MIDDEUIRGNCHE COERAIT. r. li' I86e Jaargang. Dinsdag 20 Mei. Binnenland. üii het Vrijzinnig Manifest. -BU1LLETON. Onder vreemden invloed. Bit de Staatscourant. Bit Stad en Provincie. 1918 Due courant v«riehij*t 4 a g e 1 \j k t, met mitioiidoriig van Zo*- cm Pesitlagno. f rlji par kwartaal, soowel *oor Middelburg alt toot alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijk» nusmori kosten 5 cent. Ad7ortcntiBn bij abonnemont op voordeolige Toonraarden Prospectassen daarran xijn aan bet bmrean te bekomen. AdvertentiSn Toor bet tortfcvolgemds nnmmor moeten des middag, fóór één tsar aan het bnreaa bezorgd zijn. AdverttniiSn 20 otst per regel. Bij abonnement veel leger. Qoboorte-, dood en alle anders familieberiobten en Dankbetaigisgen van 1—7 regel* f 1.50elke regel mee 20 oent. Sedaaes 40 ceat per regel Groote letters naar de plaats, die iij innemen Tot do plaatsing var. adiertentiGa en reolamsa, niet afkomstig nit Zeeland, betre&end; Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het AlcesecE j A. DE EiA BAK As., M.Z. Voarbrnrtwaï 308, An et er dcc?. »De handelsvrijheid, waaronder land bouw en ngverbeid, scheepvaarten handel, bloeien als nooit te voren, wordt aan de averechtsche sociale plannen der Regeering ten offer gebrachteeu stelsel van be scherming is voorgedragen, dat, reeds afkeurenswaardig nit een oogpunt van belastingpolitiek, buitendien onze welvaart bedreigt ^en tot politiek bederf zal voe- Het departement van marine zit met Zrjh Eer waarde verlegen, en thans is dei minister met vermelden voorsla# gekomen. De correspondent vermoedt, dat het zaakje wel niet zoo vlot zal gaan. Trouwens, het zou wel wat dwaas zijn, meent hij, dat de vrij zinnige gemeente, die met hand en tand zich indertijd heeft verzet tegen den orthodoxen vloolpredikant, en als tegenwicht Geestelijken Bijstand heeft opgericht, nu dienzelfden or thodoxen predikant zou binnenhalen. DE EERSTE KAMER OVER DE ZIEKTEWET. Yerachcaien is het voorloopig verslag der fierste Kamer over do Ziektewet. Algemeen uitte men zijn tevredenheid het feit, (dat, nu ook het ontwerp Ziektowejt da Eerste Kamer had bereikt, aan den alge- meenen wensch om Radenwet, hnvaliditeits- eu Ouderdomswet en Ziekteverzekeringswet gelijktijdig in openbare behandeling te bren gen, zou kunnen worden voldaan, en de stem ming over de ontwerpen geschieden in de volgorde, welke de Kamer wenschelijk acht. Toor vele leden bleef het echter een groote teleurstelling, dat niet terzelfder lijd ook de Fariefwet aan het oordeel dezer Kamer had kunnen worden onderworpen. Er werd vast op gerekend, dat het Ministerie, indien het bij het ipgaan. der volgende wetgevende periode nog aan het bewind mocht zijn, als eerste werk do Tariefwet zal ter hand nemen. Eenige leden meenden, dat de Eerste Ka de zaak betreffende de aanwijzing der in het reino kan brengen door met de openbare behandeling en eventueelo aan neming der drie wetsontwerpen, te wachten, totdat ook een wetsontwerp, de geldmiddelen aanwijzende, waaruit de kosten gedekt konden worden, door de Tweede Kamer zou zijln aan- Tel« leden verklaarden echter dit middel te stellen met obstructie. WIJZIGING WONINGWET. Hot Centraal comité van antirev. kiesver. •Oiigingen heeft in opdracht van die Depu- tatcnvergadering, een adres gezonden aan den Minister van binnenlandsche zaken, waarin verzocht wordt om bij de voorgenomen her ziening van de Woningwet, het vraagstuk der •ehadevergooding wel nader in ernstige over weging te willen nemen. DE VLOOTPREDIKANT. Uit Den Helder wordt aan de N. R. Ct. ge- Ctfcrovar over een plan dex Christ. Officters- vereemiging om den ,,Vlootdomiiné", dio haar *U veel aan bijpassen kost, „ter overneming" aan to bieden aan den kerkeraad der Ned. Herr. Gemeente. Ds. Warners zou dan als ge woon Ned. Herv. predikant aan de gemeente van Den Helder verbonden worden ovenals is. Buiskool, de vloolpredikant der vrijzinnigen. Uit het jaarverslag van de Christ. Officiers- vereeniging heeft men bij monde van den voorzitter kunnen vernemen, dat het instituut van den vloolpredikant niet aan do verwach tingen beantwoordt en vrijwel overbodig is. Roman naar het Duilsch van 0. CR OME SCHWIENING. In het Huis ten Bosch heerschte de groot ste verwarring en ontsteltenis. Er had een vroeselijke scène plaats gehad in de vertrek* kou der Indische gasten. Het was slechts met moeite gelukt den Radja van Mataram te weer houden met eigen hand een bloedig strafge richt te voltrekken aan zijn schatbewaarder, toen hij vernam dat de zak met diamanten ©n kostbaarheden verdwenen was. De sidderende Javaan, met zijn herculische gestalte, had het leren alleen te danken aan het feit, dat hij dfsx vorigen avond dronken geweest was en dat de Radja hem dus bij zijn thuiskomst niet den eigenlijken schat had toevertrouwd, do kostbare kleinoodiën die hij op het gastmaal gedragen had. De ontsteltenis nam toe toen een der Bali- neozen, dio den tolk wilde gaan halen, terug keerde met ee(n bericht, dat do DE A. S. KAMERVERKIEZINGEN. De Kath. kiesvereeniging te Tilhurg heeft opnieuw den heer Arts candidaat gesteld. De antirev. kiesvereeniging in district I. te 's Grayenhage, heeft gisteravond unaniem candidaat gesteld mr. J. A de Wilde, advocaat aldaar. Men meldt aan de N. R. C. dat de ver gadering1 van de centrale chr.-hist. kiesver eeniging in het district Ommen, gisteren te Almelo gehouden, geen resultaat heeft op geleverd. Er Werden scherpe discussies ge voerd. De heeren Van Veen en Ankerman, leden van de Tweede Kamer, waren tegen woordig. Er Wordt de volgende week weer verga derd. Do antirev. kiesvereen. in het district Ede heeft candidaat gesteld mr. A. baron van Heeckeren van Keil, burgemeester van Ede. Het bestuur van de centrale a -r. kiesver. in het district Ede heeft vóór en aleer zij overging tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer nog getracht om sa menwerking te verkrijgen. met het central) bestuur der chr.-hist. kiesver. in dat district welk ingediend voorstel door dat bestuur is van de hand gewezen. (Ned.) Te Kampen is een deel der vrijzinnigen niet tevreden -met den copcenltratiecandidaat do heer J. C. de Gast. Men wil trachten dien heer te bewegen van de candidatuur af te zien en in 'zijn plaats mr. P. Tideman stellen, met 'wien men meer kans gelooft te zullen hebben- Bij het secretariaat van de S. D. A. P. is blijkens Het Volk bericht ingekomen dat het partijbestuur der Duitsche zusterpartij beslo ten heeft, 5000 Mark voor de verkiezingen der S. D. A. P. in Nederland te bestemmen. DE DEFENSIE VAN NED.-INDIË. Naar het Vad. meldt, is het rapport van de staatscommissie voor de defensie van Indië gereed, maar ligt het in het voornemen der regeeinrg, het verslag wegens de zeer kostbare voorstellen, die de commissie doet, niet vóór den afloop der verkiezingen open baar te maken. Bjj het rapport is een afzonderlijke nota van een der nict-militaire leden gevoegd, waarin tegen, de kostbaarheid dezer voor stellen wordt opgekomen. Het Stbl. no. 136 bevat het Kon. besluit van 21 April, houdende vaststelling van be palingen omtrent de wijze van benoeming en bevordering Van de ambtenaren en bedienden bij de departementen van algemeen bestuur. Het Stbl. no. 150 bevat de wet van 28 April 1913, tot vérhooging en aanvullong het vierde hoofdstuk der Staatsbegrooting het dienstjaar 1912 Het Stbl. no. 175 bevat het Kon besluit van 5 dezer tot aanwijzing van de krachtens do Schepenwet erkende particuliere onderzoe- kingsburea,ux. Als zoodanig Zijn aan'genomen lo. Lloyd's Register of British and Fo reign Shipping; 2o. British Corporation for the Suvey and Registry of Shipping; 3o. Bureau Veritas to Parijs; -lo. Germanischer Lloyd te Berlijn5o. del Norske Veritas te Christiania. Bijj kon. besluit ia benoemd tot notaris te Stcenwjjk, L. Volkers, candidaat te Amsterdam is met ingang van. 1 Juli 1913 aan den comm. der tel. 1ste kl. J. E. L. Ruytenburg, op verzoek, eervol ontslag, verleend. den Radja ten toppunt voerde. Een secre taris vlooig naar den assistent-resident, dio bleek van. ontsteltenis toesnelde. Van Linteloo een zelfmoord (gepleegd de Radja bestolen dat waren berichten die loodzwaar nedervielen op de schouders van den Indiscben ambtenaar. Gelukkig verloor hij zijn tegenwoordigheid van geest met. Hij gaf zijn secretarissen beval de nieuwsgierige bedienden en lakeien op een af stand te honden en begaf zich dadelijk per soonlijk naar den Radja om te vernemen hoe veel het verlies ongeveer bedroeg. Een weinig gerustgesteld door het bericht, dat de onschatbare kleinoodiën van den in- landschen vorst door een gelukkig toeval niet waren igcstolen, was hij eerst in de veronder- steBing dat de zelfmoord van zijn tolk in ver band te brengen was met de misdaad. Zijn secretaris was do eerste die oen bloed droppel vond op de vensterbank van het vertrek, en toon hij het venster aldus nader in oogen- schouw nam kwam hij tot de overtuiging dat de inbraak van buiten af moest zijn geschied. Daarom telegrafeerde hij dadelijk naar het politiebureau en liet den chef verzoeken on middellijk in het Huis ten Bosch te komen. Deze verscheen zoo snel als zgkx paarden maar loopen konden. Ook h^j was in de hoog ste mate ontsteld over hetgeen was voorgevallen Uit Middelburg. Door do politie alhier is aangehouden i V., een landlooper, die reeds 9 maal naar de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, jgrerd ge zonden en dus waarschijnlijk binnenkort voor den tienden keer daarheen gestuurd zal worden. Mr. J. Adriaanse, alhier heeft voor de vrij zinnige Statencandidatuur in Vlissingen bedankt. Uit Vlissingen. Toen men op de werf De Schelde gisteren bezig Was het bakboordswiel uit de mail boot Prins Hendrik te lichten brak de ketting waardoor het gevaarte in 't dok terecht kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hedenmorgen is» 't wiet uit 't dok ge licht. Gisterenmiddag is de werkman Schets op de fabriek der kon. Mij. De Schelde do r klinkhamer aan 't hoofd getroffen. Hij as in het St. Joseph ziekenhuis opgenomen. Met ingang van 1 Juni 1913 is eervol ontslag verleend onder toekenning van pen sioen aan den zeeloods A. J. de Kam en rijn met jgelïjken datum bevorderd tot zeeloods de loodskw. Ie kl. W. Rijkeboer, tot loods- kwcekeling le kl. die der 2e kl. P. Knop en tot loodskw. 2e kl. de matroos C. Ruig. Uit Zuid-Bereland. Gisteravond omstreeks 11 uur is tijdens een hevig onweer do bliksem geslagen in de schuur van den landbouwer van der Weele te Wolfaartsdij k. De schuur en de na bijgelegen Woning brandden geheel uit De brand was liier in Middelburg duidelijk waar te nemen. Uit Naord-Beveland. Het zoontje van M. H. te Colijnsplaat boging de onvoorzichtigheid op een in werking zijuden rolblok te klimmen. Hij viel er af en kwam er onder terecht met het ongelukkig gevolg, dat hjj zoodanig werd gekwetst, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Uit Soh ouwen-Du ivo land. De S. D. A. P. h ad te Zierikzee Zon dag een vergadering belegd ben einde tot het oprichten van een afdeeling te Zierikzee te geraken. Van groot succes kan zij voorloopig nog niet spreken Er waron slechts een 8-tal inwoners opgekomen De afdeeling is echter opgericht, waarvan do voorzitter Maandag morgen rgeds als zoodanig bedankte. Volgens do Z. N. hoeft men in 't geheel geen afdeeling opgericht, daar er dan een mi nimum van 10 leden moet rijn. Uit Tho 1 en. In de vergadering van de afd. Rotterdam van ,,Schuttovacr" is besloten zich tot het gemeentebestuur van T li o 1 e n to wenden om do vaste brug over de Eendracht zoo hoog mogelijk te maken met een trekpad aan beide kanton Wenschelijk wordt geacht een hoogte van 7 M. boven hoog water Do heer J v II., metselaar te Oud Vos- som oer had Zondagmorgen het ongeluk ge lijkvloers uit te glijden met hot ongelukkig ge volg, dat hij vrij ernstig zijn been brak en reed dadelijk naar den. minister om dezen te melden wat er was voorgevallen. Hij ver zocht den assistent-resident door een zijner se cretarissen een 'ijst te laten opmaken van het geen er vermist werd; tevens gaf hij' het bevel dat geen der in het Huis ten. Bosch aanwezige personen het paleis mocht verlaten, voordal hij verdere maatregelen genomen had. Do minister besprak de zaak dadelijk met zijn ambtgenoot van Koloniën, die er niet minder door ontsteld was. Deze diefstal kon al de hulde en het eerbetoon dat men den gevaarlijken heerscher van Lombok bad bewe zen, overvleugelen on het succes totaal ver nietigen. Terwijl de minister van koloniën zich dadelijk naar den Radja begaf, hem het diepe leedwezen van de Nederlandsche rogeering be tuigde over don diefstal en hem beloofde de som uit to betalen die de kleinoodiën waard waren in geval zo niet terug gevond- wer den, hield do minister een conferentie met den chef der geheime politie omtrent do maat regelen welke genomen moesten worden. Op éèn punt waren de heeren het dadelijk eens. Alles moest in het werk gesteld worden om te vermijden dat er ruchtbaarheid aan do zaak werd gegeven. Do minister wilde het onderzoek der zaak opdragen aan een bekwaam beambte van den recherchedienst uit Am»ter-1 JHR. DE MURALT TE GOES. Men meldt ons: Voor een stampvolle zaal trad Maandagavond do heer jhr. R. de Muralt, candidaat voor de Tweede Kamer in het district Oostburg, te Goes op mot een politieke rede, die, hetzij ïu gerept, een overweldigenden indruk maakte. Spr. begon met te herinneren aan hetgeen het kabinet-Borgesius, dat der sociale recht vaardigheid geheeten, had gedaan op het bied der soc-'ale wetgeving, welk ministerie in 1901 werd vervangen door dat van Kuyper, doordat de verkiezingen in dat jaar aan de rechterzijde in de Tweede Kamer de meerder heid; brachten. Do verklaring van dezen uitslag der ver kiezingen in 1901 is alleen te vinden in de bonding der gegoede conservatieven legen do sociale wetgevingen van het ministerie-Bor- omdat het deze hun portemonnaie kost te, en in het uitspelen van de Leerplichtwet' als strijdig met de ordonnantiën Gods; thans is de meening hieromtrent heelemaal gewijzigd. En dan do Militiewet van het kabinet-Bor- gesius, die algemeenen dienstplicht bracht, Zjj werd door een deel der conservatieven, uit den booze geacht. Wel hebben dezen den mond Vaderland en Oranje, doch rij zien liefst hun zoons geen soldaat ter verdediging van land en vorst, maar laten dit bij voorkeur over aan de zoons van de minder bedoelden. In 1901 dan, zeido spr. werd de Naamlooze Vennootschap der Christelijke beginselen opge richt met dr. Kuyper als presidont-con ni, saris, en het ging de firmanten-aandeelhouders goed. Doch wat heeft het mmisterio-Kuyper verricht? is de vraagt niet wat het beeft be loofd. Hét hoeft gebracht: 11 groote en 11 kleine wetten, o. a. de Drankwet, ©pen toonbeeld van wanwet, SneJvuurkanounen, het Speetwetjo de haringen konden geen dag en geen nacht wachten en dande School subsidies. In 1905 hebben de kiezers aan dr. Kuyper het „hiertoe en niet verder" toegezegd, het liep toen le veel in de gaten dat er niet min der dan 33 dominéés candidaat voor de Tweede Kamer waren gesteld, en het waren politieke dominéés van de slechte soort, die den gods dienst misbruiken als politiek instrument. Na de nederlaag van do verkiezing in 1905 door do rechterzijde, kwam het ministerie- De Meester, dat oen te geringe meerderheid had, U -j- 7 sociaal-democraten en 49 rechts, om zgn wetsontwerpen te zien aangenomen. dam of Rotterdam en liever niet uit Den Haag. Dit was do chef van het politiebureau met hem eens en hg gaf daarom den raad te telegia- fceren aan den chef van het bureau te Rot terdam, die over bijzonder bekwame beambten te beschikken had. Het gevolg van dit alles was dat commissaris van Rinschoten in de eerste uren van zijn verlof werd ontboden. De bedienden in hot paleis werden in de meening gelaten dat do geheele drukte een ge volg was van den zelfmoord van den tolk van Linteloo, in een aanval van koorts gepleegd. En inderdaad was men geneigd het treurige geval toe te schrijven aan een aanval van hersenziekte. Do secretaris betuigde dat hij den hteer van Linteloo in een koortsachtige», opgewonden toestand had aangetroffenzijn bagage werd onderzocht en daarbij niets ver dachts feevonden. Voorloopig, vóór de aankomst van van Rin schoten, die met ongeduld verwacht werd, nam de Ilaagsche chef van politie met den assistent-resident de eerste maatregelen Zjj hadden <*erst het hloedvlekjc, daarna bet stuk je glas, daarna het gaatje bjj den grendel ge vonden maar de politie-chef schudde het hoofd toen hij het venster uit keek. Met be hulp van een hooge, zware ladder alleen zou het fcoogetjjk zijn dit rensrter te bereiken. In de berbchte Staalnacht werd de levens draad van dit Kabinet afgesneden. In 1908 trad hot huidige ministerie-Heems kerk op waarin aanvankelijk ministers uit het kabinet-De Meester zitting namen als mede een man valn volmaakt onverschillige po litieke gevoelens, die de portefeuille nog in handen heeft. Alsnu werden door spr de christelijke be ginselen, waarnaar dit ministerie heet te re- geeren getoetst aan de meeningen die in do „christelijke" kringen bij monde va» Kamer leden zijn uitgesproken omtrent Eed-, Lo terij- en Zondagswet. Als treffend staaltje van tegenstrijdigheid betreffende de Zondagsheiliging werd herin nerd aan de houding van oen Kamerlid, die geen bezwaar had om aan de Wereldtentoon stelling te Brussel, die wercldsclio vermaken op Zondag brengt, subsidie toe te staan, ter wijl deze zelfde voor ons land consciëntie bezwaren had om aan een gymnastiekvereeni- ging, die op Zondag oefeningen hield, wel subsidie te geven. Een anti-revolutionair lid van Ged Sta ten heeft zich beroepen op Calvijn om de wereldscho uitspanning op Zondag te verde digen (waarmee de katholieke broeders der coalitie van harte instemmen. Er Jieerscht in ons land een staalkundige onwaarachtigheid, als nog nimmer aanschouwd werd, de huichelarij neemt hand over hand toe, waarvoor het voorbeeld door de hoog- gezetenen in den lande wordt gegeven, de hui chelarij, riep spr. uit, is epidemisch uitge broken, zoo hij kleine als hooge ambtenaren om zich een goede positie te verzekeren. Spr. zeido te zijn een voorstander van don godsdienst die onmisbaar is voor elke natie in al zijn geleedingen maar een bestrijder van de clericalen, die geen godsdienst be- oogen maar politieke macht en heerscbzucht. Komende tot de onderwijs-quaestie zette de heer De Muralt deze uitvoerig uiteen van af 1888 tot dit jaar, waarin door het ministerie- Heemskerk een nieuw onderwijsartikel in de Grondwet wordt voorgesteld, dat de openbare lagere school wil vernietigen en bet onderwijs in de macht van de kerk, wil verclericalisee- ren, in navolging van België, waar sedert dè invoering van de kerkelijke scholen het aan tal lotelingen, die niet kunnen lezen noch schrijven schrikbarend is toegenomen. In 1903 waren er 11 van de 100 en in 1906 reeds 100 van dè 360 die niet lezen of schrijven konden. En dan komt men met het praatje aan, dat do Nederlandsche natie de „christelijke" scho len wü, terwijl in 1912 564 000 leerlingen do openbare en 353.000 de „christelijke" en ka tholieke scholen bezoeken. Trouwens de katholieken moeten van de pro- testantsche niets hebben en ook omgekeerd. Wat op do katholieke scholen aan do kin deren voorgehouden wordt is vijandschap te gen het Protestantsche geloof en op do „chris telijke" scholen wordt bet katholiek geloof als bijgeloof gesignaleerd. En dan wat het onder wijs in de vaderlandscbe geschiedenis betreft, door de katholieken wordt Willem de Zwijger als een verrader des lands gevloekt en door de protestanten als de vader des vaderlands vereerd. Waar wel eens afgegeven wordt op gebrek aan oranjeliefde bij de openbare onderwijzers, voor de doorluchte telg uit het stamhuis van Oranje mag wel eens eraan herinnerd worden hoo Prins Willem I door het katholieke deel der rechtscho coalitie door het slijk gesleurd wordt. Spr. was volkomen ervan overtuigd, dat dè Daartoe zou meer dan één persoon noodig ge weest zijnh et zou natuurlijk gehoord moeten wezen door den schildwacht die dienst had; gehad. Hij was dus zeer geneigd den dader of de daders in hot palieis te zoekende opening in de ruit was opzettelijk aangebracht om te doen vermoeden dat de inbrekers van buiten af waren gekomen. Nu was het eerste wat geschiedde bij de Balincezen een onderzoek in te stellen, hoe wél de assistent-resident zulks afiried. Geen hunner zou het gewaagd hebben zich te vergrijpen aan hetgeen aan den vorst toe behoord©. Het onderzoek leidde dan ook ner gens toe. De zaak werd steeds raadsel achtiJ ger toen de assistent-resident do opmerking) maakte dat het vertrok waar de Balineezeni sliepen, Izooals gewoonlijk aan den binnen kant was gesloten. Het was dus onmogelijk dat iemand van binnen uit deze kamer was binnengetreden om in het slaapvertrek van' den schatbewaarder te komen. Bij iedere nieuwe ontdekking werd do zaak raadselach tiger en do moeilijkheid van den, politie-bo- ambte grooter. (Woidt vetrolad).

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1