MIDDELBURGSUHE COURANT. r. 212 Maandag S September. Erfelijk belast- 156* Jaargang. 1913 Dui oomrut Tarichijmt 4 g 1 ij k mat mitiomdarlag tu Zen- am Taaitdrngas. par kwmrtmml, coovti roor Miid»lbvg alt roor all» plaatoem in NWirluJ frusi pp f 2 Afaomderljjka ïunari koitam 5 camt. AirtrtantiD* bij abonnement op voorietlig» voorwaard»*. P otpactijf*»* <5iir»ajL rija »u hat bmramm ta bakomam. mt q«.m>o>?fu(la xmaimar noatam dai aiddmg* vóór 66* m«r sian h#* bmorgd *5jn A*v»rt»ati8a i 20 eamt par regal. Bij mbomrnaaamt vaal lmgar. Gaboorta», dood- all# udara faarili»b#mhU* am 2>«mkbatmigi>gra ram 1—7 ragali 11.60 alka regal 20 eamt. Saelmaaa 40 eamt par ragal. Groot» letter» mmmr da pluti, dia «ij immamam. Tot da plmmtaimg m adtartamtiem am raolmimai, miat afkomtig mit Zaal am d, betreflamd: Handel, Nijverheid am Geldwaxem, ii gerechtigd hat hlgaKeem Advartemtla<BvatV A. DE Li IAB As.» U.K. Voor barbar ml MO, Amsterdam». TWEE STEMMINGEN MET MOEILIJK HEDEN. Het zal oppassen zijn bij a.s. verkie- zitten, zoowel bij die van twee leden van de Prov Staten in het district Middel burg, als bij die van twee leden onzen gemeenteraad in district I, op passen bovenal voor de voorzitters der stembureaux, maar ook voor de kiezers. Immers er zal dan telkens voor ieder der twee vacatures in een afzonderlijke bus moeten worden gesterad, want des da tum van aftreding voor de opengevallen vacatures is verschillend. Yoor de Prov. Staten werd de heer Den Bouwmeester dit jaar periodiek her kozen De datum van aftreding voor de zen zetel is dus over zes jaar, in 1919. Maar voor de vacature-Louwerse is het jaar van aftreding 1916. En evenzoo is voor district I van de raadsverkiezingen het jaar van aftreding voor de vacature-Sprenger 1915 en voor de vacature-Den Bouwmeester 1919. Gemakshalve zijn de stemmingen voor ieder dier colleges op denzelfden dag gesteld, maar er zal duidelijk moeten blijken, juist met het oog op het aftre den, voor welke der vacatures elk der nieuwbenoemden is gekozen. Er zullen daarom 26 September voor district I van den gemeenteraad (de ver kiezing voor district II met één vacature heeft niets ongewoons), en 30 Septem ber voor de Prov. Staten, telkens twee stembussen op ieder stembureau moe ten zyn. Voorts ontvangt de kiezer voor ieder dezer stemmingen t we e oproepingskaar- ten, ein krijgt hij ook op het stembureau twee stembiljetten, die hij ieder ineen afzonderlijke bus moet doen. Voor de oproepingskaarten is het nog mogelijk door kleurverscliil van het pa- pdei< een onderscheid te maken. Maar het1 stembiljet is zoo nauwkeurig voorge schreven dat daérin geen kleurverschil Veroorloofd is. Om echter aan de voorzitters der stem bureaux althans eenige houvast voor de controle te geven, is men hier ter stede voornemens den burgemeestersstempel op de achterzijde van het stembiljet in roo- den en zwarten inkt af te drukken. Binnenland. heer A. S. Talma, oud-miuisler van land bouw, nijverheid en handel (Stct.). EEN PANTSERSCHIP VAN 21.000 TON. Naar de Nieuwe Cl. verneemt, zouden de ministers van oorlog en van koloniën voornemens zijn de begrootingen van hun voorgangers ongewijzigd le laten, terwijl de minister van marine op de zijne de eerste aanvraag zou brengen ten behoeve van een pantserschip van 21.000 ton. Uit de Staatscourant Bij Kon. besluit is met 8 dezer aan den kap t. z. C. W. de Visser, op verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag verleend, met pen sioen - is bevorderd tot kap. t. z. de kap luit. t. z. L F. II Tuckermann; tot kap. luit t. z. de luit. t z. le kl. M. Schoo en tot luit t. z. le kl. de luit. t. z. 2e kl. R. H. Haantjens; is benoemd tot notaris le IJmuiden W A. Dolleman, candidaat te Velseu; te Ou denbosch, H W Scholten, candidaat al daar en te Groningen H Sanders, candi daat te IJsselstein Uit Stad en Provincie. U.it Middelburg. Het vijfde (iaatste) Zondagavond-con cert had gister weer heel wat belangstel lenden naar den gezelligen Schuttershof- tuin gelokt. Het zat er vol, als waren we nog midden in den zomer. Het weer werkte dan ook zeer mee. Maar bovenal zullen de menschen, klein en groot, geko men zijn, om Morks' „Marche des petits tambours", „Marcia Castagnole" en an dere Komposities van den dirigent te hooren, welke met een hagel van lang aanhoudend handgeklap ontvangen wer den en door een toegiftje werden ge volgd. DE SLUITING DER KAMER. Bij Kon. besluit van 5 dezer is be paald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September, des namiddags te drie uur De minister van biunenlandSche zaken is gemachtigd zich op vermeld tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal ten einde in een vereenigde1 vergadering der beide Kamers, dq zitting in naam der Koningin te sluiten (Stct.) RISICO-OVERDRACHT ONGEVALLENWET. De minister van landbouwnijverheid en handel heeft benoemd tot voorzitter der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de resultaten, waartoe de risico-overdracht bij de uitvoering van de Ongevallenwet 1901 heeft geleid, den Uit Vlissingen. Men maakt ons .opmerkzaam op een tmededeeling in de „,Neptune", volgens welk de Red Star Line, welke sinds verscheidene jaren een station voor draadlooze telegrafie bezit ten dienste der schepen van haar vloot en hij uitzonde ring ook van Belgische en vreemde sche-; pen, welke de Schelde op- en afvaren,1 thans besloten om deze dienst permanent' te maken, en dag en nacht open te stel-' len. Alle schepen op de Schelde, welke' aan hun reeders of agenten te Antwerpen mededeelingen wenschen te doen, kun nen thans van het station der Red Star Line gebruik maken. Het rayon van be doeld station bedraagt ongeveer 100 K.M. Telegrammen van passagiers, welke over gebracht moeten worden, zullen via Nieuwpoort, Scheveningen of North Fo reland moeien blijven gaan De Belgische loodskolter no. 2 is gis teren uil zee teruggekeerd en te Vlis singen op de haven gekomen met averij. Uit Walcheren. De heer Louwerse heeft, behalve voor het lidmaatschap van de Prov. Staten en Roman van KLARA UOFER. 40. Zij bladerde in het spoorboekje. En Zij vond spoedig de route De Noord-West sneltrein! Die kwam 's avonds om kwart voor negen langs, had een minuut opont houd en 's morgens om acht uur vijf en dertig kwam hij terug met een op onthoud van bijna vijf minuien. Van acht uur af was de verpleegster bij George, want de dokter had er met kracht op aangedrongen, dat zij, nu er geen gevaar meer bestond, haar volledige nachtrust kreeg. En 's morgens sliep hij in zijn verzwakten toestand lot negen uur. Zij was wel gewoon, om tegen half tien, vóórdat zij zelve naar bed ging, nog eens naar hem toe te gaan, maar zij moest -een voorwendsel zien te vinden. Anders wilde zij niemand iets zeggen. Het was bij twee. iZij stelde een lang telegram aan den graaf op, waarin zij hem verzocht, haar wegens ernstige ziekte van een familie lid indien dit mogelijk was nog op een laat uur te ontvangen. Een uur later kwam het antwoord „Verwacht het aangekondigde bezoek van avond kwart voor elf. Rijtuig- station. D'Autreval" Zij haalde verruimd adem. Doch da delijk voelde zij haar hart weer bezwaard Wat zou zij hooren? Het Was haar te moe de als voor een doodvonnis. Zij ging een kwartier op de chaise longue rusten. Daarop regelde zij hetnoo- dige en zat den geheclen namiddag in de kamer van haar man. Zij was van ze nuwachtigheid nog bleeker dan gewoon lijk. Hij keek haar heimelijk aan. Wat zag zij er ellendig iuitl „Heb je hoofdpijn? Je ziet zoo bleek. Ik heb te veel van je gevergd, Ga nu toch darielijk naar bed." van den gemeenteraad te Oostkapellej ook bedankt als raad van den polder Walcheren en als bestuurslid van yele an dere vereenigingen, waaraan hij zijne zoo zeer gewaardeerde krachten wijdde. Op Walcheren betreurt de bevolking dan ook dat de heer Louwerse zich uit het vereenigingsleven heeft moeten terug trekken. Te Nieuwen St. Joosland is bij den landbouwer J. Mesu Sr. op de hof stede Groenenburg, Zaterdagavond een koe gebarsten die op de klavers liep le grazen. De heer G. Dorleijn te O. en W Sou burg wordt met ingang van 22 Sept. aangesteld tot kommies 3e klasse der dir. bel., invoerrechten en accijnzen, stand plaats Halfweg. Uit Schouwen-Duiveland. Een droeve oude dag. Op de kennis tc Zierikzee, die in tegenstelling met Goes, tnenige ledige plaats toont, en waar de grootste drukte deze week jiog komen moet, had Zaterdag middag een ongeluk plaats Olderson, houder van een schiettentje, (wie kent Sjaacje niet?) hoofdzakelijk de Zeeuwsche kermissen bezoekend, is in de laatste dagen zijns levens niet gelukkig. Eerst, brand gehad in zijn tentje te Stavenlsse.' 't is nog maar kort geleden, waar hij door medeiijdenden gesteund werd, kreeg hij thans door het te straf geladen zooge naamd kanon, de geheele lading kruit in 't gelaat en in de oogen. Onkenbaar ziet hij er uit met de sterk gezwollen oogleden 'n Vreemde neemt de affaire nu waar. Een droevigen aanblik toonde de 76-jarige. Hij kon 't 's avonds schijn baar niet meer in zijn tentje houden. Niets ziende strompelde hij voort tus- schen al die jolige kermisgangers, geleid door den een of anderen Zierikzeeschen jongen met een goed hart of stond moe deloos geleund tegen een der tenten, uw correspondent de vezekering gevend, dat het uit is. Zierikzee is z'n laatste reis. Van politiewege werd verboden nog dat kanon te laden. Uit Zeeuwsch .Vlaanderen O. D. Toen het klipperschip „Nieuwe Zorg" van schipper T. Vos Zaterdag te Ncu- e n op de liaven kwam, geraakte bij het laten zakken der zeilen de aldaar thuis behoorende I6jarige knecht D. de Jong met de rechterhand tusschen de lier aan. den (mast 'met het noodlottig gevolg dal de vingers zoodanig werden vermorzeld, dat hem in het ziekenhuis de hand moest worden afgezet De vereeniging „Ter Neuzensch Be lang" besloot wanneer daarvoor toestem ming en de noodige medewerking kan worden verkregen op 15 Augustus van het volgend jaar een muziekfeest te or- ganiseeren. Uit Zeeuwsch .Vlaanderen W. D. Te Biervliet is aan den Kapitalen Dam Vrijdag jl. een arbeiderswoning van P. Jansen totaal afgebrand, terwijl de be woners builen aan den arbeid waren Alleen de naaimachine werd gered. Al het overige ging in de vlammen op DE TENTOONSTELLING GESTOTEN. Op waardige wijze is de tentoonstelling uit ons midden gescheiden. Met officieele toespraken en levendige fanfares van Haaze's kapel is de iaatste dag besloten, die een recordcijfer van bezoek bracht. En wat ons het prettigst aandeed, was dat dit bezoek werd gebracht door onze stadgenooten en voornamelijk door hen uit die breede lagen voor welke een entree van ,50 cent, van een kwartje zelfs, te hoog is, doch die nu gaarne een dub beltje offerden om toch ook eens die tentoonstelling te bezichtigen, welke zoo langen lijd een voorname, ja, de voor- naamste, plaats in ons stadsleven innam. Men heeft gezegd, en zelfs geschre ven, dat de tentoonstelling niet populair was, Zaterdag bracht de logenstraffing hiervan Herhaaldelijk was binnen do circulatie gestremd, stonden proppen men schen voor een ingang gedromd of sliertte zich een lange file, lot op het groote trap portaal voor het trapje, dat naar de kleedcrdrachtenzaal leidde Hulde aan den vernufligen geest, die uitkomst bracht en, zich herinnerende, dat door een wen teltrap de kleedcrdrachtenzaal met de Bevelandsche kamers in verbinding staat, de deuren die tot dezen trap toegang geven, liet openen. Toen kon de circula tie ongestoord door gaan en rouleerden met veel meer gemak de menschen trap op, traf af, de zalen door steeds in den rug opgedrongen door nieuwe belangd stellenden, die tot half vijf nog steeds naai- binnen schoven. Wie ten slotte builen kwam, dacht er niet iover om al naar huis te gaan, men bleef op liet terras, waar de drukte nim mer zoo groot was, om te luisteren naar het gezellige strijkje en omdat men voelde en voorzag aan de hooghoedige commis sieleden, dat er nog iets bijzonders stond te gebeuren. Omstreeks half vijf kwamen de heer en mevrouw Dijckmeester op het terrein en werden begroet door het dagelijksch be stuur; spoedig daarop volgden de heer en mevrouw van den Brandeler. Langzamer hand werden nu de zalen ontruimd, zoo dat klokslag vijf uur de laatste bezoeker daaruit vertrokken was. Op het bordes voor den ingang verzamelde zich nu het dagelijksch bestuur met den heer Dijck- meesler, waarop de heer Jacq Frank, de vice voorzitter naar voren trad en in een; korte toespraak ongeveer het volgende zeide Toen nu ongeveer 7i/2 week geleden onze geachte eere-voorzitter deze ten- I toonstelling opende, rees bij ons allen de I vraag hoe zal 't gaan, zal zij slagen? Het antwoord op die vraag gebracht, heeft onze verwachtingen overtroffen met een gerust hart mogen wij zeggen Ze is geslaagd! en daarvoor breng ik mijn dank aan de inzenders in de eerste j plaats, aan de leden van het comité en 'der verschillende commissies daarnevens, voor hetgeen zij met zooveel liefde ver richtten Dankbaar vermeld ik hierbij dat wij in het moot en prettig weder dat ge durende den tentoonstellingstijd heersch- te een goede bondgenoot hadden. Het zou mij onmogelijk zijn allen, die zich voor onze tentoonstelling verdienste lijk hebben gemaakt, persoonlijk dank te zeggen, doch één uitzondering wil ik ma ken ten opzichte van het hoofd van ons gewestelijk bestuur, die zijn groote be langstelling in ons gewest en in onze stad in het bijzonder ook ten onzen op zichte zoo herhaaldelijk liet blijken. Zij kuste hem goeden nacht. „Maar dan kom ik straks niet weer... Het liep gelukkig mee 1 Hij schudde met het hoofd. „Neen, dal moet je ook niet doen. Slaap maar Je hebt het noo- dig." Om half negen was zij op weg naar het station en nam niet eens den oppasser mee om haar taschje te dragen. Zij nam zelf een kaartje. Toen stond zij, met haar dichte voile over den hoed, den stofman tel over haar cosluum, op het bijna ver laten perron De sneltrein was te laat. Eindelijk doken in de verte de lichten op. Een paar seconden later liep hij met donderend geweld binnen De lange rijen vensters waren verlicht. Een portier werd opengerukt iemand duwde haar naar bin nen Klaar. Een schel gefluit en desnel- trein stoomde verder Zij viel op de bank neer. Haar hart klopte onstuimig Zij had tweede klasse genomen om in een da mes-coupé Ae kunnen zitten. Behalve haar was er maar één dame in de coupé. Het was een donkere, regenachtige avond na een warmen dag. De trein stampte, ratelde, rolde. Zij staarde door het raam. Beneden haar schenen de rails voorbij te vliegen, de telegraafpalen dan sten. Meren en rivieren glinsterden, don kere bossclien trokken voorbij, bruggen dreunden, waaronder de reusachtige scha duw van den trein met zijn verlichte ramen spookachtig in het water voorbij gleed. Nu en dan vertraagde de trein zijn gang, liep in gematigder tempo door een stad of een plaatsje; op de sober ver lichte perrons stonden groepjes menschen die de voorbij glijdende vurige slang na keken. De sneltrein suisde als onwillig verder Treinen kwamen hem tegen, die van de verte uit gilden hun dreunend Uit den weg! Zij joegen elkaar rakelings voorbij, het werd een paar sekonden helder En dan weer eenzaamheid, duis ternis, niets dan de voorbijvliegende rails van andere banen, waarop het licht van locomotief en wagens vieL Nu moest zij er spoedig zijn. Zij wa ren het voorlaatste station voorbij ge stoomd. De lichten van een grootere stad Met een herinnering aan het Konink lijk bezoek het mooiste oogenblïk van de tentoonstelling, eindigde spreker zijn rede die hartelijk werd toegejuicht. Nadat de fanfares waren weggeklon- ken, trad de heer Dijckmeester naar vo ren. Ik wil, zoo ongeveer sprak hij, het wel willend woord van uwen vice-voorzitter niet onbeantwoord laten Het oogenblik, dat thans is aangebroken, sluit een tijd perk, dat door deze tentoonstelling u een groot succes heeft gebracht Terecht moogt u opmerken, dat ze wel geslaagd ij en dat geldt niet alleen voor hetgeen daar binnen het gebouw te zien was, maar voor de oude volksgebruiken die u daar builen hebt doen herleven. Dit is voor u een oogenblik van vol doening, zij deze ook niet geheel onver mengd. Ik mis het voorrecht hier het; woord le mogen voeren tot uw voorzit ter We herinneren ons allen nog die eerste vergadering, waarin het levendig woord en de krachtige belangstelling van Den Bouwmeester ons er niet aan deed twijfelen of de tentoonstelling zou slagen Een woord van herdenking aan den voorzitter, past hier, doch daar naast voeg ik een woord van waardeering voor het behaalde succes en van dank voor hetgeen door u allen in de afgeloopen dagen is verricht Ook met de woorden van den Commis saris der Koningin betoonden de aanwe zigen 2iun volle instemming door een krachtig applaus De muziek speelde weer een fanfare. Nogmaals trad nu de heer Frank naar voren en verklaarde thans de tentoon stelling gesloten. Met ontblootcn hoofde hoorde men vervolgens het "Wilhelmus aan, om daar na langzamerhand het terrein te verlaten De lieer en mevrouw Dijckmeester en de heer en mevrouw Van den Brandeler toefden nog eenigen tijd aan een der, tafeltjes Binnen was men inmiddels aan het op ruimen Het zij ons, die op deze zelfde plaats zoo vaak verslag gaven van wat de ten toonstelling met zijn aanhangselen merk waardigs opleverde, vergund hier ook een woord van jgroote waardeering uit te spre ken voor hetgeen door de verschillende comité- en commissieleden is verricht. In het bijzonder willen wij den heer Hartman noemen, die als le secretaris de groote stuwkracht was van het dage lijksch bestuur, en met hem zijn mede bestuursleden de heeren Frank, Appelen Wagtho, die gedurende de geheele tcn- toonslellingsperiode voortdurend hun vol le aandacht aan de Statenzaal en omge ving schonken. Ook de dames, mevr Frank, mevr. Harlmau en mevr Appel hebben heel veel voor de tentoonstelling gedaan. Tevens brengen wij alle commissiele den en het personeel der tentoonstelling dank voor de bereidwilligheid waarmee men ons steeds de gewenschle inlichtin gen verschafte. Kerknieuws. Ned Hervormde kerk. B er o e p e n te Harkstede en Schar nier (Gr.) W. Diephuis, te Groningen; te Wesep Geus, te Wilnis. doken op, vage omtrekken van daken en torens Roode, gele en groene lichten kropen op de rails rond, ijzeren brug gen schokten. Na enkele minuten liep de sneltrein binnen. Drie minuien. Zij kon zonder haast uit stappen Er waren slechts weinig men schen. Hoe moest zij zich bekend ma ken? Zij liep het perron eens op en neer. Plotseling hoorde zij achter zich korte, klinkende voetstappen, een jonge heer nam naast haar den hoed af. „Mij is op gedragen een gast voor Graaf d'Autrevai af te halen." Zij knikte zwijgend. „Mag ik zoo vrij zijn, mevrouw Dokter Jurgens." Zij gaf hem de hand. De slanke, blonde man met het ernsti ge, sympathieke gelaat en de lichte oogen van den Oost-Fries nam haar de tasch af. Hij keek een oogenblik naar den pog wachtenden trein „Is er geen kamenier of zoo iemand meegekomen?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1