MIDDEUIMSCHE COEBAKT. ISO- Jaargang. 1018 Maandag 29 September. Dit Stad en Provincie. 1 230. Beze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, net uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp, 1' 2. Afzonderlijke numimerB kosten 5 cent. Advertentiün bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentièn voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zyn. Advertentièn a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1' 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentièn en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betrefende Handel, Nijverheid e* Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Baren* A. BE LA HAB Az„ M.Z. Voorburgwal 806, Amsterdam. Bp deze courant behoort een bijvoegsel. LATEN UITLEVEN. Dr. Kuyper is het, zooals men weet nooit eens geweest met de onverhoed- sche wijze waarop den 21sten Dec. 1907 eenige van zijn trawanten, onder aanvoe ring van Heemskerk het ministerie-De Meester lieten uitglijden over een sinaas appelschil, bij de behandeling van de oor- logsbegrooting op den grond geworpen. De verstoordheid van den leider was zelfs zoo groot, dat sommigen een oor zaak daarvan zochten in de ontstemming over het feit dat hij, dr. K., door de plotselinge gebeurtenis van zijn plaats van eerste rol zag verdrongen door Heemskerk c. s. i Het moet echter erkend worden dat hij ook nu, na de Juni-verkiezingen denzelf den toon aanslaat. Wel heeft hij dadelijk gesproken van het zoo moeilijk mogelijk maken aan de meerderheid om een mi nisterie te vormen, maar in een driestar van de „Standaard" sprak hij den wensch uit, dat men ditmaal het liberaal bewind zijn parlementairen loop mocht Vaten voleinden, en eerst bij de generale verkiezing op 't brengen van keer in den stand van zaken mocht uitgaan. En thans is hij dat in een hoofdartikel onder het opschrift „Laten uitleven" nog eens uitvoerig nader komen bevesti gen, door een theoretische beschouwing Althans het eerste deel daarvan. Het slot volgt nog. .Wat in 1907 gebeurde moet volgens den schrijver een groote uilzondering blijven. Het is een eisch van zedelijke politiek „dat de schrik er voor ons in 't bloed zitte". „Moet het, dan moet het, en zal men de gevolgen hebben aan te durven. Maar nooit mogen we er half glim lachend ons toe verlokt gevoelen." Nu is het tegenover een volbloed par tij-tacticus als dr. Kuyper vanzelf ge woonte geworden te vragenwaaróm doet hij dit of dat? En zoo vragen wij nu: waaróm wil hij in de eerste vier jaar geen verandering? We vermoeden dat het ineenschrompelen van de groep anti- rev. Kamerleden daar wel veel toe zal bijdragen, al geven we dadelijk toe dat er veel waars schuilt in hetgeen het hoofd artikel in de „Standaard" betoogt over 't bezwaarlijke om bij een onverwerpen van 't kabinet samen te gaan met de socialis ten: over de verzwakking van een ka binet dat tijdelijk met een meerder heid in de Tweede Kamer tegen zich heeft; over het nadeel dat de kwestie waarover de crisis ontstaat blijft primee ren en aan 't kabinet dat opvolgt een te speciaal karakter verleent. Maar die laatste overwegingen alleen zouden dr. Kuyper toch niet zóó sterk beïnvloeden dat hij déarvoor iederen om keer binnen de vier jaar zou tegenhou den gesteld dat h ij dan daarbij de lakens kon uitdcelen. Uit Middelburg. We brengen in herinnering dat de her stemming voor de verkiezing van een lid van den Middelburgschen raad voor district I (lusschen de heeren W. Hioolen en W. A. do Rijcke) zal plaats hebben Vrijdag 10 October. Door B. en W. dezer gemeente zijn be noemd tot brandmeesters de heeren A. Loois Jr. en A. Heijboer, thans onder- brandmeesters. 16 benoemd tot tijdelijk adspirant-com- missaris van politie 2e klasse te Batavia onze oud-stadgenoot de heer S. Koster, tot voor kort inspecteur le kl. a 1 h i er. Zooals wij onlangs meldden, werd door de vereeniging „Handelsbelang", alhier, een schrijven gericht aan den inspecteur der posterijen en telegrafie waarin gewezen werd op de weinig in het oog Ioopetide wijze, waarop de buiten brievenbus van het postkantoor geplaatst is. De inspecteur deelt thans mede, dat de brievenbus om redenen van techni- schen aard niet op de meest geschikte plaats kon worden aangebracht en dat des avonds door de in het tegenoverliggende perceel geplaatsten lantaarn den gevel van hel postkantoor en voornamelijk de plaats, waar de bus zich bevmdt, vol doende is verlicht. Bij den inspecteur bestaat daarom geen aanleiding tot hel nemen van buitenge wone maatregelen. Wij ontvingen de lijst van werkzaam heden in „Ons Huis", Molstraat, a 1- hier voor 1913—1914. Er zullen cursussen gegeven worden in het verstellen en mazen, het knippen van onder- en bovenkleeding; verder een zangcursus. Bovendien zullen er club avonden worden gehouden voor meisjes boven 12 jaar. Bij voldoende deelname zullen lessen worden gegeven in reke nen, meetkunde, Nederlandsche taal, schrijven, aanvankelijk schrijf- en lees- en rekenonderwijs voor volwassen, kennis van notenschrift en maatlezen, Fransch en Engelsch. Ook zal men trachten een turnclub en een reisclub te vormen en zullen zoo mogelijk voordrachten worden gehouden. Gelegenheid tot inschrijving in dit sei zoen zal worden gegeven AVoensdag 1 Oc tober en Donderdag 2 October des avonds van 8 tot 10 uur in het gebouw Mol straat F 89. Omtrent het door ons reeds gemelde ongeluk Zaterdagmiddag aan de Rotter- damsche Kade vernemen we nog: het 8-jarig dochtertje van de K. uit de Sin gelstraat viel over de Kaaimuur te water, waarop de 18jarige L. haar nasprong en gelukkig kon grijpen. Hij kon toen echter niet meer op den wal komen en moest daarin door eenige burgers en agenten worden geholpen. Door de politie alhier zijn aangehou den H. J., die nog 3 dagen en G. v. E., die nog één week te goed had. Beiden zijn naar het huis van bewaring overge bracht. Gisteravond zijn door de politie a 1- h i e r 3 dronken militairen gearresteerd en in bewaring gesteld. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een wielrijder die weigerde aan het bevel om af te stappen te voldoen. Later werd hij achterhaald. Het Middelburgsch Muziekkorps zal zijn laatste muziekuitvoering op het Mo lenwater geven morgen Dinsdag 30 Sept. des avonds te 7i/g uur. Uit Vlissingen. Tot beheerder en concierge der „Open bare Leeszaal en Bibliotheek" te Vlis- singen is met ingang van 1 October a.s. benoemd, de heer J. A. de Hondt, pensioneerd directeur der strafgevangenis te Goes. Uit Walcheren. Zaterdagavond zag het met lampions versierde Souburg er schilderachtig uit en er heerschte op het dorp een on gekende drukte. Zoowel uit Vlissingen als Middelburg waren velen een kijkje komen nemen Het feest werd voortgezet met een lichtsloet begeleid met muziek. In den stoet reden verscheidene wa gens, welke aardig versierd waren Daar- tusschen liep onder leiding hunner on derwijzers en onderwijzeressen de school kinderen; terwijl ook de commissieleden in rijtuigen den stoet vergezelden Kosten nog moeite waren gespaard om een goed figuur te maken. Het was een lange stoet, die om stuwd door honderden belangstellenden het dorp eenige malen doortrok. Intus- schen vermaakten anderen zich in den draaimolen of in de café's, waar lustig werd gedanst en gezongen; weer anderen hotsten vroolijk door het dorp. Tegen 10 uur verzamelden allen zich op de brug en op de beide kanaaldijken om het vuurwerk te zien. En een werke lijk waardig vuurwerk besloot dit feest- Aardig was bij het licht daarvan de op eengepakte menschenmassa te zien. Ver schillende mooie stukken waren er bij. zooals gouden zonnen, molens enz. Het vuurwerk duurde ongeveer een uur en daarna togen allen weer naar het dorp om hier en daar de dansgelegenheden te bezoeken Tot laat in den nacht duur de het feest voort. Alles verliep ordelijk. Alleen 's nachts noopte een vechtpartijtje de politie de gummistok te trekken. Er was iemand met een bierglas op het hoofdgeslagen. De gewonde werd onder doktershanden ge steld. Melden we ten slotte nog dat het feest comité namens de feestvierende inge zetenen een telegram aan de Koningin zond, Haar een langdurige en voor spoedige regeering toewenscliend, en de verzekering gevend van oprechte trouw Later op den dag werd namens de Koningin een telegram van dank ont vangen voor deze bewijzen van ver knochtheid. De poort aan de Middclburgsche straat verwierf den eersten prijs van de feest commissie voor de mooiste eerepoort. De heer P. S. Buteux was Zaterdag 20 jaar burgemeester van Oost en West- Souburg. Door de fanfarecorpsen van Souburg en Ritliem werden den burge meester voor deze gelegenheid serenades gebracht. Vrijdag heeft AVestkapelIe zijnon- afhankelijkheidsefest gevierd. Uit tal van gebouwen en op de verschillende feest terreinen wapperde de driekleur, terwijl voor het gemeentehuis een fraaie eere- boog was geplaatst. s Morgens om 7 uur werd het feest ingeluid. Om half 8 trok het fanfare corps „Oefening kweekt Kunkt" met het vaandel naar de woningen van den bur gemeester, den heer A. Overduin, en den voorzitter van het feestcomité, den heer K. Dekker, waar het volkslied gespeeld werd; daarna maakte het gezelschap on der het spelen van vroolijke marschen een kleine wandeling door het dorp.. Om 9 uur trokken de schoolkinderen van de Openb. school met het muziekge zelschap door de meeste straten naar het feestterrein, een weide, welke voor dat doel welwillend was afgestaan door den heer A. Minderhoud. Na de aankomst op dat terrein had de officiêelc opening van het feest plaats. De burgemeester, eerevoorzitter, sprak een inleidend woord, na wien de voor zitter van het comité een feestrede uit sprak. Muziek van het fanfarecorps en zang van de zangvereeniging „Volharding" van de schoolkinderen wisselden el kaar af. Gedurende den tijd van 10 tot 12 uur werden de schoolkinderen op gulle wijze Uit Noord-Beveland. Bemerkten we tot heden in Noord-Be veland nog weinig van de beweging voor vrouwenkiesrecht, nu schijnt daarin ver andering te komen en zal ook ons eiland bewerkt worden Mej. Christine Staas uit Amsterdam, propagandiste van den Nederlandsclien Bond voor Vrouwenkies recht, zal op 30 October a s. in het hotel „De Patrijs" te Colijnsplaat eenpro- pagandarede komen houden Uit Schouwea-Du Ireland. In de_ op Zaterdagavond gehouden vergadering der vrijzinnig democratische kiesvereeniging te Zierikzee is can- didaat gesteld voor de Provinciale Staten (vac. Heijse) de heer A van der Weijde te Ellemeet, en besloten geen candidaat te stellen voor den gemeenteraad. In de vergadering der S. D. A. P.. Zon dag te Zierikzee gehouden, is tot candidaat voor de Prov. Staten (vac.- Heijse) gesteld de heer G F. Lindeijer te Vlissingen. De heer P Stoel te Brouwersha- ïn verwierf bij het tie Utrecht gehouden examen het politiediploma De examens zijn afgeloopen Van de in de gemeente Bruinissc wonende ongeveer 150 personen boven de 70 jaar hebben zich 43 opgegeven, die recht meenen te hebben op ouderdoms pensioen Om 12 uur stelde de stoet zich weer in beweging en werd gemarcheerd naar de Openb. school, waarna een ieder huis waarts ging om den inwendigen mensch te versterken. Om h alf twee werd een begin gemaakt met de uitvoering der volksspelen. Deze bestonden uit zakloopen voor jongens, watersteken, roosjesplukken voor meisjes, ringrijden op fietsen en met een ei in een lepel loopen. Na afloop daarvan had na tuurlijk uitdeeling van de prijzen plaats. 's Avonds om 7 uur stelde de licht sloet 'zich in beweging, waarmee men door de geheele gemeente trok. Deze had J aller bewondering en maakte dan ook, dank zij het gunstige weer, een prachtig effect. Het slot van het feest was een open lucht-bioscoopvoorstelling van 8 tot 10 uur. AVat te zien gegeven werd, een epi sode uit den slag bij .Waterloo, eenige natuurtafereelen en enkele comisclie voor stellingen wekte menigen uitroep van be wondering en menigen gullen lach, vooral als meu bedenkt, dat zeer velen nog nim mer een bioscoop-voorstelling hebben bij gewoond. Het was dan ook een goede gedachte van het comité dit nummer op het pro gram te brengen. Het feest mag als geslaagd beschouwd worden, en de feestcommissie verdient voor haar goed verzorgd program een woord van dank. Velen, waaronder ook van elders, be wogen zich dan ook in opgewekte stem ming op straat. Nog schrijft onze correspondent: Heb ik u de vorige keer gemeld, dat dhr Heuker uit Middelburg het comité een paar honderd flesschen limonade ca deau gaf voor de schoolkinderen, de voor zitter van het comité verzocht mij even eens te doen melden, dat de heer Boek hout uit Vlissingen met een flinke gift verraste. Uit Zuid-Beveland. Bij de Rente-Commissie te Goes een rente-aanvrage ingekomen van een verpleegde aldaar, geboren in 1812, dus thans 101 jaar oud. In de op 27 September jj. gehouden openbare vergadering van den gemeente raad te Baarland werd besloten het maximum van den hoofdelijken omslag dier gemeente van f 2000 op f 2500 te brengen De begrooting van 1911 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op 1" 9577 07. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de regeling van de pensioensbij drage der gemeente-ambtenaren in een vergadering met gesloten deuren te be handelen. Uit T hol en. Met onderlinge samenwerking van de besturen van de afdeelingen T h o 1 e n van den Ned. Bond voor Vrouwenkies recht, van het Groene Kruis en van den Volksbond tegen drankmisbruik en het stuur van de Werkmansvereeniging „Hulp Nood" is het bekende tuberculose-mu- seum aldaar tijdens de kermisdagen ge- exposeerd. De beide lokalen van de Be waarschool zijn voor tentoonstellings zalen ingericht. Keurig gerangschikt geeft het geheel een degelijk aanzicht, waartoe de geschiktheid van het school gebouw het hare doet. De tentoonstelling, die tot as Woens dag geopend blijft is een bezoek meer dan waard. A. s. Woensdagavond zal tot slot een populair-wetenschappelijke le zing gehouden worden door dr. Hoorweg van Heinkenszand. Zaterdag werd de tentoonstelling door 170 personen bezocht. Te O u d-V ossemecr wordt des Za terdags, wanneer te Tholen kermis wordt gehouden, na den middag ook niet meer gewerkt, maar er wordt varkensmarkt gehouden. De aanvoer was Zaterdag 11 zeer groot en de handel in het begin zeer slap; later werd er menig big gezet. De prijzen waren zeer hoog, daar voor kloeke biggen tot f 16 werd ge vraagd. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. In de Donderdag te Neuzen gehou den raadszitting werd aan den heer B J. Krijgsman te Rotterdam, benoemd tot leeraar aan de H. B S. te Neuzen, op zijn verzoek dispensatie verleend van de verplichting aldaar te wonen, daar hem voor het loopende leerjaar nog slechts 5 lesuren zijn toegewezen. Aan den heer Dr. E C. Godee Mols- bergen werd overeenkomstig zijn ver zoek tegen 1 Nov. a s. eervol ontslag ver leend als directeur der H B. S., zulks in verband met zijn vertrek naar Amster dam. In verband met klachten over de ge bleken onvoldoende organisatie der brand weer zoowel wat het materieel als het personeel betreft, werd van wege B. en W. medegedeeld dat reeds voorstellen dienaangaande in bewerking zijn en dal de behandeling daarvan zal bespoedigd worden, in verband met hetgeen nu bij de twee kort achter elkaar plaats gehad hebbende branden bleek In verband met de invoering der pen sioenwet voor gemeenteambtenaren werd aangenomen een voorstel van B en W om het salaris van den assistent ter ge meente-secretarie den heer I A Koene, vast te stellen op f 300, waardoor B. en W. de gelegenheid zullen hebben hem eene vaste aanstelling uit te reiken. Goedgevonden werd een voorstel van B. en W. om het salaris van den ambte naar ter secretarie D. Tollioek, wien we gens ziekte reeds 2 maal 3 maanden ver lof werd verleend en die zijn werkzaam heden nog niet kan hervatten, ook voor hel tijdvak 5 Nov. '13—5 Febr '14 ten volle uit te keeren. Mededeeling wei'd gedaan dat in uit breiding \an het onderwijzend personeel aan school D te Sluiskil tijdelijk kan worden voorzien doordat mej A Jansen, die tijdelijk aan school A werkzaam was eu daar thans nog als volontair werkt, genegen is dat ook aan school D te doen, wanneer haar de reiskosten worden vergoed Met 14 Jan. a.s. kan nader wor den beslist over een nieuwe regeling. In verband met klachten over de strem ming van het verkeer over de brug over het builen sluishoofd der westsluis, die onlangs is stuk gevaren, deelde de voor zitter mede dat B en W, aanstonds bij den in genie ui- hebben aangedrongen op maatregelen om dat verkeer zoo vlug mo gelijk te herstellen Deze was geheel tot medewerking bereid en deed voorstellen welke het vlugst lot repareeren der brug konden leiden. Ondanks alle maatregelen zal het toch op zijn vroegst 1 Jan. 1914 worden eer ldlê brug weer voor het ge bruik gereed kan zijn. In de Zaterdag te Huist gehouden raadszitting waren aanwezig 8 leden; af wezig waren de heeren Hombach, Fas- saert en van Dalsum. Enkele ingekomen stukken worden voorgelezen, waaronder een verzoek schrift van de vereeniging „Gemeentebe lang" tol het invoeren van eene belasting op publieke vermakelijkheden. Dit wordt naar B. en AV. gerenvoyeerd om advies, Op een schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling van het besluit van ting der wekelijksche veemarkt van Dins- den Raad van Sas van Gent tot verzet- dag op Maandag wordt besloten rzich daartegen (e verzetten, aangezien nadeel daarvan verwacht wordt voor de Markt te Hulst. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur (tevens lid zijnde van de Herv. Diaco nie) wordt benoemd de heer D. Elenbaas Naar aanleiding ecner circulaire van den Minister van Financiën wordt een voorloopige regeling vastgesteld van de pensioensgrondslagen van verschillende meente-amblenaren Aan de AVed. L. F. Boel wordt op haar verzoek gedeeltelijke ontheffing ver leend van haren aanslag in de hondenbe lasting Aan art. 1 van bet reglement op het Burgerlijk Armbestuur wordt eene nieu we alinea toegevoegd, regelende de op neming van boeken en kas van den ont vanger, zulks ter voldoening aan eene circulaire van Ged. Staten. Besloten wordt het huurcontract met den heer Hombach voor diens kantoor, weder voor een jaar te bestendigen Op voorstel van het dag bestuur wordt besloten een reeds bestaande pensioens verzekering voor den veldwachter Cort- vriendt aan te houden, als zijnde daarvoor geene premiën meer te betalen, terwijl do voordeelen later ten bate der ge meente komen De verordening lot regeling dor jaar wedden van h'et personeel der O. L S. aldaar wordt herzien en die jaarwedden eenigszins verhoogd. Wordt besloten tot de oproeping van sollicitanten naar de 2 bestaande vaca turen van onderwijzer aan de O. L, school aldaar, waarvan één met akte Fransch. Ingekomen is een verzoek van P. de Lozanne om toelating tot afwijking van de rooilijn voor zijn te bouwen woonhuis buiten de Gentsche poort. Overeenkomstig het voorstel van B en AV. wordt dit verzoek ingewilligd. Op voorstel van B. en W. wordt de heer Van Mierlo, directeur der gasfabriek te Tilburg, aangesteld als adviseur inzake de uitbreiding der gasfabriek te Hulst. Vastgesteld worden ten slotte nog en kele suppletoire aanslagen In den hoofde lijken omslag.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1