MIDDELBIJBGSCflE COERAIT. Vrijdag 4 Juli. FEUILLETON. Kapitein Bodèro M*. 186. 186* Jaargang. 1918 Dm courant TMlflhijut d g a 1 ij k a, mat uitsondering m Zon- en Feestdagen. Frfji per kwartaal, soowel reor Middelkurg alt voor alle plaatsen in Vederlnndkfnneo pp. f 3. Af».iaderlijke nuunera kosten 6 oent 44^trtenti8n kij abonnement op roordeelige Toorwaarien. Prospectussen daarvan rijn aan ket bureau te bekomen. üdvertentiBn voor ket eerstrolgende nnmmer moeten des middag, vóór één ut sa? bot bursa* bezorgd zijn. Advertentie» d 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager! Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetnigingen van 1—7 regelt f 1.50 elke regel meet 20 oent. Reclames 40 cent ptr regel! Groote lettert naar de plaats, die zij innemea. Tot de plaatsing van advertentiCn en reolamet, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen AdverteideBvoU A. DB LA HAK Ajk., M.Z. Voorburgwal 366, Amsterdam. Binnenland. DE NIEUWE KAMERVERKIEZINGEN. Ds. A van der Heide, te Britswerd, heeft voor de hem van sociaal-democrati sche zijde aangeboden candidatuur in het district Hoogezand bedankt. De heer Van der Heide wensaht predikant te blijven. De heer A H. Gerhard, te Amsterdam, wordt nu als ernstig candidaat van de S. D A. P. genoemd Zooals wij gisteren reeds melden wil men edhter ook in Amsterdam II den heer Gerhard stellen. VAN KOL EERSTE KAMERLID? Men bericht aan de N. R. C. dat de Provinciale Staten van Friesland Dins dag naar alle waarschijnlijkheid den heer H van Kol tot lid van de Eerste Kamer zullen benoemen. BENOEMING VAN GEDEPUTEERDE STATEN IN OVERIJSSEL. Men schrijft aan de N. R. C. Het zal allicht bij velen een zonder lingen indruk maken, dat bij de verkie zing van leden van Ged. Staten in Over ijssel op de beide aftredende rechtsche leden 25 stemmen werden uitgebracht, terwijl de rechterzijde in de Staten toch slechts 24 leden telt. De reden hiervan is, dat het liberale lid van Ged. Staten, de heer Jordens, zijn stem bij die van de rechterzijde voegde, aangezien hij het, naar hij verklaard heeft, „onvriend schappelijk" vond, zijne medeleden niet te herkiezen. De heer Jordens vindt de vriendschappelijkheid tegenover zijne medeleden dus van meer belang dan een vrijzinnige richting in het provinciaal be stuur. En nu bedenke men, dat bijv. juist op dit oogenblik bij Ged. Staten hangende is de beslissing over de opheffing van /een tweetal openbare scholen. Het be hoeft geen betoog, dat de openbare school bij de rechterzijde niet veilig is. De heer Jordens echter ziet liever een paar openbare scholen opgeruimd dan dat hij „onvriendschappelijk" tegenover zijne medeleden zou optreden. En kwes ties als de thans hangende kunnen en zul len zich natuurlijk in de komende jaren meer voordoen. Een dergelijke houding van een zoogenaamd liberaal man is treurig, 't is te hopen dat de liberalen te Deventer de houding van hun afge vaardigde ter Prov. Staten zullen ont houden en hem over drie jaar zullen toonen dat zij geen leden meer wenschen af te vaardigen die hunne vriendschap pelijke gevoelens zwaarder laten wegen dan hunne vrijzinnige beginselen. KOL. COLETTE DIRECTEUR RIJKS- POSTSPAARBANK? Volgens de Telegraaf zou de heer P. P. C. Colette, kolonel-commandant van de 3de brigade infanterie, in aanmer king komen voor benoeming tot directeur van de Rijkspostspaarbank. rfovelle ran ANTON OIULIO BARRILI. De tegenwoordigheid van de beminde vrouw en haar gelukwenschen deden mij het toppunt van geluk bereiken. Iets was er echter dat mij hinderde; ik moest het aanzien hoe de eerste minister die naast haar was gaan zitten, haar met zijn leelijke groote oogen van een waanzinnige als het ware verslond. Maar terwijl ik daarover zat ie tob ben, richtte de machtige Urutucte tot mij het woord als volgt Calla Lapi, volgens afspraak zon heden het uur van uw dood zijn gesla gen. Mijn genadige zuster kent nog niet den zoeten smaak van menschenvleesch, jij bent zeker het smakelijkste, fijnste hapje dat in dit land te vinden is. Mooi zoo, ik voel mij al gebraden en gekookt I dacht ik bij mezelf, maar mis schien eten ze mij wel rauw En ik bleef onbewegelijk naar het vervolg van Dit de Staatscourant. ■Bij Kon. besluit: is voor den tijd van 5 jaren benoemd tot lid van het hoofdcomité der ver- eeniging „het Nederlandsch Roode Kruis" jhr. mr dr. A. J van Citters te 's Gra- venhage. Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Men heeft het in een vorig nummer van dit blad onder de advertenties kun nen lezen, dat „a 11 e n" die instemmen met de oprichting eener vrijzinnige pro- paganda-vereeniging dringend verzocht worden de ook reeds door ons aange kondigde vergadering van morgen, Za terdagavond a.s. op de bovenzaal van St. Joris bij te wonen, waar dr. Vos een rede zal houden. Onder dat woord „al len" zijn ook de vrouwen begrepen. En er zijn ook onder begrepen de jongere kiezers, en de niet-kiezers boven 18 jaar. Vroeger sprak men van een „club van jonge liberalen". Nu heeft men zieh de beweging breeder gedacht. Maar dat men vooral hoopt op de medewerking van de jongeren, ligt voor de hand. De morgen te houden vergadering gaat niet uit van een kiesvereeniging van ster ke partij-kleur Een voorloopig comité van „vrijzinnigen" heeft de zaak op touw gezet. We wenschen het toe dat het succes zal hebben, en dat ten gevolge dier vergadering hier een krachtige „Vrij zinnige Propaganda Vereeniging" wordt opgericht, die in politieken vredestijd, door weloverwogen en bovenal gestadige actie de volgende groote verkiezingscam pagne voorbereidt. Door Gedeputeerde Staten zijn door plaatsing op de werkliedenlijslen (Raad v. Beroep, Ongevallenverzekering) be noemd tot lid Ph. Lippens, timmermans knecht te IJ z e n d ij k e en tot zijn plaatsvervanger L. Th Louwerse, tim mermansknecht te Wissekerke. Daar wij vernemen dat er omtrent de invoering van de vacanliekaarten in dit jaar nog misverstand heerscht, wijzen wij er op dat deze reeds vanaf 1 Juli ver krijgbaar zijn gesteld. Sinds dien datum zijn ook de 8 daag- sche abonnementen voor het geheele Ne- derlandsche spoorwegnet verkrijgbaar. Dii W»leb»r»i. De weger van de coöperatieve weeg brug te Souburg, de heer J. A. Marijs, heeft tegen 15 Juli a. als zoodanig ont slag aangevraagd. Uit Zuid-B«reland. Bij de Donderdag gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad te Baarland werden uitgebracht 144 gel dige stemmen. Hiervan verkregen C. v. Damme aftr. 65, C. Dekker a. r. 41, A. Huijzen Lz, 62, P. Remijn, kath. aftr. 76. Gekozen P. Remijn. Herstemming tus- schen C. v. Damme en A. Huijzen Lz. De uitslag van de te Schore gehouden stemming voor drie leden van den ge meenteraad is, dat de drie aftredende leden A. Rottier, W. Rijn en J. Verhaage zijn herkozen met resp 74,90 en 76 st. De mede gestelde candidaten A. Bruinshoofd en J. Mieras bekwamen er resp. 51 en 33. Het aantal geldige stemmen bedroeg 138, van onwaarde waren 3 biljetten. Men meldt ons uit Ierseke: Donderdag zijn in de Schelde eenige exemplaren van een hier onbekend dier gevangen. Zoo'n dier bestond uit 5 of een veelvoud van vijf vangarmen, alle uit hetzelfde middelpunt ontspringen de, dat een mondopening vertoonde. Van een kop was niets te bespeuren. Aan 't einde van iederen arm bevond zich een een hard, schelpachtig omhulsel van licht blauwe kleur en van waaruit de arm zich verlengen kan Het dier behoort waarschijnlijk wel tot de polypen. De armen waren ongeveer 15 cM. lang. Uit Tfcolea. Bij de Donderdag gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad van St. Maartensdijk werden uitgebracht ■114 geldige stemmen Hiervan verkreeg de heer W. M. Rijnberg (aftr.) 233 st.; de heer Ch. Hoek Mz. (aftr.) 229 st. en de heer N. J Nelisse 178 st., zoodat j de beide aftredende leden herkozen zijn Met ingang van 16 Juli is geplaatst als Rijksambtenaar 3e kl. ter standplaats Wouw de heer G A. Geluk van S t I Maartensdijk. Mengelwerk. Uit Zeeuw sck-V Dand «rent). D. Te Sas van Gent werden uitge- bracht 210 geldige stemmen. Herkozen J Ch. P. A. Pauwels met 128 en gekozen P. F. de Vleeschouwer met 110 stemmen. I Op A. F. Gembrugge, C D. van Putte !i en P. A. Neeteson waren 28, 39 en 55 stemmen uitgebracht. Bij de raadsverkiezing te W e s t- d o r p e werd herkozen Cam. van Waes met 252 stemmen van de 258 uitgebr. geldige stemmen. Herstemming tusschen B. J. M. van Waes met 118 en E. J. L. Kieboom met 64 stemmen. Bij de Woensdag gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad van Stoppeldijk verkreeg J. A. Adriaans- sens 145 st. P Buysrogge, aftredend, 106 st. en S. de Munck, aftredend 90 st. Alzoo is eerstgenoemde gekozen en hier stemming tusschen beide anderen. Uit Zeeu wach-T iaandexen W. D. Te Nieuwvliet heeft gisteren een verkiezing plaats gehad voor twee leden van den gemeenteraad. Er waren 4 can didaten gesteld, alle zrijzzinnig. Van de 82 uitgebrachte stemmen waarvan er geene van onwaarde waren, verkreeg de heer J. de Hullu er 72, de heer P. Naaye 46, de heer A. Schijve 20 en de heer A. de Groole 23, zoodat de beide aftredende leden de heeren J. de Hullu en P. Naaye herkozen zijn. dat alles behalve vroolijke gesprek luis teren. Na een korte pauze vervolgde Urutucte Maar weet gij Europeanen zelf wel dat gij zoo lekker smaakt? Ik boog heel diep. Wat zou jelui heb ben geantwoord op zoo'n compliment? Ja, heel lekker I vervolgde de Stem des Donders. Ik had een heerlijk kwar tiertje met een stuk gebraad van de ka meraden van Caila Lapi. Jelui zijn lek ker, heel lekker, ik zweer het bij den machtigen Koetku Je vleesch is zoet, veel zoeter dan de kokosnoot en ruikt heel lekker, terwijl dat van onze buren taai is en draderig en altijd een bij smaakje heeft, ik weet niet wat, maar ik lust hel niet. Ah, wat moei jelui gelukkig zijn in je land, waar je elkaar naar hartelust kunt opeten 1 Majesteit, wij eten elkaar niet op in Europa Wat? hoe? eet jelui elkaar niet op? D. w. z. soms, maar niet met de tanden Wat een domheid! Menschenvleesch is e en voedsel dat de natuur ons schenkt Wij eten het dier op en krijgen zijn vlugheid, zijn fierheid, zijn vechtlust, maar laten we oprecht zijn, we worden In de Ijzergieterij Neem, wat hier volgt, niet al te seri eus op Het zijn opmerkingen van een leek, die iets zag wat anderen al heel vaak gezien zullen hebben, maar dat hij, ómdat hij een leek was, heel belangwek kend vond We kwamen in de gieterij van de firma Boddaert Co. aan den Kousteenschen dijk a 1 h i e r terecht, omdat onze nieuws gierigheid geprikkeld was door de merk waardige bouwerij van een nieuw gebouw op en over het oude. De kolossale paal waarmee de ijzeren balken zoo handig op hun plaats werden gemanoeuvreerd, möesl wel ieders aandacht trekken. En toen we hoorden dat niet alleen het ge bouw vergroot was, maar dat er ook een electrische loopkraan in was aangebracht, hebben we de boodschap afgewacht dat er een interessante gieting zou gebeuren, en zijn toen een kijkje gaan nemen. We hebben er uren doorgebracht O, die bekoring van zoo'n vloeiende goudstraal! 't Is ijzer, zeggen ze je. En je neemt het geloovig aan. Maar 't zijn alleen de gieters die het ijzer zóó ken nen. 't Lijkt niets, hoegenaamd niets op wat wij ijzer noemen. Dat is koud en hard en slug. Maar als hier de klei-prop onder in den smeltoven met een lange staaf wordt los geboord, en als uit dat gaatje dan in eens die lichtend gele straal welt, voortvloeiend door de korte goot van leem, en neerstortend als een val van stroomend goud in den daaronder gezetten bak dan is dat een beeld van warm, stralend leven, van beweeglijkheid en glans, en dan vergeet een leek dat hij ijzer ziet. Wanneer dan zoo'n bak als een kolossale ton gevuld is, en ge ziet dan daarin die schommelende massa, bedekt met een laag grauwe slakken en schuim, waardoor toch overal als door een poreus kroos diezelfde goudglans straalt, dan hebt ge nog geen besef van de materie, 't Is zoo geheel anders dan alles wat ge ooit vloei baar hebt gezien. En dan gaat zoo'n bak aan een reuzen- haak, en wordt hij door den electrischen loopkraan opgelicht en door de gieterij vervoerd naar een anderen hoek. Wat weet ge dan nog van 't gewicht? Ja, als drie of vier mannen moeizaam zwoegen aan een stang, waaraan middenin een kleine bak hangt, dan ziet ge dat het zwaar is. Maar zoo'n kraan zegt u niets van de zwaarte. Vier duizend kilo ijzer zit er in dien bak, zoo werd ons gezegd. Er is nog een grootere We gelooven het. Maar het kost veel moeite om het te begrijpen uit wat ge ziet. Hebt u wel eens een boer een grooten bak melk in een andere zien uitgieten, met lekker-breede stroom9 Zoo gaat 't ook met dat „ijzer" als de bak op zijn plaats is, d. w. z. boven een soort ijzeren drinkbak die ergens op den grond staat, naast een plat ijzeren geraamte overdekt met zwart zand, en bezwaard met groote bonken ijzer. Daaronder zit de vorm. Langzaam wordt dan de bak gekanteld, en in eens plonst er weer die goudvloed uit, maar nu als een volle breede golf, neervallend in dien drinkbak, al maar door, steeds meer, en nooit overloopend, omdat do grond dien vuurvloed opslob bert, gretig als een riool het water van een volle straatgoot Totdat op een andere plaats op die zwarte aarde plotseling de geel-lichtende vloeistof opborrelt, en als een plas goud blijft staan „Vol!" De bak wordt weer teruggekanteld Tegelijkertijd is de logge, platte, zwarte massa van den „vorm" gaan leven Hij dampt en rookt, en vlam! Overal kleine blauwe vlammetjes, van het ontsnappen de gas. Ze kruipen over de zwarte aarde ze kronkelen haastig uit den grond langs het ijzeren geraamte, ze flikkeren liooger op uit de openingen die door den grond naar de verschillende deelen van den vorm leiden En de werklui klauteren over die dam pende massa heen zonder op die vlam metjes te letten, versjouwen zware be lastingstukken, verduisteren met eenige schoppen zand den heet uitstralenden gloed in den drinkbak, en ten slotte is het eenige lichtende slechts dat andere gloeiende gat waarin nu een werkman met een ijzeren staaf staat te „pompen" om de nog achtergebleven gassen te doen ontsnappen. Terug gaat de bak. naar den smeltoven. Het gaatje daarin wordt weer losgepeu terd, en weer vloeit de goudstroom te voorschijn, plotseling, als de bak vol is, gestuit door een bal natte klei, die boven op een stok geplaatst, lomp in hel gat wordt geduwd, en dadelijk verhardt En dan gaat 't weer naar een anderen vorm Het is aldoor hetzelfde, maar het boeit zoo, dat we er niet genoeg naar konden staan kijken Misschien was het in de oude donkere gieterij schilderachtiger, meer la Iiey- enbrock. Toen viel het licht slechts door enkele ramen. Nu is het veel hoogere dak geheel van glas. Toen was er ook geen electrische kraan, maar moest een staande houten kraan, door mensehen- kracht bewogen en met zeer beperkte strijk-ruimle, den bak met vloeiend metaal versjouwen. Toen kon de bak lot drie meter hoogte geheschen worden, nu tot zeven meter zoodat de groote stukken niet meer zoo diep in den grond be hoeven te worden gezet dat men gevaar loopt last te krijgen van het grondwater. Toen was alles minder licht, minder hygiënisch, minder gerievelijk, minder ruim dan nu. Zooals we reids zeiden, hebben we een gieting bijgewoond. Eigenlijk is dat gieten een bijkomend werk in het gieters vak Dat klinkt gek, maar het is toch zoo De hoofdzaak is het maken van de vor men, die daar onder in den grond zitten. Bij ons bezoek leek de bodem van de werkplaats een kerkhof van zwarte mul le aarde, met groote ijzeren grafzerken, half bedekt met datzelfde zwarte zand. Maar het was een rommelig kerkhof door de stapels zware belasting-stukken. En als ge dan in een anderen hoek gaat kijken, waar ze bezig zijn met „vormen", dan is de tegenstelling groot tusschen die logge massa's daar ginds, en het fijne, nauwkeurige afwerken hier. Mooi glad worden de leemen vormen geschuurd, die later in den grond gaan. Netjes worden ze afgepoetst met een stoffertje Precies worden ze afgemeten ook een beetje dierlijk. Terwijl als we menschenvleesch eten, wordt onze ziel grooter Wat mij betreft, ik geloof stel lig, dat als ik Caila Lapi opat, ik dade lijk die mooie snuisterijen zou kunnen maken die hij ons heeft geschonken. Het begin van Urutucte's toespraak had ik tamelijk onverschillig aangehoord daar ik dacht, en die gedachte stemde I mij rustig, dat een man, die zich nuttig voor zijn gastheeren heeft weten te ma ken niet behoeft te vreezen om aan stuk ken te worden gesneden en aan het spit te worden gebraden. Maar bij het hooren van deze nieuwe zienswijze omtrent de deugden van het menschenvleesch en van de zielsverhui zing bij dat wreede maal begon ik on rustig te worden. Spreekt hij in ernst? Zeker, die theo rie raakt kant noch wal, maar hij ver kondigt haar met te veel vuur, deze ko- ning-menscheneter Met zulke gedachten in mijn hoofd en al meer dood dan levend, hoewel ik trachtte te glimlachen, probeerde ik te antwoorden Het i s misschien waar; maar waar om heeft dan de machtige Stem des Donders mijn vriend Labsolu niet opge geten? Hij behoort tot een natie, meer beschaafd en meer geparfumeerd dan de onze, waarvan de burgers hun taal on derwijzen en al hunne verlangens, al hun caprices aan de bewoners der vijf we- relddeelen opdringen. Om die reden is dan ook zijn vleesch veel fijner en veel smakelijker dan het mijne. Als de machtige Urutucte Labsolu zou hebben opgegeten, zou hij een beter maal hebben gedaan en hij zou veel meer deugden en schitterende persoonlijke hoe danigheden zich eigen gemaakt hebben. Halte 1 mon gar? on, schreeuwde de oude Parijzenaar met zijn hoed zonder bodem en zijn jas met ver gulde knoopen, uit een groep vrouwen, die achter de prinses stonden, te voor schijn komend Quelle lubiee vous prend de me taire servir en gigot sa Majesté le Bruit du Tonnerre? Ik ben veel harder, dradi- ger en taaier dan u, inijn mooie Genuees! Ik wist niet meer tot welke heiligen ik me wenden moest, toen ik door een luid gelach van den Koning op het goede oogenblik tot de overtuiging kwam dat hij slechts had willen schertsen, 't Was de afschuwelijke scherts van een wilde, maar waarmee gelukkig mijn huid niet gemoeid was; ik herademde en gerust gesteld vervolgde ik, den koning in de inlandsche taal toesprekend: I Laten we aannemen dat mijn j vleesch lekkerder zou zijn dan dat van Labsolu, alhoewel niemand het tot nu toe j heeft geproefd Mijn leven behoort u toe machtige Urutucte Neen, ahlwoordde de koning, zijn woorden met een gracieus gebaar verge zellend, uw lot berust in handen van de lieve dochter mijner moeder, van Mor gendauw. Vraag uw leven aan haar en ik geloof dat zij het u niet zal weigeren Inte gendeel, omdat je het beeld van Ivoetkü op aarde hebt gebracht, verdien je geëer biedigd te worden als een van de eersten te Ocuenacati; vraag haar alles wat je wiltzelfs om haar hand; als zij je die geeft heb ik er niets legen en ik zal je als mijn broeder omhelzen. Al zou de bliksem tusschen ons zijn ingeslagen, ik had niet meer ontdaan kunnen zijn dan door de laatste woor den van den koning. j (W,ordt rnrroïgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1