MIHDELBTRGSCHE COMA IT. Dinsdag 14 October. r-r- r*~~V m HIS i\ 243. Ase* Jaargang. 1918 Deze courant verschijnt dagelijks, vet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prij6 per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor silo plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nnmmors kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nnmmer moeten des middags vóór één uur aan bet bnrean bezorgd zijn. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reolames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Z e e 1 a n'd, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Advei*tentie-Bnrenn A. DE li A IAB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. 85 deze courant belioort een bgvoegeel. Bit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Dinsdagmorgen zijn naai- het huis van bewaring te Middelburg overge bracht de Igebr V uit Zaamslag verdacht van frauduleus bankroet Zij werden Maandag door de mare chaussee uit Neuzen gearresteerd, die verder plaatselijk een onderzoek instelde. De arrestatie scheen niet naar den zin der dorpelingen en toen de brigadier met zijne manschappen en de arrestanten des avonds den tocht naar Neuzen wilde aan vaarden. schoolden velen te hoop. Toen uit dien hoop steenen naar de politiemannen werden geworpen sloot de brigadier de arrestanten weer op, om de handen vrij te hebben om de samen scholing te verspreiden Toen de men schen niet aan zijne sommatie voldeden werden zij met geweld uiteengedreven. Steeds bleef het dreigend. De aan maningen van den inmiddels ter plaatse gekomen burgemeester, den heer Joh. de Feijter, noch die van den brigadier- cotomandant der rijksveldwacht, voor kwamen dat zich nog herhaaldelijk een samenscholing vormde, waaruit met pro jectielen werd geworpen. Dit was dan weder bet sein voor de ten laatste met twee manschappen te paard, der bri gade Axel, versterkte marechaussee, om de menschen opnieuw uiteen te jagen. Bij de daarbij vallende klappen- met de blanke sabel bekwamen verschillende personen verwondingen of kneuzingen. Ondertusschen brachten de burgemees ter met den brigadier-commandant der rijksveldwacht op verzoek van den bri gadier der marechaussee de arrestanten naar Neuzen over, terwijl de (marechaus see met het oog op de houding van een 'deel der bevolking te Zaamslag achter Weef Uit VLUaiagen. Bij beschikking van den minister van waterstaat is de arrondissementsdienst te V lissin gen tijdelijk opgedragen aan den ingenieur- van den waterstaat N. van Spanje, zulks met ingang van 1 Nov. a.s. Uit Noord-Beveland. Bij de familie is bericht ontvangen, dat het te Colijnsplaat thuis be- hoorende ijzeren aakschip „Wilhelmina Pieternella", schipper C \V de Mul, geladen met tarwe, in Duitschtand na aanvaring met een sleepboot is gezon ken De opvarenden zijn gered. Toen gisterenavond omstreeks 11 uur eenige heeren uit Kortgene van een vergadering huiswaarts keerden hoor den zij bij den veersteiger hulpgeroep. Dit roepen bleek te komen van een al daar gemeerde sleepboot, die bij het rij zen van het water vermoedelijk was ondergevloeid, de Henri V uit Dordrecht. Het was de kapitein, die om hulp had geschreeuwd. Deze, P. Kriens genaamd sliep in het voorschip en werd door hel instroomende -water gewekt. Toen hij aan dek kwam stond het achterschip reeds onder water en was er van den machi nist, W>. van 't Hooft, die daar sliep niets te merken, zoodat deze, die. getrouwd is en vader van 9 kinderen vermoedelijk is verdronken De kapitein is met een roei boot door den veerman van het onderge- loopen vaartuig afgehaald, hij stond reeds tot zijn middel in 't water. Naar het tijk van den machinist heeft men nog gezocht, doch men moest de pogingen opgeven en wacht nu af tot de boot gelicht zal zijn. Uit Sckouwea-DUiveland. Bij de op Maandag gehouden stem ming voor een lid van den gemeenteraad te Eikerzee is gekozen de heer J Prie- Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D Vrijdagavond werd bij J de P on der de gemeente Axel een paar gouden lmoopeii en een gouden slot met koralen gestolen, benevens eenige sigaren. De po litie doet ijverig onderzoek, doch tot he den is de dader nog niet bekend. Ondanks het slechte weer zijn Zon dag j.l., te Hulst onder buitengewone belangstelling, de onafhankelijkheidsfees- te« gevierd. Verschillende muziekgezel schappen uit de omliggende plaatsen ais „Opwaarts" van St. Jansleen, „Albrecbts- vrienden" van Clinge (B.), „Nooit ge dacht" van Graauw, en taL van andere vereenigingen verleenden hunne mede werking tot opluistering der feesten Na dat alle vereenigingen zich tot een stoet hadden geformeerd en eene optocht van het noordelijke naar hel zuidelijke deel (Belgische grens) der gemeente was ge maakt, werden door de verschillende muziekgezelschappen eenige nummers op de kiosk ten gehoore gebracht, aan welke gezelschappen een aandachtig ge hoor en dankbaar applaus ten deel viel Zooals gebruikelijk werd door het feest commissie aan Hare Majesteit de Konin gin een telegram gezonden wat door H M. werd beantwoord Jammer dat de najaarsbuien de geheele versiering zoo ontredderden Knnst en Wetenschappen. In dit nummer komt een bekendma king voor van B. en W. betreffende goed- koope kaarten voor de Maandag te hou den generale repetitie van de Vereeniging voor Instrumentale Muziek. - Voor de voorstelling van morgen avond te geven door het Ned. Opera En semble van „Faust" en „Troubadour" in den schouwburg'fa 1 h i e r zijn op alle Iran- gen nog plaatsen beschikbaar. Verschillends Berichten. De Haagsclie gemeenteraad heeft gistermiddag na twee stemmingen enten slotte na herstemming met den heer Hoe- jenbos (soc.-dem.) gekozen tot wethouder in de vacature-Leiy den heer Jurriaan Kok (Unietiberaal) Tel. - Naar de Res bode verneemt, werd in de laatstgehouden vergadering van de Scheveningsche afdeeling der S. D. A. P. besloten, het partijlid dr. H. E. van Gelder, gemeente-archivaris, ter verant woording te roepen over zijn deelneming aan de onthulling van de bekende ge- denksteenen bij gelegenheid van de onaf hankelijkheidsfeesten. Eveneens een ander partijlid, dat ge- costumeerd aan den historischen optocht had deelgenomen. - Gistermiddag is in de Grootherto- ginnelaan te 's Gravenhage een bejaarde dame door de tram overreden en spoedig aan de gevolgen overleden. EEN GESCHIL. De heer K. ter Laan verzoekt aan „Het Volk" het volgende te plaatsen: De Haagsche (soc.-dem.) raadsfractie wees als haar candidaat voor de wethou dersvacature den heer Hoejenbos bij meerderheid van stemmen aan. De voor zitter de heer K. ter Laan, deelde daarop aan de vergadering mede, dat hij na deze beslissing het voorzitterschap neer legde, in verband met het feit, dat hij pas de vorige maand als candidaat van de fraktie was aangewezen. EEN SUPPLEMENT OP E. N. T. O. S. Onder dezen titel gaf de Nederl. Zee- mansvereeniging „Volharding" uit „Een kritische beschouwing op de Eerste Ne derlandsche tentoonstelling op Scheep vaartgebied", door Joh. Brautigam. Het doel van dat boekje is om naast de op deze tentoonstelling vertoonde lichtzijde van het bedrijf ook de aandacht te ves tigen op de ellende die aan dat bedrijf kleeft. Gewezen wordt op het niet opge nomen zijn der zeelieden in de Ongeval lenwet, op de slechte logies, op den zwa- ren arbeid, op de voeding enz. Eenige teekeningen lichten den tektst toe. Op de Zandpoortvest te Meclielen zijn twee stoomtrams op elkaar geloopen. Door den zwaren mist hadden de machi nisten de andere tram niet tijdig zien aankomen. De machines werden verbrij zeld, de wagens gedeeltelijk aan stukken geslagen Acht menschen werden gewond. Sinds geruimen tijd was het post- beheer in Frankrijk verwonderd over tal van fiauw-bedrukle postzegels ter waarde van 10 centiemen, die in omloop waren De post-administratie verzamelde deze en zond ze aan 's rijks zegeldrukkerij, zich beklagend, dat ze overeenkomstig het reglement niet vernietigd waren De drukkerij antwoordde, dat deze nooit slechte postzegels afleverde. Uit een ingesteld scheikundig onder zoek bleek ras, dat ze vervalscht waren- De vervalscher, die zich Korulot noemt en anarcliist is, werd aangehouden. Dertig duizend eveneens flauw bedrukte zegels werden te zijnen huize gevonden Men vermoedt, dat ze in België vervaardigd zijn BOERENSCIIRIK. We hebben eenige malen melding ge maald van een geheimzinnig roofdier, door de boeren „Bauernschrcck" ge noemd, dat op de grens van Stiermarken en Karinthiê strooptochten onderneemt en het vee verscheurt. Nadat dat dier aanvankelijk als louter zinsbedrog was beschouwd, bleek later uit de gevonden sporen overtuigend, dat werkelijk roofdie ren daar waren bezig geweest, al luidden de berichten omtrent de soort, waartoe deze zouden behooren, tegenstrijdig. Naar men weet. werd spoedig onder steld, dat die beesten uit een menagerie zouden zijn ontsnapt en dat de baas daar van uit vree® voor straf de plaat zou heb ben gepoetst. Inderdaad vernam de Weensche cor respondent van de „Kóln Ztg.", dat op 4 Mei 1,1. een leeuwin met twee welpen, twee hyena's en twee wolven uit een wildebeestenspel in die streek zijn ont snapt. De bezitter van de aangewezen mena gerie meldde echter, dat de ontvluchte dieren weder gevangen waren. EEN BUIZENPOST. Ieder kent uit de „Camera Obscura" de humoristische beschrijving van de wijze, waarop in de toekomst de post verzending door middel van luchtdruk zou plaats hebben. Verleden Maandag is een dergelijk stelsel te New-York in te genwoordigheid van verschillende des kundigen beproefd. Volgens de „Kölu. Ztg." kunnen door onderaardsclie buizen briefzakken tot een gewicht van ongeveer 10 centenaars met buitengewone snelheid worden vervoerd. De postzakken worden daartoe in stalen cylinders geborgen, welke door de bui zen worden geschoten. .Vis drijfkracht dient echter niet de luchtdruk, maar een magnetische stoot." Seinlichten duiden de plaatsen van de cylinders in de bui zen aan. De snelheid der beweging kan tot 300 K.M. in het uur worden opgedreven. Bij de proef werd een reeks van die cylin ders afgeschoten, die elk met 1000 pond zand geladen waren. Ze bewogen zich met verbluffende snelheid over alle stij gingen, dalingen en bochten en bleven nauwkeurig op den noodigen afstand van elkaar. o IIET BRANDENDE SCHIP. Nadere berichten maken het nu mo gelijk, zich een min of meer duidelijke voorstelling van de ramp 'te vormen, die de „Volturno" getroffen lieeft Daaruit blijkt, dat indien alle passagiers en opva renden tegenwoordigheid van geest ge noeg hadden bezeten, om op den achter steven van het schip, waar in het voor gedeelte een zware brand woedde, af te wachten tot rustiger golfslag de talrijke in de nabijheid zich bevindende vaartui gen in staat zou stellen, booten te strij ken .waarschijnlijk allen gered hadden kunnen worden. Hierbij worden zij niet gerekend ,die oogenblikkclijk door de ontploffing, de oorzaak van den brand, zijn gedood Hun aantal geeft de kapitein van do „Groszer Kurfürst" als 40 op. De meester slachtoffers zijn wegens de holle zee te betreuren, die de booten, nauwelijks afgelaten, tegen de flank van de „Volturno" stuk beukte of voorzoover de schipbreukelingen konden zwemmen, deze het bereiken van een ter redding opgedaagd schip onmogelijk maakte, Dat echter de op de voorplecht der „Volturno" naar redding smachtenden, terwijl zoo veel handen bereid waren, deze te bieden, het ongewisse van de af daling in de reddingsbooten of zelfs van den sprong in de kokende golven verko zen boven de kans, op het schip als rat ten te verbranden is maar al te begrijpe lijk. Slechts het treurig lot van vele, die daartoe overgingen en omkwamen, vóór ze hulp vonden, zal de meesten hebben teruggehouden, dit voorbeeld te volgen Een „Laatste Bericht", in het vorig nummer bevatte liet verhaal; door een overlevende van de ramp gedaan Dit verslag is tamelijk hatelijk en blijkbaar onjuist Terwijl deze Duilscher toch, ook op de vraag van den dagbladschrijver, die het verhaal opteekende, volhield dal in plaats van zes de „Volturno" slechts over 3 reddingsboolen beschikte, maakt de kapitein van de „Carmania" (Cunard- lijn) ook van zes booten gewag. Tevens liet deze derde-klassepassagier zich afkeurend over 't gedrag van den ka pitein en de officieren uit Deze zouden slechts op eigen lieil bedacht zijn ge weest Ook dit feit wordt door verschil lende verklaringen gelogenstraft Terwijl een draadloos telegram van de „Grosser Kurfürsl" te New York ontvangen, in houdt, dat Lloyd, de tweede officier van de „Volturno" ondanks dat hij dien dag van 20 voet hoogte was gevallen, toch heel den dag bij het bestrijden van den brand bleef helpen, ontleent de Londen- sche berichtgever van de N R. C. aan een telegram van de „Carmania', dal kapitein Inch van de „Volturno" de laat ste was, die het brandende schip verliet Hij had de scheepspapieren bij zich cn bevindt zich aan boord van de „Kroon land" Hij is zelf gewond Kapitein Barr van de „Carmania" heeft nog getracht lijnen naar de „Volturno" te schieten, in de hoop, dat men die zou kunnen opvangen Ook verneemt de N R C. dat de vlammen 80 voet hoog uit de luiken van de „Volturno" sloegen en dat deze de kolenopslagplaatsen bereikten, waarna de waterdichte schotten moesten worden gesloten Een deel van de eer, de redding mogelijk te hebben gemaakt, komt aan den kapitein van de olieboot „Narragansett" toe, Daar de kapitein van de „Carmania" wist, dat deze den Atlantischen oceaan overstak, beval hij den marconi-telegrafist, hem te waarschuwen. Weldra was de gewensclite verbinding tot stand gekomen. Inderdaad verscheen de „Narragansett" Vrijdagoch tend op de plaats des onheils en werden dadelijk honderden tonnen olie op de golven gespoten Daardoor is de kracht van deze aanzienlijk verminderd. Reuter meldt, dat het Britsche ministe rie van marine den kruiser „Donegal" last heeft gegeven, het wrak van de „Vol turno" te vernielen. Volgens den agent van de „Compagnie Générale Trans-atlan- tique" bevinden zich aan boord van de „Touraine", welke stoomboot ook bij de ramp tegenwoordig was, 2 Nederlanders, die van de „Volturno" gered werden. BUITENLAND. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN IN DEN VREEMDE. De laatste dagen hebben afvaardigin gen van Nederlandsche dagbladschrijvers bezoeken aan het buitenland gebracht. In Keulen heeft de stedelijke overheid journalisten uit ons land en België de ontwikkeling dier stad, vooral uit een stedenbouwkundig oogpunt getoond en hen ook op andere wijze den tijd daar aange naam doen slijten. Namens de Nederland sche kameraden heeft de heer Róssing I van het „Nieuws van den Dag" de gast- heeren in een humoristische rede ge dankt en op de tegenwoordige „Rijndoch ters" van Keulen een „Iloch" uitgebracht, terwijl hij zei, liet ervoor te houden, dat deze stad over het „Rijngoud" dezer dochters beschikt. Volgens de „Köln Ztg." verstond men elkander zeer goed, of schoon de toespraken in 't Nederlandsch, Duitsch en Fransch gehouden werden. Het „Hbl. van Anlw." welks hoofdop steller daarbij tegenwoordig was, die uit naam van de Belgische persbroeders heeft bedankt, merkte de overeenkomst op, die bestaat tusschen den Vlaamschen en den Keulschen tongval Dat voorts de politiek niet geheel afwezig bleef, blijkt uit de rede van den Duitschcn journalist dr. Dresemann, die onzen landgenooten de noodzakelijkheid van een Duitschen Rijn mond smakelijk trachtte te maken en een economisch drievoudig verbond tus schen Rijnland, Nederland en België ver dedigde. In Weenen hebben insgelijks Neder landsche journalisten hun ervaring en kennis verrijkt. De Nederlandsche gezant gaf gisteren hun ter eere een noenmaal. Daarbij was de heer Elout (hoefijzer-cor respondent van 't „Hand de tolk der gasten HET RITUEELE MOORDPROCES. Den 25sten Maart 1911 is in den hof der fabriek van Saixef te Kiëf de kleine .Toestsjinski vermoord Over dit feit heeft zicli het t rilueele moordproces ontspon nen, dat thans de wereld in spanning houdt Hoe is hel ventje daar gekomen? Gis teren heeft men gelezen, dat Vera Tsje- berjak een getuige suggereerde, dat de beklaagde Beilis Joeslsjinski had beet ge pakt, terwijl twee vriendjes hadden we ten te ontkomen Op den dag van den moord is Andrei Joeslsjinski met Eugenius Tsjcberjak sneeuwklokjes gaan plukken Volgens de getuige, een vrouw, die dit meedeelde, zou Andrei zich niet op het gebied van boven genoemde fabriek begeven hebben. De verdediger hecht aan dit getuigenis groote waarde. Voorts heeft een student, Goloedof ge- heeten, verklaard, dat hij werken van verschillende schrijvers over den ritu- eelen moord lieeft gelezen en dat hij van het bestaan daarvan overtuigd is. Beknopte Mededeetingen. Naar aanleiding van het verzet te gen Home Rule heeft de Britsche mi nister van marine Winston Churchill er aan herinnerd, hoe hij een jaar geleden een ontwerp voor een federale regeering heeft uiteengezet, volgens hetwelk Ier land, Schotland, Wales en, als dat noo- dig is, enkele gedeelten van Engeland van bijzondere wetgevende en parlemen taire instellingen zouden kunnen genie ten, met het doel, zich vrij te kunnen ontwikkelen, overeenkomstig hun verlan gens en behoeften. De minister is overtuigd, dat eens een dergelijk bondsgouvernement zal worden ingesteld. De hervorming zou zich dan allengs uitbreiden tol de verst verwijder de gebieden van het keizerrijk, dat ein delijk uit een grooten statenbond zou be staan. Reuter seint, dat, toen Sylvia Pank- hurst gisteren een vergadering van kies rechtvrouwen te Londen toesprak, politie de zaal binnendrong om haar gevangen te nemen. Een hevig gevecht volgde, waarbij de politie met gummistokken, de vrouwen met stoelen vochten. In de verwarring ontvluchtte Sylvia, een andere leidster, mevrouw Leigh, werd gevangen genomen. Poincaré is een beminnelijk mensch. Intellectueel, die zich op verschillende gebieden van geestelijke werkzaamheid heeft bezig gehouden, kan hij met tal van menschen, op zijn reizen ontmoet, aan genaam omgaan. Voor dagbladschrijvers legt hij een bij zondere voorliefde aan den dag. Bij zijn terugkeer uit Spanje te Marseille de af vaardiging van de stedelijke pers ontvan gend, zei het staatshoofd; „Binnen zeven jaar, heeren, zal ik tot de uwen behoo ren, aangenaam gestemd om het weer zien. Inderdaad reken ik erop, mijn plaats naast uw collega's te hernemen." De namen van wijnsoorten, oor spronkelijk uitsluitend de plaats van her komst aanduidend, zijn later allengs tot een soort-aanduiding uitgedijd. Daarmee was de deur voor misbruik open gezet. De Fransche regeering heeft dat willen voorkomen. Men herinnert zich de ern stige opstootjes, enkele jaren geleden daardoor in wijnstreken verwekt. De gisting is nog niet bedaard. De wijnen, uit het Aube-departement her komstig, mogen geen champagne worden genoemd. Zoolang dit niet geoorloofd is, hebben dc kiezers van het district Rice en waarschijnlijk ook van andere beslo ten, zich als protest daartegen van stem men te onthouden. Inderdaad meldt de „Kóln. Ztg.", dat toen Zondag een aan vullende verkiezing voor den districtsraad in Rice moest plaats hebben, geen enkele kiesgerechtigde verscheen. Bij zijn inhuldiging als president van China reeds is Joean-sji-Kai nauwe lijks aan den aanslag op zijn leven ont snapt, dien Tsjen, hoofd van de bereden politie, in den zin had. Bij een onderzoek te zijnen huize wer den pistolen, krijgsvoorraad en bommen gevonden. Tsjen zal voor een krijgsraad terecht staan. Tijdens de bovengenoemde plechtig heid was het opgevallen, dat Tsjen zoo dicht mogelijk het staatshoofd trachtte te naderen. Overigens werd Joean daarbij, zeer zorgvuldig beschermd- ieder, ook van de genoodigden, die bij de ambts aanvaarding een verdachte beweging maakte, zag dadelijk scherpschutters front

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1