Dingen waar men naar vraagt. Ter overdenking. Verschillende Berichten- Kerknieuws. Kunst en Wetenschappen. heeren verklaarden echter, dat aan het lijk geen teekenen van vergiftiging waren op te merken, wat natuurlijk op zichzelf niets zei. Inderdaad trouwde Leicester met de weduwe van den gestorvene. Deze dame kan Shakespeare bij het groote feest van Kenilworth in 1575 gezien hebben. In ieder geval heeft hij dikwijh genoeg van haar hooren spreken. Hamlet's aard, zijn liefde voor de kunst, de moord, op zijn vader gepleegd door middel van vergif, dat zijn de voornaamste aanrakingspunten tusschen de Hamlet-fabel en de Essex-geschiedenis. Daarop bouwt G. Rhys de onderstelling, dat Shakespeare de oude sage in een berinnering aan een van de vergoddelijkte lievelingen van het Engel- sche volk heeft omgewerkt, op wien hij bovendien ook op eenige plaatsen van zijn „Hendrik V" tamelijk onbewimpeld schijnt te hebben gezinspeeld. HET VERMOGEN VAN DE ONTPLOFFINGS MIDDELEN. Het meest toegepaste procédé om het vermogen van een ontploffingsmiddel te be palen, is dat hetwelk naar het stuk lood van Tranzl genoemd wordt en dat, ofschoon weinig nauwkeprig, eenvoudig is en geen kostbaar toestel noodig maakt. Het be-taat daarin, dat de lading wordt gelegd in een gat, dat in een blok lood is uitgehold en dat naar de uitwerking daarop de resultaten van de ontploffing worden nagegaan. Een ander middel, dat nauwelijks nauwkeuiiger is, is dat van den slinger: de ontplofbare stof, die beproefd moet worden, wordt in het binnenste van een geweerloop aan een draad je opgehangen. Het geweer zal slingeren in een mate, die ongeveer evenredig is met de kracht van het ontploffingsmiddel. Het ia niet noodig veel woorden vuil te maken, om de geringe waarde van de proef nemingen aan te toonen. Twee voorbeelden zijn voldoende. Kruit voor een kanon kan niet worden geprobeerd op het blok van Tranzl, terwijl knalkwik den slinger breekt, zonder dat deze in beweging wordt gebraeht. Maar daar de gebreken van beide metho den elkaar in zeker opzicht aanvullen, kan men verwachten, nauwkeurige resultaten te verkrijgen, als men ze combineert. Dit be ginsel is verwezenlijkt in den slinger van Howelleen blok lood, dat aan één kant is uitgehold, is aan een draad opgehangen. De kracht van de ontploffing zal het gat vergrooten, terwyl het geweld van de voort beweging den slinger zal doen afwijken. Om zich van het vermogen om voorwerpen te brekoa bij ontplofbare stoffen een denk beeld te vormen, gebruikt" men volgens de »Temps", welk blad we voor dit be- schouwinkje te danken hebber), meestal de proef, welke die van het kleine blok lood wordt genoemd. Op een looden cylinder plaatst men een anderen cylinder van gelijke middellijn, welke laatste uit een bekende lading van de te onderzoeken stof bestaat. Tusschen de lading en de cylinder schuift men een kleine stalen plaat. De vervorming van den looden cylinder na de ontploffing wijst dan de kracht aan van de ontplofbare stof. Een andere proef die moeilijker te nemen is, is die van de snelheid der ont branding. Het daartoe noodige toestel is kostbaar, want hierdoor moet men in staat zijn, den tijd op te nemen, die een reeks patronen noodig beeft, om te ontploffen en die naast elkaar gelegd zijn over een afstand van één meter ongeveer. In de mijnen doet het ontploffingsmiddel zijn werk zoowel door de kracht van den schok waardoor de spleten en schuren ont staan als door de wegslingerende kracht, die de blokken losmaakt en wegwerpt. De zon komt morgen op te 3.53 uur en gaat onder te 8 uur. De maan komt morgen op 12.35 v.m. en gaat onder te 8.01 v.m. Woensdag is het laatste kwartier. Auto- en fietsrijders hebben de volgende week hun lantaarns aan te steken te 8.30 uur. Wagenbestuurders te 9. Morgen, Zondag, zal bier ter stede inge volge de nieuwe Zondagsregeling der apo theken, alleen die van dr. v. d. Feen, Korte Delft, geopend zijn. Toen iemand aan Kong-foe-tse vroeg naar het dienen der goden sprak hijGij zijt niet in staat menschen te dienen, hoe kunt gij dan de goden dienen In het leven der gedachten zij het begrij pelijke u tot leider. Marcus Aurelius. Wat wij weten, spreken wij, en wat wij gezien hebben, getuigen wij. Johannes. In den beginne was de Rede. Johannes. Broeders, wordt geen kinderen in het verstand, maar zijt kinderen in de boosheid en wordt in het verstand volwassen. Paulus. Geef mij twee wenschen, o Godname lijk om te zien en zelf te onderzoeken. Perzisch. Waakzaamheid en onderwerping van hartstochten is de weg tot geluk en tot de eeuwigheid. Boeddha. Zoek waarheid in het denken, niet in stof fige boeken. Zoek de maan aan den hemel, niet in een poel. Perzisch. Als de wijze wenscht te staan boven het volk, hij moet zich houden onder het volk. Dan zal het volk zijn overwicht niet voelen Kong-foe-tse. De wijze zoekt de oorzaak van zijn feilen in zichzelvende dwaas in alles, behalve zichzelf. Kong-foe-tce. FESTIVAL TE VLISSINGEN. Gisterenavond (Vrijdag) kwamen in bet Concertgebouw een uuntal personen bijeen, die gehoor hadden gegeven aan den oproep van een voorloopig festival-comité om met Pinksteren van 't volgende jaaf hier een festival te orgnniseeren. I)e vergadering werd op verzoek gepresi deerd door den heer M. Geelhoed, die in zijn openingswoord er op wees hoe stil 't al twee jaren achtereen met Pinksteren in de stad is geweest. Middelburg is ons daarbij voor geweest en heeft op uitstekende wijze op die dagen een festival georganiseerd. De bedoeling van 't voorloopige comité nu was te trachten op een gelijke wijze in Viissingen op te treden en de burgerij daarvoor warm te maken. Naijver is 't in 't geheel niet, alleen i9 't de bedoeling wat leven en verlier hier te brengen en den inwoners der stad een ge noeglijken dag te bezorgen. De medewerking kan later gevraagd'wor den van Viissingen Vooruit, dat met haar rijpere ervaring de vereeniging zoowel finan- tieel als moreel zou kunnen steunen. In de eerste plaats zou den neringdoenden lijsten moeten worden gepresenteerd, opdat gezien kan worden in hoeverre de bij zoo'n dag meest belanghebbenden zich er voor interesseeren. Eerst dan kan een vast Comité gekozen worden en met een uitgewerkt plan voor den dag worden gekomen. Een uitgebreide discussie werd over deze zaak door de aanwezigen gevoerd. Zoo weid gesproken over den meest geschikten dag voor een festival, over de al of niet wensche- lijkheid van samenwerking met Viissingen Vooruit en m. a. punten. De heer FoDteijn, bestuurslid van Vliss. Vooruit zeide op finantieelen steun van deze vereeniging niet te moeten rekenen, daar alle middelen zijn beschikbaar gesteld voor 't a. s. Onalhankelijkheids feest. Hij merkte nog op dat 't door de burgerij te weinig begrepen wordt, dat als een deel er van b. v. neringdoenden w. o. bakkers, slagers, sigarenhandelaars enz. enz. een goeden dag maken ieder daarvan profiteert. Ten zeerste beval hy 't organiseeren van een festival aan. De heer Hubrechtse ontried sterk de samenwerking met V. V. In deze vereeniging, zoowel als in den OraDjebond, waarmee hij als voorzitter der Nieuwe stad enkele malen in aanraking is gekomen, zitten mannen, die niets voor Viissingen voelen- Daar wordt onderscheid in stand gemaakt en dat is niet in 't belang van de goede zaak. Wij moeten mannen hebben die al hun krachten inspannen om iets goeds tot stand te brengen. Men is hier te lnksch, andere elementen dienen te moeten opgezocht, anders komt men er niet. De heer Fonteijn achtte het zich een plicht het voor VI. V. op te nemen. De lieer Hubrechtse achtte hij te kort in Viis singen om over het werken dier VereenigiDg zulk een afbrekende critiek te voeren. Viissingen Vooruit heeft altijd te kampen gehad met de financiën. Met de beperkte middelen heeft ze reeds veel tot stand ge bracht. Dat 't beter kan ontkent hij niet, doch dat zal ook een nieuwe vereeniging niet, als haar beurs even licht is als die van VI. V. altijd wa9. (Applaus.) Nadat gelegenheid gegeven was op de lijst te teekenen, bleek reeds een bedrag van f 240 als grond kapitaal aanwezig. Besloten werd lijsten ter teekening te leggen, terwijl verschillende aanwezigen zich beschikbaar stelden met lijsten rond te gaan. Over eenige weken zal tot een tweede vergadering de gansche burgerij worden opgeroepen, waarin dan tevens een definitief bestuur zal gekozen worden. Donderdagmiddag maakte II. M. de Ko ningin andermaal een grooten tocht per auto met eenige dames en heeren van Haar ge volg. Te ruim één uur met drie auto's van Het Loo vertrekkende, reed II. XI. over Beek bergen, Loencn en Brumm-enstak bij het Bronkhorster Veer den IJsel over en bereikt© over Steenderen den weg van Zutphon naar Jtoeteburg. Over Hoog- en Laag-Kcppel ging do tocht verder naar Doetinchem en Zeddam tot nabij Montferland, waar H. M. de auto verliet en met de Haar vergezellend© dames en heeren. door het bosch naar 's-IIeerenberg wandelde. Vervolgens werd de tocht weer in de auto's voortgezet door 's-Heerenberg tot nabij do grens en terug maar Zeddamvan hier over Didam, Zevenaar en Groessen naar Westervoort, waar de IJsel weer werd over gestoken, vervolgens door het Velpsche Broek naar Velp en Rozejidaal en langs den Apel- doomschen straatweg terug naar Het Loo, waar II. M te zes uur aankwam. De Berlijnsche berichtgever van het Hand mefdt dat Vrijdagmorgen Ilr. Ms. gezant to Berlijn, baron Gevers, in tegenwoordigheid van <i keizerin, het geschenk van de Konin gin der Nederlanden aan liet bruidspaar, prinses Victoria, Louise en prins Ernst August heeft aangeboden. Dit geschenk bestaat uit een prachtige antieke staand© klok. A'aar aanleiding van het voorstel van B. en 's Gravenhagc om met den heer v. KuykJioven te Scjieveningen weder een over eenkomst aan te gaan betreffende kostclooze zeebaden, heeft aan do „Avondpost" bericht de heer Ter Laan een motie voorgesteld om uit te spreken dat gedurende den badtijd er ook eiken avond gelegenheid behoort te zijn lot het nemen vjjm kostclooze zeebaden. In de jongste raadszitting van Amsterdam is omtrent do Damboboüwing met overgroote meerderheid besloten het middenstuk wèl te bobouwen: oen Ilollandsche combinatie zal er eeu hotel neerzetten, met den ingang aan de zijde van de Bijenkorf aan de thans op 13.5 M. breedte vastgestelde Viscbsfceeg. Een voorstcl-llendrix om de 3 meter breedte, dio B. on W. van het. bouwblok aan de ver keerswegen Vijgendam en Vischsteeg wildon toevoegen, alléén te bestemmen voor de VijgendamDamstraat, werd aangenomen Daar immers kon nog in de toekomst een breede verkeersweg naai' liet Oosten ontstaan, als de slopachtige Hoogstraat enz. gewijzigd is. In Leiden was sinds eenigen tijd valsch geld in omloop, voornamelijk rijksdaalders. Een zekere S. werd er van verdacht. Deze werd gearresteerd, doch wist te ontkomen, rendo naar huis en sloot do deur toe, zoodat de politie met onmiddellijk binnen kon komen. Bewijsmateriaal vond men niet bij hem. Wel licht heeft hij dit vernield. Voorloopig is hij op vrije voeten igesteld Donderdag is de molenaar J. B die zich te Rotterdam lot een bedrag van f 80 aan oplichting heeft schuldig gemaakt, voorgeven de te zijn commissaris van politic in Ned. Indié, met verlof hier te lande naar het huis van bewaring overgebracht De aangehoudene is een gewezen Zaandamscne inspecteur van politie. Te Vuren zijn geva»gjen genomen en naai- Dordrecht vervoerd vrouw B. en haar kostganger, verdacht van poging tot vergifti ging door loodwit, gepleegd op den echtgenoot der vrouw Vrijdagnacht ontlastte zich, naar de „L. Ct." meldt, boven de omstreken van Tjetwerd een hevig onweder Do groote watermolen van het waterschap „Exmorra c. a" te Exmorra, is door den bliksem getroffen en brandde ge heel fif. Wel was de brandspuit van daar spoedig aanwezig, maar zij kon den molen niet behouden. Het huis bleef gespaard. Te Zutphen werd door de politie proces verbaal opgemaakt tegen verschillende jeug dige paartjes, die in het Coenenspark al daar de banken verzetten en die achter het struikgewas plaatsten. Vrijdagmorgen, is naar de N R. C., meldt de 17jarige hulpmonleur II F., van het Noordplein, die op het terrein van de firma, jHoboken, de Bie Co. aan de PelgrimS- dwarsslf. t© Rotterdam bezig was een. lift l© sme ren, {beklemd geraakt en inwendig zwaar gekwetst Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Bij het graven van het Ruiten A-kanaal te Boertange en Terwuppimg (Gr.) .zijn op gedolven jacht messen uit het steentijdperk en een steenen beitel met zeer scherpen rand en overigens gla,d. EEN BRIEFJE VAN PRINSES JULIANA. Bij het bezoek van H. XI. de Koningin aan do Tentoonstelling „De Vrouw" op Donderdag 15 dezer, zou een klein meisje, de 2'/s-jange Anneke de Balbian Voster, een popje aanbieden voor het Prinsesje. Maar op het groote moment liep het anders dan was voorzien. Het kind klemde het popje vast en zei duidelijk: „Nee, ik wil 't aan 't Prinsesje zelf geven! De Koningin vond dit blijkbaar aardig, en, sprekend tot de moeder van liet kind, zeide zij: „O ik begrijp het zoo goed, laat haar het popje nu maar houdenu kunt het me immers wel sturen." Xlevrouw Vester nam echter haar het poppetje af en overhandigd© het aan de Koningin, die, zich neerbuigende, de kleine met vriendelijke woorden bedankte. Hare Majesteit lachte hartelijk om het ge val, evenals mevr. Overvoordc, d© presidente van de Ilistorischo Commissie en andere da mes, die er getuigen Van waren. Dit oogenhlik is door jjen goede foto bewaard gebleven. Toen kortwi lijd daarna de Koningin met het gevolg weder op hetzelfde terrein terugkeerde, hoordé men uit een groep van neigende da mes plotseling een helder kinderstemmetje luid roepen „Dag Koningin dag!" Het was weer hetzelfde onbc-rekonbarc kleintje, dat nu Hare Majesteit als eeu bekend© ook uit de vert© groette. Dezer dagen werd, naar het „N. v. d. D." bericht, de moeder vaai de kleine Anneke ver rast door een grobt pakket van Het Loo Het bevatte als begeleidend schrijven een brief van Hr. Ms particulieren secretaris, jhr. Van Geen, met de mededeeling, dat toen de Koningjn op den avond van 15 dezer het popje aan de Prinses gaf, deze dadelijk zoogenaamj „zelf" een briefje wild© schrijven ©n daarop bloemen ging plukken om ze aan dat lieve meisje te zenden. Volgens opdracht van de Koningin stuurde jhr. Van Geen thans een en ander aan Anneke toe. llij voegde er bij, dat 1 de Prinses zelf de potloodkrabbels op het papier schreef, daarbij aan freule Van de Poll zeggende wat het beteekende, Dit had de freule er overal bijgeschreven, zoodat hel werkelijk de woorden waren van de Prinses aan Anneke. De brief vertoont dus een reeks van potlood krabbels, een bekend soort van kinderlijk handschrift „avant la lellre". Daaronder, mede in potlood en regel op regel, de woorden door de Prinses aan dc freule opgegeven De tekst luidt dan als volgt: PALEIS HET LOO (dit als gedrukt hoofd.) 19 Mei 1913. Lief meisje, Ik dank u wel voor bet mooie popje. Ik heb bloempjes geplukt in mijn tuintje; ik heb ze gedroogd voor u. Ik vind het popje heel mooi, met haar rose sleepjapon. Dag lief meisje. JULIANA. In den brief was een afzonderlijk papier ge sloten, waarin een handjevol mooie bloemen. Donderdag zijn opdeGeutsclie tentoonstel ling do paviljoens van de vier grootste Bel gische steden (Brussel, Antwerpen, Gent en Luik) ingehuldigdDe burgemeester van Ant werpen de Vos sprak in het Vlaarascb. Gisteravond heeft zich in ontieraard- sche steenkool werken iu Henegouwen te Quaregnon een ontploffing voorgedaan. Twee arbeiders werden gedood. VeJe andere werden meer of minder ernstig gewond. Omtrent de Fransche mailboot •Sene gal", die, de haven van Smyrna verlatend, op een mijn stootto en in de lucht vloog (men zie onder «Laatste Berichten" in het vorig nummer) lezen we nader dat 5 men schen daarbij den dood hebben gevonden en zes gewond werden. Het schip zelf werd ernstig beschadigd en moest aan den grond worden gezet om te verhinderen, dat het zouk. We brengen hierbij in herinnering, dat in Januari 11. zich op dezelfde plaats een overeenkomstig ongelnk heeft voorgedaan. Bij het begin van den oorlog tusschen Tur kije en Italië werd de reede vaD Smyrna door middel van drijvende mijnen ontoe gankelijk, althans gevaarlijk voor binnen komende schepen gemaakt. Deze maatregel werd bij het uitbrtken van den krijg met de andere Balkanstaten hernieuwd. Een zekere Salasse heeft zicb te St. Vincent de Boisset sinds Pinkster Maandag ten huize van zijn oom opgesloten en wei gert te voorschijn te komen. Meteen geweer bedreigt bij iedir, die nadert. Ondanks de smeekbeden van zijn moeder wil Salasse zich niet overgeven. In een brief, dien hij uit een venster heeft geworpen, zegt Salasse, dat uien hem sleohts als lijk zal te pakken krijgen. De •Temps", aan welk blad we het boven staande ontleenen, meldt niet, waarvoor Salasse vervolgd wordt. Ongeveer twee weken geleden ver dween plotseling de pachter van een sociëteit te Madrid, Garcia Jalon gebeeten. Enkele dagen later verzocht een jonge dame den kassier dier sociëteit een speelpenning ter waarde van 5000 frank te wisselen. Deze weigerde dit. Later herinnerde de kassier zich, dat Jalon hem een som van die grootte had toevertrouwd met de vermaning, daar van aan niemand iets uit te betaien. Hij wilde dat geld niet bij zich hebben, omdat hij zich begaf naar een plaats, waar het gevaarlijk was, geld mee te dragen. Nadere gegevens brachten de politie ertoe, het riool bij het huis van een zekeren gepensionneerden kapitein Sanchez te onder- zoekan, waar stukken van Jalon's lijk wer den aangetroffen. Jalon zou niet de eerste zijn, die Snnchez en zijn dochter, vriendin van Jalon, vermoord hebben, aldus leest men in de «Temps». PARLEMENTAIR ONGEMAK. Zij, die in de praktische politiek minder goed thuis zijn en wel eens van de publieke tribune af een kijkje bij een zitting van de Tweede Kamer hebben genomen, zullen misschien verwonderd zijn geweest hoe onder sommige redevoeringen de leden volstrekt niet luis teren naar den spreker, maar naarstig par ticuliere correspondentie afdoen enz. Om dit te verhinderen en dus de uandacht der volksvertegenwoordigers bij de publieke zaak te bepalen, heeft de Kamer te Washington de lessenaars afgeschaft. De cWestminster Gazette» vermeldt dezen maatregel met ingenomenheid, omdat het Amerikaansche Huis dit streven naar onge rieflijkheid van het Britsche Parlement heeft overgenomen. Hier kunnen slechts zeer weinig leden, behalve wie in de voorste banken zitten, hun beenen uitstrekken terwijl als er over een belangrijke aangelegenheid beraad slaagd moet worden, er op den vloer voor zitplaatsen wordt gezorgd P00L-ERVARINGEN. Van dje Pool-expeditie Schröder-Stxanz heb ben Iwe n,l ïneer melding gemaakt In de „Köln. Ztg." vindein we een bericht va» hoe het den overblijvende» van die tocht ver gaan is. Den achtsten September 10121 stelde kapi tein Ritschex voor, het schip te verlaten. De leden der expeditie hadden rijkelijk teerkost voor goed vier maanden. Ook in andere op zichten waren de tochtgenooten goed uitge rust De ellende begon, doordal de linker voet van een der mannen half nevroeren en •aan. den rechter voet twee teenen zwaar ge wond waren. Daarom bleef een der anderen mot dezen achter in ©en hut, die voor een maand1 proviand bevatte. Deze was echter twee jaar oud en deels bedorven. Hulp kwam ook niet opdagen. Daarentegen viel de winter napbt in. Langzamerhand kregen de beide mannen aan alles gebrek. De bevroren voet van den eerst bedoelden tochtgenoot verslech terde. Ze hadden geen slaapzakken, geen licht noch proviand meer en ook de verbandslof liep ten einde. Zoo goed mogelijk voorzag de (metgezel van den tochtgenoot, die hel hier vermelde aan een Duitsch professor heeft .getelegrafeerd, in lier onf bekende. Rave aldus heette hij, maakte licht door middel van rendiervet, een slaapzak uit gezouten huiden, die ze in de hul luidden gevonden. Op 23 November bgaken ze op, om liet schip te bereiken. Dal kostte groote moeite en ook liet weer werkte tegen. Ze hadden niets te drinken. De stenen dienden tot wegwijzers. De man met den bevroren voet, Rüdiger, kon gelukkig dikwijls op de slee plaats nemen. 1 December werd iuderdaad het schip bereikt. Riidigor wa xen onderweg nog vier vingers en twee teemn bevroren. Weldra moest de bewuste voet wor den afgezet. Op eersten Kerstdag keerden onverwacht twee leden va» de expeditie op het schip terug. Ze brachten droeve lijding mee Een man hadden ze verloren, van twee onderen niets meer gehoord De kapitein was alleen verder getrokken. De wonden van Rüdiger genazen allengs. Op het schip stierf de kok In. Maart gingen Rüdiger en Rave naar Pot- kcim, omdat het schip te klein was om te wierken. De manschappen trokken naar de Advcnt-b»ai. De volgende maand bereikte hun onver wachts de te hulp uitgezonden expeditie.) Toen kregens ze ook brieven ©n krantenknip sels. Den lSden Mei bereikte Rave met zijn metgezellen de Adv ent-baai. Over h et 4 Juin te houden Walchersche zendipgfeest ontleenem w© nog aan een bericht in de „N. Zondagsbodo" dat het zal gehouden worden op een wei achter de hofstede Groot Valkeuisse" Het fanfarekorps van Koude- kerke zal den zang begeleiden. Ned. H er v. kerk. Ds. C. de Holl te Oostwoud heeft tegea 1 Oct. zijn emeritaat aangevraagd. Bedankt: voor IJhorslDe Wijk door J. J. Steenmeijer te Oterdum. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Berlikum V. K. Kuy ven hoven te Oosterbiernm. Bedankt: voor Boznm, Wijkel en Bakel, Dirksland, Donkerbroek en Vries D. van Dijk, cand. te Blija. Doopsgez. gemeenten. Aangenomen: naar Harlingen E. En- gelkens te Steenwijk. Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te De Rijp ds. C. A. Ere- lein te Amsterdam. De Wagner-Vereeniging te Amsterdam heeft den lOOsten geboortedag van Richard Wagner gevierd met een schitterende opvoe ring va» Tannhduser. In de haf van den stadsschouwburg werd een borstbeeld va» Wagner geplaatst, te mid den- va» bloemen. Het „Ilbld. v. Antw." ontvangt lief vol gende schrijven Weerde lieer Redakteur van Hel Handelsblad. Wie is tocli die Ingoyghemscbc bericbter, die er zoo opgesteld schijnt, aan do wereld bekend te maken, dat pastor Verriest ster vende is? 01 ziet die menheer er misschien; een middel in om de Verriest-fecsten in den pot te lappen? Ik die er iets van weet mag u verze keren dal onze pastor sedert weken buiten allo gevaar is, alle dagen ter kerk mis gaat lozen en binnen kort weer uitgaat om voor drachten te geven. Met hoogo achting. STYN STREUVELS. Het congres va» de Vereeniging van Duitsche tooneelspelers heeft besloten, aldus de jN. R. C„ den leden der vereeniging to verbieden voorstellingen te geven.voor cine matografische opnamen. 't Feit is in allo belangrijke steden van Duitscbland herdacht. De keizer had gelast, dat in de opera te Berlijn een plechtig feest zou worden gegeven. Kransen, uit allo landen afkomstig, zijn te Bayreuth op de Tombe van den Meester gelegd. De sociale quaestie en het socialisme, van dr. Fr. Oppenheim. Vert. door J. Stoffel. Bij W. L. en J. Brusse, Rotterdam. Dr. Franz Oppenheimer, privaat docent in de staatswetenschappen aan de univers.- teit te Berlijn, heett dit werk de wereld ingezonden als een uitdaging tot een peonö- strijd aan Karl Kautsky, den bekenden tbeo- retiens van de Duitsche socialistische partij. Dat Kautsky die uitdaging niet beett aan» genomen, zij slechts evi-n aangestipt. Het karakter van het werk als edn aanval op eenige der socialistische stellingen, blijft er onveranderd door. Die aanval richt zich voornamelijk op de Marxistische leer der waarde en in bet bijzonder van de meerwaarde, en die aanval krijgt te meer beteek-nis omdat de schrijver een eigen theorie tegenover die van Marl Koutsky stelt. Het meest kenmerkende daarin lijkt on« wel zijn betoog, dat het kapitalisme ontstaat door het klasse-mono polie van het grootgrondbezit, dat e«n dandvluchfc» van de laagste standen naar de groote steden en industrie-centra tea gevolge heeft, niet slechts in 't land zelf maar ook door emigratie. Die menscben m*1 hun lage looneischen maken de eroote

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 6