MIRDKLRIJRGSCHE COIJRMT Donderdag 2 October. FEUILLETON. CHRISTINE, Bevolking. t. 233 Jaargang. »5»'S Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- eu Feestdagen. Pri's per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland irancopp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertent-lën bij ubonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. AdvertentiSn voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentië'n 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50: elke regel meor 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeea Advertentie-Bureau A. DE EA HAR Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. BINNENLAND. DE „BOND" ALS AD VIS EER END LICHAAM. Door B en W van Zaandam is aan de plaatselijke afdeeling van. den Bond van Ned Onderwijzers een schrijven gericht waarin zij o a het volgende meedeelen „Het ligt i n ons voornemen binnen eenigen tijd aan u toe te zenden alle verordeningen die op het gebied van het Lager Onderwijs in onze gemeente bestaan, en u dan te verzoeken deze in uwe afdeeling, hetzij zelfstandig, hetzij in overleg mei uw hoofdbestuur, in studie te willen nemen, en ons daarna een rap port uit te brengen in hoeverre de be staande bepalingen voldoen en dienen ge wijzigd om plaats te maken voor een re geling die meer aan ons openbaar on derwijs len goede komt Voorts wordt meegedeeld dat door B en W of door den wethouder van onder wijs aan de afdeeling van den „Bond" om advies zullen worden toegezonden aanvragen, voorstellen, adressen enme- dedeelingen. hetzij van de regeering .het zij van heeren schoolhoofden of van der den, onderwijszaken betreffende als daar zijn het splitsen of combineeren van klassen, het aanschaffen van leermidde len, inrichten van lokalen, lesroosters, tuchtmaatregelen enz. enz Het is zeker een merkwaardig plan, deze officieéle aanwijzing tot adviseur in onderwijszaken van een niet verantwoor delijke vereeniging, naast het beëedigd col lege dat de wet reeds als advisecrend lichaam heeft genoemd, n.l. de plaatse lijke commissie van toezicht Dat de socialistische meerderheid van B. en W. er geen been in ziet om zicb als regelmatig adviseur de medewerking te verzekeren van een vereeniging die prót is op haar uitsluiting van de hoofden, is eren begrijpelijk als dat anderen er an ders over denken. We vreezen voor de schoolhoofden in Zaandam dat hun po sitie niet erg behaaglijk zal worden LATEN UITLEVEN? Het advies van de „Standaard" om het kabinet-Cort van der Linden te laten uit leven. en niet ontijdig ten val te brengen, heeft ook de kath. „Maasbode" verwon derd „Met zekere verbazing, schrijft het blad, hebben we ons afgevraagd, tegen welke gevaren dan toch wel in deze waarschu wing wordt opgekomen Wie heeft ter rechterzijde de richting van politiek spel uit willen sturen? Tegen welke verkeerde stroomingen moet er een dam worden op geworpen9" Het blad acht dat „Standaard -betoog -een strijden tegen windmolens; doch een gevaarlijke liefhebberij tevens, omdat het omtrent de verhouding „van de rechter zijde tegenover de nieuwe Regeering een onjuiste voorstelling kweekt. De basis van de kracht der rechter zijde ligt niet in de Tweede Kamer maar in de Eerste, waarin ook dr. Kuyper juist met het oog op haar bijzondere beteeke- nis is gaan zitting nemen En volgens de „Maasbode" moet bij de talrijke zaken Naar het Engelsch. door L. G. MORE RL V. „En dan kom ik voor een dicht huis", zei Christine hardop, „en een joude vrouw komt mij vertellen dal zij den naam Me rusidc nog nooit gehoord heeft; ik be grijp, dat het dus alles voor den gek- houderij is geweestTwee tranen, tra nen van vermoeiens en teleurstelling, welden op in de oogen van het jonge meisje en liepen langzaam langs haar wangen. Zij was zoo moe - zoo moe en zoo koud en zoo ongelukkig zij had zich meer voorgesteld en meer hoop gehad op hel antwoord op haar beschei den briefje, dan zij zelf wist. Het was een geruststelling voor baar geweest dat er in mijnheer Merusidé's brief geen en kele toespeling werd gemaakt op een huwelijk; ach! zij had zich zooveel il- van gewichtigen aard de rgchlsche Eer ste Kamer, nolens volens, bij 'haar gewe ten te rade gaan, of ze haar goedkeurend votum zou kunnen verantwoorden. Dr. P. J. F. VERMEULEN. Dinsdagnacht is dr P J. F. Vermeu len, lid der Eerste Kamer en directeur van De Tijd, te Rijswijk door een beroer te getroffen De laatste Heilige Sacra menten werden hem toegediend De toe stand was gisteravond gunstiger, maar niettemin nog zorgwekkend N R. C. Uit de StaatSGonrant Bij kon. besluit: is mr W B R van Weideren baron Rengers, Harer Majesteits minister-resi dent met den persoonlijken titel van bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister bij de hoven van Stockholm, Ko penhagen en Christiania, met ingang van 1 dezer, benoemd tot Hoogstderzelver buitengewoon gezant en gevolmachtigd miuisler bij het Italiaansche Hot; is aan mr B. Ort, minister van justitie, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Slaatscommissie tot voorbereiding van de te nemen maatregelen ter bevor dering van de codificatie van het inter nationaal privaatrecht; is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de oud-resi dent G A. F J. Oosthout, voorzitter van het bestuur van het Fonds voor wed. e. w an burg ambt. in Ned.-Indië, zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, "M. P. Vijverberg en H. D. E. van Hemert, beiden commies ter gemeente-secretarie te Rotterdam; zijn G. J. van Wagensveld, hoofd der openbare lagere school te Lopik, en J. H van Kempen, oud-hoofd der openbare lagere school te Echt, onderwijzer aan Rijksnormaallessen te Roermond, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Heden was hel 25jaar geleden, sedert de beer W. J Kögeler in betrekking trad, bij de firma M. H. Boasson Zonen alhier. Ofschoon op verlangen van den jubi laris geen festiviteit plaats vond, werd hem in besloten kring, door de patroons hulde gebracht voor zijn steeds betoonden ijver en toewijding, terwijl hem daarbij de gebruikelijke enveloppe met inhoud, werd overhandigd Door den keurmeester van visch en schaaldieren alhier is hedenmorgen een partijtje makreel afgekeurd, dat af komstig was uit Kampen Uit Vlissingen. Bij Kon besluit van 29 September is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlie- vend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift toegekend aan H. L. Koppejan, kermisreiziger te Ber gen op Zoom, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een knaap uit het water van dp Engelsche kade te VLissingen op 22 Juli 1913; L Korslanje, tweede-stuurman van het stoomschip Koningin Regentes, te V L i s- singen, wegens de door hem met le vensgevaar verrichte poging tot redding van een drenkeling uit de Noordzee bij Queenborougli (Engeland op 4 Juni 1913 Gedurende de maand September jl is de „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" te Vlissingen bezocht door 654 per sonen, waaronder 102 dames. Ook neemt het uilleeneu van boeken, de laatste dagen gestadig toe De verplaatsing van den klerk telegra fist der Staatsspoor J H Hemelrijk van Scheveningen naar Vlissingen wordt ingetrokken. De surnumerair der S S C. U J. Sijsbroek wordt overgeplaatst van Veenendaal naai' Vlissingen Uit Walcheren. De St. Ct. van heden bevat in een bij voegsel de statuten (no 1333) van de vereeniging „Samenwerking' te Seroos- kerke (W). De vereeniging stelt zich ten doel de oprichting eu instandhouding van een ver gaderlokaal in genoemde gemeente Woensdagavond bracht het fanfare corps E. M. M. te Serooskerke aan het nieuw-gekozen lid der Prov. Staten den heer W. Melis een serenade. Deze schonk aan de muzickvereeniging een ge schenk in geld. 't Een en ander bracht wat volk op de been. Uit Zuid-Beveland. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingetrokken de aanwij zing van C' van Strien, onderwijzer te 's«Heei- Hendrikskinderien als persoon die ouden van dagen behulpzaam zal zijn bij het aanvragen eener rente bin nen het gebied der rentecommissie te Goes. St. Crt. Uit Noord-Beveland. Dat het op „lootjesdag" nog wel eens zeer ruw kan toegaan, ondervonden Maandag 11. twee landbouwers onder de gemeenten Colijnsplaat en Wissen- kerke. Toen eenige lotelingen van Colijns plaat naai- Wisssenkerke trokken voorbij de hofsteden van bedoelde landbouwers, stapten ze het erf op en vroegen te drin ken, wat hun toegestaan werd, terwijl bun zelfs op de oene plaats appelen j werden gegeven. Dit scheen de heeren 1 nog niet genoeg - ze wilden zelf de oof t- I boomen eens nazien, wat hun natuurlijk verboden werd Dit verbod werd blijkbaar zoo ongerijmd gevonden, dat ze beide bejaarde landbouwers mishandelden, zoo, dat aan één van hen geneeskundige hulp moest verleend worden. Oogenblikkelijk j werd een streng politieonderzoek inge- 1 steld. Uit Schouwen-Duiveland. Bij de gisteren te Zierikzee gehou den candidaatstelling voor een lid van de Prov Staten, vacature wijlen den heer J H C. Heijse, werden candidaat gesteld i dc heeren G. F Lindeijer te Vlissingen (S. D. A P.), L. Vis (anti-rev le Haam- j stede en A. van der Weijde te Ellemeet (vrijz Uit T holen. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van St. M a a r- t e n s dij 1c werden enkele wijzigingen in de loopende begrooting gebracht en voorts besloten met algemeene stemmen ten opzichte van de pensionneering van gemeenteambtenaren, dal de gemeente al leen datgene zal betalen, waartoe desbe treffende pensioenwet de gemeente ver plicht Vervolgens kwam in behandeling een voorstel om een ouderwijzer van bij stand op te roepen boven het bij de wet verplichte aantal onderwijzers De nieuwe klassenindeeling op de openb school vor derde dit in verband met het onderwijs in sommige leervakken als nuttige hand werken en gymnastiek Enkele leden ble ken echter niet bereid de daarvoor ge vorderde f 290 toe te slaan. De voorz. liet toen het hoofd der school'uitnoodigen om in de vergadering de zaak le bespre ken Het mocht dezen echter niet geluk ken dc tegenstanders genoegzaam van de noodzakelijkheid te overtuigen Bij stemming over het voorstel staakten de stemmen 3 tegen 3, een lid was afwezig Voorts werd nog bepaald dal a s Woens dag 8 Oct. aanbesteding zal gehouden worden van het dempen en rioleeren van een sloot bij het kaadje Woensdagavond hield te Tholen de heer Hoorweg, arts te Heinkenszand een populaire voordracht over de tuberculose met lichtbeelden De bijeenkomst was toegankelijk voor ieder, tegen een klein entree. De leden van een viertal vereeni- gingen hadden vrijen toegang Het voor- lokjud van de bewaarschool was geheel ge vuld met bezoekers Te Oud Vossemeer werd Woens dagnamiddag in een openbare zitting van den Raad de nieuw-benoemde gemeente secretaris, de heer W van der Ploeg te Zierikzee beëedigd en aan het hoofd der openb lagere school werd een ver hooging van f 100 op zijn jaarwedde toe gekend. —o Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Dinsdagavond 7 uur meldde zich bij de politie te Terneuzen aan de 53- jarige L. d. R„ schoenmaker, zwervende, die om nachtverblijf verzocht Aangezien echter bleek, dat zijn opsporing in het het politieblad werd verzocht ter zake diefstal van kleederen werd hij aange houden en overgebracht naar Middelburg, waar hij ter beschikking werd gesteld van den commissaris van politie Deze leidde hem voor den officier van justitie, waarna hij na gedaan onderzoek, in hel huis van bewaring werd opgesloten Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D Hedenmorgen omstreeks half zeven ure werd te Breskens in den westelijken spuiboezem het lijk gevonden van Jac. van Kschoenmaker aldaar De man stond meermalen vroeg op om een mor genwandeling te maken, en men vermoedt dat hij bij ongeluk te water is geraakt Dinsdagnamiddag kwam de gemeente raad te Sluis in een voltallige zitting bijeen. Mededeeling werd gedaan van het ver leend verlof aan den burgemeester, den heer J E. Boogaard, van 2 tot 18 Oct. Goedgekeurd werd le de rekening van het algemeen armbestuur van Heille met lusies gemaakt toen zij dien middag het huis uitging, al was dit geweest met een beklemd hart Een flauw vermoeden, dat zij door dien mijnheer Meruside mis schien werk zou krijgen, steunde haar op de lange wandeling en gaf haar moed en kracht; zij had zoo zeker gedacht, zoo stellig cn zeker dat de schrijver van het korte, beleefde briefje een gentleman was en een goedhartig man. Men kan dus begrijpen hoe zij schrikte toen zij voor een dicht huis kwam, het was of zij een slag in haar gezicht kreeg, dat de huis bewaarster den naam Meruside bepaald nooit gehoord had, bevestigde Christine in de meening dat zij het slachtoffer was van een misplaatste grap v,En geen enkel antwoord op al de brieven die ik geschreven heb op een be trekking", riep zij mistroostig uit Zij stond op en nam het spiritusstelletje uit de kast. „Zouden er veel meisjes zijn, Zóó arm als ik en zonder familie of vrienden? De volgende week heb ik zelfs niet meer genoeg om mijn kamer huur te betalen ,-en juffrouw Jones wil het niet laten oploopen heeft zij al zoo dikwijls gezegd" Weer ging er een ril- ling over haar rug; ditmaal was het meer tengevolge van haar doodelijken angst voor de toekomst dan de kilheid van haar kamer en haar natte kleereu „Ik weet werkelijk niet wat ik doen moet, als al het geld op is. Ach wat j moet ik toch doenen zij snikte ter wijl zij de benoodigdheden voor de thee j uit de kast nam Het was een sobere maaltijd, die door de van koude trillende 'vingers op de oude lafel werd neergezet; zij was meer dan eens genoodzaakt de 'tranen af te vegen, die eindelijk door zoo- I veel ellende en uitputting een uitweg j vonden. Haar lunch had bestaan uit een glas melk en een krentebroodje, dat zij in een winkel in de buurt had gekocht; |»na dien tijd had zij uren geloopen, ze Jwas nat geworden en haar wandeling werd bekroond door een bittere teleur- stelling Het was geen wonder dat het jonge meisje, hoe moedig en cordaat zij ook was, een gevoel had dat nu het I einde nabij was en zij geen hoop meer I had. Tot toppunt van haar ellende scheen alles haar tegen te loopen Zij kon de lucifers eerst niet vinden, het licht wou niet branden, en toen hel eindelijk brand de duurde het zoo lang tot het water kookte, zoodat Christine meende dal het nooit zou koken Het droge brood had haai' nooit zoo slecht gesmaakt; de thee zonder melk was bitter. Gelukkig was de thee warm, dat deed haar ten minste goed Het jonge meisje verlangde als een kind naar nog wat imcer te eten en te drin ken Zij zag voor haar verbeelding de gezellige kinderkamer bij de familie Donaldson, een bord hoog opgestapeld met warm geroosterd brood met boter; een groote taart in huis gebakken, waar ze zoo veel van mochten eten als ze maar wilden, zonder zich ongerust be hoeven te maken of er bij den volgenden maaltijd nog wel wal van over was en meer van die heerlijkheden Zij duwde haar bordje weg, viel met haar hoofd op tafel neer en snikte alsof haar hart zou breken Warme toast met boter en taart zijn geen romantische of poëtische za ken, neen; maar wanneer iemand ergen een goed slot van. f 788.891,2 en 2e de be- grooting van dat bestuur voor 1914 in ontvang en uitgaaf op f 2836.87. Uit de 3 sollicitanten werd lot markt meester benoemd S. F van Maldegem met 6 stemmen W. Marinissen verkreeg 1 stem. Besloten werd geen gebruik te maken van de bij de pensioenwet voor de ge meente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen aan de gemeente toegekende bevoegdheid tol verhaal op de ambte naren van eenig gedeelte van de inkoop- sommen op pensioensbijdragen, maaral le inkoopsommen en bijdragen, voor zoo ver het de thans in dienstzijnde gem ambt betrefl, geheel voor rekening der gemeente te nemen Goedgevonden werd de zoon van Dan- nepls naar een blindeninstituut te Am sterdam te zenden op kosten deels van de gem. deels van 't R K Parochiaal Armbestuur Verleend een gralificalie van f 25 aan den agent van politie voor het behalen diploma met aanteekening zulks tot dek king der kosten In de vergadering van 't Nulsdeparte ment S 1 u i s—A ardenburg werd me degedeeld hel schrijven van den heer mr. A. A J. van den Broecke van 22 Augwaarbij hij zijn ontslag als secreta ris nam In zijn plaats werd gekozen de heer H C Bakker, penningmeester te Sluis Uit de goedgekeurde rekening bleek, dal dc ontvangsten dienstjaar 1912/'13f 990 82 en de uitgaven van f 952.47 bedragen hadden Ter afwisseling in de gewone spreek beurten of lezingen werd besloten in onderhandeling te treden met de heeren F. I-Iardij en E. Danneels, leeraars aan het conservatorium le Brugge, om te Aar denburg een muziekavond te geven Be sloten werd een of meer Volksvoordrach ten te houden Besmettelijke ziekten. In de week van 24 tot en met 30 Sep 4 kwamen ter kennis van den centra- len gezondheidsraad van roodvonk 2ge- ■allen te Clinge en Vlissingen en 1 geval te 's Heer Arendskerke Typhus, diphteri- lis, pokken of dysenterie werden niet ge rapporteerd In de tweede helft van September zijn in de gemeente GOES Ingekomen- E J Poll, leeraar M. O uit Haren, Nieuwstraat 176a; M. van Gorp, metselaar, Grand Rapids, Juliauastraat 75a; A M Zuidweg, slagersknecht, Krabbendijke. 's H.-H>Kinderenstr 89; C. de With, kan toorbediende, Middelbrug, C. Everdijkstr. 206a C de Korte, gevangenbewaarder, Middelburg, Smallegangesbuurt 62v; A B van Luijk, koopman, Pemis, Lange Vorst- straat 239. Vertrokken C- S Hoogesleger, timmermansknecht, naar Kloetinge; Johs. van der Heijden, bankwerker, Vlissingen; I Reijngoudt,sla gersknecht, Ierseke; L Glerum, machinist Batavia N -I T E. van Marcke, analist Maastricht; G Th. van Zoen, houtbewer- honger heeft en zich zeer ongelukkig voelt en nog maar twintig jaar oud is, kan de herinnering aan hetgeen geweest is, de tegenwoordige armoede wel bijna ondragelijk maken Het was zeker een goed soort waarde jeugdige Christine van afstamde en wie de voorouders van moeders zijde ook ge weest waren, zij hadden haar een goede hoeveelheid moed en volharding nagela ten en meegegeven in het leven Iiaar tranen waren spoedig gestelpt Zij gaf zich zelve een duwtje, zoowel in werke- lijken als in figuurlijken zin; toen hief zij het hoofd van de tafel op, droogde met groote vastberadenheid haar oogen af, snikte niet meer en dwong zich zelve de stukjes droog brood op te eten en de walgelijke thee leeg te drinken. Het voed sel zelf, of misschien de inspanning die het haar gekost had het op te eten, gaf haar nieuwe veerkracht en zij glimlach te eventjes om haar eigen wanhoop (Wordt vervolg).

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1