1 Bergen op Zoom in hot voorjaar gehou den, met den voorzitter, secretaris en bacterioloog, had hel resultaat, dat ook dit college genegen is zooveel mogelijk mede te werken om den bestaanden slechten toestand op te heffen. Naar aan leiding dier bespreking werd door het stuur aan don minister voorgesteld een onderzoek in te stellen over de mogelijk heid en kosten al liet water thans door Bergen op Zoom geloosd, te brengen langs eon kanaal of buizenleiding naar de NV e s ter-Schelde In verband met dit voorstel werd dooi den minister een post op de begrooting voor 1913 gebracht. Uitgereikt werden .79220 cerlifieaten le gen 79945 in 1911. In Februari had do zandzuiger Java, bestemd voor Indië, op een proeftocht in de Zandkreek, groote schade toege bracht aan de pachters der aldaar gele gen perceelen Nadat het bestuur hiervan den' minister had in kennis gesteld, is door diens tusschenkomst verkregen, dat vanwege het departement van koloniën de schade ten bedrage van ruim f 5000 is vergoed. fie op 30 September 1911 geleden schade bezorgde hel bestuur heel wat be slommeringen, omdat al spoedig gebleken was, dat in den eersten schrik de vis- schcrs ter goeder trouw schromelijk had den overdreven, terwijl, toen later bleek dat op vele perceelen de mossels zich weer naar boven hadden gewerkt, toch velen die foutieve opgaven tegen beter welen in volhielden me! de kennelijke be doeling om van den staal pachtremis en uitstel te krijgen, en van de openbare lief dadigheid (het prov. watersnood-comité) contanten Een zeer uitvoerig onderzoek in hot najaar van 1911 en den winter van 1912 in alle districten dagelijks (uitgevoerd, leid de tot een lijvig rapport van den voorzit ter, waarmede ons bestuur zich in de April-vcrgadering vcrcenigde. De minister bepaalde zich overeenkom stig het 'advies van het bestuur tot uitstel van betaling der op 1 Mei 1912 versche nen pachten lot 31 Augustus 1912 zon der bijbetaling van renten. Niettegen staande een regen van adressen daarom trent ontvangen, waarin de meesten poog den te betoogen, dat wel schromelijk was overdreven, maar juist ieder adressant van zich zeiven constateerde dat hij dit niot had gedaan, werd die beslissing ge handhaafd tol groot nut voor de publieke moraliteit Aan Zijne Excellentie den minister van landbouw, nijverheid en handel, werd ge adviseerd de maat 'op hot met 1 Juni 1913 niet te brengen op 20 cM maar hoogstens op 18 cM. Daar de eindtermijn van alle verpach tingen naderde, werd de Ycrsche en Berg- sehc bank hermeien en opnieuw in kaart gebracht. Hetzelfde geschiedde met de Oostcr-Sehelde NV. D en de Zandkreek. Op de gevaren van de oprichting eencr suikerfabriek te Goes, die haar water zou brengen in de Oosfer-Schclde, werd ge wezen, zoodat dit plai aanvankelijk is op gegeven. Slot volgt. Onderwijs. B en NV. van V1 i s s i n g e n en de directeur der H. B. S. en 1/ S. Het blijkt dal er een zeer gespannen verhouding bestaat tusschen die twee. Het adres door den heer J Coster, di recteur der H. B. S. en der II S., aan den gemeenteraad verzonden, en waar over wij in ons vorig nummer een kort bericht der VI. Crt. overnamen, is in zijn geheel opgenomen in do VI. Crt. van gis teravond. liet stuk, dat meer dan zes kolom in genoemd blad beslaat, bestaal in hoofd zaak uit drie declen le een klacht dat de heer J. Brander, die als lepraar in de staathuishoudkunde oorspronkelijk be noemd is op een salaris van f 100 per les uur, thans vernam dal hem slechts een salaris van 1 100 voor 2 uur zou worden toegekend2e. een overlegging van die correspondentie, in .Mei en Juni van dit jaar tusschen den heer Coster en B en NV. over de benoeming van den heer Bartstra tot buitengewoon leeraar in liet Engelsch; en 3e eenigc klachten over de vertraging in het fiatlccren door B en NV der voor de scholen aangevraagde benoodigdheden De eerste kwestie komt op 't volgende neer In de drie voorafgaande cursussen werd aan den heer Brander sleeds een ver goeding toegekend van f 100 per lesuur Deze maand kreeg hij meedeeling dal bij raadsbesluit van 2 Sept. hij benoemd was op een jaarwedde van f 100 voor 2 les uren. „De betrokken leeraar, zoo deelt do heer Coster verder mee, had plan dc be noeming op deze voorwaarde niet weer te aanvaarden, voor de eer te bedanken maar heeft dit niet gedaan om meer dan één reden; vooreerst verklaarde de NVcl- houder van Onderwijs niet te weten, dat de benoeming geschied was tegen een be zoldiging van f 100 voor 2 lesuren en le gelooven aan een vergissing en bovendien antwoordde de Burgemeester op een dooi den leeraar gedane vraag, dal deze geen haast behoefde te maken met te bedan ken voor de opdracht, daar de zaak"door B. en NV. nog eens zou overwogen wor den. NVaar wijzen deze uitlatingen op? Men zou geneigd zijn te denken dat zij geloof den aan een vergissing, maar daar tegen over staat de pertinente verklaring van den Secretaris der Gemeente, dat van vergissing geen sprake was, maar dc re ductie lol (de (helft piet opzet gebeurd was, De heer Cosier vraagt nu aan den Baad dezen knoop te ontwarren Het tweede deel van hel adres de overlegging der correspondentie betref fende den leeraar Bartstra, heeft vol gens adressant ten duel het feit te recht vaardigen dal hij zicli rechtstreeks tol den Baad wendt, met voorbijgaan van B. en NV. Met is in de eerste plaats een ruim drie kolom lang schrijven door den heer Coster 3 Mei j I aan B. en VV. verzon den, en betreffende het gebeurde hij de 23 Augustus van 't vorig jaar gedane be noeming van den lieer Bartstra lol defini tief buitengewoon leeraar in liet En gelsch. Het betreft echter minder die be noeming dan het oorspronkelijke door B. en NV. gedane voorstel om den heer Bartstra alleen aan de II. S. te benoemen, daar de directeur anders le veel lessen zou k,rijgen, en dan alle lessen aan de II. B. S. zou kunnen blijven waarnemen. Hel verder verloop dezer kwestie is geweest dat in die raadszitting van 23 Aug. 1912 de benoeming eerst op voorstel van den heer Stavcrman werd aangehou den, en dat daarna de wethouder van fabricage den directeur, die op dc raads zitting aanwezig was, raadpleegde, waar na de voordracht gewijzigd werd overeen komstig den wensch van den directeur, in dien zin, dal de hoer Bartstra voor beide scholen werd benoemd J-Iocwel dus de zaak naar hel inzicht van den directeur was beslist, bestaat het verdere schrijven uit een uitvoerige be schouwing over liet verkeerde van de oor spronkelijke voordracht van B. en NV vooral wat betreft dat voornemen, hem. dc directeur alleen aan de II B. S. te doen les geven Ten slotte vroeg de heer Cosier aan B en NV hem schriftelijk mee te deelen, welke beweegredenen m-n /-.ou acaen Handelen. Daarop antwoordde B. en NV. als volgt: „In antwoord op Uw hiernevens ver meld schrijven deelen wij U inedc. dat de benoeming van den heer Barlslra lol leeraar in liet Engelsch aan de Hoogerc Burgerschool en de Handelsschool ten vorige jare heeft plaats gehad en dal wij hel niet wenschelijk achten daarover op nieuw correspondentie mol U te voeren De heer Cosier meent dat een behan deling als in dit antwoord niet bepaald opwekkend werkt hij een laak die steeds zwaarder wordt F.n ten bewijze hoe er door „liet Stad huis'' gehandeld wordt met de zaken de II. B S, en H. S bolreffcnde, noemt de lieer Cosier dan eenige klachten op. Hel slot van hel adres luidt „Verzuimen door „het Stadhuis" be gaan en op rekening geschoven van on- dergeleekende of weggedoezeld; hel la ten wachten op een beslissing, waardoor men ten laatste zelf moet beslissen; de lijdensgeschiedenis van liet projectie-ap paraat, de behandeling niet alleen ondor- geteckendc, maar nu ook een tier leera ren aangedaan, geven ondorgclcekende het recht zich tol den Gemeenteraad te wenden met het verzoek slappen te doen, om in 't belang der school vooral, te ko men tol een beleren toestand Verschillende Berichten Tc Amsterdam beeft Zondagmiddag de jaarlijksche vergadering plaats gehad van de verceniging van ambtenaren dei- registratie en domeinen Alvorens lot de behandeling van de ge wone agenda werd overgegaan, hield de heer R. de Bruyn Ouboter, ontvanger der successierechten lo Amsterdam, een le zing, waarin hij dc stelling verdedigde dal oen in bedrij/s- en vermogensbelasting gesplitste inkomstenbelasting, do voor keur verdient boven een ongesplitste in komstenbelasting De lezing vond, naar de N. B. C. meldt, veel bijval o ALG. NED. RUKSNYERKL1EDEV BOND. Dezer dagen wordt te 's Graveiihagc een congres gehouden van bovengonoom- den bond Gisteren wijdde men langen lijd aan de bespreking van weduwen on weczcnpon- sioen De secretaris meende, dal men van premiebetaling niet geheel vrij zal kun nen komen, maar dat daartegenover oen loonsvcrhooging moet slaan, waaruit die premie royaal zou kunnen worden be taald. Daartegenover werd de vrees uitge sproken. dal een beweging niet dal doel schade zou doen aan de algemeene loon- aclie van den bond. Ook werd gezegd, dal vele rijkswerklieden .liever geen pen sioen hebben, dan dat zij van hun loon nog premie zouden moeten missen. Ook moet op vasle aanstelling worden aange drongen. Hel hoofdbestuur zal den looneiscli zóó slcllcn. dal uil de verhoogde loonen de premie kan worden betaald en tegelijk lotsverbetering wordt verkregen Daartoe zal het hoofdbestuur met de soc.-deni Kamerfractie en enkele andere Kamerle den overleg plegen. Later kan dan in een buitengewoon congres een besluit over deze kwesties genomen worden. Onder applaus verklaarde een afge vaardigde Eerst een behoorlijke loonre geling, dün premiebetaling en anders nóóit I Verschillende anderen sloten zich daar bij aan, evenals bij den eisch van een vaste aanstelling, omdat anders een werk man, die jaren lang betaald heeft, ont slagen kan worden, zonder dat zijn vrouw en kinderen, als hij later komt te slcrven, een cent ontvangt. Ten slotte gar men gehoor aan den wensch van het hoofdbestuur, om ten de ze geen besluit le nemen. N. R. C. Twee meisjes le Schiedam van on geveer 18 jaar kregen Zondagavond twist. Zij meenden blijkbaar niet beter le kun nen doen dan dc kwestie uit te vechten. Zij grepen elkaar in de haven, de hoede- spelden werden gegrepen, terwijl een be langstellend publiek er getuige van was hoe de veer van een der dameshoeden van den hoed verhuisde naar den grond. Een paar hoeren scheidden de twistende wier chique wel eenigszins geleden had. Toen Maandag de staalsspoorlrein van 1.35 uit Den Haag naar Gouda, als naar gewoonte aan het station Nootdorp- Leidschendam stopte, zoo vertelt de N R. C was hel den reizigers, door den stand der wagons op de spoorbrug on mogelijk om uit te stappen. De conducteurs, die den trein reeds verraten hadden, beduiden den machinist door leekens, dal hij wat op moest trek ken En de trein werd opgetrokken en wel lot liet volgend slation, Zoelcrmccr- Zcgwnard toe, waar hij aankwam zonder conducteurs en met de reizigers, be stemd voor Nootdorp. Eerst in Zoetcrmeer-Zegwanrt werd het gemerkt. Daar werd een werkman aan gesteld om lol Gouda als tijdelijk conduc teur dienst te doen. De heuschc conducteurs keerden mei den eerst volgenden stoptrein naar Den Ilaag terug. Nabij de halte NVassenaar is Zondag naar de N. R. C. meldt, een stoker van den extra-trein, die de deelnemers aan liet internationale pharmacculischc con gres van Scheveningen (station 7,. II. E. S.) naar Amsterdam bracht, met het hoofd tegen een langs de lijn staande paal ge slagen, toen hij even buite.n de machine keek Hij viel van de locomotief en werd nadat de trein lot slaan was gebracht, voorloopig door enkele congressisten ver honden. Vervolgens werd hij in een goe derenwagon neergelegd, waar een der ITongaarsclie afgevaardigden tol het Haag- sclie station bij den bewustcloozen man bleef. In Den Haag werd de gemeentelijke eerste-hulpdienst gewaarschuwd, waarop de ziekenauto van dien dienst kwam, en dr. Van Hoorn vaststelde, dat de man hersenschudding had en verschillende hoofdwonden. Hij werd mei de auto naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. De congressisten, onder wie het onge val groote deelneming wekte, hielden op een boottocht naar het Muiderslot on naar Marken een collecte voor den ver wonden stoker welke ruim f 200 op bracht Op dezelfde lijn kwam verleden jaar een reiziger, die uit liet raampje had ge keken, eveneens met hel hoofd legen eeu paal. Hij was op slag dood Maandagmiddag zoo meldt dc N. II C is van de brug aan de Scharrebier- sluis te Amsterdam een stang afgebroken, terwijl dc brug omhoog was om een hooi- schip te laten., passeeren. De brug kon toen niet omlaag en hangt vrij gevaarlijk. Zondagmiddag is te Amsterdam, in de le Spaarndammerstraat, een 8-jarigen jongen, bij het afspringen van een wagen, onder een der achterwielen geraakt, met het gevolg, dat hij ernstig aan het hoofd verwond werd en spoedig daarna over leed. De jockey, op wien naar ons vorig blad meldde, uil wraak door zijn voorgan ger hij Brussel een aanslag werd ge pleegd, op het oogenblik, dat hij het lie velingspaard van den dader bereed, is niet doodgeschoten. Zijn toestand haarde Zaterdag niet de minste onrust meer. De dader, die Thomas Goulthurst heet, verklaarde, dat hij niet op den ander ge scholen, maar alleen hel paard gcëischt jicefl, waarop deze onmiddellijk zou zijn afgestapt Dc zoon van de eigenares dei- paarden echter houdt vol, dat liet voorval zich heeft toegedragen, als wij gisteren meldden De dader is in hechtenis ge steld Kapitein Sanchez, de moordenaar van Jalon, is ter dood, zijn dochter Louise als medeplichtige, tot twintig jaar gevangenisstraf, veroordeeld Men vraagt zich te Madrid af of San chez, idle een mooien conduite-staat heen als militair, vergund zal worden ge fusilleerd le worden. Men gelooft echter algeéfjeen, dal dc moordenaar, daar een eereraad hem van hel leger uitgesloten heeft; niet meer als een soldaat be schouwd word! en de straf van het „paard of van de wurging zal onder gaan, welke straffen in Spanje op gewone misdadigers worden toegepast Wft IIET BLOEDBAD VAN MüHLHAISEN. Latere berichten omlrent de lactiek door NVagner te Mühlhauscn bij zijn moord toegepast, stellen dezen in een nog afschuwelijker daglicht. Tol in de kleinste onderdeden blijkt hij zijn schrik wekkende daad tc hebben voorbereid. De „Köln. Zeitung" deelt daarover mee, dat, hij zich na te Degerloch zijn geJieelc gezin le hebben uitgemoord, met hel werktuig van den moord in een handkof fer verwijderde, terwijl hij zijn fiets aart de hand meenam, Den koffer met het werktuig nam hij mee in de spoorweg coupé. de fiets werd in den goederenwa gen geborgen. In een andere plaats had hij een ontmoeting met een collega, zon der dat hij een spoor van opwinding loonde. Vervolgens nam hij een overweg in de buurt in oogenschouw. want, al dus bekende bij, ik had met de moge lijkheid le rekenen, dal ik op dien tocht van Mühlhauscn af vervolgd zon wor den en moest daarom ook de bruggen over dc Enz nauwkeurig kennen. Daarop fietste NVagner weer terug naar Mühlhauscn en steeg van het rijwiel om zijn gruweldaad voor te bereiden fntus- schen kwam een man voorbij, die hem wat vroeg. Als hij, aldus weer NVagner, mij langer had lastig gevallen, had ik hem moeten neerschieteu NVagner liet daarop fiets en rugzak liggen en trachtte de te lefonische leiding te verbreken, om zoo doende het bekend worden van zijn be raamde moordpartij te vertragen en zelf tijd tot ontsnappen le winnen. Hij bleek echter zijn krachten over schat te hebben. Ilij kon niet in de paal klimmen en zou met het inslaan van pinnen le veel tijd verloren hebben. Daar aldus het doorvijlen van den draad hem mislukte, kon naderhand Mühlhauscn een naburige plaats le hulp roepen en was hem de terugweg afgesneden, daar over den weg, dien hij daartoe te nemen had, de brandweer moest komen. Men herinnert zich, hoe NVagner be gon, met deze plaats op verscheiden pun ten in brand te steken en tot dc revol ver zijn loevlucht nam, toen bij des wege achtervolgd werd. Het bovenvermelde maakte het noodig, dal NVagner zoo spoedig mogelijk zijn plan volvoerde, als hij le rechter tijd nog wilde ontsnappen 'langs een weg, die hem vrij bleef. Op hoe doortrapte wijze NVagner zijn plan had voorbereid, blijkt ook daaruit dat hij reeds ongeveer een jaar geleden le Degerloch zijn pistool probeerde op de schietbaan Nog zei NVagner, dal als hem hel ongeluk niet had getroffen, dal hij in zijn opgewonden toestand le Mühlhauscn beide pislolen afgeschoten had,hem het plan, om ook in do naburige plaats Eglosheim le gaan moorden, gelukt zou zijn EEN ZEDENZAAK. Een schandelijk feil is te Breslau ont dekt. De jiolilie deed daar onlangs een badin richting sluiten, waar schoolmeisjes met hoeren bedenkelijke ontmoetingen had den. Twee en zeventig meisjes van tien tot dertien jaar bezochten die inrichting geregeld cn bedreven in tegenwoordig heid van officieren, architecten en koop lieden daden, waarvan enkele fotografieën nauwkeurig het onzedelijk karakter vast stellen. De ouders waren van het gedrag hunner dochters op de hoogte on moe digden deze ontmoetingen zelTs aan Veertien personen zijn gearresteerd Volgens de „Temps" took Duilsche bladen maken van dit schandaal melding) hebben niet minder dan 8 mensclien de hand aan zich zelf geslagen. Onder deze laatste treft men een officier, een politic-ambte naar cn den eigenaar van de badinrich ting aan. VARIA. HET AANTAL STEUREN IN HET HEELAL. Hel is een bekend feit, dat hel aantal zichtbare sterren toeneemt met de kraclit van den gebruikten kijker cn dat de vaste sterren, die men op die wijze waarneemt, zonder uitzondering uit zich zelf licht gevende zonnen zijn evenals de onze. Hoe veel donkere bij-planelen er kunnen zijn. blijft ons geheel en al verborgen, docii hel bestaan van satellieten is be wezen. Naar men weel worden de sterren naar hun lichlkracht in klassen ingedeeld- de lichtste zijn van de eerste, diegene, welke men nog juist met liet blooto oog kan onderscheiden, van de zesde grootte. Met de zevende grootLe beginnen de teiesco- pisclie sterren, wier aantal toenemend grooter wordt, hoe sterkere optische hulpmiddelen men te baal neemt. De grootste op hel oogenblik beslaande verrekijker met glazen lenZcn, nl. de '10-duims Yerkes-refraclor, reikt tol aan sterren van de 17de grootte, de 60-duims spiegel-telescoop op Mount NV'ilson tot aan die van dc 18de, en dc lionderd- duims telescoop, die op het oogenblik vervaardigd wordt, zal, naar verwacht wordt, dc onderzoekers in staal stellen, ook sterren van de 19de grootte waar te nemen. Uil dé tellingen der sterren van dc eerste lot dc negende grootte en uit schallingen van de hoeveelheid der ster ren op gedeelten van hel hemelgewelf heeft men opgemaakt, dal door elkaar hel veelvuldig voorkomen van sterren binnen bepaalde grenzen vermeerdert, terwijl de helderheid afneemt. Deze gevolgtrekkingen blijven echter onzeker. Misschien is wat hier vooraf ging en volgt verscheiden lezers bekend: men weet immers dat een landgenoot, dé Groningsclie lioogleeraar Kapleijn zich'op dit gebied eeu wereldnaam liceft ver-, worvcn. In de „Köln. Ztg." lezen we, dal pro fessor von Seeliger iu München bevond, dat over den geheelen hemel ongeveer 27 millioen zichtbare vaste sterren ver spreid zijn en op grond van bepaalde een voudige berekeningen kwam hij lol de gevolgtrekking dat het gelicele aantal sterren tusschen 41 en 64 miljoen kan bedragen. In de grootste kijkers zijn op verre na niet zoo veel sterren zichtbaar als op de plaat van de fotografische te lescoop: op deze verschijnen dus dc ster ren, die geen menschelijk oog ooit aan den hemel heeft gezien. Aan de fotografische opname van den heelen sterrenhemel nemen 18 observa toria met geheel gelijke toestellen deel. Twee verschillende opnamen worden ge maakt een, terwijl de gevoelige plaat vijf minuten aan het licht wordt blootge steld, waardoor sterren lot aan de 11de grootte worden weergegeven en een an dere, waarbij dc plaat gedurende een uur wordt belicht, waardoor sterren tol aan de 13de grootte-klasse behouden blij ven Voor deze dubbele opname zijn 20 626 plalen noodig. Men gelooft, dat hel totaal aantal sterren tol aan dc 13de grootte ongeveer 30 000 000 zal bedra gen. Met grootere instrumenten cn bij langercn belichtingstijd blijkt het ster- renaantal nog grooter. De hoog gelegen sterrenwacht in Are- guipa (Peru) heeft op enkele gevoelige platen tot 400.000 sterren weten te bren gen. Iioe ver deze vermeerdering der sterren met dc toenemende grootte der toestellen en den belichtingsduur zal gaan, weet op het oogenblik niemand. Men vermoedt echter, dat deze tot aan de 20ste grootte-klasse zal gaan. De voor enkele jaren gestorven sterren kundige Newcomb heeft aldus zijn be vindingen samengevat: als men met een straal, die 200.000 maal zoo groot is als de afstand van de aarde tot de zon, een hol denkt beschreven, dan bevindt zich gemiddeld in de ruimte, die aclit' van deze bollen innemen, slechts één enkele vaste ster. De slcrrenmassa, die wij als heelal aanduiden, is in haar uitbreiding beperkt. Naar male men de uiterste grenzen na dert, worden de sterren waarschijnlijk schaarscher. Om de ruimte tot aan de grens van liet heelal te doorloopen, heeR de lichtstraal ongeveer 3000 jaar noodig Deze afstand bedraagt ongeveer 30.000 biljoen K M In de richting van den melk weg is volgens den Duitsclien inzender de uitbreiding van het heelal grooter daa in dc (loodrecht daarop slaande Het gelieele aantal sterren van het heelal moet op honderden miljoenen worden geschat, de donkere massa's inbegrepen. Volgens berekeningen van den sterren kundigen Turker is het waarschijnlijk dat in de groote telescopen op icderen vier kanten graad van den hemel gemiddeld 1000 sterren zichtbaar worden. Dat maakt 40.000 in 't geheel, waarbij de 17de grooltenklasse als grens wordt aangenomen, met dien verstande, dal deze zelf meclelt Dezelfde astronoom meent echter, dal men overeenkomstig de fotografische opnamen nog liet bestaan van sterren van de 20ste grootte moet aannemen en dal hun totaal aantal op 100 miljoen kan worden gesteld De vraag, ot builen deze ontzaglijke sterrenmassa nog andere van dezelfde grootte in hel wereldruim voorkomen, is niet met eenige zekerheid le beantwoor den Hel is mogelijk, zeker is slechts, dut het aantal sterren begrensd moet zijn, reeds daarom, dat hel oneindige, zooals Gausz zich uitdrukte, slechts als het eeuwig onvoltooide kan worden opgevat. Hoe liet ook echter daarmee mogo istaan, toch mag men vaststellen, dat niet zoozeer de grootte van het heelal en het aantal wereldlichamen den geest van den onderzoeker benauwen als wel de vraag, hoe het komt, dat er in 'I algemeen zoo iels als het heelal beslaat in plaats van hel volstrekte Niels. De „Kölnische Zeitung" voegt hieraan toe, dat 'de diepste denkers daarbij tot de slotsom zijn gekomen, dat deze wereldor de op voor ons onbegrijpelijke wijze met een Geest van buitengewoon groot schep pingsvermogen moet zijn verbonden, omtrent welken wij door middel van on derzoek niets nauwkeurigs te weten kun nen kómen DE BESMETTING DER PEST. Indertijd is melding gemaakt van de ont dekking, door professor Dumbar gedaan, ten aanzien van de verspreiding der be smetting van de pest. Deze Duitsche pro fessor, die ook eenigen tijd in het Ma- Iangsche vertoefde en daar zijn onder zoekingen voortzette heeft In het lichaam van pestlijders, naast de pestbacil, ook schimmels aangetrofefn Diezelfde organismen vond hij op rijst en andere voedingsgewassen. De ontdekker was van mcening, dat die schimmels hij de verspreiding der besmetting een rot speelden en dacht aan de mogelijkheid, dat de pestbacil wellicht uit die schim mel zou zijn voortgekomen. De Indische medici stonden zeer scep tisch tegenover de ontdekking, welke een gehcclc omwenteling in de bacteriologie ten gevolge zou hebben gehad. Ook ten aanzien der pestbeslrijding zou de ont dekking indien de hypothese werd bevestigd - zeer groote gevolgen hebben gehad, daar men tot dusver allepn de vloo als overbrenging der besmetting be schouwde. Prof. Dunibar keerde weer naar Ham burg lerug, en dr. Pijl (bacterioloog) zette de proefnemingen met de schimmels voort. Dc „N. Soer. Crt." kan nu mcdedeelen dat die proefnemingen eenig verband tus schen bacil en schimmel niet hebben aan getoond. De verwachtingen, door den ont dekker gekoesterd, zijn dus niet verwe zenlijkt Stoomdrukkerij Firma D.. G KrÖBetr I& Middelburg. j

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6