MIDDELBUMSCHE COÜRAMT. W w I'. 206. 136* Jaargang. 19iS Maandag 1 September. Nagalm. FEUILLETOR Erfelijk belast- BINNENLAND. Bit de Staatseoorant. Uit de Pers. Dus courant vorschij al iagelyki, siat «ritxo&dariag m Zou- fooitisgea. P*r(j* par krartaa], ioo»«2 roos Middelburg all roos »lla plaxtia» ia JTedarlaad £r«ae® pp. i 2 Aiïoaderlyka aummeri koctsa 5 ceat. AdTBrtaxÈiüii by aboaaemeat op roordoeliga vaonratrdo». Proapaotaiieu daarvan syn aaa het barbae te bokomoa. Adrerteatiëa roos bet aantTOlgonia manner jsoetnu des aiiddag» vóór één en? aaa hot bureau bezorgd zijn. ■fc.ivwfïenüöa a SO e«ït pt- rego Bij aboaiemou' teel lags;. Gehooid»*, doos- es. illv sadcro fiuailiabsricatea «e Dankbetuigingen t«k 1—7 regels f 1.50 j «lic* rag». 20 csat. EicLuaas iO csat per regel. Groots lottere naar de phsti, die. zy iaaomci, Tot de plastaiag vna &dvtt«aati0& ca reoiamso, aiet afkomstig uit Zeeland, betzafieftfc Handel, Nyverhsid es Gold waxes, is gerechtigd het Aïgeaaceaa AdV®]Pi«>ïa*ï»JBfflr ®1E A. BAE &A S5AJB5 AE., £.35. Voorbvr^waï 966, Vier uren vertoefde onze Koningin in ons midden, vier uren die niemand onzer licht zal vergeten en die bij het herden ken zullen doen glimlachen en zacht spreken van Haar beminnelijkheid. Zij is-meer hier geweest, we herinner den er .Vrijdag aan, op officieele bezoe ken en als deelnemende landsvrouwe waar een ramp ons Zeeland trof. Maar toen leerden wij haasniet kennen zooals thans, nu zij met haar gemaal zoo onge dwongen in ons midden verkeerde. Ziet, zoo een ftezoek brengt vorst en volk bij elkaaf. Q, wij welen het wel, de Oranjeliefde zit an de Zeeuwsche harten diep geworteld en ook bij een officieel bezoek komt die liefde tot uiting. Maar nu was het toch anders, de verkillende factor: ontzag, ontbrak. Ons volk kan niet erkennen een Majesteit bij de gratie Gods waaraan sommigen het willen doen gelooven; het ziet in zijn vorst geen door hooger mach ten opgelegd gebieder, doch eerder den boogstgeplaatste van het land, wiens voor zaten ons ten allen tijde leidden, ons iand groot maakten en bijstonden in het uur van gevaar en die zelf ook door de tra ditie van zijn huis, het vertrouwen van zijn volk en eigen liefde voor dat volk, tot leider is (aangewezen. Ons koningschap berust op een gevoel van wederzijdsch vertrouwen. Maar dan willen wij de „landsvrouwe", komt zij in ons midden, ook niet zien weggescholen achter hagen van soldaten, dan willen wij niet dat harde politievuis- ien ons ver van haar verwijderd houden, maar willen wij haar naderen, frank en vrij. Onze groote eerbied en tevens ons zelf-respect zullen behoeden voor opdringerigheid of gemeenzaamheid Zoo kwam zij Zaterdag tot ons, als een dit ons midden, maar de hoogstgeplaatste. Een blijde ontroering kwam over allen toen de vorstin daar schreed langs de dochters van haai* land en op ongedwon gen wijze wij mogen het ook wel on gedwongen zeggen met haast elkeen, een praatje maakte. En, hoewel hierop geheel onvoorbereid, heerschte er onder de vrouwen niet de minste verlegenheid, een groot gevoel van vertrouwelijkheid was over allen gekomen. Op de trappen die naar de sectieka mers voeren stond op elke tree zoo'n doddig poppenmeisje van negen, tien twaalf jaar in boeredracht. Voor die al len had Zij een vriendelijk woord, een kinderlijke vraag gereed. Komt niet da delijk de gedachte aan het prinsesje, haar eigen klein meisje bij u op? In de Abdij verwijlde ze een half uur bij de ringrijderij, nadat eerst met hén, die in de oude wagens zalen, eenige vrien delijke woorden gewisseld waren. Zij stond daar, vier, vijf passen van hel publiek, cn politie zeker, ze was er maan men zag haar niet. Is het wonder dat een geestdriftig cn onbedaarlijk gejuich los barstte toen Lieven Pielerse, de eenvou dige sleeper, baar een langdurige regee ring over ons yolk toewenschte? Het gebeele bezoek droeg het karakter van een oumiddellijken omgang van de Koningin met Haar volk. Dat bij het noenmaal gebroken was met de gewoonte om in de eerste plaats de hoogste ver tegenwoordigers van de militaire en de ambtenaarswereld te doen aanzitten, en dat daartoe behalve het dagelijksch be stuurder Tentoonstelling waren uitgenoo- digd de vertegenwoordigers van land bouw, handel en nijverheid het is een daad geweest, die trouwens in alle pro vincies geschiedde, en die hoogelijk ge waardeerd wordt. Die allen, die meisjes en kinderen lol wie zij sprak, de heeren en dames die zij aan zich liet voorstellen en de honder den in wier midden zij zich zoo vertrou welijk Jjewoog, kjJii tnu sveer teruggekeerd naar hun woningen tot in de verste dee- len van Zeeland en vertellen daar aan ieder hoe de Koningin zoo vriendelijk tot hen was en wat ze wel gezegd of ge vraagd neert of hoe zij dat eenvoudige boertje met zijn prijs geluk wenschte. En zoo zal de ontroering uitdijen tot over heel Zeeland en tot buiten de gren zen van ons gewest, gelijk de steen die t wateroppervlak brak kringen uitstiet meters ver. Met dit bezoek heeft Koningin Wilhel- mina de harten van Zeeland hechter ver overd dan ooit te voren. Roman van KL ARA HOFER. 35. Zij had het gevoel alsof zij aan zijn deur moest kloppen, hem een woord zeg gen, misschien sliep hij nog niet, zeker nog niet Hel bloed steeg haar lang zaam naar het gezicht. Neen, zij kon niet. Zij kleedde zich werktuigelijk uit en trok de dekens over zich heen In de slaapkamer der kinderen, naast de hare, druppelde de waterleiding, Tel kens weer, met regelmatige tusschenpoo- zen, een dof geluid Zij moest er voortdu rend naar luisteren, ofschoon haar hoofd haar pijn deed, hare gedachten haar niet met rust lieten. En telkens weer die doffe klank alsof iemand ijswater op baar hersens druppelde. Het was een marteling Zij hep op haar bloole voe ten ïiaar de deur. Ondanks de neergelaten jalouziën was er voor haar oogen, die aan de duisternis gewend waren, genoeg licht. De kinderen sliepen rustig onder hun HET VREDESPALEIS. Bij gelegenheid van de opening van het Vredespaleis heeft Tsaar Nikolaas aan H. M. de Koningin een telegram ge zonden van den volgenden inhoud: Ik verzoek Uwe Majesteit bij gelegen heid van de plechtige opening van het Vredespaleis mijn zeer hartelijke geluk- wenschen te willen aanvaarden. Ik koes ter den oprechten wensch, dat dit ge bouw, bestemd om het denkbeeld van het internationale scheidsgerecht te verwe zenlijken, zal mogen bijdragen tot het werk van den vrede, dat mij steeds na aan het hart heeft gelegen, £n dat het leen nieuwen band zal vormen tusschen de naties, door haar als middelpunt te die nen om de geschillen, welke haar schei den, tot een oplossing te brengen. Bij Kon. beslun. Onderscheidingen. Uit de lange lijst die de Staatscourant gebloemde gordijnen. Hun kalmeregel matige ademhaling was duidelijk hoor baar. De kleinste, mollig, met zijn dikke handjes op het hoofdkussen, Ursula, de in papieren gewikkelde en met bandjes vast gebonden lokken als een stralenkrans om het smalle kopje, de eene wang half in het kussen verborgen, haar fijne, beweeg lijke vingers saamgevouwen onder de kin. De jongen lag lang uitgestrekt, met zijn krachtige beenen iop het dek, zijn rechter hand tot een vuist gebald. Zijn wenkbrau wen waren saamgelrokken. Hun moeder beschouwde hen stil. En ondanks al de tegenstrijdige gevoelens, die haar al die weken heen en weer geslingerd hadden, was er op dat oogenblik niets in haar dan de zaligheid van de moederliefde, nu zij tot ln nel diepst van haar hart dit jonge leven, dat haar toebehoorde, om zich heen voelde. Eindelijk rukte zij zich los. Zij draai de de leiding af en sloot het wille hou ten kastje, dat die verborg. Zij rilde van koude in haar dunne nachtjapon. On hoorbaar deed zij de deur weer dicht Nu was alles stil. De tijd verstreek. Zij lag volkomen stil. De slaap kwam niet. Zij stond op en keek op de klok. Kwart voor drie. Zij waggelde van moeheid en toch lieten de overspannen zenuwen haar niet tot rust komen. Zij roerde wal veronal in van Zaterdag publiceerde nemen wij de volgende benoemingen over tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw mr. E. Pelinck en R. Bloembergen Ezn., leden van de Eerste Kamer der Slalen-Generaal A Roodhuyzen, L. W. J. K. Thomsom, mr. G Jannink, mr Th. J. A. Duynstee, A. C. A van Vuuren, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Becrenbrouck en mr. D. A. P. M. Kooien, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kolonel P. P C. Colette, commandant van de IIIo Infanterie-Brigade J. Wilmink, directeur van de stoom- vaarlmij „Koninklijke Hollandsche Lloyd" te Amsterdam; prof. I. Franco, w. ite Delft, hoog leeraar aan de Technische Iioogeschool; A. G A. Everls, te Utrecht, chef van den dienst der exploitatie bij de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwe gen; mr. H. P. Berdenis van Berlekom, lid en plaatsvervangend voorzitter van het bestuur der Rijsverzekeringsbank; A. J M. Stumpff jr., lid van de Alge- meene Rekenkamer tot officier in (de orde van Oranje Nassau; de oud-luitenant Ier zee der 1ste kl II. M. van Bemmelen voorzitter der Ne- derlandsche vereeniging „Onze Vloot"; tot ridder in de orde van Oranje Nas sau: G. Hekklng, solo-violoncellist bij het concertgebouw-orkest te Amsterdam; de officier van gezondheid der 3e kl. L. J Büller. Bij kon besluit: is met 29 dezer: lo. de kap. t. z. J. J. Rambonuet eer vol ontheven van het bevel over Hr. Ms. panlserschip „EVertsen" 2o. dit bevel tijdelijk opgedragen aan den luit. t. z. Ie kl. O. H. van Persijn; is met 27 September, aan R. de Kat. w. i., directeur-lid van de directie van de staatsmijnen in Limburg, op verzoek, eervol ontslag verleend onder dankbetui ging voor de diensten daarin aan H. M. de Koningin en «ian den lande bewezen, en is F. K. Th. van Iterson, w. i., hoog leeraar aan de T. H. te Delft, benoemd tot lid van de "direct ie Van de staatsmijnen in Limburg, met den titel van directeur. Hetnieuwe ministerie. Uit de talrijke beschouwingen van de schillende bladen over het nieuwe mini sterie geven we de volgende aanhalingen; Uit het u. 1. „Vaderland": Met vertrouwen wachten wij dan ook de Troonrede aT, overtuigd, dat, indien iemand in staat is, de sociale wetgeving ook op bet tlians aangebroken oogenblik in de goede richting te leiden, het de heer Treub is. Een moeilijke taak zal de minister van financiën hebben. Optredend als opvol ger van een minister, die ondanks den gouden regen van jaren, heen gaat met een tekort van millioenen, zal hij niette- j min hebben te zorgen, dat hel geld er komt. Het aftredend ministerie heeft het zij nen opvolgers in dit opzicht bijzonder moeilijk gemaakt, doordat het, ondanks de verbluffende stijging der uitgaven, kans gezien heeft deze toch altijd nog door grootere uilgaven, voor een belangrijk deel ten dienste van partij-doeleinden, le over treffen. Iemand van zoo groote praclische er varing en van zooveel nauwkeurige ken nis van de techniek onzer belastingen, als de heer Bertling, is allicht de man# wiens kans van slagen tegenover een zoo moeilijk probleem gunstig staal. Uit de v. 1. „Nieuwe Crl.": De plaats innemend van hel coalitie kabinet Heemskerk kan een ministerie Cort van der Linden door ons niet anders dan welkom worden gehceten. Zijn er in zijn samenstelling elementen die verklaring behoeven, ontbreken daar in andere welke het nieuwe ministerie terstond een gewenschle populariteit zou den hebben verzekerd, wil ons de leiden de gedachte der kabinetsformatie, die in dezen ministerraad de bindende kracht der politieke homogeniteit moei vervan gen nog geenszins duidelijk zijn in den persoon van den kabinetsformateur stel len wij groot vertrouwen. Hij heeft meer gedaan om daarop aanspraak te maken dan het schrijven van een thans 27 jaren tellend Jugend-werk. In het ministerie Pierson liet lnj zich kennen als een recht vaardig en beleidvol bewindsman, men kent hem staatsmans-qualiteiten toe De beschouwende rol die hij, builen de actieve politiek sedert 12 jaren in het hooge ambt van staatsraad, rustig vervulde, droeg er ongetwijfeld toe bij om hem ge schikt te maken tot het aanvaarden der zware taak waartoe hij thans (evenals in 190fy werd opgeroepen: de taak van den man-ïn-reserve, die op het hachelijkst mo ment eener crisis optreedt en beslist. Op zijn persoon berust dan ook hoofd zakelijk ons vertrouwen in het nieuwe ministerie; met verlangen zien wij uit naar hetgeen binnenkort, bij het eerste optreden van de regeering in (haar geheel, dat vertrouwen mag komen versterken Uit het lib. Handelsblaa: Zeker is, dat bet nieuwe ministerie beslaat uit zeer kundige menschen. die allen in hun carrière getoond hebben mannen van beteekenis te zijn Parle mentaire ervaring hebben slechts de'hee- ren Cort van der Linden, Lely en Treub, de laatste, die ook als wethouder van Amsterdam getoond heeft heel wat op positie te kunnen overwinnen, wel het meest. Moet dus afgewacht worden, hoe zij tegenover de Kamers zullen staan, voor hun bekwaamheden als bestuurders staat hun verleden ons borg. En wij kunnen ons er slechts over verheugen, dat dit bestuur weer zal geschieden in liberalen geest en b.v. benoemingen van schoolop zieners die geen Hollandsch kunnen schrijven, vooreerst niet meer voor zullen komen. Een liberaal kabinet dus, waarin, ge zien de houding der sociaal-democraten, wellicht de uitslag der verkiezingen zich het waterglas slapen, slapen. Zij ging weer liggen en sloot de oogen De minuten verstreken. Door de gordij nen drong reeds het vale schijnsel van den aanbrekenden dag. De vogels zwegen nog. Nu begon het: een wiegen, zweven, dooreendwarrelen der gedachten Binnen enkele oogenblikken was zij ingeslapen. Tegen negen uur werd zij wakker. Iets zachts, liefkoozends lag tegen haar wang.. Zij opende met moeite haar oogen. Zij was nog half onder den in vloed van het kalmeerend middel en kon zich niets van don vorigen dag her inneren De kleine Jochen zat in zijn hemdje op het donzen dekbed en lachte tegen haar Hij greep met zijn handje in haar half losgegaan, verward haar en smeekte op zijn liefslen toon: „Een kusje mama, zoete mama Zij trok het mollige ventje naar zich toe en bedekte het met kussen. „Wie heeft je hier gebracht, mijn kleine schal9" Het kind streelde haar „Hina, Hina Het kon den naam Frieda nog niet zeg gen Zij liep op haar bloote voeten naar de toilettafel ora voor hem den onderwef- schen zilveren handspiegel te halen Daar speelde hij zoo gaarne mee Hij kraaide en gierde van pret en trappelde van ongeduld Hij geleek een klein minne- godje met zijn stralende oogen, zijn kod dige blonde kuif, zijn rozeroode schou dertjes, waarvan hel hemdje was afgegle den „Zoo, Jochen, nu speel je mooi en ik kleed mij aan en dan ontbijten wij samen De jongen bekeek zijn handjes in den spiegel. „Papa ook", zei hij, zonder op te kijken. Toen zij uit de badkamer terug kwam, zat hij nog op dezelfde plaats Hij bad haar zakdoek om het handvat van den spiegel gewikkeld en liet dien als een pop dansen. Zij was juist bezig het haar voor het morgenkapscl op te maken, toen er geklopt werd. „Luitenant Von Sorge zou mevrouw' gaarne een oogenblik spreken." Zij was verbaasd. „Maar Anna, zoo vroeg I Je hebt het zeker niet goed begre pen." De altijd wat bedeesde, langzame stem van het meisje klonk een oogenblik later weer door de deur: „De luitenant zegt, dat het iets zeer dringends is." Zij trok haastig een witte, geborduurde morgenjapon aan; zoo kon zij naar bin- het zuiverst weerspiegelt, maar dat dan ook. juist omdat de uitslag geen sterke beweging in één richting aantoonde, een zware taaie zal hebben: een kabinet, dat vermoedelijk do meeste kansen heeft wanneer hel tracht hel concenlraliepro gram tc verwezenlijkenmaar een mini sterie, dal in elk geval, ook wanneer het onderwerpen, in de neutrale zóne lig gend, zou willen aanpakken, goed werk zal kunnen doen, Een ministerie dus. dat met sympathie mag worden begroet. Uit de clir. hist „Nederlander". „Nu het kabinet er is, valt het buiten elke verwachting, en is in dien zin niet alleen extra-parlementair, maar ook ex tra-ordinair Zijn voornaamste kenmerk is: dat het er uitziet als een sphinx Ieder is het er over eens dat zoowel dc wording als de samenstelling raadselachtig is. en zelfs dc vrijzinnige pers schrijft reeksen vraag- teekens. Waarom zouden we dan thans een prognose beproeven? Nog eenige dagen, en de Troonrede zal op vele vragen bet antwoord geven of niet geven Dim kunnen wij althans iels meer weten. Thans staan we voor enkel raadselen En Ide tijd ontbreekt ons, zoowel als de lust, om te beproeven die raadselen op te lossen." Uil hel Katli „Centrum Hel Kabinet zal moeten regeeren met een meerderheid, die zelve niet precies weet, wat ze wil, en wier verschillende fracties reeds in ongenoegen met elkan der kwamen, toen 'de slembus nauwelijks gesloten was. Het zal eenerzijds de zes tien sociaal-democraten moeten ontzien, anderzijds de tien vrije liberalen te vriend houden Hel zal eenerzijds den klassenstrijd moeten verwerpen, ander zijds zijn „burgerlijk" (sic) karakter moe ten temperen. Het zal.... ja, het zal nog veel meer moeten doen, om tusschen zoo velerlei klippen en klipjes door te steve nen, en niet van dc eene kolk te vallen de andere. Met haar eigen meerder heid, althans met de Linksche meerder heid, zal het Kabinet de meeste moeite hebben. En dat het daarbij niet zal ont breken aan debatten tusschen den minis ter van Landbouw en de sociaal-de mocraten kan nu reeds zonder ernstige vrees voor beschaming worden geprofe teerd. Het zou wel het wonderlijkste en zonderlingste van al het wonderlijke en zonderlinge in het verloop en de oplos sing dezer ministerieele crisis zijn, indien mr. Treub en de fractie-Troelstra het nu plotseling goed met elkander konden vin den! .Voor de Rechterzijde blijft natuurlijk in den eersten tijd geen andere rol over, dan die van afwachten. Uit de Vrijz. dem. „Wereld": ln de eerste plaats mag worden gezegd dat de uitkeering aan de 70-jarigen vei lig is. Mr. Treub heeft bij de desbetref fende paragraaf, door Minister Talma in zijn wet gebracht, gestemd vóór het be kende amendement-Borgesius, Drucker, Tydeman, welk amendement tot strek king had het overgangspensioen voor oude loonarbeiders uit te breiden over nen gaan. Zij deed de deur open. „Goed, laat den luitenant in het salon En kom, dan terug en neem Jochen.. Zij nam het kereltje intusschen pp haar Schoot De voetstappen van het meisje, door den looper gedempt, verwijderden zich. Na eenige minuten kwam zij terug De kleine Sorge stond midden in het witte salon. Zij kwam glimlachend op hem toe- Goeden morgen, mijnheer Von Sorge!" Zij slak hem haar hand toe, liet die val len, staarde hem aanHet was alsof er een ijskoude hand op haar hart werd Dc kleine luitenant grijpt naar een stoel „Mevrouw Zij schudt half werktuigelijk haar hoofd, terwijl zij nog in zijn jongensachtig ge zicht ziet Dat is vaal en heeft een vreemde, ernstige uitdrukking, de lippen zijn opeengeklemd, er ligt 'n oude trek om zijn mond... Zijn uniform is geheel bestoven. Zij heft haar banden op. „Wat is er gebeurd? Wat is.. Het jonge mensch zoekt naar woorden, zijn gezicht trekt zenuwachtig. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1