I MIDDELBURGSCHECOÜRAIT. i Dinsdag 27 Mei. r. 123. 136' Jaargang. 1913. Dex» courant T#r«chijafc d a g 1 iy k niet aitxoadtriag ra* Zoa- sm f Mitdaga*. per kwartaal, looiral root Middelburg als voor alle plaatten ia Materiaal franco pp. f 2. Afzonderlijke aammera koatea 5 oeak AdTortontiÖa bij abonnement op voordeeliga voorwaarden. Protpectaiaea daarvan xijn aan bet bareaa te hekomen. Advertentiön voor hot aeratrolgeade nummer moeten des middag, vóór 6éa nnr ana het bureau bezorgd zija. AdvorttatiSn 20 oaat par regal. By aboaaeaeat veel lager. Geboorte dood- ea alle andere familieberichte» ea Daakbetuigiagea va» 1—7 tagali f 1.60elke regel meer 20 ceat. Reclame» 40 ceat per regel. Groot» lettere aaar de plaati, dis :yrianemea Tot de plaatemg Taa advertsntiöm ea reclame», aiet afkomstig uit Zeel «ad, betreffende Haadel, Nijverheid ea Geldwezen, is gerechtigd het Alzeateea Adreift^ifltle-BaMaa A. DB KiA 2?Alt As., R.Z. Voorburger»!! 360, Amsterdam. Bg deze courant behoort een De opgaaf van don spoordienst komt in dit nc miner voor op de gebruikelijke plaats. IG, ia te SNS, in ZEER rOÖR- nitge- onder refe- ■elden Adv.» 'dam. lagd een end met in staat voeren, ïgd loon en Hnn- JWENS De Statenverkiezingen. Om de twaalf jaar vallen de periodieke -verkiezingen voor de Provinciale Staten 6amen met die voor de Tweede Kamer. Om de twaalf jaar wordt dus in eenzelfde poli tieke geestesstemming der kiezers beslist over de beide lichamen van onze Staten Generaal. Immers de Prov. Staten zijn de kiezerscorpsen van de Eerste Kamer. Twaalf jaar geleden, in 1901, bezorgde die stemming der kiezers een meerderheid aan dr. Kuyper in de Tweede Kamer, en verzekerde ze hem voor de toekomst ook een meerderheid in de Eerste Kamer, want Zuid-Holland ging toen bij de Statenver» kiezingen om. Zullen we dit juar iets dergelijks beleven In omgekeerden zin? We hopen het.En al moge het niet in eens gebeuren, dan houde men toch altijd dit voor oogen iedere zetel gewonnen in de Provinciale Staten is een stap voorwaarts, tot men ten slotte veel dichter bij 't doel is dan men dacht. Er zijn nu vier provincies met een meer derheid links, n.l. N.-Holland, Friesland, Groningon en Drenthe. Daarvan is alleen in Friesland de uitslag twijfelachtig, zoodat de vrijzinnigen en socialisten in het distriet Franeker reeds nu om tactische redenen tot samenwerking hebben besloten. Van de provincies met rechtsche meerder heid staan natuurlijk N. Brabant en Lim burg onwrikbaar, en ook in Utrecht en Gelderland is geen verandering van invloed te verwachten. In Zuid-Holland is de in 1901 be gonnen omzetting bij alle volgende ver kiezingen verder gegaan, zoodat men er nu rechts bijna tweemaal zooveel leden heeft als links. Aan een omkeer zal daar dus wel niet te denken zijn. Maar wat een her overing van een deel van het oude gebied betreft, wel, die is zoo onmogelijk niet- Zuid-Holland is een provincie, waar men niets van voorspellen kan, omdat daar het aantal thuisblijvende kiezers meestal zoo enorm groot is- Als die eens in hun hoofd kregen op te komen, dan kan men nog voor verrassingen staan. In Overijssel is de verhouding 27 rechts tegen 80 links. Een verovering door links van vier zetels zou dus de Staten doen omgaan. In Enschedé is de uitslag verre van zeker, en Ommen Ja wie durft zeggen, wat daar zal gebenren. Met een omkeer dier beide districten, zou het pleit beslist zijn. En in Zeeland? Neen, we zullen niet beweren, dat er veel kans op is onze Staten om te zetten. We hebben nu 16 vrijzinnige leden tegen 19 anti-revolutionnaireu en 6 katholieken, en dun nog het onafhankelijke lid Van Dalsnm, dat wel niet op een coalitie-candidaat voor de Eerste Kamer zal stemmen. Dat is dus een verbonding van 17 tot 25. Acht zetels zouden bijgevolg moeten worden overgebracht van rechts naar links, om de Staten om te kryget. En dat lykt wel wat veel, vooral omdat nu slechts de helft der leden af treedt, nl. 9 vrijzinnigen, 9 anti-revolution- nairen en 3 katholieken. Maar men vergete toch nooit, dat het bij Statenverkiezingen niet telkens om één ver tegenwoordiger voor ieder district gaat. De omzetting van één district kan een Aanzienlijke verandering geven. Wanneer b.v. bet district Goes eens mocht veranderen wat we op grond van vroegere verkiezingen geenszins onmogelijk achten, dan zou dat' dadelijk vier zetels schelen. Toen daar in Goes bij de periodieke verkie zingen in 1907 vier aDti-revolutionn&irtn aftraden, werden ze bij eerste stemming herkozen. Maar in 1910 konden slecht» twee van de vier af tredenden het tot een herkiezing bij eerste stemming brengen, de twee anderen moesten er nog biy een her stemming geducht om vechten. En toen ïd April 1911 in dit district een tusschentijd- 8cbe verkiezing plaats had, werd de vrij zinnige candidaat, W. Kakebeeke verko zen, en eenige maanden later bij een tweede tusschentijdscbe verkiezing bleet de vrijzinnige (J. H. O. Dominions) slechts 173 stemmen bij zijn mededinger achter. Waarom zou nu onmogelijk zijn, wat bij de verkiezing van den heer Kakebeeke wel mogelijk was Maar dan is 't noodig dat van links ieder in zijn omgeving werkt voor druk bezoek aan de stembus. Het gaat om vier zetels 1 Een ander district dat groote verrassingen kan baren is Huls£. Het was een onge kend iets dat daar in 1907 een herstemming noodig was, en de zeer eigenaardige bewe ging die daarvan de oorzaak was, het ontstaan van de «Volkswil»-parUj, van een onafhankelijke,katholiek-democratiscbegroep heeft na dien tijd zich nog meer uitge breid. De hatelijke vervolging waaraan de leiders dier partij bloot staan van de zijde der R. K. geestelijkheid, heeft er de stem ming niet op verbeterd Toen, in 1907, slaagde die partij er nog niet in haar stichter, den heer van Dalsum, verkozen te krijgen. Maar in 1910 lukte het huar wel. Dit jaar treedt de heer vau Dalsum nog niet af. Maar zijn partij doet een nieuwen aanval. Ze heeft twee eigen candidaten gesteld en voorts een libe ralen candidaat, Ph. J. van Dixhoorn, over genomen. Wat zal nu het resultaat zijn? Er is veel kans dat ook nu weer een of moer van de aftredende leden zullen moeten wippen. Zou dat de reden zijn waarom de heer Dieleman reeds bij voorbaat een veiliger haven beeft gezocht, door zich ook candi daat te laten stellen in het secuurder district Vlissingen Hulst is het eenige district in Zeeland, dat Katholieken afvaardigt. Slechts een dei- acht zetels werd bezet door een antirevo- lutionnair, eerst den heer Moes, later den heer Dieleman, als een vreemde eend in de Katholieke bijt. Maar er zwemt nu nog een andere vreemde eend in rond, de heer van Dalsam. En als de vrijzinnige kiezers nu eens goed kan best doen, staat de zaak van de twee candidaten, die zij stelden, (Ph. J, van Dixhoorn en F. Kaan) verre van hopeloos. Met zeer groote belangstelling zien we den uitslag in dit district tegemoet. Middelburg is altijd een «gemengd" district geweest. Het zond tegelijkertijd vrijzinnigen en anti-revolutionnairen naar de Staten. Ook thans treden er af twee vrijzinnigen en een anti-revolntionnair. Het is hier altijd een dubbeltje op zijn kant. Veel hangt hier af van de stemming in de dorpen, en daarom verheugt hef ons dat de vrijzinnigen als derde candidaat een persoon zullen stellen als jhr. W. 'L. van Teijlingen, die behalve in de stad ook in de gemeenten waarvan hij burgemeester is, en bij velen daarbuiten terecht in hoog aanzien staat. Ook hier is kans op winst dat in meederheid anti-revolutionnair is. Maar bij zijn vorige aftreding hebben, even als vroeger, zeer sterk persoonlijke redenen mee gegolden om hem toch te herkiezen. Ditmaal zal er vermoedelijk ook weer een tegeD-candidaat van a. r. zijde worden gesteld. Er is spruke van den heer L. C. Brinkman, burgemeester van Oud Vossemeer We weten niet of deze hat al of niet aan heeft. In ieder geva! is die bonding van de tegenpartij te begrijpen. Maar men zal het 0u6 niet euvel duiden als we de hoop uit- gpieken dat ook nu weer de beerDeCasem- broot, evenals ia 1907 toen mr J. A. de Wilde tegenover hem gesteld werd, met flinke meerderheid herkozen wordt. En de populaireit waarin bij zich mag verheugen, versterkt die hoop. Maar dan dienen de vrijzinnigen hem ook allen te steunen. Eindelijk Vlissingen nog. Als men de cijfers der vroegere verkie zingen nagaat, is bet vooruitzicht op het doorhalen van een candidaat van links zeer gering. Maar opmerkelijk was het bij die vorige stemmingen dat het aantal thuisblij vers zeer groot wa9. Waarschijnlijk juist, ómdat de uitslag steeds zoo vast rechts was. Maar zou het nu zoo totaal onmoge lijk zijn door trouwe opkomst althans één der vrijzinnigen verkozen te krijgen Een persoon als de heer J. G. van Niftrik jr. behoort toch in de Staten te zitten. Ook in dat district is de stemming der dorpen van veel beteekenis. Maar in Vlis singen zoli is .n de luatste jaren zooveel veranderd, da' allicht de stemming daar een meerderheid brengt, die een stootje van de dorpen kan verdragen. Alles bijeengenomen is het vooruitzicht voor de vrijzinnigen in Zeeland verre van slecht. Alë nu goed de overtuiging, doordringt dat het bij Statenverkiezing evengoed als bij de Kamerverkiezingen, gaat om de vraag voor of tegen de coalitie! dan kan alles nog zeer naar wenschloopen Binnenland. Zierikzee is vast liberaal, en bij het zeer ontwikkelde politieke leven dat in de laatste jaren, en niet het minst in de laatste weken op Schouwen an Duivelend merkbaar is, mag men verwachten dat het liberaal zal blijven, en dat de drie aftredenden her kozen zullen worden. Sluis heeft de ongewone ervaring, dat alle drie de aftredende (vrijzinnige) loden bedankten. Maar de vrijzinnige partijen stelden daar gezamenlijk drie Dienwe candi daten, en de cijfers der vroegere sternmin gen doen hopen, dat ook deze drie het zullen halen. Noch in 1907, noch in 1910 waren herstemmingen noodig om de vrij zinnige candidaten te doen hei kiezen. Na tuurlijk mits men niet op de zege vertrouwt, en thuis blijft. En T h o 1 e n Het is bekend dat het uitredende liberale lid, jhr mr E. A. O. de Cusembroot, een district vertegenwoordigt DE KATHOLIEKEN EN HET FESTIVAL. In de (kath.) N. Z. Ct. had de vorige week een Middelhuï-gsche medewerker „Speur der" een nog pi malle beschouwing geschre ven over de „Pinkster-Bachanaliën" le Mid delburg waarmee hij het Festival bedoelde liet malle van dat artikel was natuurlijk niet do ergernis over de door sommige feest gangers gezongen liedjes, maar wel de bewe ring dat er aan dit feest, „een allerbedenke- lykst vrijzinnig luchtje" zat. En als bewijs daarvan werden dan. aangehaaldde po litieke moppen van Cocadorus! Daaraan werd dan vastgeknoopt de voor telling i ,,Zeex zeker is het, dat de katholieken I van Middelburg zich een volgenden keer niet zoo Zullen laten bedotten on niet meer zullen inteokenen op de lijsten, die men in die gjdcvallcn pleegt te doen circuleerein.'' En dan volgjde „Men zal zieggonMaar er zaten toch ook Katholieken in het bestuur en er waren toch ook Katholieke commissarissen van orde Zeer zeker waren or die. Maar wat er nu gebeurt is, toont weer eens duidelijk ft an, dat Katholieken in die besturen en vcreenigingon niet thuis hooren." In hol. jongste nummer van de N. Z. Crt. is een dier katholieke bestuursleden, de heer J. Mes, 2e penningmeester van „Middelburg) Vooruit" tegen deze beschouwing ingekomen Hij meent dat men het bestuur niet aan sprakelijk kan stellen voor de gezegden van Cocadorus. „Dat de Katholieken van Middelburg, zoo schrijft de heer Mes verder, zich een volgen den keer niet zoo zullen latcu bedotten en niet meer zullen inleekenen op de lijsten, spjjt mij zeer, maar nog meer spijt het mij dat de Katholieken, oen enkele uitgezonderd, die lijsten zoo slecht van hun handlcekening voor zien hebben. Zeer zeker, er zitten twee ka tholieken in het bestuur, die er, ik durf het gerust beweren, ten volle op hun plaats zijn, meer dan in een zuivere katholieke vcreeni- ging, want iedereen weet, misschien Speur der uitgezonderd, hoe het or naar toe gaat in de Katholieke vereenigingen te Middelburg." Die laatste opmerking brengt ook nog do redactie van het blad in 't geweer .Zij geeft haar verwondering te kennen over de bewe ring (van den beer Mes, dat hg, die zich voluit R.-Katholiek teekent, zich meer op zijn plaats bevindt in het bestuur eener neutrale ver- eeniging, dan in een zuiver katholieke ver- ceniging Wij hebben, zegt de redactie, altijd gehoord, dat van neutrale vereenigingen geldt „sunt toleranda, non approbanda", „men kan ze dulden maar met goedkeuren Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Den heer A. Krijger alhier werd dezer dagen een candidatuur voor lid der Prov Staten van Zeeland aangeboden door eenige anti-revolutionnairen, die buiten de kiesver- ceniging gtaan De heer Krijger heeft echter voor deze can didatuur bedankt. Uit Walcheren. De Minister van Marine ad. int. bracht Maandag ook een bezoek aan W o s t k a- p e 11 e, ter bezichtiging van de installatie der kustverhehting. Z. E. was vergezeld van zijn adjudant. Vrijdag 6 Juni zal door den gemeenteraad van ICoudekekerke een openbare ver gadering worden gehouden waarin baron II P v. d. Borch tot Verwolde als burgemeester zal worden geïnstalleerd. Do gebruikelijke feestelijkheden zijn voor- loopig uitgesteld Uit Zuid-Beveland. Te Waarde had Maandag eene algemeenc vergadering plaats van ingelanden van bet waterschap Waarde In het dienstjaar 1912 hebben de ontvang sten bedragen f 10545 355. De begrooting der inkomsten en uitgavea voor het dienstjaar 1 Moi 1913 tot 30ApnI 1914 werd goedgekeurd in inkomsten en uit gaven tot een bedrag van f 11258 51 Wegens periodieke aftreding van den ge zworen J Pieper werd de volgende voordracht opgemaaktJ Pieper, N. J Overbeeke en D. Boonc Het dijkgeschot bleef als vroeger op f6 per H. A. Uit Tholon. Vanwege de afdcebng Goes der S- D A P. werd te Tliol en op Zaterdagavond op de bovenzaal van café Bal, die geheel gevuld was, een openbare bijeenkomst gehouden, waarin als spreker optrad de heer G. Mid delburg, onderwijzer in Den Haag, candidaat voor de 2e Kamer in het district Goes, met het onderwerp „de sociaal-democratie tegen- 1 over coalitie en concentratie bij de a. s. ver- 1 kiezingen" Na de rede trad de heer Everaors van. St- Maartensdijk in debat. Deze werd door den Spreker beantwoord. Na afloop bleven eenige bezoekers bijeen om onderling van gedachten te wisselen over het oprichten eener afdeehng der S. D. I A Partij. Tot oprichting is het echter niet I gekomen. Uit Zeeuwse h-V laanderen O. D. In de Maandag gehouden vergadering van f den gemeenteraad te Neuzen werd aangc- j houden een voorstel van. B en W tot het plaatsen eener schutting tusschon terrein van j de gemeente en van 's Rijks waterstaat, over eenkomstig den eisch van dat departement, Idaar in twijfel getrokken werd of dit het recht bezit dien eisch te stellen. Machtiging werd verleend tot aankoop van hot domein van 500 M3 zand en tot verkoop van 60.000 oude straatkeien en eemg puin. Op zijn verzoek werd do heer Drost als erfpachter ontheven van het lidmaatschap der commissie die over de regeling dor erfpachten advies moet uitbrengen In zijn plaats werd benoemd de heer Van Borssum Waalkes. Do benoeming van den heer Godee Mols- hergen tot directeur der H B. S. is geschied met ingang va|a 1 Aug. a.s Daar B. en. W. de macht missen om on willige bezitters van slooten in de kom der gemeente te noodzaken tot het schoonhouden enz. werd de lalgemcene politieverordening in verband daarmedo gewijzigd. Er doet zich een geval voor dat optreden noodig maakt. Aan de commissie voor do tentoonstelling 1913 alhier werd een zilveren medaille toe gezegd Besloten "werd tot het laanstellen van tijdelijk opzichter teekenaar voor den tijd van hoogstens 3 maanden Daar de bediening der brug te Sluiskil zoo langzaam gaat en hel verkeer te land ten gevolge daarvan dikwijls gcruimen tijd ge stremd is, zal op voorstel van den heer Dees tot waterstaat het verzoek worden gericht' om ook deze brug electrisch te doen bewegen daar hot openen en sluiten dan. veel vlugger} kan geschieden. Volgens hem komt het nu vooa dat het brugpersoneel de brug openhoudt wan neer er in de verte een schip aankomt, oin( daardoor het sluiten en weder openen der hrug uit te sparen. EEN PLECHTIGHEID. Ter gelegenheid van den 46slen verjaardag van d© koningin van Engeland bracht giste renavond (Maandag) het bestuur van Vlissin gen Vooruit, vergezeld van het muziekgezel- scliap „Ons Genoegen" ecu ovatie aan den etat-major en do equipage vau het koninklijk Engclsch jacht. Tegcn hajf negen, verzameld© zich in de om geving een groote meuschenmenigte, die op hot terrein voor het jacht werd toegelaten, voldoende ruimto voor het muziekcorps en do equipage overlatende. „Ons Genoegen" stelde zich op tegenover d© statietrap en. zette haar concert in met het Engelsche volkslied, dat door de bemanning, die zich op den wal met gymnastische spe len onderhield, eerbiedig werd aangehoord. Daarop volgden verschillende vroolijke mar- schcn. Tijdens de uitvoering daarvan bevond do etat-major zich aan tafel Even over nege nen werd do deputatie aan boord genoodigd. Zo bestond uit de lieeren I Fonteip, vice- voorzitter van „Vlissingen Vooruit" en de bestuursleden, de lieeren A VV. Smits en I. Hakker, alsmede den heer J. G de Jonge, voorzitter van Ons Genoegen. Zij werd aan den valreep ontvangen door den commandant eenige oppcrofficicren. De heer Fonteijn wenschte namens Vlis- sings burgerij deri commandant geluk met den jaardag van Hare Majesteit, de Koningin, betuigde zijn erkentelijkheid voor de ontvangst aanboord en sprak de hoop uit dat Hunne Majesteiten nog dikwijls van do Vlissingsche haven mochten gebruik maken. De vice-consul, de heer De Bruijne, die ook aan. boord vertoefde, was zoo welwillend, als tolk op te treden De commandant zeide voor deze ovatie zeer erkentelijk te zijn en Hunne Majesteiten den gelukwensen te zullen overbrengen. Daarop viel de muziek met hot Engelsche volkslied m. Toen de laatste tonen waren weggestorven werd afscheid genomen De beer De Jonge be tuigd© nogmaals namens de deputatie zija dank voor de welwillende ontvangst, waarna langs denzelfden weg hot schip Werd verlaten. Nadat nog een nummertje was uitgevoerd werden de muzikanten aan boord genoodigd getracteerd, terwijl de kapel van het jacht op 't voordek twee nummers uitvoerde, met als tegcnbeleefdheid het Wilhelmus van Nassauc. Ook werd eemg vuurwerk afgestoken. Ongeveer een half uur werd aan boord vertoefd," Waarna onder de tonen van een vroolijke marsch omstreeks half elf, omstuwd door oen. ontzaglijke menigte stadwaarts werd gemarcheerd. Verschillends Berichten De audiënties van de ministers van waterstaat en van oorlog ad interim van marine zullen Vrijdag 30 dezer niet plaats hebben. De opbouw der Tilburgsche tentoon stelling is zoover gevorderd, dat met zeker heid kan gezegd woiden op den dag der opening, 18 Juni, is alles gereed. Eenige dagen geleden verwondde zich de lljarige P. Brinkman te Delft aan een roestigen spijker, tengevolge waarvan bloed- vergiitiging ontstond. Zaterdagnacht is bij aan de gevolgen overleden. Zondagavond tegen 11 uur, schrijft de Avp., wilde een ongeveer 20-jarig meisje op de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag van de in gang zijude tram springen. Zij kwam met het hoofd zoo ongelukkig tegen een boom terecht, dat zij hevig bloedend opge nomen, bijna onmiddellijk overleed. Bij een dokter in de Obrechtstruat binnengebracht, werd de dood vastgesteld. Op den Biltschen straatwpg nabij Utrecht, liep Zondag, naar de N. Ct meldt, een 9-jarige jongen achter een rijtnig aan. Op een oogenblik, dat bij achter dit rijtnig vunduan schoot, snorde een automobiel uit Amsterdam voorbij, die den knaap greep en overreed. De jongen brak beide beenen en beiiep een schedelbreuk. In de Rijks kliniek te Utrecht is de knaap spoedig over leden. Da automobilist had geenerlei schuld aan het ongeluk.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1