MIDDELRERGSCHE (MRAJT. I\ 226. Woensdag 24 September. 136* Jaargang. 1618 D«ze courant veracbijnfc dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. "Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voer alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bnreau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Barea* A. DE LA HAB Az., JT.Z. Voorburgwal 266. Amsterdam. Bö deze courant behoort een bijvoegsel. Zy. die zich thans op ons blad abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 October gratis. Binnenland. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De heden gehouden zitting verliep al even formeel als die van de vorige week; het feit alleen dat daar de heer Goeman Borgesius op het voorzittersgestoelte ze telt, herinnert zoo elk oogenblik aan de groote verandering die het uiterlijk en het innerlijk der Kamer heeft ondergaan, dat de stemmingen en besluiten het niet eens meer behoeven te doen. En de on welwillende, onaangename en in niets te rechtvaardigen houding, die de heer De Savornin Lobman aanneemt en die meer dan ooit bewijst hoezeer het goed was geweest, indien deze veteraan op parle mentair gebied zijn plaats in deze nieuwe en ook voor rechts zoo moeilijke periode, aan jongere krachten had overgelaten, herinnert er ons tevens aan, hoe groot voor de rechterzijde de teleurstelling van den uitslag van dezen zomer moet zijn ge weest. Aan de orde was de benoeming van twee leden van de commissie voor den huiselijken dienst, welke met den voor zitter der Kamer deze commissie samen stellen. Gewoonte is dat een lid der meer derheid en een lid der minderheid daar in zitting neemt, waardoor de meerder heid die den voorzitter benoemt ook in deze h uishoudelijke commissie de macht in handen heeft. Gewoonte is evenzeer dat de meerderheid aan de minderheid de keuze van haar lid overlaat, zoodat zeker de minderheid niet aan de meer derheid de keuze van dat lid heeft voor 4e schrijven. Toen dan ook de voorzitter mededeelde dat, waar hij behoorde tot de Liberale Unie groep, (de aftredende heer Eland had gemeend zijn plaats ter beschikking te moeten stellen voor een der andere groepen van linksche zijde, legde iedereen zich daarbij neer, behalve natuurlijk de heer Lohman, die de vrij overbodige vraag stelde of de heer Eland indien hij toch benoemd werd, be zwaar zou maken deze benoeming te aan vaarden. De voorzitter antwoordde heel leukjes dat de heer Eland hem daarover niets had medegedeeld; had ook kunnen antwoorden dat het links geen gewoonte is om ld.e schijnvertooningen van rechts na te volgen. Bij stemming bleken dan ook op den heer Fland uitgebracht 15 stemmen, die zeker in de Christelijk-His- torische fractie voor het grootste deel mogen worden teruggezocht. Gekozen werd voor de eerste plaats de heer Tyde- man; voor de tweede plaats, waarvoor de niet herkozen heer van Asch van Wijck zitting had de heer Loeff, na her stemming met den heer van Nispen Seve- naer. Beide keeren werden op den heer Schaper de stemmen der sociaal demo cratische fractie uitgebracht, die zich ook bij herstemming op dezen candidaat bleef vereenigen. Een merkwaardig verschijnsel was daarnevens, dat de commissie voor de ste nographic die in haar geheel herkozen werd, niettegenstaande zij in hare meer derheid rechts is, een staaltje van onpar tijdigheid waaraan rechts zich zeker kan spiegelen, en op de aftredende leden de Beaufort en van Vlijmen 71 stemmen wer den uitgebracht. Op den aftredenden heer Lobman 57. De sociaal democraten zei- ven zijn werkelijk niet de eenige oorzaak dat lusschen hen en den heer Lohman een klove is ontstaan, die zelfs in zoo neu trale gevallen niet te overbruggen schijnt. En verder trok de Kamer hare afdee lingen; vernam mededeelingen over de begrootings-commissien en regelde hare werkzaamheden aldus dat morgen het on derzoek der Indische begrooting begint en op 30 September a.s. de hoofdstuk ken der staatsbegrooting met daarbij be- haorende wetsontwerpen in afdeelingen zullen worden ondergebracht. Het bleek dat deze afdeelingen tot voorzitters heb ben gekozen de heeren Smeenge, Hu- breciit, Jansen, de Meester en Troelslra wa tot onder-voorzitters de heeren Rood- kUfwea, van Hamel, Bos, de Beaufort en Vliegen. Ongetwijfeld maakt deze geheel „linksche samenstelling der centftalc seclie een minder aangenamen indruk die aan den meerderheids-,.waanzin" van rechts in het afgeloopen jaar doet terugdenken. Aan den anderen kant mag echter niet wor den vergeten dat bij een betrekkelijk wis selvallige meerderheid als de linkerzijde thans heeft, elke sectie voor zichzelf moet zorgen en het bovendien het ab senteïsme van rechts zelf is geweest dat een dergelijke keuze heeft mogelijk ge maakt V. d. M. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Naar wij vernemen zal Maandagavond a s. voor de Vrijzinnig-democratische kies- vereeniging alhier als spreker optreden de heer W. de Jong, lid der Tweede Ka mer der Staten-Generaal voor het district Hoorn. De vergadering heeft plaats in het Schuttershof Door de keurmeesters van vee en vleesch a 1 li i e r is weder de geheele par tij Argentijnsch vleesch groot 41 KG. afgezonden uit Breda en bestemd voor 't garnizoen afgekeurd. Zij zal onder toe zicht der politie begraven worden. Op 11 October is benoemd tot com mies der directe belastingen te Oud-Beij- erland, de sergeant G. C. v. Keulen, te Middelburg. Als titelplaat van het Tijdschrift „Pa norama"' en ook in „Buiten" komen aar dige kiekjes voor van de te Amsterdam bij het Kostuumfeest uitgevoerde Zeeuw- sche rei. Naar wij vernemen is aan den stations chef alhier opgave gevraagd van de sluitingsuren van den spoorbrug in ver band met een eventueel op te richten stoomvaartdienst tusschen Düsseldorf en Oostende, welke dan ook Middelburg zou aandoen. Het programma der Carillonbespeling op den Abdijteren op Donderdag 25 Sept. a. s. des namiddags van 12—1 uur luidt: tusschen 1212.15. RondoSteibelt. MenuetMozart. tusschen 12.1512.30. FrtlhlingsliedMendelssohn. MenuetBoccherini. tusschen 12.3012.45. Liebes Madchen hör'mirzu, LiedHaydn. Klinget Glöclcchen Klinget LiedMozart. WiegenliedWeber. tusschen 12.45—1 uur. Nationale Liederen. Uit Vlissingen. De heer W. J. Kruijer, le stuurman bij de S. M. Zeeland te Vlissingen, is benoemd tot havenmeester te Schiedam Uit Walcheren. Voor de verkiezing van één lid van den gemeenteraad te Oostkapelle op Dinsdag hadden 215 van de 238 kiezers gestemd; 4 biljetten waren van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 106 be droeg. De heer C. den Hollander bekwam 28 stemmen; de heer W. de Kam 76 en de heer Jasper de Kam 107 stemmen, zoodat laatstgenoemde gekozen is in de vacature S. Louwerse. Dinsdag traden ook leWestkapelle in het „Kasteel van Batavia" als propa- pandisten op voor de vereeniging voor vrouwenkiesrecht de dames mevr. de Vries—v. d. Reijden uit Ginneken en mevr Bergsma—Bergsma van Zoulelande. Slechts een 9tal dames en evenzooveel heeren waren ter vergadering opgeko men. Mej. Hoevenaar van Aerdenliout open de de vergadering en gaf het woord aan mevr. de Vries, die in een keurig ge- styleerde rede oorsprong, doen en wer ken van de vereeniging het vrouwen kiesrecht besprak. Na haar betrad mevr. Bergsma het po dium, die in een causerie betoogde, dat slechts dan een gezonde toestand kan bestaan, wanneer ook de vrouw niet al leen in het huisgezin, maar bok in de. ge meente, in den staat medezeggingschap kreeg. Met groote aandacht werden de spreek sters aangehoord. Met een opwekkend woord van mej Hoevenaar t ot deelneming aan het streven van de vereeniging voor vrouwenkies recht werd de vergadering gesloten. Een viertal dames traden als contribu- eerend lid tot de vereeniging toe o- Uit Zuid-Bevelaad. In het bericht van de Maandag te G oe s gehouden spreekbeurten voor Vrou wenkiesrecht staat zuiden- inplaats van zuster eiland, v c r i c h l voor ver vuld en voor is van geworden. Zetter en corrector waren hier wer- lijk op al te vriendschappelijke» voel met elkander, waardoor de schrijver goed moediger wijze er tusschen werd geno men. Benoemd tot telegrafist bij de SS te Rilland de heer Van der Loo te Berkel Enschot (bij Tilburg) en diens echtgenoole tol spoorwegwachteres. Uit St. Philipsland. De raad der gemeente S l. Philips land benoemde Dinsdag met 4 van de 6 uitgebrachte stemmen den heer A. van Dijke tot Wethouder. De heeren A. L. van Eldik en A. van Rooijen hadden ieder 1 stem. De heer tan Dijkc heeft zijn benoeming aangenomen. Uit Tholen. Meer dan een eeuw werd de sluis in de waterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse bediend door één familie Van der Werff—Nelisse. De heer Hubrecht van der Werff, deed reeds op hel eind der 18e eeuw dienst als sluiswachter; deze werd bij zijn over lijden opgevolgd «uor zijn zoon Krijn van der Werff, welke ruim een halve eeuw die betrekking bekleede, slechts onderbroken door den tijd, dien liij onder de wapenen doorbracht in de jaren 1830- 1832 bij den Belgischen opstand. Velen zullen nog den ouden sympathieker Krijn herinneren ,met zijn groot gezin aan zus ters in dat primitieve huisje aan den zee dijk, dat in den winter vaak bijna rondom in het water stond en waar men met de handen aan de dakgoot reikte. Tot groote verbetering kon Krijn in 1868 verhuizen naar de tegenwoordige slüiswachterswo- ning, die echter bij velen nog den naam van landskeete draagt. Nog 16 jaren mocht Krijn in die nieu we 's landskeete doorbrengen en daar zijn zusters dochter gehuwd was met Hubrecht Nelisse en bij Krijn inwoonde, nam Nelisse naarmate Krijn ouder werd, den dienst over tot Krijn ontslag vroeg en Nelisse lot sluiswachter werd benoemd welke die betrekking tot aan zijn dood bekleedde en opgevolgd werd door zijn jongsten zoon Benjamin Nelisse, welke helaas op 23 Sept. jl. in den jeugdigen leeftijd van 38 jaren overleed. Onderwijs. Bioscoop en onderwijs. Het rapport is verschenen van de in Den Haag aangestelde Bioscoop-commis sie. De resultaten van haar onderzoek en overwegingen hebben haar geleid tot de volgende voorstellen: I. Instelling van bioscopisch onderwijs voor het gemeentelijk lager, middelbaar, hooger- en ;vakonderwijs, idoor middel van: Bouw van een eentraal-schoolbios- coopgebouw mei ruimte voor 350 leerlin gen der lagere scholen. b. Bouw van een filiaal-bioscoopgebouw met een ruimte voor 200 leerlingen dei- lagere scholen. c. Bouw van een filiaal-bioscoopgebouw met ruimte voor 200 leerlingen van het middelbare, hoogere- en vakonderwijs. d. Instelling van eene commissie van advies voor de schoolbioscoop. e. Aanstelling van eene bioscoopleiding (leider, assistenten, operateurs enz.) f. Aansluiting bij de schoolfilm-centrale van de Vereeniging van Nederl. Gemeen ten. g. Aanschaffing eencr projectielantaarn voor elke openbare, lagere, middelbare, hoogere en vakschool. II. Instelling van een cinematografisch archief. III. Instelling van eene bioscoop-con trole, door- a. Aanstelling eener commissie aan wel ker keuring de bioscooptheaters hunne programma's kunnen onderwerpen. b. Opneming ;n de politieverordening van het verbod tot het toelaten van kin deren beneden 16 jaar in bioscoop-thea ters, tenzij de daar te geven voorstellin gen zijn goedgekeurd door de sub a ge noemde commissie. IV. Oprichting van een gemeentelijke keur-bioscoop, onder leiding van de sub lila genoemde commissie Landbouw. Te Oud-Vossemcei' werden Dinsdag 11. de eerste bieten op de haven aangevoerd; groot was die hoeveelheid nog niet en zo ïwerden dan ,ook voorloopig nog maar op een plein gestort; de ver wachting dat groote spoed zal gemaakt worden met het rooien is er niet, dam men ze gaarne nog ziet aandikken, vooral omdat de voorzomer zoo slecht voor de ontwikkeling was. Coöperatieve Beetwortel- suikerfabriek Zeeland te Middelburg In de bijvoegsels lot de Staatscourant van heden zijn opgenomen de 3 Sept. j.l. voor notaris Verhulst alhier vastgestelde statuten van bovengenoemde onderne ming De comparanten daarbij waren Jac. Welleman, Krabbendijke, J. A. van Doorninck, Hansweert, H. A. Hanken, Wilhelminadorp, W. Kakebeeke, Goes, J A. van Heel, Goes, dr. J. W. J. Weijer- man, Utrecht, D v. d. Dries, Ovezande, N. de Kater, 's-Hcer Arendskerke, C. Mat- thijsse, Middelburg, C. Roose, N. en St Joosland, J de Regt, Wissenkerke (N. Be veland) M. J. Mol, Nieuwerkerk (bij Zie- rikzee), C W. Snijder, Oud-Vossemeer, J. Blok Jzn., Rilland. Aan de statuten ontleenen we de vol gende bijzonderheden- De vereeniging heeft ten doel. le, liet bouwen en bedrijven eener beetwortelsuikerfabriek 2e liet deelnemen in ondernemingen, opdat de leden den hoogst mogelijken prijs verkrijgen voor de door hen ver bouwde beetwortelen. Het kapitaal der vereeniging bestaal uit le. zooveel malen vijfhonderd gulden als door de leden aandeelen zijn genomen 2e. gelden, opgenomen onder hypo thecair verband van de daarvoor vatbare bezittingen der vereeniging; 3e. tijdelijk opgenomen gelden. De aandeelen der vereeniging worden onderscheiden in aandeelen A en aandee len B. Alle aandeelen zijn groot vijfhonderd gulden. Dadelijk bij de toetreding wordt op elk genomen aandeel eenhonderd gulden ge stort. De verdere stortingen geschieden op de tijdstippen en tot de bedragen die het bestuur ten minste drie maanden te voren zal aangeven. Alle stortingen geschieden ten kantore der vereeniging De aandeelen B worden alleen uitge geven aan hen wier gronden liggen in ge meenten waarin de gelegenheid tot afvoer der gekweekte beetwortelen nog gebrek kig is, terwijl verwacht mag worden, dat deze gelegenheid binnen korten tijd, door den aanleg van een spoorweg of op andere wijze, verbeterd zal worden Het! bestuur beslist telkenmale of het geval aanwezig is, waarin deze aandeelen wor den uitgegeven. De aan elk aandeel verbonden rechten en verplichtingen zijn: ten eerste: voor aandeelen A- het recht om van eiken oogst, be-' houdens hel bepaalde in art. 7 (zie hier onder) ten hoogste netto vijf en twintig duizend kilogrammen beetwortelen te le veren de verplichting om van eiken oogst ten minste netto vijftien duizend kilo grammen beetwortelen te leveren; ten tweede voor aandeelen B het recht om van eiken oogst, behou dens het bepaalde in art. 7, ten hoogste netto vijf en twintig duizend kilogrammen beetwortelen te leveren de verplichting om van eiken oogst ten minste netto vijftien duizend kilo grammen beetwortelen te leveren, wan neer in de omgeving van de door het lid-houder van deze aandeelen, bebouwde gronden een spoorweg zal zijn aangelegd en in gebruik genomen of op andere wijze de afvoer van producten zoodanig verbeterd zal zijn, dat het lid naar de meening van het bestuur, evengoed als de elders hunne gronden bebouwende le den, tot levering in staat is. Het bestuur doet zijne mcening aan den betrokkene blijken in een aangetee- kenden brief De verplichting tot levering vangt als dan aan in het volgend kalenderjaar Het hierboven meermalen aangehaald art. 7 luidt „Wanneer een lid, dat houder is van een aan den omvang van zijn bedrijf even redig aantal aandeelen, in eenig jaar, door buitengewone omstandigheden, meer beetwortelen oogst dan hij gerechtigd is te leveren, kan hij aan het bestuur ver gunning verzoeken om ook het overschot te leveren Aan de vergunning kan de voorwaarde worden verbonden, dat de beetwortelen geleverd zullen worden tegen door het bestuur le bepalen vasten prijs Over de toelating van leden beslist het bestuur Hij die als lid is toegetreden is gehouden éen of meer aandeelen te ne men, en de daaraan verbonden verplich tingen na le komen De door de leden geleverde beetwor telen moeten zijn gekweekt uit door de vereeniging verstrekt zaad of anders uit door de leden zelveu aangekocht en door het bestuur goedgekeurd zaad De verbouw moet geschieden op de bij de leden in gebruik zijnde gronden. Wanneer een lid door misgewas in eenig jaar niet in staat zal zijn aan zijne verplichtingen in zake het leveren van beetwortelen te voldoen, geeft hij daar van ten spoedigste kennis aan het be stuur Dit beslist daarna tot welke leve ring hel lid in dal jaar gehouden zal zijn Wanneer een lid in eenig jaar te wei nig beetwortelen heelt uitgezaaid om aan zijne verplichtingen te kunnen voldoen, geeft hij daarvan kennis aan het bestuur Geschiedt deze kennisgeving voldoende tijdig, dan is de vereeniging bevoegd voor rekening van het nalatige lid de vermoe delijk ontbrekende hoeveelheid beetwor telen elders te koopen. De koopprijs dezer beetwortelen wordt door de vereeniging voorgeschoten en bij de eerstvolgende uit betaling aan het betrokken lid verrekend, onder berekening van tien percent per jaar voor rente en kosten Geschiedt de kennisgeving op zooda- nigen tijd, dat het bestuur meent niet meer te zullen slagen in den aankoop van beetwortelen, op de wijze als bedoeld in de vorige zinsnede, dan is het betrokken lid eene boete verschuldigd van vijftig gulden voor elke duizend kilogrammen beetwortelen of gedeelte daarvan, die hij ten slotte minder levert dan de ver plichte minste hoeveelheid. POBT. Garros over de Middellandsche zee. Gisteren is Garros, de ook ten onzent bekende vlieger, van St. Raphael aan de Riviera over Cagliari in Sardinië naai de Afrikaansche kust gevlogen 's Och tends om 5 uur 52 opgestegen, daalde hij om 1 uur 45 te Bizerte ten N W. van Tunis. Garros had de begeleiding van een oorlogsschip afgewezen, daar dit tocli te traag zou vorderen. Bovendien wilde hij evenmin zich van een watervliegtuig be dienen, daar dit te zwaar is en in geval van een ongeluk slechts zijn doodsstrijd zou verlengen De afstand bedraagt ongeveer 900 K M. Niettegenstaande Garros' weigering had het ministerie van marine toch voor de noodige veiligheidsmaatregelen gezorgd Verschillends Berichten Naar de N. Crt. verneemt zat het verslag van de staatscommissie voorde werkeloosheid, dat zeer belangrijke en ingrijpende voorstellen bevat, nog vóór 1 Jan. 1914 openbaar gemaakt worden. Een inzender wijst in de „Telegraaf" op de bij de Posterijen te verkrijgen strookjes (100 voor 1 et). „Niet bestellen op Zondag'Er wordt, door onbekend heid vermoedelijk, weinig gebruik van die strookjes gemaakt. De kath. kerk te Lichtenvoorde is j I Vrijdagmorgen weder ontsloten, vanaf dien datum heeft de dienst er weer ge regeld in plaats (Zutph Ct.) Te Vorden sprong Maandagavond een zoontje van den heer O. van een in vollen gang zijnde tramwagen, hij wer"d overreden en overleed aan de gevolgen Bij den jongsten brand op de Gent- sche tentoonstelling stond in het restau rant „Het Burgerhuis" op de eerste étage

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1