MIDDELRIRGSCHE COURANT. r. 203. isec Jaargang. I9ï. Zaterdag 25 October Bit Stad en Prorineie. Ingezonden Mededeelingen. TAMINIAU's JAM de BESTE. Kerknieuws. Onderwijs. ingezonden Mededeelingen. Landbouw. Rechtzaken. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. P«^j& per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afienderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bnreau te bekomen. Advertentiën voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór óón uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle aadere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regel meer 20 eent. Reclames 40 eent per regel. Groote letters naar de plants, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Zeelanjd, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen AdYertentie-Biiremn A. DE Li JUAB Az., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Dit nummer bestaat uit drie bladen en sen Kinderblad. EERSTE BLAD. Uit Middelburg. Door Gedeputeerde Staten wordt de jacht op patrijzen in Zeeland gesloten op 3 Nov. a>s., behalve in Zeeuwsch- .▼laauderen, waarvoor de sluiting is be paald op 29 November a s. De personen die door hel zenden van hun naamkaartje aan het bureau van dit blad etch bereid verklaarden mede te vrerken tot de oprichting van een kies- veroeniging welke op den grondslag van vooruitstrevend-vrijzinnige beginselen van gemeentelijk beleid zich zal bezig hou den toet verkiezingen voor den gemeente raad alhier, zijn door de heeren Her man Snijders en J. H. Deibei uitgenoo- digd tot een bijeenkomst Donderdag; avond a. s. 8 uur in de Bestuurskamer van de sociëteit „De Vergenoeging", ten einde te bespreken in welke richting de plannen verder zullen worden geleid. Deee bijeenkomst zal ook toegankelijk rijn voor hen die bereid zijn tot mede werking maar verzuimden een kaartje te zeadeu. Mevrouw Dijckmeester, echtgenoote van den Commissaris der Koningin, zal te be- met 4 November as. des Dinsdags na drie uur BLST BIJ ARNHEM. Door de keurmeesters van vee en vleesch alhier is in de afgeloopen week afgekeurd een geslacht kalf, een partij ge rookt paardenvleesch benevens eenige or ganen van verschillende slachtdieren. AHes is ouder toezicht der politie be- grarén geworden. Uit VlIiBinfou. Naai- de Msb. verneemt, heeft het be stuur der vereeniging van Nederland- sche Gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij zich tot den Minister van Landbouw gewend met de mededeeling, dut de S. M. „Zeeland" in een bestaande vaoatore voor tweeden stuurman een jon^nensch van 21 jaar heeft aangesteld, die het diploma bezit van stuurman der de rang De reederij is hiertoe krachtens de Schipperswet bevoegd, doch het is vol gens het bestuur bedenkelijk in dezen zwaren en gevaarvollen dienst zulk een jongmensch aan te stellen. Met een verwijzing naar de plannen om tot een nieuwe Schipperswet te geraken, meteen herinnering dat de S. M. Z. de Neder- landsche Post vaart bedient heeft hef be stuur voornoemd dit feit onder 's Mi nisters aandacht gebracht. —o Uit Walcheren. Gittenmiddag arriveerden om 2 uur aan de spoorbrug te Arnemulden twee drijvende heischblokken met een duiker van A Rijsdijk uit Hendrik Ido Ambacht om de in liet water terecht gekomen brug op te halen. In drie uur tijds, dus om vijf uur, was dit werk reeds afgeloopen. Vrijdagavond werd te Serooskerke aan den heer A. Barendse, die 't groote voorrecht had 90 jaar te worden, door het fanfarecorps E. M M. een serenade gebracht, 't geen door den jubilaris zeer op prijs werd gesteld, 't Een en ander bracht wat volk op de been. De oude B. is nog zeer kras voor zijn leeftijd. 32 Uil Zuid-Beveland. Ia de Vrijdag te Borssele gehou den raadszitting werd behandeld een in gekomen verzoekschrift, door een 50-tal ingezetenen onderteekend, om alsnog po gingen te doen tot aansluiting van deze gemeente bij de Zuid-Bevelandsche wa terleiding. De raad machtigde B. en' W. te onderhandelen met het comité voor genoemde waterleiding, om de conditiën te vernemen, waarop Borssele zal kun- nea aangesloten worden. Cot ambtenaren van den burgerlijken stand werden benoemd C van de Velde in de vacature ontstaan door het overiij- den van dhr. Wisse en J. C. van Burg in de plaats van A. Boone, die op ver- ■oefc ontslag had verkregen De voordracht voor het college van zetters werd opgemaakt en bevat de na- M. do Refft Jz. en Jacob Verburg Mz. van schoolverzuim is gekozen de heer G. van Vulpen, nieuw benoemd hoofd aan de te openen christelijke school, tot lid van het burgerlijk armbestuur de heer P. Polderdijk Az., beiden in de vacature ontstaan Idoor het (overlijden van den heer Wisse. Voor het herhalingsonderwijs werden benoemd, als hoofd dhr. H de Priester, als onderwijzer dhr. J. de Hullu De opcenten op de personeele belas ting werden voor de gemeente verhoogd van 35 tot 50 procent Men besloot de pensionneering van de gemeenteambtenaren voor rekening der gemeente te nemen, doch de onderwij zers uit le zonderen daarvan Het huis van de weduwe Paardekooper werd op voorstel van de Gezondheids commissie onbewoonbaar verklaard. De gemeente-begrooting werd vastge steld op f 16.643.94, die van hel bur gerlijk armbestuur op f 1057.39. Uit Schouwen-DUïveland. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Eiker zee de heer C Hanson, ter vervanging van den heer W de Vrieze, die overleden is. Uit T h oj e n. In de Vrijdag gehouden vergadering vail den Dijkraad van het calamiteuze waterschap Scherpenisse deelde de voorzitter Chr. Hartog mede dat bij hem een schrijven is ingekomen van den heer I van Es, tlians burgemeester te Hoog vliet, dat hij deze vergadering niet zal bijwonen en tevens mededeelde dat hij ontslag neemt als lid van den dijkraad Door den waterb. ambtenaar werd na mens het bestuur een teekening voorge legd voor het bouwen van een nieuwe sluiswachterswoning aan den zeedijk bij de uitwateringssluis. Na de noodige toe lichtingen tot dien bouw te hebben ge geven werd tot dien bouw besloten. Het salaris van den te benoemen sluis wachter werd met algemeene stemmen op voorstel van het bestuur bepaald op f 125 met vrije woning en eenigen tuin grond. Voor het benoemen van een sluis wachter, noodig door het overlijden van den vorige, was uit de zes sollicitanten door het bestuur een voordracht opge maakt van 3 personen: Anth. Bolier, M. de Wilde en M. G. van der Werff. Bij stemming werden uitgebracht 10 stemmen op Anth. Bolier, dijkwerker al hier, en 1 stem op M. G. van der Werff, zoodat Anth. Bolier tot sluiswachter is benoemd om 1 Dec. a.s. de oude wo ning te betrekken tot de nieuwe woning is gebouwd. Onder hoogere goedkeuring werd het bestuur gemachtigd na goedkeuring van het in te zenden plan „nieuwe woning" de oude publiek te verkoopen. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de voorzitter deze vergadering Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D Vrijdag j.l. wilde de schipper F. v. H. te Philippine vau zijn schip op een ander overspringen en deed daarbij zulk een ongelukkigen val, dat hij in zorg- wekkenden toestand naar huis gedragen werd. In de Donderdag te Axel gehouden raadszitting, waarbij afwezig waren de heeren J. Smies en P Dekker, was in gekomen een schrijven van Ged Staten, waarbij ongegrond werd verklaard het beroep van M W Koster aangaande re clame lioofdelijken omslag. Verder een schrijven waarin Ged. Staten het verlan gen te kennen geven, dat de boeken en de kas van den ontvanger minstens één maal per jaar door Burg en Weth. wor den opgenomen, aan welk verzoek zal worden voldaan. i Van den heer M. L. van Vessem was in gekomen een schrijven, dat hij met in gang van 1 Jan. 1914 ontslag neemt als Üd van de commissie tot wering van schoolverzuim; dit werd voor kennisge- Door Burg. en Weth werd, inzake pen- sioens-bijdrage van gemeente-ambtenaren voorgesteld, de geheele inkoop voor re kening der gemeente te nemen, bene vens het verschuldigde bedrag over het vierde kwartaal 191$, welk voorstel m. a s. werd aangenomen. Een voorstel van Burg en Weth. om de salarissen der ambtenaren dermate te verhoogen. dal de storting voor pensioen voor de ambtenaren geen bezwaar ople vert, werd aangenomen met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren J M Of en J de Feijter. Op voorstel van Burg. en Weth. werd aan de brigade koninklijke marechaus see een gratificatie verleend van f 90. Vastgesteld werd dc verordening, be palende de uren, waarop hel bureau van den burgelijken stand voor het publiek zal zijn geopend; dagelijks van 9—12 en van 2—4, uitgezonderd Zaterdag Op Zon dag en de daaraan gelijkgestelde dagen moet het geopend zijn van 11—12 indien dit door belanghebbenden wordt ver zocht, mits de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheid niet tot den volgenden dag lean worden ge wacht Deze verordening 'treedt in werking 1 Nov. 1913. Verder werd vastgesteld de verorde ning, regelende de samenstelling en de werkkring der gas-CQmmissie. Deze com missie, die uit drie personen beslaat, vergadert minstens éénmaal per maand en voorts zoo dikwijls als door twee le den noodig geoordeeld wordt. Zij zendt jaarlijks in de maand Maart een verslag betreffende den toestand en de werk kring der gasfabriek .over het afgeloopen jaar. Deze verordening treedt in wer king 1 Nov. 1913. Tot leden der gas- commissie werden benoemd de heeren M. Wolfert, J M. Oggel en J Smies. Vol gens opgave van den voorzitter waren er op dit oogenblik 308 aansluitingen. Aan den heer J A. van Vessem werd eervol ontslag verleend als gemeente archivaris. Op voorstel van B. en W. werd aan den heer A. A. Kole wegens zijne benoeming te Sliedrecht eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de o. 1. school met ingang van 1 Jan. 1914 of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. Besloten werd een oproeping te doen voor een onderwijzeres met akte nuttige handwerken. Aan den heer P K. Dees werd ont heffing verleend voor een vierde van den aanslag in den hoofdelijken omslag. Ingewilligd werd een verzoek van J. Scheele tol het verleggen zijner stoep, mits deze niet hooger zij dan 10 cM De premiën voor de veemarkt in No vember werden vastgesteld als vorig jaar; een premie van f 2.50 voor de beste twee jarige hengst werd er aan toegevoegd. Tot keurmeesters werden benoemd de heeren H. E. M. van Acker, P. Cornelis- sen en J. Dieleman Pz. Tot lid van het Alg. Burg. armb werd herkozen de heer F. Dekker. De begrooting voor de gemeente-gasfa briek werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 22826.75. Een verzoek van den directeur om zijne jaarwedde met f 300 te verhoogen, werd van de hand gewezen Bij de behandeling van de gemeente begrooting werd de jaarwedde van den gemeente-ontvanger gebracht van f 550 op f 700 met inbegrip van storting voor pensioen. De jaarlijksche subsidie voor de bewaarschool werd vastgesteld tot een maximum van f 100. De subsidie van f 150 voor de afdeeling Axel van de Z. L M. werd gebracht op f 75 Het bedrag van den hoofdelijken omslag zal worden verhoogd met een bedrag dat nu door de pensioensbijdragen enz. te kort is Aan gezien f 20.000 het maximum is voor den hoofdelijken omslag, zal aan de Ko ningin aangevraagd worden dit bedrag te verhoogen. Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring van Aardenburg waren aanwe zig alle leden. Ingekomen was een schrijven van de Korfbalclub, waarin die haar leedwezen betuigt, dat in den gemeenteraad gezegd is, dal zij de oorzaak is van den slech ten toestand waarin het marktplein zich op het oogenblik bevindt. De club be weert, dat dit onjuist is en dat de oor zaak moet gezocht worden bij de kleine voetbalclub, die, al is het ook nog zulk slecht weer, toch den geheelen dag speelt De korfbalclub beveelt zich dan ook ten raad aan. Goedgekeurd werd een verzoek van Gast- en Weeshuis om een subsidie respectievelijk f 50 en f 200 te besleden voor een schoolfeest en armen-bedeeling bij gelegenheid van hel onafhankelijk- heidsfeesi Ondanks het bezwaar van den heer P Wage, die beweerde, dat enkele minver mogenden te hoog in het te betalen school geld worden aangeslagen, werd het be drag daarvan f 30 hooger begroot dan het vorig jaar Dc begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 25 120.446. De begrooting gaf den heer dr. Doyer aanleiding olm bij B. en W. aan te dringen op betere toepassing van de woningwet dan tegenwoordig hel geval schijnt te zijn. Bij de behandeling van de jaarwedden der onderwijzers werd de jaarwedde van het hoofd der school gebracht op een maximum van f 2000, terwijl aangaande die van den onderwijzer Brakman een nadere regeling werd beloofd Na eenige punten van ondergeschikt belang waaronder hel veranderen der les uren van het herhalingsonderwijs en het afstaan van het oude schoollokaal voor muziekonderwijs, werd de vergadering ge sloten. Door het kiescollege van de Ned Herv. Kerk alhier zijn in de verga dering op gister Vrijdag herkozen als kerkvoogd J. A. J. L. van Meerendonk, met 86 stemmen en A. Petermeijer met 87 stemmen ,G. J. Krijger verkreeg voor beide vacatures één stem In de vacature-Adriaansen kregen M. P Matthijsen 20 stemmen, A. de Neeling 18 en J. W. Roskes 46, zoodat laatstge noemde is gekozen. In de vacature-Lasonder kregen R. A. Papagaaij 23 stemmen, A A. C. de Mol 53 stemmen en A. W. Bastiaanse 11 stemmen, zoodat gekozen is A. A. C. de Mol. Als Diaken werd J. Baljeu herkozen met 87 stemmen, C. Klaassen met 79 stemmen (A. Krijger verkreeg 6 stem men); A Langebeke met 86 stemmen (Bakker 1 stem, de Vries 1 stem, A Krijger 2 stemmen) en D de Vries met 88 stemmen. De heeren Roskes en De Mol waren can- didalen van „Evenredige Vertegenwoor diging". Bij de Vrijdag gehouden stemming voor 18 plaatsen in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Nijmegen zijn de candidaten van den Protestantenbond ge kozen. - Naar „De Ned." verneemt hoopt a.s. Zondag le 61/2 uur in de Regenlessekerk te 's Gravenliage, voor het eerst na zijn ministerschap ds. A. S Talma een pre dikbeurt te vervullen. Wat zal dat een volle kerk geven' Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boven Smilde, A. J. Barger te Delfshaven; te Nieuwland (Z.-H.) A. E. van Baaien, te Utrecht; te Piershil B. N. J. Roskott te Oud- en Nieuw- Gastel; te Angeren B C. Verhage te Buik sloot Aangenomen het beroep te Wer- vershoofd (N.-H.) de heer W. A. Kastcin te Arnhem. Bedankt voor het beroep te Lopik B. J. Werther te Otterlo bij Ede. Gereform. kerken. Beroepen te Langeslag B. A. Knop pers te Rotterdam; te Bozum, F. H. Boersma te Geldermalsen. Bedankt voor Amsterdam J Douma te Watergraafsmeer De St. Crt. van heden bevat in een bijvoegsel de statuten (no. 1494) van de vereeniging tot instandhouding eener Christelijke bewaarschool te Oostka pel 1 e. Leden oprichters zijn mevrouw Lantsheer-van der Mersch en de heeren M. J. F. W. Lanlsheer en I. S. Hovy. Te Breda is geslaagd voor acte vrije- en ordeoefeningen de heer P Hendrikx te O uwer kerk. Benoemd tot onderwijzeres in de handwerken aan de chr. school te Schoon- dijke mej. J. Versluijs Pd. te S1 u i s, acte voor nuttige handwerken bezit - Tot tijdelijk onderwijzer aan een o 1 school te Amsterdam werd o. a. benoemd de heer S. van der Werff, thans tijdelijk onderwijzer aan school A te Biervliet Nederl H andclshoogeschool. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Cort van der Linden, is voornemens, op 8 November de Nederlandsclie Hcm- dclslioogeschool le Rotterdam to openen De gemeenteraad van Texel heeft in beginsel besloten lot het bonwen van een zeevaartschool, waarvan de kosteri geraamd zijn op f 15 000 Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan den heer P Tjebbes, direc teur der zeevaartschool De gemeenteraad van Winschoten besloot een nieuwen post op de begroo ting te plaatsen voor een schoolbioskoop. Te Anna Jacobapolder is opgericht eene vereeniging van gediplo meerde oud-leerlingen van den land- bouwwintercursus aldaar Vijftien ledea traden toe, terwijl tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren P. Minderhoud, J D Doeleman, Jb Aar- noudse, C P. Boudeling en Abr Wisse. - De St. Crt. van heden bevat in een bijvoegsel de statuten (no. 1505) van de vereeniging „Groenteproeftuin Zuid-Be veland" te 's-H eer A r e n d s k e r lc e Hel doel der vereeniging is bevorde ring der groententeelt als bedrijf, in Z - Beveland, door het aanleggen en exploi- teeren van een proeftuin; het verspreiden van kennis; het geven van voorlichting en hel verschaffen van zaden en planten De geldmiddelen bestaan in opbrengst der verkochte producten van den proef tuin; contribution van leden, subsidiën.- onvoorziene inkomsten De St. Crt. van heden bevat in een bijvoegsel de statuten (no 1498) van de vereenigingVereenigde Vlashandelareo le Axel, die zich ten doel stelt op het gebied van den vlashandel en wat daar mede in verband staat, goed geregelde; toestanden te scheppen en te handhaven. Tot de middelen om dit doel te berei ken behooren o. m. het zooveel mogelijk bevorderen van arbitrage ter beslechting van geschillen tusschen de leden onder ling en het aanleggen en bijhouden van lijsten van betrouwbare en onbetrouwbare handelaars en verbouwers Vlaamsche bladen melden dat terwijl tot dusverre het mond- en klauwzeer, dat verschrikkelijk woedt in sommige ge deelten van Henegouwen en Namen, den Brabantschen veestapel nog niet had aan getast, Woensdag die plaag in de ge meente Anderlecht (bij Brussel) uitgebro ken bleek De centrale raad van beroep voor de ongevallenverzekering heeft gisteren o m. uitspraak gedaan in de beide vol gende zaken Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij met vernietiging eener beslissing van de bank. die schadeloosstelling weigerde aan E A. S., wed. P J B. te Middel burg, is toegekend voor begrafeniskos ten f 89.42 en van 4 Februari 1913 af een rente van f 0.89 per werkdag, ter zake van een ongeval, overkomen aan haai; echtgenoot, die, 3 Februari 1913 bezig met het ritsen van nagels in den ketel

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1