MIDDELBEMSCBE COIRAÏT. W oeusdag 1 October. i\ 232 1 Ui' 1318 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. A d v e r t e nt n bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertenties en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA HAR Az., Jtf.Z. Voorburgwal £66, Amsterdam. 85 deze courant behoort een bijvoegsel. De triomf der lanwen Het district Middelburg voor de Prov. Staten heeft zijn reputatie van hoogst on betrouwbaar district weer eens bevestigd. Drie maanden zegge drie maanden nadat het, met een meerderheid van bijna 200 stemmen van den laagsten vrij zinnige boven den hoogsten anti-revolu tionair, bij herstemming de drie vrijzin nige candidaten koos, veranderde het weer eens van kleur en koos het twee anti-revolutionairen met een meerderheid van ruim 500 stemmen boven de vrij zinnigen. We hooren al 't triomfgezang van rechts over den terugkeer van dit district onder zijn oude vaan Er is reden voor! Maar laat men nu niet beweren dal de in Juni overgeloopen kiezers bekeerd zijn, en dat de anti-revolutionairen hun oude volgelin gen terug hebben gekregen door een wij ziging in de politieke meening Want dat is niet waar Den 13den Juni bij de eerste stemming voor de Provinciale Staten verkreeg de heer Struve 2331 stemmen, bij de her stemming 2167, en thans 2383. Zelfs als men dat herstemmingscijfer als abnor maal buiten rekening laat, is er toch wei nig aanleiding om op den aanwas te roemen: 52 stemmen En voor den heer Melis komen er nog 9 bij. Dat verklaart die meerderheid van ruim 500 niet. De oorzaak zit ergens anders. Als .rechts pverwonnen heeft, dan dankt hel dat aan de lauwen, aan de thuisblij vers links, aan de slappen van geest, die alle belangstelling in de publieke zaken aan hun laars lappen. Van de 5536 kiezers bleven er ditmaal 768 thuis. Dat is ongeveer één van iedere zeven kiezers! Bij de stemming op 13 Juni was dat aantal 610, bij de herstem ming op 27 Juni 321. En dat door het thuisblijven van die 768 kiezers de linkerzijde het loodje heeft moeten leggen blijkt wel duidelijk ais men, behalve op dat gelijk blijven van het stemmental der anti-revolutionairen, let op den achteruitgang van dat der lin- kercandidalen. Van 2223 stemmen die bijv. de heer Den Bouwmeester op 13 Juni behaalde, daalden de vrijzinnigen nu op 1849 en J837, een verschil van bijna vier honderd. En de sociaal-democraat zag zijn stem mental dalen van 609 op 434, een ver schil van 175. Qogenschijnlijk klopt deze achteruit gang niet met het feil, dat er nu slechts 158 kiezers meer thuis bleven dan 13 Juni. Maar dit verschijnsel wordt weer verklaard door het feit dat bij de eerste stemming in Juni de soc.-democraten slechts één candidaat voor drie plaatsen stelden, zoodat velen hunner één stem op rood en de twee anderen op vrijzin nigen uitbrachten En dan ook door het grooter aantal stemmen van onwaarde (toen 51, nu 102 en 117). Maar al zouden die 158 kiezers, als ze waren opgekomen, nog niet den doorslag hebben gegeven, ze zouden wél een her stemming hebben kunnen veroorzaken, want de heer Melis was slechls 66 stem men boven de volstrekte meerderheid en de heer Struve 49. En we zullen nu maar hcelemaal niet gaan uitrekenen wat er zou gebeurd zijn, als de 447 kiezers waren opgekomen die bij de herstemming in Juni wel ter stem bus gingen en nu niet. 't Aangehaalde is al genoeg: er zijn minder stemmen uitgebracht; de anti revolutionairen bleven vrijwel gelijk, en de candidaten der vrijzinnigen en de soc.- democraat gingen achteruit. Dat feit staat vast, 'en de conclusie ligt voor de hand. Het zijn onze eigen partijgenooten die de vrijzinnigen dat jam merlijk figuur deden maken. En vraagt men nu wie dat dan wel zijn, dan zou men verbaasd de handen ineen slaan, als we hier eens een lijstje namen publiceerden van vrijzinuigtr'-kiezers, die gister uit de stad waren. Er zijn er bij die vandaag of morgen weer terug komen. Maar die het niet de moeite waard achten him reis een dag te verzetten. En we heb ben nu personen op het oog die waarach tig genoeg inzicht hebben 0111 het belang dezer beslissing te beseffen. Er zijn er ook geweest die dat belang niet beseften of er in politieke onverschil ligheid geen belang aan hechten We heb ben ook daarvan sterke staaltjes gehoord. E11 deze lauwen, die wel in de stad vertoefden maar te waren om op te komen (ieder vuile die stippeltjes in met een woord naar zijn eigen tempera ment; ons eigen woord past niet in een courant), die lauwen zijn de ergsten van allen. De stad Middelburg heeft de treurige onderscheiding dal van haar kiezers er 146 minder opkwamen dan in Juni bij de eerste stemming. In de dorpen was het verschil veel geringer. In Arnemuiden kwamen zelfs 28 kiezers meer op; maar wat hielp dat tegenover de onverschillig heid dier anderen? Het is droef! Natuurlijk zijn er bij, die werkelijk niet kónden komen Maar fsr zijn er maai- al te veel die met den f lauwen afdoener aankwamen Wacht maar, met de herstemming doe ik mee! Ze hebben nu ervaren waartoe dat kan leiden We zullen hopen dat dit lesje zal na werken. Maar we vreezen. Om een lauwe tot kookhitte te brengen kost moeiteWe zijn er gelukkig van overtuigd dat de vrij zinnige voorvechters den moed niet zul len laten zakken door dezen tegenslag Er zal nog krachtiger dienen te worden ge propageerd om het verlorene weer te herwinnen, zoodra de kans er voor is. Maar wat doet men met personen die zich geestverwanten noemen, maai* te slap zijn om de moeite te doen van een gang naar de stembus? En wat is nu het practisch resultaat van dezen uitslag die niet veroorzaakt werd door een omkeer in de politieke meening, maar louter door onverschillig heid? Dat de Provinciale Staten van Zeeland die uit 21 leden links, 20 leden rechts, en den heer Van Dalsuin bestonden, thans zullen zijn samengesteld uit: 20 leden links, 21 leden rechts, en den heer Van Dalsum In het gunstigste geval dus het doode punt, de verlamming van de actie Voor 't oogenblik zullen er geen groote veranderingen door plaats hebben De eerstvolgende periodieke verkiezing voor de Eerste Kamer (de heer Hovy) heeft eerst in 1916 plaats. En ook het college van Gedeputeerde Staten zal wel blijven zooals het nu is. Dat college toch is geen ministerie dat door de Koningin benoemd wordt al of niet in overeenstemming met de Kamermeerderheid, en dat aftreedt als de toestand verandert. De leden van Ge deputeerden worden individueel gekozen voor een vaste periode van zes jaar, ten zij ze benoemd worden in een ontstane vacature waarvoor een vroegere datum van aftreding is voorgeschreven De hee- ren Elenbaas, De Casembroot en Spren- ger zijn benoemd tot 1919. Alleen de heer Van Niftrik, die in de plaats van den heer mr. P. Dieleman werd gekozen, moet in 1916 aftreden, Natuurlijk echter zal de nieuwe ver houding in de Staten wel van invloed zijn op benoemingen, zoodra er een vacature ontstaat door bedanken of overlijden. Zoo zal reeds in de as. najaarszitting moeten worden voorzien in de benoeming van een lid der Staten bedoeld in art. 89 der Prov wet, waartoe in de zitting van Juli het kort daarna overleden lid, de heer Heijse werd aangewezen. Het in dit artikel der Prov. wet be doelde lid wordt in de vergadering van Ged. Staten geroepen, „indien in geval len, waarin een beslissing volstrekt wordt gevorderd, de stemmen staken." Dat lid heeft dan, zoover de te beslissen zaak aangaat, stem en zitting in de vergade ring De invloed van dit buitengewoon lid van Ged. Staten kón dus groot zijn, en liet is te verwachten dat tlians rechts weer iemand uit zijn midden aanwijst. En als bij die verkiezing de stemmen mochten staken, wat van den lieer Van Dalsum afhangt dan beslist het lot. Het spreekt ook van zelf dat er bij zakelijke kwesties in de Slatenvergaderin gen beslissingen zullen voorkomen, wel niet vaak, maar toch zoo nu en dan waarbij de politiek den doorslag geeft Maar dal is niet liet ergste Dat zit in de beschamende erkenning dat de onver schilligheid links hel mooie werk van Juni vernietigd beeft. Uit Stad en Provincie Uit Middelburg. Hel gisterenavond gegeven (laatste) con cert op het Molenwater trok meer men- schen naar buiten dan een der vorige Een krachtig applaus, vooral na dc eigen composities van den heer Morks, die ons immers als zoo goede bekenden in het gehoor liggen, toonde hoezeer men deze volksconcerten van ons kranig muziek korps weet te waardeeren Zou het niet mogelijk zijn, dat deze concerten een volgend jaar nog wat veel- vuldiger worden gegeven? 'Wanneer al onze muziekliefhebbers hunne gaven, hoe klein ook, offerden moet dat zeker kun nen. En het korps zou er mee gebaat zijn Het is h'élhas een feit, dat hel aan tal contribueerende leden gestadig af- neeml Gisteren is door de politie alhier zekeren M J. S. bekeurd wegens het rij den zonder licht en het niet voldoen aan het bevel om af te stappen Heden was het 25 jaren geleden dat de heer H. C. Reijers in het kantoorper soneel van de firma Zip en van Teylingen alhier werd opgenomen. De jubilaris werd hedenmorgen op zeer waardeerende wijzen doov den oudsten patroon, den heer Zip, toegesproken, die hem een fraai gouden remontoir hor loge met inscriptie overhandigde. Het personeel huldigde zijn collega met een sierlijk bloemstuk. De heer Reijers bracht den verderen dag in den kring zijner fa milie door Gisteren zijn met de trein van 5 27 alhier aangekomen de getuigen in de moordzaak van W M., die 3 Oct. a.s. voor de rechtbank alhier zal terechtstaan Onder hen bevinden zich een dokter, een dame, een Amerikaan zonder beroep, mr. J. H. Padula, inspecteur van politie te New-York (detective) en mr. John S. Wells, chief (politie-officier) te Say- vïlle. Gisteren is door de keurmeesters van vee en vleesch alhier afgekeurd een geslachte vaars, die lijdende was geweest aan algemeene tuberculose. Bedoelde vaars is voor rekening van den eigenaar, een landbouwer uit Kle- verskerke opgezonden naar Rotterdam om aldaar gesteriliseerd te worden. De or ganen zullen onder toezicht der politie begraven worden. Het dier was niet ver zekerd Uit Vlissingen. Bij Kon besluit van 26 September is aan J. Ch. Fanoy.op zijn verzoek, met ingang van 2 dezer eervol ontslag ver leend uit zijn betrekkingen van commis saris van politie der gemeente V1 i s- sin gen en van commissaris van Rijks politie. De politie te Vlissingen wist gis terenavond een brandje in 't pakhuis en de werkplaats van den heer Limonard na bij de Groote Markt met een slang op de waterleiding te blusschen Het gerepareerde lichtschip Schouwen- bank is weer in station gelegd en 't tij delijke lichtschip binnengehaald om bin nenkort het lichtschip Noord Hinder tij delijk te vervangen. Uit Walcheren. Uit Souburg meldt men ons Weer een ongeluk met den draaimolen dat nog minder goed afliep gebeurde Maandaga- avond Een jongetje van den heer Vcr- kroost, uit de Spoorstraat beklom ook den draaimolen, viel er af en bekwam een hersenschudding Men vreest ten zeerste voor het leven van den kleine De jongens uit voornoemde buurt bren gen, den gesloten, draaimolen in bewe ging en zoo gebeurt het dat twee onge- gevallen op één dag voorkomen 't Is te hopen dat de molen spoedig worde afge broken of anders onder bewaking gesteld voor er nog meer jeugdige waaghalzen een ongeluk overkomt. Uit Zuid-Beveland. Tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Egbert Petruspolder is benoemd de heer G M de Vrieze te W o 1 f a a r t s d ij k. Woensdag had een knecht van den landbouwer L. te 's H e e r A r e n d s- kerke het ongeluk van een wagen gela den met aardappels te glijden. Een zak aardappels viel op zijn teen, waarna de beide wielen nog over de aardappels heenreden. Hij bezeerde daardoor zijn teen zoo ernstig dat dadelijk geneeskun dige hulp moest ingeroepen worden Dinsdagavond vergaderde de feestcom missie van het gehouden feest ter her denking van Neerlandsch 100-jarige onaf hankelijkheid te Heinlcenszand Uil de rekening en verantwoording bleek dal was ontvangen f 316,05 en uil- gegeven f 359,135 Het tekort wordt door de Gemeente gedekt Nadat het beheer van den penningmeester accoord was be vonden, bracht dc voorzitter achtereen volgens dank aan allen die tot het wel slagen hebben meegewerkt Uit Noord-Beveland. In dc Dinsdag j 1 gehouden raadszit ting te Wissekerke waren alle leden aanwezig behalve het lid A v. Hee Ingekomen was o. a. een verzoek van den heer A. te Gussinklo, om beschik baarstelling van een verlicht en verwarmd schoollokaal voor het geven van een gratis cursus voor de leden en voorstan ders der V. P. N Op dat verzoek werd gunstig beschikt Op voorstel van B en W werd de on derwijzer C. van Es aangewezen voor hel geven van herhalingsonderwijs. Aan de plannen, in 't voorjaar ge vormd tot het verbeteren der wegen, wenschten B. en W nog uitbreiding te geven door hel verharden met macadam van den weg tusschen Camperland en den Veerdam. Met algemeene stemmen nam de raad deze uitbreiding aan Daarna werd dat college gemachtigd tot het indienen bij Provinciale Staten van een aanvraag om een renteloos voor schot af te lossen, voorzoover hel aan de ontworpen keiwegen besleed zal wor den, in 20 jaar, en aan den macadam aan leg in 15 jaar. Door de voorgenomen ver hardingen zou dan een goede verbindings weg tot stand komen tusschen den Veer dam en al de gemeenten van Noord Be veland. Verder werd goedgevonden, dal B. en W. bij de Prov. Staten zouden aankloppen om e en aanlegsteiger voor de motorveer boot aan den Veerdam. Tot onderwijzeres te Camperland werd benoemd mej. S. J Schippers te Cort- gene, met ingang van 6 October. Daarna stelde de raad een subsidie waarvan het bedrag nog nader bepaald zal worden beschikbaar voor de vie ring van een onafhankelijkheidsfeest. In verband met een opmerking van het lid De Jonge over het woeste rijden met motors door de kom der gemeente, zou den B en W. een aanvulling van de ver- keersverordening overwegen Uit Schouwen-Duiveland. De onafhankelijkbeidsfeesten hebben ongeveer allen hetzelfde programma, maar die te Zierikzee zijn toch wel zeer luisterrijk gevierd geworden. Alles was in een woord prachtig, terwijl ten gevolge van hel sclioone weder, het be zoek van buiten Zierikzee enorm groot was. Hel zag zoogenaamd zwart van de menschen Bij de grootste attractie, den historischen optocht, die uitmuntend ge slaagd mag heeten, zag men zoo'n 5 6000 menschen afzakken door de Lange Nobelslraat, iets wat een kijk geeft op het bezoek. Verscheidene versierde wo ningen droegen tot meerdere feeststem ming bij Het was 's avonds een prachti ge aanblik de schitterende illuminatie. in 't bijzonder die der stoomboot „Stad Zierikzee" Nog veel kon tengevolge van den wind niet tot zijn recht komen 's Avonds ging ook nog eens de histori sche ofclocht bij fakkellicht met als 't wa re een zee van' volk achter zich Bioscope in de openlucht trok eveneens enorm veel menschen Hel programma was kort meegedeeld als volgt Van acht tot half negen koraalmuziek van „Kunst en Eer" op den St Lievens- Monstertoren, en carillonbespeling op het stadhuis, half tien feestrede in de N Kerk door mr dr S J M van Geuns; Van 11—12 onthaal van armen, bewaar schoolkinderen en verpleegden, half een historische optocht 's Middags muziekuitvoeringen, 's avonds 7 uur tweede rondgang van den optocht en nog meer muziek, bioscoopvoorstellin gen op het Havenplein, illuminatie enz De historische stoet gaf oa te zien de graven en gravinnen van Holland en Zeeland en andere personen uit de Zie- rikzeesche geschiedenis, het gezantschap in 1602 door den sultan van Aljeh gezon den aan de Staten Generaal, den Schut tersmaaltijd van Van der Helst, de Prin sen van Oranje, ieder met hun gevolg, het drietal van 1813, een zegewagen de Elf Provinciën, en als slot een zegewagen met de Vredesengel de Nederlandsche Maagd, en Geloof, Hoop en Liefde Eu dan nog voor en bij die hoofdgroe pen herauten, poorters, ridders, geu zen, bloemenmeisjes, padvinders enz Bij Kon besluit van 27 September is, met ingang van 1 dezer, aan den keer A. Meylink, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag verleend als betaalmeester te Zierikzee; wordt, met ingang van laatstgemelden datum, opgegeven de betrekking van be taalmeester te Zierikzee, en worden de daaraan verbonden werkzaamheden ver- eenigd met die van de betaalmeesters' te Middelburg en te Breda, ieder voor een gedeelte; is, met ingang van laatstgemelden da tum, ten gevolge van de opheffing van de betrekking van betaalmeester te Zierik zee, eervol ontslag verleend aan GUP. Ribbons, rijksboeldiouder 3de klasse ten kantore van dien betaalmeester. St. tc Tot lid van het bestuur der waterkee- ring van het calamileuze waterschap Bruinisse is benoemd de heer C. J Hanse, aldaar, tot id cal Burgh en Westlandpolder A Beije te Burgh en tot voorzitter van het waterschap Schou wen mr A J. F Fokker te Zierikzee Uit Th0 1 en. Aan de loting voor de militie voor de gemeente T h o Te n. nam een persoon deel die een papier kon loonen, waarop stond vermeld, dat de keuringsdienst hem on geschikt had geoordeeld. Daar evenwel de mililieregislers vermelden, dat die per soon wel geschikt is, zal vernietiging van de loling, volgens de publieke opinie aanstonds noodig geoordeeld en door hen die er in lootten gewenscht ge acht, niet plaats hebben. Hoe gevaarlijk hel is om bij het gelei den van beesten of het besturen van paarden een slag om de hand te nemen, bleek heden Dinsdag voormiddag te Sclierpenisse. De landbouwersknecht van de gebr. Van Engelen, Gerard Quaak. reed met jen kar beladen met stalmest naar het land; in de Lange weg, ongeveer voor de woning van dr. Polderman moest hij uit wijken voor een rijtuig en tegelijk kwam het restant der leidsels dat ïangs Ie mestkar* hing onder het wiel zijner kar hierdoor, en bij het doorgaan van zijn paard, werden de leidsels zoodanig gespannen dal met de omslag om de vin gers de toppen van 2 vingers zijner rech terhand totaal werden afgeknepen. Onmiddellijk werd Quaak van een teil water bediend, waarin de gekwetste hand werd gebaad en dr Polderman, die af- wezig was, ontboden. Spoedig was de dr met zijn stoomfiets te huis en werd Quaak in doclers woning de noodige hulp verleend. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O D. Uit Sluiskil meldt men aan „Ze- landia" Dat de cokesfabriek in volle werking geraakt, wordt men hier zeer goed gewaar aan de dikke rookwolken ,die niet alleen de huizen binnendringen maar het water in de regenbakken bederven

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1