MÏIIDELB1JRGSCHE COERAIT, Mt IBIS W oensdag 8 October. Rubriek kleine advertenties. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie Emser Pastilles Kunst en Wetenschappen Landbonw. Rechtzaken. Verschillend? Berichten. i' 238. I3h' Jaargang. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k 8, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór dón uur aan het bureau bezorgd zijn. w Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere iamilieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig oit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Bnrean A. DE li A HAB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. i«zf- courant behoort een bijvoegsel. ran f 2. op f 1.25 per kwartaal Ingevolge een in Juli genomen besluit \an Hoofdcommissarissen der „Middel- bnrgsche Courant" ral inel ingang van 1 Januari 1914 uitvoering worden gegeven aan het reeds lang gekoesterd plan om den abonnementsprijs te verlagen van f 2 op I 1.25 per kwartaal. Zij die reeds nu als nienwc abonné zich aanmelden, znllcn OOK OVER HET LOOPENDE KWARTAAL van den lage ren abonnementsprijs genieten. Wen gelieve zich daarvoor op te geven bij: de Administratie der Middelburgsche Courant te Middelbnrg; •f bij bockhandelaars, postkantoren en brievengaarders. VAN AF HEDEN' wordt de gelegenheid geopend in de Middelburgsche Courant Ie advertecren in een rubriek „Kleine Advertenties". Vaste prijs f 0.40 voor een maximum van vier regels. B$ het opgeven der advertenties moet meegedeeld worden dal men deze in die rnbrlek wenseht, anders worden zij als gewone advertenties beschouwd. Familie-berichten zijn van deze rubriek uitgesloten. De kleine advertenties worden NIET IN AFTREK GEBRACHT op regel-abon- nementen. DE DIRECTIE. STA ATSPENSIONNEERING. De Bond voor Staatspensionneering heeft zich gericht tot de leden der rente- commissiën en lusschenpersonen, bedoeld bij artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet met hel verzoek om op toegezonden lijs ten te willen invullen de afgewezen aan vragen om uitkeering van ouderdoms rente. Ongetwijfeld schrijft het hoofdbestuur van den Bond zult ook gij innig leed hebben gevoeld, als daar ccn arme stak ker, die uw tusschenkomst inriep, onge troost moest heengaan, omdat genoemde artikelen niet op hem of haar van toepas sing waren te brengen, terwijl zoovelen, die het minder, dikwijls geheel niet noodig hebben, in het genot van de rente zul len worden gesteld. Welnu, de Bond wil bij de regeering er op aandringen deze verstootenen ook te helpen, en zal daarvoor van bedoelde opgaven gebruik maken. Tel looid, doch wij konden toch reeds een indruk krijgen. Als men de deur aan de zijde van de Haringplaats is binnen gekomen bevindt men zich in een portaal waarin een ouderwetsche houten kist- bank is geplaatst. De vloer is hier be legd met linoleum, volgens de nieuwste mode met ingelegden rand. Links komt men in de keurig ingerichte ontvangka mer, waar een heerlijke Cheslenfield sofa en stoel lot zitten nooden. In een inspringenden hoek van dit vertrek komt een cosy-comer, die waarlijk belooft iets bijzonders te worden, doch thans nog niet geheel gereed is. In dit vertrek kan men natuurlijk in de eerste plaats kennis maken met de producten van de fabriek van meubelen der firma, doch daarnaast ook met vloer- en tafelkleeden, gordijnen enz. en met bet sierlijk aardewerk van de fabriek „de Distel", waarvan deze l'irma den alleen verkoop voor Middelburg heeft. Met deze kamer in verbinding staat een nieuw magazijn, waar diverse artikelen geborgen zijn. Ook kan men van daar in de etalage komen, waar thans een weelde van Perzische kleedjes ligt uitgespreid. Wij zijn er van overtuigd dat deze zeer bijzondere tentoonstelling zeer de aan dacht zal trekken, voorzoover wij weten zagen .wij' hier in Middelburg [nimmer zulk een collectie bijeen. Op de bovenverdieping bevindt zich ook nog een ruim magazijn, waar men o.m. een ruime keuze van karpetten gereed vindt liggen. Uit Middelburg. Binnenkort zal onze stad weer een 100-jarige onder haar bewoonsters tel len Den 26en October a s. zal het een eeuw geleden zijn dat mej Francine Kol vers, verpleegde in het oude mannen- en vrouwenhuis alhier, het levenslicht aanschouwde. Pogingen worden aange wend om dien dag voor het loude vrouwtje niet ongemerkt voorbij te doen gaan. Gisteravond is door de politie alhier bij het slation een man aangetroffen, die lijdende is aan toevallen Daar de. man niet kon loopenis hij naar het bureau getransporteerd. Vandaar is hij op ad vies van den geneesheer naar het zieken huis overgebracht, daar hij gevaar ople verde voor de familie thuis. Gisteren is door dc politie alhier een man aangehouden die nog 3 dagen hechtenis moest ondergaan Wij namen d ezer dagen eens een kijkje in het nieuwe magazijn van de firma Belderok en van Roo aan de Spanjaard straat alhier, waarvan de fraaie eta lage reeds lang de aandacht trok. Wel was de inrichting nog niet geheel vol uit Viissingen. Naar De Zeeuw meedeelt bestaan te Viissingen plannen om te geraken tot oprichting van een volkswasscherij Deze plannen gaan uit van ds. H. C. Ho- gerzeil, die in een desbetreffende cir culaire zegt, dat liij bij zijn pastoralen ar beid met verscheidene huisgezinnen in aanraking komt en het hem dan telkens trof hoe onhygiënisch het is, dat de wasch in huis gewasschen wordt en welk zwaar vermoeiend werk dit voor de vrouwen is. Het zou z.i. van groot belang zijn als dat anders werd. Vandaar de pogingen welke hij aanwendt om te geraken tot oprichting van een volkswasscherij. Naar de VI. Crt. verneemt zal de heer T. M Lucas, inspecteur van den uitvoe renden dienst der stoomvaartmaatschap pij „Zeeland", met 1 Januari den dienst verlaten. o Uit Walcheren. De timmermansknecht J. G Maas te Nieuw- en St. Joosland had Dins dag het ongeluk van een landbouwers- schuur te vallen, op de hofstede van Cor- nelisse aan deu Segeersweg te Middel burg. Hij had zich zoodanig bezeerd, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen Per rijtuig werd hij naar zijn woon plaats vervoerd Uit Zuid-Beveland. De heer G. Kosten, oud-leerling der ambachtsschool te Goe s, thans te Oost- Souburg slaagde 7 Oct. j.l te Utrecht voor het examen machinist bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor-1 wegen. In een Dinsdag gehouden algemeene ledenvergadering van het fanfaregezcl- schap Euterpe" te Heinkenszand werd besloten met bijna algemeene stem men het gezelschap te ontbinden. Het wachtschip „Ramses" heeft eerst Maandag in plaats van 1 Sept. zijn plaats op de Ierseksche bank (op perceel 250a) ingenomen en heeft 's avonds en 's nachts terstond met hel electrisch zoek licht gewerkt, dal een groote Iichtbun- buudel bleek te verspreiden. Dinsdagavond ongeveer kwart voor zes is in den Bat li-polder een luchtballon gedaald, die was opgelaten te Parijs 2 heereti hadden de .reis medegemaakt. Bij dc daling waren tal van menschen aanwezig Velen boden bij het inpakken de noodige hulp, terwijl de in de nabij heid wonende landbouwer J. v Weele zich bereid verklaarde de ballon met al het bijbehoorende te vervoeren naar het station. Uit Noord-Beveland. Bij den landbouwersknecht J. Flipse aan het Molenpad te Kort gene is in den afgeloopen nacht de geheele wasch van den bleek gestolen. De dader(s) is (zijn) onbekend Uit Schouwen-Duiveland. In de Maandagavond gehouden v< gadering van het departement Z i e r i k- zee der Maatschappij lot nul van 't Al gemeen zijn o. m benoemd tot bestuurs leden van het departement de heeren i mr JAC van Heusde, L Doeleman en J A Stoop, in de vacatures ontstaan i door liet bedanken van de heeren Jhr J j F. Schuurbeque Boeije, jhr R R. L de Murall en dr T de Haan; van de Nutsspaarbanlc de heeren II Slot en J A Stoop, in de vacatures ont staan door hel bedanken van den heer A. Meijlink en in die zullende ontstaan door het binnenkort bedanken van den heer jhr. mr J. W C. de Jonge van Ellemeet; herbenoemd werd tol bestuurslid van de slichting „Tuingrondverhuring" de heer mr J P Cau. Voor de 3 vacatures van bestuursleden voor de Volksbibliotheek moet opnieuw een aanbeveling worden opgemaakt, aan gezien van elk opgemaakt dubbeltal een der aanbevolenen bedankte In dezelfde vergadering werd nog een korte mededeeling gedaan inzake eene burgerbewaarschool Uit Tbolen. Volgens besluit van den gemeenteraad van Poortvliet is de toren daar dezen zomer gerestaureerd De torenspits is ge heel vernieuwd en ook wat binnen in versleten was,' door nieuwen vervangen. Docli altijd bleef nog de reparatie, van de torenklok, ongedaan, wal wel hard noo dig bleek, daar hel uurwerk eiken dag „van slag" was, eiken morgen moest de klokkenist er aan te pas komen En niet alleen het uurwerk Heeft verbetering on dergaan, maar ook de klok. Sinds vele jaren heeft dëze gemeente de klok niet in zijn vollen gang gehoord, daar men meende, dat de toren de trilling daarvan niet kon dragen. Nu slaat en luidt hij weer in vollen klank, het is werkelijk een groot verschil, over het geheele eiland hoort men het gelui. Bij hel restaureeren vond men het volgende opschrift op de klok Gillis van de Gilde ;Me Tegit. Mid delburg Anno 1709. (D- Z.) Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D Maandag j.l. is te Os sen is se op ruim 81-jarigen leeftijd overleden de heer J. F Rossecl, oud-burgemeester dier ge meente. o Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D. Zondag j I. werd in de zadelmakers werkplaats van den lieer Brakman te Gr o ede een uilvoering gegeven door het knapenmuziekgezelschap „Al zijn wij klein dat bestaat uit jongens van 12 lot 14 jaar De muziekstukben werden flink uitgevoerd en eenige tooneelspelle- tjes, die het programma hielpen vullen niet minder. Directeur van het muziekgezelschap is dc jeugdige P Brakman. De zaai werd door een 100tal toehoor ders geheel gevuld. In de op Maandag gehouden raadsver gadering te Biervliet werd de veror dening op het berijden der klinkerwegen in dier voege gewijzigd, dat het voorlaan verboden zal zijn om met geladen voertui gen door de kom der gemeente (en die bestaat uit een klinkerbestraling) te rij den. Deze bepaling is niet van toepassing op voertuigen die hun lading in de kom moeten brengen of halen De bepaling van begrafenisrechten is na eenige bespreking terug naar B en W gerenvoveerd om bij een volgende ver gadering, opnieuw ter tafel gebracht te worden Omtrent de bespreking van het pen sioen voor de gemeente-ambtenaren wenschte de raad nog geen beslissing te nemen. Dit punt der agenda zal in een volgende vergadering, na bekomen in lichtingen, behandeld worden. Besloten werd lot aankoop van eenige nieuwe keien 4000, lot verbetering der wegen De begrooting 1914 werd in concept vastgesteld met memorie omtrent het be sprokene in het vorige punt van behan deling de pensionneering. Ntantoknntrolle. Tegen hoest en verknndlteid 30 cent per kokertje. In een zitting van de Academie der Wetenschappen te Parijs liceft de hoog leeraar Laveran meegedeeld, dat de di recte ur van hel instituut-Pasteur te Tu nis, Nicolle, erin geslaagd is, een serum ter behandeling van de gonorrlioe zoowel als van een somtijds ten gevolge daarvan optredende soort rheumatick en van de etterige oog-ontsteking te bereiden. In 200 gevallen zijn met dit serum ver rassend snelle heilzame uitkomsten ver kregen. Hoogleeraar Slavische Taal en Letterkunde Dr N. van Wijk, vroeger o a lecraar te Goes, aanvaardde heden zijn ambt als hoogleeraar in de Slavische Taal- en Letterkunde aan de Rijks Universiteit te Leiden met een rede over „Baltisch- Slavische Problemen" o De Frascati-Schouwburg Men is in zoover tol een vergelijk ge komen, dat tot Zondag a s gespeeld wordt In den tusschentijd hoopt men een schikking te treffen De suikerfabriekplannen te Sluis en te Middelburg. Omtrent de Zaterdagnamiddag te Oost- burg gehouden algemeene vergadering van de aandeelhouders der te Sluis te stichten coöperatieve suikerfabriek, waar de uitnoodiging werd behandeld van het comité, te Middelburg tot slichting eener zoodanige fabriek aldaar om zich daarbij aan te sluiten onder ontbinding van het Sluische plan, vermeldt de Br Crt. het volgende Er bleek echter weinig animo voor te bestaan; slechts een honderdtal aan deden word beschikbaar gesteld voor Middelburg Bij zoo'n geringe deelname kon van aaneensluiting geen sprake zijn, zoodat het bestuur werd gemachtigd in dien geest aan het Middelburgsche comité kennis te geven. Als gevolg van dien werd besloten krachtig aaneengesloten te blijven, op- dal men terstond met den bouw kan aanvangen zoodra de tram Sluis-Breskens zal voltooid zijn. De heer mr A J. Fokker van Leiden, lid van het comité voor dat tramplan. wenschte de vergadering geluk mot het genomen besluit, waardoor men zijne zelf standigheid niet heeft prijsgegeven, en al thans dit district niet behoeft te worden beroofd van de voordeden verbonden aan eene suikerfabriek-industrie in eigen mid den. Als nauw verband daarmede hou dende, verklaarde de heer Fokker dat de kansen van de totstandkoming van de tram Huyghebaert in ieder geval minder hopeloos zijn dan twee jaar geleden. Uit den aard der zaak mocht hij, van wat hij er van wist niets meer zeggen Als een bewijs van volharding die tol het doel leiden moet, haalde de secre taris, notaris James, een sprekend voor beeld aan van een zijner vrienden, die zesmaal tevergeefs examen deed voor no taris, en de zevende maal slaagde, het geen hij de vergadering enkel voorhield als om haar te stalen in haar geduld en zegepraal haar deel zal zijn Wij vernemen zelf nog nader In de vergadering te Oostburg is be sloten, zich niet bij Middelburg aan te sluiten en de coöperatie voor de Sluische fabriek te handhaven Tevens kunnen wij melden, dat al wordt voorloopig eenige tegenslag geleden, men volstrekt niet ontmoedigd is en voortgaat met de pogingen contracten af te sluiten Toezicht op proef velde n. In eene vergadering van de Commissie van Toezicht op de proefvelden in Zee land, Maandag te Goes gehouden, zijn de plannen vastgesteld voor 1913/1914 en heeft de heer Jac. Welleman, lid der commissie, schriftelijk medegedeeld dal hij wegens toegenomen bezigheden voor zijn lidmaatschap bedankt. Tuinbouw In het Westland worden in vele kas sen chrysanten gekweekt. Deze bloemen zijn thans zoo laag in prijs, dat zij bij uit voer de kosten van verpakking en ver zending niet kunnen dekken Door de duurzaamheid van de natuurbloemen zijn de clirvsanten thans te vroeg In de zaak legen den heer J. Douwen- ga, directeur van de Alg Friesche Onder linge Assuranliemaalscliappij is de in structie gesloten De off van justitie re- quireerde buiten vervolging stelling Z K. II de Prins heeft het eere- voorzilterschap aangenomen van hel in 1914 te houden congres der Nederl. Ver- ceniging tot bevordering van Zondagsrust De gewone audiëntie van den mi nister van binnenlandsche zaken gaal Za terdag* as niet door De minister van marine heeft ter voor bereiding der invoering met 1 Januari 1915 voor 's Rijks werven te Willemsoord en Hcllevoetsluis van een bedrijfsboelc- liouding een commissie benoemd, bestaan de uit de heeren Graadt van Roggen, in specteur van het materieel bij 's Rijks werven, en luitenant ter zee le kl Wes- t er veld, waaraan zijn toegevoegd de hee ren A Meijer, accountant te Amsterdam, en als advisee rend lid de lieer Huart, re ferendaris aan het departement van ma- Een burger le Rotterdam waar schuwde Maandagavond ruim 11 uur een politie-agent, dal hij iemand gezien had op het dak van de fabriek van choco lade en suikerwerken van de firma Lemm en Co., in de Willemstraat aldaar De agent ging erheen en juist toen hij ter plaatse kwam, verlieten twee jongens de fabriek Hij heeft, naar de N R C meldt, deze jongens, dc 13jarige E van D uit den Bagijnenstraat, en de 14-jarige B. C. uit de Willemstraat, aangehouden Zij had den zich door middel van braak toegang tot de fabriek verschaft en er koekjes en andere snoeperijen ontvreemd De gezagvoerder van liet Dinsdag van IJmuiden vertrokken stoomschip „Christian Hom" is na zijn vertrek van Amsterdam tot de ontdekking gekomen, dat hij door den hofmeester, die ouder den, vermoedelijk valschen, naam van Kleinliout bij hem aan boord voer, in den afgeloopen nacht voor f 1000 is bestolen, welke som na inbraak uit de hul van den kapitein is ontvreemd De hofmeester is van hel schip gedeserteerd De politie te Leiden heeft proces verbaal opgemaakt tegen een vrouw, die zich schuldig heeft gemaakt aan het mis drijf bedoeld in art 251bis W. v, Str Zondagmiddag geraakte, naar de Tel. meldt, le Amsterdam ter hoogte van Prinsengracht no. 30 een jong meisje te te water De 19-jarige med student, R. Muller, wonende bij zijn ouders op No. 25, die voor het raam zat te studeeren, bemerk te dit, spoedde zich naar builen en sprong gekleed, zonder zich te bedenken, te wa ter, waarop hij liet genoegen smaakte de drenkelinge die reeds in zinkenden staat verkeerde boven water te bren gen, waarna met toegeschoten hulp bei den op den wal werden geholpen Onder Yriescheloo (Gron bij sluis T in hel kanaal van Weslerwolde, is Dinsdag, naar de N R. C 'meldt, ccn ge denkzuil onthuld voor wijlen Boelo Luit je» Tvdens, oud-lid van" de Tweede Ka mer, op wiens aanstichting in 1892 de vereeniging ter bevordering' van de ka nalisatie van Weslerwolde werd opgericht en die later voor deze kanalisatie zeer krachtig heeft geijverd In hel logement Mulder aan de Groobeslraal te Nijmegen is Dinsdagna middag een ketel gesprongen, gevuld met vitriool, zink en water, noodig voor ver vaardiging van kermisballonnetjes. Drie kinderen, die in de nabijheid waren zijn deerlijk in hel gezicht gewond. Te Tilburg heeft zich een comité ge vormd, dat alle vereenigingen oproept om mede te doen aan eene grootsclie huldebetooging in November te houden voor den oud-minister Talma Als hoofd redenaar zal bij die belooging optreden

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1