MIDDELBÜRGSCHE 01 RUT. 15ö° Jaargang. iyt8 Zaterdag 20 September. Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. TAMINIAU's JAM de BESTE. Rechtzaken. Landlionw. 8*. 223. Deze courant verschijnt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland irancopp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentil'n a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood-^en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel'meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bnreau A. DE IjA SAK Az., Sl.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Dit nummer bestaat uit twee bladen e sen Kinderblad. GEKSTE BLAD. Zij, dfe zich thans op ons blad abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 October gratis. TWEEDE KAMER. De M a r i n e-b egrooting. Blijkens de Memorie van toelichting tot de thans verschenen marinebegrooting worden, in verband met den korten tijd van voorbereiding tusschen het optreden van den Minister van Marine en de in diening van deze begrooting, slechts de noodige gelden aangevraagd voor de voortzetting van den bouw en voor vol tooiing der schepen en vaartuigen, welke reeds in aanbouw zijn. In het geheel wordt voor aanbouw van drijvend materieel gevraagd een be drag van f2 778.476. Voor den afbouw der drie pantser- booten, die in 1913 verwacht werd, is een laatste termijn voor 1914 aange vraagd, daar tengevolge van tegenspoed ondervonden door de fabrikanten der verbrandingsmotoren de afbouw niet ge reed kwam. Die onderzeebooten VI cn VII zijn in bouw gegeven bij de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen en de Maatschappij „Fijenoord" te Rotter dam. In aansluiting met hetgeen bij de be handeling van de marinebegrooting voor het loopende dienstjaar werd vermeld omtrent de 300-tons torpedobooten, kan thans worden medegedeeld dat voor een viertal dezer booten werd gecontracteerd met de „Vulcanwerft" te Stettin. Deze vaartuigen zullen worden voortbewogen door turbines, terwijl van elke boot één der drie stoomketels zal worden ingericht ▼oor uitsluitend gebruik van vloeibare brandstof. Aangezien het hier geldt een proef met een soort van voortbewegings werktuigen, waaromtrent in Nederland tot nu toe geen ervaring werd opgedaan, werd tot aanbouw in het buitenland be sloten. De 4 andere booten zullen worden aan gebouwd bij de Maatschappij „De Schel de" en te Fijenoord; deze booten zullen voorzien worden van zuigermachines, ter wijl ook op deze booten één ketel g« stookt zal worden uitsluitend met vloei bare brandstof. Een reorganisatie van het machinis ten-personeel, behoorende tot den ma rine-stoomvaartdienst, zal aan de orde behooren te worden gesteld. Het komt niet gewenscht voor om tot stichting van een afzonderlijken mari- nevliegdienst over te gaan. Doch wel zal ook bij de marine practische er varing moeten worden opgedaan. Bij deze begrooting worden de gelden (f 30.000) aangevraagd om een eersten 6tap in die richting te doen Het ligt in de bedoeling één instructie vliegtuig aan te schaffen met daarvoor benoodigde loods, ten einde in het vlieg kamp te Soesterberg zeeofficieren te oefenen, om bij voldoende ervaring met dit vliegtuig ook verkenningsdiensten van af de kust naaf zee te doen verrichten, ën hieruit te kunnen besluiten welke ëischen aan marine-vliegtuigen voor daad werkelijk gebruik zullen zijn te stellen. INGETROKKEN WETSONTWERPEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ingetrokken de wetsont werpen lo. betreffende de organisatie van de- rijksverzekeringsbank; 2e houdende bepalingen betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij en 3o. tot aanvulling van het Xde hoofdstuk der staatsbegroo- ting voor 1907 (Werkloosheidverzeke- riugj ELST BIJ ARNHEÜ. noodig van den afgetreden minister van justitie ad interim mr Heemskerk, welke haar echter werd onthouden. ONTWERP-ADMINISTRATIEVE RECHTSPRAAK. Am het Wkbl. v de Burg. Administra tie wordt meegedeeld, dat de commissie van voorbereiding voor de administratieve rechtspraak aan het niet-uilbrengen van haar verslag over het ontwerp-administra- tieve rechtspraak geen schuld heeft. De commissie had daartoe de medewerking BINNEXSCHEEPVAARTCONGRES. To Amsterdam werd gisteren hel eerste Nederlandsche binnenscheepvaartcongres geopend, dat georganiseerd is door de afd. Amsterdam van „Schuttevaer". Voor zitter is de heer J. J. van Capelle, eere voorzitter mr. H. Smeenge. De regeering was vertegenwoordigd door den heer A. D. Muller hoofdinspecteur van de scheep vaart. In zijn openingsrede wees de heer van Capelle op de belangrijkheid vanhetbin- nenschipperij-bedrij f De gezamenlijke waarde van onze bin nenvloot mag op 80 millioen gulden wor den geschat, het aantal personen, dat di rect hun bestaan bij het schippersbedrijf vindt, is reeds tot 166 duizend geslegen. Het goederenvervoer is van 1890—1910 langs de verschillende sluizen, bruggen enz. meer dan verdubbeld, op sommige plaatsen -meer dan vervijfvoudigd. Te Hansweert steeg het van 3 millioen ton in 1890 tot meer dan 13i/a millioen ton in 1910, voor Lobith zijn die cijfers 8 en 45 millioen. Van het geheele vervoer door ons land gaat negen tiende per schip en een tiende pers poor. De opbrengst van haven en kanaal- gelden was in 1910 f 1.871.000, deschip- per, die een vaartuig bezit, voor de vaart door ons geheele land geschikt, betaalt jaarlijks f 500 k i 600 sluisgeld, bruggeld enz. De schepen worden steeds grooter er zijn er reeds wier lengte de hoogte van den Utrechtschen dom met 12 M. overtreft motorkracht wordt steeds meer toegepast. Spr. betreurde in dit verband, dat de vaarwegen in het Noorden en Oosten des lands rzich niet bij den groei van het scheepvaartbedrijf hebben aangesloten, waaronder niet alleen de scheepvaart, doch vooral ook de handel te lijden heeft. De heer mr. A. van Daalen te Benne- kom besprak daarna de wenschelijklieid van het tot standkomen van een kanaal door de Geldersche vallei, dat behalve plaatselijke belangen ook het belang van Amsterdam ten goede zal komen, door deze stad 60 K.M. dichter bij den Rijn te brengen en bovendien door het Mer- wedekanaal te ontlasten; de heer Vlieger behandelde hetzelfde onderwerp. De heer Ter Kuile besprak „Kanalen door Twente", een toekomstdroom over een groot scheepvaarlkanaal naar En schedé. In de middagvergadering drong de heer P. J Tjeerda van W'orkum aan op een vluchlliaven, tevens doorvaarthaven op de Westkust van Friesland en behandelde de ingenieur B. Sephan „verbrandings motoren bij de binnenvaart" waarin hij wees op de gelegenheid tot het doen onderzoeken van nieuwe motoren aan de Technische Hoogeschool. De heer van Capelle, die oud-lid is van de staatscommissie voor de binnen- schipperij leverde daarop een krachtig pleidooi voor staatstoezicht op de bin nenschepen en de binnenscheepvaart en drong tevens aan op vakonderwijs voor de schippers. De heer Bergmann wil voor deze den steun van assuradeuren inroepen en ook j de binnenschepen van certificaten voor zien. Bovendien acht hij een raad voor de binnenscheepvaart, die de ongelukken van beteekenis behandelt gewenscht Na nog eenige discussie diende mr. van Nieukerken ten slotte een motie in om de wenschelijklieid uit te spreken van een geregeld ambtelijk toezicht op de binnen scheepvaart, met voorziening in de be langen van de door zulk een regeling getroffenen. (Hieronder moeten b.v. wor den verstaan eigenaars van afgekeurde schepen). Deze motie zal in de vergadering van heden worden behandeld. UNIE-LIBERALE KAMERCLUB. De nieuwe Ct. verneemt, dat mr. Th. H. de Meester den heer II Goeman Bor- gesius zal opvolgen als leider van de Liberale Unie-club Mr. KOLKMAN. Volgens den Haagschcn correspondent van „de Tijd" heeft mr Kolkman wel voor de hem aangeboden Eerste Kamer- candidatuur voor Overijsel bedankt, maar zou hem niets aangenamer zijn dan in de Tweede Kamer zijn financieel beleid te verdedigen Maar hij wil niet dat eenig zittend lid zijn zetel zou beschik baar stellen. DE VRIJZ.-DEM. BOND. De Vrijzinnig-democratische Bond zal zijn gewone jaarlijksche algemeene ver gadering houden op 15 en 16 November. NEDERLAND EN AMERIKA. Door de „Albany Institute and Histo rical and Art Society" is gister een ge denkplaat onthuld in het gebouw van de Landsdrukkerij op den Fluweelen Burg wal in Den Haag Op deze plaats stond hel gebouw waar de eerste Amerikaansche gezant John Adams zich in 1780 vestigde, en waar tot 1839 het Amerikaansche gezantschap ge vestigd bleef. Dr. Wm. Elliot Griffis uit Ithaca voerde het woord namens liet Institute Een jonge dame, geboortig uit Kentucky, een staat waarin veel Holtandsche zeden over zijn, mej. Marion Elise Ulbricht, ver wijderde den doek van de bronzen plaat, waarop de wapens staan van Albany, van den staat New-York, van 's Gravenhage en Nederland en welke voorts het volgende inschrift duidelijk te lezen geeft - 1609-1913. God zij niet ons In God we trust. In token of 'more than three centuries of enduring friendship and of the mani fold debt of the people of the United States of America to the Netherlands. The Albany Institute. (Tot aandenken aan de meer dan drie eeuwen voortdurende vriendschap en de velerlei verplichting van hel volk der Vereenigde Staten van Amerika aan Ne derland. Het Albany Institute). Na den heer Griffis nam de heer James G. Bailey, secretaris van het Amerikaan sche gezantschap in Den Haag, het woord en daarna mr. dr. W. van Heeckeren als vertegenwoordiger van den minister van buitenlandsche zaken, en de heer Van Stoclcum als bestuurslid van „Die Haghe Hit de Staatscourant. Bij Kon. besluit: is met 27 dezer aan F. K. Th. van Iter- son, op verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar in afdeeling der werk tuigbouwkunde, scheepsbouwkunde en electrotechniek aan de technische hooge school te Delft. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Gistermiddag 4 uur werd in de so ciëteit Vergenoeging alhier een depar tementsvergadering gehouden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Behalve de bestuursleden waren geen andere leden aanwezig. De voorzitter de heer L'. K. van der Harst opende de vergadering, waarna de notulen werden voorgelezen en de in gekomen stukken behandeld, die voor kennisgeving werden aangenomen. De rekening van het departement sluit in uitgaven met een bedrag van f 4914.28 Er is een voordeelig slot van f718.24 en het vorige jaar van f 472 75 Punt 3 der agenda vermeldde de ex ploitatierekening van het badhuis Er is een nadeelig slot van f 555.59. Uit de rekening der bewaarscholen blijkt, dat de financieele toestand te dien opzichte achteruitgaande is. De ontvangsten zijn f 1029.735, de uit gaven f 3804.295, zoodat er een voordee lig slot is van f 225.44. Hedenmorgen 5 uur is tegen bakker v E. alhier door de politie proces ver baal opgemaakt wegens overtreding van de arbeidswet. Uit Vlissingen. De directeur-geueraal en clief v dienst der staatsspoor, béuevens eenige hoofd ambtenaren en de president der N. B. D, S maakten gisteren per auto een tochtje door Walcheren. Heden werd een tochtje gemaakt met de „Juliana" van de S M. Zeeland. Met den trein van half 2 per salonrijtuig zijn ze van Vlissin gen vertrokken. Uit Walcheren. Hedenmorgen is op „Ter Hooge" te Koudekerke op 77 jarigen leeftijd Willem Arnold graaf van Lijnden over leden. Graaf van Lijnden was tot voor onge veer 8 jaar een zeer bekende persoon lijkheid in het publieke leven onzer pro vincie. Van 1879 lot 1906 maakte hij deel uit van de Provinciale Stalen, waar voor hij in laatstgenoemd jaar om ge zondheidsredenen bedankte, na een jaar te voren om dezelfde redenen ontslag te hebben genomen als lid van hel college van Gedeputeerden, waarin hij sinds Maart 1892 zitting had Voordien was graaf van Lijnden burgemeester der ge meente Koudekerke. Ook was hij tot zijn benoeming tot Gedeputeerde commissaris van den pol der Walcheren Voor zijn komst in Zeeland was graaf van Lijnden kapitein bij het wapen der infanterie. Hij was de tweede zoon van mr R. W. graaf van Lijnden, die van Maart 1860 tot aan zijn overlijden in 1876 Gou verneur van Zeeland was. De overledene was in de politiek een gematigd man, die bij geen der politieke partijen was aangesloten Zijn groote ga ven van geest en gemoed, zijn juitgebreide belangstelling in de zaken der provincie en het warme hart, dat hij maatschappe lijk misdeelden toedroeg en dat zich meermalen in daden uitte, deden hem bij elkeen bemind zijn. De overledene was kamerheer in bui tengewonen dienst van II. M de Konin gin en ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Sedert Juli 1872 bewoonde hij het kasteel „Ter Hooge Voor de onafhankelijkheidsfeesten te Souburg, heden over acht dagen, heb ben zich reeds zooveel ringrijders aan gemeld, dat er niet meer toegelaten kun nen worden. Men is reeds bezig een eerepoort te maken in de Kanaalstraat en op het Oranjeplein zullen er verschil lende verrijzen. Uit Zuid-Beveland. Voor een bijdrage als 70-jarige krach tens d<e Invaliditeitswet hebben zich le Ni s s e acht personen aangemeld. Vrijdag kwam de Feestcommissie te N i s s e nogmaals bijeen om een herinne- rings-medaille uit te reiken aan de zang- vereeniging „Excelsior" aldaar. Men had eenige lampions opgehangen en de zangvereeniging gaf nog op het plein een uitvoering, gedeeltelijk ter eere van het jachtgezelschap, juist aanwezig. De le den der Feestcommissie en van „Excel sior" werden door de heeren getracteerd, waarbij het niet aan wederzij dsche toasten ontbrak. Uit Schouwen-Duiveland. In de vergadering der Liberale Kies-' vereeniging te Zierikzee gehouden Vrijdagavond in „Cafe Juliana" aldaar werden als candidaten gesteld voor den Gemeenteraad de heer E. J. Gelderman, terwijl met groote meerderheid van stem men tot candidaat van de Provinciale Sta ten werd gesteld de heer iA- van der Weij- de, landbouwer ien hoofd Ingeland «van het Waterschap Schouwen wonende te Elle- meet. Naast genoemden heer van der Weijde waren nog genoemd de heeren H E Bee- laerts van Emmichoven en L Koopman Cz. te Zierikzee alsmede de heer J. J. van Oeveren le Nieuwerkerk. Aangezien de Vergadering in een huishoudelijke werd omgezet,waarin door degenen die een can didaat voorstelden deze aanbevolen kon worden eindigde deze goed bezochte ver gadering vrij laat. In den loop der verga dering bleek nog, dat de Vereeniging steeds in ledental toeneemt. Tegen Vrijdagnamiddag eerst 2, later 9 ure, waren verschillende ingezetenen van Zierikzee uitgenoodigd ten stad- huize ten einde tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een gedenkplaat waarbij een rede zou gehouden worden door den heer Rev. William Elliot Dit ter herdenking van Peter Cornelis Plockhoy, die omstreeks 1660 geboren of woonachtig geweest te Zierikzee, naar Amerika vertrok, en daar een Ilolland- sche kolonie schijnt te hebben gesticht, zeer vooruitstrevend, veel op sociaal gebied tot stand bracht, waarvan eerst later do heilstrekkende toepassing bleek, Met genoemden heer William Elliot zou den tevens nog 2 dames-landgenooten voor bovenstaand doel mede komen. Negen ure 's avonds bad dan de plech tigheid plaats en werd de gedenkplaat onthuld door een der 2 dames, welke naast de daarop afgebeelde wapens van Amerika, Zierikzee, Nederland, Zeeland, Philadelphia en Delaware het volgen de bevat: One in Christ To The Glory of God and in Honor of Pieter Cornelis Plockhoy of Zierikzee A Pioneer of Christian Civilisation in America Founder of The Dutch Colony at Swaandael Delaware U S. A. The Netherlands Society of Philadelphia Rears This Memorial. September 1913. Uit Zeeuwsch Vlaanderen W D. Een landbouwer te Biervliet, wo nende tegen aan de kom der gemeente, zag zijn kippental voortdurend minderen. Een politie-onderzoek bracht aan het licht dat bij een buurman in het kippenhok diens hoenders steeds vermeerderden. Door den kantonrechter alhier werden heden veroordeeld wegens: het niet zorgen, dat ingevoerd versch vleesch zonder oponthoud langs den koristen weg naar het keurlokaal wordt overgebracht C. W., Middelburg, tot f25 b. s. 5 d. h., liet van elders ingevoerd wordend versch vleeseli tot gebruik als voedingsmiddel bestemmen, alvorens het is gekeurd G H Middelburg tot f 10 b. s. 3 d. h. Woedt de vlekziekte in erge mate nog te Hoofdplaat gister, Vrijdag, stierven er 3 ook in het naburige ge hucht Driewegen onder Biervliet heerscht dezelfde ziekte. De arbeider Klaesen ver loor in vier dagen tijds zijn beide var kens Ze wogen 254 en 310 pond. De stand van fruit en groenten. De St. Ct van heden bevat het over zicht betreffende den stand van fruiten groenten op 15 September j.l., dat is op gemaakt met medewerking der rijkstuin- bouwleeraren naar gegevens verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. In Zeeland wordt aangaande het fruit geklaagd over schurft in appels en peren, terwijl tal van vruchten worm stekig zijn of te vroeg afvallen. De stand der appels is van vrij goed tot zeer goed op Zuid-Beveland, van vrij- goed tot goed op (Walcheren en vrij slecht in Zeeuwsch-Vlaanderen. Peren staan op Zuid-Beveland en Walcheren vrij goed, in andere deelen van Zeeland matig of vrij slecht Druiven staan goed, noten slecht. Aangaande de groenten wordt er over geklaagd dat de kool van de droogte begint te lijden. Bloemkool staat goed op Walcheren, elders in Zeeland matig; savoye kool matig op Zuid-Beveland, evenals spruit kool; overigens slaan de koolsoorten overal in Zeeland goed. S chorseneeren, prei, sla en andijvie staan in Zeeland, evenals trouwens bijna in geheel Nederland, goed of zeer goed. S P O B T. Vliegen De Duitsche vlieger Friedrich, die Woensdag van Londen te Calais aan kwam, is gisterenmorgen om half zes uit laatstgenoemde plaats vertrokken. Zijn plan was via Soesterberg naar Berlijn te vliegen, doch hij is tengevolge van mist bijna in de Zeeuwsche wateren terecht gekomen, waarom hij zijn route wijzigde en via Antwerpen naar Nijmegen vloog. In de nabijheid dezer stad landde hij. Om

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1