MIDDELBMGSCHE COERAST. w r. *67 1S6" Jaargang. Donderdag 17 Juli. BINNENLAND. FEUILLETON. Een Zonderlinge Nacht. Bit tie Staatscourant. Uit Stad en Provincie. sw 1913 D«m ooomnt Tmohijit dngolijki, met *itio*i«riag w Zon- u liutügii, PrSj» f n krartsal, loovtl voor Middelburg nil voor all# plmatiem in Neder lui frueo pp. 2 Aiioaderlijke nnmmeri koeten cent. Advertentie* bij abonnement op voordeeliga voorwaarden Proepeotnueen iumn sqn ui het bnrean te bekomen. MTonentó«n -root ««ir»tvoii<*»d# nnmmer moeten dee middag» vóór één nar «tin o«t ovrean h»7orf?4 E^n ▲dvertentiSn i 20 cent par regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- on alle udere familieberichten en Dankbetmigingen vu 1—7 regale f1.60elke regel meer 20 oent. Beolamee 40 cent per regel. Groote lettere anar de plaate, die nij iuemu Tot do pluteing vu advertentien u reolamee, niet afkometig nit Zaal and, betreffende Hudel, Nijverheid an Geldwaeen, ie gerechtigd het Alfemeen Advertentie<BnreM A. »E LA BAB An., H.Z. Voorbariwal Amsterdam. DE S. D. A. P- EN DE CRISIS. Reeds drie lange hoofdartikels heeft Het Volk" gewijd aan „De Krisis". En er gingen nog eenige andere hoofdartike len over hetzelfde onderwerp aan vooraf Een breede woordenvloed is gewoon lijk geen bewijs van een gemakkelijke uit eenzetting We kunnen ook niet zeggen dat het belang van 't partijblad erg over tuigend is. „Het Volk" erkent dat het aanbod van de" ministerportefeuilles konstitutioneel, formeel, volkomen in den haak is Het geeft zelfs toe dat op zekere hoogte de sociaal-democralen verplicht zijn aan het nieuw te vormen kabinet steun te ver- leenen Maarde wijze waarop die steun moet worden verleend is volgens „Het .Volk" niét het zitting nemen van socia listen in het kabinet. En als hoofd-motief wordt daarvoor aangevoerd men zou het niet raden dat „de kiesrechtbeweging er door zou worden verlamd „Deden onze aanvoerders dit, (d. w. z. het zitting-nemen zoodoende het voor hun rekening en verant woording nemen van de klassever drukking der bezittende klasse) zij zouden het moeten doen namens het strijdende deel der arbeidersklasse, dat zij zelf lot verzet tegen de klasse heerschappij hebben gewekt. Het ab surde van zulk een daad, wordt het niet in de bourgeoisie gevoeld, de arbeidersbeweging zou hel in zijn vollen omvang beseffen, er op zijn zachtst gezegd haar strijdlust en haar werfkracht door verliezen De kies rechtbeweging zou er door worden verlamd, de eerste en alles beheer- schende voorwaarde voor de verove ring van het Algemeen Kiesrecht; een mei den dag in kracht en geest drift zwellende aktie, zou zijn ver dwenen." We zijn zoo bourgeois dat we dit be toog niet begrijpen. Er is door de kies rechtactie nu een meerderheid voor al gemeen kiesrecht gevormd. Die meerder heid wil tot daden overgaan. En als nu de socialisten daaraan meedoen, door ook in 't ministerie zitting te nemen, dan zou die kiesrechtactie verslappen! Maar wel ke actie1? Er zou eenvoudig een voorstel komen, waarvan de aanneming in de Tweede Kamer verzekerd is. En als de Eerste Kamer weigerde en er daartegen een actie noodig is, zou die dan maar eenigszins verslappen, doordat er socia listen daadwerkelijk deelnemen aan de regeering die dat voorstel aan de Eerste Kamer voorlegt? Maar eigenlijk is het overbodig er diep op in te gaan. Want al die hoofdartikels zullen slechts weinig menschen in den waan brengen, dat werkelijk die kies recht-kwestie het eenige motief van de aarzeling der S. D A. P. is, en niet de vrees dat de partij haar aanzien zou inboeten, „haar werfkracht zou verlie zen." Al gebruikt „Het Volk" deze laatste woorden ter loops, het kan dat moeilijk als hoofdmotief erkennen. Vandaar die woordenvloed NOVELLE van ANTON GIULIO BARRILI. Zooals u blieft, mevrouw, zooals u belieft. Ik ga me dadelijk van deze be lachelijke kleeding van Chineesch man darijn ontdoen en ik ben onmiddellijk tot uw dienst. Maar voor we gaan, nog een woord, en het zal het laatste zijn, dat beloof ik u! Op wat een treurigen toon zegt u me dat! antwoordde ze. Wees vroolijkcr, wat ik u bidden mag; ik hoor u liever schertsen zooals zooeven; waarom praal u zoo melancholiek en staart u me met zoo'n boos gezicht aan? Vergeef mij zei Roberto maar ik kan mijn karakter niet veranderen Op schertsenden toon heb ik mijn hart DE NIEUWE KAMERVERKIEZINGEN. Men bericht aan de N. R. C. dat de vrijzinnigen in het kiesdistrict Hoogezand vrij zeker mr. P. Rink, te 's-Gravenhage, opnieuw candidaat zullen stellen. Men rekent er op dat de heer Rink de candi- datuur zal aanvaarden. TWEE NAAMGENOOTEN. In ons hoofdartikel van Zaterdag over de vogelbescherming spraken we over den schrijver van het daarin behandelde boekje, den heer W. H. de Beaufort, als of dit het Kamerlid was. En na het aan deel dat deze heeft genomen in de be handeling der vogelwet in de Tweede Kamer in Maart 1912, was die meening begrijpelijk. Het blijkt ons echter dat de schrijver een neef en naamgenoot van het Kamerlid is. Bij Kon. besluit. is mr. F. H. J. Tavenraat, griffier der Staten van Zuid-Holland, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau; met ingang van 1 November be noemd tot hoofdinspecteur der telegra- phie J. de la Lande Cremer thans direc teur van het telegraafkantoor te Amster dam; is met ingang van 1 September, be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de waterbouwkunde aan de Technische hoogeschool te Delft, C. W. Weys, oud hoofdingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië zijn met ingang van 1 dezer de heeren prof dr. F. A. II. Schreinemakers en prof. L. van Ilalliê beiden hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, be noemd tot adviseurs voor het Neder- landsch visscherijproefstation te Katwijk aan Zee; bij den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-lndiê benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de arts J. van Rees; is de Oost-Indische ambtenaar met ver verlof Th. G. G. Valelte, laatsttijk leeraar leeraar bij de afdeeling hoogere burger school van het gymnasium Willem III te Batavia, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, gerekend van en met 1 dezer eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen. Uit Middelburg. Nadat, naar ons blad van Dinsdag mee deelde. de afdeeling Middelburg der S D A. P., besloten had, bij de herstem ming op Dinsdag a s voor den gemeen teraad in district III de candidatuur-Zijl- stra over te nemen, hebben gisteren de leden van het vrijzinnig comité met en kele sociaal-democraten vergaderd tot het overleggen wat met het oog op de ge zamenlijke actie te doen staat Van beide kanten zullen de candidaten mr J W. Zijlstra en J. Onderdijk loyaal gesteund worden, waarom de kiezers dringend aanbevolen wordt, gelijkelijk op deze heeren te stemmen ^Hiermee is dus het verblijdend be wijs geleverd, dat samenwerking lusschen verschillende linksche partijen ook bij een gemeenteraadsverkiezing mogelijk is. Jammer dat men in Vlissingen daarom trent niet tot overeenstemming is kun nen komen. Met den extra-trein, die hedenmorgen voor het eerst om elf uur liep, zijn he denmorgen naar Middelburg vertrok ken ongeveer 450 reizigers, terwijl de ex tra electrische trams tusschen de 450 500 reizigers vervoerden De provin ciale en exlraboot kwamen samen even elf uur aan. Nadat de trein en trams weg waren, kwam een extra-boot, de „Avan- ti" nog binnen met ongeveer 150 reizi gers. Deze moesten tot de Keersluis wan delen, om daar de tram naar Middelburg te nemen. De St. Crt bevat de statuten (970: van de Algemeene Roomsch-Katholieke pro- pagandaelub onder patrionaat van St Paulus te Middelburg Zij stelt zich ten doel de verhioo- ging der politieke en sociale actie onder de Katholieken, het verbreiden en ver dedigen der Katholieke beginselen en het propageeren daarvan Uit Vlissingen. Bij den* te houden roeiwedslrijd ter ge legenheid van de onafhankelijkheidsfees ten te Vlissingen zijn behalve een zilveren med. van Z. It. II Prins Hen drik nog giften ingekomen van de direc tie der Stoomvaart Maatsch. „Zeeland' en van de vereeniging „Onze Vloot", ter wijl het Eiland-comité een zilveren"', en bronzen medalje benevens een geldprijs beschikbaar stelt. Naar de VI. Crt. verneemt bestaan er ernstige plannen om een groot deel van het Belgisch loodswezen van V1 i s s i n- gen naar Zeebrugge over te plaatsen. Het Engelsche stoomschip „Irentham Holl" van Hamburg naar Antwerpen be stemd, voer Woensdagavond aan den grond in het Oostgat (Sardijngeul) on geveer midden vaarwater, doch kwam ongeveer 20 minuten later zonder as sistentie vlot en vervolgde de reis. Uit Noord- Beveland. Woensdagmiddag had te Kortgene een droevige gebeurtenis plaats De land bouwer G. v d Weele had zijn voor een tilbury gespannen paard in den achterweg aan een schutting vastgezet. Hij zelf stond er bij met zijn broeder J. v d Weele Het paard schrikte van een kinderwagen, trok het louw stuk ,en wilde wegholen Laatstgenoemde wilde het paard grijpen, doch viel met het ongelukkig gevolg dat hij het paard en tilbury over zich kreeg Bewusteloos en zwaar gekneusd werd hij opgenomen en naar zijn woning ge dragen. Zonder bij kennis te zijn gekomen is de man kort daarop overleden. Uit T li o 1 e n. Door den dijkraad der waterkeering van den calamiteuzen Suzanna polder, werd in de jl. Dinsdag te St. Anna- land gehouden vergadering behandeld en vastgesteld de rekening dienst 1912/13 en wel in ontvang op f 3307 86 en in uil gaaf op f 12.369 30. In het te kort f 9061.44 is voorzien door betalingen van wege het rijk en de provincie lot een be drag van f 9330; deze rekening sloot al- zoo met een batig saldo van f 268.56 Verder werd vastgesteld de bijdrage der aangrenzende polders in de kosten de zeewering en oeververdediging van den calamiteuzen Suzanna polder dienst 1913 1911 en werd hierin aangeslagen: de polder Annavisdijk op f 29 91, de Bree- denvliet op f 265.20 en de polder het Oudeland op f 994. Samen f 1289 11. Toen in de Dinsdag gehouden raads vergadering van St Maartensdijk de herkozen leden waren toegelaten en door den voorzitter waren gelukge- wenscht, nam de heer Rijnberg het woord om zijn dank uit ie spreken voor de ondervonden medewerking en be langstelling, maar tevens om te wijzen op de groote tegenwerking die hij on dervonden heeft van zijn medeleden, de heeren Groenewegen en Bastiaanse De handelwijze heeft dan ook, zei spr een klove lusschen ons gegraven, die voor- loopig niet te overbruggen is. Laster en leugen hebt gij verspreid om tegen mij op te komen Spr. hoopte dat die slechte verstandhouding nimmer zal worden ge voeld bij de behandeling van de gemeen tebelangen. De heer Groenewege vroeg den heer Rijnberg waarmee hij dan wel getoond zou hebben hem 'Rijnberg) te haten. Er ontspon zich hieruit een gedachten- wisseling aan 't slot waarvan de heer Rijnberg den heer Groenewege uitnoo- digde aan zijn woning te komen, waar hem zou worden meegedeeld welke schandelijke uitdrukkingen door hem zijn gebezigd. Van Ged. Staten was bericht ingeko men dat het bedrag van f 4290 niet mag aangewend worden voor den schoolbouw maar dit dient aangewend te worden als aflossing op een gesloten Leening. Besloten werd om op de leening van f 7000 wegens aankoop van gemeente grond thans f 1000 af te lossen en een leening te sluiten voor den schoolbouw en rioleering op 't Kaadje van f 4750; waarvan het negociatieplan door den voorzitter ter tafel gebracht werd goed gekeurd. De heer Gaakeer informeert of dit dempen en rioleeren op 't Kaadje dit jaar nog gebeurd, waarop de voorz ant woordt dat buizen zullen worden ge legd en de beschikbare hoeveelheid grond er over zal worden gespreid. Voorts kwam in behandeling een ver zoek van P. Wielaard om 1 are 4 cA. gemeentegrond, thans bij adressant in erf pacht, af te koopen voor f 104. Met a. s. werd dit goedgekeurd. Een verzoek van een familielid van den heer P Char- pentier om vermindering voor dezen van aanslag iu den II. O wegens verminde ring van beheerd vermogen werd aan gehouden ter informatie Een verzoek van eenige bewoners bij de nieuwe ligplaats voor schepen om dc bestaande meerpalen te verwijderen en deze te vervangen door ringen wegens de vrijheidsbeneming van hun erf Na discussie werd besloten de meer palen boven den grond af te zagen en daaraan ringen te bevestigen. Dc aangeboden rekening der gemeen te dienst 1912 bevattende een goed slot van f 2958,47 en die van het Algemeen Weezen-Armbestuur bevattende een goed slot van f 2925.05. Er was ditmaal veel belangstelling van het publiek Besmettel ij ke ziekten In de week van 9 tot en met 15 Juli 1913 kwamen ter kennis van den centra- len gezondheidsraad de volgende geval- Uen van besmettelijke ziekten in Zeeland: van roodvonk 2 gevallen te Koewacht en 1 te Koudekerkc en van diphteritis 1 geval te Kloetinge, Ouwerkerk en Zie- rikzee RAAD VAN ARNEMUIDEN. In de Dinsdagmorgen gebonden raads vergadering van Amemuiden werden de opnieuw gekozen leden S van Eenen- naam en H. van Eenennaam na onder zoek der geloofsbrieven toegelaten, en door den voorzitter geluk gewenscht. De vaststelling der staten oninbare pos ten Hoofd, omslag en hondenbelasting heeft op voorstel van B en W plaats tot de respectievelijke bedragen van f 41, 28 en f5. Een voorstel van B en W. inzake een verzoek van A Dingemanse tot rioleering van een gedeelte vroon achter zijn erf werd op de gewone voorwaarden toege staan Een voorstel van B. en W. tot het onderhand verpachten van het jachtrecht op pl. m. 20 H A. bouw- en weiland (Put- tershoek) aan A. Servaas voor de som van f 5 50 per jaar tot wederopzegging toe werd met algemeene steromen toege staan. Een wijziging van de instructie van den gemeentegeneesheer in hoofdzaak behel zende dat de vrije woning vervalt en voortaan bij het geven van ontslag re kening worde gehouden met art 37 der armenwet (dat voorschrijft, dat voor on gevraagd ontslag de goedkeuring van Ged St worde vereischl) werd met alge meene stemmen vastgesteld Na afloop der agenda zeide de voorz. dat Ged. Staten in overweging geven dat èn de heffings- én de invorderingsver ordening inzake keurloonen tegelijk wor den vastgesteld. De raad komt hierin te gemoet Vervolgens zeide de voorzitter dat naar aanleiding van het besluit, genomen in een vorige vergadering inzake den te verharden verbindingsweg Arnemuiden- Kleverskerke, de raad nu definitief dient te besluiten tot de aanvrage van een renteloos voorschot aan de Provincie, en verder nu ook de uitvoering op zich te nemen. Na eenige bespreking werd bier met algemeene stemmen besloten De voorzitter zeide verder namens B en W. voor te stellen omtrent de aanslui ting lusschen oud en nieuw straatwerk bij de entrée der gemeente alleen hel al lernoodzakelijkste te doen herstellen. De heeren Franse, Crucq en Pouwer zou den liever een grondige opknapping zien. Met vier tegen drie, die der genoemde heeren, kregen B. en W. hun zin. Bij de rondvraag zegt de heer Franse uit de stukken te hebben gezien dat er een mooi goed slot is. Hij merkt evenwel op dal er een bedrag van ruim f 700 aan buitengewone inkomst inzit, en zou gaar ne zien dal hiervan een som van f 500 op de volgende begrooting werd geplaatst als buitengewoon uitgaaf bijv voor den aanleg van dc nieuwe begraafplaats. De voorz. ofschoon ihet niet geheel zoo even voor u uitgestort. Ik heb u onmiddellijk en openhartig mijn hand aangeboden, opdat u dadelijk de reinheid van mijn bedoelingen zoudt kennen. Dat was de hulde, die ik aan een vrouw moest brengen op het oogenblik, dat ik voelde dat ik haar lief had. U heeft mij integendeel voor een lichtzinnig man ge houden, een van die oppervlakkigen, die verliefd worden op de eerste vrouw de beste die in hun buurt is, ik word wel gestraft voor mijn eerlijk optreden. Ah, mijnheer! Gelooft u niet dat ik ook aan dat alles heb gedacht? Ga u verkleeden zonder langer te tobben, anders wordt u zeker, door uw hersens zoo te plagen, hog onrechtvaardig tegen u zelf en tegen mij. Ik ga mevrouw, ik ga, maar ik wou u nog vragen.... ik zal u thuisbren gen, en dan keer ik in mijn eenzaam en troosteloos huis terug. En die twee die gelooven dat ik getrouwd ben, die het overal zullen vertellen. Dat is waarl riep de onbekende uit, en ze boog haar lief hoofdje achterover tegen de stoelleuning. Daaraan had ik niet gedacht! Nu zie ik in hoe onnaden kend ik gehandeld heb. O, wat spijl me datl En ze zag er zoo róelancholiek uit, toen ze dat zei, dat Roberto Teno- glio op zijn knieën viel, en haar hand vattend op gejaagden toon zei: in 'she mels naam, wees niet verdrietig. Ik heb een dwaasheid gezegd hoe drommels kwam ik daar toch toe? Lie ver dan u te zien weenen, zou ik mij dood schieten. De menschen kunnen zeg gen, wat ze willen ze zullen geloo ven dat ik getrouwd ben. wat kan mij dat schelen, ik zal mijn heele leven on getrouwd blijven en dal zal geen groo te opoffering zijn nu ik de veel grootere opoffering breng om afstand te doen van u. "Welke vrouw zou ik nog kunnen lief hebben, nu ik u heb ontmoet? Het verraderlijk meêlijden deed een traan glinsteren in de schoone oogen van de onbekende Advocaat zei ze met aardige vertrouwelijkheid, u zult me thuis bren gen, u zult zien waar ilc woon, en ik kan u nu al verzekeren dat het huis van Laura Moneglia altijd open zal staan voor een gentleman zooals u... Als de bliksem voor de voelen van Ro berto Tenoglio ware ingeslagen, zou dat niet meer indruk op hem hebben kunnen maken, dan die naam die met zoo'n zach te, welluidende stem door zijn gast werd uitgesproken. - Wat? riep hij uit, plotseling opstaan de, de nicht van Felice Mascagno? Kent u mijn neef? vroeg mevrouw Laura. Of ik hem ken, of ik hem ken, me vrouw! Verbeeldt u' Hij zat in dienzelfdeu stoel, waarin u zit, een half uur voor u kwam, en hij verzocht me juist. hij zei mij.... Enfin, vandaag zou hij mij aan u voorstellen. Aan mij? U? Ah! nu herinner jik mij hij sprak mij van een heer, eon vriend van hem Ja, zeker. En inder daad uw naam kwam mij niet vreemd voor. Mijn neef Magnasco spreekt met veel lof over u. Maai- wat voor kwaad schuilt daar nu in, dat ik zijn nicht ben? De zaak is, mevrouw, dat u. u weet het zeker al. Felicino bemint u Goed! laat hij maar beminnen! Ah, vindt u dat? vroeg Roberto ont hutst. Welzeker, maar ik houd niet van hem. Roberto Tenoglio slaakte bijna een zucht van tevredenheid,- maar hij hield zich bijtijds in U zult stellig van hem gaan houden, bracht hij stamelend uit U zult aan zijne wenschen, aan zijn smeeken toe geven. Felicino is een knappe jongen, hij heeft een uitstekend hart. Alles wat u maar wil antwoord de Laura 3 maai- lüj valt niet iu mijn smaak, vandaag niet, en morgen niet, □ooit! O, dan is hij er slecht aan toe, mijn arme vriend; maar dit zal mij niet veel helpen, mijn hoop wordt er niet grooter door, na de belofte die ik hem heb gedaan. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1