MIRDELRIIRGSCRE COURANT, Maandag- 20 October. 24» 136* Jaargang. HH3 Deze courant verschijnt d a g 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowol voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nunamers kosten 5 cent. AdTertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 4 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mee: 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote- letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentidn en reclames, niet afkomstig uit Z e o 1 a n'd, betreffend? Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advcrtentle-Ilaruaa A. DB IiA HAR Az., N.Z. Toorbnrgunl 260, Amsterdam. deze courant behoort een bijvoegsel. De slachthniskwestie. In dit nummer zal men een ingezonden stuk vinden van een slager, waarin een nieuw element in de kwestie gebracht wordt dat zeker alle aandacht verdient, nl het bij de Tweede Kamer aanhangig rijn van een wetsvoorstel „tot wering van vleesch en vleeschwaren, die voor de volksgezondheid schadelijk zijn." Zelfs zal het bij menigeen verwonde ring baren, dat noch de gezondheidscom missie noch B en W., noch de commissie van fabricage, noch een der raadsleden de opmerkzaamheid gevestigd hebben op het bestaan van dit wetsontwerp, dal werd ingediend bij Koninklijke boodschap van 22 Febr. 1913. Nu is 'L waar, dat het rapport der Gezondheidscommissie van dit jaar van vóór dien tijd dagteekent nl. van 20 Ja nuari, en het daarop volgend voorstel van B. en \V. van 21 Febr. Maai- in het daarna verloopen tijdperk is noch door schriftelijke stukken, noch bij" de monde linge bespreking in de zitting van 31 Juli, noch in die van de vorige week ook maar gerept van 't geen bij de Tweede Kamer aanhangig is, en niet is ingetrok ken. En zelfs kon men in de laatste zit ting hebben geweten dat het door de centrale commissie aan de Kamerafdee- lingen ter onderzoek zou worden voor gelegd nog vóór de openbare behandeling der Indische, begrooting, dus nog deze maand Toch is het wetsvoorstel van het groot ste belang voor de nu bij onzen raad aanhangige slaehthuiskwestie. De opmer king in het ingezonden stuk van den sla ger gaf ons aanleiding het ontwerp op te zoeken, en de lezing ervan gaf ons de overtuiging dat het voorbarig zou zijn, wanneer onze Raad nu een beslissing nam, nog vóór men weet wat die rijks wet zal brengen. Minder wat betreft den in die wet voor iedere gemeente voorgeschreven keu ringsdienst, dien wij hier al hebben dan wel ten opzichte van de kosten- kwestie, die juist in onzen Raad zoo overwegend de besprekingen beheerschte. Immers in art. 23 van het wetsontwerp vindt men de volgende bepaling Onder voorwaarden, bij algemee- nen maatregel van bestuur te stellen, kunnen uit 's Rijks kas aan gemeen ten, afzonderlijk of gezamenlijk: a rentedragende voorschotten wor den verstrekt voor de oprichting van openbare slachthuizen b. bijdragen worden verleend in de voor rekening der gemeente blij vende kosten van de keuringsdien sten. Ten opzichte van het bepaalde onder a merkt de Memorie van Toelichting o. m. op, na op de beteekenis van het gelde lijk risico bij de oprichting van openbare slachthuizen te hebben gewezen: „aanmoediging ten deze van Rijks wege moet aan het doel der wet ten goede komen. De ondergeteekenden meenen dat de woningwet daarvan een gezond voorbeeld geeft, door de gemeenten op te wekken, maar aan haar de verantwoordelijkheid te laten En ten opzichte van het bepaalde on der b Jeest men in die Memorie Vermoedelijk zullen de keurings diensten bij goed beheer geene of hoogst onbeduidende nadeelige saldi opleveren, maar vooral in kleine ge meenten bestaat daar toch kans op. De geldelijke lasten welke die ge meenten zich zullen moeten gelroos- ten, zijn niet in de eerste plaats de hare, maar ten algemeenen nutte. De andere gemeenten des lands zullen er door beschermd worden. Het is daarom billijk dat de wetgever die dwingt tot deze lasten, ook uitzicht op hulp opent Het is dus uit dit wetsontwerp nog niet uit te maken in hoever ook een ge meente als Middelburg daarvan zou pro- fiteeren De in het aangehaalde artikel voorgeschreven maatregel van bestuur zal daarover eerst licht verspreiden. Evenals trouwens over de verstrekking van rente dragende voorschotten voor de oprich ting van openbare slachthuizen. Maar hel zou toch zeker verkeerd zijn om nu reeds een besluit te nemen, waar de aanneming van het wetsvoorstel een geheel anderen toestand zou scheppen ten opzichte van de kosten die op* de ge meenten komen, gelet ook op de doordat wetsontwerp opnieuw aan de orde gestel de samenwerking van gemeenten. De lezing vim dit wetsontwerp geeft ons ook nog aanleiding tot een andere opmerking over een keuringskweslie in onze gemeente, nl die betreffende den invoer van versch vleesch uil andere ge meenten Sedert 8 Juni 1909 gold daarvoor de volgende bepaling volgens al. 2 van art 130 der Alg. Polilie-verordeniiig Het is bovendien verboden versch vleesch in de gemeente in te voeren bij kleinere stukken dan van een half dier, tenzij ieder stuk voorzien zij van een of meer goedkeurings stempels ten blijke dat het vanwege het bestuur der gemeente van her komst of door den directeur van een openbaar slachthuis voor consumptie geschikt wordt geacht. Toen hel vorig jaar de invoer van Ar- gentijnsch vleesch ook hier ter stede ter sprake kwam, stelde de commissie voor de Strafverordeningen voor dien invoer mogelijk te maken door in de aange haalde alinea de woorden „van wege het bestuur der gemeente van herkomst" te schrappen en daarvoor te lezen: „door een gediplomeerd veearts". Door de Gezondheidscommissie werd toen nog de opmerking gemaakt dat „daardoor tevens de invoer van kleine stukken vleesch uit om- en nabijgelegen gemeenten kostbaarder en moeilijker zou worden", Zij stelde voor niets te schrap pen, maar alleen in den slotregel in te voegen: „of door een gediplomeerd vee arts". Maar de Raad hechtte aan dat be zwaar geen waarde, en nam zonder eeni- ge beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen aan, cn be ging daarmee o. i. een groote onbillijk heid Men wilde den invoer van Argen- tijnsch vleesch mogelijk maken, en men maakte den invoer van vleesch uit an dere gemeenten onmogelijk. Want het be hoeft wel geen betoog dat het voor die slagers van buiten onbetaalbaar is, tel kens voor ieder stuk of stukje vleesch de keuring door een gediplomeerd vee arts te bekostigen. En het waren niet het minst de kleine stukken van het in de dorpen niet verkoopbare fijnere vleesch, die hier van elders werden ingevoerd. We laten thans de kwestie van hel voldoende der nu op de dorpen beslaan de keuring buiten beschouwing. We wij zen er alleen op dat de Raad heel an dere personen trof, dan in de oorspron kelijk opgeworpen kwestie betrokken waren, zonder dat nieuwe feiten aanlei ding tot die straf gaven. Eenige dier invoerders zijn dit voor jaar bij den Raad gekomen met liet ver zoek die bepaling te wijzigen. Maai' de commissie voor de strafverordening sclireef dat de Raad zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming nu eenmaal zoo beslist had, en dal cr dus geen reden was er op terug te komen. En de Raad heeft dan ook in zijn vergadering van 30 Juli eenvoudig zonder discussie afwijzend op het verzoek beschikt. En toclv had men toen kunnen weten dat er bij de Kamer reeds een half jaar een wetsvoorstel aanhangig was, dat een speciaal artikel "bevat „ter wering van onnoodige belemmering van den handel tusschen de gemeenten", nl. ark 8, be vattend de volgende bepaling: „Indien vleesch, gekeurd volgens de bepalingen van deze wet of van de „wet op de uitvoerkeuring van vleesch 1907 (St bi. 217) in een an dere gemeente wordt ingevoerd, kan het in die gemeente uitsluitend onder worpen worden aan een onderzoek om na te gaan of het nog verkeert inden toestand waarin hel volgens het keu- ringsmerk der eigen gemeente) moei verkeeren." We zullen natuurlijk niet beweren dat de gemeenteraad zich bij zijn beslissingen moet laten leiden door bepalingen van een aanhangig dn nog niet aangenomen wetsontwerp. Maai' hel is toch wel op merkelijk dat onze Raad zulk een beslis sing nam, terwijl van regeeringswege een voorstel aanhangig was dal zoo'n geheel andere strekking had Immers dat dreigt dan weer op een herroeping te zullen uilloopen BINNENLAND. DE AANSLAG OP HET ARTSEN- MONOPOLIE. Zaterdagmiddag heeft de Ned. vereeui- giug legen de kwakzalverij in American Hotel te Amsterdam haai' jaarvergadering gehouden. In zijn openingsrede nam de voorzitter stelling tegen liet request dal door de lieeren Van Houten, Van Hamel en Van Iiolthe tot Echten tot onze Tweede Ka mer werd gericht om de geneeskunst tot een vrij beroep te verklaren. Merk waardig, zoo noemde jiij het, om den per soon van den eersten onderteekenaar in wien (wij) geene neigingen tot het bo venzinnelijke vermoed hadden, en voor al omdat het de richting van sommige geesten kenmerkt. Misschien, ging hij voort, zou ons ver trouwen in de Stalen Generaal ons er toe gebracht hebben hierover te zwijgen indien zij niet zelve de bestrijders der kwakzalverij met zooveel woorden in het geding hadden geroepen. Wij lezen daarin toch „Ten slotte meenen wij dat de stel ling der artsen tegenover „kwakzalvers" en „kwakzalverij", door afschaffing van het monopolie zal winnen Voor zoogoed als alle artsen is hun werkkring tevens kostwinning en zoolang elk advies, dat zij tegen de wettelijkonbevoegde genezers geneeswijzen uitbrengen, het advies is van monopolisten, kunnen zij niet ont komen aan de gewone verdenking, dat geldelijk belang bij wering van concur rentie daaraan niet vreemd is". Over deze merkwaardige uitspraak het volgende In de eerste plaats, er bestaan geen wettelijk onbevoegde geneeswijzen. Er be staan uitsluitend en alleen welteiijk on bevoegde genezers, of wettelijk onbevoeg den die zich voor genezers |Uilgeven. In de tweede plaatsde onwaardige verdenking die in dezen de artsen schijnt te moeten treffen spruit niet [daaruit voort dat men in hen monopolisten ziet, maai* wel daaruit dat men in hen concurrenten ziet Of meenen de stellers van het request dat broodnijd en de verdenking daarvan alleen bestaan waar een wettelijk mono polie is? Gaarne zou ik breeder over hetgeen in dit request vervat is uitwijden, ware het niet dat een gezaghebbende weer legging in dezen niet van een leek maar alleen van een geneeskundige zeiven kan komen. Wel echter meen ik dit te mo gen zeggen: mij komt hel voor dat door hel opnemen der beunhazen in hel gilde der geneeskundigen, de strijd tegen de kwakzalverij niet verlicht imaar verzwaard zou worden. De arts is volkomen gewet tigd zoowel hypnotisme als magnetisme, zoowel hydrotherapie als heilgymnastiek, massage en orthopaedic, alle natuurge neeswijzen en alle geneesmiddelen voor te schrijven, en zelfs zal «niemand het kwalijk nemen als hij naast een dosis ki nine ook nog de gebeden der Christian Science voor koortslijder voorschrijft. En wanneer iemand een wonderbaarlijke of bovennatuurlijke geneeskracht heeft dan zal zijn eerste plicht zijn of zelf medi cijnen te studeeren of iemand naast en boven zich te dulden, wel wetenschap- lijk, die zorgt dat hij in het nevelig ge bied van hel bovenzinnelijke geen reu- zenflaters maakt ïïlt Stad en Provincie, Uit Middelburg Wij ontvingen heden, zeker in ver band met onze vraag van onlangs of er voor de bestrating van de Lange Delft niet aan asfalt kon gedacht worden^ een paar fraai verluchte boekjes van de Neuchatel Asphaite Company Ltd., agent schap Nederland te Amsterdam, Damrak -17 Wij leerden daaruit, dat er verschil lende soorten asfalt beslaan, die ge bruikt worden al naar de mate van hel verkeer, en maakten bij ons zelf de op merking, dat zich voor Middelburg mas tiek (gietasfalt) liet beste zou leenen Wat ons echter met de meeste belangstelling naar de boekjes deed grijpen was de hoop, dat wij een vergelijking aan zou den treffen omtrent de hosten van asfalt, vergeleken bij andere bestratingen Op dit kardinale punt lieten de boekjes ons helaas in den steek. De min. van L II en N". heeft aan den inspecteur van de scheepvaart G H Bouwman, de experts C. van der Mark A. Wolkammer, J, Hagendijk en L de Boer, hel 2e district (Zuid-Holland en Zeeland en de groote rivieren voor zoo ver deze voor zeeschepen bevaarbaar zijn), met standplaats Rotterdam aange wezen Door de politie alhier is aangehou den zekere P. B diq nog eenige dagen hechtenis moest ondergaan. Daar hij ech ter in kennelijken staat van dronken schap verkeerde werd hij eerst eenigen tijd op het politiebureau gehouden om zijn roes uit te slapen Uit Vlisiiagea. Boven V lis sin gen vertoonde zich gistermorgen rond 7 uur eene vliegma chine, komende uit Zuid-Oostelijke rich ting verdween ze snel in Noordelijke richting, telkens even verdwijnende in de wolken Daar zeer lioog gevlogen werd kon men geen personen onderscheiden Uit Walcheren. Zaterdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Serooskerke. De heer J. de Visser was door onge steldheid afwezig. Goedgekeurd werd de rekening over 1912, welke bedroeg in ontvangst f 11269.58Vs en in uitgaaf f 13618 13. Een wijziging in de begroo ting van 1913 werd goedgekeurd. Aan de erven wed M. Brouwer werd onthef fing in den hoofdelijken omslag toege staan. Aangaande de pensioenregeling der ge meenteambtenaren werd, na bespreking besloten, de inkoopsom voor rekening van de gemeente te nemen en de pen sioenbijdrage 2 «/o te verhalen op de ambtenaren. De zandput aan de parochieput is gesloten. Aan belanghebbenden bij de bestrating der wegen zal verzocht worden op te geven, hoeveel M® keien zij voor hunne rekening nemen om te vervoeren. Aan den lieer E Vader, te M e l kerke is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der rentecommissie, ze telende te Middelburg (29), en benoemd )tot lid dier commissie den heer A van Waarde, burgemeester van Nieuw- en St Joosland. Uit Zuid-Beveland. Men schrijft ons uit Goes. In verband met de berichten, die de laatste weken in ons blad zijn geplaatst betreffende den minder gunstigen toe stand van het gerestaureerde carillon te Goes, waardoor een goede bespeling on mogelijk werd gemaakt, is thans van deskundige zijde het bewuste klavier on derzocht en Vrijdagmorgen bespeeld. Blijkens een daarvan uitgebracht rap port aan den gemeente-bouwmeester al hier, welke heer ons de volle vrijheid geeft hel volgende te publiceeren ver klaart de heer J Morks te Middelburg, dat niet alleen het carillon, maar ook het klavier, volkomen in orde is; volgens diens oordeel is de speeltrant gemakke lijk en zelfs lichter dan die van het ca rillon te Middelburg Bij verderen twijfel aan de soliditeit van een en ander, verklaart de heer Morks zich bereid, nogmaals eene bespe ling te komen geven Hiermede zij afdoende bewezen, dat de voorgewende gebreken van allen grond zijn ontbloot en kan niet anders dan lof worden gebracht aan de firma Eijsbouts te Asten, die het geheele werk keurig en naar eisch heeft opgeleverd Zaterdagavond hield de Vereeniging voor Algemeene Wetenschappelijke Be langen te Goes, onder voorzitterschap van den heer I. G. J. Kakebeeke, een algemeene vergadering. Door den secretaris, den heer dr. J. C. de Ruyler de Wildt werd liet jaarverslag over 1912—13 uitgebracht, waaruit om bleek, dat liet aantal leden thans 100 bedraagt. De rekening over het boekjaar wees in ontvangst aan 1' 25 Oen in uitgaaf f 217.99, goed slot alzoo f 2.01, welke rekening op deze cijfers werd goedge keurd en vastgesteld onder dankbetuiging aan den penningmeester, den heer .f de Hoogh, voor zijn gehouden beheer Herkozen werden als bestuursleden de heeren J B de Beaufort en dr. J C de qfluijter de Wildt. Aangaande het werkplan werd mede gedeeld dat 3 heeren zijn bereid gevon den om een spreek beurt te vervullen. De heer Entile Hullebrqeck, van Gent, zal optreden Donderdag 23 Oct onder werp „Vlaamsche leven en lente": dr de Burlet, van De Bildt 9 Dec. onder werp De Faroe-eilandendr. de Har tog van Amsterdam, in Januari of Februari, onderwerp Wagners Wercldbcschou- winsg Met andere heeren worden onderhan delingen gevoerd voor liet bekomen van nog 2 spreekbeurten in dit seizoen In de raadszittiug van Hocdckens- kerke van Vrijdag was de heer Groene - wege mcl kennisgeving afwezig Na rnede- decling van eenige ingekomen stukken, die allen voor kennisgeving worden aangeno men werd een wijziging gem.-begr 1913 op voorstel van B en W. goedgekeurd Het eerste suppleloire kohier honden belasting 1913 werd opgemaakt B en W. werden in verband met de noodzakelijke verbouwing van de openb lagere school, in verband met het K B dd 25 Juni 1912 Stbl. 192 gemachtigd een deskundige aan te stellen, teneinde bestek en teekening voor een en ander te doen opmaken, ten einde als dan in een volgende vergadering dit punt verder ter sprake te brengen Het b\j De Paal gestrande schip „Speculant" is waarschijnlijk gebroken Het vaartuig is met den vloed vol wa ter geloopen. Men meldt ons uit V 1 a k e Zaterdagnamiddag kwam een motor- wielrijder De J uit Driewegen in botsing met een gewone fietsrijder M een doof stomme jongen uit Hansweert, die vóór hem uitreed en plotseling de brug bij het stationskoffiehuis opreed, zoodat hij in de flank werd aangereden, met het ge volg dat M een gat in zijn hoofd be kwam en De J zijn borst bezeerde, ter wijl tevens het voorwiel van de motor fiets geheel werd vernield. Beide personen waren veer geschrok ken, vooral De Jook door de bewegin gen en de kreten van den doofstommen, waarvan hij aanvankelijk niets begreep Uit Tholen. Een eigenaardige houding is te T h o- len aangenomen door het bestuur dei- bijzondere school, ten opzichte van de 13en 14 November te houden viering van hel onafhankelijkheidsfeest. Naar de I. en Th Ct. meedeelt kwam bij het comité van het, bestuur der school met den Bijbel bericht in dat de kinde ren niet met die der openbare lagere school zullen feestvieren of in den op tocht zullen meegaan. Aan genoemd blad werd echter ook medegedeeld dat door ouders, wier kin deren de biz school bezoeken, het ver zoek is gericht aan het hoofd der o 1 school om hun kinderen te laten feest vieren met de leerlingen der o.l. school, waarop gunstig door den heer Luijendijk is beschikt o Uit Zeeuwsch Vla ah deren O. D De heer A A E Ch. Voeten ie Phi lippine is bij resolutie van den mi nister van koloniën ter beschikking ge steld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, ten einde te wor den geplaatst als tijdelijk ad-civiel ge zaghebber bij hel binncnlandsch bestuur in de bezittingen buiten Java en Madoera. (St.ctA o Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D Te Oostburg is heden een aan vang gemaakt met het leggen der bui zen voor de gasfabriek; naar men zegt is de bouw der fabriek op gedragen aan den heer Le Clercq te Hansweert, die ook in den loop dezer week met de werkzaamheden zal beginnen.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1