M118LIIIIGSCIR COBRAIT. i.;«' Jaargang. Donderdag 15 Mei, Binnenland. FEUILLETON, Onder Yreemden Moed. Kameroverzicht. Bit de Staatscourant. Uit Stad en Provincie. M\ 113 1913 Deze courant vmohijat a g e 1 ij k i, met aitxondenag 7ze Zon- oa Fsestécgea. it per kwartaal, zoowel Toor Middelburg alt roor alle plaatiea ia Nederlaad fraai- pp i 8 Afzoaderlijke aammeri koitea 5 oeat. Advarteatiös bij aboaaememt op Toordeelige voorwaarden FroepeotuuQz iaarvaa sijc aaa het bureau te öekomea Advertentifln -roor het Mritvolgeade aummer moetea dea middag* vóór das au aaa het bureau bezorgd zijn. AdterteatiCu 20 oeat per regel. Bij aboaaemeat 7eel lager. Geboorte-, dood e» die aadere üaaülieberiohtea em Daakbetuigiagea vaa 1—7 rogels i 1.60elke regel mev 30 ceat Seolansei 40 oeat per regel Groote lettere aaar de plaats, die zij inaemer, Tot de plaateiag tab sdverteatiöa ea reolamet, aiet afkometig uit ze el a ad, betredend, üaadel, Nijverheid ea Geldwaxea, ie gerechtigd het ASseBtesB AdveFt?.ati©>BWttM A. DE LA ISAJB Ai., M.Z. Toorbar^ersl 856., Amtefdam. Uit het vrijzinnig Manifest. I vrijzinnigen den godsdienst en het geloof ge ëerbiedigd, liefde getoond voor 't heilige be ginsel van 't recht, de overtuiging der rech- Onder den invloed van met den dagterzijde gerespecteerd, feller optredende elementen uit de Room-9? Dec' 190°' _dus kort. voor ê100*6 sche en Calvinistische staatspartijen wordt een reactie ingeleid tegen de beginselen van vriiheid en recht, die aan onze staatsinstellingen ten grondslag liggen en Nederland ten zegen zijn geworden. Ge loofsverschillen worden aaugescherpt on doorgetrokken op elk gebied van het maatschappelijk levenhet gevoel van nationale saamhoorigheid gaat te loor." De Vrijzinnigen en de Godsdienst. Zijn. de vrijzinnigen werkelijk tegenstanders van dan godsdienst? Immers neen I Maar de rechterzijde noemt ons zoo, omdat ztf daarmee succes wil behalen bjj do stembus. Zij speculeert: èènerzijds op de onwetendheid en anderzijds op de vrees van 't godsdienstige volk. Maar zij liegt, wanneer zij ons ongeloo- vigen en bestrijders van den godsdienst noemt. Hat is een klein, lang speeulaltoeniddsl. »|'*3 tabiaot eten wel dat de rechterzitdö zich kor, wij weten wel dat de rechterzijde zich het monopolie van. geloof aanmatigt, dat zij, Tondel citeerend, roept: „Al wie öns weder- Iproekt, die wederspreekt Gods mond", maar ïij heeft daartoe niet het recht. Onze gjroote voorman Thorbecke was een oprecht, ,geloovig christen, die het meer dan heeft, dat de beginselen van 't christendom, *ip doorgedrongen tot op alle terrein, en dat aan den invloed daarvan niemand meer kan ontkomen. Men kan dan ook uit de goheele parlementaire geschiedenis geen enkel bewijs, geen enkel ontwerp, geen enkelen maatregel noem on, waaruit blijken zon dat wij tegen den «godsdienst zijn. Nooit is dat geprobeerd. En mm zal het niet durven proboeren. Het tegendeel is waar. Wy hebben aan de ontwikkeling van den godsdienst in ons land steeds den vrijen loop gelaten. Wij hebben de rechten van elk kerk genootschap geëerbiedigd. Het is Thorbecke, het zijtn de liberalen, aan wien de katholieken voor de vrijheid van hun kerk veel te danken hebben. Dit is do waarheid. Een katholiek priester schreef dan ook: 1) „Aldus hebben de katholieken de afschaffing van het recht van placet, en daarmee een zeer groot gedeelte hunner emancipatie (vrijmaking) aan Thorbecke en Willem II te dankenDe vooruit stro venden en niet het minst do katho lieken, die zich aan do oude dwinglandij' len achterstelling poogden te ontworstelen, be groetten in hem de aanvoerder naar het land van vrijheid, recht en billijkheid." Thorbecke, de voorman der liberalen, die de katholieken bracht naar het land van vrijheid en recht 1 Wat zegt men er van? Trouwens, dr. Schaepman heeft het op het 41e congres der Duitscïie Katholieken te Keu-r len. (1894) uitgeroepen: „Wij bobben in ons kleine land de meest onbeperkte vrijheid- voor geestelijke orden. Wij zija onderworpen aan de wetten van het al gemeen geldende recht, aan die der ieder toekomende vrijheid Hebben wij niet het recht, trotsch op onze vrijheid te zijn?" Die vrijheid gaven de liberalen. En zoo is het gebleven. Steeds hebben de Roman naar het Duitsch van C. CR OME SCH WIEN ING. 31. Met da witte koksmuts over het voorhoofd getrokken trad Wapstra de herberg „Do drie Zeevaarders" binnen en-liep naar de toonbank. „Zal ik de dingen regelrecht naar die keuken brengen?" vroeg hg lachend. Verheven knikte zwijgend en lichtte de klep van de toonbank op, Wapstra liep do gang in en rukte de deur van de achterkamer open. „Daar ben ik. Alles is in orde, vannacht om twee uur heb ben wij de diamanten van den Radja van Ma- taram in ons bezit, of de duivel heeft ons in zijn macht 1" Toen de assistent-resident van Lombok 's middags zijn secretaris naar den tolk zond, had! deze do koorts. Van Linteloo wilde geen dokter hebben. De zeelucht zou hem wel verkiezingen van 1901, sprak dr Kuypei de Kamer over 't liberale kabinet Pierson— Borgesius. Hij prees het om z'n „werkkracht, zaakkennis en degelijkheid" en vervolgde: s) „En ik voeg'daaraan toe een woord van dank voor de hoffelijkheid waarmede van Rcgeeringstafel één incident uitgezonderd ook de oppositie bejegend, is geworden, ca, aiet minder voor den eerbied, dien dit Kabinet getoond heeft te koesteren voor de overtuiging van de minderheden. En later, in z'n repliek, zei de heer Kuyper nog: 8) „Dat daarentegen het kabinet bij die behan deling van de ontwerpen, zoo dikwijls het merkte hoe deze stuitten op ernstige gemoeds bezwaren aan deze zijde, in een compromis is getreden, heb ik gewaardeerd. Ziehier dus het kabinet-Pierson door rechts geprezen om hetzelfde, waarvoor Thorbecke door rechts geprezen werd: verdraagzaamheid, eerbiediging van ea tegemoetkoming aan eens anders overtuiging, respect voor de minder heden. En nu wéér een bewgs. 1 Nadat het ministerie-De Meester in 1908 ten val was gebracht, zei de heer do Sa- vornin Lohman, de leider der Christelijk-Histo- rischen 4), veel zaken gedaan had die tamelijk wel overeenkomen met de politiek, welke aan onze zijde beleden wordt", erkende hij, dat het liberale kabinet zins in strijd met de christelijke beginselen had geregeerd, en voegde hij1 en bjj: „dat minister De Meester en vroeger ook minister Borgesius op principieele punten met onzm* inzichten, met onze beginselen hebben gerekend" I Ziedaar I Aan &1 die vrijzinnige kabinetten wordt door hoofdmannen van rechts dank gebracht voor hun optreden. Nooit of te nimmer heeft men ook maar één enkele daad kunnen noemen, waaruit blyken zou dat zjj den godsdienst of 't geloof aanrandden. Men prijst hen om hun zin voor verdraagzaamheid en recht. En nu nu heet het bjj de stembus weer, dat wij de ongeloovigen zijn, dat het gaat „voor of tegen. Christus", dat, als wij aan de regeering komen, Nederland zal storten in een poel van ongeloof en zedeloosheid. Is dat eerlijk? De vrijzinnigen zijn niet onchristelijkMaar zij wenschen den godsdienst niet tot stembus- bedrijf te verlagen. Zij laten ieder volkomen vrij. Vrijheid van geweten, vrijheid; van gods dienst; het behoort tot het beste in hun poli tiek. Kunnen de mannen van rechts öok zeg gen? Of verketteren zij ieder, die het niet met hen eens is? Schreef niet de heer de Savomin Lobman, dat, door de politiek van dr. Kuyper „het partij-organisme (der anti-revolutionairen) geest- en vrijheid-doodend is"? 5) Zuchtte niet de anti-revolutionaire voorman Mr. A. de Jong: 6) „Zoo ook hunkert in de anti-revolutionaire partij menigeen naar gewetensvrijheid. Lucht moet er komen in onze partij. Anders loopt het verkeerd". Het ia de groote, glanzende idee der Vrij heid, die de vrijzinnigen op het gebied van godsdienst en geloof en geweten altijd! hebben liefgehad. En daarom hebben zij steeds gewei gerd het geloof in de politiek te betrekken pn de massa te bewerken met godsdienstige leu zen, maar hebben zij in de ware verdraag zaamheid hun plicht gedaan jegens het Vader land. „Het Christendom" zoo jubelde Thor- spoedig opknappen. Langzaam gingen de uren voorbij. Om zes uur reden de hofrytuigen voor, om den Radja, den assistent-resident en do twee eerste hovelingien van den Indischen vorst naar het ministerie van Koloniën op het Plein te brengen. Toen de rijtuigen wegreden stond Smeodcs met moeite op. Zijn besluit was nomen. Het verleden liet hem niet levend los. Het had geen recht meer op een doode. Zoo bleef hij langen tijd zitten, gefolterd door do herinnering aan de vroegere dagen. Toen het donker werd liep hij het park in. Hij wilde nog eenmaal frissche lucht inademen. Hij bleef langen tijd rondloopen in afgelegen laantjes. Het was tien uur toen hij in palcis terugkeerde. Uit het groote vertrek waar de Balineezen met elkander sliepen drongjein levendige la- cheindo stemmen tot hem door. Hij ging naar zijn eigen kamer en knikt© werktuigelijk. De flesschon waren verdwenen. Hij keek de kamer rond en zijn oog bleef rusten op het koord, waarmee dé gordijhön werden opengetrokken. En' weder knikte do ongelukkige man. Iljj klom op den divan en nam een schilderij af, dat daar boven hing. becke „is niet gebleven binnen de Kerk het is een burgerlijke kracht geworden, de ziel onzer beschaving; een stroom die zich door alle aderen der maatschappij heeft uit gestort". Inderdaad. En zou men dan rechts, in laatdunkende ver watenheid, het christendom voor zich willen opeischen? Laat ons volk toch wakker zijn en erkennen, dat nog nooit, nog nooit door een vrijzinnig kabinet iets gedaan of iets voorge steld is, met den godsdienst, met het Chris tendom in strijd. (Centr. Vrijz. Com.). 1Geschiedenis van het Herstel der Hië rarchie in de Nederlanden, door P. Albers s. j. I bl. 138, 171. 2) Dr. Kuyper. Paid. Redevoeringen, I, blz. 556. Idem, blz. 583. 4) Handel. Tweede Kamer 1908/9, bl. 569. 5) Do Nederlander, 25 April 1908 6) De Rotterdammer, Dec. 1907 (zie Land en Volk 19 Dec. '07). Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Een korte, zuiver formeel© zitting, d© „be slist laatste" zitting in dit werkjaar. De hee- ren kwamen om te stemmen; men stond bij een, pratende en lachend©; niemand bijna gaf zich de moeite te gaan zitten. Met 34 tegen 26 stemmen werd het wetsvoorstel van den heer Vliegen verworpen, zoodat dus de stembus slechts tot 5 u,ur open zal blijven en de gemeentebesturen geen angst zullen behoeven te koesteren voor het bezetten der stembureaux. Hadden de voorstellers duidelijk verstaan, dat Minister Heemskerk de nieuw© bepaling, werd ze al ingevoerd, toch niet voor inwer kingtreding reeds bij de aanstaande verkiezin gen zou in aanmerking brengen en was daar mede, niet ten onrechte, het belang voor hen er af? Of rekenden ze op aanneming togen den wil der regeering? Hoe 't zij, zelfs de voorsteller zelf, de heer Vliegen, was er niet voor uit Amsterdam overgekomen. Ware links geheel trouw opgekomen, het voorstel Maar zal het eenig resultaat oefenen aid 't nu niet wordt toegepast? Welke meerderheid deze verkiezingen ook brengen, de Kieswet 1896 heeft voorzeker haar langsten le vensduur gehad Na de stemming een korte bijeenkomst in comité-generaal en daarna „huistoe". De zit ting is gesloten; de afgevaardigden reizen naar de districten om het meest afmattende deel hunner werkzaamheid aan te vatten. Enkelen willen er niet meer terugkeerenvelen bomen er niet meer terug naar alle waarschijnlijk heid. Het afgeloopen parlementaire jaar zal zeker nog vele malen worden aangehaald. Er is hard gearbeid, gejakkerd zelfs aan 't einde niet met immer parlementaire waardigheid. De „Standaard" roomt dien arbeid luide; dies past het 't best daarover te zwijgen. r. a. M. DE A. a KAMERVERKIEZINGEN. De gecombineerde bestuursvergadering van de Anti-Rev. Christ-Hist. en R. Kath. kiesver- eenigingen te Leidien hebben mr. P. E. Briët, lid van den gemeenteraad en van de Staten van Zuid Holland candidaat gesteld. Een Dinsdagavond gehouden vergadering van Voorzichtig zette hij het in een hoek. Toen zotte hij zich neder op den divan en wachtte)' in stomme berusting tot de gasten terug kwa men. Een oogenblik nadat de Radja met zijn gevolg in zijn vertrekken was teruggekeerd, hoorde hjj luide stemmen. Weder knikte bij. Het liep Wapstra mee. De Balineezen waren dronken en do bewaker der kleinoodiën van den Indischen vorst lag te wringen van pijn op het kleedje, dat hem lot legerstede diende Do vertoornde vorst had hem geschopt. En ein delijk toen alles stil was, maakte Smeedes het gordijnkoord los. Het gordijn viel los voor het venstor. En toen was het stil, zeer stil ook in het vertrek dat van Linteloo bewoond had en dat het verleden van den ouden Smee des met had kunnen uitdelgen. Het sloeg één uur op de torens van de stad. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Do diamanten van den Radja. Het was middernacht toen Lizzie door een aanraking van haar schouder uit den slaap werd gewekt. Potter stond voor haar en legde het zwart zijden tricot pakjo op een stoel te der. Zij had dat altijd godragen op do spiri tistische seances, die hg met haar gegeven de a.-r kiesvereeniging en de Chr. Hist kb vereeniging te Dordrecht heeft naar de N R. C meldt, na uitvoerige Besprekingen besloten, dat de laatste bij de a. s. verkiezing de didatuur van ds. C Hogerzeil, door do anti- rev. te stellen, zal steunen onder voorbehoud van goedkeuring van dit besluit door bet hoofd bestuur der Christ. Historische Unie. De chr. histerischen hebben verder steun voor hun can- didatcn in andere plaatsen bedongen en zich het recht voorbehouden om bij een latere ver kiezing met een eigen candidaat uit te komen, terwijl ten slotte nog overeengekomen is, dat Dordrecht bij een ev. verkiezing van den a. r candidaat niet aangemerkt zal worden als een anti-rev. district. Do oud-Cliristelyk-Iiistonsche kiesvereeni ging te Utrecht besloot voor Utrecht I en II aan te bevelen mr. dr. J. II. W. Q Spill en dr. :C. Lely. De anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Deventer heeft candidaat gesteld den. heer J. C. baron van Haersolte, ingenieur te Arnhem. De R.-K. kiesvereeniging zal deze candidatuux steunen. Bjj kon. besluit ia aan kolonel P. P. II. Tielens, com mandant van het 4e reg. huzaren, ter zako van lichaamsgebreken eervol ontslag verleend met toekenning van een pensioen van f 2417 's jaars zijn benoemd Wy [het 'wapen. der infanterie, by idea staf, tot luit.-kolonel, de majoor F. L. J. van de Pol, van dien staf, directeur van do Cadetten school bij het wapen der cavalerie, bij den staf tot luit.-kol., de majoor C. E. M. de Bruyn, van dien staf, directeur van het remontede pot; tot ritmeester de le-hiit. R. O. van Manen, van dian staf, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie bij het le reg. huzaren, tot le luit. de 2e luit. W. E. Mathon van het korps het 2e reg. huzaren tot majoor, de rit meester jhr. W. II. J. van de Poll, van het le reg. huzaren,tot ritmeester de le luit. L. Roelfsema, adjudant by het korps bij het 3e reg. huzaren: tot tuit.-kolonel, de majoor G. J. A. baron van Hardenbroek van Ammerstol, van het korpstot ritmeester do le luit. M. R. Drijfhout van Hooff, adju dant b ij het korps bij het 4e reg. huzarentot kolonel, com mandant van het korps, de luit.-kolonel R. G. B. Van Overveldt, van het korps; tot rit meester de le luit. C. J. G. L. van den Berg van Saparoea, adjudant van het korps; tot le luit. de 2e luit. D. A. Camerling Hei- molt, van het korps, gedet. bij de rij- en hoef- smidschooï. Uit Middelburg. Het is thans definitief vastgesteld dat Maandag 26 Mei de heer W. O. A. Koster uit Den Haag, secretaris van de Vrijz. Dem. Bond, alhier als spreker zal optreden in een bijeenkomst van bet Vrijzinnig Propaganda Comité. Ter aanvulling van het verslag van het Festival deelen we nog de volgende bijzonder heden Iraede Na de gezamenlijke uitvoering van demarsch had. „Sta op en kleed je aan!" zei hij bp bevelenden toon, „over een kwartier moet je klaar zijn!" Zij gehoorzaamde werktuigelijk. Zij kleedde zich aan bij1 het flauwe licht van een olie lampje. Zij dacht niet na. Zij stak haar slank lichaampje in een nauwsluitend tricotpakje, dat in het middbl werd vastgehouden door een kort zwart zijden broekje. Alleen de han den, een paar vingers breed van haar hals en het gezicht waren bloot. Onbewegelijk, met gebogen hoofd, met slap afhangende handen bleef zij staan. In dit dunne zwarte gewaad, dat haar teedere men duidelijk deed uitkomen, zou zij voor ©en beeldhouwer kunnen poseeren als een all rische voorstelling van den dood in de ir ontroerende gedaante. Het kwartier was voorbij1. Potter trad binnen, hij gaf haar oen scherp, klein schaartje, dat aan een lang, zwart lint bevestigd was. „Hang dit om 'je hals en verberg het in dea halsi van je tricot." Zwijgend', zonder aarzelen of dralen, met vermoeide, werktuigelijke bewegingen gehoor zaamde het jonge meisje. „In Dulci Jubilo" op de Markt, werd door den heer V. d. Sluijs aan den heer Morks na mens „M. V." een schemerlamp aangeboden. De opbrengst der chansonniers cn der lied jes ten bate der Zeeuwscho blinden bedroeg f 35.861/2 De zangers en de verkoopster, do heeren J C. Reeraan, M- do Groot en mej De Groot verdienen zeker een woord van dank. Dat niet allocn voor den neringdoende, maar ook voor .anderen, dergelijko feesten nog wel een cxtr,atje opleveren, moge daaruit blijken: dat, ofschoon het opslaan der tenten, afbake nen van terreinen enz. uitbesteed was, en dus daarvoor geen personeel noodig was, toch nog gedurende 6 dageh 8 man on gedurende do beide feestdagen ruim 70 man vast per soneel in dienst van „M. V." was Omtrent den kaartenverkoop bij de verschil lende feestebjklieden gedurende het festival deelde de penningmeester van Middelburg Vooruit ons nog mede, dat voor do kermesse d'été den tweeden dag werden verkocht 1577 kaarten van 25 ets. cn bovendien 558 gezins- kaarten voor leden en begunstigers van M. V. Er 'waren 53 doorloopénde kaarten van f 1 genomen. Voor het Belgisch bal werden 1075 kaarten verkocht, voor den toegang op het Mo lenwater bij den luchtballon 611 Op de kermesse d'été werden voor de slag machine genomen 459 kaarten, voor do bol baan 434, voor de „Stap op en laat je wegjen" 335 jen voor de Somnabule 100. Voor het marschconcours in den theetuin werden 319 kaarten verkocht. Uit Vlisaingea. In de gisterenavond gehouden algemeene vergadering van de Vrijz. Dem. kiesvereeniging te Vlissingen zyh candidaat gesteld root Provinciale Staten de heeren J. G. van Niftrik Jr. en J. C. Paap te Vlissingen en mr. J. Adriaanse te Middelburg. Tot bestuurslid is gekozen de heet Brander. Aan den heer Adriaanse zal nog gevraagd worden of hij de candidatuur zal aanvaarden. Van de beide andere heeren is men zeker. Het Btoomschip „Titan", dat op de werf der Mij. De Schelde van een nieuwen stoomketel is voorzien zal na gehouden proeftocht deze week naar Nieawediep vertrekken. Do heer J. II. de Loenen is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot hulploods ter standplaats Vlissingen. De „Prins Hendrik" der maatschappij Zee land ia hedenmorgen naar de werf der Kon. Mij. De Schelde gesleept om gerepareerd te worden. Uit Scha uw en-Du ire tand. Toen dezer dagen to Zierikzee do in boedel werd verkocht van den onlangs over leden M. W., was daar ook een ton mot oude vieze rommel, w.o. een paar kousen, niet der moeite waard te verkoopen. Men gaf dit aan een zekeren K. K., een persoon, die niet geheel toerekenbaar is. Dezer dagen vond men K. echter in het bezit van eenige honderden guldens, en men vermoedt dat die uit dien rommel afkomstig zijn. In de Woensdag gehouden raadszitting van Zierikzee werd aan de heeren S. Jansma en J. Pot op hun verzoek eervol ontslag ver leend als leeraren aan. do avondschool voor Naar aanleiding van een missive van Ged. Staten, houdende toezending van hun besluit in zake de gemeente-begrootmg voor 1913 Potter trad op haar toe. YVeder dwong hy haar aan do demonische macht van zijn wil te gehoorzamen. De oogen van het jonge meisje vielen langzaam dicht. De wil van den andere loefde in haar: de hare lag in boeien geslagen. „Kom meel" Hij trok een zwart zijden muts over haar hoofd en wierp een mantel om haar schouders. Toen deed hy de deur open. Met gesloten oogen en toch met vaste on hoorbare schreden volgde zij hem. Een geheim zinnige macht bewoog haar voort en zette haar, voet onfeilbaar op de rechte plaats. Verheeven maakte de buitendeur open. Er stond een gesloten rijtuig voor. De „Lange" zat op den bok. Potter liet de trede neer, „Stap in". Haar lichaam volgde werktuigelijk het bevel op. Potter gjng naast haar zitten' en deed het portier dicht. Langzaam reed het rijtuig weg. Hij herhaalde nog eens alles met haar wat wij reeds we ten In den slaap liet hy haar schrede Vooï schrede den weg afleggen, dien zij ondeS de macht van zijn wil zou volgen. Plotseling schrikte hy. „Schuif het raampje openl" had hij gezegd. (Wordt vetTolgd).

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1