MIDMI.RI RRSCRti CÖERA1T. R\ 120. 156" Jaargang. 3 Juni. BINNENLAND. Dit het Vrijzinnig Manifest. -EUELLHTON... Ouder vreemden invloed. Uil Je Staatscourant. Uit Stad en Provincie. Kerknieuws. 1918 Duzo courant ver«ohy*t dagelijks, met nitïoaöenng van Zoi- em JPsastslages. Prijc p>r kwartaal, soowel «oor Middelburg al» voor alle plaatioa ia Nederbai fraaeo pp. i Afzonderlijke mrnnimero koatem 6 ee*L Ai f»ft9»ti8» bij abouaememt op voordaelige voorwaard',t. ProipectuiiQEi daarvan rijs aan bet bureau to bekomen. A.dvertentiön voor het *er»tvolge*d* nnmmer moeten dei middag» vóór één sas het bureau bezorgd zijn. Aal-mtentiRn '20 cent per regel. Bij abonnement veel lnger. Geboorte-, dood- en alle andere farailiebsrichUm en Dankbetuigingen van 17 regel» f 1.50 elke regtl meei 20 nest- Seolnmei 40 etnt p«r regel. Groots letter» naar do plaat», die zij^innemea. Tot de pLaatiiag van advertentie* en reclame», aiet afkomatig uit. Zeeland, betrede*1 Maudel, Nijverheid en Geldwezen, i« gerechtigd bet Alceneel Adwer*©*6lo-ffi:r:u''»B' A. DE SiA IAB Ar.., 31.3!. W-sei?b«r^wat 366, Asaoaerdosa, „Verandering in onze vrijhandelspolitiek moet worden afgewezen." DE KOUDEKERKSCHE BURGEMEESTERS BENOEMING. De (Kath.) Residentie-bode", die getracht heeft zich licht in deze kwestie te verschaf fen, schreef Zaterdag: „Welnu, tut hetgeen wij wan iemand ver namen, die zeer op de hoogte is van de toestanden in Zeeland, is ons gebleken, dat er van protectie van invloedrijke bloed verwanten of aanverwanten geen sprake is, doch dat do benoeming alleen is te danken aan het verlangen door verschil lende ingezetenen van Koudekerke op eigen initiatief uitgesproken om dien heer d. Borch tol burgemeester benoemd te krijgen. Over die ontkesrnin g van protectie door bloed verwanten zullen we niet uitweiden. Daar zou niet» tegen te zeggen zijn geweest, dat is teen particuliere kwestie,-en daar gaat 'took niet om. Maar dat beweerde „verlangen" van ver schillende ingezetenen naar baron v. d. Borch, ja, dat noopt ons nog eens op deze zaak terug te komen, want die voorstelling is ge heel in strijd met de feiten. Het zal aan. de „Residentiebode" moeilijk Tallen een half dozijn ingezetenen van Koude kerke aan te wijzen die van het bestaan van 'baron H. P. van dor Borch af wisten vóór hij Kpa sollicitatie instuurde. Al* er van een „verlangen", uitgesproken door de ingezetenen, iets gebleken is, dan was het door het adres, verzoekend om jhr. van Doom te benoemen. Dat adres ging uit van de kiesvereoniging „Gemeentebelang", die niet li beraal genoemd mag women, maar toch wel beslist niet anti-revolutionair is Dit adres telde 190 namen. Als het zegel grooter was ge weest, zo aden er nog] moer op hebben gestaan. En onder die onderteekenaars waren ook velen van rechts! Is dit adres soms geen „verlangen", door ingezetenen uitgesproken, of telt het niet mee, omdat het uitging van personen die niet anti- rerolutionnair zijn? Hot is waar dat er daarna ook een ander verlangen te kennen werd gegeven. Echter minder spontaan, en veel minder algemeen. Er was één persoon in Koudekerke die de benoe ming van baron Van der Borch bleek voor te staan, de anti-rev. vorige burgemeester, en het resultaat van diens bemoeiing was dat do heer v. d. B. over kwam en kennis maakte met eenige anti-rev. voormannen, en dat toen twee bestuursleden der anti-rev. kiesverecni- ging, de vorige burgemeester en de geref. predikant, bij den minister zijn geweest. Maar van een verlangen van een aantal ingezetenen in den vorm van een adres, of op andere wijze is bier niets gebleken. DE A.8. KAMERVERKIEZINGEN Do heer B. I. Gerretson, lid van den Rot- tardamschen gemeenteraad, heeft de hem door da Christelijk-Historische kiesvereoniging in het district I aangeboden candidatuur na zeer aarzeling aanvaard. Roman naax het Duitsch van C. CROME SCHWI ENING. „Hoe bedenk je het Maartje!" zei tante Betty op verwijtenden toon; zij kou echter niet nalaten een blik te werpen op de twee, wandelaars en zij was het in den grond van haar hart met de opmerking van Maartje eens. Het was werkelijk een knap paar, Gesine was bjjna even groot als hij. Tante Betty zuchtte. Zoo knap cn zoo lang was ook haar arme zus tor geweest, toen zij haar thuis en haar va derland had verlaten om den geliefden vreem deling te volgen en een onzekere toekomst tegemoet te gaan, een toekomst die haar niets dan ongeluk bracht. Ernst Helpert was vandaag bepaald vroo- lijjker en gelukkiger. Tegenover de gezonde, slcrko gepersonificeerde jeugd, dio naast hem liep en hem zonder eenige preutschheid haar arin tot steun had aangeboden, hetgeen hem «en welbehagelijlc gevoel gaf van rust en Deze candidatuur wordt door de Katholieken en do antirevolutionairen gesteund. N. R. C. De centrale anti-rev. kiesvereenigingen ij 't district Gorinchem hebben gistermiddag mr. P. E. Briët te Leiden candidaat gesteld, meldt de N R. C, Naar aan het „Hbld." wordt medegedeeld, zal „namens vele winkelbedienden enz. te Amsterdam" in hex district Amsterdam V wor den candidaat gesteld de heer H. J. A- Muller, voorzitter-werknemer der kamer van arbeid voor deai kleinhandel. Do telegraaf en de verkiezingen. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft ter bespoediging van het telegramver keer na het bekend worden van den uitslag der stemmingen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer in den avond van den 17dea dezer eenig© bijzondere maatregelen voorgeschreven, voornamelijk bestaande in de vorming van bijzondere verbindingen en d© in dienststelhng op vele kantoren van Hughes- telegraaftoestellen. Deze maatregelen treden in werking op 17 dezer des namiddags half-vijf en duren voort tot zoolang de verkeersdrukte! in de avonduren zulks noodig maakt, alsmede den volgenden dag tot des namiddags half-een of zooveel langer als wenschelijk blijkt. Hedenmiddag van 4 tot 5 waren de tele graafkantoren in alle hoofdplaatsen van de kiesdistricten geopend. FELONIE. Het bericht dat een deel der Christclijk- Historischen te Rotterdam van plan is zich niet aan de beslissing van de commissie) Van arbitrage (district II voor de antirevo- lutionn'airen) te houden, geeft de „Standaard" aanleiding tot een driestar onder 't opschrift „Laster", waarin gezegd wordt dat zoo ieis ,een felonie zou zijn, waarvan men zijn bit ters ten tegenstander niet zou mogen ver- Zou het "blad dan werkelijk over 't hoofd hebben gezien, dat reeds Vrijdag jL het vol gende als feit werd vermeld door de „Neder landen." OVer het verloop en den uitslag van de onderhandelingen betreffende de Tweede Ka merverkiezingen, heerschte in de Christ. Hist, kicsvereeniging (zeer groote ontstemming en met bijna algemeene stemmen werd door de kiesvereoniging besloten, voor de Tweede Ka merverkiezing in Rotterdam II hare kiezers vrij te laten." DE KATHOLIEKEN EN HET FESTIVAL TE MIDDELBURG. In het jongste nummer van de Nieuwe Z. Courant" wordt „Speurder", de schrijver van de Middelbuxgsche brieven in dat blad onder handen genomen door den heer J. Brügemann, pastoor alhier. Deze houdt hem de gevolgen van tzijn schreven voor Ten eerste dat het hem gelukt is voor heel het Roomsche Zeeland nu Middel burg's katholieken bekend te doen staan als Jan Salio's, lafaards enz. Pastoor B. noemt dit las te?. Ten tweede is het hem gelukt de niet katho lieke medeburgers tegen de katholieken op te zetten door het onbekookt schrijven over Pinksterfeesten. Geen fatsoenlijk mensch zal alles goedkeuren wat er toen geschied maar daarom mag Imen van een over het edge- kalmte, verflauwde de herinnering aan het on gelukkige meisje. „Nu zult u weldra weer heeelmaal beter zijn, mijnbeer Helpert!" zcido Gesine vtoo ljjk. „U loopt al zoo flink en zoo krachtig alsof die vreeselijke wonden nooit bestaan hadden." „Ach! dat is voor mij een reden om mij te verheugen en bedroefd te zijn te gelijker tijd. Want dat is een. waarschuwing voor mij u niet lang meer tot last te zijn en niet lang ineer gebruik te maken van de gastvrijheid die u zoo vriendelijk geweest is mij te bewijzen." De blos verdween van Gesine's gelaat, haar arm, waar de reconvalescent op leunde, trilde. „Hoe kunt u toch zoo spreken", zoide zij op zacht verwijtenden toon. „Uw gezelschap hier in ons stille huisjo is volstrekt geen last, aan vertrekken mag u nog niet denken. Is uw ver lof al zoo spoedig afgeloopen?" voegde zij er bij. „De vorst is zoo vriendelijk geweest, mijn verlof te verlengen. En ik ban u niet zeggen hoe welbehagclijk ik mij hier voel, hoe buiten gewoon snel ik uw Holland leerde liefhebben en toch Hij zweeg plotseling en ook Gesine had niets te zeggen. Zwijgend liepen zij verder voort naar de veranda en gin gen daar zitten. Eo meen goed geslaagd feest nog niet schrijven dat daar niets dan bachanalièn hebben plaats gehad, en dat de katholieken daar niet bjj bchooxen "te komen. Ten derde is hei hom gelukt een veront waardigd bestuurslid cr toe te brengen oen even venijnig als onwaar woord neer te schrij ven over de R. K. vercenigingen Bij bon. besluit is Marcellus Emants, voorzitter van het Ne- derlandsch Tooneelverbopd en letterkundige te 's-Gravonhage, benoemd tot ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te 's-Gravien hage, mr. J. J. Carsten, officier van justitie bij de arrondissemöits-rechlbank aldaar Uit Middelburg. De programma's voor de 8 Juni a.s. Vlissingen te houden Vrijzinnigen Bondsdag zullen van morgen af verkrijgbaar zijn bij Van Benthem en Jutting, Gebr. Hildernisse en G. C. Reijeik Jr. te Middelburg, en M. Geelhoed, J. M. Stuart te Vlissingen. Morgenavond zal er voor alle bloemenlief hebbers en in 't bijzonder voor die welke „Floralia" meedoen, een leerzame bij eenkomst zijn in het Schuttershof alhier. Dan toch zal, zooals reeds in een adver tentie is bekend gemaakt, de heer E. H. J. Cunseus uit Leiden, wandelleeraar voor Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een lezing worden gehouden over het opkweeken van planten Voor Floralia. Voor de betrekking van bode ter provii ciale (griffie van Zeeland hebban zich 74 sollicitanten aangemeld. Uit Walcheren. Maandagavond sprak voor een goed opgeko- en en aandachtig publiek de heer J. G. van Niftrik te Koudekerke in het café „Cen traal". Dat met den dank door den heer J. Lou- erse den spreker gebracht, als voorzitter ui het propagandacomixd voor zijn schoone rede, het publiek instemde, bewees het da verend langdurig applaus. Door het gemeentebestuur van Nieuw- en St. Joosland zijn de stemming en even- tueele herstemming voor leden van den raad bepaald resp. op 4 en 16 Juli 1913. De ver natuurlijk op 24 Juni a.s. Ter (gelegenheid V3n het Walcihersch Zon- ngsfeest, Woensdag a.s. op Groot Valke- isse te houden, zal behalve de igjowone om 12.18, een extra-trein om 12.30 van Mid delburg naar Biggekerke vertrekken, 's Avonds zal omstreeks 7 20 een voortram van Bi kerke naar Middelburg loopen. Uit Zuid-Beveland. Te Hansweert is Maandagavond in de Schouwburgtent van den tooneeldirecteur den heer Bakker de première opgevoerd van,,Neer- lands Onafhankelijkheid". Het stuk is geschre ven door den bekenden tooneelist Spree te Amsterdam en zal dezen zomer in de meeste plaatsen van Nederland worden opgevoerd. Volgens onzen berichtgever zijn stuk en spel zeer te loven. Uit Tholen. Door de anti-rev. kiesvereeoiging te T h o- 1 e n is besloten tot candidaten voor den raad stellen de hoeren J. Kegge, aftredend, H Goossem, M. I. Ha,ge, L. M. Schot, allen a -r Behalve genoemden heer Kegge zijn drie liberale raadsleden aan de beurt van aftre ding. Dat het kiezersaantal belangrijk toeneemt blijkt wel uit de volgende totaalcijfers van het district Tholen voor do Prov Staten; 1907 2587, 1910 2719, en 1913 3105. Naar men verneemt, komt een gedeelte van het garnizoen uit Bergen op Zoom a.s. Vrijdag militaire wandeling van daar langs de Noordzijde van het eiland Tholen maken, om des nacht te Stavenisse te overnachten en den volgenden morgen Zaterdag langs do Zuidzijde van het eiland weer huiswaarts te keer en. DE R00DE MAANDAG Wanneer de Aagje Doken de scharen Roode Maandagvierders had kunnen zien marcheeren door de straat die naar haar genoemd is, dan zou zewel dan zou zedan zou we weten niet wat ze zoudoch denken, dat ze haar ooren dicht gestopt zou hebben voor het gezang, liet geschreeuw, gegier en gebrul van een hossende, sprmgen- danseade en huppelende menigte, die zon der iets voor de beioogimg te voelen, de ma nifestatie voorafging en volgde en zoo op allerbanaalste wijze uiting gaf, dat ze er niets begreep op welke wijze een betooging ge schieden moet. We hebben hier natuurlijk niet het oog pp den werkelijk en stoet» want tot van de werkelijke beloogers moet gezegd worden, dat zjj zoo ordelijk mogelijk zijn voort- gemarcheerd. Bij achten weiden de leden van hel muziek gezelschap „Excelsior" en andere deelnemers uit Middelburg door hun partijgenoolen aan de tramremise in de Aagje Dekeösrtaat opgewacht esn nadat de stoet geregeld was, ging het in optocht door de stratefi. „Excelsior" deed hier bij do socialistische liederen hooren. Eindelijk werd stil gehouden in café Buning aan de Groote Markt, alwaar in de groote zaal een vergadering plaats vond. De voorzitter van de afd. Vlissingen, de heer v. d. Pijl, opende de vergadering, door er op te wijzen, dat met dit manifesteeren De- doeld is, ook de groote massa te bereiken. Verder had men een telegram van het partij bestuur uit de afd. Amsterdam ontvangen, dat de kiesrechtmeetings aldaar en te Rotterdam uitstekend geslaagd zijn. Nadat door de, Volksstem" eenige liederen ten gehoore waren georacht en „Excelsior" de Internationale gespeeld had, nam do heer A. W. Heijkoop van Rotterdam het woord, die de beteekenis van het algemeen stemrecht voor de arbeidende klasse uiteenzette, als een der grootste middelen om de klassotoe- standen te verbeteren. Met aanhaling van ver schillende wetten betoogde de spreker dat de arbeiders politiek bedrogen worden En daarom zei spT. willen wij algemeen kiesrecht. Hij' eindigde met oen opwekking om te stemmen op den heer Lindeijer. Nadat, ,Excelsior" nog het arbeiderslied ge speeld had, dat door het publiek werd meege- ook toen bleven zij zWjjgen. „Karei!" riep Gesine plotseling opstaande uit met oen gevoel van verlichting, dat er een einde kwam aan het drukkende stilzwijgen der laatste minuten. Van Rinschoten kwam de achterdeur van het huis uit. Hjj zag er slecht en vermoeid uit. Gesine vioog haar broeder tegemoet. „Wat heb je ons lang op je komst laten wachten, ":elige broer van mijl" „Ik kan vandaag bij je blijven zusje, en ik heb u ook wat moe te deelen, mijnheer. Helpert." „Mij?" „Ja", zei de commissaris met een droevig lachje. „Ik ben dieper doorgedrongen in uw geheimen dan u dacht. Ik heb uw onbekende gevonden." Dokter Helpert stond dadelijk op toen hij deze woorden hoorde, maar moest naar de leu ning van zijn stool grijpen, want hij waggelde op zijn beenen. Hot was of Gesine plotseling een hevigen steek voelde in de borst, arm kiindl Haar broeder ging voort: „Ik geloof, dat dat meisje aas geen vreemdeling is, voor jou ook niet Gesine En in de eerste plaats ook niet voor tante Betty. Toe, ga tante oven ha len; ik geloof, dat ik alles wal ik je te ver tellen heb beter kan zeggen hier buiten dan J zongen, werd de vergadering gesloten. Een tram met 4 wagens oracht de Middelburgsche Roode Maandagvierders weer naar hun. haard steden terug en 's avonds half twaalf hoorden we in de Lange Delft nog het uitgalmen van een strophe uit de Internationale „dat is ons heilig ideaal". BONDSDAG TE HULST. De Maandag te H u 1 s t gehouden vrijzinnige Bondsdag had, naar men ons meldt, enorm succes. De groote zaal van Apello was overvol, men kon bijna geen plaats moer krijgen, zóó groot Was de toeloop. Nog nooit had, bij men- schenheugenis, hier zoo"n bijeenkomst plaats gehad. Krachtig en overtuigend sprak de can didaat voor de Tweede Kamer, de heer J. Welleman, de vergaderde mannen toe, zette zijn staatkundige meeningen uiteen, en werd herhaaldelijk door luid applaus toegejuicht. Na deze interessante en leerrijke rede hield mevr. Veer de Vère uit Brussel haar betoog om èn de staatspensionneering èn het recht van de vrouw in do maatschappij te beplei ten. In ademlooze stilte luisterde men soms naar haar roerende taal. Ds. Siemelink uit Goes, de voorzitter van den Vrijzinnigen Bond voor Zeeland deed uit komen dat Vrijzinnigheid niet alleen een stof felijke zaak is, maar vooral een gemoedszaak. Tarief moge de stoffelijke welvaart bedreigen, zij bedreigt niet minder de zwakken in de maatschappij. Bij invoering van tarief zullen toch zij die het minste dragen kunnen, het grootste worden belast. Schpol, pensionncering van ouden, kerk en godsdienst. Om reden van gemoedsbezwaren Jnag niet het kind geknecht worden en bedolven door kerkelijken ijver en twistvuurouden en armen te behoeden voor den bedelstaf is de eisch van menschelijkheid en evangeliede kerk moet zijn de zaak van religie, geen politiek vervoermiddel. Herhaaldelijk onderbroken door blijken van instemming 'werd ten slotte de vergadering ge sloten, gelijk zij ook geopend was, door ds. L. M. do Boer, die de sprekers dankte en de vergadering opwekte den man te stemïnen aan wien wij in dezen geest de belangen van het land kunnen toevertrouwen. Ned. H e r v. kerk. Beroepen; te Grootschermer de heer P. van der Wal, cand. te 's Gravenbagete Nes op Ameland de heer H. H. Dorgelo, cand. te Dedemsvaart. Aangenomen: naar Zaandijk dr. A. W. Groenman te Obdam naar Tilburg en Goirle ds. W. Klaassen te Pietersbierum naar Peperga de heer E. A. A. Snijdelaar, cand. te 's Gravenbageraar Hellendoorn ds. E. G. J. Bal te St. Philipsland. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Sliedrecht ds. A. van Dijk te Oudewater. Aangenomen: naar Houwerzijl L. A. Duin te Zweelco. Bedankt: voor Giessen-Oud- en Nieuw - kerk ds. W. van 't Sant te Oostburgvoor Herwijnen ds. H. v. Zanden te Andel. Christel. Gereform. kerk. Bedankt: voor Zaamslag ds. J. Z. Polman te Hoogeveen. Baptiste n-G emeente. Bedankt: voor Groningen ds. J. Louw te Nieuwe Pekel». in een benauwde, warme kamer." Met gebogen hoofd verwijderde Gesine zich en toen zij een oogenblik later met laato Betty terug kwam was alle kleur van haar wangen verdwenen. Van Rinschoten vertelde nu al de feiten, die den lezer reeds bekend zijn en ging toen voort „Mijn vermoeden, of mijn voorgevoel heeft mij niet bedrogen, dat denk ik ten minste. Zoodra ik den ring gevonden heb, het evenbeeld van den uwe, tante Betty, dacht ik aan uw zus- ter Eu dit jonge meisje, dal totaal buiten' haar schuld onder misdadigers is aangeland, deze Lizzie Potter zooals zij zegt, dat zij heet, is niemand anders dan het kind van uw zuster, tante Betty, van die tante Antje, die er des tijds stilletjes van door gegaan is!" Het zou niet mogelijk wezen de uitwerking to beschrijven van deze woorden! Dokter Hel pert was opgestaan, een weemoedig verlangen stond in zijn oogen te lezen, dezelfde uitdruk king als op het oogenblik toen het rijtuig bij zijn aankomst in Rotterdam het bleeke meisje had1 meegevoerd. Gesine zat bedrukt ter neder: het was of een zware last op haar drukte. Tante Betty barstte in snikken uit; eindelijk kon zij deze woorden uiten: „Ik moet naar haar toe!' „Luister eerst verder eb denk dan eens na over het plan dat ik u wil voorstellen. Gelukkig is zij volstrekt niet gehecht en ik weet nog niet in hoeverre verwant aan dien geweten- loozen schurk, die haar voor zijn misdadige plannen gebruikte. Daar zij den zelfden naam draagt als hij, beschouwt zij zich zelve als de dochter van een methodistisch predikant, die in de stad Frederik bij Baltimore in Ame rika gewoond heeft; die man is jaren geleden gestorven en deze Potter heeft haar van daar meegenomen. Hij zelf beeft zich reeds van kant en aldus aan den aarischen rechter onttrokken, dat is de tweede van degenen die in deze misdaad betrokken waren. Potter heeft echter voor zijn dood een getuigenis afgelegd, dat betrekking had op do dochter van uw reeds lang geleden overleden zuster Antje. En dit meisje is een diep beklagens waardig schepseltje; het is echter volstrekt niet noodig haar onze achting en hulp te onttrekken 1" „Laat mij naar haar toe gaan!" riep tante Betty schreiend en ook dokter Helpert zeide: „Ik moet haar zienl* (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1