Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. Ingezonden Mededelingen. B01TEMLAND. spraken over Martens en Pelleman, die de candidatcn waren en over links en rechts en coalitie en concentratie en staatspensioen Ivo zee niks, maar sting'toch te luis teren. Diene Martens, die had ie hooren spreken, da was diee met z'n bril op, toen 's avonds hier in deze stammenee en naar Pelleman was tie ook toe ge weest, di was 'n rooie, zee de onder paster, maar da was toch wel 'n abuis, want-ie had 'n kop met haar zoo zwart as wat en de onderpaster had ook gczcid, dadde goeie romsche minse nie moch ten luusteren noar diene Pelleman. Ivo dronk schielijk zijn twee pinten en ging de straat op, naar 't raadhuis. tWas cr nu juist wat stiller Hij klom de stoep op, kwam in de ves tibule, zag de open raadzaal voor ziel» Hij stapte uit z'n klompen, trad wal aarzelend vooruit. Achter de tafel zatcu d'r drie De bur gemeester en twee anderen en 'n groole blikken bus sling er en allemaal pant- pieren lageu d'r voor die heereu. „Da leek wel 'n gerecht dacht Ivo. „Stemmen Ivo?" vroeg de burgemees ter. „Astoeblicvc meneere de burgemees ter," zei Ivo. „Je kaart. en de burgemceslerstak zijn hand uit Ivo reikte hem aarzelend over de bur gemeester trok even zijn hand terug, pakte hem dan aan met twee spitse vin gertoppen, liet hem viezig vallen ,\h, dat 's Rosalie d'r schuld. die heit de peleroliekan d'r o pgezet," ver ontschuldigde zich Ivo. De burgemeester zee niks, las dan in eens „no 81.... Ivo Alouysius Hyppolitus ■Vermeire." Ivo grijnsde ineens verrast en ver heugd. „Sjuust, "dat is 't hem, Ivo Allewies Ipeliet staat dó op d;\ briefke burge burgemeester"? Dal ben toch dingen hé?" „Hier Ivo, heb je je stembriefje... ga nou maar in dat hokje sprak de bur gemeester het toegevouwen biljet met 'n lioofdbewegng naar 't slemlessenaarljc overreikend. „In waveur hokje burgemeester!" vroeg Ivo wat benauwd. „Daar dat gele tafeltje. daar ligt 'n potlood." Nu begreep hij. „Awel, dat 's wat de brouwer zee Ivo keek op het stembiljet, schreed dan peizend naar 't hokje. „Verdeid joa.daar lag 't potlood, krek as de brouwer zee die kon dat jong!" Ivo stak 't potlood in zijn mond, be- likte 't daarbinnen niet z'n tong, draai de 't om en om, keek op het biljet. „Ja wel. da wazze die witte dingetjes nou. wat had die brouwer ook gezeed... van dat potlood...." Gaat 't niet Ivo?" vroeg de burge- meester, „schiet wat op jong, d'r kommc meer mensche." „Ah meneer de burgemeester, dó ben dinge vcur ongeleerde mense. lijk maar wacht 's keer nou weet ik 'l awecr. 't is seffens gebeurd Weer draaide Ivo 'l potlood 0111 en om in zijn mond, spoog de bittere smaak uit op den grond en stelde zich aan den arbeid. Hij zuchtte ervan. „Kom Ivo!" maande de burgemeester met zijn vingers ongeduldig op tafel trom melend ..De karrewei nog niet afgeloo- pen?" Ivo was net klaar, stopte 't potlood weer in zijn mond, hield het biljet op armslengte van zich af, om 't effect te zien. Hij lachte, wendde zieli om 't pol lood vast aan de touwtjes vloog uit z'n mond Hij schrok ervan „Nondcju was daade?" „Ja dat 's niks.kom maar hier" zei de burgemeester „Vouw je biljet maar dichtkijk zoo. mooi en nou in deze bus ja, ja, Iaat maar vallen, nou ben je klaar wie volgt." „Is 't afgelcupe?" vroeg Ivo met lichten spijt nu. Maar ze gaven geen antwoord daar achter de tafel. „Alla goeie middag samen bedankt zulle", sprak hij op z'n kouse-voeten le- rugschrijdend naar de vestibule, waar z'n klompen wachtten. Buiten leek de wereld hem vroolijker en hij voelde de blijde rust na een ang stige beproeving In plezierige deining liep hij terug naar de stammenee, gong schiet naai den toog om den derden pint. Maar dc brouwer had hem seffens in de gaten. „Ivo. '11 keer hier!" Met 'l glas bier in de hand en z'11 ge- gezicht nu glunder van verlichting trad hij nader. „Gestemd Ivo?" „Joa-cl meniere „Gelijk ik ou gezeid lieb op Mar tens". „Naturelik." ,,'t Witte hoske van Martens bedde zwart gemoakl? 't Beuveste?" „Joa-et." „E11 't onderste bedde wit geloate?" Neeê da nie. „Da nie?" riep de brouwer met ontzet ting „Neeê lachte Ivo „maar zijt gerust. ,,'t is toch goed luuster 'n keer ik „ben op de vergoaderinge geweest en „Pelleman, die heil beloefd, dagge pes- „joen krijgt. Neeê stil nou '11 keer „moar Martens die zee, 'agge mij niet „stemt, dan wiere alle pasters en nonne- „kes en poaters weggejoagd En as ze „die wegjóge, dan koste kik miene poa „ling nievers kwijt. Azeu, ik zegge-ik, Ivo „zeg i k, ge mot zoo stemme jong, dagge „ouwe poaling verkeupt en toch pesjoen .krijgt en doarom meniere miek ik veur ,'t pesjoen den eene zwart en veur de „poaling den andere. Zen is 't Alla ine- „niere, Zijt bedank veur de pinten zulle, ,meci!" En Ivo gong. Als de draad van een toestel afgeloo- pen was, werd de andere ingeschakeld en intusschen werden bij den eerste de spoelen verwisseld. Tot de opneming van alle redevoeringen, die ongeveer *10 uur in beslag namen, waren 250 K M draad noodig. Alle deze toespraken kon den met behulp van een voldoende taai en zaakkundig ingenieur zonder eenige moeilijkheid worden weergegeven VARIA. DE TELEGRAPHON. De Decnsche uitvinder dr. Waldemar Poulsen, wiens naam reeds door bclce- kenisvolle ontdekkingen op het gebied van de draadlooze telegrafie bekend is, heeft een vernuftig middel uitgedacht, dat de opneming en wedergeving van tonen met alle kleinste klankverschillen zonder een enkel bijgeluid mogelijk maakt Telegraphon" heet dit. Dit wordt daardoor tot een gcvaai-lijken mededin ger van de gramofoon en overtreft dit toestel vooral op die gebieden, welke zich de gramofoon in latere tijden als parlo- graaf enz. veroverd heeft Dus overal waar een gemakkelijk te bewerkstelligen opnehiing van evenveel belang is als de nauwkeurige reproductie. Het beginsel van de telegraphon is zeer eenvoudig en herinnert levendig aan onze telefonen. Hierbij worden, naar bekend is, de ge luidsgolven gebruikt, om met behulp vau een milcrophoon en een stroombron elec- trische stroomen van bestendig wisselen de sterkte te verkrijgen. Deze stroomen, wel „spreekstroomen" genoemd, beant woorden in hun wisselingen nauwkeurig aan die van de geluidsgolven, waardoor ze ontstaan. Bij de telefoon nu worden deze spreekstroomen naar den ontvanger geleid Daar Ioopen ze rondom een kern van week ijzer, die overeenkomstig de trillingen van de spreekstroomen meer of minder sterk wordt gemagnetiseerd en die liet ijzeren vlies ook op bepaalde wijze doet trillen Deze trillingen komen met de spreekstroomen overeen en daar door ook met het gesproken woord zeil. Het vlies geeft aldus het gesproken woord weer De „Köln Zlg." deelt nu het ver schil mee in de inrichting tusschen de gewone telefoon en Poulscn's telegra phon Bij dit toestel worden op geheel dezelfde wijze spreekstroomen verwekt en deze ook tot de wisselende magneti seering van een ijzeren kern gebruikt. Voorbij deze kleine electro-magneet wordt vervolgeus met gelijkmatige snel heid een dunne staldraad getrokken Hel magnetisme, dat in dezen draad is induceerd, verandert zich in overeen stemming met de spreekstroomen De staaldraad behoudt echter zijn mag netische kracht, zoodat langs den voor bijgetrokken draad een met de actieve geluidsgolven overeenstemmende, karak teristieke magnetiseering blijft bestaan. De staaldraad komt in dezen toestand dus geheel met ecu gramofoon-plaat over een Datgene, wal daar door verhoogingen en inzinkingen is vastgelegd, is hier door het geïnduceerde magnetisme bewex-kt "Wil men nu de gefixeerde rede repro- duceeren, dan leidt men deu staaldraad opnieuw langs den electro-magneet Door het wisselend magnetisme van een draad worden weder wissclstroomen, de spreek- stroomen, verwekt. Deze zijn op dc ge wone wijze door een telefoon-ontvanger hoorbaar te maken. Daar, naar men bemerkt, hier in tegen stelling met bij do gramofoon, alle me chanische storingen, die de onaangename bijgeluiden van de gramophoon ten ge volge hebben, vermeden zijn, is de weer geving van de taal volkomen zuiver en natuurlijk. Ilel is verbazingwekkend, hoe zelfs het ademhalen bij het spreken even duidelijk, zooals dit trouwens ook bij een goede telefoon het geval is, door de tele graphon vastgehouden en gereproduceerd wordt. Wil men het (klankschrift van den draad verwijderen, dan behoeft men dc electro- magneet slechts met een batterij te ver binden en aldus den staaldraad, terwijl hij daarlangs wordt geleid, krachtig en gelijkmatig te magnetiseeren Deze kan dan dadelijk opnieuw gebruikt woi'den Hel practisch gebruik van de telegra phon is hoofdzakelijk voor liet nemen' van dictaat geschikt. De staaldraad is in den vorin van piaiio-snarendraad van on geveer 0.25 mM dikte op een rol gewik keld Hel 'geheelc toestel heeft twee der gelijke rollen, waarop afwisselend de draad gewonden wordt. De rol draagt bij de nieuwste constructies ongeveer 5000 M. draad, welker lengte aan een spreekduur van ongeveer 25 minuten be antwoordt. Een kleine electrische motor drijft de opwikkclende spoel, zoodat dc draad steeds strak gespannen blijft. Voorwaarts- en achterwaarts-loop even als het stop zeilen van het toestel wor den door eenvoudige handgrepen gere geld. In het laatste geval loopt het toe stel zelfs een eindje terug, zoodat de-; gene, die luistert, weder den draad van liet beloog kan grijpen, voor 't geval hij dien verloren heeft Een wijzer geeft aan, op welke plaats van den draad men is. Een belletje waarschuwt, wanneer een spoel moet worden geruild Het toestel is ook daartoe ingericht, telefonische ge sprekken automatisch op te nemen. Tc Kopenhagen bij een congres van technici lieeft de telegraphon de vuur proef glansrijk doorstaan Vóór de re denaars, die zich van verschillende ta len bedienden, werden mikrophonen op gesteld, die met twee in een naburig vertrek ondergebrachte telegraphons ver bonden waren. HET VERBLIJF IN IIOOGE LUCHT LAGEN. Eenige Amerikaansche onderzoekers hebben vijf weken op de -1137 M. hooge Pikes Peak in Colorado doorgebracht, om de invloeden te bestudeeren, die de ge ringere luchtdruk bij het verblijf op grootc hoogten op de lichamelijke ge steldheid uitoefent. Volgens dc „Prometheus" laten de daar bij opgedane ervaringen zich als volgt sa menvatten de verschijnselen,, die zicb bij het bereiken van groote hoogten voor doen, het blauw worden van de lippen en het gezicht, het algemeenc onaangename gevoel en de storingen in de verterings organen evenals de hoofdpijn en de nei ging tot aanvallen van flauwte tre den, afhankelijk van den individueelcn aanleg natuurlijk, hij hel stijgen tot meer of minder groote hoogte op en zijn al of niet rechtstreekschc gevolgen van het met den verminderden luchtdruk samenhan gend gebrek aan zuurstof. Na een verblijf van twee tot drie dagen in die hooge luchtlagen beeft het üchaam zich aan den zwakken luchtdruk gewend en de bovengenoemde ziekteverschijnse len verdwijnen. Bij slechts geringe li chamelijke inspanning worden de lippen echter weer blauw evenals het gezicht en wordt de ademhaling terstond snel en onregelmatig. Na een verblijf van onge veer drie weken in die hooge regionen zijn het aantal van de i-oode bloed lichaampjes en de massa bloedkleurstof aanmerkelijk gestegen, het totaal van de in het lichaam aanwezige hoeveelheid bloed is vergroot en dc ademhaling is krachtiger dan onder normale omstandig heden. Na terugkeer uit die hoogte be hoeft het lichaam ongeveer drie weken, om zich weder bij de veranderde omstan digheden aan te passen en in den nor malen toestand terug te keeren. lijke, smakelooze^ versieringen doen tooien A W. Weissman. De zon koxut morgen op te 3.55 uur en gaat onder te 8.16 uur. De maan komt morgen op 4.26 n.m. en gaat onder te 11.52 n.m. Volle maan 18 Juli 6.26 v.m. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week bun lantaarns aan te steken te 8.46 uur. Wagenbestuurders te 9.16. Morgen, Zondau, zal bier ter stede inge volge de nieuwe Zondagsregeling der apo theken, alleen die van den heer J. W. v. d. Garde geopend zijn. Zaterdag 19 Juli beginnen de rhondsda- gen". Verkiezingsdagen: Dinsdag 15 Juli, herstemming voor den gemeenteraad te Vlis- singen. Dinsdag 22 Juli, herstemming voor den gemeenteraad te Mid delburg. Iets over bouwkunst „Rood is de natuurlijke kleur der pan nen; de grijze worden verkregen door te stoken met elzenhout onder afsluiting van de lucht." Een kroonlijst kan op haai- plaats zijn aan een monumentaal gebouw; bij een landelijke of eenvoudige woning is goot-op-klossen de meest aangewezen con structie. De raam verdeeling is een der voor naamste factoren, die de schoonheid eener woning beheerschen. Lichtopenin gen zonder onderverdeeling (spiegelrui ten dus) verbreien de harmonie van een gebouw Moderne architecten passen dan ook geen spiegelruiten zonder onderver deeling toe, doch brengen kruisramen aan of een anclere onderverdeeling in roetjes De luiken aan de ramen breken op ge lukkige wijze de eentonigheid der muren en typeeren hel Zeeuwsche woonhuis „Het roerend-mooie geheel van hef aan twee kanten verbroken, eenerzijds Middelburgsche Abdijplein wordt helaas door de Gouverneurswoning, met haar ramen, die als brutale straaljongensoogen de intimiteit van hel plein binnentreden, anderzijds door het met een verflaag be smeerde Abdij-hotel Lita de Ranitz. „Laten wij bedenken, dat het ons veel meer waard moet zijn de levende mo derne schoonheid te bevorderen, dan een bleek verlangen naar de oude schoon heid voedsel te geven." J. Gratama. „Overal, waar de 19e .eeuw welvaart bracht hebben de landlieden hunne wo ningen doen vernieuwen en met belach- HET NIEUWE POSTKANTOOR. Het is reeds cenigen tijd geleden, dat in het beeld der Noordstraat hel post kantoor herrezen is, al is het dan ook nog niet voor het gebruik gereed gesteld. Over den gevel, die trouwens slechts een navolging is van die van het vroegere gebouw, waarbij men van de oude goot- consolcs en hot lofwerk gedeeltelijk ge bruik heeft gemaakt, heeft het publiek reeds gelegenheid gehad te oordeelen. Wij gelooven dal het gebouw wel ïd den smaak zal blijken te vallen, daar er een zeker gevoel van rust en deftigheid van uitgaat, die bij de omgeving past Het terugspringen uit de rooilijn doet eeni- gen afbreuk, doch was om verschillende redenen onvermijdelijk, terwijl de indruk ongetwijfeld veel zal verbeteren wanneer de beide uitspringende muurvlakken een maal met klimop zullen zijn begroeid. Wanneer men de U/2 M breede deur binnentreedt treft weer dien indruk van voornaamheid, waartoe de marmeren pla ten, die hier zijn aangebracht, en die, als wij ons niet vergissen, ook nog van het oude gebouw zijn overgekomen, onge twijfeld het hunne bijdragen Door een gang, waarin jnen rechts een deur vindt, die toegang geeft tot de kamer van den postdirecteur, komt men in de ca 13 bij G M. groote wachtzaal voor het pu bliek, waar uil een kap van gekleurd glas een weelde van licht binnenstroomt. Rond deze zaal gvoepeeren zich de ver schillende dienstvertrekken, ter linker zijde voor den telefoon- en telegraaf dienst, rechts voor de posterijen Dadelijk bij het binnentreden dezer flinke ruimte heeft men links een deur die toegang geeft tot het spreekvertrek van den directeur van het telegraafkan toor Achter dit kamertje volgt de tele foonkamer waar de intercommunale ver bindingen worden tot stand gebracht Aan een telefoon zijn steeds dames verbonden en die hebben behoeften welke de man nen zoo niet kennen. Om haar daarin een beetje tegemoet te komen is een tafeltje aangebracht met een gaskraan er boven, waar een komfoortje aan kan worden verbonden Als dan een der heeren van den telegraafdienst eens komt buurten kan men hem tenminste een kopje thee of koffie offreeren Het telefoonvertrek ontvangt licht van een achter de belendende perceelen ge legen binnenplaats, ziet hier een der redenen en niet de minst belangrijke, dat het gebouw achteruit is geplaatst. De an dere zijn het verzekeren van goed licht in de aan straat gelegen vertrekken en het dempen van het geluid uit de druk be reden Noordstraat. Bij liet telefoonvertrek. dat ook met een deur-verbinding heeft met de wachtzaal, bevindt zich een toilet voor de dames en ook een ruime kleerkast is niet ver geten Achter dit vertrek is een ruime kamer voor de telegrambestellers, die uitkomt op een gang, welke toegang geeft tot de batlerijkamer en de daarnaast gelegen bergplaats voor het materieel van de telegrafie, die de straks genoemde bin nenplaats aan de achterzijde afsluit. Aan deze gang bevinden zich ook de toiletten voor de heeren van dezen dienst en voor de bestellers. Een trap aan het eind der gang bx-engt ons naar het stookverlrek voor de cen trale verwarming met de daarnevens ge legen kolenbergplaats Begeven we ons nu weer naar de cen trale hal, dan vinden we daar aan de achterzijde, recht tegenover den ingang de seinkamer voor do telegrafie met de loketten voor het 'aanbieden van tele grammen en het aanvragen van telefo nische gesprekken. Naast deze kamer, in een inham zijn de beide spreekcellen ge legen, die hun licht ontvangen door een glassteenen achterwand, die uitkomt ii een klein vertrek, waarin de telegrammen behandeld worden, die telefonisch moe ten doorgeseind. Hiernaast, en geheel van het vorige afgescheiden, bevindt zich de ruimte voor de pakketposl, met een ruime geriefelijke toonbank, in denzelf den geest als men aan de gocderenbu- rcaux in de spoorwegstations vindt Hier bij sluit zich direct een zaal van 7.25 bij 8.10 M. aan voor de postbeslellers. De Zuidzijde wordt gevormd door een groote zaal voor de brievenpost, in den scheidsmuur van de wachtzaal vindlmen hier de postbussen met een loket voor het afgeven van groole stukken. Onder de boxes is nog een brievenbus aangebracht Aan dc straatzijde sluit hierbij nog aan een kamer voor de berging van post- materieel, die verlicht wordt door het raam boven de brievenbus. Deze bus komt in de eerstgenoem de zaal zelf uit en is zoo geconstrueerd, dat men steeds kan constalecren of niets in een der bussen is achtergebleven. Zooals wij indertijd bij de bespreking van het bouwplan schreven, heeft men de bus eerst tusschen twee ramen in willen aanbrengen, wat het aanzien van den gevel ernstig schaadde. De thans gevonden oplossing mag zeker wel ge slaagd heeten Achter de bergingskamer is weer een binnenplaats, waar zich aan de eene zijde een damestoilet bevindt en daartegen over, achter het buurgebouw ingeschoven en met een gang aan het eigenlijke ge bouw verbonden een toiletkamer ïxiet allerlei gemakken voor de heeren ambte naren zijde verlichten het lokaal waar de geld- arfikelen behandeld worden In dit lokaal is, evenals ixx de aangrenzende directeurs kamer een kluis aangebracht voor de berging van geldswaarden. Bij de verschillende vertrekken zijn overal waterkranen aangebracht voor schoonmaak-doeleinden, terwijl in beide afdeelingexx van het gebouw een brand slang aangebracht is. Uit deze beschrijving moge gebleken zijn, dat hel gebouw voor den dienst zoo practisch mogelijk is ingericht en dal de ruimte voorshands meer dan vol doende zal zijn. Op hel oogenblik is het overal nog wat kaaltjes, doordat de meubels nog niet zijn gearriveerd Na den 15en van deze maand als de firma Belderok en van Roo haar werk afgeleverd heeft zal alles on getwijfeld een geheel ander aanzien krij gen Op de bovenverdieping bevindt zich een ruime woning voor den postdirecteur, die over een Stal kamers en een ruime keuken beschikt Achter de keuken en achter een der kamers is een plat, Dat ter rechterzijde is door een trap met den tuin verbonden, waaraan de oude tuin kamer behouden is De tuin is ongeveer gelijk gebleven aan dien van den heer Keg, slechts bevindt er zich nog een flinke moestuin naast. Achter het gebouw is een flinke plaats, met boomer begroeid, die uitkomt in den Blinden Hoek Dit wordt de dienstingang, zoowel voor post als tele grafie Dat aan een ruim fietsenhok ge dacht is, behoeft in dezen tijd ternauwei'- nood vermelding. Wanneer het gebouw eenmaal gemeu beld is hopen wij nogmaals in de gele genheid te zijn onze lezers van het een en ander op de hoogte te stellen. Thans alleen nog enkele gegevens. Het gebouw is ontworpen onder toe zicht van den rijksbouwmeester in het tweede district, de heer DEC. Knut tel te 's Hage en uitgevoerd onder toezicht van den districlsopzichter, de heer C. van der Linden, alhier, terwijl dagelijksch opzichter was de heer L Bok. Aannemer was de heer M. van Ooyen te Eindhoven en schilder de heer de Haan uit dezelfde plaats. Voor de cen trale verwarming zorgde de firma Deerns en \Vesteringh te 's Hage, voor de elec- Irische verlichting de firma Polak uit Vlissingen en Middelburg. Gas wordt slechts aangetroffen in de telefoonkamer en in de vertrekken voor den postdienst, waar een vlammetje voor het lakken ge- wenscht wordt geacht Zooals we reeds schi'even zal de fir ma Belderok en van Roo tegen den 15en van deze maand de meubelen afleveren, waarop de ingebruikname van het ge bouw wel niet lang meer op zich zal laten wachten. De drie middenramen aan de straat Personen, die aan ongeregelde spijsvertering sukkelen, ondervin den het, dat door het dagelijksch gebruik van een half wijnglas van het zoo bij uitstek zacht werkende Frauz Josel- bitterwater, de stoelgang prompt geregeld wordt. Prof. Oser, voorzitter van den Landessanitatsrat te Weenen verklaart, dat bij het natuurlijke Franz Josef-bifcter- water veelvuldig heelt aangewend en daarmede reeds bij gebruik van geringe hoeveelheden bevredigende resultaten te hebben bereikt. In apotheken, drogis terijen en mineraalwater-clepöts vrage men bepaald „echt Franz Josef-laxeer- water". Middelen die ter vervanging worden aaiigebodeu weigere uien stellig NAAR DE WERELDTENTOONSTELLING VAN GENT. (Van onzen Belgischen corresponded (Vervolg). Het Koloniaal Pale is. Het Koloniaal Paleis, uitstekend gele gen aan het kruispimt van verscheiden groote lanen, ti'ekl den blik door zijn bijzonder karakter, dat aan den Ooster- schen stijl herinnert, en door zijn ge- druktcn koepel, die de gouden Congolee- sche ster in top draagt. Het Koloniaal Paleis bestaat uit een ingangsportaal, eene eerezaal, een uit gestrekte rotonde, waarin het Pauorama van Congo prijkt, (en dat niemand mag nalaten te gaan bewonderen) een rond- loopende gaanderij, waarnaast de vier pa viljoenen met de dioramas, de hallen van de landbouwtentoonstelling en het Con- golecsch materieel oprijzen. In de ccrczaal heeft men de borstbeel den van den Koning en de Koningin ver der nog andere beeldhouwwerken alsook specimens van de iulandsche Kunst De muurversiering is opgeluisterd door ver zamelingen van Congoleeschc wapens. Het Panorama van Congo. liet jpanoi'ama is een groote rondloo- pende schilderij van 115 meter omtrek op 11 meter hoogte, geschilderd door de talentvolle kunstenaars Bastien en Mailden, die het uitgewerkt hebben vol gens schetsen, genomen in den loop eener reis, met dat doel naai- Congo gemaakt. Het panorama stelt op tref fende wijze de Kolonie voor. Hel ver toont een scherpe tegenstelling tusschen Congo zooals dc Belgen het hebben ge vonden en Congo zooals zij het hebben gemaakt De kunstenaars hebben als voornaam-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6