MIBDELBFRGSCHE COERAIT, M*. 170 136° Jaargang. 191: Maandag 21 Juli. BINNENLAND. FEUILLETON. Een Zonderlinge Nacht, Bit de Staatscourant Bit Stad en Provincie. Du* ooaraat T9inohyat 4»golijkif net uitioadering tu Zou- u feeil'lagM. ?'iji par kwartaal, soowel voor Middelburg als voor alle plaat»»» ia Nederland fraaoo pp. i 3 Afcoaisrlijko mamman kot tea 5 oeat. llTtrteitid» bi] aboaaemeat op voordeelige voorwaudea ProspeotaHea daarraa zija aan bet bare&a te bekome». IdverteatiSa voor het eerst rolgeaie aam mor moe tea des middag» vóór 66» ac aaa het barcaa bezorgd zija. y Ad-srt*£«nóa a 20 uta» per regel. Bij aboaaoraeat vee' leger. Geboorte dood eb alio aadera fanilieberiobtea ea Daafcbetcigiage» ven 1—7 regelt f LBOelke regil m«- 70 oeat. Reclame* 10 oaat per regel. Groot» letters maar 1» plaats, die «ij iaaem»» Tot de plaatsing vaa advertentie» tn reclame*. niet afkomstig ait Zeeland, betiofi»?.- Mamdel, Nijverheid GalAtme», is gereohtigd het Al*®»»e©se Adw®rk«a4l».Bltti*C A. DE LA HAJB Am., 11.85. Voorb«rj,WBil #66, iHRterdan. DE CRISIS. De socialisten weigeren! Met persbureau Vaz Dias te Amsterdam verneemt, dat het voorstel van dr. Bos waarbij aan drie sociaal-democraten een minister-portefeuille werd toegezegd, de- Snitief is afgewezen in de bijeenkomst van de Kamerfractie, het partijbestuur en de redactie van „Het Volk". De minder heid legde zich bij de meerderheid neer. Het buitengewoon congres der S. D. A. P. is hierdoor overbodig geworden en aal Worden afgelast. Dr. Bos zal dus aan de Koningin moe ten antwoorden dat hij de hem gegeven opdracht om uit de geheele linkerzijde «dn ministerie samen te stellen niet heeft kunnen volbrengen. De oplossing der crisis wordt nu veel moeilijker, en wanneer het nog lukt een ministerie te vormen, dat de, hoofdpunten van 't concentratie-programma tracht uit te voeren, dan voorzien we parlementaire moeilijkheden, die voorkomen hadden kunnen worden, wanneer de S. D. A P. ■iet het part ij-belang boven dat der door haar gepropageerde beginselen had gesteld. We kunnen in het besluit niet an ders zien dan een uiting van vrees voor vermindering der werfkracht der partij, aoodra die in plaats van kritiek uit te oefenen zelf regeeringsverantwoordelijk heid krijgt. Maar we vermoeden ook dat van de 144.000 kiezers die „rood stemden" heel velen dat motief niet zullen billijken, vooral niet als 't nu ten opzichte van kiesrecht en staatspensioen op een mis- lakking mocht uitloopen. DE BELGISCHE LOODSEN TE VLISSINGEN. Men schrijft ons: Het is een feit, dat vele leden van 't Belgische loodswezen te Vlissingen, met het oog op de steeds toenemende belas tingen aldaar, naar Zeebrugge wenschen te worden overgeplaatst. Wij zeggen vele niet alle, omdat degenen onder hen, die •en of meer huizen te Vlissingen bezitten en hun aantal is niet gering het Slechts met leede oogen zouden aanzien, dat voornoemde wensch zou in vervul ling komen. Daardoor toch zouden hunne eigendommen, gekocht met hun zuurver diende penningen, heel wat in waarde verminderen. Een andere vraag is, of Zeebrugge. waar nog niet eens een paar behoor lijke stralen worden aangetroffen, voor hen wel het dorado zou wezen, dat zij zich voorstellen. Maar er Is meer. België kan bezwaarlijk zijn loodsdienst te Vlissingen opheffen, zonder de belan gen van zijn eigen personeel en die van NOVELLE van ANTON GIULIO BARRILI. 1*. Ja, zeker, morgen alde redenen die ons tot nu toe hebben doen zwijgen bestaan niet meer, nietwaar Laura? U is wreed, fluisterde mevrouw. Ik heb u immers al gezegd, dat hij de waarheid niet zou gelooven, antwoord de Roberto halfluid, terwijl hij zich naar baar vooroverboog. Ik zie dat jelui elkaar zoete gehei men te vertellen hebt en ik ga heen, taerkte Felicino op. Ik heb toch geen slaap, ik ga dus wat paardrijden. Heb je mijn bruintje al gezien Tenoglio? Ja,een prachtig mooi dier; maar wacht even, we gaan ook uit. De schoone neef draaide zich op zijn bielen om en ging een schilderij, die aan Hen anderen muur hing, staan bewonde ren. Laura die hem op zoo'n gewonen toon hoorde spreken moest wel denken de scheepvaart op Antwerpen en Gent te benadeelen. Immers, als er storm waait uit het Noorden of Oosten zal het over brengen van loodsen ter reede Zeebrugge eerder moeten worden gestaakt dan te Vlissingen, waar bovendien de schepen te allen tijde een veilige ankerplaats vin den, wat niet gezegd kan worden van eerstgenoemde reedde. Een tweede bezwaar is het volgende. Duizenden schepen van en naar Ant werpen en Gent bedienen zich van het Oostgat, zoowel bij hel uitvaren als bij het binnenkomen. Het Oostgat nu loopt langs de kust van Walcheren. Moeten die vaartuigen verplicht zijn Zeebrugge aan te doen, om van loods te verwisselen, zij zouden daardoor vertraging ondervinden, iets waartegen de „Handel" zich zou ver zetten. Maar, zal men mij misschien tegen werpen, die vaartuigen zouden een Bel gischen zee- of rivierloods te Neuzen kunnen krijgen. Goed, maar de schepen, die meteen Nederlandschen loods uit zee komen en gewoon zijn een Belgischen rivierloods te nemen, waar zullen die hun loods be komen? De Nederlandsche zeeloods is niet be voegd een schip tot Neuzen op te lood sen. Hij is dus verplicht zich te Vlissin gen door een rivierloods te doen ver vangen. Eenmaal nu de rivierloods aan boord aangenomen, brengt deze het schip naar zijn bestemming, Indien de kapitein het in zijn hoofd kreeg dien rivierloods te Neuzen te debarkeeren, om hem door een Belg te vervangen, zou hij gehouden wezen tweemaal het volle riviergeld te Detalen, en daarvoor zal wel iedere ka pitein bedanken. Die schepen zouden dus verloren zijn voor het Belgisch loods personeel. Ten slotte nog dit. Ook Nederland kan een Ioodsstation te Zeebrugge oprichten ten, zonder aan de eerlijke concurrentie te kort te doen. Immers, het schijnt een uitgemaakte zaak te wezen, dat Zeebrug ge behoort tot het gebied der monden van de Schelde waardoor Nederland het recht geeft a ldaar een loodsdienst op Ant werpen en Gent te organiseeren. Brengt eerstgenoemd land nu zijn Ioodsstation Vlissingen naar Zeebrugge over, dan kan Nederland, zoo het zulks zou wen schen, dat voorbeeld volgen. Om al die redenen gelooven we niet, dat de Belgische regeering er zoo spoe dig toe zal overgaan, den wensch van hun loodsen of juister gesproken van eenige h unner loodsen in te willigen. DE VERKIEZING VAN Mr. A. J. F. FOKKER. Van betrouwbare zijde vernemen wij dat mr. A. J. F. Fokker te Zierikzee het gekozen lid der le Kamer, het ambt van voorzitter der Visscherij op de Zeeuwsche slroomen mag blijven beklee- den. Alzoo staat hem niets meer in den weg om dat lidmaatschap aan te nemen DE NIEUWE KAMERVERKIEZINGEN. De vrijzinnige kiesvereeniging te Hoo- gezand heeft mr. P. Rink te 's-Gravenha- dat het verdriet van haar neef, haar te moeten missen, niet zoo bijzonder groot was. Felicino was echler een man zijner eeuw, koelbloedig en vol zelfbeheersching. ïntusschen bracht Roberto Tenoglio me vrouw Laura naar een venster. Mevrouw vergeef me, maar ik had u gewaarschuwd. Ja, ja, ik begrijp u wel, gij wilt me weer een verzoek doen. En willigt u mijn verzoek in? "We zullen er later over spreken. Neen, nu dadelijk. Wat zou uw neef wel van ons denken als ik hem nu de zaak weer anders vertelde, zooals die werkelijk is? Maar, mijnheer.... Mevrouw!.... En Roberto had de tranen in zijn oo gen. Laura merkte dat en stak hem vol genegenheid haar hand toe. Ahriep hij uit en sprong een handbreed de lucht in. Wat is er? vroeg Felicino, zich omk/eerend. Er is, mijn beste Felicino, dat je nicht volstrekt niet mijn vrouw is! Hoe dat? Wat zeg je? Dat wil zeggen, zij is het nog niet, maar ze zal het spoedig worden. Ik ge met algemeene stemmen candidaat ge steld. De vrijzinnige kiesvereenigingen te Slochteren-Schildwolde en te Wester broek hebben een zelfde besluit geno men EEN FEEST IN NATIONALE KLEEDERDRACHTEN. Er heeft zich vóór eenigen tijd te Am sterdam een comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelt, in September dezes jaars, in de week die ook H. M. de Ko ningin in de hoofdstad hoopt door te brengen, een feest in nationale kleeder drachten te organiseeren. Dit comité hoopt op deze wijze, in dit historische feestjaar, de belangstelling van landgenoot en vreemdeling voor dit overblijfsel van ons historisch verleden te helpen verlevendigen. Het comité stelt zich voor, dit doel te bereiken door uit alle oorden van ons land ingezetenen die nog in him dagelijksch leven of bij bijzondere gelegenheden een nationaal kostuum dragen naar de hoofdstad uit te noodigen. Verzoeken om inlichtingen kunnen wor den gericht tot Th. Molkenboer, Postbus 73, Amsterdam. Bij Kon. besluit, is A. E. von Salier, directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, be noemd tot gedelegeerde der Nederland sche regeering bij het in Juli 1913 te Gent te houden internationaal congres voor decoratieve kunst; is aan den gepensionneerden raad-ad viseur bij het departement van oorlog F. E. L. A. Abel toegekend de titel van advi seur-honorair van het departement van oorlog aan W. Erkelens Cooke, op verzoek met 1 Augustus eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam; is aan de kapt. ter zee F. Smit ter zake van lichaamsgebreken pensioen ver leend en zijn met 1 Aug. bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luit. t. z. A. H. C. Heydeman; lot kapt.-luit. t. z. de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Zeeman, en tot luit. ter zee 1ste klde luit. t. z. 2de klasse J. F. Osten; is eervol ontslag verleend onder indee ling bij het reserve-personeel aan den ritmeester der cav. D. R. Burner en f len luit. der genie op nonactiviteit J. A. Kattenbusch. OOST INDIË. De adat en de zending. Mr. J. C. Kielslra, adjunct-adviseur voorde bestuurszaken der buitenbezittin gen bij het departement van bïnnenladsch bestuur in Ned.-Indië, heeft een opdracht van de regeering ontvangen, om eerst hier ten lande en daarna ter plaatse zelf gegevens te verzamelen omtrent de wijzi gingen, die de adat reeds heeft ondergaan vraag je om verschooning, maar de vreug de overtelpt mij. Ik kende je nicht tot nu toe niet. Een toeval, let wel, een zui ver toeval, heeft haar vannacht in mijn huis gebracht door de deur die jij open hebt laten staan.,.. Ah! alle duivels! Ja, die geschiedenis zou veel te lang zijn om je die nu in bijzonderhe den te vertellen ,maar je zult later alles van a tot z welen. Maar dit is de waar heid, een opeenvolging van zonderlinge avonturen heeft ons tot elkaar gebracht, en nu voor het eerst heeft mijn godde lijke bruid mij haar hand toegestoken. Nu! riep Felicino verwonderd uit Nu, terwijl jij die schilderij van Morghen stond te bekijken, die ik je schenken wil als je ze mooi vindt. Nee, dank je, ik zou niet welen wat ik er mee moest beginnen. Zooals je wilt, maar zeg, hoe laat heb jij het? Wat een gekke vraag! Om Godswil, Felicino, ik bid je, hoe laat heb jij het? Felicino keek op zijn horloge. Kwart over zes! zei hij ben je verzoend met de klokken? Ja, Felicino; ik zal er tien, twin tig, dertig koopen, ik zal ze in alle ka- onder den invloed van het christendom, en de regeering van advies te dienen trent de maatregelen, die genomen kun nen worden om dit gewichtig verwor dingsproces van oude volksgebruiken in de rechte banen te leiden. Mr. Kielstra is nu gereed met het be- studeeren van de hier aanwezige gege vens en vertrekt 7 Aug. weder naar Ned Indiê, na eerst een samenkomst te heb ben gehad met de leidende persoonlijk heden op zendingsgebied, ter bespre-king van het huwelijk en de sluiting daarvan, met het oog op de positie, hierbij in te nemen door de christelijke gemeente en hare voorgangers, en de rechtspositie der inl. christengemeenten, een punt, dat her haaldelijk aanleiding tot moeilijkheden ge geven heeft. N. R. C Uit Middelburg. Bij liet uitvoerend comité van de Ten toonstelling „.Plan 1913" alhier is van den Commissaris der Koningin de mede- deeling ontvangen, dat H. M de Koningin het voornemen heeft, ongeveer in de tweede helft van Augustus, op een nader te bepalen dag, een niet-officieel bezoek aan de tentoonstelling te brengen. Gisteren werd de tentoonstelling door i52 betalende bezoekers bezocht Het derde Zcndagavond-concert, dat gisteren in den Schuttershoftuin werd gegeven was weder druk hezocht, al was het bezoek, klaarblijkelijk tengevolge van den koelen avond minder groot, dan we dat in den laatsten tijd gewend zijn. Het Middelburgs Muziekkorps zal Vrij dag 25 Juli des avonds ten 8 uur op het Molenwater een uitvoering -geven. De directeur generaal der Staatsspoor deelt ter waarschuwing mede, dat het verboden is voorwerpen uit een trein te werpen. Een ieder die hiermede in strijd han delt, is volgens het gewone recht verant woordelijk voor de eventueel veroorzaak te schade, onverminderd de straf bij de wet gesteld. Onlangs heeft een beambte der staatsspoor dit tot zijne schade on dervonden, daar hij tol drie weken hech tenis is veroordeeld wegens het door het werpen van voorwerpen uit den trein veroorzaken van den dood van een weg werker. Uit Vlissingen. De VI. Crt. verneemt dat naar alle waarschijnlijkheid door de verschillende partijen aan de gemeenteraadsverkiezing in district I, ter voorziening in de vacatu re Van Niftrik, zal deelgenomen worden. Nadat vermoedens waren gerezen dat het strooibiljet tegen den heer Van Nif trik, waartegen door dien heer een ver volging werd ingesteld, te Goes gedrukt zou zijn, werd het onderzoek in die rich ting geleid, waarbij men er in slaagde den drukker te vinden Het bleek dat ter drukkerij van de firma Oosterbaan en le Cointre het pamflet was gedrukt e« vandaal* naai* Vlissingen verzonden Verdere nasporingen hadden tot re sultaat, dat ook do schrijver bekend werd, het bleek te zijn zekere J. L. B. onder wijzer aan de R. K school te Vlissingen. Een ander onderwijzer dier school zou aan de verspreiding meegewerkt hebben. De Amsterdamsche mailtrein Zondag morgen te 4 45 van Vlissingen ver trokken, kon ter hoogte van station 's lieer Arendskerke niet verder, wegens defect aan de machine Nadat door sta tion Vlissingen een andere machine ge zonden was kon de trein zijn loop met I1/2 uur vertraging voortzetten Uit "Walchere». Tot weger der coöperatieve weegbrug „Onderling Belang" te O. en W. Sou burg is benoemd de heer A Pieterse. Het bestuur der neutrale kiesvereeni ging „Gemeentebelang" te Arnemui- den heeft besloten van de raadsvergade ringen geregeld een verslag te publicee- ren waarop men zich A f 0 25 per jaar kan abonneeren Uit Zuid-Beveland. In de Vrijdagmiddag gehouden raads vergadering te Hoedekenskerke waren 5 van de 7 leden tegenwoordig. Na onderzoek en in orde bevinding der geloofsbrieven der herkozen raadslede* de heeren M. G. Verbeek Sr. en J v. der Linde ,werd lot hunne toelating be sloten. De gemeente-rekening 1912 werd aan geboden in ontvang ad f 46313.73* in uitgaaf ad f 46139.94, dus met een goed slot van f 173.79s. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim voor wijk B werd be noemd mej. M. M. Verbeek. Op voorstel van wethouder Verbeet, zal getracht worden een hulp-postkantoor te Kwadendamme gevestigd te krijgen en werden B. en W. door den raad gemach tigd, de noodige stappen in deze te doen In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring van Waarde werden de geloofs brieven van de herkozen raadsleden de heeren: C. Bal en J. Pieper in orde bevonden en werd alzoo tot him toelating besloten. De gemeenterekeuing over 1912 werd aangeboden. De inkomsten hadden be dragen f 30.055.50; de uitgaven f 29.166.98Vs; alzoo een goed slot van f 888.51Vs. Uit Noord-Beveland. Te Colijnsplaat werd dezer dagen een zeer eigenaardige vergadering ge houden. Naar aanleiding van een adver tentie van de gezamenlijke slagers aldaar, dat ze zich voortaan niet meer zuilen bezighouden met het zoogenaamde „uit- slachlen van varkens", kwamen een 80- lal houders van varkens bijeen om de vraag te bespreken, hoe hun houding hier tegenover zou zijn. Ze hadden op hun vergadering uitgenoodigd een werk man van Cats, die vroeger het slagersvak beoefende. Ruim zestig aanwezigen ver- mers neerzetten, in alle hoekjes van mijn huis ,maar ze zullen allen kwart over zes aanwijzen altijd in alle eeuwigheid kwart over zes! Bravo I mooi zoo, zei Felicino Mag- nasco en h ij trachtte te glimlachen, maar hij bracht het niet verder dan een schee ven mond, en hij zei: zoo zullen ze je met hun t r a n, t r a n niet meer vervelen Ja, zeker; tu dixisti! Maar apro pos van de tran, tran, weet je wel Fe licino, dat je me een waren dienst hebt bewezen met je theorie van het onbe kende ,van god Casus en het redeneeren met de voeten Zonder die eminente phi- losophische redevoering van jou, zou ik naar bed zijn gegaan in plaats van op deze canapé te gaan liggen om op het on bekende te wachten. Het onbekende zou niet binnen zijn gekomen als jij de deur niet open hadt laten staan en het toeval zou de eentonigheid van mijn leven niet hebben kunnen verbreken. Felicino, mijn vriend, geef mij je hand, en wees niet boos op je vriend dat hij nu gelukkiger is dan jij. Wat zeg je daarvan'' Prachtig! en ik heb het verdiend! maar je moet me toch vertellen... Ja, alles als mijn mooi bruid je het goed vindt. Waarom niet? zei Laura. Hier is niets gebeurd wat men niet zou kunnen vertellen. Maar later we nu gaan. Het is al klaarlichte dag. Nicht zei Felicino Magnasco, mag ik u mijn arm aanbieden? Mijn vriend Roberto zal er toch niet jaloersch van worden? O ,ik hoop van niet! antwoordde zij en zij keek Roberlo aan met een blik zooals dal alleen de vrouwen kunnen deen. En hiermee, waarde lezer, is mijn ver haal uit. Gij kunt er uit leeren, nooit een deur half te sluiten; gij schoone lezeres, weet nu hoe ge moet handelen, wanneer ge een slapenden mandarijn op een canapé ziet liggen Want ik kan u nog vertellen, dat veertig dagen later het aanbiddelijke weeuwtje haar tweede hu welijksreis ondernam, en dat die, ik kan u dat op mijn eerewoord verzekeren, al- lergenoegelijkst is geweest.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1