der onderwijzers eens te denken daar bij het treurig vond dat zooals wellicht wel dra zal gebeuren de beste kracht voor het onderwijs in de gemeente voor een f 100 of f 150 de gemeente verlaat De lieer Butijn verklaarde zich daar tegen Gaat een hoofd of een der onder wijzers weg, na dezen weer een ander De wet lieeft eenmaal de jaarwedden aangegeven en de wet moeten we vol gen. De heer Boot zegt dat bij de wet alleen alleen hel minimum is aangegeven en dat het hem volstrekt niet onverschillig is dat een goed onderwijzer vertrekt en dat er een groot verschil is tusschen de een of de andere leerkracht. De voorzitter zegt met dc opmerking van den heer Boot rekening te zullen houden. Tot slot werd nog besloten wat afbraak van de scholen te verkoopen. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Zaterdagmorgen kapte een achtjarig ventje te Boschkapelle zich twee vingers zoo goed als ar, toen hij met een bietenmes eene koebect in stukken wilde hakken. Bewusteloos van pijn werd de knaap te bed gedragen. Zondagavond is te Neuzen na een lezing van prof J. Varendonck uit Gent over de vereeniging ,,La Belgïque Pré voyante" fonderlinge lijfrente kas) ge vestigd te "Brussel, eene af deeling opge richt, waartoe aanvankelijk een twintig- tigtal leden toetraden. ONAFHANKELIJKHEIDSFEEST TE WiSSENKERKE. Ook Wissenkerke heeft Donderdag zijn onafhankelijkheidsfeest gevierd. Vreugdeschoten in verschillende gedeel ten van de kom openden, tegelijk met klokgelui tc 8 uren 's morgens, hel feest. Daarna bracht de harmonie Apollo met

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1