MIDDELBURGSCHE ('III RUT. 191S Maandag 11 Augustus. FEUILLETON. Erfelijk belast- r. *88 136" Jaargang. 21*#» i Kt courant Ttruiüjut 4 a g 1 ij k a, met «itsouitrimg m Zon- «m Vaaittagaa kwartaal, looirel voor Middelburg di voor allo plaatiou iu Nederlu^ frauoo pp, f 3 Afzoaierlijko nummer» kotten oeut. (luortoutittu ki| abonnement op voordeeligo voorvaardoa. Pmpwtmuen laarrtu rijn aan kot bureau te bokomou. Advertenties voor kot Mrotvclq«d« nummer moeten dee middag, vóór één aar «sa liet bureau beiorgd xiju. AdverteutiBa A 20 oeut por regel. Bij abonnement veel lager! Geboorte», dood- e* alle oudere familieberichte* es Dankbetuigingen van 1—7 regale f 1.(0elke regel mee: 20 oeut. Keelames 40 fleut per regel. Groote lettert aaar de plaati, die zij innemen. Tot de pluatiiug van adrertestieu eu reolamei, niet afkomitig uit Zeelaad, betreleudt Baadel, Nijverheid en Geldwezen, ia gerechtigd het Algemeen A4w®ï4eatl*-S5G3|?S® A. DE 1LA MAJB Ah., N.E. Voorbmrk«al 306, Arnrterdaaa. BINNENLAND. HET BUITENGEWOON CONGRES OER S. D. A. P. Per bulletin maakten we reeds den uil slag van het Zaterdag en Zondag te Zwolle gehouden buitengewoon congres der S. D. A. P bekend. Het congres verklaarde zich met 375 stemmen tegen de aanneming der minis- terieele portefeuilles. 320 stemmen waren daarvóór, 15 in blanco Over 't algemeen stemden groote plaatsen tegen, kleinere vóór De debatten waren bij wijlen zeer hef tig. Zaterdag ging het nog al kalm toe. Toen werd het woord gevoerd door Scha per, die vóór aanvaarding van de mi nisterportefeuilles was, en door Wibaut en De Roode, die er tegen pleitten Zondag hadden niet minder dan 47 af gevaardigden zich als spreker laten in schrijven Ieder kreeg 10 minuten. De hartstocht laaide nu en dan hoog op, in 't bijzonder na de rede van Mendels die te gen, en tijdens en na een rede van Hu- genhollz die vóór de aanvaarding spra ken Het regende meermalen interrup ties, en soms werd de Internationale ge zongen Het hoofdmoment van het debat was een indrukwekkende rede van mr. Troel stra bepleitend de aanneming van de re solutie der meerderheid in de conferen tie, in principe zich uitsprekend vóór aanvaarding der portefeuilles. Vermelding uit zijn r ede verdient de meedeeling, dat Troelstra, bij het overleg met zijn par- tij-genooten die voor het ministerschap in aanmerking kwamen, het er met hen- over eens was geworden, dat de leider der stocialisten in de Kamer zou blijven om de actie der partij te leiden Mr Troelstra wees er op dat er thans geen reëel aanbod van portefeuilles meer is Wat de resolutie, der conferentie-meer derheid wil is een eisch stellen voor het geval het algemeen kiesrecht en staats pensioen moeten worden gered Wibaut meende, dat wat Troelstra nu vroeg is een machtiging om in een voor komend geval de portefeuilles aan te nemen. Of dat geval later aanwezig is, zou dan Troelstra beslissen, en niet het congres. De stemming had plaats over de re solutie van de meerderheid der confe rentie, zich uitsprekend vóór de aan vaarding van ministerportefeuilles. Toen het congres die resolutie verworpen had werd de resolutie der minderheid geacht te zijn aangenomen Ten slotte hield mr. Troelstra, die zeer sterk bewogen was, nog' een pleidooi voor de eenheid der partij, en diende zelfs een motie in, uitsprekend dat de eenheid in de partij niet is geschaad Van der Goes sprak nog de hoop uit dat nu voor goed een eind is gemaakt aan de kiem van tweedracht die in de partij zou zijn gekomen als de beslissing anders ware uitgevallen, daar ministerieelen en anti-ininisterieelen niet in een en dezelfde partij zouden kunnen blijven Die woorden lokten weer veel protes ten uit Mr. Troelstra zei echter te mee- nens dat van der Goes geen kwade be doelingen had met zijn woorden. Het laatste moment van dezen dag moest een goed moment zijn. En om dit te demon- slreeren reikte hij van der Goes de hand onder luid gejubel van het congres. De eenheids motie werd onder gejuich aangenomen Dit de Staatseonrant. Bij Kon besluit. is H. P. Cramer, controleur der grond belasting te Arnhem, met 1 November benoemd te Dordrecht; is aan den inspecteur der dir bel. enz. P. P. E. Hoefnagels te Arnhem, op ver zoek, eervol ontslag verleend; zijn, met 1 November, benoemd tot in specteur der dir bel. enz. te: Arnhem, P. C. van der Vliet, thans te Venlo; Venlo, L Kloosterboer, thans te Har- lingen. is, voor een jaar, benoemd tot'leeraar aan de R. II. B. S te Leeuwarden, G Quast, te Utrecht, en te Tilburg G E. Opstelten te Leiden; is bij het personeel van den gen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd tot tijdelijk militair apotheker der 2de klasse, de apotheker H. S. J. de Wijs. Dit Stad en ProvinGie. Uit Middelburg. Zaterdagmiddag omstreeks een uur had in den diepsten eenvoud de begrafenis plaats van het stoffelijk hulsel van den heer J H. C. Heijse. Op de begraafplaats waren vele belang stellenden aanwezig, onder wie werden opgemerkt de Commissaris der Koningin deze provincie, het lid van Ged. Sta ten, jbr. mr E A O. de Casembroot, de griffier der Staten, de burgemeester en secretaris der gemeente, wethouder Tak, verscheidene leden van provinciale staten en van den gemeenteraad en per soonlijke vrienden van den bverledene. Op verzoek van de familie werd aan het graf niet gesproken De heer J. J Heijse, dankte namens zijn moeder en verdere familieleden voor de betoonde belangstelling. De provinciale boot vlagde halfstok bij het voorbijgaan der lijkstoet. lipt was Zaterdagavond op de kermis niet merkbaar dat er te Vlissingen feest werd gevierd, het was even druk als an dere jaren. Doch 's middags was het wel te zien geweest en zoo kregen we dan Zondag avond nog een extra-kermisje, dat ta melijk druk bezocht was. Het is nog eenmaal gebeurd, in de laatste jaren dat de kermis op den twee den Zondag geopend was en wel onder burgemeester Schorer. Toen had des Za terdags een hevige wind vergezeld van plasregens, de menschen naar huis ge jaagd en menige tent beschadigd. Over het algemeen is deze kermis een zeer kalme geweest, hel is of lang zaam aan de kermissen gaan vcrloopen en ten slotte den natuurlijken dood door bloedarmoede zullen sterven. In den gisteren gehouden dienst van de Engelsche kerk deelde ds. Oberman van den kansel mede, dat door de Zon dagsscholen van de Engelsche congregatie in de Vereenigde Stalen een gedenkplaat was aangeboden ter herinnering aan de stichters van de moderne congregatie en van de gastvrijheid die de uit Engeland verdreven protestanten in .Middelburg on dervonden. - -jt'./ yt, b o Naar men weet stonden onder -de re geering van koningin Elizabeth, in de tweede helft derlöe eeuw de versprei ders van verlichte denkbeelden op ker kelijk gebied' aan strenge vervolgingen bloot, wat vèloü naar-Nederland de wijk deed nemen ÏR - De gedenkplaat, die in September ge plaatst zal worden, vertoont het volgende opschrift- 'i 1582-1913 One in Christ To the Glory" of te triune God In honor of milium of Nassau and the hospitable city of modern Congregational order BrowneCartwright—Harrison The congregational Sunday schools of the United States of America Gratefully rear this memorial September 1913. Dit opschrift is omgeven van de wa pens van Nederland en de Vereenigde Staten, van de lersche settlers in Amerika van Zeeland, Middelburg en de ver eenigde provinciën In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de R K kerk in de Noordstraat Aan de zijde van het Lom bardstraatje is uit eenige raamsponnin- ningen het lood genomen om nieuw glas er in te zetten Deze galen werden door carton bedekt. Dit is door de daders weggedrukt en zoo is men in de kerk gekomen. Hier is een offerblok mede genomen en een ojider blok van ongeveer f 15 beroofd. Uit Walcheren. Men schrijft ons uil Domburg Zaterdagmiddag was het hier verba zend druk. Er waren blijkbaar nog ge noeg menschen in Walcheren, die een gedeelte van den dag buiten Middelburg of Vlissingen konden doorbrengen. Van alle kanten en met alle soorten vervoer middelen kwamen lieden hierheen, de zen zingend in hun spelewagen op de maat van de harmonica, genen onafge broken aan de waarschuwende fietsbel duimtrekkend, weer anderen stof en stank toewaaiend aan de haastig uitwijkende moeders met kinderwagens. In de stra ten. op 't strand in koffiehuizen en winkels overal was het volk en.. de nering. Men zou gemeend hebben dat het hier kermis was. Des avonds waren onze badgasten in grooten getale naar het paviljoen gelrok ken, om deel te nemen aan of getuige te ziju van liet bal Het was er zeer gezel- j lig. De kurkapel, die zich hier zeer ver- dienstelijlc maakt, had plezier van haar 1 werk. De tent van de Domburgsche Mu ziek vereeniging is thans voltooid en wacht slechts op den 20en Aug om in gebruik te worden genomen Domburg is de eerste plattelandsgemeente op Wal cheren, die een muziektent bezit en het kan er trotsch op zijn, want het is een Roman van KLARA HOFER. 17. Het kamermeisje deed met een ontdaan gezicht de deur open. „Ach God, me vrouw, mijnheer is zoo boos het is al kwart voor twee." Men at gewoonlijk tusschen een en half twee. Antoinette schrok had het zoo lang geduurd! Zij dreef de kindereu aan, die nog op de trap waren„Gauw, gauw wal 1 En treuzel niet met het handen wasschen en met het haar borstelen." De kinderen liepen vlug door de eet kamer De jonge vrouw trad de kamer van van haar man. Hij keek haar met een vertoornd ge zicht aan. „Waar blijf je toch in 's he melsnaam? Ik wacht al anderhalf uur op je!" Hij Was een uur te voren in huis gekomen en 'l ontstemde hem altijd zeer als zijn vrouw dan niet aanwezig was. Zij wist dat en richtte zich gewoonlijk daar naar. I Zij verontschuldigde zich- „De kinde-j ren waren zoo gelukkig. Wij hebben zul-j ke mooie paardjes gezien." Hij had honger, was ontstemd, prik kelbaar, had in den dienst onaangenaam- heden gehad. Hij beet haar toe: „Ik ver-1 zoek je ook rekening met mij te houden Het past ook niet met de kinderen in die kermisdrukte Zij wilde hem niet nog meer prilcke-' len en antwoordde dus niets. Zij begaf, zich zoo snel mogelijk naar haar ka mer om zich van hoed en mantel te ont- doen. Zij verwisselde niet eens haar cos-I tuumrok, waarin nog het stof van de straat zat, om hem maar niet ongeduldi-1 ger te maken... Toen zij de soep opschepte, zag zij, dat niet de oppasser, maar het kamer meisje achter haar stoel stond om te bedienen Zij wendde zich tot haarman; „Waar is Frans?" Hij antwoordde kortaf „Naar den za delmaker" De kinderen zaten met schuchtere ge zichten aan tafel alsof een onvriendelijke hand al hun gelukzaligheid daarvan had weggewischt. De gouvernante keek op haar bord Antoinette wierp een blik op zijde naai* de handen van liet meisje. George was in dit opzicht zoo kieskeurig. Vervelend, dat de oppasser juist nu weg was. Het meisje was een goed schepsel en zeer bedreven in kamerwerk en met de naald. Maar haar handen waren afschu welijk Ondanks alle zorgvuldige verple ging met warm water en glycerine, zwollen, vuurrood ,leelijk Èn Stojentin vond dienhandschoenen voor dienst meisjes belachelijk. De ritmeester proefde zijn soep. I-Iij legde den lepel neer „Anna! Zeg eens aan de keukeumeid, dat de tomatensoep muffig smaakt. Je kimt ze wel wegne men." Hel meisje verdween Antoinette zweeg, zij kon de zaak niet zoo erg vinden. Het was immers maar een bagatel. Er waren nog morieljes. kalfsiilel, eilroenvla, allemaal dingun, waarvan hij veel hield. Het kon ook wel zonder soep Het kamermeisje verscheen weer „Ik vraag wel excuus mijnheer, maar The- rese zegtIn haar naïviteit en daar zij gewoonlijk niets met mijnheer had te smaakvol stuk werk De muziekvereeni- eeniging „Apollo" heeft grooten steun on dervonden van verschillende vereenigin- gen en particulieren, zoo mede van het gemeente bestuur Zaterdagmiddag had op een weide van de hofstede „Arendsrust" te Scroos- kerke (W) een openluchlsamenkomst plaats, georganiseerd door de Geref Christ Jongelingsvereenigingen ring „Se- rooskerke" en omstreken Begunstigd door prachtig weder was het aantal be zoekers zeer groot Een 700 tal entree- kaarten werden verkocht Na een inlei dend woord van den heer J. Christiaanse en het gebed van den heer G Doekes van Nieuwdorp sprak deze laatste over de beteekenis der Jongel Vereen, voor het ambt van geloovigen. De heer J. H. Buinink van 's Heerenhoek over „een wonderlijk jongeling". De heer L van Loon van Koudekerke had als onderwerp „Verblijd U jongeling in uw Jeugd", ter wijl de laatste spreker de heer M van Empel uit Middelburg zijn ll'oehoorders boeide bij het spreken over „Vruchteloos leven De chr zangvereeniging van Oost- kapelle wisselde door ft zingen van eeni ge liederen de spreekbeurten af. Uit Zuid-Beveland. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor de Rijks direc te belastingen in de gemeente Driewe gen de iver W. Noels ter vervanging van den heer J. L Mol, die de gemeente metterwoon heeft verlaten. Gisteren is door de gemeentepolitie te S c h o r e aangehouden en voorloopig in verzekerde bewaring gesteld zekere v. O. afkomstig* van Hansweert verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een minderjarig meisje. De verdachte werd hedenmorgen ge vankelijk naar Middelburg gebracht. De zeilwedstrijd die de zeilvereeniging te Ierseke tegen 13 Aug. de le ker misdag had uitgeschreven kan wegens geringe deelneming niet doorgaan. Nu is besloten de vereeniging te ontbinden en de kas na aftrek van f 10 voor het on- afhankelijkheidsfeest, te schenken aan de fanfare Mozart en de Groene Kruisver Ziekenzorg. Uit Schouwen-Duiveland. Zaterdagmiddag arriveerde le Z i e r i k- zee uit Hellevoetsluis de kanonneerboot „Dufa", gesleept door de te Zierikzee gestationneerde stoomboot „Phinx". Het gerucht liep dat dit schip ingericht zal worden ten dienste of ter bescher ming van de visscherij. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Naar men ons mededeelt is dezer da gen onder de gemeente Zwijndrecht (B uit de Schelde opgehaald het lijk van zekeren D. C., koopman vroeger te Axel laatst te Terneuzen Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister Vrijdagavond had te St Jansteen eene bijeenkomst plaats van vele ingeze tenen om plannen te bespreken voor een feest Ier eere van Neerlinds Onaf hankelijkheid De vergadering werd ge leid door den heer J. Eggermont die een wijze van feestviering voor deze gemeen te uiteen zette, waarmede men algemeen medeging Het feest zal op 31 Aug a.s. plaats hebben. Door lol nog toe onbekende oorzaak ontstond gistermiddag bij den landbouwer C F V. te St Jan steen (Absdale) brand in de laudbouwschuur Daar het gebouw met stroo was gedekt en boven dien reeds verschillende geoogste vruch ten bevatte stond weldra alles in lichte laaie, waardoor ook het aangrezend per ceel van J S in brand school en de schuur van den landbouwer F S het zwaar te verantwoorden had Met groote moeite heeft een der zoons het paard welen te redden. Een koe en twee kal veren benevens al het gereedschap is verbrand Verzekering dekt de schade. Uit Zeeuwsch.Vlaanderea W D. Zaterdagmorgen omstreeks half elf streek in de haven van Breskens een watervliegmachine neer bemand met 2 personen Na hun reservoir metben zine gevuld te hebben zijn zij weder buiten de haven uit het water gerezen en hebben zij hun reis vervolgd De reizigers verklaarden van Mannheim te zijn gekomen en naar Oostende te wil len vliegen. DE TENTOONSTELLING. Gaaischieten. Dank zij ons ijverig tentoonstellingsco- milé was Middelburg Zaterdag in de ge legenheid gesteld ook eens van het al oude volksvermaak der gaaischieting ge tuige le zijn. Dat deze gelegenheid bij zonder op prijs werd gesteld kunnen wij niet zeggen. Bij een goede 60 bezoekers op het afgezette oefenterrein aan het Mo lenwater en een 200 man kantpubliek bleef het. Dochonbekend maakt on bemind, en daarom verwachten wij de gende Zaterdagen een drukker bezoek, vooral ook omdat nu het feest te Vlis singen en de kermis zeker veel afbreuk deden. Over het gaaischieten zelve behoeven wij zeker niets te vertellen, de Zeeuwen weten wel hoe dat gaat. Alleen zij vermeld, dat door ieder der deelnemers f 2 50 werd ingelegd terwijl elk geschoten gaaike met dien prijs werd uitbetaald. Voor hoofd- en zijvogels was door het tentoonstcllingsbestuur resp. f 30 en f 12.50 als prijs geschonken. Wie een vogel schiet koopt een bloem, voor een zij vogel koopt hij een bouquet je, voor den hoofdvogel een grooten ruiker Zoo is althans het gebruik bij de Zuid- Bevelanders, die Zaterdag aan bod wa ren In Z.-Vlaanderen schijnt dit gebruik niet zoozeer te heerschen Om 1 uur werd met den len prang be gonnen Met ernst stelden de 151 deel nemers zich achtereenvolgens op en sier lijk schoot pijl na pijl de lucht in, om hier of daar aan den rand van het afge zette gebied neer t§ vallen, steeds zon der iemand der omstanders te treffen, wat een wonder heelen mag. Een paar kleine kereltjes maakten zich verdien stelijk met het oprapen der pijlen maken, meende zij de ander te moeten verontschuldigen. Stojentin wierp de servet neer. „De keukenmeid moet binnenkomen." Het meisje draalde en keek haar heer ontsteld aan Hij had weer dat gezicht waarvoor allen zoo bang waren. Hij brulde haar voor de tweede maal toe: „Zeg, zul je gaan? Weg!" De jongen had zijn lippen opeen ge klemd en zat met een ondoordringbaar gezicht voor zich uit te staren. Hel meisje was echter op het punt in tranen uit te barsten. Het kind was schrikach tig, schreide licht. De gouvernante tracht te haar te kalmeeren, terwijl zij deed alsof zij haar servetje vaster bond, waar bij zij Antoinette zeker onbewust een verwijlenden blik toewierp. Het bloed steeg de jonge vrouw naar het gezicht. Het kind was zoo teer en zenuwachtig. Stojentin zat op zijn knevel te bijten Hij wist wel, dat hij 'l verstandigst zou zijn ais hij nu opstond en zich in zijn kamer opsloot Jawel, als een dolle hond Hij voelde om zich heen de zwoele at-1 mosfeer, die hij zoo goed kende, zij doordrong hem, overmande hem. Die* aanhoudende gemoedsberoeringen 4 van den laatsten tijd, de ergernis van dien morgen, zij gaven aanleiding genoeg voor een ontploffing De keukenmeid kwam binnen Zij had in allerijl een wit boezelaar over haar blauw schort gebonden Stojentin was in zooverre tot zich- zelven gekomen, dat hij berouw had van zijn opvliegendheid Hij zei dus slechts kortaf „Ik verzoek je, dat je je voortaan meer moeite geeft. De soep is ongeniet baar Maar de bejaarde meid leed aan die eigenaardige zenuwachtigheid, die bij menschen van haar beroep, die den ge- heelcn dag voor heete kachels staan, niet zelden voorkomt. Zij zette een belcedigd gezicht „Maar nu is u toch onrechtvaar dig. mijnheer, ik heb toch Zij deinsde achteruit erf bleef met open mond staan, zoo woedend schreeuw de Stojentin haar toe „Iloud je mond! Dadelijk!" De kinderen doken inqen en bogen zich als om hulp zoekend naar hun moe der en naar de gouvernante Dat bracht den opgewonden man nog meer buiten zichzelf. Hij voelde dat zijn bloed begon le koken (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1