MIDDELBIMSCHE COURAST. 150° Jaargang. Vrijdag 10 October. Binnenland. Dit Stad en Provincie. Kunst en Wetenschappen. Landbonw. Rechtzaken. ïersGbillende Berichten M". 240. tïti» Öeze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prij6 per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f'2. Afzonderlijke nummers kosten i cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospeotussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnemant veel lager. Geboorte-, dooi- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regel mee 20 cent. Beclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betroftaaie Handel, Nijverheid ea Geldwezen, is gerechtigd het Algemeem Advertentie-] A. DE LA HAK Ar.., N.Z. Voorburgwal 266. Amsterdam. deze courant behoort eeu bijvoeg! Dr. P. J. F. VERMEULEN, f ha de tweede oplage van ons vorig nunüner konden we nog den dood ver melden van den lieer dr. P. J. F. Ver meulen, lid der Eerste Kamer (voor Zuid Holland) en directeur van het kath Hdd „De Tijd Dr. Vermeulen werd in 1846 te Delft geboren, cn was van 1869 tot 1881 lee- raör in de scheikunde en de natuurlijke historie aan deH.B.S. te Goes, waar liij van zijn politieke belangstelling blijk gaf door het initiatief te nemen tot oprich ting van een kath. kiesvereeniging. Van Goes ging jhfj naar de (bijzondere H '8 S. te Rolduc. Hij trad herhaaldelijk in verschillende plaatsen van het land op als spreker over staatkundige onderwer pen, schreef veel en werd in 1889 di- sedeur van De Tijd. In 1880 was hij tot lid der Tweede tjtaier gekozen in Helmond. Dat bleef hij tot 1901 Toen bedankte hij om zich ge heel aan de journalistiek te wijden. Maar hi 1904 werd hij weer tol lid der Eerste gekozen. Uit Middelburg. Aan het politiebureau alhier ver- victegde zich gisteren zeker J. Rdie hdWe iets te hebben mededeelen. Het bleek echter, dat de man in beschonken toestand verkeerde, zoodat de politie htef beter oordeelde hem eenigen tijd te houden. Hoor de politie alhier is aange bonden zekere W. V. die nog 3 dag- gén hechtenis moest ondergaan. Gisteren heeft men beproefd een groot avsart paard als gevonden te deponee- xen aan het politiebureau alhier. Uit Vlissingen. ha een ingezonden stuk in de VI. Crt. verklaart de heer J. Coster, directeur ddn H. B. S. te V lis sin gen dat bui ten zijn weten en tegen zijn zin, door wdeaa of wie is hem onbekend, zijn «dres aan den gemeenteraad van den 15den September j.l., het eerst in de „▼bssingsche Courant" is gepubliceerd. Met den Amsterdamschen mail trein van 12.02 is gisteravond te Vlissingen pear salonrijtuig aangekomen H. K. H. de Hertogin van Albany met gevolg. Per iUóïsluitende nachtboot Prinses Juliana werd de reis naar Engeland voortgezet. Uit Zuid-Beveland. Otaze correspondent te Goes schrijft Na ik toevalligerwijze in hetzelfde ttttmmer, waarin de klokkenist te Goes ntffl de les leest over mijn onbeholpen heid als schrijver over het klokkenspel 0» tevens over onvoldoende en onjuiste inlichtingen, hem reeds van antwoord bet» gediend wat het laatste betreft, blehoef in hierop wel niet verder in tè gaan. Alleen nog dit: Het was vroeger werkelijk geklepel van een beginneling-liefhebber, en in dit oordeel werd ik gesteund door wer kelijk muzikaal aangelegde menschen. Lfe hoop dat het nu zoo zal zijn dat het publiek, met welgevallen naar het spel zal luisteren. Tot stationschef te Kruiningen— Ierseke is benoemd de heer N. v. Raffelen, thans goederenklerk te Bre da. De heer F. J. T. Bakker thans sta tionschef te Kruiningen wordt overge plaatst naar Geldrop. Wit Eeeawsch .Vlaanderen O. D. De toestand van het 10-jarig meisje te Neuzen dat j.l. Maandag onder een ledigen bietenwagen geraakte is nog steeds eorgelijk. INHULDIGING VAN DEN BUR GEMEESTER VAN KRABBENDIJKE. Ter aanvulling en als vervolg van hel gister medegedeelde otffet- het in- huldigingsfeesL te Krabbendijke kan thans een en ander gemeld worden. Allereerst is door ons een vergissing begaan, daar de heer Lijbaart mei een broeder van den burgemeester aan het station te Kruiningen aanwezig was om den heer Wclleman in een versierde auto. daartoe aangeboden door den heer M van der Vliet, naar den Oosldijk te ver gezellen, waar, nadat de heer Dominicus zijn nieuwen collega verwelkomd had, de heer Frelier een toespraak hield, op de geesldrif wijzend waarmee de burgerij het bericht der benoeming ontving, en hem hartelijk welkom heetend. Door de schoolkinderen werd vervol gens een toepasselijk lied gezongen waarna door een leerlinge P. van Iwaar- den, een bouquet werd aangeboden aan den burgemeester met enkele toepasse lijke woorden Aan de rede van den burgémeester na zijn installatie ontleenen we nog het vol gende Na eenige woorden van dank te heb ben gesproken gaf hij als volgt den weg aan, die hij zal trachten te volgen. „Zooals hel een goed voorzitter be taamt, zal mijn streven steeds zijn de ver gaderingen ordelijk te doen verloopeu, gelegenheid gevend aan allen om van hunne gevoelens en meeningen te doen blijken ,dit laatste zoo rechtvaardig mo gelijk. Want, mijne hceren, gij weet het, niet altijd zijn onze meeningen ook in deze vergadering éénstemmig. Tot dus verre deed dit aan onze vriendschappe lijke verhouding niets af; ik hoop, dat onder mijne leiding dit ook in de toe komst zoo blijven zal. En me dunkt dat kan niet anders als wij, zooalstot op he den ,voor oogen houden de waarachtige belangen onzer gemeente. Mijneheeren ik beveel me in de medewerking van u allen, in uw aller vriendschap aan, om dat doel te bereiken. Speciaal hoop ik daartoe te kunnen rekenen, op U, geachte heer Nieuwen- huijze, die mij zooeven ajs wethouder het welkom toeriep en met wien ik nu reeds eenige weken het college van B. en W. vorm. U is daardoor ook reeds in de ge legenheid geweest mij in meer intieme» kring tc leerem kennen. De vriendschap pelijke verhouding gedurende deze dagen doet mij de hoop uitspreken ,dat het mij gegeven moge zijn, u nog vele jaren in ons midden te behouden. Mijne lieercn, gij zult het billijken, dat ik van den raad niet afstap, alvorens eenige oogenblikken stil te hebben ge staan bij mijnen onmiddeliijken ambts voorganger, den heer Elenbaas. Bij zijn afscheid van onze vergaderingen heb ik reeds getracht te vertolken, wat wij in hem zouden verliezen, thans als zijnen opvolger gevoel ik dit gemis des te meer. Hij, doorkneed in het gemeenterecht, ik thans staande voor verschillende opene vragen. Hij een schitterend burgemees terschap achter zich, waarop hij mot voldoening, de burgerij met dankbaarheid terug mag zien. Ik staande aan 't be gin! Hem, uit naam der burgerij dankend voor alles, wat hij voor KrabbendijkeI deed, beveel ik mij in Zijne verdere, oorlichting en vriendschap aan. Achtereenvolgens wijdde de burge meester voorls eenige woorden aan den gemeente-veldwachter, aan wijlen den heer Souke, aan den waarnemende secre taris, aan den secretaris, en richtte hij eindelijk over de hoofden van deze allen heen een woord tot de burgerij van Krabbendijke voor wie hij geen onbeken de zei te zijn. Op deze gemeente geboren, ken ik zoowat, allen bij name. Met velen heb ik als kind gespeeld, met velen tezamen op dezelfde schoolbanken gezeten. Veertien jaren reeds genoot ik als raadslid haar vertrouwen, en, gezien de schitterende ontvangst, mij vandaag bereid, mag ik wel aannemen, dat de band, welke mij tot heden aan haar bond, nog nauwer zal zijn aangehaald. Overbluft door de talrijke blijken van sympathie, die ik dezer dagen van haar, ontving, wil ik hier wel openlijk ver klaren, dal mijn innig streven zal zijn, om hel groote vertrouwen, dat in mij wordt gesteld, niet te beschamen. Wel doe ik daartoe een beroep op de rae- werking van allen. Laat ons tezamen bou wen aan Krabbendijke's welvaart! Ik ontveins nu hierbij niet, dat er wel licht ook burgers zijn, die liever hadden gezien, dat de keuze van H. M. op een ander persoon ware gevallen, maar de zulken zou ik willen toeroepen Oordeelt en veroordeelt niet te spoe dig! Begint met mij te vertrouwen en ge- llooft, dat Krabbendijke's belang ook bij looft, dat Krabbendijke's belang ook bij ning van beginsel hoop ik voor allen te zijn een goed burgervader. En thans mijne heeren nog iets meer persoonlijks. Daar vóór mij ligt de voor zittershamer. Nu 26 jaar geleden werd deze aan mijnen vader bij zijn installatie lot burgemeester door twee zijner vrien den overhandigd. En deze vrienden, thans hier tegenwoordig en nu ook mijne vrien den zullen 't zeker een gelukkige ge dachte hebhen gevonden, toen mijne moeder besloot mij dezen bij deze gele genheid over te dragen Uil de handen mijner vrienden zou hij mij welkom zijn geweest, thans nu ik hem uit de han den mijner moeder ontvang, stijgt hij in waarde en ik acht mij gelukkig haar in ons midden te hebben Van harte hoop ik, dat ik nog vele jaren van haai* rijke levenservaring zal kunnen profitecrent M H.Ik zal den hamer hanteeren met vaste liand, maai* overigens hoop ik, dal hij slechts zal behoeven te zijn het symbool van heL gezag, maai* dat ik hem nooit zal hebben te gebruiken, om de orde te handhaven. Terwijl ik me nog maals in uw aller vriendschap aanbe veel en in de hoop op den zegen van den Allerhoogste verklaar ik mijn ambt tot burgemeester van Krabbendijke te hebben aanvaard. Aangaande het behandelde in de ge meenteraadszitting dient nog volledig heidshalve een en ander gemeld te wor den Als punt op de agenda stond: benoe ming vaji een wethouder. De heer Vogelaar vroeg inlichting om trent de behandeling van dit punt in deze vergadering, daar hem deze benoe ming in een onvoltallige vergadering spr. bedoelde zeker onvolledig daar er één vacature in den Raad is niet ge- wenscht voorkomt en anders niet zulk een spoed met benoemingen of verkie zingen gemaakt wordt. De voorzitter antwoordde, dat op 't oogenblik het college van B. en W zon der wethouder is, waar het tijdelijk wet houderschap is geëindigd na de instal latie van heden en een wethouder over leden is, terwijl de aanhangig gemaakte verkiezing voor een raadslid niet moge lijk maakt, dat binnen veertien dagen, zooals de gemeentewet voorschrijft, een wethoudersbenoeming kan plaats hebben. Met vier tegen 2 stemmen wordt het ingediend voorstel van den heer Vogelaar tot het uitstellen van de wethoudersbe noeming in deze zitting verworpen, waar na, zooals reeds gemeld, de heer P. C van Nieuwenhuijzen benoemd wordt met 4 stemmen, 1 stem was uitgebracht op den heer Vogelaar en 1 stem blanco Hierna werd deze vergadering geslo ten, die door een overtalrijk publiek de raadszaal en de vestibule waren over vol met belangstellenden werd bij gewoond. De moeder, de echtgenootc en ande re familieleden van den burgemeester als mede de oud-burgemeester de heer J. N. Elenbaas eji de heer Muller, predikant der Ned. Herv Gem., waren mede aan wezig. Door den heer Elenbaas werd na de sluiting der vergadering het woord ge voerd om den heer Welleman met diens installatie geluk te wensclien. Vervolgens werd gelegenheid gegeven om den nieuwen burgemeester te compli menteeren, waarvan een druk gebruik ge maakt werd, zoo door ingezetenen der gemeente als door belangstellenden uit omliggende gemeenten. De jonge dames M. Krijger en A. Wou- tersen boden, na een gelukwensch te hebben uitgesproken een bouquet aan be stemd voor de echtgenoote en de moeder van den burgemeester. Tot 5 uur duurde de receptie ten ge meentehuize. Van half vier tot half zeven werd door de muziek-, zang- en gymna stiekverenigingen een uitvoering gege ven op de versierde en verlichte muziek tent. Door den burgemeester werd aan de zang- en de muziekvereniging een herinneringsmedaille aan de installatie geschonken. Van half acht tot half negen werd een muzikale wandeling met fakkeloptocht ge houden door de gemeente Bij deze om wandeling bleek, hoe groot het aantal belangstellenden in dit feest was Het marktplein was door Chineesche lantaarns schilderachtig verlicht, terwijl alle eerepoorten mede geïllumineerd wa- Een der poorten trok de algemeene aandacht door de schitterende en stijl volle illuminatie De woning van den burgemeester glansde van het lichtschijn sel van de aangebrachte vetglaasjes langs de ramen en binnen er in was het een schatkamer van bloemen. Hel heerlijke weer hel was haast bladstil begunstigde de illuminatie, die daardoor tot haar volle recht kon ko men. Toen wij hel dorp verlieten met den trein van 8 uur, lieerschte er een pret tige feestdrukle, die lot aan de kleine uurtjes wel zal zijn voortgezet. Het feestcomité heeft eer van zijn be moeiingen gehad, er is een burgemees- tersfeest gevierd, dal in alle opzichten volkomen geslaagd kan genoemd worden. Heden, Vrijdag, zullen de kinderen van de openbare scholen en van de bizon- dere school onthaald worden. Aan ieder leerling zal een prachtig uit gevoerde herinneringsplaat uitgereikt worden. Bosch en Heide door Jac. P. Thijsse. iVerkade's schitterende plaatjesboeken zijn beroemd en hebben geen reclame noodig. Er zijn er nu al een heele serie van verschenen, en altijd blijven ze interessant Wat Jac. P. Thijsse in ..Bosch en Heide" over de natuur vertelt, is even onderhoudend als alles wat wij van hem kennen en de plaatjes naar teeke- ningen van L. Wenckebach, van Oort en Voerman zijn zoo mogelijk nog mooier dan de vorige. Vooral onder de ditmaal vrij talrijke landschappen zijn verschei dene stemmingsvolle schilderijtjes. De verzameling betreffende de herfst en den winter bevat zelfs ware kunststukjes. - In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zijn dit jaar zeer veel bruine boonen ge zaaid. en de oogst cr van is buitengewoon meegevallen; overal ziet men in bet veld stapels staan, niettegenstaande reeds groote hoeveelheden zijn geruimd. En aangezien er bij goede vraag nu f 14 tot f 15 per 100 K G. wordt betaald, is men zeer tevreden over de financieele uit- komst der teelt. Minder is men te spreken over de sui- kerbeeten; de beste akkers geven niet meer dan 16.000 a 17.000 KG. per ge- met, wat minstens 4000 K.G. te weinig is. De oorzaak zit vooral hierin, dat de groei dit jaar reeds vroeg is verminderd en het gewas daarbij erg vertakt is, wat een korte beet geeft; en alleen een lan ge, gave beet legt in eigenlijken zin ge wicht in de schaal Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden 10 Oct. J. A. de W., landlooperij. Beklaagde bekende. Eisch 2 d. h. en 2 j. en 6 m. plaatsing in een rijkswerkinrichting. De rechtbank direct vonnis wijzende veroordeelde den beklaagde tot 2 d. h. en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaren. A. J. de L\, tc Koewacht, beschul digd van in den nacht van 7 op 8 Sep tember C. Baert in het gezicht te hebben geslagen. Deze verklaring werd door H. J. van Ree, brigadier der marechaussee bevestigd Bekl. was niet verschenen. Eisch f 20 b. s. 20 d. h. C. L., te II u 1 s t, niet verschenen, be schuldigd op 30 Aug. den getuige C. de Wolf te hebben geslagen, en aan de haren getrokken. Dit werd bevestigd door vrouw R. v. Driessen. Eisch f 15 b. s. 15 d. h. A. de J., le 's-Heer Arendskerke werd op 2 Sept. 's avonds zonder licht rijdende, aangehouden door den rijks veldwachter C. Eversdijk. Bekl. weigerde toen zijn naam op te geven en heeft ach verzet toen men hem wilde mede- nemen. Bekl ontkende ten stelligste. De 2e getuige M. Buteijn, onbezoldigd rijks veldwachter, bevestigde de vcv'klaring r.im Eversdijk. Eisch f 25 1). s. 25 d. h. M. D le Goes, niet verschenen, be klaagd van mishandeling van J. Schrijver op de kermis te Goes in de Tobogan. Bekl. zou den getuige met een stok gesla gen hebben, doch had vroeger verklaard dat gel. hem met een flescb gegooid had. De 2c getuige P. Crucq had bekl, met een stok zien slaan, evenzoo W. K. Koe- voets. Van de aanleiding daartoe wisten getuigen niets. Eisch f 10 b. s 10 d. h. A. V. le Goes zou op 6 Sept. dea getuige J. Schrijver hebben gestompt, om- dal get. tegen een uithangbord had gesla gen. Bekl. bekende te hebhen gestompt, doch in drift, omdat hij boos was gewor- worden, omdat gel. tegen hel uithangbord had geslagen. De get. J. J. le Cont be vestigde hel door den len gef. verklaarde. Eisch f 15 b s 15 d h J. V., te Vlissingen, beklaagd ran wederspannigheid was niet verschenen. De rechtbank zag af van hel hooren van de getuige Eisch f 20 b. s 20 d h T. d. N, le Arnemuiden, beklaagd van beleediging van P. de Hamer. Op 24 Juli had bekl. getuige uitgescholden. Dit werd bevestigd door C. de Nooijer Bekl. verklaarde zelf eerst te zijn uitgeschol den. De 3e getuige P Kluijfhout verklaar de, dat de 2e gel. de bekl niet eerstf liad gescholden Eisch f 1 b. s, 1 d, h- Uitspraak in al deze zaken heden over 8 dagen. de P. en B te Vlissingen, die in verzet waren gekomen van het vonnis, waarbij zij wegens huisvredebreuk wer den veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. Vrouw C. van Belzen verklaarde, dat beide beklaagden na herhaalde som matie haar woning te verlaten, dit wei gerde en ten slotte door de politie moesten worden verwijderd. De 2e get. Jobse bevestigde, dit. Ten slotte werd gehoord van Heel, politieagent, die beide beklaagden uit de woning had vervor derd, na nogmaals herhaalde sommatie van de bewoonster. De officier van justitie vroeg bevesti ging van het vonnis SPOBT Voetbal. In de s porlkronïek van deze week komt weer een brief uit Zeeland voor, waar in de schrijver den draak steekt met de gratis adviezen van supporters aan leden van elftalcommissïën en cap tains. Het bedekte verwijl echter dat de elftal-commissies uit de Middelburg- sche vereenigingen zich aan dergelijke invloeden storen zouden lijkt ons althans voor het tegenwoordige ongegrond. Gal de samenstelling van Zeelandia Zondag 1.1. niet blijk, dat de elftal-commissie van die vereeniging met sleur en traditie durft breken? En wat wij van de samenstelling van het M. V. V. O -elftal voor Zondag as vernamen, doet eveneens een frïs- sche onafhankelijke geest kennen Donderdagmiddag heeft een oud man met een zijner schoenen een ruil ingeworpen van het paleis der Koningin- Moeder in het Voorhout te 's Gravenhage. Terstond daarop gaf hij zich over aan den schildwacht ter plaatse, waarna de politie hem naar liet posthuis aan de Boschbrug overbracht, waarheen de da der met slechts één schoen werd geleid. Als redeh gaf de ongelukkige op, dat hij in de gevangenis wenschte te ko komen. Woensdag is een proef genoïnen met de loozing van het Amsterdamsciie, rioolvuil door de nieuwe buizen-leiding naar de Zuiderzee. Het zeewater werd op 300 meter van den mond zwart gekleurd en verspreidde een ondragelijken slank. De visschers moesten hunne netten ophalen, waarin zich doode visch bevond. Men is te Durgerdam er weinig mede ingenomen, zóó dicht onder den „reuk" van Amsterdam te zijn. N. 'v. d DL

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1