MDMIJEICISCIK C0URA1ÏT. jj. 97 1S6' Jaargang. 1913. Donderdag 24 April. BINNENLAND. Kameroverzicht. FEUILLETON. Cnder vreemden invloed. Bil de Staatscourant Uit Stad en Provincie. D«m oonrant vtriohij** i a g 1k I, met aitioaieriag tu Zo». ftnthgu Prij» per kwartaal, «oowel Toor Middelburg al* roor alle plaat»®» ia N«d»rle»i frcaeo pp. f 2 Afioaderlijke limmeri koitea 5 cemt. JLdTertaatina bij aboaaemeat op voordeelige voorwaarde» Prospeotuiea d&arvaa lij» aa» het bmream te bekomea. Advertentie tet i.rlttolgs.di .immer mortal dee mif-- -- a&a bet bmreau bezorgd iij»- 6 r a aar AdvartealiSa 20 e»»t pir regel. Bij abouemeat v»»l lager. Ga boort»-, dood- ea alle aadere familieberiobtea ea Daakbetvigimgem tu 1—7 regeli f 1.50 5 elke regel mes 20 oeat. Reclame» 40 eeat per regel. Groote lettere aaar de plaat», die »ij inaemea lot de plaatiiag Taa adTerteatiOa ea reclame», aiet afkomitig ait Zeel a ad, betreft®»^ Haadel, Nijverheid ea Geldweitea, i» gereohtigd het Alfeweei Adwer*e»atle-Enr*eE A. BE EiA SLAB As., X.Z. V9©rb*it,w«l JMJ8, Amaterdra. Tweede Kamer. Zitting vaft Woensdag De Kamer heeft het zich blijkbaar tot plicht gerekend om het wetsvoorstel betreffende de kustverdediging kalm en au fond af te doen, zonder daarbij t© vervallen in een herhaling ran beschouwingen, die reeds van alle zijden bokend mogen worden verondersteld Zij heeft heden door verscliillendo barer leden, reeds getoond dat zij de verschillende zijden die Han dit vraagstuk zijn verbonden, wil onder de ©ogen zien en niet omdat het vraagstuk als het ware te elfder ure nog behandeld! wordt, eenigermat© onder den hamer door dit wetsontwerp wil laten gaan. Uitnemend heb ben wij heden door deskundige leden uileen hooien zetten de technische en de volken- arechterlijke zijd© vpn het wetsontwerp, ter wijl do heer Hugenholtz heeft gezorgd dat ook de note anti-militaire niet ontbrak. Hij w»s de eerste spreker en hoewel hij zich tegen dit wetsontwerp niet kon opwin den in die mate als hem zulks tegen het oor spronkelijk wetsontwerp Vftn tientallen mil- lioenen mogelijk zou zijn geweest, is hij toch geëindigd met de bekende conclusie, die met hot geen. man en geen cent van Van der Zwang na verwant is. Hij heeft dat niet zoo eterk gezegd, maar hij heeft het ongetwijfeld bedoeld en hij i9 geëindigd met de conclu sie dat van stemming voor dit ontwerp op ©enigerlei grond geen sprake zou kunnen wezen En een. wel eigenaardig verschijnsel wan het dat hij zich niet zoozeer keerde legen den Minister als tegen den heer Van Karnebeek, in wien de sociaal-democraten, nu het toch de laatste dagen van zijn eervol Kamerlidmaatschap betreft, met alle geweld den militarist pur sang willen zienden conservatieven taan van inderdaad conser vatieven, imaax daarom toch werkelijk niet reactiodmairen huize. De heer Eland was do meest deskundige spreker. Duidelijk heeft hij het uiteengezet, dat, indien men aan de militaire eischen welke deze minister terwille van de onafhan kelijkheid en neutraliteit van ons land stolt, be- lantwoordt, het niet noodig is geheel het be drag uit te geven dal thans wordt gevraagd, maar zeer wel kan worden volstaan met een kleiner bedrag, dat evenzeer de deugdzame waarborgen geeft welke worden vereischt. Zich daarbij onmiddellijk aansluitend heeft de heer Do Beaufort, die zich hier van den heer Van Karnebeek afscheidde, betoogd dat de aorg welke uit dit wetsontwerp spreekt, bijna overdreven mag heeten, wanneer men den in ternationalen toestand juist nagaat. Zeer pcherp heeft hij op den voorgrond gesteld en ■oer gelukkig aangetoond dat het gepraat Over do noodzakelijkheid om Neerland's mili taire positie te versterken, nu geheel West- Europa de zijne versterkt, ijdel gepraat is, ppngezien de zorgen van Nederland voor zijn neutraliteit en dit zijn toch de eenige zorgen, welk© ons land heeft, in geen enkel opzicht bezwaard! worden door de steeds toenemende bewapening van West-Europa. De heer De Beaufort, zeker wel do beste kenner van bet volkenrecht, dien de Kamer in haar mid den. telt, zag den toestand gelukkig zeei' Optimistisch in, zoo optimistisch zelfs dat de heer Van Karnebeek rondweg verklaarde hem in dat opzicht te benijden. De heer Van Vlijmen heeft natuurlijk partif gekozen voor het ontwerp; hij ging Roman naar het Duilsch van CROME SCHWIENING. 15. ACHTSTE HOOFDSTUK. De dubbelganger. Toon de jonge commissaris van politie zich over den bewustelooze heien boog, deinsde ook hij verschrikt autoruit Nu begreep hij den uit koop van verbazing dien hij onder het groepjo {■genten vernomen had. De man die daar met bteblocd gelaat voor zijn voeten lag geleek) sprekend iop liem zelf. Hij herinnerde zich zijn zuster Gesine, hoe hij haar had uitgelachen omdat zij een vreemden man voor hem had aangezien. Waarlijk daar lag een van do merk waardige grillen der natuur voor zijn voeten I En eensklaps begreep hij" de volle waarheid ,,die man bloedt voor mij. Mij is die slag toe gedacht. Een noodlottig toeval heeft den vreem deling die schavuiten doen tegenkomen, welke ixdl opwachtten!" Hij was diep ontroerd. En zelfs zoover om zichzelf verstandig te prij zen en met hem slechts die leden van de Kamer, die zich door de vaderlandslievende tirade van den Minister van Binnenlandsche Zaken deden inspireeren om evenzeer do be handeling wenschelijk em nuttig en noodzake lijk te achten I Aan het -slot van den middag is de heer Troel 3 tra aangevangen met knetterend vuurwerk, dat wij van hem kennen, te doen losbranden boven onze hoofden. Het is blijk baar een groote speech die hij begonnen heeft, een speech gericht op de komende gebeurte nissen, om stelling te nemen ten opzichte van de militaire uitgaven. De positie waarin de Kamerleden zich door dit ontwerp tegen over de kiezers plaatsen, waren schering! cn" inslag in deze rede en zij zullen het waar schijnlijk ook Vrijdag, wanneer zij wordt voort gezet, blijven. Voorshands bepaalde de afge vaardigde van Amsterdam III er zich toe om duidelijk te maken dat naar zijn meening Nederland eer voor zijn onafhankelijkheid dan voor zijn neutraliteit te waken had, doch dat het laatste van zelf toch wel in het eerste opgesloten lag- Niet zonder voldoening wees li ij op de zoo bevredigende verklaring van den heer De Beaufort, die er op had gewezen hoezeer het overdreven is om te meenen dat de eerste zorg van een oorlogvoerend Duitsch- Frankrijk en Engeland daarin zal be staan om onze neutraliteit te schenden. Hij Wil' geen fort bij Vlissingen, dat slechts uit daging beteckent. Hij ziet aan het vasthou den van dat fort bij Vlissingen een koppig heid van de regeering, die slechts tegen het buitenland gericht is en de wrange vruchten zich draagt- Hy constateerde met genoe gen de werkelijk zeldzame tegenwoordigheid van den Minister van Buitenlandsche Zaken aan de ininisterstafelhij hoopte dat deze bewindsman piet achterwege zou blijven om waar hij in de stukken ter voorbereiding van dit wetsontwerp geheel gezwegen had, al thans m de Kamer zelf Zijn meening te ge ven voor de politieke zijde van dif vraagstuk. Of hij zicli daarin echter niet vergissen zal? V. d. M. TWEEDE KAMER. Traktementen der Rijks normaallessen. De heer Roodhuijzen heeft tot den minister van Binnenlandsche zaken, den 7 April j.l. de volgende vraag ingezonden. „Op 31 Januari 1.1. werd door Uwe Excellentie de indiening toegezegd, nog in dit zittingsjaar van een suppletoire begrooting ter verbetering van do traktementen van de onderwijzers aan de rijksnormaallessen. Kan do indiening daar van spoedig tegemoet worden gezien?" Do minister van Binnenlandsche zaken heeft 21 April op deze vraag het*volgende antwoord ingezonden Een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag welke kosten gepaard zullen £aaa met verbe tering der salarieering van de onderwijzers aan do rijksnormaallessen. Dat onderzoek was niet zoo tijdig ten einde te brengen, dat reeds thans op grond van do uitkomsten daarvan bij suppletoire begrooting voorstellen aan de Staten Generaal konden gedaan worden. Verwacht mag echter worden, dat met de uitkomsten van dat onderzoek bij de menstelling van de ontwerp-begrooting voor 1914 rekening kan worden gehouden. terwijl hij Helperts jas en vest losmaakte voegde van Rinschoten er bij: ,,Ach kijk, die slag op het hoofd schynt nog niet voldoende geweest te zyn, zo heb ben hem een mes in do borst gestoken. Gra- vmk 1" zcido hij tot een jongen politieagent, die a,m den anderen kant van den levenloozen man was neergeknield,,Je bent geschapen voor den verplegingsdienst. Ilij is niet dood ik voel zrjn hartslag nog heel zwak. Leg gauw een voorloopig verband, voordat hij kan dood bloeden. Hebt ge een patrouille gezonden naar de plek wpar de misdaad heeft plaats gehad, {agent van de wacht?" ,,Vier {map. commissaris", antwoordde de agent. j,Hjet zal niet veel helpen. Als de aanval voor u bestemd was, dan zijn het oude klan ten, die reeds door allo honden, achtervolgd zijn, er zit hier helaas meer dan genoeg van dftt gespuis." ,,Zij zullen kennis frnet tnij maken" zeide van Rinschoten met op elkapr geperste tanden hij wendde zich weder tot den gewonde, die nu zacht en pijnlijk kermde. „Mooi zoo Gravink en jullie daar ginds maak de draagbaar in I orde, wij moeten hem dadelijk aan de handen' van een dokter toevertrouwen gelukkig is het ziekenhuis hier dicht in de buurt. Ik ga zelf ïnee. Agent Tjan do wachtje behoeft het DATUM DER KAMERVERKIEZINGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft de eventueel noodig© stemming voor do a,s. Kajnlerverlriczingcn bepaald op Dinsdag 17 Juni ten do herstemming op Woensdag 25 Juni DE OPENINGSDUUR VAN DE STEMBUS Naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken is, naar do Prov. Gron, Crt. meldt, thans de aandacht vpn de gemeentebesturen gevestigd op het voorstel der socialistische Kamerfractie om den tijd van stembusopemng te verlengen tot 8 u. 's avonds, en zijn genoemde besturen uit- genoodigd te willen berichten, tot "welke be schouwingen dat voorstel hun aanleiding geeft, inzonderheid voor zooveel betreft de uit den langeren duur der stemming "wellicht voortvloeiende moeilijkheid om een voldoend aantal personen to vinden, die geschikt en bereid zijn deel uit te maken van een stem bureau. EEN LID VAN GEDEPUTEERDE STATEN DAT GEEN ZITTING KAN NEMEN? Wij ontvingen naar aanleiding van bet door ons op gezag van anderen meegedeelde over de hier gerezen vraag, nog de volgende beschou wing: Mijnheer de Redacteur. Het komt mij voor dat uwe opmerking be treffende het u toegezonden stuk in uw num mer van 19 dezer in zake het zitting hemen van den heer Gerlacli van St. Joosland als lid van Gedeputeerde Staten niet volkomen juist is. Artikel 14 van het reglement op het bestuur van den polder Walcheren zegt: „Commissaris sen kunnen ten allen tijde hun ontslag nemen zenden dit in bij1 het dagelijksch bestuur, doch blijven in betrekking totdat aan hunno opvolgers zitting is verleend." Volgens artikel 55 onderzoekt de algemeene vergadering de geloofsbrieven, terwijl in *irti- kel 57 uitdrukkelijk wordt gezegd dat aan den benoemde geen zitting wordt ver leend, zoolang! legen de door de algemeene vergadering genomen beslissing voorziening kan worden gevraagd. Als tijd voor aanvraag van voorziening is bij1 alinea 5 van artikel 55 gesteld acht dagen, zoodat by strikte toepassing van het re glement, aan deal nieuwbenoemden commis saris eerst zitting wordt verleend acht dagen na de beslissing van de algemeene vergadering en de tegenwoordige commissaris dus tot zoo lang in betrekking blijft. Hoogachtend Een ingeland v/d. polder Walcheren. DE VERDEDIGING DER NED. HERV. KERK. Nfli afloop der gisteren te Utrecht gehouden vergadering van predikanten der Hervormde Kerk, bleven vele predikanten bijeen ter be spreking van de politieke en kerkelijke geva ren die in deze dagen die kerk zouden be dreigen. Verspreid en voorgelezen werd een uitvoe rig concept-manifest, waarin uiteengezet wordt dat het streven der Gereformeerden nog ftltijd is de bestaande Ned. Herv. Kerk te vernietigen. Het gevolg moet dan echter wezen, dat met het wegvallen der tegenwoor dige Hervormde Kerk breede kringen aan den invloed van het Evangelie worden onttrokken!. Daarom wordt dit streven heilloos en onver antwoordelijk geacht. geval niet te melden, dat zal ik wel doen. En ik raad jullie allen aan het stilzwijgen te bewaren ofver het geval Wij moeten die schur ken zoo lang mogelijk laten denken dat zy taij onder lianden gehad hebhen. Gravink, wat denk je van d!e wonden die hem zijn toege bracht?" ,,Die wond in de borst heeft niet zoo heet veel te beduiden I" zeide de jonge politie agent. i,,Als de long1 geraakt was, zou er schuimend bloed voor den dag gekomen zijn. Maar de slag op het hoofd is ontzettend aan gekomen ,,Ik hoop van harte dat hy" er boven op komt I" mompelde van Rinschoten. ,,Ha, daar Zie ik een portefeuille in zijn zak zitten daar zullen wij een aanwijzing in vinden omtrent den persoon van den vreemdeling. Een pas visitekaartjes. ,,Dr. Ernst Helpert, biblio thecaris van. den vorst van. Arme kerel 1 een Duitscher, een geteerde kom aan, maak wat voort jongens. Laten wij maken dat wij hem gauw in het ziekenhuis krijgen onder geneeskundig toezicht. Heb jullie de draagbaar daar? Goed. Voorzichtig hoor, maak dat het verband niet losgaat. Gravink wil jij mee gaan? Do portefeuille zal ik in bewaring ne men, Zoo. Langzaam, mannen en zachtjes I" En terwyl do sombere stoet den politiepost Dat de huidige regeering het voornemen heeft art. 171 der Grondwet ongewijzigd te laten, maakt do ontwerpers niet gerust, gelet op de uitlatingen in de „Standaard." Eveneens dreigt het gevaar van hen die af- keerig zijn van den clmstebjken godsdienst en die liet beginsel van scheiding van kerk cn staat zoo willen loepassen, dat alle hulp van staatswege aan de kerk ontzegd wordt. Daarom wordt een beroep gedaan op allen, die erkennen «Lat godsdienstige kracht on ontbeerlijk is voor het welzijn des volks om dit streven tegen te stean. Besloten werd 16 Mei samen te komen in breeden kring ter bespreking van dit stuk. Bij kon. besluit is benoemd de heer K. J. Kuyk, consul der Nederlanden te Gent, tot lid van de centrale commissie tot inrichting van de Nederlandsche afdeeling en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeeling op de interna tionale tentoonstelling te Gent in 1918 Dit Middelburg. Hedenmorgen had in de gasfabriek al hier een korte plechtigheid plaats. Het per soneel der gasfabriek, waterleiding en elec- trisch bedrijf, heeft daar in een met vlaggen versierde kolenloods afscheid genomen van zijn directeur, den heer P. Polet, die met zijn vrouw en hun dochter daarheen was geleid. Aan mevrouw Polet werd bij 't binnenkomen een bouquet aangeboden. Namens het personeel werd het woord ge voerd door den onderdirecteur der gasfabriek eai waterleiding, den heer H. T. van Heyningcn die er aan herinnerde dat hij in 1906 den heer Polet ook namens het personeel had toe gesproken bij diens 25-jarig directeurschap van de gasfabriek. Thans is de heer Polet 32 jaar hoofd der gasfabriek en 22 jaar der waterlei- en sinds verleden jaar van het elec- trisch bedrijf. Het boste deel van zrjn leven heeft hij hier gesleten met behartiging van de aan zijn zorg toevertrouwde bedrijven. Hoe ge dat hebt gedaan, ging de spr. voort, het is niet aan mij, dat te beoordeelen. Doch het is my een eer namens ons allen op ©enigs zins officieele wijze afscheid van U to ne- Wij zijn U allen dankbaar voor al het Is dat ge voor ons hebt gedaan. Het zal zoowel U als ons vreemd zijn, als Gij na zoo veel jaren van ons zult zyn heengegaan. Bij Uw heengaan willen wij U een souvenir aan bieden, als blijk van onze erkentelijkheid. Het is een boek zonder woorden, maar elke blad zijde zal U herinneren aan den tijd die Gij in ons midden hebt gesleten. We hopen dat Gjj nog vele jaren te midden van Uw familie gelukkig moogt leven en zullen U allen dank baar in onze herinnering gedenken. Daarna bood de heer Van Heijningen den heer Polet een fraai bewerkt blauw lederen al bum aan, bevattend een aantal zeer fraaie foto's van de verschillende bedrijven, voorts een fraai gccalligrafeerde opdracht en dè men der gevers. De heer Polet dankte zeer geroerd voor dit blijk van hoogachting. Hij zeide diep getroffen te zyn door zulk een afscheid. Een werk kring die men lief heeft gekregen te verlaten is moeilijk. In de 32 jaren dat spr. de directie van het gasbedrijf voerde was de king met het personeel altijd zeer prettig. Spr. bracht het personeel dank en verzekerde dat het hem geboden bewys van sympathie hem altijd zal herinneren aan don aangeaamen omgang met allen die hij nu verlaat Spr. be val fcich bij allen in vriendschappelijk aan denken aan Wij ontvingen thans de definitieve zomer dienstregeling van de S. S Na hetgeen wij reeds meldden bjj de voorloopig© ontwerpen valt thans niet veel meer te zeggen. Uit de richting Rosendaal wordt de eerste trein te Rosendaal 2 min vervroegd en komt 6 minu ten vroeger te Middelburg en Vlissingon. Trein 105, die evenals bij de vorige regeling te 4.16 n. m. uit Rosendaal vertrekt komt 3 minuten eerder te Middelburg en Vlissingen aan en de laatste boemeltrem 345 is in zijn geheel 5 min. vervroegd. In de richting naar Rosendaal loopt do eer ste mailtrein 5 min. vroeger, terwijl de eerste sneltrein in zijn geheel 10 min verlaat is en thans 7.20 uit Vlissingen vertrekt De loop der passagterstreinen bleef overi gens onveranderd. De muziekstukken die thans op hot speel werk Vjan den Abdijtoren zijn gezet, zijn Heel uur: Hochzeitsmarsch, F. Mendels sohn— Bar tholdy Half uur: Air gai, uit „Iphigenie in Aulis", Chr v. Gluck Kwartieren 1 Wij teven vrrj2. VLaggelied, Smits. o Uit VJiisiugeB. Devryzinnig democratische kiesvereenigmg to Vlissingen heeft besloten als candi- daat voor de Tweede Kamer aan to wyzen dr. A van Raai te te Dordrecht. De beslissing werd genomen met 17 stem- en teigen 13 op mr. E. E. van Raalte. In een gisterenavond te Vlissingen ge houden vergadering is besloten tot oprichting van een vereeniging die beoogt de oprich ting en instandhouding van een christelijk ziekenhuis, genaamd ,,Bethesda". Naar men verneemt wordt het voormalige postkantoor te Vlissingen beneden inge richt voor kliniek, terwijl de heer dr. Sta- verman de bovenwoning zal betrekken. Hedenmiddag kwamen te Vlissingen binnen do marinekolters Van Goens en Eura- nia. Do laatste voer naast de haven op de slikken en wacht op hoog water. Zij komen uit Hellevoetsluis en blijven tot as. Maandag te Vlissingen. Door do gemeentepolitie te Vlissingen is Dinsdagavond in het hotel „Zeeland" aldaar .afgehouden een ongeveer 35 jarige gehuwde Duitscher, die in gezelschap was van een nauwelijks 15-jarig meisje uit Kaiserlautem (Beieren), welk meisje tegen den wil van haar ouders was ontvoerd. Het meisje zal door tusschenkomst van de politie naar haar ouders worden teruggebracht, terwijl de Duitscher voor deu officier van justitie zal worden geleid. (VI. Ct.). o Uit Walcheren. Het in de „St. Ct." van heden opgenomen kon. besluit tot vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders van do ge meente Oost- en West Souburg, d.d. 9 December 1912, waarby' den ambtenaar ter se cretarie dier gemeente I. P Blonk met ingang uitging dacht van Rinschoten ontsteld: „Ge sine, arm zusje, 't scheelde geen haar of ze hadden mij zoo weggedragen 1" Nog geen lialf uur daarna lag de jonge Duit scher, die nog niet bij kennis gekomen was, in een afzonderlijke kamer in het groote Zie kenhuis, en de eerste geneesheer, om wien van Rinschoten had laten vragen, behandelde hem. De commissaris van politie bleef totdat de dokter den patiënt onderzocht had en hij slaakte een zucht van verlichting toen deze verklaarde, „do wond in de borst is niet gevaarlijk. Do rib is geraakt en het mes is toen afgegleden, zoodat er een groote vleesch- wond ontstaan is, die in acht dagen genezen kan, warmeer de gewonde man gezond van aardi is. Als hij zijn hoed niet opgehad had, zou do slag op het hoofd doodelrjk geweest zijn en ook wanneer do slag één centimeter meer rechts was terechtgekomen. Er is een kloof in hot hoofd ontstaan van vijftien cen timeter lengte. Of er echter niet een hersen schudding heeft plaats gehad kan ik eerst morgen met zekerheid zoggen. Hopeloos is de toestand volstrekt niet." Met een verlicht hart was de heer van Rin schoten heengegaan en zou den volgenden morgen vroeg terug komen. Hij liep dadelijk naar bet hoofdbureau van politie en hoorde daar dat de chef van den recherchedienst op dit nachtelijk uur nog niet naar huis was en bevel had gegeven commissaris van Rinscho ten dadelijk aan te melden ingeval hij mocht komen. Een oogenblik daarna stond van Rin schoten voor zijn chef. „Ha gelukkig dat u daar is mijnheer van Rinschoten I Ik had reeds iemand naar uw huis gezonden om u te vragen hier te komen. Maar is er iets gebeurd? U ziet er zoo ontsteld uit." Met korte woorden deelde de commissaris don aanslag op den vreemdeling mede, die zonder twijfel voor hem zelf was bestemd daar hy sprekende gelijkenis met hem ver toonde. „De wonden zijn van dien aard, dat de man dadelijk het bewustzyin verloren heeft. Was het een gewone aanranding met het doel om te stelen, dan hadden de schavuiten tijd genoeg gehad om den bewusteloozen man zijn horloge met ketting, zijn portemonnaie en por tefeuille af te nemen. Maar dat alles heb ik nog op hem gevonden. Zij moeten ook goed op de hoogte geweest zijn, want de misdaad heeft plaats gehad op do Zuid-Blaak, waar ik van plan was vannacht te insped- teeren. Dus zo hadden mij bedoeld, en een vreemdeling hier in onze stad heeft het onge luk getroffen." (Wjordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1