MIDDELBFMSCHECOERAIT Jaargang. 8 w 3 V rijdag- 3 October. BINNENLAND. Uil Stad en Provincie. Onderwijs. Leger en Vloot. VersGhüienö: Berichten. Rechtzaken. I" 234. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Priis per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland irancopp. f2. Atzonderlijke nummers kösten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Adverteütiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naur de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA HAR Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. SALARIS-ACTIE VAN ONDERWIJZERS. Er wordt thans een verslag openbaar gemaakt van de audiëntie, 30 Sept. door den Minister van Binnenlandsche Zaken verleend aan het comité voor gemeen- schapeplijke salaris-actie, bestaande uit vertegenwoordigers van de verschillende onderwijzers vereenigingen, zoowel neu trale als christelijke en katholieke, We moeten ons wegens plaatsgebrek voor heden bepalen tot de meedeeling dat de minister bij het bestaande tekort op de Staatsbegrooting vooralsnog niet kan denken aan salaris-verbetering, en ook niet bij de begrooting van 1915. Daarna zal de minister zien wat hij doen kan. In een volgend nummer hopen we een uitvoeriger meedeeling op te nemen. Uit Middelburg De heer M. Lunenburg, adspiranl- landmeter van het kadaster te Goes is met ingang van 16 Oct. e k werkzaam ten kantore van den bewaarder van de hypotheken en het kadaster le Middel-' burg o Uit Vlissingen. "Vanaf den lsten dezer wordt het Bel gische loodspersoneel naar een nieuwen maatstaf bezoldigd. Vroeger liad dat per soneel een aandeel van 60 <y0 in de glo bale opbrengst der loodsstations Vlissin gen, Ostende, Zeebrugge en Nieupoort Thans is dit aandeel verminderd tot 57 procent Bovendien zijn de inkomens ge limiteerd. Zoo mogen de maandelijksche tractementen van een loodsschipper. loods, hulploods, loodsleerling, schipper der roeiers en roeiei niet te boven gaan irclspectieveLijk 850, 650, 450, 350, 350 en 300 frank. Als overgangsmaatregel is bepaald dat zij die reeds in dienst zijn jaarlijks een toelage zullen ontvangen gelijk aan het verschil tusschen het inkomen berekend naar de nieuwe regeling en dat over het jaar 1912. Deze maatregel is slechts voor een tijdvak van 10 jaar geldig. De toelage wordt niet meer verstrekt, wanneer men in rang verhoogd of naar elders overge plaatst wordt Uit Walcheren. Verscheidene landbouwers in Wal cheren hebben samen opgericht eene onderlinge vereeniging tegen brandscha de sytn onroerende goederen. De vereeni ging is gevestigd te Middelburg. Het bestuur bestaat uit de volgende personenP Maas, Koudekerke, voor zitter; L. Melse, Serooskerke, secretaris,- A. Pouwer, O en W. Souburg, penning meester; F. Dekker, Gapinge; A. Geschie- re, Ritthem (Welzinge); en J. Wisse Big- gekerke Uit een 27-tal sollicitanten is tot boek houder gekozen de heer A Aarnoutse te Koudekerke. Uit Zuid-Beveland. We ontvingen de voor alle Zeeuwen zoo gerievelijlte „Reisgids" van A C. Boluijt te Goes, voor de spoor-, tram-, stoomboot- en omnibusdiensten in Zee land, winterdienst 1913—'14 Het han dige boekje is een groot gcmalc voor allen die in onze zoo moeilijk te bereizen pro vincie naai* een andere plaats moeten In de gister gehouden raadsvergadering van Kattend ij ke is benoemd tot on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de school aldaar mejuffrouw M. F. Klaas- sen uil Middelburg. De gemeente-bcgroo- ting 1914 werd vastgesteld o Uit Schouwen-Duiveland. Door den gemeenteraad van Reacs- -se is afwijzend beschikt op het verzoek der onderwijzeres, om betaling voor de uren die zij (door de nuttige handwer ken), meer les geeft dan de onderwijzers. De Donderdag opgemaakte voordracht voor Secretaris der gemeente Renesse bestaat uit de heeren 1 G Bonder, waarnemend Secretaris en Secretaris van Noordwelle, en 2, F. J H. de Rijke volontair ter secretarie te Osch. •Door den Commissaris der Koningin is wan den heeer Jhr. R R L. de Muralt eervol ontslag verleend als lid der ge zondheidscommissie, zetel ~Z"ï e r i k z e e. Uit Tholen. Te Oud-Vossemeer werd Dins dag het bekende „Smidsklokje" voor het eerst weer in volle werking gesteld, na jaren lang een rust te hebben gehad, die door alle ingezetenen werd bejammerd. Reeds eenige dagen le voren had de uur werkmaker Bruijnzeel van St Annaland het werlc reeds in ging gebracht, maar een der medewerkers, de „scharensliep", kon nog n iet zijn kunsten vertoonennu werkt de smid op de halve uren lustig op het aanbeeld, de molen draait, de scha renslijper laat het wiel gaan, de ruiters rijden op het volle uur rond en de houten pop staat lustig op de bel, terwijl de schildwacht geregeld zijn ronde doet Werkelijk de genoemde uurwerkmaker Bruijnzeel h eeft eer van zijn werk en de heer Gebraad, de eigenaar, komt volle lof toe, dat hij alles weer in orde heeft laten maken Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Dinsdagnacht heeft men bij den land bouwer E. V te Hengstdijk op ver schillende plaatsen aan zijn woning met koebeeten de ruiten ingeworpen; één der projectielen kwam terecht in de wieg, waarin een kind lag. De daders zijn onbekend. Waarschijnlijk heeft men hier met een wrok te doen, want dit is reeds de vierde keer binnen twee jaar, dat V het slacht offer is van dergelijke laffe baldadighe den. Rijkswegen in Zeeland Van de Waterstaatsbegrooting zij nog vermeld, dat daarop o.a. voorkomen de volgende posten betreffende vernieuwing en verbetering van bet rijkswegennet: verbetering van den keiweg Bres- kensBelgische grens, f 22.000; vervanging klinkerrabatten door keien op den weg Bergen op Zoom—Tholen, f 4000. Benoemd tot 2e onderwijzer in het tim meren aan bet Chr. opvoedingsgesticht! voor jongens „Hoenderloo" te Apeldoorn, de heer C. de Beste JCz. te Goes. - John. E. Grevers, lector aan en di recteur van het Tandheelkundig instituut der Rijks Universiteit te Utrecht, heeft te gen 1 Januari a.s. eervol ontslag aange vraagd Gedurende de maanden Juni ,Juli en Augustus zijn 142 militairen van zee- en landmacht uit den dienst verwijderd, die niet meer voor den krijgsdienst mogen worden aangenomen, of aan wie voor een bepaalden tijd het recht is ontzegd om bij de gewapende macht of als militair ge ëmployeerde te dienen. Hiervan behoorden 105 tot de kon. marine. 18 tot het korps mariniers, 15 tot bet leger b. t. 13 tot de landweer en 1 tot de koloniale reserve. SPORT. Voetbal. De Rest van Nederland is thans als volgt samengesteld voor den wedstrijd tegen Sparta Zondag a.s. (Ajas-terrein Amsterdam): B v Hemert (D. F C.), Bosschart (Quick H Bouman (D. F C.), de Klerk (H. F. C,), Lotsy (D. F. C.), Versluys ('t Zesde), v. Breda Kolff (D. F C.), Houtkooper (Haarlem), Buitenweg (U. V V.), Vos (U. V V.), J. Francken (H. F C. Naar de Sch. Crt. verneemt, is de toegang tot de gemeente Schiedam gewei gerd aan een schip, geladen met cacao- boonen, afkomstig uit de verbrande pak huizen van het Blaauwhoedenveem te Am sterdam, die te Schiedam gedroogd zou den moeten worden. De weigering is ge schied op advies van de gezondheids commissie TEGEN HET OPIUM. Te 's Gravenhage heeft een bijeen komst plaats gehad van dames en heeren uil binnen- en buitenland om te gera ken tot uitbreiding van het reeds langer bestaande internationale comité tegen het opium (Niet te verwarren met de opium- conferentië) Deze uitbreiding kwam tol stand, al hielden eenige dames hun uilnoodiging nog in beraad. Een der uilgenoodigde hee ren, Bakhuizen van den Brink wilde geen zitting nemen zoolang niet het alcohol kwaad zal zijn bestreden Tot leden van de Ned afdeeling van het comité werden benoemd de heeren Abendanon en van der Mandere, resp. als voorzitter en secretaris Het comité zal geacht worden in Ne derland, Groot-Britannië, Duitschland en Frankrijk te zijn gevestigd; de andere lan den zullen door correspondeerende le den zijn vertegenwoordigd Gisternamiddag is in de Boompjes te Rotterdam een met papier beladen sleeperswagen, bespannen niet twee paarden, achteruit in de Maas gereden, de wagen en de paarden verdwenen in de diepte De sleepersknecht redde zich door intijds van den bok te springen. De lijken van de paarden zijn later opgehaald en naar hel abotloir gebracht Woensdagmorgen is, naar de N R C. meldt, te Gouda de 66jarige vrouw II. de K op de Karnemelksloot aangere door den koopmanswagen van Pieter Tim mer uit Benschop. De vrouw viel, kreeg een schedelbreuk en is kort daarna over leden De bestuurder van den wagen heeft geen schuld Een jongen van 13 jaar, te Boskoop, die verlof van zijn ouders kreeg om te Gouda een boodschap te doen, heeft die gelegenheid gebruikt, om via Rotterdam naar het buitenland te reizen, waarschijn lijk naar België of Frankrijk. Niettegen staande 'aan tal van plaatsen werd geseind om aanhouding, is dit nog niet mogen ge lukken. Tel Donderdagnacht is ingebroken in het kantoor van de vertegenwoordiging van Jurgens Margarinefabrieken op de Stille Veerkade te 's Gravenhage Slechts een gering bedrag aan geld wordt ver mist. Donderdagmiddag is, naai* de N. R C. meldt, op den Willemsparkweg te Am sterdam, nabij de Cornells Scliuytstraat, een dame, die uit de tram was gestapt en de straat overstak, door een auto overreden. Zij werd in zorgwekkenden toestand vervoerd naar hare woning in de Van Breestraaat Uit Amsterdam wordt gemeld, dat men dezer dagen tot de ontdekking is gekomen dal een groot aantal leden van het personeel eener groote manufactu renzaak in de Kalverstraat ten nadeele zyner firma successievelijk verschillende goederen heeft ontvreemd De waarde de zer goederen zou in de duizenden gul dens loopen De betrokken leden van bet personeel zijn ontslagen Bij Monnikendam is Woensdagmid dag, naai- de N R. C. meldt, een lOjarig jongetje door een werktrein van de Noordh. Stoomlramwegmaalschappij over reden. Het ventje was dadelijk dood Dinsdagmiddag zijn, naar de N R C. meldt, nabij Voorthulzen, gem Barne- veld, door onbekende oorzaak ongeveer 20 HA heide afgebrand Het lijk van den 17jarigen stoker v. B-, nit Nieuwaal, die de vorige week te Ruhrort van de Combinatie 9 overboord viel en verdronk, is te Ossenberg (Duitschland) opgevischt Bij de politie te Venlo is, naar de N. Venl Crt. meldt, aangifte gedaan, dat de 19jarige, onder voogdij staande, dienst bode G J. aldaar naar Duitschland werd ontvoerd. Als verdacht van deze ont voering is aangehouden zekere L H. P., oud 21 jaar, te Venlo SLOOTWATER IN EEN STOOMKETEL. De „Pr Gr Ct." schrijft De eerste dag van de stoomtramweg Groningen—Drachten is geëindigd met een minder aangenaam avontuur, dat naar te hopen is ïzicli niet te vaak zal herhalen De tram, die "Woensdag om 10.17 te Gro ningen moest aankomen was, toen zij ter hoogte van het huis van gedelegeerden aan den Peizerweg was gekomen, totaal uitgeput en bleef staan Oorzaak ge brek aan sloom. Of de machinist den ke tel niet voldoende gevuld had of dat de ketel te weinig capaciteit lieeft, weten we niet. Een feit is dat de tram den afstand niet kon halen, zoodat water uit een sloot moest worden geschept Toen de locomotief weer op stoom was ge bracht ging de reis verder; gevolg tram 10.17 te laat aan en de laatste van 10.50 te laat vertrokken. o De Fransche bankbiljetten zien er in 't algemeen zindelijk uit Dat komt, doordat de Staatsbank verscheiden malen 'sjaars de biljetten vernielt, die ze be vuild of verscheurd terug ontvangt. Deze worden in een groote kuip door van nabij streng bewaakte bedienden met een bij tend vocht overgoten. Een kwartier later zijn de bankbiljetten tot pap vergaan en deze pap wordt aan speelgoed-fabrikanten verkocht, die er het binnenste der poppen mee opvullen Reuter meldt aan de bladen, dat de Kamer van Koophandel le New-York heeft besloten aan alle lichamen van koophan del ter wereld een plan Ier overweging te geven, om de geschillen tusschen koop lieden van verschillende nationaliteit door de uitspraak van scheidsmannen te doen vereffenen, in plaats van door een beroep op den rechter Alle contracten, die overeenkomstig dat plan worden geslo ten, zullen de bepaling bevatten, dat een college van scheidsmannen, gekozen door een in het contract genoemd lichaam, uit het contract voortvloeiende geschillen zal beslechten - De „Westminister Gazette" herinnert eraan, in verband tmet de a.s. opening van 't Panama-kanaal hoe vier eeuwen gele den Europeanen voor het eerst den Stillen Oceaan hebben aanschouwd Co lumbus geloofde al, dat een groote zee zich aan de andere zijde van het door door hem ontdekte land moest uitstrek ken en hij deed verschillende vergcef- sche pogingen, deze te vinden, doch eerst 29 Sept. 1513 zag Jasco Nunez de Bal- bao, leider van een Spaansclie expeditie op de landengte van Panama, van een bergtop een groote zee zich westwaarts uitbreiden Hij noemde deze naar den heilige, op wiens naamdag hij ze ontdekte de Golf van den Heiligen Miguel, maar 17 jaar later veranderde Magellan, de eerste, die daarop zeilde, haar naam in Stillen Oceaan. o NEDERLANDERS IN DE RIJNPRO VINCIE. Volgens de laatste volksstelling zijn in de Rijnprovincie 94 249 Nederlanders woonachtig; deze zijn als volgt ver deeld Aken-stad lelt 4458 Nederlanders, Aken-land met 3458 Nederlanders, Kleef, waaronder Geldern, gedeelte van Mörs en Rees met 17 353, Keulen, waaronder Co- blenz, Triër, M Gladbach-tand met 5857, M. Gladbach-stad, Rheydt en Greven- boirch met 5467, Duisburg, waaronder Ruhrort, Oberhausen, Mülheim, Ilückin- gen, Grossembaum en een gedeelte van Mörs en Rees met ,28.664, Düsseldorf- land, waaronder Neuss, Solingen, Rem- scheid en Lennep met 4524, Düsseldorf- stad met 5031, Essen, waaroder Gelsen- kirchen, Iiattigen en Recklinghausen met 6290, Crefeld-stad en land, waaron der Kempen met 7270 Nederlanders. „Neerlandia" VALSCIIE DIAMANTEN. In Antwerpen zijn verscheiden men- schen er met het koopen van diamanten Jeelijk jngeloopen. Een man aldaar heeft hun gewone stukjes glas voor echte dia manten in handen weten te stoppen Een van deze had voor 600 frank ge kocht Thuis komend, bemerkte hij echter liet bedrog, waarna hij den gauwdief nog kon dwingen hem zijn 600 frank terug te geven onder bedreiging anders de politie te zullen waarschuwen. Anderen zijn echter minder gelukkig geweest. Zoo had iemand eveneens 600 frank voor dat waardeloos goed betaald en dat op zijn beurt tegen 800 frank van de hand gedaan aan zijn broer De politie heeft, aldus verhaalt de Antwerpsche „Matin" een paardenslachter aangehou den op 't oogenblik dat hij voor 550 frank een deel van die z.g.n diamanten trachtte te verkoopen De man werd npg in 't bezit gevonden van twee partijtjes van dien rommel evenals van 1000 frank. Hij verklaart, die stukjes glas te heb ben gekregen van een onbekende, die hem met den verkoop had belast tegen betaling van een commissieloon. I)e vleeschhouwer is in vrijheid gesteld WAAR IS DR. DIESEL? We hadden gisteren net het bericht der verdwijning van dr Diesel, den uitvin der der bekende Diesel-motoren, ter zet terij doorgegeven, toen we een latere tijding vonden,- door de Diesel-maatscliap- pij naar verwanten van Diesel te Mün- chen geseind, dat de verdwenen gewaan de in de Engelsclie hoofdstad was op gedoken. We hebben toen het eerste blaadje maar vernietigd, niet begeerig, den man na te volgen, die meende zijD tabakszak bij een vriend te hebben laten liggen, dezen per brief om opheldering verzocht, vóór de verzending van den brief echter den zak terugvond, het schriftelijk verzoek echter toch verzond met daaronder de nadere aanteekening dat het bedoelde voorwerp terecht was Achteraf blijkt het genoemde bericht echter onjuist en dr Diesel toch verdwe nen, waarom we alsnog er melding van maken Na de Gentsche tentoonstelling te hebben bekeken, was hij met een vriend op het s.s „Dresdente Antwer pen scheep gegaan, maar toen dit Har wich bereikt had, bleek dr Diesel on vindbaar Men vermoedde, dat hij des nachts over boord was geslagen Het onderstaande, aan de N. R C ontleend, doet -echter eer de gedachte aan zelfmoord opkomen Dr Diesel heeft een week voor zijn verdwijning, de teekeningen en documen ten, betrekking hebbend op de uitvinding van den naar hem genoemden motor, aan het Nationaal Museum le München ver maakt Zijn vrienden verbaasden zich over deze schenking, omdat Diesel zeer aan de documenten gehecht was, maar hij gaf geen opheldering. Zijn fortuin wordt op 6 millioen gul den geschat. Arrond.-Rechtbank le Middelburg. Zitling van 3 October. Heden werd behandeld de zaak tegen W M., 26 jaar. te Sluis, beschuldigd van het plegen van een moordaanslag op 23 Febr 1913 te Sayville, althans in Ame rika. op H van der Pol De publieke belangstelling was buiten gewoon groot Als le getuige was opgeroepen A Sla ger, oesterkweelcer te West-Sayville, die beklaagde in zijn woonplaats heeft gekend en ook H van der Pol. Bekl. heeft tijde lijk in dezelfde zaak gewerkt als getuige, doch in den laatsten tijd, voor het ge pleegde feit was bekl. zonder werk. Bekl. en Van der Pol waren vrienden en de laatste had bekl. £ij zich in huis genomen, omdat deze het zoo arm had. GeL heeft den verslageue hel laatst gezien op 22 Februari en is op den avond van den dag met bekl. naar Sayville gegaan. Deze is den volgenden morgen bij getuige geko men en is verder in zijn gezelschap ge bleven Slager is dien dag ook op do ark geweest, waai' de verslagene en bekl sa men woonden Hij had toen ook roode vlekjes op den muur opgemerkt en had nog aan bekl gevraagd, wat dat was. waarop deze had geantwoord roode verf Get en bekl zijn later samen gaan eten, waar de laatste plotseling in elkaar was gezakt, tengevolge van een leege maag Get was weggegaan nadat de poli- tie-off Wells hem een hologe had toever trouwd gevonden op beklaagde welk horloge get echter niet beeft herkend als dal van Van der Pol Ook Maandag 2-1 Febr is get, in de ark geweest, waar weer bloedvlekken ook op andere plaatsen werden gevonden Voorts verklaarde Slager, dat hij het lijk van Van der Pol heeft gezien toen het reeds was gekist en het toen ook heeft herkend. Beklaagde verklaarde in tegenstelling met get., dat hij nooit zonder geld was geweest, zelfs was hij in het bezit ge weest van 105 dollars Hij had Van der Pol het laatst gezien op Zondagmorgen 23 Febr. Den nacht van Zaterdag op Zondag hebben Van der Pol en bekl samen door gebracht in hun gemeenschappelijke slaap kamer Bekl. ontkende alle schuld en herinnerde zich verschillende zaken niet meer; wist ook niet, dat hij dien Zon dagmiddag ineengezakt was Bekl. ver klaarde Dinsdag zijn passagebiljet te heb-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1