MIDDELBIRGSCHE COIR A IT, r. 228. Vrijdag 26 September. FEUILLETON. CHRISTINE, 156° Jaargang. IMS Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen iu Nederland franco pp. f 2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór écn uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiön i 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeea Advertentie-Bureau A. DE LA HAB Az„ N.Z. Voorburgwal 266. Amsterdam. ïq, die zich thans op ons blad abouneeren, ontvangen de nummers tot 1 October gratis. Lijkverbranding. Zaterdag a s wordt te Driehuis 'bij Sant poort, in de gemeente Velsen, hel eerste Nederlandsche crematorium ingewijd Maar die .inwijding" wil heelemaal niet zeggen dat liet crematorium in ge bruik zal worden genomen Dat woord beteekent slechts dat dan de bezoekers van de dien dag te Haarlem te houden algeineene jaarvergadering van de „Ver- eeniging voor facultatieve Lijkverbran ding het gereed gekomen gebouw zul len komen bezichtigen Die vereeniging heeft nl het gebouw gesticht. Voor lijkverbranding zal het vreezen we voorloopig nog niet dienen. Daar voor moeten de Nederlanders nog naar het buitenland, 't Doet er niet toe waar heen. want bijna overal zijn crematoria in werking In Duitschland alleen zijn er 40 En bij ons Dit is het »eerste gebouw. Maar nog alt^d geldt bij ons het eerste lid van art. .1 der Begrafeniswet: ..Elk overleden persoon en dood geboren kind wordt in een gesloten kist begraven op een begraafplaats, overeenkomstig deze wet aangelegd of volgens de overgangsbepalingen dezer wet toegelaten." Het gebod van dit artikel wordt nog versterkt door de strafbedreiging van art. 41, dat een boete van 50 cent tot honderd gulden of een hechtenis van een dag tot een maand stelt op de overtreding van bet eerste lid van art. 1. Door sommige scherpzinnige vernuften wordt beweerd dat men toch door de tralies van deze wetsbepalingen kan heen glippen. Immers het gebod van dat eer ste artikol zou volgens hen slechts wor den overtreden door iemand die niet ,,op een begraafplaats aangelegd over eenkomstig de wet, enz." begraaft. Zij leggen dus den nadruk op de wijze van aanleg der begraafplaats En een feit is het ook. dat de heele wet louter betrek king heeft op het begraven van lijken, de begraafplaatsen, en de begrafenisrech ten. Van lijkverbranding wordt niet ge sproken- Het denkbeeld is geopperd, daarover een strafrechterlijke beslissing te doen vallen. Vroeger had men daar echter geen gelegenheid voor Maar nu er een crema torium is, kan men door het gebruik er- fan een vervolging uitlokken We hopen echter dat het niet noodig zal zijn langs zoo'n achterdeurtje de lijkver- Naar het Engelsch. door L. G. NOBERLY. 12 „Dat is nu weer heelemaal iets voor jou iets te bedenken voor iemand die je totaal onbekend is," riep Rupert uit, „maar, het kan best wezen dat alles een verzinsel is, dat wij met een brutale avonturierster te doen hebben Ik mag de verantwoordelijkheid niet op mij ne men je met zulk een persoon in aanra king te brengen.' „Zulk een persoon I Lieve beste Ru pert, al was zij al de vreeselijke dingen die je daar beschrijft, dan zou zij mij nog geen kwaad doen, denk ik. Ik heb al zoo veel van de schaduwzijde van het leven gezien". Een oogenblik zag Ru- peirt haar stilzwijgend aan Hoe lang Wf haar reeds kende, nog steeds was Mirgaret Stanforth een r aadsel voor hom en hij dacht er vaak over na of de geheimzinnige diepte in haar oogen ook geheimenissen uit haar leven kon verbergen die hij nimmer vermoed had. „Ik voor mjj en ook ter wille van het meisje, zou veel lust hebben je voorstel aan te nemen", zeide hij na haai* I branding hier in te voeren We hopen nog altijd op een koninklijken weg, op een wetgevende beslissing, die uitmaakt dat zij die lijkverbranding stellen boven lijkbegraving, ook hier te lande daartoe gelegenheid krijgen, even goed als in andere landen Maar facultatief, d. w. z. dat ieder zelf kan beslissen of hij be graven of verbrand wil worden. Het is ons nooit duidelijk geweest waar om Nederland in dat opzicht zoo achter lijk is. Men zal ons tegenwerpen dat het nog al verklaarbaar is bij de sterkte van het clericale volksdeel Maar wij staan nog altijd verbaasd tegenover de heftig heid waarmee van clericale zijde ook de facultatieve lijkverbranding wordt be streden. We geven dadelijk toe, dat er, behalve de voorkeur aan een snelle, reine ont binding in heete lucht, boven een lang zame weerzinwekkende ontbinding in de aarde, ook nog andere motieven van reli- gieusen aard mee tellen, voor ieder naar zijn eigen godsdienstige overtuiging Maar heeft iedereen daarover dan niet zelf te beslissen' De voorstanders van facultatieve lijkverbranding vragen niet een verplichting voor allen, maar slechts voor zich zelf het recht daartoe. Op wat voor grond willen de andersdenkenden hun dat recht onthouden? We hebben onlangs nog in een reeks artike in de „Maasbode" zeer uitvoe rig kunnen lezen dal de katholieke kerk tegen lijkverbranding is. Goed en wel. We zullen er niets tegen zeggen. Maar daar om kunnen niet-katholLeken daar toch wel anders over denken! En die katholieke overtuiging" is zeker geen afdoend motief voor een verbod ook aan niet-katholieken. En tegenover de Calvinistische tegenstan ders geldt hetzelfde. We hopen daarom dat de moedige daad van de oprichting van dit eerste crema torium in Nederland, den doorslag zal ge ven tot een wettelijke beslissing, ieder vrij latend zelf de beschikking te nemen in deze kwestie, in welke toch zeker de eigen persoonlijke meening dient mee te tellen. BINNENLAND. DE STAATSSPOORWEGEN. 1863—126 Sept.-1913. Heden is het de herdenkingsdag van het 50-jarig bestaan der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, en bij die gelegenheid heeft de Maatschappij een plaatalbum doen samenstellen, dat geen feestalbum is met artikels in ost- stijl en met portretten van jubitei ssen. Enkele regels tekst voorin deelc mee dat dit boek niet anders beoogt da*° -nor een ieder in beeld te brengen de keling der Maatschappij in technische» en financieelen zin. Slechts voor één persoon wordt een uitzondering gemaakt, en die uilzonde ring is wel verschoonbaar. Dal is mr. II P G. Quack, van wien er twee portret ten in zijn opgenomen, hel eene van 1863 toen hij secretaris der directie was. het tweede van 1913, nu hij voorzitter is van den Raad van Commissarissen Dan volgen ee&ge kaarten en graphi- sche voorstellingen, teckeningen van sta tionstypen en locomotieven en wagens, maar dan verder platen, niets dan pla ten van het tegenwoordige, met eeu en kele reproductie van een oude afbeelding er tusschen ter vergelijking. Het is een interessant boek, dank zij de mooie foto's en dank zij ook de goede keuze van de meest merkwaardige punten. Natuurlijk hebben de groote stations een leeuwenaandeel in deze verzameling afbeeldingen Maar ook de andere deelen van het tand zijn er vertegenwoordigd. Betreffende Zeeland vindt men er foto's in van: de draaibrug voor dubbel spoor Vlake; een spoorwegovergang bij Goes, over het kanaal door Zuid-Beveland, bediend door een wachteres in Z -Beve- landsch kostuum; een trein op den spoor- wegdam door het Sloe, het voormalige en liet nieuwe station te Vlissingen; een afbeelding van een dagboot en een van een nachtboot der Mij „Zeeland' In een album van de „Staatsspoor wegen' mocht Zeeland ook niet ontbre ken, want zij is voor een voornaam deel van ons gewest de spoorwegmaatschap pij En al moge de Zeeuwsche lijn niet al die 50 jaren hebben meegemaakt. Zee land heeft toch alle reden de oprichting der S S. te herdenken, omdat die maat schappij, het isolement der provincie op hief. ART. 369. Men heeft ons gevraagd, zoo schrijft „Nederlander", of het juist is wat in Het Volk van 1 Sept. 11. te lezen stond over de geldigheid van loondienst door ouders bij kinderen verricht, tot het ver krijgen van aanspraak op ouderdoms rente. Het Volk schreef- „Heeft zij (een 70jarige vrouw) bij kin deren of verwanten de huishouding waar genomen, zij het maar enkele dagen per week, en heeft zij daarvoor eenige ver goeding genoten, dan hangt het alleen af van het aantal weken, dat zij kan aanwij zen, of zij de rente krijgt of niet." Bij onderzoek is aan de Nederlander gebleken dat sommige tussclienpersonen het met deze beschouwing eens zijn, an deren niet. De laatsten gronden dit oor deel op de verplichting die volgens de wet op de kinderen rust, ten aanzien van de verstrekking van levensonderhoud aan hun ouders. Dat voor de verstrekking van dit levensonderhoud, aan de kinderen door de ouders eenigen wederdienst wordt bewezen, schept naar het oor deel dezer tusschenpersonen geen dienstbetrekking in den zin der wet. Een officieele bevestiging van de eene en onderzoekend te hebben aangezien-, ,maar" „Geen „maar" riep zij vroolijk, en een glimlachje verdreef voor een oogen blik de treurige uitdrukking van haar gelaat. „Schrijf een beleefd, heel gewoon briefje aan C. M en zooals ik zei, ver zoek haar hier te komen. "Wij kunnen stel lig met ons beiden wel iets voor dat ar me daklooze schepseltje doen. Wat zou je er van zeggen als je haar bezoek be paalde op morgen middag vijf uur? Mis schien is de nood heel hoog gestegen voor het arme kind en moeten wij haar niet laten wachten." „En je vergeeft mij alles wat ik van morgen niet had moeten zeggen", zei- de Rupert toen hij tien minuten later op stond om heen te gaan „Heb ik je geen verdriet gedaan?" „Neen, je hebt mij geen verdriet ge- dan; maar je zult voortaan aan onze afspraak denken, niet waar?" Er zijn sommige dingen waar ik niet tegen lean Rupert Mcruside slenterde langzaam weg toen hij de deur uit was, hoofd en hart vervuld met de vrouw die hij zoo even verlaten had. Na zijn vertrek lag Margaret met het hoofd in de zijden kussens, een trek van diepe uitputting op het gelaat. „Daar heb je het nu al weer, lieve je moest hem niet ontvangen, het ver moeit je veel te veel; je bent altijd dood moe als hij er geweest is De trouwe Elisabeth was de kamer binnen gekomen met een blaadje in de hand; zoo stond ze liaar meesteres aan te kij ken, die doodsbleek zag; de trouwe ziel met haar leelijke gezicht, zag haar be zorgd aan. Margaret sloeg de oogen op en glimlachte haar toe „Neen, hij vermoeit mij niet; het is een troost voor mij als hij komt, hij helpt mij Wees niet boos op mij, lieve Elisabeth; zijn vriendschap is'een van de heerlijkste dingen voor mij een van de beste dingen die ik over gehou den heb uit de schipbreuk van het leven; maar vandaag - hij heeft eenige van de oude herinneringen voor mij wakker geroepen en ik ben nog altijd zoo dwaas. Zij doen mij nog steeds pijn een ondragelijke pijn somtijds." Het was of de klank van onuitspreke- 'lijke smart in haar slem ook op het ge laat van de oude vrouw een pijnlijken trek te voorschijn riep; zij legde haar ruwe werkhand op het donkere hoofd dat in de kussens rustte. „Stil, stil, lieveling", fluisterde zij en zij sprak alsof hare schoone statige mees teres een klein kindje was, „er is niets zoo hard op de wereld of het kan gedra gen worden, als men maar recht vooruit 'kijkt het goede pad langs. De kracht komt met het kruis, en dat is goed zoo of van de andere zienswijze heeft het blad niet kunnen bekomen Officieus werd te kennen gegeven, dat de vraag of in zulke gevallen van loondienst sprake is, door de rijksverzekeringsbank en in laat ste instantie door den rechter zal moeten worden uitgemaakt Wie er aan twijfelt, of hij op dezen grond recht heeft op de rente, zal, zoo meende men in elk geval goed doen een aanvraag in te zenden, om daardoor eene beslissing uit te lokken DE PLANNEN VAN RECHTS. Uit rechtsche kringen wordt aan „de Telegraaf' gemeld, dat de houding der coalitie in dc komende politieke perio de geheel beheersclit zal worden door het onderwijs-vraagstuk Alleen dan zal rechts de door links voor te stellen kies rechtherziening niet tegenwerken .indien in elk opzicht recht worde gedaan aan den eenigen eisch, dien rechts in zake het onderwijs zal stellen, n 1 volkomen gelijkstelling van het bijzonder onderwijs met het openbaar Bij inwilliging hier- is rechts geneigd zeer tegemoetko mend te zijn bij de door links voorgeno men herziening van Talma's wetten Dit ile Staatscourant. Bij kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau II Wertheim, secretaris van de Broederschap der notarissen in Nederland en notaris te Amsterdam: is met 17 November aan M. Voorzan ger, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R H B. S. te Heeren-' Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De tegen heden avond aangekondigde muziekuitvoering op het Molenwater L niet door en zal op Dinsdag as. des avonds ten 7Va plaats hebben. Uit Walcheren. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Westkapel- 1 e, die door alle leden was bezocht, werd op een verzoek van de feestcommissie om subsidie, besloten een bedrag van f 25 toe te staan De heer W de Visser stemde tegen Aan de provincie zal een subsidie wor den aangevraagd voor het bestraten van het onbestrate gedeelte van den weg Oost- kapelle—(Westkapelle. Het reglement van het Burg. Armbest. werd aangevuld met de bepaling, dat minstens éénmaal per jaar de boeken en kas van den secretaris-penningmeester op een niet vooraf te bepalen tijdstip zal nagezien worden Alsnog werd besloten om het maximum van den te heffen hoofdelijken omslag met f 500 te verhoogen. Uit Zuid-Beveland. Als vervolg van het gisteren gegeven bericht over het Donderdag te Goes ge houden onafhankclijkheidsfcest voor de schooljeugd wordt ons gemeld. Te ongeveer half zes waren de kin derspelen op het feestterrein geëindigd, waarna de uitreiking der prijzen en van het aandenken van gemeentewege ge schonken een aluminiumbcker met op schrift plaats had Het gezelschap „Hosanna" voerde nog enkele nummers op dc muziektent uit, waarmede het kinderfeest besloten werd Gedurende deze uitvoering die tol half elf duurde, heerschte op hel marktplein onder de jongelui, die de schooljaren reeds achter den rug hebben, een feeste lijke stemming, er werd luistig gezongen in de pauzen, en ook bij het spelen van nationale liederen, en rondedansje ge maakt, dat bet pen aard had Uit Waarde meldt men aan „de Zeeuw" Naar aanleiding van een bericht uit een Vlissingsch Nieuwsblad, betreffende het aanspoelen van een lijk van een on bekend persoon te Waarde, hun dooreen kennis toegezonden, landden alhier Woensdagnamiddag een 4-tal Belgen Bij één hunner, Stans gcheeten, en visscher van beroep, was in den vroegen morgen van 11 September jl. bij het hoornen de knecht overboord gevallen en voor hij hulp kon bieden in de diepte verdwenen en verdronken Deze, en twee familie leden van de om het leven gekomen per soon, gaven zulke juiste opgaven omtrent kleeding ,signalement en leeftijd, dat met zekerheid kon aangenomen worden, dat het aangespoelde lijk herkend is als dat te zijn van AdoJph Tijssens, wonende te Antwerpen Hij stond bekend als een oppassend man en laat een weduwe en vier kinderen achter. Bovendien werd ook het zakmes, hetwelk door den gemeente veldwachter op het lijk was bevonden, dadelijk herkend. Uit Noord-Beveland. De heer J van Wamel, tijdelijk opzich ter bij den verbouw der openbare school te Co l ijns p laat, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot opzichter bij den bouw van sluizen en bruggen te Steenwijk o Uit Schouwen-Duiveland. Te Renesse werd de heer M Steur door den gemeenteraad herbenoemd als wethouder Uit Tholen. Het onafhankelijkheidsfeest te Tho len is bepaald op 13 en 14 November a s Bij de ingezetenen is f 462 gecol lecteerd, een flink bedrag wanneer men rekent dat de gemeente met 150 sub sidieert voor kinderfeesten en vele in gezetenen hun beurs gesloten hielden we gens gemoedsbezwaren Enkelen vreezen zelfs dat de pokken zullen terugkomen, gelijk na het Aprilfeest van 1872 Bij velen schijnt een onderlinge afspraak, „Ja!" Een oogenblik was er bitter heid in de donkere oogen te lezen; toen trok Margaret de hand van de oude vrouw aan haar lippen en drukte er een kus op „Ik wou dat ik jouw eenvoudig en eerlijk en oprecht geloof bezat, lieve ou- de vriendin van mij", zeide zij; „jij bent er zoo zeker van dat de dingen te recht zullen komen en dat wal iemand verdriet doet, goed voor hem is. En ik ik kan niet zeggen„Uw wil geschie de," ten minste ik lean het niet zeggen alsof ik het meende. Maar wat bracht je daar op dat blaadje binnen?" vroeg zij na een oogenblik stilte en met een po ging om vroolijk te zijn „Daar lieve kind, dat zou ik haast vergeten. Het is gekomen terwijl ik met den slager stond te praten toen mijnheer Meruside hier wasik he.b maar ge wacht het binnen te brengen, totdat hij weg was." Zij was van plan er nog meer bij te vertellen en babbelde maar voort terwijl Margaret een oranje enveloppe opendeed, want het trouwe mensch had gezien hoe groot de donkere oogen van haar mees teres eensklaps werden en hoe haar lip pen verbleekten; zij had ook gezien hoe haar handen beefden terwijl zij het tele gram openvouwde „Ik begrijp het niet" mompelde me vrouw Stanforth zacht, toen zjj de wei nige woorden gelezen had. Ik weet niet wat dal betèekent Elisabeth maar ik moet gaan ik moet dadelijk gaan." De dienstmeid nam het papiertje uit haar bevende handen en las de tijding; zij schudde heftig het hoofd toen de be- teekenis van die woorden tot haai* herse nen doordrong. „Ik begrijp evenmin wat het beteekent als u lieve", zeide zij Het telegram luidde aldus. „Graystone". „Kom dadelijk; u wacht een verras sing, Marion." HOOFSTUK IV. Ik denk ongeveer een uur. „Die goede James, het is de beste ziel van de wereld, maar hij heeft geen halven cent verstand, dat is jammer „James leek mij altijd een goede huis knecht te wezen. „Maar Rupert! Hij is ook een uitste kende huisknecht Ik heb geen enkele aanmerking tc maken op zijn capacitei ten Hij doet zijn plicht zoo regelmatig als een automaat. Maar zoodra James een voetstap uit het spoor wordt ge bracht dat liij dagelijks volgt, dan is hij verloren, onherroepelijk verloren I" „Welk spoor heeft hij verlaten' en waarom heeft hij het misnoegen opge wekt van mevrouw?" (Wordt vervolgd. H

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1