MIDDELRTRGSCHE COURANT. Vrijdag 29 Augustus. I'. 204 ISO* Jaargang. 1913 Dszt ooiraat vmchy&t degelijk», m»t *it*omdeii*g tah Zom- u ?aast4ag«it ?riji par kirvUal, loowel vóór lüddelbmrg al» voor all* plaatio* ia Nederlaei fras.ee pp. t i Aiiomderlijk* amjamer» koitaa 5 coat. Adrerteatiüa bij aboaaemeat op voordeolige Toorwaardoa. Proiptotauaa daarraa lijm aaa bet bareaa t* b*korasa. AiT*rteatiea roor het eeritvolgemde ïiamir noetu de» zaiddag. vóór a uai aaa bat bareaa bezorgd zija. ▲dv*rt*aü8a 20 e*at per regel. Bij aboaaemeat veol lager. Geöooite-, dood en die aadere familieberichten »a Daakbataigiagea vos 1—7 regelt 11.60} elke regel ate. 20 oeat. Seolaae» 40 eeat per regel. Grooto letter» wr de plaat», die iij iaaemva Tot de plaatsiag vaa adverteatiGa *a reclame», aiet af bom» tig ait Zeel a ad, betreEeadi Hendel, Nijverheid en Geldweiea, ie gerechtigd bet Alnemeea Aslvroff4©«:48i\-i?ur- aja A. DB la majs am., jf.z. Voorburgwal 8«e, AKBMierdxm. oonrant behoort een bgvoegsel. De Koningin in Middelburg. De eerste maal dat de Zeeuwen Ko ningin "Wilhehnina in hun midden zagen, >vas zij de veertienjarige vorstin, die ver gezeld door de Koningin-Regentes van 21—25 Augustus 1894 een bezoek aan ÏWalcheren bracht en aller harten won door Haar innemende manieren van aan vallig meisje. De tweede maal om een kort ver blijf te Vlissingen op 29 Nov. 1899 ter begroeting van keizer Wilhelm niet mee te rekenen kwam Zij hier in een heel andere rol. Ze was ten eerste niet meer een kind, maar een getrouwde wouw. Maar er was nog iets bijzonders, dien 29sten Augustus 1905, kwam Zij, de re- geerende vorstin in wier handen het op- pergezago ver onze zeemacht is gesteld, te Vlissingen de uit Indië terug gekeerde z.g. Java-divisie onzer marine verwelkomen, waarbij tevens de kanon nen werden onthuld, naast het standbeeld van De Ruyter. En op dat bezoek, zoo geheel gewijd aan onze vloot, wekt Zij aller bewondering, toen Zij, een waar noodweer van storm- en regenvlagen trot- seerend, toch zonder eenige beschutting te zoeken, op de brug van de dansende „Utrecht" bleef staan om bij het langs varen de op de reede liggende schepen der divisie te begroeten. De derde maal, in het sombere voor jaar van 1906, weer anders: de deelne mende landsvrouwe, die geheel onver wacht, zonder eenig ceremonieel Haar door watersnood getroffen onderdanen kwam troosten, den 20sten Maart op Tholen, den £3sten Maart in Zeeuwsch Vlaanderen. Dat waren twee tochten, die het gemoed der Zeeuwen diep troffen. Maar het volgend jaar, 12-1-1 Sept. il907, was 't weer een feest-bezoek van 't vorstelijk Paar. Nu niet aan Walcheren alleen, maar ook aan andere deelen van Zeeland, dat in weerwil van de moeilijke reizen werd doorkruist, per boot, per trein en per rijtuig. De indrukwekkende geestdrift dier dagen zullen de meeste lezers zich nog te goed herinneren, dan dat wij er hier nog over behoeven uit te weiden. En ïnorgen zullen wij Haar even als bij de drie vorige bezoeken vergezeld van Haar gemaal weer in Middelburg zien, nu als de Vorstin die metterdaad be langstelling toont in wat Zeeland bijeen bracht als het meest karakteristieke dei- provincie. Wat Zeeland ditmaal Haar en den Prins te zien zal geven is als 't ware een uitbreiding van wat Zij reeds zag bij het bezoek in 1894 nl. bij de voorstel ling van een dertigtal meisjes in de ver schillende Zeeuwsche kleederdrachten, een der merkwaardigste momenten van dat bezoek. Wat toen reeds Haar belangstelling als meisje zoo sterk op wekte, zal Zij nu in nog ruimere mate kunnen bewonderen., en bovendien zal Zij kennis maken met typische Zeeuw sche industrieën, Zeeuwsche gebruiken enz. De hooge bezoekers kunnen er van verzekerd zijn, dat de door dit bezoek getoonde belangstelling hoog gewaardeerd wordt, En gedachtig aan de vermoeiende taak die het koninklijk echtpaar zich vrijwillig heeft opgelegd door het be zoeken van al de tentoonstellingen, in ons land dit jaar georganiseerd als on derdeel van Plan 1913, zij met te meer erkentelijkheid in 't licht gesteld dat Zij aan deze reis naai- Middelburg ook nog een auto-rit door een deel van Z. Be veland heeft vastgeknoopt. Het is geen „officieel" bezoek. Maar dat doet er voor de bevolking weinig toe. Voor haar is het voldoende: de Koningin komt! We zijn er zeker van dat morgen de straten, waar bet Koninklijk echtpaar! door komt, vol zullen zijn, en dat de aan blik der geheele stad het bewijs zal leveren, dat de Hooge Bezoekers van harte KV e 11 k o ml zijn. Binnenland. HET NIEUWE MINISTERIE. De nieuwe ministers zijn met ingang van heden benoemd en hebben heden ochtend te half negen in ambtscostuum den eed afgelegd in handen der Konin gin op hel Huis ten Bosch. De minister van oorlog N. Bosboom was in tenue van den hem eergisteren verleenden rang van generaal-majoor. De nieuw-benoem- de minister van koloniën mr. Pleijte ver scheen in galacostuum van rechterlijk' ambtenaar als president van den Scheep- vaartraad Op verschillende uren van den dag na men de ministers de portefeuilles over uit de handen van him ambtsvoorganger. Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De weg, die door H. M. zal worden af gelegd na het verlaten der Abdij is eenigszins gewijzigd en loopt nu als volgt: Abdij, Balans. Wagenaarstraat, Hofplein, Lange Noordstraal, de Markt rond, Lange en Korte Delft, Dam Z.Z., Bateauporte, Dam N.Z., Molstraat, Koepoortstraat, Mo lenwater, Korte Heerengracht, Korte en Lange Noordstraat, Markt, Korte en Lan ge Gortstraat, Hoogstraat, Nieuwe Haven, Turfkaai, Koningsbrug, Stationsweg, Ka- naalbrug, Slation. Tevens kunnen wij mededeelen dat H. M. nergens onder weg zal doen- stil houden. Dames, zoowel vrouwen als meisjes, denkt eens aan het hoedepennen- gevaar morgen in het gedrang bij het Iioninginnebezoek We huiveren nu al als we er aan denken in een drom menschen te staan met zoo'n flitsende, heen en weer schie tende naald voor ons gezicht, een paar decimeter uitstekend builen een kleinen bol van een hoed Toe, dames voor zoover ge geen punt- beschermers op ,uw hoedepen hebt, zet er morgen zeker een op. En voor de rest hopen we van harte, dat de omstanders zelf er op zullen aan dringen dat de voor hen staande dames en meisjes, die hun bewegelijk hoofd toch nog met zoo'n onheschutten dolk versieren, deze zoo lang zullen verwij deren. Dat kan voor die dames en meis jes minder aangenaam zijn, maar dat verdienen ze dan toch ook. Nog een andere opmerking: Eenigen tijd geleden op een drukken dag hebben velen in de stad met er kentelijke waardeering gezien dat van ge meentewege de pas herstrate plaveisels waren besproeid Er zijn nu verscheiden van die nieuwe gedeelten, bedekt met een dikke laag zand. Het is erg warm en erg droog geweest, en dus Aan den uitgesproken wensch lot voor ziening in een uitgebreider spoorwegver keer op de Zeeuwsch lijn, morgen bij hel bezoek der Koningin, zal voldaan worden. Er zal 's ochtends een voortrein rij den, die te 9 20 van Roosendaal vertrekt en te 11.37 te Middelburg is, en ook 's middags zal er te 4 50 een voortrein uit Middelburg vertrekken in de richting Roosendaal. Bovendien zijn er maatre gelen genomen ter extra-versterking dei- gewone treinen. Zooals men weet zal Zaterdag ook de extra-trein loopen, die anders Donder dags van Vlissingen naar Middelburg loopt in aansluiting op de extra-booten van den Prov. Stoombootdienst. Een kelner van de „Avanfi" en de stuurman van de „Walcheren" kregen gistermiddag op de Groote Markt alhier twist,, wat eindigde in handtaslelijkheden waarbij de stuurman in den wang gebeten werd. Als we dezen zomer meer zulke avon den hadden gehad als gisteren zou het verloop van de avondconcerten op het terras voor de tentoonstelling op de Groenmarkt alhier wel anders zijn ge weest. Er waren nu geen valwinden het zat er heerlijk, en een goed strijkje van van een Vlissingsch orkest zorgde voor een opgewekte stemming. Zoowel binnen als buiten liet liek waren veel belangstel lenden Door de politie is hier ter stede aangehouden, de 13jarige J. de B,, die zijn ouderlijk huis te Vrouwepolder ver laten had Door zijn vader werd de avon turier weer naar het ouderhuis terug gebracht. Uit Walcheren. Nu er een hulphuis gelegd is over de Heergeul is er aansluiting verkregen van 't noordelijk deel van Walcheren met de Vlissingsche gasfabriek. Te Scroos- kerke branden de lantaarns reeds alle avonden en ook de particulieren maken er voor verschillende doeleinden gebruik van. Ieder prijst het prachtige licht De gepensioneerde sergeant Jac. Wisse, ridder vau de Militaire Willemsorde, is Donderdag bij zijn thuiskomst in Dom burg op hartelijke wijze verwelkomd. Aan de grens der gemeente was een eereboog opgesteld, waar een deputatie uit de vereeniging Volksweerbaarheid af- decliug Domburg had plaats genomen en ook de Domburgsclie muziekvereeniging •zich had gereed gemaakt. Bij zijn aan komst te half 9 werd Wisse met fan fares begroet en daarna toegesproken, door den lieer P. J. Eloul, voorzitter van Volksweerbaarheid. Bij de begroeting was ook aanwezig de te Domburg wonende oud-generaal Drabbc Met muziek en lam pions werd de beid naar huis gebracht. Wisse (heeft Jiet 'geluk, (dat zijn (ouders'nog in leven zijn. Later op den avond gaf hij gelegenheid, hem te spreken, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. Daarbij werd nog een rede gehouden door den burgemeester L. J. van .Voort- huijsen. Bij zijn begroeting was een groote menigte menschen op de been Uit Zuid-Beveland. De raad der gemeente W o 1 f a a r t s- d ij k vergaderde heden Woensdag. Afwe zig met kennisgeving de heer J. M. Mol. De gemeenterekening over 1912 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 73577.815 en in uitgaaf op f 71895.71, Alzoo met een goed slot van f 1682.10,J. De rekening van het Burg. Armbest. over 1912 werd goegekeurd tot een he in ontvang en f 3827.72 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 587,49, en de begrooting voor 1914 van die instelling werd eveneens goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 4495.22 Tot lid van het Burg Armbest. werd herbenoemd de heer J. M, Mol met alge- meene stemmen. De gemcentebegrooting werd aangebo- sluitende in ontvang en uitgaaf if 22447.925 (met f 5000 hoofd, omslag en een post voor onvoorziene uitgaven van f 466.) Heden werd het onafhankelijkheids- feest gevierd te N i e u w d o r p (Z. B.) Vanmorgen om acht uur werd het feest reeds geopend, om half negen had een extra bedeeling plaats, om half tien trac- tatie van schoolkinderen, doch het eigen lijke feest was toch pas vanmiddag toen om 1 uur Z. K. H. de prins arriveerde en door het bekende driemanschap ont vangen werd. In een optocht, waarin ook medereden een wagen met visscliers en een wagen met matrozen, was tevens een afdeeling voor versierde rijtuigen in gedeeld, waarin aardig versierde wagen tjes werden opgemerkt. Deze optocht trok de gemeente door naar den Haag (het dorp)waar de prins door het dagelijksch bestuur ontvangen werd en een troonre de uilvaardigde, Ook deed Z. K. H aan kondiging van de begenadiging van de krijgsgevangen, die door kozakken be waakt den stoet hadden gesloten Daarna hadden volksfeesten plaats. Hedenavond om half negen wordt een liclitstoet door het dorp georganiseerd, waarna een schillerend vuurwerk zal worden afgestoken De leerlingen uit de hoogste klasse van de school te Borssele deden Woens dag onder geleide van het hoofd der school en het oud-hoofd dier school een uitstapje naar Vlissingen en Middelburg. Verbazend veel hebben de kinderen geno ten, op de bootreis, aan het strand en op de duinen te Vlissingen, en dan op de tentoonstelling te Middelburg, ze waren zeker blijven staan bij de kantwerksters, als hun geleiders ze niet hadden gezegd, dat er meer te zien was. Ook aan de bioscoop van den heer Strengholt werd een bezoek gebracht. Daar hebben ze gelachen, dat ze schud den en soms tranen in de oogen gekregen van medelijden. Het programma, expres voor deze gelegenheid in elkaar gezel, was schoon en levens leerzaam. ONAFHAiNKELIJKIIEfDSFEEST TE IERSEKE. Donderdag werd te Iersekc, begun stigd door prachtig weer en onder bui tengewone en algemecne belangstelling, het onafhankelijkheids/eest gevierd- Geen huis bijna, of de vaderlandsclie driekleur woei er van. Vele gevels waren versierd, verscheidene eerepoorten opgericht en een paar stralen in een priëel van groen en bloemen herschapen. Duizenden, waar onder ook velen van elders, vulden de straten en dijken om de landing van den Prins, den kinderoptocht, den liistori- schen en allegorischen optocht, en des avonds den lichlsloel te aanschouwen. Alle kinderen waren met oranje cn vlag gen versierd, allen blonk de vreugde en het blijde vooruitzicht op de traktatie de oogen uit. De historische optocht telde ruim 20 groepen, waaronder enkele praal wagens, de een al mooier dan de andere; van de laatste trok die met de Neder- landsche maagd, de vredesengelen en elf in 't wit gekleede meisjes, de elf provinciën voorstellende, zeker wel het meest de aandacht, hoewel ook andere fraai genoeg waren om vermelding te ver dienen, indien te groote breedvoerigheid dit niet verLood. Behalve de schoolleerlingen werden ook de vaste bedeelden der verschillende armbesturen getrakteerd, de laatste op krentebrood. De bewoners van 't huis voor armverzorging werden in een rijtuig rondgereden om op him gemak de ver sieringen te kunnen bekijken. De landing van den prins was een buitengewoon mooi nummer, dat prachtig slaagde; alle daarin voorkomende historische personen waren in de lijst van den tijd gecostu- meerd. Vele ingezetenen builen het feest comité werkten vrijwillig mee en tastten in den zak om het feest te doen slagen. Men kon merken dat allen er schik in hadden. Des avonds volgde de lichtsloet en t feest werd besloten met een kostbaar vuurwerk, dat anderhalf uur duurde. Kunst en Wetenschappen. De mannen zangvereeniging „Luctor et Emergo" te Zierikzee over wier uitvoering de vorige week onze corres pondent met veel lof kon schrijven, on dervond dat ook anderen er zoo over denken. Van den heer De C. ontving zij een gift van f 25 met begeleidend waar- deerend schrijven Men meldt ons uit Aar den burg Donderdag werd ten huize van dr. J. Doyer voor eenige genoodigden een mu ziekuitvoering gegeven door den heer Vlietstra (viool) met medewerking van den heer Braak (piano) De vijf nummers vonden grooien bijval; vooral Méditation van Gounod, waarbij ook dr. Doyer (or gel) zijne medewerking verleende viel bij zonder in den smaak. Hei was een genot volle avond, die zeker bij al de gasten' in aangename herinnering zal blijven. Een woord van dank aan heeren musici voor het verschaffen van zulke schoone en heerlijke (muziek. Verschillende Berichten. Men weel, hoe ernstig in Engeland trouwbeloften gelden. Voor een gerechtshof te Londen diende gisteren, aldus verhaalt de N. R. C een zaak wegens verbreking van trouwbelof ten. Juffrouw Ethel Maud Bollórd (had een eisch ingediend tegen haren vroegeren verloofde Lawrence Anson Firth, den zoon van een vicaris te Durham. Zij leg de ongeveer duizend minnebrieven over, waarvan er een 140 zijdjes besloeg en zoo zwaar was, dal het meisje er 75 ets. straf port voor had moeten betalen. Firtli heeft nn te Rangoon een Burmaansche vrouw getrouwd, die hem drie kinderen ge schonken heeft. De gezworenen wezen liet bedrogen meisje 100 toe. Op het oogenblik wordt te Londen voor Turkije een nieuwe reeks postze gels gedrukt. 22 in 't geheel Men herinnert zich, hoe 'lussclien Parijs en Londen een kostbaar snoer van rose parelen verdween Volgens Engel- sche bladen zijn nu berichten ingekomen, dat de diefstal het werk is geweest van een bende schavuiten, die hel halssnoer te Berlijn tegen betaling van een zekere som als losgeld, willen uilleveren. Men hoopt dat tengevolge daarvan het collier binnen 48 uur aan zijn eigenaar kan worden teruggegeven. DE BRAND OP DE „IMPERATOR," Op de reusachtige schepen als „Ti tanic" en „Imperator" rust geen zegen. Gisteren heeft men onder „Laatste Be richten" gelezen hoe op laatstgenoemde boot, te Hoboken aan een pier gemeerd liggend, een ernstige brand is ontslaan. Bij zijn eerste vaart uit de Elbe had de „Imperator" al met tegenspoed te kam pen. Als aanvulling van het gisteren ver melde, onlleenen we aan de N. R. Cdat de opstijgende rook 's ochtends in de vroegte bemerkt werd, toen alles nog in duister gedompeld was en ieder aan boord, behalve den uitkijk, sliep. De ont scheping van de 1500 immigranten kostte moeite, daar velen dachten, dat het om hun leven ging en dus het dringen en vechten het blusschingswerk belemmerde. Op de pier gekomen, werden zij door politie omringd, om ontsnapping te voor komen, daar ze nog niet door de im migratie-autoriteiten onderzocht waren. De scheepsbrandspuit bleek niet voldoen de om het vuur te bestrijden, waarom hulp van buiten medewerkte, die 15 stra len op de brandende voorraadkamer af gaf. De oorzaak van den brand is onbe kend. Men vermoedt kortsluiting Rechtzaken. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg is naar de openbare terecht zitting verwezen de zaak tegen L. A. F. 1. M 30 jaar, onderwijzer, geb. te Neu zen, beklaagd van mishandeling, met buitenvervolgingstelling van hetgeen hem meer bij rechtsingang is ten laste gelegd. Leger en Tloot. De le luitenant der Kon. maréchaus- sêe F. Piekema te .Vlissingen, is, naair de VI Crt. meldt, bevorderd tot kapitein bij dat wapen. Door den minister van oorlog is be paald dat aan de miliciens die voor de laatste maal onder de wapenen zijn ge- weest, de geweren mede naar huis moe ten worden gegeven. DE GROOTE LANDBOUW TENTOONSTELLING. De groote nationale en internationale landbouwtentoonstelling is hedenmiddag le Scheveningen geopend in tegenwoor digheid van H. M de Koningin en Z K. H. den Prins en een groot aantal belang stellenden en genoodigden. Bij deze gelegenheid heeft jhr. mr G. L. M. H. Ruysch de Berenbrouck als tweede voorzitter van de koninklijke Nederlandsclie landbouwvereeniging een rede gehouden waarin hij de vorstelijke personen dank bracht voor hun tegen woordigheid. Hij herinnerde er voorts laan dat het de Prins was die overtuigd van de noodzake lijkheid van een betere organisatie van het landbouwtentoonslellingswerk, het ini tiatief nam tot oprichting van de Kon. Ned. Landbouwvereeniging. De geschie denis, het ontstaan en het streven dezer vereeniging werden uitvoerig door hem geschetst. Daarbij deed hij herhaaldelijk uitkomen dat deze tentoonstelling, als ge volg van dit streven, een drieledig karak ter draagt: lo. het geven van een over zicht van den stand van het landbouwbe drijf, 2o. het tot leerling strekken uit we tenschappelijk en practisch oogpunt en 3o. het geven aan den vreemdeling van een beeld van wat Nederland op land bouwgebied vermag. Alleen in de afdee- lingen landbouwwerktuigen en landbouw- gebouwen zijn daarvan slechts buiten- landsche inzendingen toegelaten. Spr. dankte, na deze schets van het karak ter der expositie, allen die tot het wel slagen hebben meegewerkt. Hij constateerde dat deze tentoonstel ling bij uitnemendheid een werk van vre-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1