MIDDELBIJRGSCBE COURANT. 1 nv Jaargang. Vrijdag 24 October Dit Stad en Provincie. Onderwijs. landbouw. Rechtzaken. K\ 2S2. 1013 D«ze courant verschijnt degelijke, net uitzondering ven Zen- en Feestdagen. jP*ije per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voer alle plaatsen in Nederland traneo pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiün bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. AdverUntiën voer het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór dén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertenties k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. #eboorte-, dood- en alle aadere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 2t cent. Reclames 40 eent per regel. Groote lettere naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentifn en reclames, niet afkomstig uit Z e e 1 a n'd, betreffende Kandel, Nyverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle Bireai A. DE EA KAB Az., \.Z. Voorbnrgwal 266, Amsterdams. E'jr deze courant behoort een bijvoegsel. VERPOLITIEKT. Reeds van rneetaf is de aan de nieuwe j-egeering ter oplossing gegeven kwestie van de verdediging van ons land en vooral van Nederlandsch-Indiê in een sfeer van politiek gekomen, die het moei lijk zoo niet onmogelijk zal maken er een beslissing over uit te lokken, zuiver nomen naar de innerlijke verdienste van regeeringsvoorstel en mogelijke tegen voorstellen Het feit dat een afval der socialisten voor de regeering zou beteekenen dat ze ook stemmen van rechts noodig heeft om haar voorstellen er door te brengen, gaf aan. de rechtsche pers reeds aanlei ding tot speculaties over hetgeen de rech terzijde nu dient te doen ten einde zoo veel mogelijk winste uit die positie te halen De „Standaard" gaat daarin voor Een reeks driestarren zijn reeds aan 't on derwerp gewijd. Het blad noemt het o. a. oen vraag van aanbelang „of dit kabinet voor oorlog en marine, zonder exceptie het program van Rechts overneemt". Doet het dat niet, dan zou het, „zonder liet te bedoelen, Rechts in een onhoud bare positie dringen". Doet 't op 'tstuk van Oorlog en Marine in niets voor Rechts onder, dan komt nog de vraag of de keuze van de middelen zoodanig is, dat Rechts ook hierin het Kabinet ter wille kan zijn. De schrijver van. die driestarren schrijft dat echtor niet, zooals hij ook telkens weer herhaalt, om het Kabinet te doen vallen. Booze stemmen zeggen dat hij wil voorkomen dat een da capo van 1907 in de Tweede Kamer wederom hem uit zijn leidende positie zou dringen, die hij nu bezit, door zijn lidmaatschap der Eer ste Kamer, met haar rechtsche meerder heid. Maar in ieder gevaldat wil hij niet. De vraag is nu echter in hoever die berekening opgaat door de houding van de socialisten Er is daarvoor een aanwijzing gegeven en een reeks hoofdartikelen in „Het .Volk" van den (*)-schrijver (mr. Troelstra). Deze heeft daarin uitvoerig de verhou ding van de socialistische Kamerfractie tegenover de regeering uiteengezet. Hij komt daarbij tot de conclusie dat het gemeenschappelijk streven naar algemeen kiesrecht en ouderdomsrente een sterken band met de vrijzinnigen beteekent een band, geen „verbond", daar elke af spraak ontbreekt, en slechts de macht der omstandigheden de partijen in zekere wederzijdsche afhankelijkheid plaatste. Die band, zoo betoogt de schrijver ver der, „is sterk genoeg om ons zoo noodig te bewegen tot concessies in dezen, waaraan wij anders niet zouden den ken. Wij kunnen, als wij om die reden onzen steun geven aan een oorlogsbegrooting, die aan beide bo vengenoemde eischen voldoet, dit in elk opzicht voor de arbeidersklasse verantwoorden." De schrijver acht het echter niet waar schijnlijk, dat de begrooting daaraan zal voldoen. De troonrede bevat niets wat aan hervorming en bezuiniging doet denken En ten opzichte van het slagschip voor Indiê zal eerst moeten worden beslist of de regeering den moed heeft de noodige gelden te doen opbrengen door de werkelijke belanghebbenden, nl. -de Indische kapitalisten. Welnu, de Regeering kieze, zoo j i leest men in 't Volk-arlikel. Wil zij ons mee hebben, dan ons dit moge lijk gemaakt door te zorgen dat de stem, die zij noodgedrongen van ons vraagt voor de paar militaire begroo-1 tingen, die zij in dit overgangstijd perk de Kamer voorlegt, door ons eerlijk kan worden verdedigd voor de arbeiders en voor onze kiezers als een daad, die in werkelijkheid niet het militarisme bevorderde, maar erger militarisme keerde en als concessie ter wille van algemeen kiesrecht en ouderdomsrente dus door ons kan worden verantwoord. Meent de Regeer ing hiertoe on machtig te zijn, dan gezorgd, dat rechts worde gedwongen, haar^voor deze zaken te steunen en zich van dien steun niet kunne afmaken met een beroep op de houding der vrij zinnigen zelve. We zullen dien laatsten niet overdui- delijken zin wel zóó moeten opvatten- dat het de regeering is die ervoor heeft te zorgen dat rechts gedwongen worde haar te steunen voor algemeen kiesrecht en Ouderdomsrente. En dan begrijpen we liet nog niet goed Maar in ieder geval is uit die heele artikelenreeks wèl duidelijk dat de leider der socialistische partij geneigd is tot ongekende concessies in verdedigingsza ken. Hoe ver de rekbaarheid dier ge moedsstemming reikt, is nog niet te zeg gen, en zal misschien ook nog worden bepaald door de bezorgdheid voor de mate van invloed dien dr Kuyper anders zou krijgen Uit Middelburg. Omtrent de door den Bond van Ne-i derlandsche Schilderspatroons te houden „patroonsleergang" in Middelburg, kunnen wij melden, dat deze leergang zal plaats hebben in een der lokalen van de Ambachtsschool,.daartoe welwillend door het bestuur beschikbaar gesteld. De leergang, waarvoor zich reeds 22 schilderspatroons uit deze provincie heb ben aangemeld, zal aanvangen 10 Novem ber en eindigen 20 December a.s. Het ouderwijs aldaar te geven, omvat letters, eenvoudig ornament, en hout en marmer nabootsing; kleuren- en materia- lenkennis en schildertechniek; boekhou den, bestek en teekeningen verklaren, be- stekmaten en prijzen berekenen, vaktee- kenen en schablonentechniek. De groote deelname bewijst ten volle het groote practische nut dezer leergan gen. Eergisteravond omstreeks kwart voor negen werd op de Balans alhier een jongen door een onbekenden man met zeis geslagen. Het mocht der politie gelukken den dader, zekeren Lop te sporen, tegen wien nu proces verbaal zal worden opgemaakt Door de politie alhier is proces ver- tal opgemaakt tegen zekeren L. S. we gens beleediging van een hoofdagent van politie. Uit Vlisaingen. De Wereldkroniek van heden bevat een portret met bijschrift van den heer F M. Lucas, inspecteur van de „Zeeland", die 1 Jan. den dienst bij die Mij. gaat ver laten, na er 30 jaar werkzaam te zijn ge weest. Uit Tholen. Van de 81 inwoners te Stavenisse die op 3 Dec. a.s. den 70jarigen leeftijd bereikt hebben, zijn er thans 29, die in de termen zullen vallen voor een weke- lijksche uitkeering van f 2, ingevolge de Invaliditeitswet, te beginnen 9 Dec. a.s Te Oud-Vossemeer zal, naai- ons wordt medegedeeld, de heer Wou denberg, aannemer der kerkrestauratie, op Maandag) 3 Nov. a.s. met het werk be ginnen; ook zou nu, na overleg met den laagsten inschrijver en het gemeente-be stuur, de restauratie van den gemeente toren aan hem opgedragen worden. Door den gemeenteraad van St. An na land werd in zijne vergadering van Woensdag 22 dezer vastgesteld de be grooting der gemeente voor 1914 in ont vang cn uitgaaf op een gelijke som van f 20.866 29 Tevens werd goedgekeurd de begrooting voor de Weezen-arimen dat jaar en wel in ontvang en in uitgaaf op f 7202 62. Vastgesteld werden de pensioengrond slagen voor de gemeente ambtenaren en met meerderheid van stemmen werd beslo ten om op de gemeente-ambtenaren, zoo wel wat betreft voor hun eigen pensioen als voor de weduwen en weezen en voor de inkoopsommen te verhalen de bedragen, waartoe de wet de gemeente het recht geeft Vastgesteld werd nog het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag de zer gemeente over 1913 op een bedrag van f 176 55s Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Het kind, dat den 13den dezer ,te Neuzen werd overreden door een boe renwagen, is goed betefend, hoewel het eerst in bedenkelijken tóestand verkeer de. De veertienjarige bestuurder was' door het ongeval hevig geschrokken en verloor bij het naar huis rijden, het bestuur over zijne paarden en deze sloegen op hol De jongen deed daarbij zoo'n ernstige ver wonding op, dat tengevolge daarvan hem in het ziekenhuis te Neuzen een been moest worden afgezet In de Donderdag gehóuden zitting van den gemeenteraad te Jleuzen werd aanvaard een door de cdmmissie tot vie ring der honderjarige onafhankelijkheid aangeboden herinneringsmedaille Tot lid van de commissie van bijstand werd benoemd de heer J. J. de Jager, die de aanvaarding dezer benoeming in beraad hield Het kohier van de schoolgelden voor het middelbaar onderwijs over de laatste vier maanden dezes jaars werd vastgesteld op f 193.33 voor het M. U. L O f 749 en voor het lager onderwijs over het laatste kwartaal op f582 86. De jaarwedde voor een op te roepen onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken aan de M U. L. O school werd vastgesteld op f 200 's jaars, zijnde f 50 per wekelijksch lesuur. Naar aanleiding van éen verzoek van den heer A J. Klaassen werd besloten een strook grond bij de Lange Kerkstraat aan den publieken dienst te onttrekken Voorts werd besloten dezen grond ten verkoop beschikbaar te .stellen aan be langhebbenden voor f 5 per M2. Geboden was f 2.50. Voorts werd vastgesteld de pensioen grondslag voor gemeenteambtenaren. Om trent de regeling van bijdragen voor pen sioen der gemeente-ambtenaren werd be paald dat de gemeente de bijdragen voor afkoop en de premie voor hare rekening neemt en dat van de ambtenaren gevor derd zal worden de vijf procent van de premie ten behoeve van hunne weduwen weezen. Overeenkomstig ingekomen verzoek werd aan den heer Duizendstra vergunning verleend tot gebruik der gym nastiekzaal van de H. B. S. voor het ge ven van onderricht in de lichamelijke op voeding buiten de lesuren. Eenzelfde besluit werd genomen naar aanleiding van een verzoek van den heer Van der Eijk, Ieeraar in hand- en recht lijnig teekenen, voor het gebruik der teekenzaal. Vastgesteld werd de gemeentebegroo- ting voor 191-1 op een bedrag van f 113.879.31 met een post voor onvoor ziene uitgaven ad f 1102,29i. In de slotvergadering van het comité tot viering der onafhankelijkheidsfeesten te Neuzen bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 652.37 en de uitgaven f 636.86. Er werd besloten, het saldo a f 15.51 af te dragen aan het Dames Comité tot steun der vereeniging voor ziekenverzorging te Neuzen, dat hulp ver leent aan on- en minvermogende zie ken door het beschikbaar stellen van verpleegdagen in het ziekenhuis. Door het comité van de tentoonstelling voor huisvlijt, enz aldaar is aan de in- teekenaren van het garantiefonds bericht, dat er zal beschikt worden over f4.75 per aandeel. Er was ingeschreven voor 100 aandeelens 5 f 10. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer D. Tolhoek is be noemd tot ontvanger-griffier van den Lie- venspolder de heer M. Eijke, te Neu zen. In plaats van den heer P. H de Jonge van den Broeke, die als zoodanig ontslag heeft genomen, is door ingelanden van den Mosselpolder benoemd tot dijkgraaf van dien polder de heer P F. Wijne- De Feeljager te Philippine. TRAM- OF LOCAALSPOORWEG DOOR HET EILAND TIIOLEN. Door 't bestuur der Z. Landb. Maat schappij, afdeeling Tholen, is de vol gende vragenlijst verzonden aan de ge meente- en waterschapsbesturen op het eiland Tholen, eenige vereenigingsbestu- ren en particulieren. De vragen komen op het volgende neer- Acht gij een tram of lokaalspoorweg a. een algemeen belang, b. een belang voor uwe gemeente, c. voor uwen polder. d. voor uwe vereeniging, e. voor uw bedrijf, f een persoonlijk belang En waarom Zouden met name te noemen bedrijven of nijverheidsinrichtingen tot meerderen bloei kunnen komen of opgericht kunnen worden, wanneer een tram of locaal - spoorweg tot stand komt? Wat is de gemiddelde grootte der landbouwbedrijven in uw gemeente of polder? Worden door splitsing der grootere, de landbouwbedrijven steeds kleiner in uw gemeente of polder? Bestaat in uw gemeente of polder een richting om zich toe te gaan leggen op den Tuinbouw voor den handel? Wat belemmert het volgen dier rich ting? Op hoeveel H.A. schat gij den grond in v gemeente of polder in gebruik geno men: a. voor boomgaarden en b voor tuinbouwgewassen welke in het algemeen voor den handel zijn bestemd? Wordt het aantal H.A., bebouwd als Tuingrond, nog uitgebreid in uw gemeen- of polder? Zijn met het oog op de binnenpolders de communicatiewegen van uw gemeente of polder met eenige haven voldoende? a. wat betreft de haven zelf. b wat be treft den afstand tot die haven? Kan een tram of locaalspoorweg voor uw gemeente of polder verbetering bren gen? Zouden in de ver van eene voldoende haven gelegen polders bij het bestaan! van een tram of lokaalspoorweg meer winstgevende producten kunnen worden verbouwd? Zou de grondwaarde der polders bij het bestaan van een tram of lokaalspoor weg er door of onmiddellijk in de nabij heid er van, in eenige mate stijgen? Hebt gij nog betreffende gegevens, welke op geen der voorgaande vragen als antwoord konden verstrekt worden? - Het hoofdbestuur van het Ned. On derwijzers Genootschap heeft aan den imi- nister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht, waarin het zegt te be treuren, dat in de troonrede elke aankon diging van een wijziging van de wet op het lager onderwijs werd gemist. Het neemt de door hel Genootschap ge- wenschte en wel bekende verbeteringen op en merkt op, dat de regeering niet van plan schijnt die in deze regeerings- periode aanhangig te maken. Het Hoofd bestuur verzoekt den minister eerbiedig zijn invloed aan te wenden, opdat de be doelde wetsvoorstellen aanhangig worden gemaakt Te O ud-Vossemeer begint men ook meer en meer aan den tuinbouw te doen; als onderbeplanting in een voor twee jaren aangelegden boomgaard, staan uitgeplant, na het rooien der vroege aard appelen en den pluk der peulerwten, niet minder dan 60 k 70 duizend stuks roode- en -savoyekoolen en de ontwikkeling daar van is uitstekend. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden 24 Oct. J. H., 24 jaar, te Serooskerke, beklaagd van mishandeling. Beklaagde had den getuige F Onderdijk te Seroos kerke op 20 Sept. met een schop gesla gen, nadat deze hem er over had on derhouden, dat hij het broertje van den get. met modder had gegooid. Bekl.zeide, dat get. hem eerst met een riek had be dreigd en met een fietspomp geslagen J Rijkse, tuinknecht te Middelburg, ver telde, dat beklaagde het eerst had gesla gen. De getuige J. Groenenberg, timmer man te Koudekerke ft Zand) bevestigde deze verklaring, terwijl I P. Boone alleen had gezien, dat bekl Onderdijk met de schop had geslagen. Het O. M. eischte f25 b. s. 25 d. h. De verdediger mr. J. Adriaanse wees er op, dat het volstrekt niet zeker is, wie hier de aanleiding was tot de twist. On derdijk is blijkbaar met een fietspomp in de hand op het erf van beklaagde geko men, die daar aan het werk was met een schop. Niets is natuurlijker, dan dat bekl., toen get. Onderdijk met een wa pen in casu de fietspomp) op zjjn erf kwam en een dreigende houding aan nam, zich heeft geweerd met de schop Spr meende, dat er termen beston den den bekl vrij te spreken Uitspraak heden over 14 dagen J. v. 't L te O vezand, beschuldigd van beleediging en mishandeling van A Otte, arbeider te Ovezand Beklaagde ont kende, dat hij getuige voor „smeerlap" had uitgescholden en zei de, dat get hem met een mes had bedreigd en hij daarom had geslagen De verdere behandeling dezer zaak werd uitgesteld tot over 8 dagen P de R. te Koewacht, beschuldigd dal hij op 14 Sept C. F, Goossens had mishandeld Get. had met eenige vrien den laat in den avond onder het raakn van bekl. staan praten, waarvan bekl wakker was geworden en hen boven uit zijn raam had vermaand stil te zijn. Toen dit niet gebeurde en get nog had ge dreigd, was bekl naar buiten gekomen en had hij Goossens ih het gezicht ge slagen. Bekl. ontkende dit H. A. de Schepper verklaarde, dat bekl Goossens bij de borst had gegrepen en hem voor de kin gestompt. De 3e getuige A. B Gijzel had ook gezien, dat bekl had ge lslagen. Eén getuige k décharge A He melzoet werd gehoord, die echter ver klaarde nipt te hebben zien slaan Eiscli f 15 b. s. 15 d. h De verdediger mr. J. Groot trok de ge loofwaardigheid van den getuige Goossc-ns in twijfel en wees er op, dat bekl een zeer geloofwaardig persoon is Uitspraak heden over 14 dagen P F v d Bniet verschenen, be schuldigd van mishandeling van D A. v. Boënne te Grauw; deze verklaarde, dat na korte woordenwisseling bekl. hem had geslagen. P. J. Nijskens te Terhole (Hon- tenisse) bevestigde deze verklaring. J. Brakman, brigadier der marechaussee, had eenige verwonding bij Boênne ge constateerd. Eisch f 20 b s. 20 d. h Uitspraak heden over 14 dagen Th J. A. S. te V1 i s s i n g e n, niet verschenen, zou, toen hij 18 Sept. we gens dronkenschap door den agent II C Stcfes gearresteerd zou worden, zich tegen dezen en diens collega J. J. Daa- men heftig hebben verzet. Eisch wegens wederspannigheid 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak heden over 14 dagen F. H. te VI is si n gen, niet versche nen, die op 17 Sept. geen gevolg had ge geven aan de sommatie van den agent van politie A. Casteleijn, om door te loo- pen '[er was een volksoploop). Beklaagde had zich zeer heftig verzet, had geslagen en getrapt toen daarop deze getuige met zijn collega P. I. Roth hem wilde arres teeren Eisch 1 maand gevangenisstraf Uitspraak heden over 14 dagen G W. te Middelburg, niet ver schenen, die op 11 Sept. naar aanleiding van verschillende bekeuringen den keur meester P Uithoven had beleedigd. Diens collega I Jongepier bevestigde dit. Eisch een week gevangenisstraf. Uitspraak heden over 14 dagen. IIde H., visschersknecht te Bergen op Zoom, die in Sept den opzichter der visscherijen te Ierseke J Cornelissen toen deze de viscli aan boord van het schip van beklaagdes broeder kwam keu ren, bij de keel had gegrepen, daarna be dreigd en uitgescholden. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak heden over 11 dagen. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds breedvoerig vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens diefstal A. P. B., 13 j., rijwielher steller, Middelburg, conform den eisch tot f 7 b s. 14 d tuchtschool, en P d. R 34 jkamermeid, Vlissingen, con form den eisch tot 4 m gev.straf; eenvoudige beleediging: J A d. K 42 j., wed L d. P., zonder be roep, Axel, conform den eisch tot f 10 b s. 10 d. h wederspannigheid J. D., 23j, varensgezel. Neuzen, tot f 10 b s. 10 d h de eisch was f 15 b. s. 15 d h.en W. v. B 21 j., en K M., 19 jvte-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1