MIDDELBUMSCHE (JOURAIT. I*. 22». iS6e Jaargang. Zaterdag 27 September. Ingezonden Mededeelingen. T AMI NI AU's JAM de BESTE. Om de macnt in de Staten BINNENLAND. Dit Stad en Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. 1918 Deze conrut verBchijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg ala voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën it 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij» innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Botreaw A. DE LA HAR Az., M.Z. Voorburgwal 266. Amsterdam. Dit nummer bestaat nit drie bladen en sen Kinderblad, EERSTE BLAD. zich thans op ons blad abenneeren, ontvangen de nnntmers tot 1 October gratis. ELST BIJ ARNHEM. 21 links, 20 rechts, benevens den heer iVan Dalsum, zoo was het zeer wankel baar evenwicht in onze Provinciale Sta ten, als resultaat der periodieke verkie zingen van dezen zomer. Zeer wankel- haar, want de heer Van Dalsum moge bij de belangrijke benoemingen in de jong ste zomerzitting der Staten hebben mee gesleurd met de linkerzijde, hij is toch geen man van links; hij handelt naar an dere overwegingen dan de vrijzinnigen. En brengen die overwegingen hem ertoe niet met links maar met rechts mee te stemmen, wat bij zakelijke kwesties zeer vrel mogelijk is, dan staan de Staten op het doode punt. .Wankelbaar bovendien ook omdat iede re tusschentijdsche verkiezing waarbij het om een vrijzinnigen zetel gaat, het ge vaar meebrengt, dat rechts dien zetel verovert. En dan zou de schaal beslist naar rechts doorslaan. Nu 6taan ons drie tusschentijdsche verkiezingen te wachten, twee in het dis trict Walcheren en één in Zierikzee. Twee dier zetels vielen open door het overlij- lijden van vrijzinnigen, die in Middelburg door het overlijden van den heer Den Bouwmeester, die in Zierikzee door dat van den heer J. H. C. Heijse. Behoeft het eigenlijk nog betoog dat door links alle krachten moeten worden ingespannen om geen terrein te verliezen? ■Voor Zierikzee zijn we het minst bezorgd. Bij de periodieke verkiezingen van dezen zomer was het laagste stem- mental der vrijzinnigen 2665 tegen 1256 op den anti-revolutionairen candidaat. Alleen hopen we dat het gevoel van ze kerheid den vrijzinnigen geen parten epeelt, en ook dat ze alle geschillen over de persoonskeuze zullen vermijden, en ééndrachtig zullen samenwerken. Maar in Middelburg is het heel anders. Het eigenaardig karakter van dit district jom (nu eens links, dan weer rechts, dan weer tegelijkertijd rechts en links te tetemmen,1 verloochent zich ook bij deze tusschentijdsche verkiezing niet, want behalve in de vacature-Den Bouwmeester moet er voorzien worden in die ontstaan door het bedanken van het anti-revolu tionaire lid S. Louwerse. Het district is in hooge mate onbe trouwbaar, voor beide partijen. In 1907 verkoos het bij herstemming twee vrij zinnigen eu een anti-revolutionairin 1910 direct bij eerste stemming drie anti revolutionairen; in 1911 bij tusschentijd- eche verkiezing bij eerste stemming een vrijzinnige; in 1913 bij herstemming drie vrijzinnigen. Zal de stemming nu, drie maanden na die laatste verkiezing, weer veranderd blijken? Het zou een sterk stukje zijn. Maar er moet met de moge lijkheid rekening gehouden worden. De vorige verkiezing stond onder den krachtigen invloed van die voor de Kanier. Die invloed is nu verzwakt. Het kan niet anders. Een stemming voor deProv. Staten alleen kan nooit zoo'n opleving van politieke geestdrift wekken als een Ka merverkiezing. En bovendien bestaat de mogelijkheid dat de motieven van algemeene politiek, die toen velen afkeerig maakten van de vroeger door hen gesteunde coalitie, thans minder sterk zich doen gelden, nu eenmaal het groote pleit voor de lands- regeering beslist is. Natuurlijk is dat zeker geen reden om aan den uitslag te wanhopen. Driemaan ds» geleden was bij de herstemming voor de Prov. Staten het laagste cijfer dei- vrijzinnigen 2605 en het hoogste der anti-revolutionairen 2467. Maar het is goed dat alles in het licht te stellen om alle vrijzinnigen toch goed te doen beseffen dat ze niets mogen na laten. De uitslag van dezen zomer was niet het minst te danken aan de talrijke opkomst van links mag men er wel bij zeggen, want rechts komt men altijd trouw op. En dan is er nog iets: Het wankelbare evenwicht waarover we zooeven spraken, dringt in de eerste plaats tot het behouden van wat men heeft. Maar in de tweede plaats tot het zoo mogelijk veroveren van nog een zetel om dit de onzekere positie te geraken. De gelegenheid daartoe is er nu door de vacature-Louwerse. Natuurlijk ziet men dat rechts ook heel goed in, en men kan er van verzekerd zijn dat men daar zich geweldig zal inspannen om dien zetel te behouden enden anderen zetel le herwinnen. Zouden zij die dezen zomer links stem den, nu werkelijk toelaten, dat bij deze tusschentdijsche verkiezing dat alles weer ongedaan wordt gemaakt? Allen in Zee land die vrijzinnig denken en voelen, zien met spanning tegemoet hoe de Walcher- sche kiezers van het district Middelburg zich zullen houden. Toen dezen zomer die verfrisschende wind door Walcheren woei, telkens bij iedere verkiezing weer krachtiger, toen hebben velen reeds gewaarschuwd: blijft aan het werk, houdt het vuurtje gloeiend, om het weer tot vollen vlam te kunnen aanblazen zoodra het noodig is. Nu Is het noodig. Het gaat om een even groot belang als in Juni. Het gaat om de macht in de Provinciale Staten ,die na zooveel jaren onverwrikbaar rechts waren, en nu ein delijk links werden. Er is toen verkre gen dat het college van Gedeputeerde Staten werd omgezet, dat Zeeland een vrijzinnige naar de Eerste Kamer afvaar digde. Laat men nu zorgen dat die Ge deputeerde Staten te doen krijgen met een vergadering van Provinciale Staten, welke een besliste meerderheid links heeft. De kiezers, die meehelpen de vrijzin nige candidaten in de Stalen te brengen, kunnen bovendien de voldoening hebben mannen te verkiezen, die hen daar waar dig zullen vértegenwoordigen. Aan jhr, H. A. van Doorn is hel toe bedacht den zetel van wijlen-Den Bouw meester te behouden. Hij staat tegenover een sterken candidaat van rechts, den heer H. R. Struve. Maar we hebben ver trouwen dat hij een niet minder sterke candidaat zal zijn, wat persoonlijkheid betreft. Hij is iemand, die èn door zijn familie-relaties op Walcheren, èn door zijn burgemeesterschap van Veere en Vrouwepolder op ons eiland bekend, en góed bekend is. Aan mr. J. J. Heyse werd de niet minder gewichtige rol toebedacht te trachten den zetel-Louwerse voor de vrij zinnigen te veroveren De naam Heyse heeft een goeden klank in onze Staten. We zijn er zeker van dat mr. J. J. Heyse de familie-traditie in de Staten zal voort zetten. In verband met de raadsverkiezin gen brachten wij reeds zijn deelneming in I het vereenigingsleven in herinnering en I zijn juist oordeel inde. publieke zaken. We kunnen nu slechts hetzelfde zeggen. Bovendien geldt voor beide candidaten dat zij onvervalscht vrijzinnig zijn. We weteii van jhr. Van Doorn dat hij het Concentratie-program onderschrijft, en mr. Heyse heeft in het politieke leven hier ter stede zijn politieke gezindheid herhaaldelijk duidelijk doen kennen We wekken daarom de kiezers van liet district Middelburg op om Dinsdag niet thuis le blijven en hun stem uit te bren gen: in de vacature-Den Bouwmeester op Jhr H. A. VAN DOORN, in de vacature-Louwerse op Mr. J. J. HEYSE. DE MUR ALT-KWESTIE. Naar aanleiding van het rapport in de jongste vergadering van het Waterschaps bestuur van „Schouwen overgelegd door de commissie in de Muralt-zaak, zond jhr. De Muralt aan de „Zier. Nbd een ingezonden stuk, waarin hij meedeelt, direct na de vergadering aan den heer A J. Sanders, chef de bureau van de Ned. Betonijzerbouw te Amsterdam, een telegram te hebben gezonden, luidend: telegram te hebben gezonden, luidend' Is het waar, dat u aan iemand heeft medegedeeld, dat ik aandeelen zou hebben bezeten in de voormalige Maatschappij systeem De Muralt? Die had ik toch nimmer Een burgemeester, zekere C. J. Boogerd te Kerkwerve, heeft dit in het openbaar beweerd. Verzoeke duidelijk met kwaliteit onderteekend draadbericht om den leugenaar, van wien de inededeeling komt, te ont maskeren Ingenieur De Muralt Ik verkreeg daarop van den heer San ders liet navolgend telegram als ant woord Jhr. De Muralt, Zierikzee Ik ontken beslist wat mij in den mond gelegd wordt, omtrent aan deelen, die u in bezit zou hebben of gehad hebben. Mij is niets hoe genaamd daaromtrent bekend en kan ik er nooit over hebben ge sproken Ben gaarne bereid schrifte lijk te bevestigen. A. J. Sanders. „Nu is het mij duidelijk, aldus voegt de heer De Muralt hieraan toe, waarom de heer Boogerd zijn op valsche gege vens gegrondvest rapport niet ter visie wilde leggen. Dat het stuk valsch was, kon hij hebben geweten of althans kon hij hebben vermoed. Maai* de leugenaar is nu achterhaald. Dat heerschap heeft mij intusschen veel last bezorgd." Aan het verslag, dat bovengenoemd blad geeft van het door jhr. de Muralt gesprokene op de vergadering van Schou wen ontleenen we ook nog de volgende passage Ik constateer- dat de heer Boogerd gedurende de laatste jaren hiertoe bijgestaan door één van zijn handlangers, den heer jhr J F. Schuurbeque Boeije getracht heeft mijn goede trouw tegenover het publiek verdacht te maken getracht heeft de meening ingang te doen vinden, alsof ik mijzelf trachtte le verrijken op ongeoorloofde wijze, ten nadeele van de waterschapskas dal de heer Boogerd en zijn handlanger zich daartoe bedienden van de meest lage insinuaties, en in gebreke is ge bleven een werkelijk aulenthiek bewijs te leveren, dat die insinuaties zelfs maar een schijn van waarheid inhielden Ik constateer dat de heer Boogerd, zijn voorstel tot instelling van dc bekende commissie, indiende op een wijze, alsof het een invallende gedachte was; dat ik echter de bewijzen in handen heb (de brief ligt hier voor mij) dat de instelling van de commissie een vooraf beraamd plan is geweest, waarbij de heeren Boeije en Boogerd kon het onkicscher, kon hel onwaardiger mijn anti-rev tegencandidaat in het dis trict Oostburg, den heer mr. Dieleman, hebben geraadpleegd. Ik constateer: dat het geheele optreden van den heer Boogerd en zijn handlanger Boeije die, terugdeinzende voor het dragen van de verantwoordelijkheid van het door hem geslichte kwaad, ontijdig uwe ver gadering verliet in nauw verband, naai' ik meen, staal met de staatkundige politiek; dat ik recht heb dit te veronder stellen, omdat bekend is, dat het verslag van de vorige, voor mij zoo compromit- teerende vergadering, is gezonden aan alle Eerste en Tweede Kamerleden Uit Middelburg. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den, gemeenteraad in district I in de vacature-den Bouwmees ter waren uitgebracht 674 stemmen. Hel aantal kiezers in dit district bedraagt 901 Van onwaarde waren 21 stemmen. De volstrekte meerderheid bedraagt aldus 327 stemmen. Op W. Hioolen (vr.) waren uitgebracht 263 stemmen, op \V. A. de Rijcke (a. r.) 249 en op C van der Weel (s. d.) 141. Herstemming tusschen de heeren Hi oolen en De Rijcke. In de vacature Sprenger waren uitge bracht 674 stemmen. Van onwaarde 59 stemmen. Volstrekte meerderheid 308 stemmen. W. P. Cornelisse (s. d.) verkreeg 131 stemmen, L. J. Mes 160 (k.) en G J. Sprenger (vr.) 324. Gekozen is de heer G. J. Sprenger. Bij de stemming voor een lid in district II (820 kiezers) waren uitgebracht 578 stemmen. Ggkozen werd mr. J. J. Heijse (v. d.) met 350 stemmen tegen 228 op den heer J A. Vertregt (a.r.) Bij het openen der stembussen op het stadhuis alhier, deed zich gisteren een grappig incident voor. De sleutels van een der bussen en wel van de bus die van Vlissingen afkomstig was, waren zoek, zoodat men gedwongen was het slot door te vijlen om den wil des volks te Ieeren kennen. Gisteravond had in de sociëteit „St. Joris" de prijsuitreiking plaats van den 20, 21 en 22 Sept. gehouden schietwed strijd van de schietvereeniging „Medio- burgum." Niet alle prijswïnners waren opgeko men, doch er was toch nog al belang stelling. De voorzitter jhr. P. J. Boogaerl heette alle aanwezigen welkom en memoreerde korte bewoordingen, dat deze wedstrijd zeer goed geslaagd mag heeten. De secre taris las daarna den uitslag voor, die reeds vroeger in ons blad is opgenomen. Vervolgens werd overgegaan tot het uitreiken der prijzen. De voorzitter wenschte alle prijswinners geluk. E Komende aan de prijswinners op de personecle baan bracht de heer Boogaert hulde aan den heer Boone, die zoo goed was geweest een prijs beschikbaar te stel len. Ten slotte bracht de heer Frank hulde aan het bestuur voor de keurige organi satie van den wedstrijd, terwijl de heer Heering nog in het bijzonder hulde bracht aan den voorzitter. Daarna sloot dezo het officieele gedeelte van den a-ontl. Het onderzoek voor militaire voorge oefendheid zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 11 November en zoo noodig de twee daaropvolgende dagen worden •oortgezet. Het wordt o. m. gehouden te Vlissingen en te Bergen op Zoom. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, zullen zich daartoe vóór 10 October, hebben aan le melden bij den burgemeester der ge meente (afdeeling militaire zaken), voor welke zij hebben geloot. De St. Crt van heden bevat een wij ziging van de statuten (no 1303) van de Vereenigiug lol bevordering der belangen van den dienstbaren stand te Middel burg. Uit Vlissingen. Vrijdagavond vergaderde in de zaal van den heer Buning te Vlissingen het voorloopig Festival-comité, onder voorzitterschap van den heer M Geel hoed. Met het oog op de geringe opkomst van belanghebbenden achtte deze het minder gewenscht staande de vergadering een bestuur te kiezen Besloten werd dat verschillende personen zullen worden ge polst en uit lien in een volgende verga dering een bestuur zal worden gekozen. Reeds is voor een bedrag van 500 gld. geteekend, terwijl verschillende firma's buiten de stad onder allerlei vorm steun toezegden Nog ging een stem op om de plannen over te dragen aan de vereeniging Vlis singen Vooruit, en naast dc reeds bei- staande vereenigingen geen nieuwe meer op te richten. Dit idee vond geen steun, zoodat de Festivalvereeniging een op zichzelf staan de vereeniging zal worden. Op het ter gelegenheid van het jubileum der S S. fraai versierde en verlichte sta tion te Vlissingen werd gisteren avond door de Postfanfare een concert gegeven. Uit Walcheren. Mel 1 Oct. treedt voor Nieuw en St Joosland een groote verbetering in werking voor hel brievenvervoer. Dan vertrekt de post 8 30 m en komt een uur vroeger aan dan voorheen. Des middags vertrekt zij om 4 10 met correspondentie op den trein van 5 uur uit Middelburg om van daar te vertrekken na aankomst van trein 6 21. Uit Schouwea-Duivelani- Men meldt ons uit Z i e r i k z ee De toebereidselen voor het op a s Dinsdag te houden onafhankelijkheids- feest worden nu ziclibaar. Oude Haven en Havenplein het centrum van de toe komstige feestelijkheden .krijgen een an der aanzien, en ongetwijfeld zal. wan neer het weer medewerkt, de dag groolscli en luisterrijk zijn. Verwacht wordt in 't algemeen een stroom van menschen van buiten Zierikzee Met 67 paarden, zoowel door dames als heeren ,wevd Vrijdag middag proef gereden, voorop „Kunst en Eer", dat des avonds een goedgeslaagd concert gaf Reeds dat voorproefje van den optocht, ons te zien wat het worden kan, aan gezien aan die optocht deelnemen 300 personen buiten de zegewagens. o Uit Zeeuwseh .Vlaaaderen O. D Door Ged. Staten van Zeeland is aan B en W. van Neuzen te kennen ge geven, dal door de gewijzigde verhou dingen, ontstaan door de invoering der nieuwe armenwet, naar hun meening de betrekking van apotheker, belast met het gereed maken der recepten voor de be deelden van het burgerlijk armbestuur, in verband met het bepaalde in de ge meentewet niet mag worden waargeno men door een lid van den gemeenteraad Naar aanleiding daarvan stellen Ged Staten 15 Oct a s. ais datum waarop zij bericht inwachten dat de heer E. H T van Borssum Waalkes heeft opgehouden met het verrichten van bedoelde dien sten, dan wel heeft bedankt als lid van den gemeenteraad Met ingang van 6 October zijn be noemd tot kommiezen 3e kl. bij den dienst der dir. bel. enz. te Sas van Gent (tijd.) J. Visser en S. van der Leide Belastingambtenaar. Met ingang van 1 October a.s. is be noemd tot hulpbesteller aan het hulp- postkantoor te Philippine de heer J de Lessine in de plaats van zijn vader P de Lessine, die tegen 1 October a.s. ontslag heeft gevraagd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Jaarsveld J. Kraaij te Hasselt. Aangenomen naar Boven Smilde A J. Barger, te Delfshaven, te Wezep (Geld II A. de Geus te Wilnis Gereform. kerken Beroepen le Gcesteren en Gelselaar G H. de Jonge, te Scharnegoutum. Vrije Evang. gemeente Beroepen te Hilversum A Winckel, aldaar. Ned. Israël. Kerk. Beroepen als leeraar te Tiet J. Frank te Doetinchem. Aangenomen de benoeming als leeraar le Emmen (Drenthe) L' Gazan te Beilen. - De heer Jac. Jansen, aannemer te Neuzen, vroeger onderwijzer, laatst eer ste onderwijzer aan de o. 1. school te Biervliet, is benoemd tot tijdelijk hoofd der school in den Groote Huissenpolder, gemeente Zaamslag.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1