MIDDELBUMSCHE ('IH RUT. iö6" Jaargang. iUiS Maandag 6 October. BINNENLAND. FEUILLETON. CHRISTINE, Bit tie Staatscourant. Uit Stad en Provincie. Kerknieuws. Ktmss en Wetenschappen 236. Deze conrant verschijnt d a g e 1 ij k s, «set uitzondering van Zon- e» Eeestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland lranco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 oent. A d v e r t e n ti n bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn uan het bureau te bekomen. AivertentiBn voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aau bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meei 20 cent. Beclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betrefemie Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeea Advertontlc-Bnraa* A. DE IiA HAR Az., N.Z. Voorbargvral 266, Amsterdam. HERSTEMMING VOOR I»EN GE MEENTERAAD. Bij de herstemming in district 1 voor den gemeenteraad te Middelburg Vrijdag a s. bevelen wij de kiezers dringend aan hun stem uit te brengen op den heer W. HIOOLEN. DE SAREKAT ISLAM EN DE KERSTE- NINGS-PROPAGANDA. De Nieuwe Courant is in de gelegen heid gesteld een notarieele verklaring openbaar te maken, 8 Juli jl. te Soera- baja afgelegd door Raden Oemar Said Tjokroaminoto, hoofdredacteur van de Maleische courant Oetoesan Hindia; Raden Tjokrosoedanno, particulier, en Raden Hadiwidjojo, particulier, alle drie wo nend te Soerabaja en behoorend tot de op richters der vereeniging „Sarckat Islam" Wanneer aan deze vereeniging rechts persoonlijkheid was verleend, zou de eerste comparant zijn opgetreden als vice- president van liet Centraal Bestuur, de tweede comparant als commissaris, van dat Centraal Bestuur en de derde compa rant als president van het Bestuur voor Oost-Java. In die notarieele verklaring leest men om. het volgende: dat zij als zoodanig, (d w. z. in boven genoemde functies) reeds voor de Sare- kat Islam zijn werkzaam geweest en daar door met zeer veel Inlanders, die zich als leden der Vereeniging hebben opgege ven, in aanraking zijn geweest; dat zij, comparanten, dus kunnen wor den beschouwd op de hoogte te zijn van de wordingsgeschiedenis van de Sarekat Islam; dat zij hierbij uitdrukkelijk als hun stellige meening te kennen geven: A. dat de wordingsgeschiedenis van de vereeniging Sarekat Islam niets te maken heeft met wat herhaaldelijk in de Indische dagbladpers beweerd wordt, als zou van overheidswege eenige pressie worden uitgeoefend op het overgaan van Mohamcdanen lot den Chrislelijken Gods dienst; B dal zij in hunne omgeving ook niet bespeurd hebben, dat de juist bedoelde pogingen (zoo die gedaan zijn) eenige ont stemming onder de Inlanders hebben te weeggebracht; C. dat de Inlanders niet belemmerd worden in de uitoefening hunner Mo- hamedaansche godsdienstplichten en uit den aard der zaak daarin ook niet be lemmerd willen worden, doch dal als vast en zeker kan worden aangenomen, dat de vereeniging Sarekat Islam niet is opge richt als een bolwerk legen den Christelij- ken Godsdienst of tegen eiken anderen godsdienst, welke die ook zij; D. dal de bezieling van de zaak een gansch andere is en wel voornamelijk het verkrijgen door samenwerking, van betere economische verhoudingen, zoodat Javanen, Madureezen, Soendaneezen en Naar het Engelsch. door L. G. M-OBERLV. 20. ,,Ik wou mijn medaillon graag ilcrug hebben", zeide zij met een poging den moedigen toon van zooeven weer aan te slaan „Ik heb geen lust het te veiv koopen en indien u er mij geen geld op wilt voorschieten dan is de zaak afge daan „Niet zoo gauw, niet zoo gauw'" riep Tom terwijl hij de hand terug duwde die zij weder uitstrekte naar het doosje. „Hetgeen mijnheer Frank zegt is vol komen waar - hoe kunnen wij welen waar u dat medaillon vandaan haalt? Hoe meer bezwaren u maakt het hier te laten, hoe verdachter de zaak wordt. Als u werkelijk zoo slecht bij kas is", ging hij op ruwen toon voort, „neem dan aan wat wij u aanbieden, vijf pond. Als u het niet doet, zullen wij genoodzaakt zijn er de politie bij te halen en Totaal ongeschikt in haar onschuld om te begrijpen dat de twee lafaards haar in het nauw dreven; reeds afgemat door al wat er dien dag was gebeurd en door Maleiers, ieder naar vermogen medewer kende tot den voorspoed, die ift"Ue laat ste jaren niet in Indiê te miskennen valt, ook daarvan meer voordeel zullen kunnen trekken E. dat de volken in hel Oosten in de laatste jaren overal zijn vooruitgegaan, waardoor ook een groot gedeelte der In landers op Java zijn ontwaakt en begre pen wordt, dat alleen door samenwerking (allen door een band verbonden) resul taten vodr den vooruitgang kunnen wor den verwacht; F dal de vereeniging het woord Is lam in haren naam heeft opgenomen, om dat de oprichters begrepen, dal dit hel meest pakkend zoude zijn en daardoor „de noodige band" verkregen werd, ter wijl ook naast de bevordering van de ma- terieele belangen der Inlanders, de veree niging beoogt de bevordering van liet Godsdienstig leven onder de Maliomcda- nen-Inlanders, zonder dat een vijandige houding tegenover andere Godsdiensten behoeft te worden aangenomen. Dit stuk zal vermoedelijk wel door Je rechtsclie pers gretig worden aanvaard als een bewijs dal alle beschuldigingen van links over de kwade gevolgen van de kersleningspogingen ongegrond zijn. We mogen daarom wel reeds bij voor baat in herinnering brengen dat door links niet is beweerd dat die kerslenings pogingen de eenige .oorzaak van de onrust in Indië waren. De algemeene opleving van de zelfbewustheid der inlanders in Oost-Aziê is nooit ontkend. Maar wel is beweerd dat de houding der door de re geering meer dan vroeger gesteunde zen delingen die onrust aanwakkerde. In hel bovenvermelde stuk wordt nu. ontkend, dat de oprichting van Sarekat Islam daar iets mee te maken had. Het is een gewichtige getuigenis voor Soe rabaja Maar laat men niet vergeten dat Java heel uitgestrekt is, en dat Sarekat Islam over 'theele eiland zéér veel leden telt, die maar al te vaak door andere be weegredenen bewogen worden dan de ontwikkelde leiders Zooals de N. Crt. in 't licht stelde, is het bovenvermelde stuk geheel in over eenstemming met de reeds lang bekende statuten der Sarekat Islam, zooals de lei ders zich de beweging denken. Maar de getuigenissen uit Indië over een anderen geest bij de lagere bevolking zijn te talrijk geweest, dan dal wij nu eensklaps de on juistheid daarvan voor geheel Java zou den aanvaarden op grond van een ver klaring van drie leiders uit Oost-Java. BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. Het Comité van Actie van den Bond ior Staatspensionneering, ingesteld voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, heeft zijn verslag uitgebracht. In algemeene trekken deelt het mede, hoe er gewerkt is en met voldoening maakt het melding van de resultaten van den verkiezingsstrijd. De ondervindingen, door het comité bij zijn arbeid opgedaan, geven het aan leiding eenige algemeene aanbevelingen te doen aan den bond, b v. het benoemen van vertrouwensmannen door de* federa ties van afdeelingen, om onmiddellijk aan het werk te kunnen gaan, als een nieuwe verkiezing soms ïioodig mocht blijkenhet slichten van afdeelingen in bepaaldelijk genoemde plaatsen en vooral in distric ten, die met inspanning kunnen worden gewonnen of behouden (Dokkum, Steen- wijk, Kampen, Apeldoorn, Ridderkerk, Haarlemmermeer, Ridderkerk); het op richten van districtsfederaties, de dis tricten aangewezen als in de opgave van de kiesdistricten voor de Tweede Kamer. Voorts zegt hel verslag dal de bond wellicht het oog zal moeten vestigen op de Provinciale Statenverkiezingen Als de Eerste Kamer blijkt een rem te zijn, dan zal de invloed van den bond zich ook bij de Statenverkiezingen moeten doen ge voelen om Slatenleden gekozen te krijgen die verklaren vóór Staatspensioen te zijn en genegen zijn afgevaardigden naar de Eerste Kamer te zenden, die er ook voor zijn. Opmerkelijk is het dat enkele afdee lingen uil eigen beweging al in die rich ting werkzaam zijn geweest. N. R. C. Bjj kon. besluit: is benoemd tot procureur-generaal bij hel gerechtshof le 's-Gravenhage, mr. J. J. L. van Hangest baron d'Yvoy, thans advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden; is benoemd tol advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. L C Besier, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissemenls-rechlbank te Amsterdam Uit Middelburg. Van de trouwe „Walchersche zakgids", uilgever R M. Smits, Middelburg, is de winterdienst 1913 verschenen. En zooals altijd is ook weer deze uitgave verbe terd en aangevuld. Ten eerste is er bijgekomen de dienst der electrische tram van Stad Vlissingen— hel station; ten tweede de stoomboot- dienst Walsoorden—Hansweert en de tramdienst Hansweert—Vlake, en ten der de de stoomtramdienst Hulst—Walsoor den Door de politie alhier werd aange houden zekere Mdie nog eenige dagen hechtenis te goed had. Hij gaf er echter de voorkeur aan in de plaats daarvan de -ervangende boete te betalen en werd daarop weer op vrije voeten gesteld Zaterdagavond omstreeks 9 uur kregen R. en W. in een café aan de Pottemarkt alhier twist De vechtpartij werd bui ten hervat, waarbij R. door tussclienkomst van een derde er voor bewaard bleef in een open kelderluik gesmeten te worden. vele dagen te voren, oververmoeid, slechts gevoed als zij was werd zij door pani- schen schrik bevangen. Voordat de ver baasde mannen wisten wat zij in het schild voerde, reikte zij over de toon bank heen, greep Frank het doosje uit de hand en vloog den winkel uit, de straat op, met luid kloppend hart en wijd open oogen van schrik. Zij keek niet achter zich, zij liep maar voort langs de straat, lette niet op de vermaningen der voorbijgangers waar zij legen aan stormdezij was zich haast niet bewust dat er nog andere menschen op de wereld bestonden Zij had maar één wensch en dal was zoo spoedig mo gelijk zich te verwijderen van die ellen dige juweliers. Zij lette niet op drukte op straat, maar liep regelrecht de drukste punten door. voort, voort, steeds voort, achter volgd als zij was door haar angst voor die mannen met him afschuwelijk glim lachend gelach, die de politie misschien al op haar af hadden gestuurd „Ik kan niet bewijzen dat dat medail lon van mij is", sprak zij hijgend in zich zelf „Ik kan geen bewijs over leggen dat ik het niet gestolen heb. Wat kan ik zeggen als ze mij oppakken als een dief?" Die gedachte alleen deed haar nog 'harder loopen, ofschoon zij reeds uitge- put was van vermoeienis en zij haast Toen daarna W weer in het café was gegaan trachtte R. daar ook weer bin nen te dringen. Inmiddels was echter de politie gewaarschuwd, die R. medenam naar hel bureau op de Markt, waarna de samengestroomde menigte uiteenging We vestigen met een enkel woord de aandacht op de Woensdag 15 October te houden lezing met lichtbeelden over Bretagnc, van dr B van Rijswijk, de eer ste der serie voordrachten van de Open bare leeszaalDoor iemand die den spre ker elders hoorden werd ons gemeld dat hij een aangenaam causeur is, die op po pulair wetenschappelijke wijze zijn onder werp behandelt o Uit Vlissiagen. De heer J van der Eijk rijksklerk 3de klasse bij de directe belastingen en accijn- sen le Vlissingen is geslaagd voor de 2de klasse Het transportvaartuig „Vlissingen" is hedenmorgen door den mist aan den grond gevaren op de „Noorder Rassen", doch met opkomend water zonder assis tentie vlot gekomen. Uit Walcheren. Mei het oog op de a.s. gemeenteraads verkiezing le Koudekerke (vacature P. de Witte Cz.) voor de op 8 dezer te stellen eandidaten is door de Kiesver- eeniging „Gemeente Belang" gesteld Lein Brasser, en door de anti rev. Kiesver- eeniging Nederland en Oranje" Francois Brasser Uit Zuid-Beveland. Zaterdag had een werkman, werkzaam bij den bouw van het nieuwe gemeente huis te 's Heer Arendskerke, het ongeluk een balk op den voet te krijgen, waardoor hij dien zoo ernstig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden Door den nieuwen burgemeester van Krabbend ij ke den heer Jac. Welle- en zijne eclitgenoote zullen alle schoolkinderen onthaald worden Bij goed weder zal dit op den dag na de installatie buiten, anders in de verschillende scholen gebeuren o Uit Th o lea. Naai- ouder gewoonte kwamen j 1 Za terdag, den dag van de St. Maartcns- d ij k s c li e kermis, van heinde en ver de handelaren in varkens weder naar deze gemeente met hun levende koop waar. Aangevoerd werden 510 biggen De handel was levendig, want er bleven maal' 30 stuks onverkocht. De prijzen waren hoog en liepen van f8 tot f 15 Uit Zeeuwsch .Vlaanderen O. D. Toen Zaterdag j.l. bij den landbouwer R, le Bosch kapelle een veulen met een touw aan den nek rondliep, geraakte geen adem meer had De zweetdruppels stonden op haai- voorhoofd en toen zij eindelijk in haar eigen kamer was ,zonk zij op een stoel neder en beefde over al haar leden. Eenige minuten kon zij niets anders doen dan met gesloten oogen en vaal bleek gelaal op een stoel blijven zitten. Zij haalde zwaar adem; iedere ademha ling was een snik, maar langzamerhand kreeg zij een gevoel van veiligheid en zij stond op om de lamp aan te ste ken, haar vochtige kleeren uit te doen en naar bed te gaan. Al gaf juffrouw Jones haar huurders niet heel veel de kens, toch zou het in bed warmer zijn dan op een kamer zonder vuur; en zij durfde zichzelf de weelde niet veroor loven van vuur in haar kamer, vooral nu haar laatste hoop om aan geld te komen vervlogen was. „Want ik zal nooit den moed hebben het medaillon een ander aan te bieden", dacht zij huiverend, „de eerste de beste tot wien ik mij wendde, zou misschien de politie er bij halen En het was ook misschien wel heel leelijk van mij het medaillon van moeder te willen be- leenen en toch ik geloof niet dat zij er tegen geweest zou zijn als zij ge weten had hoe vrceselijk arm haar dochter was en hoe moeilijk het is voor een jong meisje om haar brood te verdienen en niet van honger te ster- dit verward in een ploeg, zoodat liet dier begon te rukken. De dochter vail R wil de het losmaken, maar eensklaps trok het beest zoo sterk aan, dat hel werktuig kantelde, en zoo ongelukkig het meisje tegen het been sloeg, dat een gapende wonde het gevolg was, en hel lichaams deel levens boven den enkel werd gebro ken. - Zondag werd te I e r s e k e de lieer Ph Bom tot ouderling der Geref Kerk gekozen met 1 stem meerderheid boven den lieer W. Bakker. Gereform kerken. Beroepen te Nieuwvee» E. Schaafsma te Lioessens Evangelisatie der Ned Hervormde kerk. Benoemd tot evangelist te Steen A Stap te Neede. Wederom kom ik de aandacht vra gen voor een uilvoering van gewijde kunst, de derde reeds in het pas begon nen winterseizoen. Het zijn Tilly Koenen, de bekende allzangcres en Louis Robert, organist der Groote Kerk te Haarlem, die zich voorstellen Vrijdag 10 October in de Nieuwe Kerk alhier gewijde kunst ten gehoore te brengen. Men zal zich herinneren, dat Mejuf frouw Koenen, wier reputatie als kunste nares alom verspreid is, verleden zomer ook alhier optrad en toen grooten in druk maakte Uitgevoerd worden werken voor zang van Bach, Handel. Schubert, Dubois, Verdi e a. en orgelvoordrachten van Bach, Handel, Franck en Bossi Zooals men ziet, een hoogst belangrijk programma. Ook op dezen avond meen ik dus met nadruk de aandacht te moeten vestigen A A NOSKE - Gister heeft te Amsterdam plaats ge had, de aangekondigde vergadering, uit geschreven door de Ned. Tooneelkunste- naarsvereeniging ter bespreking van in zichten grieven en wensclien der tooneel- spelers betreffende de Nederlandsche too- neelkritiek Over het algemeen was de ergadering een herhaling van de vorige Er werden veel klachten geuit (waarbij men speciaal eenige groote Amsterdam- sche bladen op liet oog had) en een en kele verdediging Een besluit werd niet genomen De voorzitter deelde aan hel slot mee, dat thans de middelen nog niet genoemd kunnen worden om veranderingen in den toestand te brengen Bij de uitvoering daarvan rekent het bestuur op aller steun Een gestoorde voorstelling Gisteravond is de voorstelling in den Schouwburg Frascati te Amsterdam ven. En ik weel zeker dal dit o, een massa geld waard is", riep zij droevig uil, terwijl zij het sieraad nog eens uit het doosje haalde en bij hel licht hield Toen de groene glans van de steenen schitterde voor haar oogen, was het of de sombere omgeving van aanzien ver anderde, zelfs haar eigen ellende ver dween een oogenblik uit haar gedachten Zij keerde terug iu het verleden te rug naar moeders slaapkamer in dat dier bare huis in Devonshire en de stem van haar stervende moeder klonk haar in de ooren. Door het open venster uischte het lied van de zee, zich ver mengende met het gonzen der bijen tus- sclien de rozen die tot het venster toe, le gen den muur opgroeiden en de kamer vervulden met haar welriekenden geur. En «en vogel had gezongen o!, hoe heerlijk had hij gezongen dien laatslen nacht van haar moeders leven, toen Christine gevoeld had dat ook haar zon nig leven voorgoed voorbij was. „Lief meisje" hoe zacht had die lieve stem geklonken! „ik kan niet bij je blijven nu vader is heengegaan; vader en ik konden niet scheiden. Hij was alles voor mij alles. Het droevige gevoel van oproerige smart dat Christine als kind somtijds gehad had, omdat de twee wezens, die zij het meest van alles lief had, zoover van haar af schenen te staan, zoo volmaakt goed hun leven hadden kunnen leven zonder haar. was bij Christine als jong meisje weer opgekomen toen zij luisterde naar die woorden van haar moeder Haar va der en moeder gingen geheel in elkander op. zij hadden volkomen genoeg aan el kaar, zoodat hun kind een zeer onder geschikte rol in hun leven vervulde En daarvan had het kind een flauw besef gehad Bij al de smart die zij gevoeld had toen zij aan hel sterfbed stond van haar. moeder, had zij die onaangename ge waarwording niet geheel kunnen over winnen Haar moeder had nauwelijks een gedachte over gehad voor de dochter die zij op hel punt stond te verlaten, de dochter die weldra geheel alleen zou staan op de wereld De herinnering aan haai- man vervulde haar geheel en al, hij was haar voorgegaan naar het verre land; met vreugde zou zij hem volgen. „Je hen zoo jong", had de stervende gefluisterd, terwijl reeds haar oogen bra ken. en die oogen waren niet gevestigd op haar dochtertje, maar op de blauwe lucht, die zij uit hel venster zag. ,,er zal later iemand komen die je noodig heeft zooals Ronald mij noo dig had en mij nog noodig heeft (Wordt vervolgd;

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1