MMDELBÜRGSCBE COURAIT r. 245 156* Jaargang. Bonderdag 16 October. Binnenlaod. Bit öe Staatscourant. FEUILLETON. CHRISTINE, Bit Stad en Provincie. Kerknieuws. Kunst ai? Wstenseitappen. 15*18- Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voer alle plaatsen ia Nederland franco pp. f2. Aizeaéerlyke nuM*ers kosten 5 oent. Advertentiün bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentie voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóér één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentibn 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle audere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meei 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentie en reclames, niet afkomstig nit Z e e 1 a n"d, betrefende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeea Advertentie-Bureau A. DE LA HAK Az., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. IIBT ARTIKEL VAN DE „ZELANDIA. We hebben heden uit bezoeken van Israëlieten op ons kantoor kunnen mer ken, dat hetgeen we gister aanhaalden uit het Beilis-artikel van „Zelandia" diepe verontwaardiging in die kringen heeft opgewekt Wat te begrijpen is! Een van hen, dé heer S. Mendels. voorganger van de Isr. gemeente a 1- hier, die zelf door de Israëlitische feestdagen belet wordt in de eerste da gen een antwoord te schrijven, verzocht ons zijn tolk te zijn in het stellen van den eisch aan de redaclie van „Zelandia" om' nu ook eens te vermelden welke de feiten zijn, waarop volgens haar „met goede gronden het bestaan van ritueele moorden kan worden aangetoond." De vraag klinkt zoo heel kalm. Het is altijd moeilijk in woorden de gemoeds stemming van een ander over te bren gen, en we zullen dat dan ook maar niet probeeren. Maar men kan er van ver zekerd zijn dat ze heftiger zou gefor muleerd zijn, wanneer de heer Men dels zelf ze had opgeschreven. DE KLEURLOOZE MIDDENSTOF. Er is waarempel een orgaan versche nen dat onder den bovenstaanden titel zegt de belangen van die steeds overwinnen de, immers steeds den doorslag gevende partij, te zullen voorstaan. En wat meer is: men wil een partij van die partij-loozen stichten. Zaterdag a,s. zal in Krasnapolsky te Amsterdam een vergadering daartoe gehouden wor den. Voorzitter van het voorloopig comité is D. Reiman; secr.-penningm. B. Th. van Loo. TWEEDE KAMERVERKIEZING. De verkiezing, stemming enz. te Am sterdam III (vac. H. Polak) zijn bepaald op 27 Oct. 4 en 11 November. Bij kon. besluit: is benoemd tot ontv dir. bel. en acc. te Voorburg A. J. C. Maas Geesteranus, thans id. te Heilo; tot ontv. dir. bel., invoerr. en acc. te Kampen, H. Potjer, thans ontv. dir. bel. en acc. te Zevenber gen; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, brons, aan W. Schabbink, fabrieksarbei der bij de N. V. Stoomspinnerijen en -weverijen v/h S. J. Spanjaard, te Borne; zijn de maj.-magazijnm. C. G. L. E. van Leeuwen, van den staf der art., maj. W. Verhey, van het 2de reg. vest.-art,, en de le luit. jhr. F. W. L. de Beaufort van het corps rijd. art., ter zake van tijd. ongesteldli. op non-activiteit gesteld. Naar het Engelsch. door L. G. MOBERLÏ. 28. „Kom dan mee en heb dat genoegen nu." Cicely, stond vlug op en schelde. „Ik moet een van de werkmeisjes laten, komen om op Bébé te passen; ga jij dan mee, dan zal ik je presenteeren aan mijn geliefden bullebak van een neef. Hij en zijn vrouw komen bijna nooit in de stad. Zij beschouwen Londen als het mo derne Babyion, diep gezonken in onge rechtigheden. Hij is ontzettend rijk, hun diamantenverzameling is schitterend, maar er zijn heel weinig menschen die ze ooit te zien krijgen. Hij woont buiten, heel afgelegen, niet ver van de grenzen van Wales, op tien mijlen afstand ongeveer van iedere fatsoenlijke plaats en ik voor mi# beschouw hem als niet volkomen bij zijn verstand." Uit Middelburg. Reeds verscheidene maanden geleden hebben we liet eerste bericht opgenomen over de 11—14 November alhier te houden bazaar met feestavond, ten voov- deele van de Vereeniging tol het bezoe ken der armen; en na dien tijd heeft men ook in het bekende staatje van vergade ringen, concerten enz. telkens weer de aankondiging kunnen lezen. Maar nu de datum nadert willen we nog eens speciaal de aandacht op deze plannen vestigen. Immers nu is het oogen- blik gekomen dat de bereidwilligen him geschenken kunnen aanbieden voor de bazaar, hun voorwerpen van allerlei aard waarvan de opbrengst de hoofdbate moet leveren voor het goede doel: het ver sterken van de kas der Vereeniging tot het bezoeken der armen. We willen ook nog eens nadrukkelijk de verzekering geven dal die Vereeniging geldelijken steun zeer van noode heeft. Zij ondervindt tot haar nadeel, dat de toestanden in Middelburg veranderd zijn, dat het aantal rijke families, die haar vroeger geregeld aanzienlijke giften schon ken, sterk is verminderd. Eli al moge zij in de toekomst nog giften te wachten hebben, op 'l oogenblik dreigt zij, die ge sticht werd om noodlijdenden van alle gezindten te steunen, zelf noodlijdend te worden. De bijzonderheden over de bazar be waren we tot later. Alleen dit- dat ze plaats heeft in het Schuttershof; dat een buffet de gezelligheid van de verkoop zalen hoopt te verhoogen, en dat een feestavond het geheel zal besluiten. Voorts zie men den oproep onder de advertenties in dit nummer. Door den keurmeester van visch en schaaldieren alhier is hedenmorgen een mand visch afgekeurd, die afkomstig was uit IJmuiden. Ter aanvulling van ons bericht gisteren van een brandje op de Lange Burg a 1- hier (bij mej. A. Gabriëlse, in manufac turen) vermelden we nog, dat, naar ons bericht werd, het vuur is ontstaan, door dat in de vuilnisbak geworpen carbid 's nachts nat werd door den regen. Men ziet alzoo, dat men niet te voor zichtig met dat gevaarlijk goedje kan orn- Ult Vlissingen. Naai' men ons uit V 1 i s s i n g e n meldt heeft de moeder van den 15-ja- rigen Dobbelaere, welke als lichtmatroos op de „Volturno" gemonsterd had, van familie te Rotterdam bericht ontvan- dat haar zoon tot de geredden be hoort. Heden middag omstreeks 12 uur viel de werkman V. d. W. werkzaam bij de Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen in de zoogenaamde kuil van het s.s. „Koningin Regentes". Ernstig bezeerd werd hij op last van dr. De Koning naar het R. C. "weeshuis vervoerd. De proeftochten met den torpedoboot- jager Vos, die gisteren op de reede voor Vlissingen zouden aanvangen, zijn naar een in de N. R. Ct. lezing voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Eenige kleine voorzieningen, die het schip eerst nog ondergaan moet, zullen door de werf De Schelde 'worden uitgevoerd. Uit Walcheren. Eenige heeren en dames te Weslka- pe 11e hebben hel plan opgevat op een nader bekend te maken avond in dit win terseizoen een paar tooneelstukken op te voeren, waarvan de zuivere opbrengst ten bate zal komen aan de afdeeling „Het Groene Kruis." Uit Zuid-Beveland. Hedenmorgen is de sleepboot Henri V le Kort gene gelicht. Toen de boot nauwelijks boven water was, werd het lijk van den zoo ongelukkig omgekomen machinist gevonden en overgebracht naar een aan den steiger liggende liéhter van dezelfde reederij. Nadat dr. Gel derman de schouwing had verricht werd het lijk met de Henri VIII naai- Dor drecht vervoerd. Een groote menigte ge tuigde van de deelname in dit droevig ongeval. Uit St. Philipsland. Benoemd met ingang van 1 Nov a s. tot brievengaarder te Anna Jacoba- polder de heer J. H. van den Hoven, thans brigadier-titulair der rijksveld- wacht aldaar. Uit Tholen. De St, Crt. van heden bevat in een bij voegsel de statuten (uo. 1402) van de vereenigingAfdeeling Tholen van <len Volksbond*.tegen Drankmisbruik, te Th o- 1 e n. In de Dinsdag gehouden gemeente raadsvergadering I" Scherpenisse werd de rekening 1912 goedgekeurd wel ke aan inkomsten bedroeg f 18.542.205 en in uitgaaf f 16.721.07 alzoo een goed slot van f 1821.13®. Verder werd behandeld Wijziging reglement van het burgerlijk armbestuur, waarin is opgenomen dc be paling, dat minstens eenmaal per jaar de boeken en kas van den secretaris- penningmeester door of van wege Burge meester en Weth. moeten worden nage zien Goedkeuring werd verleend aan een besluit van het burgerlijk armbestuur tot wijziging der begrooling voor 1914 door vermeerdering der ontvangsten en uitga ven ad f 260. 2 De begrooting der gemeente werd vast gesteld op een bedrag van f 12.569.28 in ontvang en uitgaaf met een post van f 459.715 als onvoorzien. Aan B. en W. werd machtiging ver leend tot verhuring van den schoolregen- bak. Voorloopig werd geregeld de pensioens grondslag voor gemeente-ambtenaren I voor zoover hunne jaarwedde niet door Ged. Staten wordt gerpgeld. Wérd gewijzigd de verordening der on- derwijzersjaarweddennl. minimum jaar wedde onderwijzers met 1—5 dienstjaar van f 500 op f 550 gebracht De beurtschipper Adr. Hartog werd een vaste ligplaats in de haven aangewe zen en in verband daarmede de politie •erordening gewijzigd .Waarom dat?" „Ach! een echte vrouwereden Ik vind het omdat ik het zoo vind, anders niet Neen, maar in ernst, er zijn allerlei vreemde dingen in die familie gebeurd duistere geheimzinnigheden, ik geloof zelfs misdaden, John heeft er mij nooit bijzonderheden van verteld, Sir Ar thur is een onuitsprekelijk conventioneel 'man, ik geloof dat sommige familieleden van hem echter juist hel tegenovergestel de waren. Ga mee en help mij om met hem te praten", voegde zij er bij toen er een dienstmeisje was binnengekomen; „hij zal het waarschijnlijk wel niet goed vinden dat je bij mij bent en later zeg gen dat je tegenwoordigheid hier in huis slecht is voor mijn reputatie", voegde zij er bij, terwijl zij samen de trap afgin gen. De oude heer, die voor den haard in de ontvangkamer stond en de kamer opnam met een afkeurend gelaat, was volgens Ruperts meening een van de knapste mannen die "hij ooit had gezien. Hij had wit haar, een zwaren witten snor, een frissche en gezonde gelaatskleur als een jong meisje, en zijn beschaafde, welbe- Besmettelijke ziekten. In de weck van 8 lot 14 Oct kwamen ter kennis van den cenlralen gezond heidsraad 1 'geval van roodvonk le Clinge, 's Heer Arendskerke, Stavenisse en Vlis singen en 1 geval van diphterilis te Aag- lekerke, Clinge en Wissekerke Bevolking. In de eerste helft der maand Oct. zijn in de gemeente VLISSINGEN Ingekomen: B van der Weide, timmerman, Iva- naalslr 30. uit 's Hagc; G. J. van Riet timmerman, Koudek weg 40. Goes; C. van Sluijs, sergt -majoor. Bouwen Ewout- straat 42, Middelburg; .1 Smke, sergt.- majoor, Oranjestraat 7, Koudekcrke; J van der Heijden, smid, Molenstraat 31a, Goes; P. J. Maas, metselaar. Bouwen Ewoutslr. 24, Sluis; mej. K. J. van der Slikke, onderwijzeres, J. de Moorslraat 2, Kloetinge, A. B. Knook, majoor inf ,'BouI. Evertsen 28, Teteringen; J II. M. van der Meulen, electricien, Kasteelstraat 21, Mid delburg; Th. J. Reeser, le luit. inf. Boul. Evertsen 42, Middelburg; M de Regl, bankwerker. Kanaalstraat 30, Rotterdam, II. Hollebach, hotelbediende, Pr. Hen- drikweg 16, Hamburg; H Kaps, kellner wag lits, Dijkstraat 18, Berlijn; W. de Ruijter. kok, C Buskenslraat 43, Utrecht; C. W. Lundovist—Vreeken, zonder be roep, Koningsweg 25, Velsen; C. A. Ricn- stra, sergeant-majoor, C. Buskenstraat 25, Harderwijk; Wed. W. Onderwater- Zweers, huishoudster, St. Jacobstraat 30, Haag; J. Butler, timmerman, Kalkhokstr. 11, Haag; A. van den Bovenkamp, ma chinist, Kasteelstraat 17, Buiksloot; C A Lindner, condr. wag. lits., Kanaalstraat 118, Berlijn; P. J. G, den Outer, schilder, Bouwen Ewoutslr 11, Rotterdam; mej. A. J. Nohr Bekker, zonder beroep. Bad huisstraat 56, Kiel. Vertrokken: Wed. J D. Werbraeken—Halffman, Hendrikstraat 42, naar Antwerpen; J C. van Megchelen, Bankertstraat 34, Rot terdam J Rodoe, van Speijckstr. 4, Rot terdam; H J. Bakker, C. Buskenstraat 39. Rotterdam; C. Weers, Kasteelstraat 24, Nijmegen; K J. Evenwel, Lampsenstraat 11, Maastricht; Wed. M. J. Aalbrechtse— Boermau, Breewaterstraat 57, Rotterdaipi mej. C. S. d' Jong, Breestraat8, Sas van Gent; W H. M d' Haens, J. de Moor slraat 7, Iïulst; A. de Vries, B Ewout- slraat 42, Middelburg; C. Mulder, Koe straat 4, Rotterdam; L. de Nooijer, Mo lenstraat 14, Rotterdam; G. Knaup, Ko ningsweg 27, Raamsdonk; J. Bouwsma, Nieuwstraat 31, ArnhemJ. W. P. de Ko ning, Kasteelstraat 60, Middelburg; C. No bels, Glacisslraat 95, Amsterdam, L. F. Melzer, Dijkstraat 14, Arasterdam; J II A. Beerendsen, Pr. Hendrikweg 13, Ede, (I. J. de Haan, A. Dekenstraat 125, Rot terdam; G van de Kreeke, Walstraat 100, Wolfaartsdijk; Wed. R. Berg Planlenga, Hendrikstraat '26, Ierseke; J. Meertens. Steenenbeer 5, Rotterdam; A. Braam, Ma rinestraat 10, Bergen op Zoom; mej M. E. Adamse, Scherminkelstraat 7, Am sterdam; E. F. G. Spape, Wagenaarstraat 10, Rotterdam; A Gastel, Kolvenierstraat 13, Rotterdam; J van Ochten, Oude Markt 25, Rotterdam, A, L. A. Seiden- spinner. Oude Markt 25. Rotterdam; W .1 Standaart, Yrouwestraqt19. Rotter dam; II W. Kooning, Koudenhoek 5, Haarlem, J. J Qucquierre, Walstraat 26, den Haag; P J Groeneboom, Noordstraat 14, Gillingham, J Vissers, Bouwen Ewout- straat 15, Utrecht, L. Vinke. Prinsenstraat 45. O en W. Souburg Bij de verkiezing van drie leden van hel kiescollege der Herv. gemeente te 's-Heer Arendskerke werden de aftredende leden J Bommeljé Pz M. Boogerd en J. Minnaar met achter eenvolgens 39, 37 en 41 van de 42 gel dig uitgebrachte stemmen herkozen Slechts 43 van de 177 stemgerechtigden brachten hun stem uit - Te Scherpenisse werden als leden van het kiescollege der N H kerk gekozen C. Geluk, J. Potter. P Noordijke Mzen A. Rijstenbil Az her stemming moet plaats hebben tusschen A. Kievit Pz.. V. C. P. Bolier. W Geuze en H Quaak De Dinsdag te St. Maartensdijk gehouden verkiezing van vijf gemachtig den voor het kiescollege in de Ned Herv. Kerk had lol uitslag dat de vier aftredende leden A N. Snouck, M P. Groenewegen, Andr Geluk, B. J van Oost herkozen werden, en dat er een herstem ming moet plaats hebben tusschen N' Noom Joh z en G. de Graaf Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Putten o./d Ye- luwe K. J. v. d. Berg te Iloogeveen. Benoemd tot hulpprediker te Bergcnl- heim, W. Jonkers, te Nieuw-Amsterdam. Bedankt voor Jaarsveld J Kraay te Hasselt; voor Vlieland K IL Boerse- ma te Groningen, Tot lid van het „Algemeen College van Toezicht", is :door het Prov. Col lege van Friesland) benoemd: H. Vren- denberg Czn„ te Leeuwarden en tot se cundus D Bloemers, te Veen wouden Geref. Kerken. Beroepen te Hazerswoude, R. v. d Kamp te Breukelen. Bedankt voor Geestereu en Gelse- laar G H de Jonge le Scharnegoutum Als wij over den opera-avond, die gisteren door het Nederlandsch opera ensemble in den Schouwburg alhier gegeven werd eerlijk zouden moeten schrijven, dan gelooven wij, dat het oor deel hard zou klinken. Doch iets moet ons toch van het hart is er door de arlisten van gisteren wel bedacht dat er in zoo'n „provinciestadje als Mid delburg" toch ook nog menschen zijn, die van dergelijke kunstverknoeiing niet ge diend zijn? Wij zullen niet hard zijn, het lijkt ons beter er over te zwijgen, in bijzonderheden treden zou werkelijk te pijnlijk worden. Vermelden we slechts, dat de pianist-begeleider zich zeer ver dienstelijk van zijn allesbehalve gemakke lijke taak kweet en er zoo nu en dan in slaagde onze aandacht te boeien Een vroolijke operette was ons liever sneden gelaatstrekken waren bijna vol maakt schoon. Hij Iiad donkere, zeer le vendige oogen, die hij met zekeren ach terdocht op Rupert vestigde. „Lieve Cicely", zeide hij, terwijl hij haar stevig de hand schudde, „dringende bezigheden, zeer vervelende familieaange legenheden noodzaken mij eenige uren in deze vreeselijke stad door le brengen, en ik dacht er dadelijk aan u een bezoek te brengen en naar uw gezondheid te in- formeeren, en naar die van Veronica." „Dank u, neef Arthur; ga zitten; ik ben volkomen gezond en Bébé ook Wij noemen haar nog geen Veronica, weet u, zij is nog zoo'n klein kindje. „Ik keur het ten hoogste af kinderen anders le noemen dan zij heelen", ant woordde Sir Arthur deftig, „Veronica is een naam die in onze familie voorkomt, een naam waar helaas treurige herinne ringen aan verbonden zijn. Maar toch ben ik overtuigd, dat, indien haar arme vader nog in leven was, uw arme doch ter „Ik heb u mijn neef nog niet voor geteld", viel Cicely hem niet heel beleefd in de rede, maar zij begreep, dat bewe ringen omtrent hel mogelijke gedrag van haar echtgenoot haar uit Sir Arthur's mond onuitstaanbaar zouden klinken. „Ik Igeloof dat u hem nog nooit ontmoet hebt Mijnheer Meruside, Sir Arthur Con- greve." Sir Arthur maakte een stijve buiging. Ruperts groet was aangenaam en vrien delijk; de stijve houding van den ouden heer amuseerde hem. „Neen, ik heb Iden heer (Meruside zeker nooit eerder ontmoet", zei Sir Arthur koel, „zooals ge weet, lieve Cicely, ik kom nooit in dit vreeselijke Babyion, als de omstandigheden er mij niet toe dwin gen. En tijdens het leven van uw echt genoot herinner ik mij niet uW neef ooit gezien le hebben", voegde hij er bij mei een strengen blik op Meruside. „Als u vaak in de stad was geweest toen John nog leefde, dan zou u Rupert dikwijls ontmoet hebben", antwoordde Ci cely snel. „Rupert was een van de grootste vrienden van John, lüj is de zaakwaarnemer en voogd van Bébé. Maar u en nicht Ellen begraaft u totaal op uw buiten", voegde zij er bij, terwijl zij trachtte een luchthartigen toon aan le slaan, „u weet niets van de moeilijke wereld waarin wij leven." „Moeilijk wereld, ja zeker antwoord de Sir Arthur terwijl hij het hoofd schud de en haai- ernstig aanzag. De gelukkige gave, de humor, miste hij geheel en al hij nam zich zelf en alle mogelijke din gen op met een ernst, die door niets aan het wankelen gebracht kon worden „In deze rampzalige stad speelt ge als kinderen op den rand van een vulkaan, maai- eens zal de uitbarsting komen en dan „En dan zullen w ij allen veranderen in kleine stukjes lava, niet waar?" vroeg Cicely met groote onschuldige oogen en aardig glimlachenden mond. „Ge zijt treurig onbezonueu, Cioely, Ik had gehoopt, dat ge door het ron<S- zwerven in de dalen van ellende en ver driet, van uw onbezonnenheid zoudt zijn genezen Maar ik vrees dat ge dit tra nendal, deze moeilijke wereld, zooals ge terecht zegt, als een speelplaats be schouwt." (Wordt vervolgd.,

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1