MIDDELBIBGSCHECOIRAIT rijdag 19 September. FEUILLETON» CHRISTINE, g\ 222. iSBe Jaargang. 1918 Deze ""courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdageö. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2, Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentil'n bij abonnement op voordeolige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bnreau bezorgd zijn. Advertentie» a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood-~en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1 7 regels f 1.50; elke^regel'meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentién en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-lSareaa A. DE Li HAB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Zij, die zich thans op ons blad abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 October gratis. Binnenland. DE TEISTERING VAN JAVA. Uit de Troonrede „Met leedwezen moet vermeld worden „dat de pest in verschillende gewesterf „op Java ondanks de krachtige poging „tot onderdrukking nog steeds slacht offers eischt." ("We hebben ter illustreering van dit zinnetje eens nagegaan hoeveel het totaal aantal der dooden was, vermeld in het lugubere lijstje van het veertiendaagsch regeeringstelegram, dat opgeeft hoeveel nieuwe ziektegevallen en hoeveel sterfte- gevallen er in de verloopen twee weken zijn geconstateerd in de verschillende besmette landschappen Ziehier de uit slag der samen-telling Van 2—15 Juli 372 dooden 16—29 438 30 Juli—12 Aug. 447 13 Aug.—26 Aug. 744 27 Aug.- 9 Sept. 626 Men beseft zoo beter dan uit die be trekkelijk kleine cijfers in de regeerings- telegrammen, hoezeer de ziekte toeneemt. En wie de moeite neemt eens de kaart er naast te leggen, en al de genoemde plaatsen op te zoeken, zal zien dal de in Malang begonnen vreeslijke ziekte al door verder om zich heen grijpt iWe denken er niet aan ook maar het minste verwijt te richten tot de overheid. Er wordt zeer krachtig gewerkt, dat we ten we. Maai' men heeft te doen meteen 2iekte, die ook in Britsch Indiê bleek dat zoo uiterst moeilijk uit te roeien is, en met een bevolking, die zich wel is waai- heel gewillig toont, maar van onze hygiënische maatregelen niets be grijpt. We geven die cijfers dan ook alleen maar, om toch goed te doen-voelen dat het daar ernstig blijft gesteld. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag De laatste in de reeks der onbetee- kende en formeele zittingen, die de con stitueering van elke Kamer met zich brengt. De heer Marchant rapporteerde namens de commissie, die de presidents nominatie aan de Koningin had gebracht; 'de griffier deed voorlezing van het ko ninklijk besluit, dat den heer Goeman Borgesius tot president der Tweede ka mer heeft benoemd en de heer Lieftinck sprak als einde van zijn kortstondig tro nen op den verheven zetel, den nieuwbe noemde toe. Zijn speechje was gelukkig, het was hartelijk en kort Een woord van waar deering jegens den voorganger van den heer Borgesius, die dezen zijn zware taak niet gemakkelijk maakt. En een woord van hartelijk welkom tot den nieuw benoemde, wien welverdienden dank werd gebracht voor het offer, dat hij zich ongetwijfeld getroost met de aanvaar ding van dit ambt Even sober was de nieuwe president zelf. Van elke toespeling zich onth dend; slechts aanduidend «was dit niet een wenk voor rechts, dat men den pre sident als zoodanig heeft te eerbiedigen! hoe geheel zijne positie jegens de Kamer nu eene andere is; en een beroep doend op aller medewerking aldus vatte de heer Borgesius zijn taak aan. Zijn debuut maakte een gunstigen en kracliti- gen indruk; moge de keuze van links niet alleen een welverdiend eervolle voor hem blijken, maar eene gelukkige voor de meerderheid tevens' V d JM. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. Tegen de verwachting in men had van den heef Van Kol na zoo lang zwij gen anders verwacht! nam de Senaat hel ontworpen en in gewonen stijl ge stelde Adres van Antwoord aan. Ze be noemde hare commissiën van huishou- delijken aard en ging daarna uiteen. V d. [M VERBETERING. In het artikel in ons vorig nummer over de staatsbegrooting stond onder „De oorzaken der vermeerdering": Vergeleken bij de begrooting voor 1913 millioen voor den geheelen dienst en 14 wordt er voor 1914 méér geraamd 21 millioen voor den gewone. De tweede en derde regel hiervan zijn bij het opmaken verwisseld Als men ze op hun plaats zet, leest de zin weer goed DE CONCENTRATIE IN DE TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer, die tot de vrijzinnige concentratie behooren, blij ven zoo meldt het Hdbl. nauw aaneengc- gesloten, ten einde over alle belangrijke quaesties en vraagstukken gemeenschap pelijk overleg te kunnen plegen. Hiertoe wordt een permanent organisatieverband tusschen de drie groepen gelegd door de instelling van een permanent concentra tie-comité, dat uit de voorzitters der drie vrijzinnige Kamerfracties zal bestaan DE VRIJ-L1BERALE KAMERCLUB. De club van vrij-liberale leden in de Tweede Kamer heeft tot haar voorzitter gekozen mr. M. Tydeman Jr., tot onder voorzitter mr. W. II de Beaufort en tot secretaris don heer F. J. W. Drion ANTIREV. KAMERCLUB.. De antirev. Kamerclub heeft zich, naar De Stand meldt, als volgt geconstitueerd Van der Voort van Zijp, voorzitter; Duy- maer van Twist, secretaris en De Monlé Ver Loren, penningmeester. domsverzorging wordt voorgesteld, doch de uitsluiting van vroeger bedeelden werd betreurd, al werd erkend, dat de finan- cieele toestand des lands de regeering voor groolc moeilijkheden stelt. Besloten werd, in een adres aan de re geering te verzoeken, die voorwaarde te doen vervallen, en zulks onder verwijzing naar Engeland. Ook zal verzocht worden de leeftijdsgrens zoo mogelijk op 65 jaar te stellen. De propaganda van den bond zal zich in den a s winter richten op het doen doordringen van het besef, dat de beide te vragen wijzigingen noodig zijn; verder zal met het oog op de veranderde om standigheden voor vele behoeftige ouden van dagen werk worden gemaakt van het verkrijgen van betere toestanden in de gestichten, als afschaffing van de armen- uniform, opheffing van de scheiding van gehuwde verpleegden en liet geven van meer vrijheid wal betreft het uitgaan van de in de gestichten opgenomenen. Bit tie Staatscourant. Bij Kon. besluit: is benoemd tot res. luit. kol. der art. de res. maj. J. C. M. Pompe van het 2e reg.; is eervol ontslag verleend aan den le luit -kwart. Ned.-Ind. leger J. C. Patoir; is 9 maanden verlof verleend met stil stand van jaarwedde aan den ing van den R.waterst. 3e kl. O C A van Lith de Jeude te Utrecht; zijn voor één jaar benoemd tot leeraar aan de middelbare koloniale landbouw school te Deventer, dr. W. F. Unia Steyn Parvé en C. J. de Bruyn Kops, beiden aldaar, T. J. Bezemer te Wageningen, en J. .Vlaskamp, aldaar; zijn, met 1 Oct. bij de Rijkslandbouw proefstations benoemd tot hoofdassistent, dr. W. J. Franck, thans tijdelijk assis tent; tot assistent, mej. W. M. van der MijU Dekker, thans tijdelijk (assistent; mej. M. E. van Lonkhuyzen, thans adjuncte; en C. Pijper, thans analist BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. Hel hoofdbestuur van den Bond voor Staalspensionneering, het comité van actie voor de jongste verkiezingen en de re dactie van het bondsorgaan zijn te Am sterdam bijeengekomen ter bespreking van de sociale paragraaf in de Troonrede Met dankbaarheid werd kennis geno men van hetgeen door de nieuw opgetre den regeering op het gebied van ouder- door L. G. MOBERLY. Naar het Engelsch. Zij zuchtte, weder en er kwam een ern stige uitdrukking in haai- oogen. „Ik heb eigenlijk nooit pleiziertjes gehad in mijn leven, ik zou ze dus ook niet mis sen en ik zou mijn best kunnen doen R, M. een gelukkig huiselijk leven te bezorgen, dat schijnt alles te wezen wat hij begeert Eigenlijk is er niets geen kwaad in op dien brief te antwoorden, ging zij voort, steeds hardop sprekende. Er zal toch niets van komen; en toch het kon de moeite waard zijn en men zou haast zeggen dat het een werk van de Voorzienigheid is dat juist die advertentie in de Sunday Recor der mij moest opvallen. De brief, dien zij nu ging zitten schrij ven als resultaat van al deze tegenstrij dige overpeinzingen, was zeker de moei lijkste dien zij nog ooit in haar jonge leven geschreven had; en voordat hij af was en ten slotte in een couvert geslo ten, had zij al vrij wat blaadjes papier verscheurd; er waren twee heele uren mee voorbijgegaan Alle klokken in de buurt sloegen twaalf uur toen zij haar hoed voor de tweede maal opzette en met de antwoorden op sommige andere (adver tenties in de hand de trap afliep oni naar de brievenbus te gaan De mist was nog oneindig veel dikker gewor den sedert dien morgen, de lantaarns wa ren opgestoken precies lichte puntjes in den nevel, die zeer weinig effect had den in de duisternis. Er was zelfs iets verbijsterends in die lichten iu de verte, zij leken de duisternis die steeds toenam eerder te vermeerderen dan te vermin deren. Christine liep heel langzaam; zij tast te langs de hekken voor de huizen en trachtte zooveel mogelijk den goeden Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De Woensdagavond alhier gehou den vergadering van de R. K. kiesvereeni- ging heeft, naar we in een verslag in de „Maasb lezen, ten opzichte van de raads verkiezingen tol het besluit geleid om wel de twee anti-revolutionaire candidaten W. A de Rijcke (distr. I) en J. A Ver- tregt (distr. II) te steunen, maar geen steun te vérleenen aan den door eenige kiezers iu distr. I gestelden katholieken candidaat L. J Mes. Het bestuur stelde voor om zoowel den heer Mes als die leden der kiesvereeni- ging, welke de lijst van zijn candidatuur geteekend hebben, te royeeren als lid Dit voorstel lokte heftige besprekingen uit, maar er werd nog geen besluit ge nomen. Voor de verkiezingen voor de Prov. Staten zullen dc anti-rev. candidaten W. Melis en II R. Struve gesteund worden. Door het gemeentebestuur van M i ri de 1 b u r g is ten behoeve van de be graafplaats aangeschaft een zg. „Piëteit", weg te houden door de drukte op straat te volgen en de verschillende geluiden na le gaan. Maar die leiddraad was zeer weinig zeker. Koetsiers schreeuwden, paarden glipten uit en struikelden; en de schelle stemmen van jongens die met fakkels rondliepen vermeerderden de ver warring en drukte, 's Morgens was tie mist gewoon geel geweest, een kleur die iedere bewoner van Londen kent. Nu was hij zwart en de totale duisternis scheen de geheelc wereld te omhullen. De straat oversteken naar de brievenbus was een onderneming die men niet licht moet tel len, maar Christine, met een vastberaden heid, die niet door de elementen aan het wankelen kon worden gebracht, stapte het trottoir af te midden der menigte wa gens, rijtuigen en andere voertuigen, die tegen en door elkaar heen schenen te loopen en een schijnbaar onontwarbaar net vormden. Aan de overzijde van de straat kwam zij op een betrekkelijk kalm plein te recht, waar de mist eenigszins was op geklaard en niet zoo zwart meer was, een toestel tot het geleidelijk neerlaten van doodkisten in het graf Ieder weet, dat de nu gevolgde wijze van neerlaten door het vieren van om de kist geslagen touwen soms de plech tigheid onaangenaam verstoord Dit nieuwe toestel, dat we elders reeds met groote waardeering in werking zagen, bestaat uit een ijzeren raam, waarbinnen de kist wordt geplaatst op twee kettingen, bevestigd aan staaldraden Door het over zetten van een hefboom, wordt een wring- rem losgemaakt, en loopen de draden langzaam af De snelheid waarmee de kist daalt, heeft de persoon die het toe stel bedient, geheel in zijn macht Bij het lossen van graan uit een schip aan dc Loskade a 1 hi e r had de werk man G S. het ongeluk van den wal op een der luiken van het schip te val len tengevolge waarvan hij inwendige kneuzingen bekwam. Dr. Schoute achtte overbrenging naar het gasthuis wensche- lijk. Daarheen is de man vervoerd. Hedenmorgen geraakte bij den Koren dijk een voor een ellewagen gespannen paard, doordat het uitgleed, te water. De wagen bleef op den wal hangen Het paard wist men ongedeerd weder op hel droge te krijgen. Nadat men hedenmorgen om 8 uur in een der kantoorlokalen van de firma Alberts, Achter de Houttuinen alhier, en wel in een lokaal op de le verdieping aan de straatzijde, gereed was gekomen met het soldeeren van een lek in de gasbuis, ontdekte men, dat rook opsteeg uit de ruimte tusschen den vloer en het daarondergelegen plafond, welke ruimte met z g. korte krullen was opgevuld. Na dat men een opening in den vloer had gemaakt bleek in deze ruimte brand te woeden. Het personeel der firma slaagde erin met eigen krachten dit vuur mees ter te worden. Uit bovenbedoeld lek in de gasleiding had zich een groote hoeveelheid gas in de ruimte verspreid, die geen uitweg vond, daar de vloer met een dik zeil belegd is. Bij het soldeeren heeft het gas vlam gevat, zonder evenwel te ontploffen. Hoewel de brand dus feitelijk van wei nig beteekenis was is de aangerichte schade, zoowel door vuur als water, groot. Zij wordt echter geheel door ver zekering gedekt. Gisteravond heeft op den zolder van den heer Verhage aan de Kromme Weele alhier, een kleine binnenbrand gewoed, die ontstaan was door het vlamvatten van eenige doeken. De politie doofde het vuur met een minimax. Ook gisterenavond mocht het Circus Wilke zich weer in een zeer druk be zoek verheugen Van de hoogste tot de laagste rangen waren bijna uitverkocht Het programma bleef, behoudens enkele minder beteekenende wijzigingen, onver anderd' Uit Vlissingen. Met den Noordduitsclien mailtrein zijn te Vlissingen gisteravond aangeko men IIK II Prins en Prinses van Teek met twee kinderen en gevolg. Per aansluitende nachtboot werd de reis naar Engeland voortgezet. Gesleept door de sleepboolen „Maas" maar eerder aan drijvende, witte wolken gelijk. De brievenbus op den hoek was flauw zichtbaar en Christine had er haar pak je brieven niet ingeworpen of zij hoorde het stemmetje van een klein kindje. Er was zooveel angst, zulk een klank, van eenzaamheid en ellende in dat zachte stemmetje dat om hulp riep, dat Chris tine, die dol op kinderen was, stil stond en met aandacht luisterde. Alles was slil om haar heen; het plein was heel een zaam, ofschoon het slechts door een klein straatje van een drukken verkeers weg gescheiden was; en behalve de ge luiden, het lawaai en geroep in de verte, hoorde men niets dan het zachte, schrei ende stemmetje dat rechts van Christine vernomen werd „Wat is er?" vroeg het jonge meisje vriendelijk. „Wees maar niet bang klein tje. Ik zal wel op je passen", en dit zeggende hoorde zij een zucht van ver lichting en een bevend kinderstemmetje riep „Bébé is vreeselijk bang, toe, breng en „Newa" is hier gislerennamiddag aan gekomen de voor rekening der Rotter- damsche Lloyd bij de firma Bonn Mees te Rotterdam nieuwgebouwde vrachtboot „Madioen" om door de Schelde van ma chine en ketels te worden voorzien. Door het personeel van de Staatsspoor te 's-Hertogenbosch werd aan de politie een man overgeleverd, die zonder kaartje in den trein zat. Hij wist niet waar hij vandaan kwam, noch waar hij naar toe ging. Overgebracht naar het ziekenhuis bleek de man zekere J V woonachtig te V1 i s s i n g e n eu van beroep fotograaf te zijn. Zijn toestand was gisteren zoo slecht, dal de dood spoedig kan worden ver wacht 's-H. Crt. Uit Zuid-Beveland. Onder de stations die een prijs verwier ven in den door den A N W. B ook dit jaar uitgeschreven wedstrijd voor sta- lionsversiering, behooren ook Goes en Kapelle-Biezelinge die beiden een diploma 2e klasse met bronzen me daille verwierven in categorie A (versie ring door den stationschef). De categorie B waarin Vlissingen, zoo als wij reeds meldden een diploma le klas se met zilveren medaille verwierf, be treft de versieringen met behulp van een bloemist. Uit Noord-Beveland. Maandag 22 dezer bezoekt de Commis saris der Koningin de gemeente Wisse- ke r ke. Uit Schouwen-Düiveland. De S. D A P te Zierikzee zal ook een candidaat stellen voor de Prov. Staten in de vacature-Heyse. Vermoedelijk zal worden overgenomen de reeds door een bij geen partij aan gesloten verecniging gestelde candidaat. o Uit Tholen. De binnenvisscliers in het eiland T h o- len, dit zijn de lui die hun beroep uit oefenen in waterleidingen en kreken op paling, hebben gedurende het geheelc seizoen nog zeer weinig gevangen, zoodat het onmogelijk is er een broodje mee te verdienen; nu is de hoop geves tigd op de donkere najaarsavonden en nachten, waarbij het kan voorkomen, dat veel wordt goedgemaakt, dat maanden lang teleurstelling baarde; andere visch dan paling komt alleen in hooge uitzondering voor en bestaat dan meestal uit vrij waardclooze „bovenvisch" of voorn, terwijl een hoogst enkele maal ook wat karper wordt aangetroffen. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Men meldt ons uit Neuzen. Van morgen half acht kwam uit Zuid oostelijke richting eene vliegmachine. De ze maakte over de stad eenige kringen Hel was zeer mistig en blijkbaar wilde de vliegenier zich orienieeren Hij is ten slotte in oostelijke richting vertrokken. Onder de in de „Kampioen" vermelde wegwijzers, die in de laatste tijd voor de A. N. W. B zijn geplaatst, vonden we ook dier in de- kom der gemeente Hoek, op het dorpsplein tegenover den weg naar Neuzen, Bébé naar huis." „Maar waar is Bébé?" vroeg Chris tine lachend, toen zij eensklaps door den nevel heen een klein persoontje gewaar werd dat vlug naar haar toe kwam loo pen; zij bukte en nam een klein kindje in haar armen, een meisje van oen jaar of drie, dat onstuimig tegen haar aan vloog en een betraand gezichtje tot haar opsloeg. „Breng Bébé naar huis", smeekte het kindje weer eu toen dc mist weer wat meer optrok, zag Christine dal het meisje geen straatkind was, maar zeker een keu rig net gekleed lievelingetje uit een der voornamè huizen. Zij had geen hoed of mutsje op het blonde kopje, de blonde krullen vormden een lijst rondom het aardige gezichtje, de groote, blauwe oogen keken Christine smeekend aan. Een rood wollen manteltje hing over de schouders van het kind, maar toen dit wat open viel zag Christine een jurkje van fijne witte kant en een snoertje paarlcn om het kleine witte halsje. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1