MIDDELBVMSCHECOFRAIT. i5ü' Jaargang. liM 8 Dinsdag 23 September. Dit Stad en Provincie. Kerknieuws. Kunst en WeiensGbappen Rechtzaken. Ingezonden Mededeelingen. leger en Floot. Ferscltllientïs Sericten, I* 225. Deze courant verachijnfc dagelijks, met nitzonderiig van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voer alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór cón uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. 1>E LA NAB Az., Tfi.Z. Voorburgwal 266. Amsterdam. deze courant behoort esn Zij. die zich thans op ons blad abonneercn, ontvangen de nummers tot 1 October gratis. Uit Middelburg. Hedenmiddag had onder groote belang stelling op de alg begraafplaats alhier de ter-aarde-bestelling plaats van het stof felijk overschot van wijlen W. A. graaf van Lynden, in leven kamerheer in bui tengewonen dienst van H M. de Konin gin, oud-lid van Ged Staten van Zeeland, oud-burgenieester van ICoudekerke enz. H M. de Koningin had zicli laten ver tegenwoordigen door haren kamerheer i. b. d jhr. mr. A van Reigersberg tVersluijs. Voorts werden op de begraafplaats op gemerkt de Commissaris der Koningin in deze provincie, de griffier der Staten eh de leden van Ged Staten Blum, de Casembroot en Sprenger, de burgemees ter van Koudekerke, wethouder Kramer, de secretaris en ontvanger dier gemeente, de burgemeester en secretaris der ge meente Middelburg, eenige predikanten en tal van bestuursleden en commissaris sen van vereenigingen en lichamen waar van graaf van Lynden eertijds deel uit maakte Op verzoek der familie werd aan het graf niet gesproken. Een broer van den overledene A. J H. baron van Lynden, gep. kolonel der artillerie te Haarlem, verzocht den vertegenwoordiger van de Koningin aan H. M. den dank der familie over te brengen. Voorts dankte baron van Lynden den Commissaris der Koningin voor zijn te genwoordigheid als vertegenwoordiger van Ged. Staten, de aanwezige familie leden en de overige belangstellenden. Omtrent de afkeuring gisteren van een gedeelte van het Argentijnsch vleesch, Let we ik was ingevoerd uit Breda, en be-j stemd voor 't garnizoen, vernamen we nog dat heden morgen door de keurmees ters m de kazerne het overige vleesch, den tweede maal is nagezien en bevonden dat dit zoo'n aanmerkelijke verandering had ondergaan dat zij het noodig oor deelden het aan de consumptie te ontrek ken enhjel doen vervoeren (naar het ;keur- lokaal van waar het verder onder toe- .zicht der politie zal begraven worden Uit Walcheren. Op de vergadering van de vereeniging 't Groene Kruis te Arneinuiden! bleek, dal hel aantal leden steeds stij gende is Op 1 Januari 1913 bedroeg het aantal leden 235 tegen 221 't vorige jaar. Door den aankoop van meer verplegings- artitelen ts het magazijn te klein ge worden, vandaar, dat naar een groolere ruimte moest worden omgezien. De maga zijnbode bood, tot berging van ledikanten, ruststoelen, enz*. een pand aan, waar voor f 10 huur 'sjaars betaald moest worden. De aanwezige leden konden hier mede accoord gaan. Voorts werd besloten een brancard aan te koopen. Ze was op 't stadhuis tentoongesteld en bleek aan de leden zeer te voldoen, zoodat ze werd aangekocht. Ook nog meerdere tentoongestelde artikelen werden aange kocht De kas mag zich in een goeden toestand verheugen, zoodat aan alle aanvragen om hulp kon voldaan worden. De vereeniging is thans in 't bezit van een uitgebreide verzameling artikelen, die door den ma- gazajnhode in een zeer netten toestand worden gehouden. Jn de Maandag gehouden vergadering van den raad van N. en St J o o s 1 a n d werd door den voorzitter den heer A. van Waarde, mededeeling gedaan dat hij door H M de Koningin opnieuw is herbe noemd tot burgemeester met ingang van heden. Met deze herbenoeming werd hij door allen hartelijk geluk gcwenscht. Op een ingekomen verzoek van dr. M. G N. Ie Heux, om voor rekening der ge- gemeente in zijne woning, wat eigendom der gemeente is, gasleiding te mogen aanleggen, werd besloten hem f 25 te verleenen als tegemoetkoming in die Mededeeling wérd gedaan, dat de vas te arbeider zijn ontslag aanvraagt tegen 1 Nov as. Hierover zal later worden beslist. Maandagavond bracht hel fanfarekorps „Oefening na den Arbeid" te Nieuw en St. Joosland een serenade met fak kellicht aan den heer A. van Waarde, eere-voorzitter van dat korps, naar aan leiding van zijne herbenoeming als bur gemeester dier gemeente Als gewoonlijk bracht een en ander vee^ menschen op de been Maandagavond hield de vereeniging voor vrouwenkiesrecht een openbare ver gadering in het café „Centraal" te K o u- de kerke. Een flink aantal vrouwen en mannen was opgekomen. Jonkvrouwe S. W. A. Wichers van Amsterdam opende de vergadering met een woord van welkom aan de velen die aan den oproep gehoor hadden gegeven en gaf daarna het woord aan mevrouw de Vries—v. d. Reijden uit Ginneken, die de vrouw besprak uit de oude tijden Op spreeksters rede volgde een warm ap plaus Hierna sprak freule Wichers, die zich niet minder als een aangename spreekster deed kennen. Mejuffrouw C. S. Groot van Rotterdam, als „Marijtje de Noordhollandsche boerin" uit Broek en Waterland, wist de plooi van de stroefste gezichten weg te tooveren en een gulle lach te voorschijn doen komen. Herhaal delijk zaten de aanwezigen te schudden van het lachen Van debat werd geen gebruik gemaakt. Bij de sluiting door freule Wichers, kon met genoegen door haar melding worden gemaakt dat eenige leden hier tot de vereeniging waren toegetreden. Zij sprak de hoop uit dat binnen niet al te lang tijdsverloop te Koudekerke een afdecling der vereeniging voor vrou- menkiesreclit mag worden opgericht. Spreekster dankte de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor en de spreeksters voor het gesprokene, waarna de vergader den in opgewekte stemming te kwart voor, 10 huiswaarts keerden. Werd op de vergadering 2 Sept. daar toe bijeen geroepen tot het houden van een onafhankelijkheidsfeest te Westka- pelle, besloten een dergelijk feest te houden op Woensdag 24 Sept., dit feest zal volgens later besluit gevierd worden op Vrijdag a.s. 26 Sept. De feestcommis sie zal, dank den steun van de meeste in gezetenen en ook van enkelen daarbuiten een mooi programma kunnen uitvoeren. De heer Heuker uit Middelburg heeft ook voor de schoolkinderen alhier een groot aantal fleschjes limonade toegezegd. Het feest zal opgeluisterd worden door het fanfarekorps „Oefening kweekt Kunst" en het zangezelschap „Volhar ding". Jammer, dat het bestuur van de Christelijke school geen vrijheid heeft ge vonden, dat ook de kinderen van die school aan het nationale feest zullen deel nemen. Eveneens heeft de Christelijke zangver- eeniging haar medemerking ontzegd. Uit Zuid-Beveland. In de Goesche bladen komt een gelijkluidende meedeeling voor over het daar te voeren onafhankelijkheidsfeest. Onze berichtgever meldt ons dat die van den comité-secretaris afkomstige mee deeling hem niet gezonden is, zoodat hij onze lezers niet kon inlichten Ook wij zelf ontvingen niets, hoewel het toch be kend mag zijn, dat ons blad aan het Goe sche nieuws de vereischte aandacht schenkt. Dit voorbij gaan vau ons blad is te zonderlinger omdat, zooals onze corres pondent opmerkt, de betrokken functio naris niet geheel vreemd is aan journalis- tieken arbeid Maandagavond hield de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht te Goes een openbare vergadering waarin de dames mevr Bergsma—Bergsma van Zoulelande en mevr. Thiel—Wehrbein van Haarlem als spreeksters optraden Waar deze dames, ook te Veere en te Middelburg zullen spreken zullen wij ons bepalen tot een korte mededeeling. Mevrouw Bergsma bracht in haar in leiding van liet onderwerp in herinnering de mooie Junidagen, waarna de wederop leving der liberale beginselen zoo heerlijk is gezien in Zeeland, in Walcheren en het zuideneiland Zuid-Beveland, en waar in ook geestdrift is betoond voor de op lossing van het vraagstuk van vrouwen kiesrecht in deze zin dat vrouwenkies recht noodig en nuttig is. Breedvoerig werd vervolgens door spr. de vraag beantwoordwaarom is het vrouwenkiesrecht noodig en nuttig? Mevrouw Thiel behandelde het onder werp: „De vrouw in het gezin en in de maatschappij". Zij gaf een historisch overzicht, wees op de wijziging in den werkkring der vrouwen door de moderne techniek, op het gebruiken der vrouwen als arbeidskracht in de fabriek en in de afbeulende huisindustrie en noemde het vreemd dat waar in de huishouding van het gezin vader en moeder samen over leggen en handelen, in de huishouding van den staat haar medewerking is uitge sloten. Mevrouw Hoevenaar van AerdenhouL bij Haarlem, die deze vergadering leidde, sloot haar met een opwekkend woord tot deelneming aan het streven voor de ver eeniging voor vrouwenkiesrecht. De opkomst was niet zeer groot wat trouwens in Goes geen zeldzaam ver schijnsel is, wanneer politieke spreek beurten verricht worden, behalve in de stembusdagen, blijven de menschen ge regeld kalm thuis en laten anderen voor zich luisteren eb van belangstelling blij ken geven. Uit T h o 1 e n. Tol lieden werden te T h o 1 e n 2 loka len van de openbare 1. school uitsluitend gebezegd voor de rijksnormaallessen. Daar wegens toelating van kinderen van 51/2 jaar tot zes jaar het aantal klassen der o. 1. school is uitgebreid met één, zal enkele uren per week de R. N L. gehou den worden 111 het gebouwtje voor afzon dering van lijders aan besmettelijke ziek ten De heer M. den Engelsman, Mathz. te Oud-Vosscmeer is benoemd tot ambtenaar bij 's Rijksdirecte belastin gen en hem is als standplaats aangewezen Lemmerveld. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. De Zondag te St. J a 11 s t e e n gehou den onafhankelijkheidsfeesten, liepen, on danks het minder aangename weer goed van stapel. Vele vreemdelingen kwamen de gemeente met een bezoek vereeren. Nadat de ter opluistering aangezochte mu ziekgezelschappen „Harmonie" en „Vlijt en Volharding" van Hulst, het muziekge zelschap van Clinge (Z.) en „de Albrechts- vrienden" van Clinge (B.) alsmede het Fanfaregezelschap „Opwaarts" van St. Jansleen zich in den optocht voor het gemeentehuis (waar intusschen de bur gemeester een feestrede hield, en de eerewijn werd aangeboden) hadden gefor meerd, en eenige nummers hadden ten- gehoore gebracht zette de stoet zich in beweging, langs de Hoofdstraat, richting Kapelleburg, terug Hoofdstraat, Wilhel- minastraat en terug Gemeentehuis, waar de isloet wederom werd ontbonden, en werden door elk der deelnemende gezel schappen resp. eenige nummers op de kiosk gespeeld Na afloop daarvan namen de volksspelen, bestaande inmastklimmen zakloopen, tonloopen, enz. een aanvang, waarmede menig bezoeker zich aange naam amuseerde 's Avonds gaf het mu ziekgezelschap „Harmonie" een prachtig geslaagd concert op de versierde kiosk Jammer dat de regen de zoo kwistig aan gebrachte guirlandes, groen, bloemen en lampionsversiering zoo ontredderde, vaarmede ook de verlichting zeer in des orde werd gebracht. Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D. In den nacht van Zondag op Maandag waren uit de weide van den landbouwer Jac. Lalco, tc Breskens drie paarden uitgebroken, Dit werd door hem Maandag middag circa 4 uur ontdekt, na de hulp van den gemeenteveldwachter met zijn politiehond „Prins" le hebben ingeroe pen, is het hem mogen gelukken zijn drie deserteurs een half uur verder onder de de gemeente Groede, terug te vinden in de weide van den landbouwer Becu-Ver- hage, alwaar zij rustig liepen te grazen De inwendig vernieuwde kerk der Ned. Herv Gem. te Kloetinge is Zon dag onder veel belangstelling weer in ge bruik genomen. Aan den ingang van liet schip der kerk is in den muur een ge denksteen geplaatst ter herinnering van het feit. Ned. Herv. Kerk Berocpem te Berkhout, Enklaar te Hekelingen; te Aalburg en Heesbeen H. A. Heije te Renkum. Geref. Kerken. Aangcnom e 11 naar 's-Herlogenbosch T. Gcrber te Winsum (Gr.); naai' Bun schoten en Spakenburg (A), P. H. de Jon ge te Sleeuwijk; naar Kielwindeweer (2e maal), C. W. de Vries te Oldeboorn. Bedankt voor Klundert W. Veder te Zwolle; voor Nunspeet W H. Oosten te Scheveningenvoor Doesburg, C. J Wic- lenga le Ruhrort Christ. Geref. Kerk. Bedankt voor Zaandam L de Bruij- 11e te Bunschoten. Doopsgez. Gemeente. Aangonomen naar Medemblik Joh. M. Erkelcns te Stavoren. Ned. Israël. Kerk. Tot godsdienstonderwijzer en voorzan ger te Monnikendam is benoemd A. Frank te Amsterdam Het bestuur der zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" alhier deelt mee, dat voor het eerste concert in studie wordt genomen o.a. Cherubini, Requiem C Moll. F. Gernsheim, Der Zau- bermantel, waarvan de uitvoering zal plaats hebben op Dinsdag 9 December 1913. Soliste Mej F. de Ligt, Sopraan. Op het tweede concert, dat vastgesteld is op Dinsdag 10 Maart 1914 zal uitge voerd worden J. Bach, Johannes Passion Solisten zullen zijn Mej A Claessen, Sopraan, mejonkvrouw J Repelaer van Driel, alt, de heer G. A. Walter, tenor, en de heer Th Denijs, bas. Voor het derde concert, te geven op Dinsdag 12 Mei 1913 is het programma nog niet vastgesteld. Het concert ter gelegenheid van liet te 's-Gravenhagc gehouden Pharmaceu- lisch Congres op Zaterdag laatstleden in het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap door de Rotterdamsche stafmuziek gegeven, werd geopend met Morks' Feestmarsch „Nos Jungit Pharmacia" In ons blad van 1.1. Donderdag ver meldden wc, hoe de Nederl Operaver- eeniging een uitnoodiging rondzond tot deelneming in een waarborgfonds van f 15 tot f 16.000, dat de opvoering mo gelijk zal maliën van de opera „Agnele", tekst van mevrouw G. van Uildriks, mu ziek van Julius Röntgen. Het hoofdbestuur dezer Vereeniging verzoekt ons thans bekend te maken, dat het noodig is dezer dagen een beslissing te nemen omtrent de voorgenomen op voeringen van „Agnete" in Januari aan staande en vertrouwt, dat de ontvangers der daarop betrekking hebbende circu laire door hun antwoord te zerden, voor zoover zulks althans nog niet geschiedde, het daartoe in de gelegenheid zullen wil len stellen Hoogc Baad Gisteren is behandeld het cassatiebe roep van den officier van justitie bij dc rechtbank te Middelburg, tegen het ontslag van rechtsvervolging van P. T., arbeider te Oostkapelle, terzake van het pogingen aanwenden om wild te bemach tigen door middel van klemmen. De ge- requireerdc had zich beroepen op het bezit van een buitengewone machtiging om wild met klemmen te vangen Daartegen voerde de officier van justi tie bij memorie aan, dat daar art 25 der Jachtwet het bezigen van klemmen ver biedt, de minister niet bevoegd is, krach tens art 26 dier wet het bemachtigen van wild_ door zoodanig verboden middel toe le staan. De adv.-gen. mr. Ledeboer achtte ech ter op grond van de geschiedenis der Jachtwet de beslissing van de rechtbank juist en concludeerde tot verwerping van liet beroep. Uitspraak 20 October. N. R. C don Engelsman, M P. Riedijk, II. Alvers, P. Barenlscn, C. van der Plank, P. Klijs, W. Adriaansen, A. J van de Kerkhof, P J Kloosterman, J. Heemskerk, W. Gil- lissc, E. F. J. van den Bossche. J. F. G, van Riet, P. van de Gruijter, L. de Kok en P. Eversdijk. De Manoeuvres Gisteren heeft de tweede divisie te Deventer overnacht. De overheid boodl den troepen in den schouwburg een feest avond aan. Van de vliegers kon Bakker, wegens motordefect niet opstijgen. Van Ileijst keerde vrij spoedig naar Mitlingen terug Van Steijn, die vrij laat uit Soesterberg was vertrokken, vloog op een hoogte van 800 M tot Holten; daar toen zijn motor eu toestel met ij s overdekt waren was hij gedwongen terug le lteeren Van Meel bracht liet er het beste af. Van Steijn had luit. Versteegh. van Meel luit Hofstee als waarnemer. SPORT. Een 1 u c li t-J a 11-p 1 e z i e r. Te Hendon heeft, Lodewijk Noel met een vliegmachine van Engelsch maaksel een tocht gemaald en een wereld-record gevestigd, doordat hij gedurende 17 mi nuten 35 seconden ünei 7 passagiers vloog Het gewicht van den aviateur en dei- passagiers bedroeg 1.134 pond. Een opvolger van Pégoud Wc hebben gisteren gemeld, dat de koene vlieger Pégoud weer liet vliegveld voor zijn uiteenzettingen met lichtbeelden in de „Frolies Bergères" verwisseld heeft Inmiddels heeft hij school gemaakt. Een zekere Clianteloup heeft op een tweedekker de proef hernieuwd, welke Pégoud op een eendekker gedaan heeft: en nog doet. Uit deze proef bleek, dat ook een tweedekker zich tijdens den val uit zijn omgekantelden toestand kan herstel len, als de bestuurder zijn koelbloedig heid bewaart. Zenuwpijnen en hoofdpijnen. Terstond verlichting door een prachtig middel! Over de zorg voor de gezondheid Ho pend, dat eenige arme lijders hieruit voor zich nut kunnen trekken, geef ik open lijk het middel bekend, dat mij van mijne chronische pijnen in de ledematen en mijne ondragelijke hoofdpijn genas Het zijn Kephaldol-Tablelten, die in iedere apotheek en drogerij te krijgen zijn. Het is het beste, wanneer men er twee ge lijk neemt, waardoor men dan oogenblik- kelijk verlichting voelt. Daarna nog om het uur nog een tablet genomen, brengt volkomen genezing. Voor mij was het een een groote verrassing op zoo eenvoudige manier genezing te vinden. Voorzooveel ik weet, komt het middel oorspronkelijk van eenen beroemden zenuwdokter Eeni ge vrienden van mij, die aan spit aan den rug, Ischias, Rheumatiek en influenza lijdtlen, zeiden mij, dat het hun even goed geholpen had en dat zij niet graag zon der dat preparaat mochten zijn. Ik geef U de verzekering dat het zulke pijnen in ieder geval overwint. Mij heeft het tot nu toe nooit in den steek gelaten. Mei ingang van 25 September a.s wor den van het lie bataljon 14e regiment infanterie te Middelburg de onderstaande milicien-korporaals bevorderd lot mili cien-sergeant A. Bossclaar, J. (j. E. Vroegop, D. de Vlieger, A. Dommisse, A. de Leeuw, J. G. Vis, B. Duvekot, C. J. H. Verhagen, H. De gewone audiëntie van den minis ter van landbouw, nijverheid en handel zal Woensdag a s. niet plaats hebben, die van den minister van oorlog Donder dag a.s niet en die van den mïuisler van buitenlandsche zaken en van den minister van marine Vrijdag a. s. niet. Onder het bioscooppersoneel te Rot terdam heeft zich een comité van ver weer gevormd tegen de verordening op het bezoek van kinderen aan bioscoop voorstellingen ,die onlangs door den raad is vastgesteld Een vlugschrift noemt de verordening hel doodvonnis over de einematograaf. Zaterdagmiddag 4 uur is te Roller- dam aangekomen het s.s. „Ruddam" van Cursau en Algiers Het s.s. kreeg ligplaats aan paal II. in de Maashaven. Drie dagen na het vertrek van het schip uit Cursau was daar cholera uitgebroken De kapi-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1