MIRRELRIlRGSCHiü COURAIT, r is» Maandag 7 Juli. FEUILLETON. Kapitein Dodèro. 136' Jaargang. 191; Dm courant Tcncbvjai 4 g 0 1 ij k met *itïond«ri*g vsh Zon- en feciid»«t>. filjl ptr kwartaal, «oowal *oor Middelburg «le voor «11e plwita»* ia Jf«dcri»Bi,fr»a?o pp 15 Aiionderlijke uummere kosten S oent. A,4v«rt«ntiön bij «bonuoment op roordeolig» voorwaarde Proapactmsien daarram sijs «bb het bureau te bekomes. A.dv«rte«ti8m voor het eeretrolgemde ««miner moet» dee middag. '06- aam het bureau bezorgd zijm. Aivertcatleu 20 o>«: per tegel. By «bos sok eat veel l«ger. Geboord-, Sou*- i AÜe aadere familieberichte* em Deakbetmigimgem v«a 1—7 regelt f 1.50is» rejjoi oout. Rsolamsi 40 e*»i per regel. Groote letten a««r de plaati, die zij ianemtc Tot do plaatïvng v«u «dvertestiëa ea reclamec, niet afkomstig ait Zeeland, betreüo fiandel, Nyverheid ea Geldwezen, ie gerechtigd het Al{eneea AdTcrtemkSe-WT... A. DB LA BAB Aa„ H.25, Toerbir^tnl SM, AiMterd«K. Tan den Haagschen Toren. Eenigen lijd geleden was de algemeene indruk- de Hagenaars geven niets meer om wilde beesten Het Koninklijk Zoölo gisch Botanisch Genootschap kwijndde zelfs onder deze onverschilligheid, en moest tot andere middelen van exploitatie zijn toevlucht nemen, om aan zijn gewone financieele verplichtingen te kunnen vol doen. Maar nu zijn op eens de blaadjes omgekeerd, want Hagenbeek komt in den Haag. Hagenbeek uit Hamburg, de bezit ter van alle mogelijke dieren, doet zijn intrede in den Haag. Het oude spreek woord, als het dorp niet naar de stad komt, komt de stad naar het dorp, wordt hier verwezenlijkt en vol eerbetoon en belangstelling deed dit wilde beestenspel zijn intrede in den Haag. Een ongelooflijk aantal belangstellen den stond den intocht af te wachten, het was als kwam de Koningin de Hofstad binnen, zooveel menschen hadden zich „en haye" geschaard langs den weg Toch is dit eerbetoon te begrijpen. Met groot gevolg deed de koning der dieren zijn intrede en gezien reeds dit belangrijk feit, viel uit technisch oogpunt van trans port veel te leeren. Zwaar beladen wa gens rolden aan, door sterke paarden getrokken. Doch onze Hollandsche grond is niet op dergelijke vrachten geforseerd, zoodat deze wagens tot aan de assen in de straal verzonken. Daar stonden ze en een ieder was nieuwsgierig wat nu ge beuren zou. Voor Hagenbeek was dat een zeer eenvoudige zaak. Plomp en zwaar kwamen twee olifanten aan slap pen, „onder den man gereden" door hee- ren uit Engelsch-Indië. De paarden wer den afgespannen en daarvoor kwam een groot, log lichaam van een olifant in de plaats, het andere diertje werd achter den wagen gezet om met zijn kinderhoofd een klein duwtje te geven. De beestjes waren aangespannen, de zwarte man op de voorste olifant keek even naar zijn collega in de achterhoede; er werd een teeken gewisseld, alles was geregeld en toen werd een zacht, doch zeer wellui dend woord door den zwarten man ge uit, hetgeen ik zou willen vertalen met „tsjaa" (niet waar lezer, dit is duidelijk) en de stomme dieren zetten zich eenvou dig ia beweging, haalden den wagen uit den grond, zonder dat er bij geslagen of gevloekt werd, kalm en bedaard werden de wagens gedeponeerd waar zij zijn •noesten, op het „Lunapark". Welk een fantastische naam, vooral in de laatste dagen, nu men de zon niet meer ziet; maar daarover straks. De ééne wagen na den andere werd zoo vervoerd; ten koste natuurlijk van het plaveisel in de Haag- sche straten en van de lanen door het Bosch. Doch dit was bijzaak, want het publiek was enthousiast en had de oli fanten met him drijvers misschien wel willen omhelzen, als de weg niet afgezet was door een sterke politiemacht Aan de Novelle van ANTON OiriilO BARRILI. *0. Ik werd benoemd tot eersten minister van den koning, zijn schoonzoon en de daadwerkelijkelijke bestuurder van Capitu- ta; geen zaak werd zonder mij behandeld. Zoo begon ik mij aan mijn nieuwe taak te wijden en menig plan, dat ik in mijn hoofd had, doch helaas nooit ten uitvoer ge bracht werd, getuigde van mijn belang stelling in het welzijn van het eiland. Het volk van Capituta en van de nabu rige dorpen bracht zijn tijd, zooals ik al zeide, door met visschen en jagen. Vrij geworden door mijn huwelijk en 's konings gunst, gaf ik mij geheel aan de jacht over, die mij zeer bekoorde se dert ik bemerkt had heel handig met pijl en boog te zijn. De hovelingen, die overal hetzelfde zijn, hemelden mij vreeselijk op over mijn be kwaamheid; na Urulucte was Caila Lapi de eenige die alles goed deed; en Caila Lapi was gevoeliger voor den lof van de vrilden dan Mauro Dodèro was geweest voor de complimenten van de strenge professoren te Genua, die hem exami neerden voor kapitein van de groote vaart. Eens op een dag waren wij, de ko ning, ik en al de voornamen van Capi- verwachting van velen werd echter niet voldaan. Het publiek had n.l. ook gehoopt de leeuwen te zien, Nederlandsclic leeu wen misschien in levende lijve, maar Ha genbeek kent uitstekend de manier om belangstelling te wekken, om reclame te maken, en liet een menigte groote geslo ten wagens voórbij trekken, waarin al dat lekkers verborgen zat, zonder dal iemand iets van den kostbaren inhoud gewaar werd. Onderwijl dat een gedeelte der Hagen- beck's menagerie werd vervoerd, waren andere bezig zijn tent op te bouwen en dit ging met zoo'n snelheid, dal heden avond nog alles onder dak komt en als deze regelen U bereiken, lezer, houdt Hagenbeek reeds een galavoorstelling ter eere van de opening van zijn paleis; (alles is tegenwoordig „paleis"), ter eere van de sporttentoonstelling en van het Luna park. Dit park zal de grootste attractie zijn In veel eleclrisch licht, dat de maan imi teert, zal de Haagsche wereld, en de an dere wereld, die ik hier niet noemen mag, zich vermaken in alle soort glij- en draai-evoluties, zooveel, dat zij de maan maan en alle sterren voor zich zouden zien schemeren. Een beschrijving er van te geven, is ondoenlijk, doch in het kort- alles wordt hier bij dozijnen geteld Zoo komen er twaalf controleurs, twaalf groo- tere en kleinere draaitenten. Hagenbeek komt met twaalf olifanten en in een Ober-Bairisch café komen twaalf kelne rinnen. Er is dus gelegenheid zich te vermaken. De tentoonstelling van Sport en Toe risme eindigt ook zijn voltooiing, In den beginne hadden de Hagenaars niet veel verwachting van deze „fair" die langs de Boorlaan in het Bosch wordt opgebouwd waarbij een gedeelte van de Benoorden- houtsche weg en de Dierentuin zijn ge lrokken. Spottend werd gezegd het wordt „niks" als parodie op de naam „N. I. T. S T." d. i. Nationale en Internationale Tentoonstelling van Sport en Toerisme. Dit is echter de spot wat al te ver ge dreven, want Zaterdagmiddag had ik gele genheid de terreinen eens te bekijken Zooals bij alle tentoonstellingen moet er hard gewerkt worden om klaar te komen op tijd, maar de hoofdindruk was, dat het een aardige en gezellige „show" zal worden. Behalve de groote zaal van den Dierentuin is er nog een tentoonstellings zaal gebouwd van vijftienhonderd vier kante meter oppervlakte Auto Pa leis, (alweer een paleis) gedoopt, en ver der nog een groot aantal paviljoens, waar men zich kan voorzien van champagne, bier, thee, sigaren en meer delicatessen. De aanleg valt bijzonder mee, en de architect J. D. Looyen, evenals de tuin architect Verbeek hebben alle eer van hun werk, want de lange strook bosch, waar de stormen der laatste jaren zoo hebben huisgehouden is tuu herschapen in keurig aangelegde bloemenlaan, waar langs de gebouwen een plaats hebben ge vonden Nog steeds hebben we hier in hel Haagje te lijden van de staking der grondwerkers. Reeds ruim een maand liggen de verschillende werken aan rioo- leering stil en vooral in Duinoord is het aantal opengebroken straten groot Ook de werkzaamheden aan de riooleering het Vredespaleis waren stopgezet en aan gezien er geen uitzicht was, dat de slaking een eind zou nemen,' heeft deze week ons gemeentebestuur liet besluit ten uitvoer gebracht om met gemeentewerklieden dit werk te voltooien Hiermede is Vrijdag begonnen, een sterke linie agenten te voet en te paard vormden een scheiding tsuschen de werklieden en de stakers, die in groote getalen waren komen op zetten, doch al spoedig ten gevolge der getroffen maatregelen verspreid werden Ook des avonds bij het eindigen der werkzaamheden was een groote menigte bijeen, grootendeels uit nieuwsgierigen bestaande, omdat aangekondigd was, dat een botsing onvermijdelijk zou zijn Bij den uitgang, waar de stakers stonden te wachten, gebeurde er echter niets, de werklieden waren al lang thuis, toen de stakers en posters eindelijk begrepen had den, dat de gemeente-werklieden door een achterdeur waren verdwenen. Het Vredespaleis heeft vele achterdeuren, zoodat moeilijk is na te gaan, op welke wijze de werklieden het terrein verlaten hadden Dit optreden van het gemeente bestuur ondervindt allerwege sympathie. De stakers hadden het voorstel om de werkzaamheden aan den Vredestempel van de staking uit te sluiten, verworpen en door deze houding gehoopt öf hun eischen ingewilligd te zien, öf de feeste lijke opening onmogelijk te maken Dit nu kon natuurlijk niet toegelaten worden met het oog op de internationale be- teekenis van dit feest De houding van het stakers-comité wordt dan ook van vele zijden veroor deeld en door deze wijze van doen zijn hun kansen tot geheel of gedeeltelijke in williging van hun eischen dan ook sterk verminderd, zoodat een „verloopen" van de staking te voorzien is Uw getrouwe Torenwachter BINNENLAND. DE CRISIS. De herkozen en nieuw gekozen vrij- liberale leden van de Tweede Kamer hielden Zaterdag een vergadering ter be spreking van den politieken toestand EERSTE KAMERVERKIEZING. Het Dagbl. van Noord-Brabant ver neemt, dat er onder de statenleden van Noord-Brabant, behalve een strooming tuta, heel ver gegaan door bergen en da len op zoek naar paradijsvogels, die zich in grooten getale op het eiland bevon den. We moesten den heelen dag weg blijven; daarom was Morgendauw ook mee gegaan, heel gemakkelijk gezeten in een draagstoel, door mij voor de godde lijke vrouw vervaardigd. Dien dag verschoot ik weinig pijlen en de vogels konden zich over mij niet be klagen, daar ik er niet één raakte. Ik voelde mij lusteloos, en bovendien had ik een voorgevoel van naderend onheil. Mijn volmaakt geluk scheen niet langer te mogen duren. Wat scheelt mijnheer? vroeg Mor gendauw mij met haar zachte, lieve stem. Waarom is hij zoo treurig vandaag? Is de tegenwoordigheid van zijn beminde vrouw hem niet zoo dierbaar meer als voorheen? Ik antwoordde haar niet, maar drukte haar hartstochtelijk aan mijn hart en haar een mooi plekje onder de boomen aanwijzend, dat beschaduwd werd door de breede takken, bracht ik haar daar heen. Mijn handelingen en de verliefde blik ken, waarmee ik haar aanzag, vroolijk- ten Morgendauw geheel op, die met kin derlijke vreugde ging zitten en uitriep: O, wat een prachtige dag! Ja, mooi, zoo mooi als de dag toen ik je voor het eerst zag. Zij bloosde, glimlachte, sloeg haar ar men om mijn hals en den gedachtengang volgend, die alleen geliefden eigen is, vroeg ze my: om den minister van waterstaat, den heer Louis Regoul, in de vacature-Prin- zen tot lid va de Eerste Kamer te kiezen, een andere strooming is, ten gunste van den heer Karei Strater, fabrikant te Til burg. De leden van de eerste Kamer de heeren v. Nierop (u 1.) en Staal (u 1.), die dit jaar aan de beurt van aftreding zijn, hebben aan de vrijz -dem Staten- in Noord-Holland, op de tot hen gerichte vragen ten antwoord gegeven dat zij zich voor een vernieuwing van hun man daat beschikbaar stellen, en dat zij het program der vrijzinnige concentratie ge heel onderschrijven HET ANTI-TARIEF WET-COMITÉ EN HET BUITENLAND. Naar aanleiding van een bewering in de „Tijd" heeft mr Th M. Versters in een ingezonden stuk nog eens uitdrukke lijk verklaard „dat het Anli-Tariefwet- comité op geenerlei wijze steun van buitenlanders heeft aanvaard". Uit de Staatscourant. Bij Kon besluit. is benoemd tot staatraad in buitenge wonen dienst, dr. E. B. Kielstra, gepensi- onneerd luitenant-kolonel-titulair der ge nie van het Ocst-Indisch leger en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal; zijn benoemd tol lid en voorzitter der centrale commissie voor drinkwatervoor ziening- dr. D. Bos, lid van de Tweede mer der Staten-Generaal, te 's Graven- hage; tot lid en ondervoorzitter mr. G Jan- nink, lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, te 's Gravenhage; tot leden E D. van Dissel, insp ter bosschen en -ontginningen, te Utrecht; L W. Havelaar directeur der gemeente lijke duinwaterleiding te Haarlem; dr. G. A F. Molengraaff, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, te s Graven hage; M. Onnen, kolonel der genie, te Utrecht; J. M K. Pennink, directeur van de gemeentewalerleiding te Amster dam; J. C. Ramaer, hoofdingenieur-direc teur 1ste kl van den Rijkswaterstaat, chef van den algem. dienst, te 's Graven hage; C. P E Ribbius, directeur der Delftsche waterleiding le Delft, en J. B. Westerdijk, 1 id van Ged. Staten van Gro ningen, te Uithuizermeeden; zijn de heeren J. M. Bottemanne, hoofdinsp. der vissclierijen, te 's Graven hage, en dr. H G. Redeke. adjunct-advi seur in visscherijzaken, te Helder, aange wezen tot gedelegeerden der Nederland- sche regeering bij het in de maand| Aug. 1913 te Oostende te houden inter nationaal visscherij congres; is bij het personeel van den geneesk dienst van het leger in Ned. Indie be- Heb je me dadelijk lief gehad, de eerste keer, het eerste oogenblik, dat je me zag? O, dadelijk, dadelijk! En jij? Ik heb je lief gehad van het eerste oogenblik af dat je den voet binnen ons dorp hebt gezet Ik bemin je, mijn lief ste, ik zal je altijd beminnen, nog tot na den dood. Nietwaar, de ziel sterft niet en de groote Koetkü vergunt aan de harten die elkaar in dit leven beminden, om het in zijn hemelschc tuinen eeuwig te mogen blijven doen. Zoo sprak de zeer schoone vrouw en haar prachtige oogen van indigo-kleur, waren zóó dicht bij de mijne, dat ik mijn beeltenis er in zag weerspiegelen; haar zachte adem beroerde mijn wangen; haar handen drukten de mijne, ik was tot in de hemelen opgevoerd. Op dat oogenblik zag ik haar verblee- ken, een doordringende kou overviel mij. Zij gaf een gil; ik wilde opslaan om haar in mijn armen op te vangen; maar ik wankelde en viel neer op den grond Dat alles was in een ommezien gebeurd. Terwijl ik viel zag ik om mij heen en1 ik herkende den afschuwelijken kop van Tururü niet ver van mij af, zijn lichaam half uit een boschje te voorschijn ko mend; hij had zijn boog in de hand, I maar ik zag geen pijl op het koord. Die pijl was in mijn linkerborst gedrongen, meer zag ik niet; mijn oogen werden be neveld; ik voelde de armen van Morgen dauw, die me tegen haar boezem drukte ik hoorde den wanhoopskreet waarmee ze haar geliefde riep; ik deed een poging noemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2de kl de arts H. D. J Api- tuley Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Lustug zwierden Zondagmiddag in de kolfbaan van den Schuttershoftuin de dansende paartjes rond, terwijl de zit- tenden zich echt amuseerden met de ge noeglijke muziek, welke het Koninklijk Harmoniekorps „Si. Cecilia" van Exaerde ten gehoore bracht Ook het weer viel mee In den beginne was de lucht drei gend, doch tegen den middag erbarmde zij zich over ons muziekliefhebbend Mid delburg Jammer dat de bezoekers niet zeer talrijk waren De muziek was zeer verdienstelijk en het korps had veel succes Het gebeurt wel eens dal er op een Zondag een geval van dronkenschap te vermelden valt, doch dat er zes personen op verschillende tijdstippen voor wer den opgepakt, is wel eens iets bijzonders Dit geschiedde gisteren Voor twee dier zes personen had deze borrel ook nog andere gevolgen Eén, een oud-bekende van de politie werd naar het huis van be waring overgebracht, terwijl de ander een vreemdeling er een gratis reisje naai* het buitenland door maakte Hij werd de grenzen overgezet Het Middelburgsch muziekkorps zal op Vrijdag 11 Juli des avonds ten 8 uur op het Molenwater een uitvoering geven Uit Vlissingen. De herstemming voor den raadsver kiezing te Vlissingen is bepaald op Dinsdag 15 Juli. Volgens de „VI. Crt." zijn er geen wet tige protesten ingediend legen den uit slag der stemming in district II; de pro testen werden n.l. geopperd door een kiezer uit een ander district Nu de tweede helling op de werf der Kon Mij „De Schelde" thans belangrijk verlengd is, zal weldra daarop het s s. „Tjilkembang" voor de Java-China-Japan- lijn, op stapel worden gezet Naai- de VI. Crt meldt heeft de heer J G. de Jonge ontslag genomen als lid der Kamer van Koophandel te V1 i s s i n- Uit Scliouwen-Duiveland. O die mode Dat het altijd geen pretje is naar een van de laatste smaken ge kleed te gaan ondervond te Z i e r i k- z e e een alleenwonende juffrouw. Het van acjhleren sluiten der klcederen bracht haar dezer dagen in groote onge legenheid Door kennissen 's avonds thuis gebracht, was vergeten nog eventjes as- oin het wegvliedend leven tegen le hou den, tervergeefs; de dood, de afschuwelij ke dood, drong in mijn hart, terwijl ik een Vaarwel toefluisterde aan haar, die me zoozeer bemind had en die ik nooit weer zou zien. X. Wat? Dood? riepen wij —Dood? Kapitein Dodcro wat zegt u daar? Wal ik zeg? de waarheid, de ge- heele waarheid, niets dan de waarheid Maar in Godsnaam, wat bedoelt u? Wat prettigs! het beteekent dat mijn verhaal uit is En zoo sprekend, nadat hij zijn baard goed gladgestreken had, haalde kapitein Dodèro een sigaar uit zijn zak en keerde zich naar mij toe om vuur, daar ik zat te rooken. Komaan, kapitein zei ik, houdt ons niet langer in spanning met uw mysterie. Hoe kon u toen sterven en ons dat daar nu zitten vertellen? Ik zou je kunnen antwoorden, dat ik weer opnieuw geboren ben. Dergelijke verhalen leest men bij dozijnen in de boeken, en gij moest u daarmee tevre den stellen; maar ik ben een goeie open hartige kerel en ik wil je liever ronduit zeggen dat ik dood ben gegaan en toen weer wakker ben geworden. Wel alle duivels' riep Giacomo Du rante uit, zich voor het hoofd slaand. Ja, vervolgde de kapitein, ik ben wakker geworden in mijn hut op het achterschip, waar de koorts mij gevan gen had gehouden, terwijl de Stella del Mare met zeer goeden wind naar Kaap Hoorn stevende. Het schijnt dat het ver driet om gedurende vele dagen niets te kunnen doen aan boord, en de vree*, nog vergroot door de koorts, over een slechte vaart die we zouden kunnen heb ben na het omzeilen van den Kaap, mijn hoofd zoo in de war had gemaakt, dat ik droomde van den storm, van het ver lies van het schip den dood van kapi tein Fantasia, de schipbreuk, en al dien nonsens dien ik je verleid heb Dodèro, Dodèro' zei Durante Itoen, die onder al de toehoorders het meest hel land had voor den mal te zijn gehouden Zoo'n poéts bakt men zijn vrienden niet Heusch? ook al goed Gij Giaco mo, leer dan hieruit om den bond, die slaapt, niet wakker te maken. Ik zat heel rustig te luisteren naar de vrienden en u heeft mij gedwongen om een ver haaltje te vertellen Ik heb u tevreden gesteld, ik heb u een verhaaltje verteld, waarover beklaag je je nu? Ah, ah, Durante! die zet! je hebt je verdiende loon. Nonsens! zei een ander, per slot van rekening heeft zijn verhaal ons een groot genoegen bezorgd Als het zoo is, des tc beter ant woordde kapitein Dodèro, met een gullen lach. Jelui zijn goeie kerels. Waren de lezers dat ook maar Wat zou ik dan een succes hebben als ik in plaats van een zeekapitein, die fantastische verhalen zit op te disschen, romanschrijver was en mijn verzinsels naar den drukker zond. EINDE

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1