MIDDELBFRGSCHE COVIilT r. is»- Dinsdag 10 Juni. 186" Jaargang. 191S. D«za courant viriofaijxt 4 a g e 1 ij k i, met mitioxèerixg m Zom- Feeitiagea. Pijja per kwartaal, soowel voor Middelburg als voor alle plaatsen ia Nederland fraaeo pp. fl. Aieoaderlijke aammers koetea 6 cent Advertentie» bij aboaaemeat op voordeelig» Toorwaardea. Prospeotassea daarraa xija aaa het bureau te bekomea. AdvertantiSn voor het eerstrolgeade ïuuner moeten dei middag, vóór oa aar aaa het bureau bezorgd zija. Mverteatifia li 20 eeat per regel. Bij aboaaeaieat veel lager. Geboorte-, dood- ea alle aadere familieberiohtea ea Daakbetaigiagea vaa 1—7 regels f 1.50elks regel seeer 20 oeat. Beolamoi 40 eeat per regel. Groote letters aaar do plaats, die *ij iaaemea. Tot de plaatsiag Tax adrerteatiea ea reclames, aiet afkomstig ait Zeelaad, betreffeadt Saadel, Nijverheid ea Geldweiba, is gerechtigd het Algeaeea AdrertCltle<Smrell A. DE LA BLAB As., H.Z. Vooïbmrteral 366, Amsterdam. Üp deze courant behoort een bijvoegsel. .s Waarde lezer, we zijn er van overtuigd, dat ge nu in. de courant het eerst alles opzoekt wat niet politiek is. Ein we kunnen dat be grijpen. We betrappen ons zelf bij onze da- gelijkscke courantenlectuur ook wel eens op een sterke voorkeur voor een „gemengd be richtje" boven een politieke beschouwing. Maar als ge al het andere genoten hebt, waag u dan ook even in 't politieke nieuws, want het gaat om zulke groote belangen. En houd boven alles in gedachte, dat ge Vrij dag a.s. uw kiezersplicht moet vervullen voor de verkiezing van leden der Provinciale Sta ten. Althans, hier in Zeeland. In Overijssel en Noord-Brabant heeft ze reeds bedien plaats, in Limburg en Friesland Donderdag, in de an dere provinciën ook Vrijdag. Mocht ge Vrijdag op reis moeten, regel het dan fcóó, dat ge óf vooraf nog, kunt gaan stemmen, óf dat ge tijdig vóór vijf uur terug bent De stemming van Vrijdag is niet minder belangrijk dan die van de volgende week Dinsdag. Het gaat Vrijdag ook om dezelfde belangen van het algemeen landsbestuur. We zullen er na hetgeen we onlangs er over sdhreven niet nogmaals op terug komen, maar we willen toch nog even herhalen: de strijd gaat Vrijdag a.s. even goed voor of tegen de coalitiel Die overweging doet ons dan ook geen «ogenblik weifelen in het neerschrijven van de aansporing die wij onzen lezers hebben te ■Beren. Maar dat steeds vooropgesteld houdend, blij ven er bij de Staten verkiezingen toch nog overwegingen van persoonlijke waardeer in g gelden, daarvoor is het niet-politieke werk van de Provinciale Staten te nauw verwant met de belangen van u zelf en uw omgeving. We zullen niet afdingen op de hoedanigheden onzer tegenstanders. Maar we prijzen er ons gelukkig om, dat de keuze van vrijzinnige Zijde bij het aanwijzen der candidaten ge daan, ons gelegenheid geeft hen ook aan te bevelen om hun persoon. Voor het district Middelburg vragen wij uw stem voor twee aftredende vrijzinnigen, H. P. den Bouwmeester en mr. F. J. Spreugex, die beiden door hun invloed in de gewichtige polderzaken van ons eiland oen plaats waard zijn in de provinciale volks vertegenwoordiging. Eerstgenoemde is door zijn talrijke .openbare betrekkingen door en door op do hoogte met de belangen van het district, en de heer Sprenger heeft een dergelijke er varing .opgedaan door zijn griffierschap van den polder Walcheren, Beiden bleken trouwens verdienstelijke leden der Staten te zijn. Daarbij komt dan nog als derde candiidaat Ihr. W. Z. van Te-ijlingen, burgemees ter van Oostkapelle en van Seroojskierke, iemand die de hoege achting geniet van allen die hem kennen, en van wien men zeker kan Zijn dat hij de 'belangen van Zeeland ter harte neemt. In het district Vlissingen doet zich een ongewoon geval voor door don dood van een der candidaat gestelde personen, nl. van den heer K. Houterman te Biggekerke, candidaat der anti revolutionairen. De igeheele verkiezing moet nu worden, uitgesteld. Art. 13 der Prov. Wet, le al., bepaalt toch „Wanneer een candidaat vóór de stemming, of zoo iemand die in herstemming komt, vóór de herstemming komt te overlijden.ge-' schiedt binnen veertien dagen een nieuwe ver kiezing op oen door Ged, Staten te bepalen dag." Een nieuwe verkiezing, dat wil dus zeg- igon: een nieuwe candidaatstelling. De kiezers van dit district zullen dus nog eenigen tijd geduld moeten hebben. In het district Gaos kimt ge winnen als ge wilt. Do mannen die u van vrijzinnige zijde worden aanbevolen, zijn personen in wier handen de practischo belangen van uw dis trict ter dege verzorgd zullen blijken to Zijn. De heer P. Bruggeman, burgemeester van Oudelande, heeft zich in zijn omgeving en daarbuiten doen kennen als ©co kracht van bëleekcnis yoor de publieke zaak. De heer J. II 0 Dominions, burgemeester van Kruinin.gen, is natuurlijk bij iedereen bekend als do bekwame voorzitter van de Zeeuwsche landbouwmaatschappij, maar js bovendien een man van gezag in gemeente- en polderzaken. De heer J. N. Elenbaas, burgemeester van Krabhendijke, die reeds vroeger met eere oen plaats in do Staten innam, dient daar terug te komen, omdat hij daar zijn ken nis van administratief recht zal kunnen aan wenden voor het belang van allen. En einde lijk de heer Jac. Welleman is zoo zeer bekend' als een hoogst bekwaam landbouwkun dige, dat ieder ander woord van aanbeveling voor hem overbodig mag besten. In T.holen treedt jhr. E. A. 0- de Ca- sembroot af, het door iedereen zoo hoog geachte lid van Gedep. Staten, die in dat col lege letterlijk thuis behoort. Reeds meer dan twintig jaar, van 1892 af, heeft hij voor Tho- len zitting. We hebben dan ook alle ver trouwen dat hij ook nu weer voor dat district zal worden afgevaardigd. In Zierikzee heeft dö tegenpartij slechts één candidaat gesteld voor de drie zetels. I Vrijzinnigen waakt er voor dat niet één dezer zetels verloren gaat! Komt trouw op en brengt uw stemmen uit op J. H. C. Heyse, M. Bolle Lz. en K. J Hocke Hoogeboom, dio alle drie in de vergaderingen der Prov i Staten, zich telkens weer hebben doen ken- I nen als personen die met helder inzicht en 1 met kennis van zaken de aan hen voorgelegde kwesties beoordeeten. Ze hebben trouwens Zelf te stevig hun reputatie als lid der Prov. Staten (gevestigd om nog een aanbeveling te behoeven. In Hulst stelden de vrijzinnigen slechts twee candidaten voor de vier zetels, twee personen van erkende bekwaamheid, P h. J. van Dixhoom, die èn als practisch land- houwer, èn als vereenigingsman. aan ieder bekend is, en de heer F. Kaan, die door zijn. industrieel succes getoond heeft een man jte zijn van energie en zaakkennis. De vrijzin nigen jn dit district behoeven dus voor twee blokjes niet te vragen, welke zij zwart moe ten maken. Wat de twee overige stemmen betreft, kun nen we zeker geen aanbeveling schrijven yoor de drie katholieke candidaten of voor den af tredenden anti-revolutionnair, juist om het i politieke belang dat aan deze stemming verbon den is. Bovendien bedenke men wel dat iedere stem aan een co alitie-c an- jdidaat gegeven, de kansen voor do rjjzianige candidaten vermin- j d er Of de vrijzinnigen hun twee andere stemmen behooren to .geven aan de twie* candidaten van de Volkswilpartij, die ook dan heer Van Dixhoom candidaat stelde, moet ieder voor zich uitmaken. Als vrijzinnigen staan wij te ver af van die partij, welke in haar aard 'toch katholiek bljjft. Maar omdat zjj aan onze zijde staat in den strijd teg^n de coalitie, kunnen wij het zeer goed begrijpen, wanneer die vrijzinnigen, welke niet twee van hun stom men blanco willen laten, de candidaten dier protestpartij steunen. (Na het schrijven van het bovenstaande vernamen wij dat de centrale liberale kies vereeniging in dat district zich blijkbaar ook op dat standpunt heeft gesteld. Zij besloot althans de twee candidaten der Volkswil partij, de heeren H. W. R. Kramer Buijsse aan te bevelen). Ten slotte het district Sluis, waar de vrijzinnigen voor hot front komen met drie geheel nieuwe personen, ter vervanging van j het drietal dat zoo langen tjjd voor dit district I zitting had1. Het zijn P. Erasmus, M. A. Bloiker en D. II. van Zuyen, namen in dit district goed bekend. En. bovendien weet men wat man aan hen heeft in het practisch leven De heer Bleiker, secretaris-ontvanger van Schoondijke, heeft door do vervulling van lal van openbare betrekkingen in bestuurscolleges en voreenigingcffi, oen staat van dienst achter zich, die hem alleszins bevoegd1 maakt tot meespreken in de provinciale vergaderzaal. De heer Erasmus, landbouwer te Cadzand, moge al niet op zulk een ervaring in het ver- cenigingsleven kunnen bogen, zijd omgeving toonde in hem groot vertrouwen te stellen door hem tot gewichtige betrekkingen in het polderbestuur te roepen. En bovendien behoort hij tot een geslacht dat reeds langen tjjd be kwame mannen aan deze streek geleverd heeft. Do heer Van Zuyen, burgemeester van Breskens, heeft door zijn langdurig verblijf als handelsman in het buitenland een ervaring van broeden grondslag opgedaan. In Brussel was hij een geacht bestuurslid van de Nederl. Kamer van Koophandel, in Breskens, zijn ge boorteland, toonde hij ook dadelijk zijn inte resse voor de plaatselijke belangen. Daarom aan allo vrijzinnigen in Zeeland de hopelijk overbodige opwekking; gaat Vrij dag allen trouw ter stembus 1 Spoort de lau- wen aan hun plicht niet. te verzuimen I 'Zorgt dat reeds 17 Juni op alle punten een eerste zege te boeken is voor de vrijzinnige partij! Binnenland. NOG EEN CHR. HISTORISCHE CANDIDAAT TEGEN DE COALITIE. Toen we onlangs schreven dat slechts in twee districten een christ. historische tegen over een anti-revolutionnair stond (Appingo- dam en Ede) hadden we Sneek over het hoofd gezien. En daar is nog wel een der voexrnaam- nen van de Chr. Hist. Unie, C. E. van Koets veld candidaat gesteld tegenover den aftre denden anti-rev. Scheurer. De heer Van Koetsveld was niet slechts! lid van bet Nation. ;d comité der Unie, maar maakte ook deel ui£ van do commissie, aange wezen om tot een „elector aal aecoord" te ge- wraken. Er heerscht begrijpelijke beroering in de a.-r. en chr.-hist. coalitie-kringen over deze zaak. De Chr. Hist, districts ver eem ging in So eek blijkt den heer Scheurer gesteld te hebben maar* de candidatuur-Van Koetsveld kwam van een aantal leden van de Chr. Hist, vereenigmg te Gaasterland. Het Friesch Dagbl zegt nooit te hebben gehoord dat de heer Van Koetsveld voor de' C. H. Unie bedankt heeft. De „Nederlander", die „met niet geringe verbazing" deze candidaatstelling zegt te heb ben ontwaard, deelt echter heden na inge steld onderzoek mee, dat de heer Van Koets veld Wèl bedankt heeft als lid. Maaj dit blad betoogt dan in een verontwaardigd ar tikel dat iemand die bedankt heeft als lid niet meer mag varen onder christ historische vlag „De heer Van Koetsveld, schrijft de „Neder lander", was onder de Christelijk-IIislorischcn geen onbekende. Zelfs heeft hij zich door het schrijven van een boek over partijen en een over de Christelijk-Historische beginselen niet onverdienstelijk gemaakt; zoodat wij hem tot dusver hielden voor Chrislélijk-Historisch en zijn heengaan in zoover voor ons een verlies is Het kwam ons echter wel eens voor, dat hij in den laatsten tijd leed aan Kuipero- pliobie, eene thans niet onkeude kwaal Deze zal hem het besef hebben doen verliezen, dat men wol met iemand een accoord kan aangaan, ook als men niet veel van hem houdt. De anli-Kuyper-bacil zal zijn constitu tie hebben aangedaan." TWEEËRLEI OPROEPINGSKAART Niet overbodig is de volgende waarschuwing door de „Standaard" gegeven. De kiezers ontvangen ditmaal tweeërlei op- roopingskaart, de eerste voor de Kamerverkie zing en de andere voor de Provinciale Stem bus. Beide malen moet men. zijn oproepingskaart meebrengen. Stond nu met flinke en duidelijke letter bo ven elke kaart voor wat stembus hij is, dan gaf dat geen bezwaar. Maar dit is niet het geval. Aan den voorkant zien beide kaarten er 'geheel gelijk uit. Dit zou tot vergissing kunnen leiden Men zou, als 't om de Kamerstembus ging, zijn Provinciale kaart kunnen meebrengen, en als 't voor de Provinciale Staten zjja moest zijn Kamerkaart meebrengen. Laat men dus scherp toezien. De raad van de „Standaard" om gemakshalve beide kaarten mee te brengen, lijkt ons voor do meeste kie zers overbodig. üit Stad ea Provincie. Uit Middelburg. Toen de heer L. P. Polderman, leurder wo nende anu den Noordweg met ziju kar met aardbeien geladen heden de Noordstraat wilde inrijden .werd hij aangereden door de automo biel van den heer Hoegen, met het gevolg, dat de kar werd beschadigd en de heer Polder man viel en oen hoofdwonde bekwam Er doden zeer overdreven geruchten over dit ge val de rondte. Naar ons medegedeeld werd, was de heer Polderman, spoedig daarna weer in staat, te venten Uit Walcheren. De verkiezing van twee leden van den ge meenteraad te S t. Laurens zal plaats heb ben op Dinsdag 24 Juni a.s Deze verkie zing is noodig door het periodiek aftreden van de heeren Adr. Francke en D. Lorier. Maandagavond trad voor een goed gevulde zaal van den Campveerschen Toren te V e e r o de heer mr. E. E van Raalte als spreker op Hetgeen tegenwoordig ia dit district over het I huidige ministerie wordt verteld, gaf hem aan- leiding om het te vergelijken met het mi- nisterie Pierson—Borgesius van 18971901, waarbij hij aantoonde, hoe dit glansrijk de j vergelijking kon doorstaan. I Na de pauze vroeg mevr Van den If ammo J den spreker, hoe hij stond tegenover het kies- I recht der vrouw, en de heer Do Wolf, hoofd der chr. school te Veere, weersprak hetgeen do heer Van Raalte gezegd had op eenige j punten. Op de eerste vraag antwoordde de spreker, dat hij den tijd voor algemeen stemrecht der vrouw nog niet gekomen acht, wel voor beperkt kiesrecht. Aan den heer De Wolf antwoordde hij in hoofdzaak, dat hij de subsidies, zooals ze nu voor de bijzondere school bestaan, wil handhaven, maar ook de openbare school wil behouden, zooals de grondwet van nu die omschrijft als een inrichting, die de kinderen opleidt tot alle maatschappelijke en christe lijke deugden en haar niet wil verlaagd zien tot een aanvulling of uitzondering De heer Gerth van Wijk sloot met dank aan spreker, debater en opgekomenen. Heden morgen is te Biggekerke overle den de heer K. Houterman lid der Prov. Staten dezer provincie, wethouder dezer ge meente en lid van verschillende Collegiën. De overledene hoeft zich bij zijn. leven aller j achting, ook van rijn tegenstanders, verworven door de eerlijkheid waarmee hij zijn. be ginselen voorstond. Hij was een eenvoudig vroom man ,die recht door zee ging, iemand van wien men wist wat men aan hem had. Over de gevolgen van zijn dood voor de Statenverkiezing rie men het hoofdartikel Uit Zuid-B eve land. In den nacht van Zondag op Maandag jl, is in het kantoor en het pakhuis van den heer I Buijsrogge, handelaar m bieren enzin de 'Wijngaardstraat te Goes inbraak gepleegd. Door het wegbreken van een vlechtwerk er toegang verschaft. Vermist worden leen paar flesscheai drank Maandagavond werd te Heinkenszand do bazar geopend ten bate van den Diaco nessen arbeid voor de gemeenten Heinkens zand, 's-Heer Arendskcrke en Nisse Ds Pont van Nisse sprak te 6 uur de openingsrede uit 1 waarna de bazar voor het publiek toegankelijk weid gesteld Zoowel de ingezetenen als do bewoners der omliggende dorpen lieten zich reeds den eersten avond niet onbetuigd. Van af de opening tot het uur van sluiten was jde bazar druk bezocht Bij een bezoek staat men verbaasd over de vete en prachtige giften I afkomstig van particulieren en verschillende I firma's uit geheel Nederland. Met recht mag men spreken van bazar, want van alles en nog wat wordt ten verkoqp aangeboden. Tot en met Donderdag wordt de bazar gehouden en wél des namiddags van 2 tot 9 uur. Een reisje naar Heinkenszand loont werkelijk de moeite Maandagavond trad te 's-Heer A rend s- kerke voor een talrijk publiek op de heer J. G. Moojen, dè candidaat der vrijzinnigen voor de Tweede Kamer met het onderwerp „Tarieiwet en Staatspensionneering" Hij maak te duidelijk waarom hjj was tegen de Tarief- wet en voor de Staatspensionnccring. Zijn rede werd met (groote aandacht gevolgd Do heer F. Kakebeeke, S. D A P., stelde een paar vragen en meende te moeten waar schuwen tegen de vrijzinnigen, daar deze niet ■genoeg zorgden voor vermindering van de in directe belastingen en tegen het voorstel- Vliegen hadden gestemd bij de behandeling van de successiewet. Hij werd door den in leider op afdoende wij^e beantwoord. Do leider der vergadering, de heer A C. Bolujjt uit Goes, dankte do aanwezigen voor hun opkomst en beval met eenige woorden voor de verkiezing van do Prov, Staren en de Tweede Kamer die vrijzinnige candidaten met warmte aan. Uit Noord-Beveland. Maandag j.l. vergaderde de raad van W i s- son kerke. Door B. en W. werd medege deeld, dat op hun aanvrage aan do verschil lende polders om jaarlijksche bijdragen tot kapitaalsvorming ter latere vernieuwing der thans ontworpen nieuwe macadamwegen, waar voor jaarlijks f600 wordt vereischt, een be drag van f425 is toegezegd. Besloten werd, met het oog op 't ver gevorderde jaar, met den aanleg tot 1914 te wachten en daarna 't verzoek aan de polders te hernieuwen. Besloten werd tot het aangaan eener geld- leenimg groot f 18.500 ter bestrijding der kosten van begraafplaats, demping van slooten te Geersdijk, schoolverbouwing, verbetering van kaaiweg en kaaiplein te Camperland. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim te Camperland werden benoemd do heeren Coumou en K. J. Schippers aldaar. Naar aanleiding van een ingekomen bouw plan der heeren J. P. de Kam en Jac Mar cusse te Camperland werd de daarbij in acht to nemen rooilijn vastgesteld Op de vraag van het lid Rottier, of dit jaar de wegen hun gewoon onderhoud zouden heb ben, werd door den voorzitter bevestigend! geantwoord. van te kort draaien op een hellende straat te Wissenkerke kantelde een tentwagentje, waarin vier passagiers za ten, die er zonder groot ongemak afkwamen behalve een hunner, die aan het gebroken glas een vrij ernstige handwond opliep. De tent wagen behoorde tot een Camperlandschen Uit Tholen. Dr A. Jekel te Tholen heeft voor de hem door de vrijzinnige kiesvereeniging aan geboden candidatuur voor den Raad bedankt. Naar verluidt zal er behalve de vier door jdo a.-r. kiesvereeniging gestelde candidaten van kerkelijke zijde nog een vyfde persoon ge- candldeerd worden tegenover het zittend a.-rv raadslid, den heer Kegge. Uit Zeeu wach-V laander en W. D. In de Maandag gehouden openbare raads vergadering van IJ z e n d ij k e waren alle le den aanwezig. Als voorzitter fungeerde de oudste wethouder, de heer J A. Bekaai, we gens afwezigheid van den burgemeester Op een verzoek van C. J. Sturm tot vebkoop van erfpachtsgrond werd besloten met den heer S. in onderhandeling te treden over den prjjs van f 2.40 peir M2 Do Groene Krmsvereeniging vraagt een ren teloos voorschot van f50 uit de gemeentekas. Dit wordt toegestaan, mits de vereeniging rechtspersoonlijkheid verkrijge. Aan het Electro-technisch Bureau Gebrs. Polak te Vlissingen en Middelburg wordt con cessie verleend tot 31 Dec. 1914 voor het aanbrengen van een huisinstallatie voor elec. licht. De firma krijgt hiermee hol recht do buizen aan te leggen tot aan het lichtpunt. Do aangeslotenen zijn dus vrij in het aankoo- pen der lampen. Behoudens hoogoro goedkeuring besluit do raad. tot het aangaan eener geldleamng von ten hoogste f 53.000 bij de levensverzekeringmij. Dordrecht, pari, tegen 4i/s o/0, aflosbaar in 40 jaren. Verschenen is een rapport van den gemeente- opzichter over de uitgestelde oplevering van verbouwing gemeentehuis. Waar het werk nog niet geheel gereed is, besluit de raad het restant nog niet uit te betalen. A. Maertens en T C. Sturm vragen om grond in erfpacht. Het wordt toegestaan op de ba kende voorwaarden en prijzen (A 5 cent per centiare). j Bij rondvraag herinnert de heer Hendxikse B. en W er aan, dat een aan te leggen klin kerpad van Turkeije tot Goedleven reeds twee jaren op uitvoering wacht. DE HEER BLUM TE VLISSINGEN. Men meldt ons uit Vlissingen: Gisteren avond is de beer J. H. Blum in openbare vergadering opgetreden. De groote zaal van 't Concertgebouw was stamp vol met meDsehen van de meest uiteenloo- pende richting. Tot onderwerp bad spreker gekozen Coalitie, Concentratie of S. D. A. P. Zes debaters gaven zich op. Verschillende vragen werden den heer Blum gedaan, die bij in zijn repliek onder herbaalde inter rupties, gefluit en hoongelach beantwoordde. Het was een zeer rumoerige vergadering. Van de vragen memoreeren wij hier een drietal, dat niet zoozeer de politiek raakte, dan wel den beer Blum zelf. Zoo werd spreker in de eerste plaats een verwijt ge maakt van zijn herhaalde afwezigheid in de Kamer en hem naar de reden gevraagd. Debater de M«ij noemde cijfers en zeide, dat van de 139 keeren dat de Kamer ver gaderd had, de heer Blum 40 malen geheel afwezig en 7 malen wel de presentielijst

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1