MliftRllVRGSCHR CMIAIT r. i7i. 156' Jaargang. Dinsdag 22 Juli. BINNENLAND. lit Stad en Provincie 19ft? Dim «oarant raiehij** a g 1 ij k a, mat «itioaiariug ra Zon- am fuiu^i, par kwartaal, «oowol voor Middelburg all voor alio pl&atien in Nader lui fraaeo pp. it Afzonderlijke amaamorr koitom 5 oe*U JUA *»r'. ostiOa by abonasoieat op voordeelige voorwaarden Proipeetntien daarraa aija aan bet barer.* it bakomta. AdvortentiBn voor hot atritrolgendo aumzsor motten dee middag» vóór de» can hot bazoaa bezorgd zij a. 4.dr*rt»ati3a ft 20 em* por regal. Bij aboamcmaat vee'. lager. Gebsort» «oo4 ea alio aadort familieberichten aa Dukbetnigimgem tab 1—'I regelt f 1.6Golka rogol m« 50 east. Rtclamfti 40 eoat por ragt). Groote letters aaar do plaata, dit sy innena»? lot du pluteing van advcrtentiSn aa rsolaxuso, aiot afkomatig ait Z tol a ad, betreft a» a Naadel, Nijverheid tn Geldwezen, is gerechtigd het AlfeneeB AdY^rtoiattto-Ittr"' Ac DR JLA SSAB As., H.a. VooFb«rs,w*5? Ü60, Asmstr^daaa BRT TLISS1NGSCHE PAMFLET. De heer R. G van Nieuwkuyk, het hoofd ran de R. K. school te Vlissingen van welke school twee onderwijzers san den Rechter-Commissaris hebben meegedeeld, de een, dat hij is de steller, de ander, dat hij is de verspreider van 't bernchte strooibiljet tegen den heer ÏVaa Nittrik, heeft de vrijmoedigheid ge vonden om in een ingezonden stuk in de Tl. Crt. de volgende opmerking te „Voorloopig kumien we tot de hee- ren, die verantwoordelijk zijn voor 't strooibiljet, met recht geen er ger verwijt richten dan dat ze, jam mer genoeg, verzuimden, hun namen met vermelding hunner kwaliteiten van Voorzitter en Secretaris der R. K. liesvereeniging te plaatsen, onder de ernstige beschuldigingen die zij te gen den heer v Niftrik, als wethou der van fabricage lanceerden, toen deze zich tot taak gesteld had, door verwisseling van zetel het bewijs te leveren, dat hij in genoemde functie Vlissingen niet onmisbaar was." Erbarmelijker verdediging kunnen we ons niet denken. Er wordt een anoniem, men lette welf geschrift de wereld ingezonden om een candidaat by de verkiezing af breuk te doen door onbewezen beschul digingen, die op den betrokkene een blaam van zéér ernstigen aard wierpen. Na de verschijning wordt er algemeen met verontwaardiging gevraagd wie de schrijver van zóó'n gemeen geschrift is. Maar niemand biedt zich aan, Eerst als dc drukker gevonden, en algeheele ont dekking dus waarschijnlijk is, melden de bchuldigen zich bij den rechter-commissa- ris En nu zou men hen niets anders mo gen verwijten, dan dat ze „jammer ge noeg, verzuimden", het staat er zool hun namen en kwaliteiten te vermelden. Wat een zonderlinge moreele opvat ting spreekt er uit die voorstelling! „Eerst als de rechter, zoo voegt de heer van Nieuwkuyk er nog bij in hoogste instantie zal hebben uit gemaakt, of die beschuldigingen al of niet met degelijke bewijzen kun nen worden geslaafd, zullen we een definitief oordeel mogen vellen." Ja, zoo zou het staan, als de ontwer pers met hun naam er onder die beschuldigingen hadden geuit. Maar juist het feit dat ze dat niet deden met zeer duidelijk opzet niet deden, maakt hun bedrijf zoo vunzig, dat ze ddérvoor reeds door de publieke opinie veracht zullen worden, ook al zou de rechter ten opzichte der zakelijke beschuldigin gen hen niet kunnen veroordeelen. Volgens de Goesche Crt had men eenige leden van de Goesche Kath. pro- pagandaclub naar Vlissingen laten over komen om de biljetten 's nachts te doen verspreiden. Een der twee bedoelde Vlis- singsche onderwijzers, N had hen daar toe uit Goes opgehaald. Duidelijker bewijs van deu opzet der ontwerpers om zelf toch maar niet be kend te worden is wel niet mogelijk En dan durft men het nu voor te stellen alsof het weglaten van een onderteeke- tiing slechts een „verzuim" was! Het plannetje liep echter verkeerd. Juist de gedragingen der Goesche jonge lui hadden de aandacht van anderen ge trokken, en leidden tot de ontdekking. Ten slotte nog een andere opmerking. De heer Van Nieuwkuyk probeert het dreigende vertrek der loodsen uit te spe len als een bewijs dat de krachtterm uit het bedoeld strooibiljet „Vlissingen aan den rand van den afgrond", voldoende gemotiveerd was. We wijzen er echter op dat zoowel onze inlichtingen van Zaterdag, als die in ons nummer van gister en ook die in de VI. Crt er allen op wijzen, dat het hoofdmotief der voorgenomen verplaat sing niet is gelegen in de belasting klachten, maar in het streven naar ople ving der haven in Zeehrugge DB BESLISSING DER S. D. A. P. Aan de mededeelingen in „Het Volk" de Kamerfractie, en de redactie van „Het Volk" ontleenen we nog het vol gende Uit d e overgelegde korrespondentie tus- sdhen dr. Bos en den voorzitter der soc - dem. Kamerfraktie bleek, dal de heer Bos voor de gewenschte samenwerking een regeeringsprogram had ontworpen, dat, resultaat van de gehouden verkie zingen, beschouwd moet worden als het werkprogram voor elke regeering, die op den grondslag van de uitspraak der kie zers het bewindt aanvaardt. Wat den aard der gevraagde samen werking betreft, zoo bleek deze bedoeld te zijn voor den tijd der gezamen lijke regeering, tusschen de vrijzin nige partijen en 'de S. D. A. P. in de regeering, in de Kamer en in het land. De nadere voorwaarden van die sa menwerking (verdeeling der portefeuilles, houding ten opzichte van verschillende vraagstukken, begrootingen en gebeurlijk heden, onderlinge verhouding in en bui ten de Kamer) zonden eerst ter sprake komen, nadat de S. D A. P. zich prin cipieel tot samenwerking in een link- regeering ter uitvoering van het overgelegde program had bereid ver klaard. .Weigering zou tengevolge hebben, dat de heer Bos de hem gegeven opdracht tot kabinetsformatie niet zou kunnen aan aarden. De vraag, of die weigering ook zou medebrengen, dat de vrijzinnige concen tratie alsdan van het vormen eener re geering ter uitvoering van het overge legde program zou afzien, kon niet wor den beantwoord, daar zij in de vrijzin nige concentratie geen punt van bespre king had uitgemaakt, aangezien deze met dr. Bos instemt wat de door hem be proefde wyze van oplossing betreft. De gevoelens omtrent dit voorstel wa ren verdeeld. Onder hen, die geneigd waren tot aanneming, was ééne stroo ming, die deze aanneming afhankelijk stelde van de vervulling van nader te 6tellen voorwaarden omtrent de vrijheid van beweging van soc,-dem ministers in het te vormen kabinet, terwijl een twee de strooming dc noodigc bewegingsvrij heid een van zelf sprekend iets en daar om het stellen van nadere voorwaarden overbodig achtte. Onder hen, die hel voorstel wilden weigeren, was ééne slrooming, die deze weigering hiermede motiveerde, dat de aanneming van het voorstel door de vrij zinnigen niet was gesteld als onmisbare voorwaarde voor de uitvoering van hun program, zooals dit door dr. Bos was geformuleerd. De andere strooming ech ter verklaarde zich ook in dat geval tegen de aanneming. Wat de reden voor deze verschillende opvatting betreft, zoo bestond er in één opzicht eenstemmigheid in de vergade ring. Allen toch verklaarden, zij het niet op geheel dezelfde gronden, aan de vor ming van een vrijzinnig ministerie, dat bereid was, met vooraf omschreven steun der soc.-dem. fraktie liet overgelegde pro gram uit te voeren, de voorkeur te ge ven boven een ministerie uit de geheele linkerzijde, als de heer Bos wil. Over de vraag evenwel, of bij afwijzing van diens voorstel de kans op een dergelijk ministerie bestond, liepen de meeningen uiteen. Achtte een deel der vergadering het, met het oog op de houding der vrij zinnigen bij de verkiezingen en de her stemmingen ondenkbaar, dat zij zich van de uitvoering van dat program zouden af maken, zoodra hun die door toegezegden steun der Partij werd mogelijk gemaakt daartegenover uitte men de vrees, dat onze weigering door de vrij-liberalen zou worden misbruikt als een voorwendsel om het algemeen kiesrecht niet in te voe ren. Tegenover de vrees, die eenerzijds werd geuit, dat door onze weigering het ouderdomspensioen in gevaar kon wor den gebracht, werd anderzijds betoogd, dat dit in elk geval is buitengesloten, om dat hel pensioen volgens art. 369 der wet-Talma in elk geval op 3 Dec. in wer king treedt en de meerderheid van 55 in de Kamer toch in geen geval een initiatief-voorstel der soc.-dem fraktie om dat pensioen uit te breiden in den geest van hel amendemenl-Borgesius, zou kun nen afwijzen, zonder daarmede in flag- ranten strijd te komen met de afgelegde beloften. Om die reden meende de meerderheid-, 't weigering van het voorstel van dr. Bos in elk geval zon leiden tot de vor ming eener regeering, die hetzelfde pro gram zou uitvoeren, doch met meer kans van slagen dan bij vorming eener ge mengd vrijzinnig-socialistische regeering. Omtrent deze vraag bestond tusschen meerderheid en minderheid een verschil van meening dat vrijwel de diskussie be- heerschte. Ten slotte werd dc vraag in stemming gebracht, of het voorstel, zooals het door dr. Bos was gedaan, moest worden aange nomen. Hiervóór verklaarden zich, zoo als we reeds meldden, 8, hiertegen 13 stemmen, zoodat het voorstel werd afge wezen. DE CRISIS. Bij de aanbieding van drie portefeuil les aan de S. D. A. P. zal, volgens het N. v d. D„ de gedachte voor de zes overblijvende portefeuilles aldus te ver- deelen. 4 voor de Unie-liberalen en voor de vrij-liberalen en vrijzinnig-democra ten ieder één. Nu de S. D. A. P. geen portefeuilles wenscht te aanvaarden, zou volgens dat blad, dr. Bos vermoedelijk de opdracht ontvangen een ministerie samen te stel len uit de liberale concentratie, waarin zouden zitting nemen: 4 unie-liberalen, 3 vrij-liberalen en 2 vrijz.-democraten. Uit Den Haag vyordt aan de O. H. Ct. gemeld, dat dr. Bö^ gisternamiddag heeft geconfereerd met jpr Drucker. DE NIEUWE KAMERVERKIEZINGEN. De vooruitstrevènd-liberale kiesveree- niging Rotterdam heeft gisteravond, naar de N. R. C. meldt, den heer D. de Klerk met algemeene stemmen candidaat ge steld voor de Tweede Kamer in het dis trict Rotterdam I. De heer De Klerk heeft deze candi- datuur aanvaard. De heer Rink heeft de candidatuur voor Hoogezand aanvaard. DE BELGISCHE LOODSEN TE VLISSINGEN. Naar aanleiding van ons artikel in ons nummer van Zaterdag is de „Miss. Crt." op inlichtingen uitgegaan, die be vestigen dat er zeer groote kans bestaat op de verplaatsing van den Belgischen Loodsdienst van Vlissingen naar Zee- sen zijn om de afkomende schepen te bemannen, wat voor de loodsen ook een verzwaring van dienst beteekent Ten slotte werd ons nog verzekerd dat de belastingen zeker wel eenigen invloed op de plannen hebben gehad, doch dat de voornaamste oorzaak hiervan moet gezocht worden dat minister Segers bovenal het oog heeft op de belangen van Zeehrugge en dat hij er alles voor over heeft deze plaats, welke na de vele millioenen welke daar verwerkt zijn, maar steeds niet wil floreeren, op de een op andere wijze te helpen Een verplaat sing van het loodswezen zou dan een eerste stap in deze richting zijn De Brusselsche „Independance Beige" deelde voorts nog het volgende mee „De administratie van de marine heeft besloten tot overplaatsing naar Ter Neu zen van den voornaamsten dienst van het Loodswezen, welke tegenwoordig in Vlis singen gevestigd is, terwijl deze laatste haven enkel maar de bijkomende diensten blijft behouden. Men weet, zegt bovengenoemd Bel gisch blad verder, dat al onze Belgische zeeloodsen gediplomeerd zijn tot Ter Neuzen en dat er dus geen enkel be zwaar bestaat dat de loodsen hun dien sten verrichten van en tot die haven., Aan den anderen kant zijn aan den nieuwen maatregel groote voordeelen verbonden. Wij behoeven er slechts op te wijzen dat, zelfs bij de meeste ruwe weergesteldheid Ter Neuzen zeeloodsen zal kunnen afgeven en dat de schepen niet meer zullen zijn blootgesteld aan het gevaar op eene niet beschutte reede voor anker te moeten liggen. Het geldt hier evenzeer de veiligheid van de lood sen als de schepen. Verder wordt verzekerd dat de admi nistratie een geheele reorganisatie der loodsrechten in studie heeft genomen. Deze hervorming zou belanglijke verla ging van rechten mogelijk maken door invoering van een billijker regeling En voorts laat het blad daar nog op volgen „Evenwel kunnen wij verzekeren dat deze verplaatsing in den uitvoerenden dienst van het loodswezen geen veran dering brengt. Dat door deze verplaatsing de con currentie voor de Nederlandsche lood- ser zeer bezwaarlijk zou worden is, naar men ons verzekert, niet het geval. Dat de te Zeehrugge of van Zeehrug ge uit beloodste schepen Vlissingen zou den voorbij varen tot Ter Neuzen zou nl. slechts een bestendiging zijn van een reeds tal van jaren bestaanden toestand De Belgische zeeloodsen zijn nl. bevoegd schepen te loodsen lot Ter Neuzen, Bel gische zeeloodsen die dus thans van uit zee komen met schepen voor Gent be stemd, varen dan ook Vlissingen thans reeds herhaaldelijk voorbij en brengen {leze schepen tot Ter Neuzen, waarna zij dan verder op willekeurige wijze het kanaal Ter Neuzen—Gent is niet loods- plichtig de reis naar Gent kunnen voortzetten. Zijn de schepen evenwel voor Ter Neu zen bestemd dan moet een Nederlandsche loods het schip bedienen De „Midd Crt." zegt verder dat door de nieuwe regeling de „concurrence lo yale" geheel zoek zou raken. Waar wij boven reeds schreven dat in den uitvoerenden' dienst niet de minste verandering wordt gebracht, moet dat argument dan ook, wederom helaas, ter zijde worden geschoven. Juist omdat de dienst geheel op de zelfde leest geschoeid blijft zal er, naar men ons verder mededeelt, voor de Nederlandsche autoriteiten niet veel aan te doen zijn om de noodlottige ramp voor onze stad af te wenden. Wettelijke bezwaren bestaan er niet en daarom hopen wij dat er andere argu menten gevonden zullen kunnen worden dat de verplaatsing van het Belgisch loodswezen voorkomen zal kunnen worden Formeel gesproken komt de verplaat sing hierop neer dal de in rustbeurl zijn-! de loodsen inplaats aan den wal te stap-i pen, dan de reis via Breskens naar Zee-' brugge zullen moeten voortzetten om hun bestemming te bereiken. De verplaatsing zal dus voor de lood-! sen zelf een groot ongemak opleveren,' daar zij veel later thuis zijn dan thans het geval is. Bovendien zullen door het Belgisch gouvernement de reiskosten j moeten worden betaald? Verder zal steeds zorg moeten wor den gedragen dat hier de noodige lood ONGELOOFLIJK BRUTAAL. Onlangs werd door „De Zeeuw" een hartgrondig bah!" uitgesproken voor de Friesche liberale Statenleden, die Van Kol in de Kamer brachten, „die, liever dan een vriend van Oranje en ons Vor stenhuis, in dit jubeljaar onzer nationale onafhankelijkheid, tegen dit eeuwfeest van Oranje's terugkeer in Nederland, kozen een vijand van Oranje, een hater van ons Koninklijk Huis, een verachter van de Koninklijke macht en van de Koningin, een ondermijner van het gezag en een te genstander van het ware christendom". De „Vaderlander" schreef naar aanlei ding van dit stukje het volgende: „Men vraagt zichzelven af: Hoe krijgt iemand den demagogischen onzin bij el kaar? Het lijkt wel of het doel voor dit soort lieden alle middelen heiligt Dat de sociaal-democraten stellig op één, zoo niet meer zetels in de Eerste Kamer aan spraak hebben, doet niets ter zake voor dezen schrijver. Evenmin, dat een repu blikein allerminst een haler van ons Ko ninklijk Huis behoeft te zijn Ja, hij ver geet zelfs, dat in zijn program staat te lezen, dat men goed anti-revolutionair en republikein tegelijk kan zijn Het eenige, dat hij weet, is, dat niets verzuimd mag worden, hoezeer ook met alle waarheid in strijd, om de vrijzinnigen in een kwaad blaadje te stellen Vandaar zijn mooie passus„Het liberalisme, bij zijn wegster ven, een trap gevend aan Nederland en Oranje, het is een schandstukje, waarmee het de maat zijner ongerechtigheden vol meet." (Sic.) Onnoodig is het zeker, hieraan toe te voegen, dat, wie zoo met het koningschap werkt voor politieke propaganda, allen eerbied voor het koningschap mist Uit de Staatscourant Bij Kon. besluit. is aan den heer W B Uytwerf Ster ling, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van vice-consul der Nederlanden te Winnipeg (Canada). De zaken van het vice-consulaat zullen voorloopig behandeld worden door den aan het vice-consulaat verbonden adspi- rant-vice-consul, den heer mr. F. E. H. Groenman, aan wien in het Nederlandsch geschreven kan worden is aan dr D. Bos, op verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van den raad van toezicht op de artillerieinrich tingen, onder dankbetuiging voor de door hem in dien werkkring bewezen dien sten, en is benoemd tol voorzitter van den raad het lid J. Muysken en tot lid van ineerbedoeldcn raad de heer B. J H Haitink, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden is aan J J E. Corbey, op zijn ver zoek, ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te St Odiliènberg. Uit Middelburg. Wij vestigen er de aandacht van al onze stadgenooten nogmaals op dat he den, morgen en overmorgen het Midden standscongres de gast is van onze stad en van de vereeniging Handelsbelang in 't bijzonder Laten wij toonen onze gasten op prijs te stellen door allerwege de vlaggen uit te steken, vooral de middenstanders mo gen het niet nalaten. Een winkel waar geen vlag uithangt maakt den eigenaar ten schande tegenover honderden col lega's, die hier komen met een groote verwachting van de Zeeuwsche gastvrij heid „Het Leven" bevat in zijn jongste num mer een 4tal zeer fraaie foto's van de opening der tentoonstelling van Zeeuw sche gebruiken enzop Woensdag jl v alhier. De St Crt. van heden bevat de akte van oprichting en het kon bes! van bewilliging daarop van de N. V Che micaliën- en verfhandel v.h C A Schulte en Co. te Middelburg. Het kapitaal der vennootschap bedraagt zestig duizend gulden, en is verdeeld ia honderd twintig aandeelen, elk groot vijf honderd gulden. Van dit kapitaal is ge plaatst vijf en vijftig duizend gulden. Daarin wordt deelgenomen als volgt door de comparanten de heeren: Hendrikse voor tien aandeelen; Carel August Schulte voor vijftig aandeelen; Willem Lodewijk Marinus Petrus Thie- me voor veertig aandeelen, en Hoegeu voor tien aandeelen. Bij de inwerkingtreding der vennoot schap worden de geplaatste aandeelen volgestort. Het nog overblijvende gedeelte van het maatschappelijk kapitaal moet zijn geplaatst binnen tien jaar na dagtee- ning der akte. Voor de eerste maal wordt, in afwijking van de betreffende bepalingen benoemd tot directeur de heer Thieme en tot com missaris de heer Schulte. Uit Walcheren. De raad van Nieuw en St. Joos- I a n d heeft Maandagmiddag de geloofs brieven onderzocht der herkozen raads leden, P. Kodde, Ch. Reijnoudt, en W. Wisse Besloten werd tot hunne toelating De overgelegde rekening der gemeente over 1912. aanwijzend aan ontvangsten f 10.719.855 en aan uilgaven f 10.528.07, werd naar een commissie verzonden Op een (reclame inzake H. Omslag werd gunstig beschikt, en reclamant van de 5e tol de 4e klas teruggebracht. Op voorstel van B. en W. werd be sloten een bedrag van f 10 uit de ge meentekas te verleenen voor het opma ken der lOjarige tafels van den Burger gerlijken Stand. Maandagavond hadden aan den oproep van een te Domburg uit de burgerij gevormd Comité een vrij groot aantal lie den gehoor gegeven ten einde de moge lijkheid te bespreken van een te houden onafhankelijkheidsfeest Dit zal gevierd worden in de tweede helft van Augustus (vermoedelijk 20). De burgemeester zal het eere-voorzitterschap aanvaarden, de andere functies zijn nog niet verdeeld. Des morgens zal er reveille gehouden worden, waarna een muzikale wandeling. Verder volksspelen, zoowel voor volwas senen als voor kinderen, een lichtsloet, vrijheidsvuren, zoo mogelijk op't water. In den namiddag zal er muziek zijn in de tent, die thans gebouwd wordt en dan ingewijd zal worden. Uit Zuid-Beveland. Maandag is te Hansweert de sleep boot Lady op den weslhavendam ge- loopen. Hel achterhangende sleepschip „Melanie" liep daardoor op de „Lady". De „Melanie" bekwam belangrijke averij.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1