MIDDELBFRGSCJUE COURANT, Maandag 18 Augustus. FEUILLETON. Erfelijk belast. 1S6* Jaargang. 1918 8.00 8.57 Dixi flovut Torsob-ijat g s 1 g k met «itioaioriag ra Zo*- ea FaiitiiguU PfSJs per kwartaal, eoowel voor Middelburg ala voor alle plaatiea ia Nederlaai framee pp! 11. Afzonderlijke aimmeri koste* 5 eeat. AdverteatiSa bij abonaemeat op voordeelige voonraardea. Prospeotaiaea daarvaa sija aaa bet bareaa te bekomt*. A.dvurtnstiBn 'por b«t eerttvolsfeade aimmer aioetea dei aiddag» vóór ééa aar b«t bareaa bezorgd sija. BINNENLAND. DE CRISIS. Van een zijde, die liet blad zeer be trouwbaar acht, verneemt de Nieuwe Ct dat mi- Cort van der Linden gestadig vor»- dnrt met de samenstelling van een Ka binet Het blad meent hieraan nog te mogen toevoegen, dat ook de verdere voortbouw aan onze defensie een belangrijk punt op het program van het te vormen Kabinet zal uitmaken DE CONCENTRATIE. Men schrijft aan het „Volk" Uit zeer vertrouwbare bron verneem ik dat in de concentratie-vergadering, waar in de vraag besproken werd, of men een concentratie-kabinet zonder de sociaal- demokraten wilde aanvaarden, de Unie liberalen op één na voor, de vrij-liberalen met de vrijzinnig-demokraten unaniem te gen stemden. CHRIST.-IIIST. UNIE. De „Nederlander" meldt: Van zeer bevoegde zijde wordt ons nog medegedeeld, dat ons bericht inzake het bedanken van den heer Van Eyck van Heslinga in bet geheel geen verband1 hield met het algemeen advies van het bestuur bij de herstemmingen, maar slechts met de houding des bestuurs in zake de verkiezing te Franeker, alwaar tegen den zin van ds. Van Eyck van Heslinga en anderen, die onthouding wenschten de antirevolutionair Colijn zoowel door het hoofdbestuur als door ons blad werd aanbevolen Van het be richtje der „Utr. Courant" blijft alzoo niets over. klasse bij een burgerlijk gerecht Wijders is er op gerekend, dat bij elk der krijgs raden kan worden aangesteld een bode of een concierge bode. Naar wordt vertrouwd zullen de voor bereidende maatregelen, noodig voor de invoering der nieuwe militaire rechts pleging, zoo tijdig kunnen worden getrof fen, dat de inwerkingtreding op 1 Oc tober aanstaande zal kunnen geschieden. TWEEDE KAMER. Militaire rechtspleging. Het voornemen bestaat de wet van 31 October 1912 (Stbl. no. 337) houdende wijziging van de regtspleging bij de Land- magt en van die bij de zeemagt, alsmede van de provisioneele instructie voor het Hoog Militair geregtshof benevens de wet van 20 Juni 1913 (Stbl. no. 292) tot aan vulling van art. 143 der Regtspleging bij de landmagt enz nog dit jaar in werking te doen treden. In verband daarmede is een wijziging voorgesteld van de jusitiebegrooting voor het loopende jaar. Onder een voorgestelde verhooging is begrepen bezoldiging van beambten en bedienden bij de krijgsraden en bij den fiscaal bij den zeekrijgsraad binnen het rijk in Europa, benevens verhooging tot op f 2000 van de bezoldigng van den commies-griffier bij het Hoog Militair ge rechtshof. Bij de raming van het bedrag voor de bezoldiging der beambten en bedienden zijn tol grondslag genomen de regelingen geldende voor het overeenkomstig per soneel bij de burgerlijke gerechten. Voor de schrijvers bij de krijgsraden, bij de auditeurs-militair en bij den fiscaal is voorts ook een gelijke bezoldiging in ra ming gebracht als van een Rijksklerk 2e PROVINCIALE ELEKTRICITEITS VOORZIENING. In de Zaterdag gehouden raadsverga dering van Breda is behandeld en aan genomen een voorstel van B. en W. om aan de Provinciale Staten te berichten, dat de gemeente Breda zich vooralsnog niet bij de Prov. Centrale wenscht aan te sluiten. In het rapport dat B. en W. uitbrachten over een conferentie door hen in Den Bosch gehouden met een commissie uit de Prov. Staten, werden de volgende be zwaren opgenoemd De grootere gemeenten zullen voor een deel de lasten moeten dragen der kleinere; de levering der electricïleit aan de groot-industrie blijft aan de Provin ciale centrale; er zal weinig of geen winst kunnen gemaakt worden, terwijl de winst op de gemeentelijke gasfabriek zeer zal worden gedrukt. Voorts "wordt de mogelijkheid ver wacht, dat het gemeentebestuur tegen over de ingezetenen op den duur in een onhoudbare positie komt te slaan; de verbintenis kan, wel is waar, worden aangegaan voor een klein aantal jaren, ir de omstandigheden zijn van dien aard, dat de gemeente aan de Prov. Cen trale gebonden blijft, waardoor ze haar vrijheid geheel en al verliest. Bovendien zal de risico geheel druk ken op de grootere gemeenten. Onpartijdige voorlichting heeft zoo goed als geheel ontbroken. Zoolang de sta tuten der Naamlooze Vennootschap, be doeld door de Staten, niet bekend zijn, verbindt men zich tot iets, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Roman van KLARA HOFER. Haar moeder keek haar treurig aan. Zij was aan de onhartelijkheid van haar dochter gewend. Zij was het kind van haar vader. Zij liet het haar moeder voelen, dat deze de dochter van een ko lenhandelaar was Zij zelve voelde zich, ofschoon hetzelfde bloed in haar aderen vloeide, als een aristocratie pur sang, hoe wel de bescheiden moeder meer distin ctie had dan vader en dochter. Het jonge meisje, dat bijna 't voorko komen van een jonge vrouw had, streek met haar stevige h anden over haar nauw sluitende taille, en slak de donkerroode roos, welke zij voor de borst droeg vas ter. Zij tilde den zoom van haar witla- kenschen rok op: alles was in orde,er was geen slofje te zien. Zij trok haar neus achter haar voile op. „Wat is dat hier een vervelende geschiedenis mama. Wan Dit Stad en Provincie. Uit Vlissingen. De vrijz. democratische kiesvereeniging te Vlissingen besloot in haar 1.1. Za terdag gehouden bijeenkomst bij de her stemming voor een lid van den gemeen teraad op a .s. Dinsdag zich van stemmen te onthouden. Gistermiddag arriveerde te Vlissin gen van Antwerpen met een aantal ple- zierreizigers de nieuwgebouwde motor boot „Administrateur de Bats" toebehoo- rende aan de hier nieuw opgerichte maat schappij welke de boot geregeld van hier zal laten dienst doen. Het Fransche oorlogschip „Demedes" passeerde hier Zaterdag vanAntwerpen komende. Voor de Boulevard heesch ge noemde bodem de Hollandsche vlag en loste 21 saluutschoten Uit Zuïd-Beveland. Het rijkspolitie-toezicht op de visséhe- rijen op de Schelde en Zeeuwsche stroo neer wordt u nu toch eindelijk afgelost? Wij moeten ons toch ook eens vertoo- nen." Antoinette voelde toch, dat zij moe. was. Een groot gedeelte van het publiek wandelde reeds, overal zag men lichte parasols. Alles lachte, schertste, flirtte. Zij kon er nauwelijks doorheen. Op het grasveld onder denrooden beuk zag zij den eersten luitenant Von Rottenburg staan. Hij scheen zoo druk het hof te maken, alsof leven en dood er van afhing. Zijn dame leunde behage- lijk tegen den stam van den boom ten keek hem van onder den krans van veldbloe men op haar fijn-strooien hoed aan. Een mandje met rozen hing met een zijden lint aan haar arm. Een paar bejaarde dames in Zondags gewaad met kapolhoeden en kanten pe lerines, die aan een tafeltje in de buurt zalen, schenen zich over het paar te er geren. Een had een mopshondje op haar schoot. Zij hadden koekjes meegebracht en alen die nu op. Op het groote weiland rechts waren een aantal kinderen aan het spelen. Hun gelach en gejuich klonk duidelijk tol An toinette door. Of haar kinderen er ook men krijgt een veel beteekenende, reeds lang door de oesterkweekers gewen schte uitbreiding. Op 1 Scpl a.s komt Hr. Ms kanonneerboot Duva, thans herdoopt in Ramses, als lichtwachtschip voor de 1 e r- seksche Oesterbank iu gebruik. Het schip wordt voorzien van electrisch zoeklicht, waarmee men de heele bank kan overzien, en heeft een motorsloep bij zich. Bij de verpachting van 9 perceelen bouwland die Zaterdag te W o I f a a r t s- dijk voor den heer W. F. K Lenshoek ten overstaan van notaris Pilaar plaats had, werden prijzen gemaakt van de f 49 tot de f 70 per gemet. Het onafhankelijklieidsfeesl te N i s s e te vieren op 29 Aug. a swordt piet klokgelui ingewijd, 's Voormiddags zal er een schietwedstrijd op het tjerrein van „Pro Patria" gehouden worden, bene vens kindertractatie en armenbedeeling 's Middags moet een optocht met rijtui gen, versierde paarden en fietsen den eere-voorzitter van Ovezand afhalen. Bij den terugkeer zal een fanfarekorps en de zangvereeniging Excelsior de plechtigheid opluisteren met marchen en een wel komstlied Na den middag hebben er kin- der- en volksspelen plaats, als prijzen knippen, driebeenloopen, en blokjes ra pen voor schoolmeisjes, zakloopen, ton netjes kruien en koekkappen voor school jongens, ringrijderij op fietsen voor groote jongens en meisjes en ringrijden met paard en tilbury voor paartjes, 's Avonds zal er algemeene illuminatie wezen, te vens een kinderoptocht met fakkels en lampions, begeleid door muziek. Uit Schouwen-Duiveland. In de op Zaterdag gehouden vergade ring der liberale Kiesvereeniging te Dreischor werd met algemeene stem men candidaat gesteld voor de Provin ciale Staten de heer J. A. de Bruijne In de laatste twee maanden vertrokken uit Bruinisse een achttal gezinnen te zamen ongeveer 50 zielen tellende. De oorzaak hiervan is, dat nu de dijken in den omtrek allen vernieuwd en verzwaard zijn, hier weinig werk meer is, zoodat zij dat elders gingen zoeken. Een gezin vertrok naar Rotterdam, de de overigen naar Pernïs bij Vlaardingen waar zij in de guanofabriek een hoog loon kunnen verdienen. Naar men zegt zullen nog meerdere gezinnen volgen, zoodat onze gemeente op die manier in i bevolking hard achteruitgaat. Uit T h o 1 e n. Men schrijft ons. Bij velen die belangstellen in het tot standkoming eener brug over de rivier de Eendracht bij T li o 1 e n zal het be richt dat Sckullevaer in de Middelburg- sche courant van 16 Augustus heeft ge plaatst, behelzende eene publicatie der gevoerde briefwisseling misschien be vreemding opwekken Waai- Sckuttevaer spreekt over toon en strekking van "t door B en W. van Tholen gezonden schrijven, dient menie weten, dat de gemeenteraad zich gehouden heeft aan de eisclien indertijd door den Minister van Waterstaat gesteld, eisclien kenbaar gemaakt nadat ongeveer een jaar AivartaatiBa i 29 eeafc pir rigil. Bij aboueaiemt vul lager! Geboorte», dood- ia alle endoro familieberichte* ia Da*kbet*igiage* vaa 1—7 rsgali 11,50alk# ragil meei 20 oe*L Reclames 40 eaak par regel! Groote letters maar da pltati, dia ay inaemtm. Tot da plaatsing vaa adverteatiö* aa reolamei, aiat af kom tig ait Zaal a ad, betreffaadé Haadel, Nijverheid aa Geliweaea, ia gerechtigd het Alseaeea Advartentia'Bai^dR E.» I.Z. Voorbirfc«ral 908, Aauterdan. werd de uitslag hiervan onmiddellijk be kend gemaald door de jury en behaalde de ..Royale Harmonie L'Echo des Mon- tagnes" van Polleur (bij Spa, België) met onderscheiding den len prijs (147 punten) Ook in de afdeeling uitmuntendheid dong slechts één gezelschap mede, na melijk de Harmonie van Heer (Limburg) Aan deze vereeniging kon echter dooi de jury geen prijs worden toegekend, wat voor het gezelschap wel te betreuren is, daar het bewees bij het groote avond concert toch wel een zeer goed gezel schap te zijn. Onze correspondent schrijft nog: Naar ik van terzijde verneem moet de schuld hiervan liggen in de omstandig heid, dat tengevolge van onderlinge on- eeniglieid eerst een drietal weken gele den werd begonnen met het instudeeren der te geven nummers. Misschien is ook het missen der aansluiting in Antwerpen wel van invloed geweest 's Avonds was het marktplein dat zich hiervoor uitstekend leent, a la giorno verlicht en heerschte een feestelijke stemming in de gemeente. Van andere zijde ontvingen wij de vol gende volledige uitslag van den muziek - wedstrijd Afdeeling uitmuntendheid (harmonie) geen prijzen teogekend. Afdeeling uitmuntendheid (fanfare) 2e prijs Waterlandsch fanfare-corps te Nicu- wendam. Derde afdeeling (harmonie) le prijs „L'Echo des Montagnes" te Polleur bij Spa (België). De uilslag in de derde afdeeling (fan fare) was: le prijs „St Cecilia" te Erembodeghem (België), 2e prijs „Scheldegalm" te Hans- weert; 3e prijs „De Albrechts Vrienden" te KJinge (België) 4e prijs „Oefening kweekt kunst" Wemeldingc; 5e pr. „Ei kels worden boomen" Westdorpe, 6e pr. „Vrijheid Eendracht", Lamswaarde De uitslag in de lie afdeeling Harmor nie was: le prijs „Excelsior" St Nicolaas (Bel gië); 2e prijs „De Verbroedering" Ter- na tli (België); 3e prijs „De Vereenigde Vferklieden" Ter Neuzen. De uitslag in de Ie afd. Harmonie; le prijs a „Kolpingszonen" van Ber gen op Zoom; le prijs b „St. Cecilia" van Temsche (België). Juryleden waren de heeren Leon Wal pot, officier-kapelm der Guides Brussel, Jan Morks, directeur Stedelijk Muziek korps, Middelburg, Bern. J Rehl, Kapel meester 6e reg inf. Breda. bij zouden zijn? Zij warén een half uur geleden bij haar geweest, maai' het was toen juist zoo druk met de thee. Zé had ze slechts op de neuzen gekust en weer de deur uitgeschoven Ze keek er heen, maai' kon niets onderscheiden. Een dikke heer in een lichtgrijzen overjas en met een lioogen, zwarten hoed op groette, zij keek op het was haar slager Het ge laat van den man blonk als een spiegel. Een troepje mooi uitgedoste burger dochters schoof voorbij en daarachter haar hart bonsde een oogenblik doken twee zwarte heeren op. De opper-inlen- dant en de doctor in de theologie, Graf- funder. De heeren bleven staan om haar te begroeten. Een jong hoogblond meisje met een bijzonder blank teint, dat er met haar reusachtigen rose zijden strookhoed als een baiserlaart uitzag, zoet en flauw, bood den superintendent prentbriefkaar ten aan. De kleine, dikke heer met hel grijze puntbaardje straalde: „Ei kijk, daar is Marietje! Ben je al van de kostschool terug?" Hij was gewoon zijn leerlingen met je en jou aan te spreken, totdat zij trouwden er op gewacht is geworden, dus na rijp beraad. Dat de tot stand koming eener brug voor de scheepvaart beletselen in den weg zal liggen zal niemand tegen spreken, doch de vraag is gerechtvaar digd welke belangen voorgaan en 't [meest gewicht in de schaal leggen, die van een overtocht welke 4; f 12.000 opbrengt, waar duizenden en nog eens duizenden overgaan of wel een klein aantal vis- schersschepen en verdere vaartuigen, een scheepsbeweging van geringen omvang. Waar gerekend wordt om de masten strijkbaar te maken uit het kapitaal noo dig voor bruggenbouw, waar bp remming- werken zal gelet worden, zoude het toch niet aangaan voor een schcepvaartbewe- ging van zulk een geringen omvang een draaibrug te maken die èn als zeer tijd- roovend oponthoud èn als kostbaar werk zeer zeker uiteraard ondoelmatig zal zijn. Het spreekt van zelf dat Schuttevaer voor de belangen zijner leden opkomt, doch verliest uit het oog dat er nog grootere belangen zijn. Waar Schuttevaer van negeeren spreekt mag anderzijds wel opgemerkt worden dat de scheepvaart voort Tholen zelden eenige consideratie neemt met het pontveer, vaak moedwillig wordt af en door gevaren, zonder zich te storen of de passanten moeten wachten of wel het materiaal van den veerman schade lijdt of niet Het slot van Schuttevaer's betoog is wel merkwaardig. Beweerd wordt, ih hoever dit j uist is laten wij daar, dat het plan in eer. stadium van stilstand ver keert en men met mannen van de prak tijk in overleg treedt, welke maatregel beter vooraf ware toegepast Schuttevaer meent dus dat de adviseur j van den Minister, op welks adviezen en voorschriften het plan is opgemaakt, geen mannen van de praktijk zijn. Erg vleiend is Schuttevaer niet in zijn oordeel over onze Hoofdambtenaren van Waterstaat Of zijn deze mannen van de practijk al leen in Schuttevaer te vinden. Een wei nig meer ingetogenheid ware hier in toon en strekking op zijn plaats geweest. Uit Zeeuwsch .Vlaanderen O. D. Zaterdagmorgen werd hulp van de po litie te Neuzen ingeroepen door den kapitein van de Engelsche schoener Mar- gareth Suttan, daar de tweede stuurman bedreigingen uitte tegen hem en andere leden der equipage. De stuurman, die woest te keer ging is van boord gehaald en des namiddags in de richting van België over de grens gebracht Begunstigd door prachtig zomerweder ving Vrijdag te Hulst het groot inter nationaal muziekconcours aan, waaraan dezen eersten dag door 5 gezelschappen werd deelgenomen. (De Harmonie Wil- helmina van Oud-Vroenhoven was niet opgekomen). Een tallooze menigte vreem delingen bewoog zich door Hulster's stra ten en op den weg naar het feestterrein, terwijl ook op dat terrein een zeer groot aantal bezoekers zich verdrongen. Nadat omstreeks 3 uur door de ver schillende gezelschappen gezamenlijk de voor deze gelegenheid gecomponeerde feeslmarsch gespeeld was, ving de op tocht naar liet terrein aan en werd aldaar spoedig aangevangen met hel concours Aangezien in de 3e afdeeling „Harmo nie" slechts een gezelschap mededong, Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D. De Driewecgsche kermis onder Bier vliet op Zondag jl. had een zoo'n tal rijk bezoek, als er in geen jaren (was geweest Toch bestaat die kermis uitslui tend in dansvermaak, waartoe in vijf za len gelegenheid i s, en die ditmaal geheel bezet waren met danslustigen. Mevrouw Stojentin stond intusschen tegenover den ander. Hij keek haar met zijn angstwekkende schrille oogen aan alsof hij op iets wachtte. De parasol iu haar hand beefde boven haar hoofd Zij zeide met bleeke lippen „Heeft u straks ook een oogenblik tijd voor mij, dominee?" Zijn mager gelaat drukte min of meer voldoening uit. „Ik sta tc uwer beschik king, mevrouw." De opper-intendent lachte behagelijk „Neen, neen, Marietje, dat plaatje van onze lieve kerk is toch te afschuwelijk..." Het jonge meisje vroeg Antoinette om haar oordeel.* „Het is toch heel aardig vindt u ook niet, mevrouw?" Zij glimlachte gedwongen. „Ik vind het ook heel mooi...." „Geef een plaats aan", zei dominee Graffunder aan haar oor. Zij antwoordde dadelijk: ..De allee naar het Mausoleum." Hij antwoordde daarop. „Goed. Twin tig minuten na mijn toespraak." De supei'-intendent nad een keuze ge daan. Hij betaalde met een halven mark. „Moet ik teruggeven?" vroeg het blon de meisje. BLOEMENCORSO TE DOMBURG. Door heerlijk weer begunstigd, werd Zaterdag te Domburg een bloemencorso gehouden, waaraan door bijna 80 par tijen werd deelgenomen. Het waren hoofd zakelijk de badgasten, die het een of ander voertuig hadden versierd of ge- Maar de vriendelijke oude heer zei grootmoedig „Je moogt de andere dertig pfennig behouden, het is immers voor de inrichtingen.. De heeren namen hun hoeden af. An toinette ging met knikkende knieën verder. Daar was de tafel van het regiment. Haar man was er reeds. Het liep tegen zeven. Mevrouw Sto- jelin liep, op haar parasol gesteund, door de laan met cypressen, die leidde naar liet Mausoleum van het hertogelijk liuis, dat midden in een vijver lag. Daar voor stonden als coulissen groote taxisha gen. Het was hier zeer eenzaam. Na zonsondergang was het koeler geworden. Boven de ernstige, zwarte boomen vlam de het avondrood aan den hemel. Een voetstap liet zich hooren. De jonge vrouw werd bleek. Zij ging den geeste lijke tegemoet. Uit de verte klonken de geluiden van het feestgewoel, klonk de muziek slechts gedempt naar dit gedeelte van hel park. Als van een anderen oever. (Wordt vervolgd.) 2TT wiPémaKTtéliiker

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1