MIDDELBEMSCME COÜRMT. Dinsdag 12 Augustus. BINNENLAND. "FEUILLETON, Erfelijk belast- I*. 189. 156- Jaargang. 1918 Dt» eomrut vore«ki>t 4 a g o 14 k 1, met sitzomioriig m Zon* ïioatAagaa Prijj p»r kwartaal, loawal rot Midlalbmrg all voor all* plutioa' ia Nattrlu* fraaoo pp. f 1 Affcoaierlijko mammon kaataa 5 aaat. AAvortomtia* big aboaaameat op vooróealigo voorwaardaa. Preapeotaaiea iaarraa «ija ui kat braam ta bskomom. JvortentU'm c! .et aarjtvolg^ada mmmmor mootom do» middag, vóór éóa aar 'ta "rt biroaa beïortrd ziim Advartaatila i 20 oomt par rogoL Bij aboaaamaat raai lagari Geboorte?, dood- aa allo aadora familioboriohtem aa Daakbataigiagaa vaa 1—7 ragala f 1.60alka rogal mets 20 oaat. Saalamao 10 eeat par regal. Groota lattara but do plaati, die «ij iaaomaa. Tot da plaatiiag vea advortaatiSa aa raclamoe, aiat afkometig mit Zaalaad, betrafleaAj- Saadel, Nijverheid oa Goldwaiaa, ia gereobtigd het Algeweei AdTaiteiti^BafoR?' 4. DB LA 1AB Ai., R.Z. Voorbir^wal 866, AMrteidia. BET CONGRES DER S. D. A. P. We kunnen niet altijd sympathie heb ben voor de heftige wijze waarop de so cialisten tegen hun tegenstanders te keer gaan, ook wanneer ze het onder elkaar aan den stok hebben, maar we erkennen, dat een beraadslaging als die van Zater dag en Zondag op liet buitengewoon con ges der S. D, A P. te Zwolle een na volgenswaardig voorbeeld is van eerlijke openhartigheid. En bovendien van krach tige partij-discipline. Menige partij zou zulk een debat piet doorgekomen zijn zon der een scheuring. De theatrale hand- schudderij van Troelstra en Van der Goes was niet noodig om de eenheid van de partij te handhaven De zeer sterke min derheid heeft zich bij het besluit neer- gelegd Zeer opmerkelijk is het dat het pleit vóór aanvaarding van ministerportefeuil les kwam van de zijde van hen die prak tische parlementaire ervaring hebben, van mannen als Schaper, Hugenholtz, Vliegen, Van Kol en Troelslra, terwijl het verzet daartegen werd geleid door personen >die hun parlementaire ervaring nog eerst moeten beginnen, zooals Mendels, of wel zich speciaal als Marxistische theoretici hebben doen kennen, zooals Van der Goes en Wibaut Ook dit bevestigt dat de socialisten naarmate ze meer met de practische po litiek in nanraking komen, van zelf op den duur hun revolutionnair karakter ver- iie*«B. Troelstra heeft, misschien voor de eer ste maal. het moeten ondervinden, dat het congres niet met hem mee ging in een belangrijke kwestie. Zijn redevoering was een staaltje van buitengewoon tak- tisck inzicht, en hij heeft zich ook schoon gewasschen van de beschuldigingen van eerzuchtige bedoelingen. Immers het bleek dat hij van den beginne af voor nemens was geweest zelf geen minister portefeuille te aanvaarden, maar als lei der in de Kamer te blijven Toch wist hij de meerderheid niet mee te krijgen. Voor een 'deel natuurlijk omdat veel afgevaardigden gebonden waren door hun mandaat, iets waarover harde woorden werden gesproken. En terecht. Men zou kunnen vragen waarvoor dan nog een congres-beraadslaging noodig was Dan had men evengoed schriftelijk per afdeeling kunnen stemmen. Maar bovendien was Troelstra zelf on gewoon weifelend voor zijn doen. „Het Volk" erkent het in een hoofdartikel „Er zat in Troelstra's systeem een ele ment van onzekerheid, van niet willen en toch wel willen Ook dat zal lot den uit slag hebben meegewerkt. De gevolgen voor de partij zijn wellicht reeds te zien in de stemmingscijfers der naverkiezingen. Het is zeer waarschijnlijk, dat velen der personen die in Juni rood stemden zonder zelf rood te zijn, nu weer op andere partijen overgingen Men zal die personen vooral vinden onder de niel- socialislische arbeiders, zelfs onder de christelijke. Die zijn nu teleurgesteld, en de overwegingen betreffende 't partij-belang welke de meerderheid van het congres geleid hebben, laten hen natuurlijk koud. Ten opzichte van de oplossing der mi nistercrisis is dit besluit slechts een be stendiging van den bestaanden toestand. De heer Cort van der Linden zal wel ge wacht hebben tot deze uitslag was ge vallen, maar het is zeer de vraag of hij bij een beslissing in anderen geest zijn eigen plan zon hebben gewijzigd. Immers aan hem is opgedragen de vorming van een kabinet buiten het parlement. Dat het daarbij bovenal aan komt op het regeeringsprogram ligt voor de hand. En ook dat dit program de lijnen zal moeten volgen van het concentratie-pro gram. DE CRISIS. Naar het „Centrum" verneemt, maakt de kabinets-formatie van mr. Cort van dei- Linden goede vorderingen en moet het nieuwe ministerie reeds bijna gereed zijn, al zijn nog weinig namen genoemd. Tot de leden van het nieuwe ministerie zal zeer waarschijnlijk behooren de heer H. J. E Wenckebach, directeur van de gouvernementsbedrijven in Ned. O.-I. Het persbericht, dat de thesaurier-ge neraal van het departement van Finan ciën de portefeuille van dat departement zou overnemen, is, naar het „Centrum" verneemt, van allen grond ontbloot. Bit de Staatseonrant. Bij Kon. besluit. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, Th. J. Goris, pastoor te Netterden; is met 1 Oct. 1913 benoemd tot inspec teur der reg. en dom. te Maastricht, M. Th Mijnlieff, thans te Winschoten; is aan dr. J. J Polak, op verzoek, met 1 Oct. 1913, eervol ontslag verleend als afdeelingschef bij het Rijksbureau tot on derzoek van handelswaren te Leiden; is de aan de orde van Oranje-Nassaui verbonden eere-medaille, in zilver, toege- „Onder de wenken, die de Gouv.-Gen. den hoofdbestuurders meende te moeten geven, behoorde dan ook in de de eerste plaats de raad om niet naar meerdere uitbreiding van hel reeds zeer groole aantal leden te streven, doch alle aan dacht te wijden aan consolidatie der ver- eeniging door goede organisatie en door een behoorlijke regeling van het beheer der geldmiddelen, die toezicht van de zijde der leden mogelijk zou maken. De uitvoerige rapporten door de hoof den van gewestelijk bestuur op Java en Madoera omtrent de verdere verrichtin gen der vereeniging ingediend, hebben den landvoogd niet de overtuiging ver schaft, dat in de ter audiëntie aange duide richting inderdaad voortgang van beteekenis is gemaakt Niet twijfelende aan den goeden wil der hoofdbestuurders om in den geest der regeering werkzaam te zijn, moet zij aannemen, dat die be stuurders daartoe niet bij machte zijn ge weest. Toch moet, gegeven het groot aan tal leden en de mate van ontwikkeling van de kringen, waaruit de meerderheid van hen voortkomt, zekerheid beslaan, dat het voor de handelingen der vereeniging aan sprakelijke college ook inderdaad genoeg invloed uitoefent om te voorkomen dat de afdeelingen of de leden individucel den naam en het gezag der vereeniging misbruiken voor met het algemeen belang strijdige doeleinden. Te meer is dit noo dig, waar het doel der vereeniging 'slechts in zeer onbestemde termen omschreven is en allerlei uiteenloopende wenschen en verlangens onder het begrip van dit doel kunnen worden gebracht. Onder deze omstandigheden is het der regeering niet mogelijk geweest, het ver zoek om erkenning zooals het daar ligt, in te willigen. Anderzijds meeade zij zich niet tot een weigering zonder meer te moeten be palen. Waar, zeker niet in de laatste plaats als een gevolg van de door het Nederlandsch gezag gewaarborgde meer dere rechtszekerheid en de door dat ge zag bevorderde lioogere verstandelijke en zedelijke ontwikkeling, in steeds ruimer kringen der bevolking een streven aan den dag komt naar geestelijke en stoffe- verheffing ,wil de regeering niet volstaan met een afsluiting van den aanvankelijk door de leiders dezer beweging ingesla gen weg, doch meent zij tevens de rich ting te moeten aangeven, waarin naar hare meening, die beweging zich verder ontwikkelen kan zonder met het alge kend aan L. P. C. Hildering, meester knecht bij de Eerste <Amsterdamsclie Elec-meen belang in strijd te komen trische Smederij, Koper- en Blikslagerij Daartoe strekt de in het besluit op en Lalckerij, voorheen Th. J. Scholte, te genomen vingerwijziging omtrent de op- Amsterdam. richting van plaatselijk werkende veree- nigingen, die een enkele hoofdplaats of een ander gebied van beperkten omvang, OOST INDIË. [bij voorkeur een natuurlijke of admini- De rechtspersoonlijkheid van 1 stralieve eenheid als een district of een regentschap omvatten. In de Oetoesan Iiindia vindt het N. v. Roman van KLARA HOFER. 18. fin toen de meid, wier beetje verstand haar in den steek liet. nogmaals haar mond opende „Maar ik zal toch nog wel sloeg hij met zijn vuist op de tafel. „Voor den duivel nog eensl Zwijg!!" Alles op de tafel rinkelde. Een glas viel om. Uit de vaas met gele margueriten stroomde het water op het damast. De keukenmeid draaide zich om ten einde de kamer te verlaten. En plotseling zag Stojentin, dat zij haar schouders optrok. Zijn gezicht werd paarsrood, de aderen op zijn voorhoofd zwollen, zijn handen beefden; „Ik zal je die koppigheid wel aflecren, canaille!" In het volgende oogenblik had hij haar de S I. De met de mail hier ontvangen „Java Bode" bevat de overwegingen van het besluit van den gouverneur-generaal waar- d. D. v. N.-I. een over het algemeen zeer bij een erkenning van rechtspersoonlijk- lezenswaard artikel over het doel, het heid aan de „Sarikat Islam" geweigerd streven en de manieren der vereeniging, werd, maar tevens werd meegedeeld dat waaruit het blad voorloopig, en in ver- eventueel in te dienen verzoeken van band met de gouvernements-beslissing, plaatselijk werkende vereenigingen van waarbij rechtspersoonlijkheid aan de Sa- soortgelijken aard, indien daartegen uit rikat Islam geweigerd werd, het volgende anderen hoofde geen bedenkingen rij-1 ontleent zen, in gunstige overweging zullen wor-j „Men zegt, dal de landvoogd geen den genomen. rechtspersoonlijkheid wil geven aan de In die overweging wordt herinnerd aanjS. I. Ook om die reden, zegt men, zal de de toespraak door den gouverneur-ge- S. I. dood gaan. neraal gehouden bij de audiëntie van den De Oetoesan Hindia vindt zulk een wei bestuurder van S. I gering geen ramp. Met of zonder rechts- de dampende soepterrine voor de voeten geworpen. De splinters vlogen lot aan het plafond. Ieder in de kamer gilde. Het kamermeisje stond bevend naast het buffet; haar wit boezelaar vertoonde een groote, rooKende vlek. En op haar zwarte japon, in het haar, op haat' mutsje schitterden porceleinen splin tertjes. De ander maakte zich uit de voelen. Het kleine meisje begon luid en er barmelijk te schreien. De gouvernante trachtte haar tevergeefs te kalmeeren. De jongen keek zijn vader met wijd open gesperde oogen aan. Antoinette was zoo wit als een tafellaken. Zij richtte haar nek stijf op. Haar trekken schenen uit J steen gehouwen. Zij had van niets zulk i een afschuw als van drift. Hij zat haar met een zonderling strak-1 ken blik te fixeeren. De afgrond sperde zich weer open. Twee werelden.. En over den man kwam, nu zijn woe de een. uitweg had gevonden, weer dat doffe gevoel, dat hij, het kind van een lageren stand, tegenover haar, het meer verfijnde wezen uit betere kringen, af en toe had. Hij noemde dat somtijds bij zichzelf, wanneer hij zich zelf aan een strenge criliek onderwierp, den haat van den proletariër. Het bleef stil. Het scheen alsof niet mensclien, maar standen, wereldbeschou wingen, eeuwenoude tegenstanders tegen over elkaar stonden. De jonge vrouw zag eruit alsof alle zachtheid van haar was geweken, alsof zij een en al koelheid, critiek, verachting was. En toen zij eindelijk langzaam, als werktuigelijk opstond, wijl de beklem mende stilte haar ondragelijk werd, schreeuwde hij haar toe: „Je blijft hier" Maai- haar bloed sprak nu ook Zij keek om zich heen, haar blik omvatte de smadelijk, verwoeste harmonie van het keurige vertrek, gleed over den plas op den goed onderhouden parketvloer, over de scherven en splinters op het Itali- aansch gobelin der uitgesneden stoeleD over de verwoesting op de tal'el en een persoonlijkheid zal de eendracht onder de inlanders steeds sterker worden De S. I. is maar een naam. Een naam voor de eendracht der inheemsche bewo ners Maar onze inlichtingen luiden an ders Wij hebben gehoord, dat Zijne Ex cellentie geen rechtspersoonlijkheid geven wil aan de vereeniging, zooals die nu bestaat, omdat ze te groot is en het cen traal comité niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor excessen ver buiten haar plaats van vestiging. Dit is een wijs besluit van Zijne Excel lentie. De S I begrijpt, dat het beter is, wanneer rechtspersoonlijkheid gegeven wordt aan locale S. I vereenigingen Die zullen gelegenheid krijgen om zelfstandig de locale belangen te behartigen. De organisatie zooals ze nu is, was noodig om de algemeene beweging op te wekken. Nu die algemeene beweging nde is, moet de S- I. denken aan krachtige locale organisatie Anders zou een groot lichaam ontstaan met leemen voeten En het kind moet sterke beenen krijgen, beenen van been, spieren, bloed en zenuwen en geen beenen van leem. En op den groei van de beenen komt het vooral aan. Nu, in deze periode, in het begin van de beweging. De S. I. zal niet sterven. Het inheem sche volk is ontwaakt ën zal steeds meer moeite doen om zijn positie sterker te maken. De excessen, de Janboel zijn slechts verschijnselen, soorten van kin derziekten, die de beweging vergezellen Maar ze zullen ophouden. De beweging echter blijft en zal zich zuiveren." Bit Stad en Provincie. Uit Middelburg. „De Zeeuw" van gisterenavond bevatte het bericht, dat H. M. de Koningin Za terdag a.s. het aangekondigde bezoek aan de tentoonstelling zou brengen en dat dan de cantate, die te Vlissingcn is ui gevoerd, ten gehoore zou gebracht worden. Dit bericht is echter van a tot z on juist. De datum van het koninklijk be zoek is nog niet vastgesteld, doch valt ze ker niet voor 20 Augustus en wat nu de cantate betreft, heeft het Vlissingsche koor verzocht deze Zaterdag op de ten toonstelling te mogen herhalen, doch er is hieromtrent door het tentoonslellingsbe- stuur nog geen beslissing genomen. In het opschrift van de gedenkplaat voor de Engelsche kerk, dat wij gisteren overnamen, is een deel van een zin weg gevallen Deze zin moest in zijn geheel luiden „In honor of William of Nassau and the hospitable city of Middelburg and the founders of modern congregational order Browne, Carlwright, Harrison Tot comptabel van de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij is naar „De Zeeuw" meldt, benoemd de heer J. P. Kögeler. De benoemde treedt 1 Sep tember in functie. Uit Vlissingen. De lichtsloet, georganiseerd door de feestcommissie der Nieuwe stad en 1.1. Vrijdagavond door het minder gunstige weer tot Maandagavond uitgesteld, heeft gisteren avond ten aanscliouwe van dui zenden zijn ommegang door het Nieuwe stadsgedeelte gemaakt. De stoet werd samengesteld bij het Arsenaal en vertrok van daar om onge veer half negen. Voorop reden marechaussees, die, hoe wel de meeste toeschouwers aan 't ver zoek om niet mee te loopen voldeden, toch hier en daar in de volte van men- schen ruim baan moesten maken Verschillende zegewagens, die ook aan den grooten optocht hadden deelgeno men, reden ook nu mee, terwijl een 500 tal kinderen uil de nieuwe buurt met lampions aan oranjekleurige stokken of aan dito bogen door twee of vier meisjes gedragen, het effect niet weinig verhoog den Het muziekgezelschap „St. Caeci- lea" en de Postfanfare bliezen vrooiijke marschen. In een landauwer maakten de eere voorzitter, de voorzitter en de secretaris den ommegang mee. Op den Singelvveg werd Bcngaalsch vuur ontstoken. 't Was voor tienen toen de stoet ont bonden werd. En hier mee is de rij der feestelijkhe den in Vlissingen gesloten. Maandagavond te Vissingen binnen gekomen voor Antwerpen liet Fransch oorlogsschip „D'Estrée" komende van Farquay. Dit schip heeft een bemanning van 250 koppen. Hel Fransche opleidingsschip „Cha mois" is gistermiddag uit Duinkerken te Vlissingen aangekomen en nam lig plaats in de binnenhaven Bij het Belgisch loodswezen te V1 i s- singes, is benoemd tol schipper van den roeiersdienst L Mycke, thans roeier. gevoel van afkeer welde in haar ,op. Zij zei kort en bondig: „Ik ga." Hij sprong op: „Als jij niet dadelijk hier blijft Het was ontzettend. Zij drukte de nagels in haar hand. Zij stonden tegenover el kaar. Hij boog een sterke, zilveren vork met zijn rechterhand om. De punten drongen diep in de palm van zijn hand, zoodat het bloed er uitliep. Hij beefde over zijn ge- heele lichaam. En zijn oogen staarden, als met ijzeren banden vastgehouden, onbewegelijk in de hare In dat oogenblik bemerkte de kleine Ursala het bloed Zij begon weer te schreien: „Papa, lieve papa!" Maar dat wond den woedenden man nog meer op Hij snauwde het kind toe: „Schei uit met schreien! Dadelijk". Het werd onmiddellijk stil Het on derdrukte, onhoorbare snikken deed het lichaampje schokken en plotseling, niet in Uit Walcheren. Hedenmorgen hield de raad van Dom burg een vergadering, waarin een wijzi ging werd gebracht in de verordening regelende de openstelling van het bureau van den burgerlijken stand, in verband met een wijziging in het B W De heer A. M. Brouwer werd met al gemeene stemmen herbenoemd als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. De gemeenterekening 1912 werd vast gesteld in ontvang op f 13.015.62s en in uitgaaf op f 12.578.69, alzoo met een ba tig slot van f 436.935. De rekening over 1912 en de begroo ting 1914 van het burgerlijk armbestuur werden gesteld in handen van een com missie bestaande uit de hceren Franken en Schccle. Naar aanleiding van een adres vaneen commissie tot regeling van een onafhan- kelijkheidsfeest om een toelage stelden B en W. voor f 50 le verleenen Hier over staalden de stemmen, evenals over voorstellen om f 40 en f 25 te verleenen Een bezwaarschrift van de wed. A van der Hage inzake den hoofdelijken omslag werd in gesloten vergadering behandeld Hedenmorgen maakten de kinderen van de School met den Bijbel te Souburg onder begeleiding van het personeel in een vier-en-dertig-tal rijtuigen een uit stapje naar Domburg. Uit Zuid-Beveland. Omtrent de plannen voor een onaf- hankelijkheidsfeest te Goes lezen we in de plaatselijke bladen de volgende mee- deeling - Het voorloopig comité ter organiseering van bovengenoemd feest, overwegende dat medewerking en finantieele steun van burgemeester en wethouders zoo goed als uitgesloten isvan oordeel dat dit voor staat zich zoo boven haar krachten te beheerschen, barstte het meisje in een stroom van tranen uit Het vluchtte ver schrikt naai- liaar moeder. .Antoinette hield het kind tegen haar hart gedrukt: „Wees bedaard, lieveling" Toorn en schaamte over dit onwaardige tooncel maakten dat zij liaar gedachten niet kon ordenen. Stojentin zag er vreeselijk uit Hij trachtte zich een houding te geven „Ur sula, kom hier!" Maar het kind beefde over liaar ge- heele lichaam De gouvernante scheen eindelijk wat tegenwoordigheid van geest te krijgen Zij schoof het kind, dat Antoinette naar haar toeduwde voor zich de kamer uit. De jon gen volgde haai- Hij keerde zich in de deur qog eenmaal om en keek zijn vader met een zonderlingen blik aan, die ont zetting uitdrukte en toch ook een ze kere solidariteit van het verwante tem perament (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1