MÏS Emulsion Landbouw. Leger en Vloot. Verschillende Berichten. Ingezonden Maütideelingen BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. B 1T E M L A N D. De Tentoonstelling te Gent. zen met 1 Sept. te openen school voor moer uitgebreid lager onderwijs hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. Te Stavenisse had Zaterdagmorgen plaat9 do openbare oindles van hot eerste leerjaar van den landbouwwintcrcursus, die aldaar door do heer en Mindorhoud en Buijze in den uEgeloopem winter aan 9 jongelieden gegeven is. Aanwezig waren de Rijksland- bouwleeraar, de heer Kakebceko, de voorzit ter van de atdeeling „Tholcn", jonkheer van Vr oden burg, do burgemeester, do heer Van Doominck. do voorzitter van de Commissie van Toezicht, de hoer Tuijninan en oen enkele belangstellende. Na do verschillende zaken, die in den afgeloopen. winter behandeld zijn, de revue te hebben laten passeeren, werden alle leerlingen tot liet 3e ptudiejaar bevorderd Dc kapitein II. Potvliet van het 14e reg. inf. te Middelburg, die op 15 April a.s. wordt overgeplaatst by het 7e reg. inf. is bestemd voor het garnizoen Amsterdam. Door de twee groepen torpedobooten te Willemsoord in station zal van 3 tot 7 Mei e. fe. een bezoek gebracht worden aan Zee- Brugge en Brugge, tijdens de jaarlijksche feestelijkheden aldaar, terwijl door de groep torpedobooten te Hellevoetsluis gestation- neerd, in de maanden Juni en Juli een be zoek zal worden gebaebt aan Hamburg en Ventnor SPORT Voetbal. In een gisteren alhier gehouden bijeen komst van afgevaardigden der besturen van de zes bij den N. V. B. aangesloten voetbal verenigingen in Zeeland met de Zeeuwsche consuls is besloten tot het oprichten van een „Zwaluwen" vereeniging. Gezien den grooten invloed op de betering van de spelkwalitiet zoowel in het Westen, als in het Noorden des lands door dergelijke veteenigingeD uitgeoefend, juichen wij dit besluit ten zeerste toe. Voetbal. De wedstrijd Noord-Zuid, die gisteren in Assen is gespeeld, heeft het onverwachte re- Bultaat gehad, dat do Zuidelijken met 3—1 wonnen. Met rust was de stand 2—1. In de Maandagcourant lezen we omtrent dezen wedstrijd: ,,'tZuidendat zonder de 't Zesde-spelers Versluys, Kant en Piederiet speelde, heeft schitterend gespeeld. Over alle l'mën dit was ook Chadwick's oordeel stak het Zuidelijk spel ver boven dat der Noor delijken uit. Alle Zuidelijken gaven zicli ge heel in dezen strijd, terwijl 't Noordelijk spel hier zeer bij afstak." Vitesse is gisteren door een 32-overwin- ning te Deventer op U- D. kampioen van de Oostelijke eerste klasse geworden. In Hengelo wist Tub anti a op eigen veld Go Ahead te kloppen met 32. Gisteren zijn een tweetal bekerwedstrijden gespeeld. V O. C beeft met 41 gewonnen van V. F. C., terwijl H. F. C. met 4—3 gewonnen heeft van H. B. S. Voor de Zeeuwsche competitie speelde gis teren op het terrein aan den Nadorstweg Zeelandia II tegen M V V. O 11. De groen witte reserves wonnen met 52 Korfbal. Gisteren is beslist over het kampioenschap van Nederland. Vitesse (Leiden), wist met 64 te winnen van D. V. D (Amsterdam). Evenwel heeft D. V. D. protest ingediend Volgens een Reutcr-bericht aan de Maandag-Courant ziju Zondagmiddag 80 IIol- lapdscho pelgrims te Rome door kardinaal Merry del Val in audiëntie ontvangen. Dc kardinaal was door den Paus belast den apos- tolischca zegen te geven. Te Amsterdam heeft een auto op het plein v.oon 'hot ryksmuseumj 2 (kipderen, zusjes van 8 en 9 jaar aangereden. Het oudste was dadelijk dood, het jongste is ernstig verwond, doch haar toestand is, naar de Maand. Ct. meldt, bevredigend. De jautof reed mot matige vaart; en naar men verzekert is het ongeluk aan eigen onvoor zichtighejid fc wijlen In een speeltuin te- Zaandam liet iemand zich uit een electrische aeroplane (een draai molen, nieuw inodel) vallen Hij kwam terocht öjarig meisje,, dat ernstig gekwetst/ werd. Ook oen kri tiek In do laatste akte van dat treurspel komt spook voor. Overigens is het door en door geestloos". Men meldt ons uit Oostende Zaterdagochtend omstreeks 3 uur, tijdens den sneeuwstorm, beproefden twee Blanken- bergsche schuiten No. 26 en 67, de haven van Oostende binnen to loopen. Ze hadden reeds veel van het slechte weer te lijden gehad, want van beide ware» de zeilen gescheurd en een ervan had bovendien haar mast gebrokei Naby do hoofden gekomen, werden zo plotse ling door een zee omgegooid en tegen den kop van het Westerhoofd geslingerd. De broze scheepjes liepen weldra vol. Het gelukte ech ter den opvarenden op het hoofd te springen, en Qqoirt daarna zalgen »ij het |eene vaartuig ken, terWyt het andere, door de golven mee gesleurd, iets verder op het strand vastge raakte. De mailtrein van Bazel naar Oostende, die bij Lonzec tusschen Namen en Brussel gestopt had omdat een telegraafpaal den weg versperde, werd Zaterdag, aldus meldt Reu ter den bladen, aangereden door een arbei- derstrein. Twaalf passagiers van laatstge noemden trein werden gekwetst en deze werd ook ernstig beschadigd. De mailtrein had niet geleden. Hot verkeer is gestremd. De volgende Vloamsch© vertalingen zijn een ingezonden stuk in het „Hbl. van Antw." gelezen op een lijst, vermeldend den a s- verkoop van door de Belgische dou ane in beslag genomen goederen. ,,Christs ©ncadrés" „Lijsten Christen". ,,Porte plumes reservoirs" „bewaard pen- renberg heeft de heer de P. te Velsen heden Hulst, burgemeester van Zijpe, C. Kramer middag omstreeks half een den dokter en Glijmes le Oterleek door den Haarlemschen den verpleger, vermoedelijk met een revolver, officier van justitie een vervolging ingesteld, ernstig verwond. Heden zijn de curatoren in het faillissement Tevens werd door dc P geschoten op don mr. A. Prins en J. van der Veen, notaris, door besteller van het spoor H en den politie-den Haarlemschen rechter commissaris ge- agent de R. Per auto werd de ongelukkige boord, zwaar geboeid weggebracht. Do toestand van den dokter,is hoogst be denkelijk. „Cendrier (=aschbakje) réclames" bfevëlend almanak" „Crème (smeerselct fards" „room en blanketsel." belemmering in de adem haling en herhaaldelijk spuwen wijst op zwakte welke onmiddelijke aandacht vereischt. In dergelijke gevallen geeft SCOTTS Emulsion snelle en zekere verlichting, versterkt bovendien het gestel en het weerstandsvermogen cp zoodanige wijze dat een spoedig herstel der gezondheid verzekerd wordt, met bevrijding van alle borst en keel aandoeningen vLEVERTRAAN) Doch overtuig U dat het de echte SCOTTS is met den „Visscher" op de verpakking. Geen andere is zóó zuiver, zóó smakelijk of zóó zeker van uitwerking. THERMOMETER EN VERWACHTING. 14 April. Thermometer alhier 8 u. vm 42 fc., 12 u. 50 gr., 3: u. nm. 49 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon Meteorologisch instituut te De Bilt volgeni do waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 770.5 Horta. Laagste 737.5 te Vestnianoer. Verwachting tot den avond van 15 April: meest matige Z. tot ZW. wind, ge deeltelijk bewolkt, mogelijk enkele regen buien, hoogere nacbttemperatuur. UIT VLISSfNGEN. Gemeenteraad van Vlissingcn Vrijdag 18 April zal de raad der gemeente Vlissingcn vergaderen. Van de punten der agenda vermelden we a-de benoeming van een keurmeester van visch goedkeuring van de vermelde con- racten betreffende de haveneocplotatie. Voorts 'wordt behandeld een voorstel tot oprichting v,an een handelscursus bij het her- halingsonderwys, en een adres van de feest commissie om een subsidie voor de viering der 100-jarige opaifhankblijkhoid. DIVIDEND. Naar ons uit Amsterdam gemeld wordt zal op do a s. verga/lering van aandeelhouders! van dc Kon. Mij. „De Schelde" worden voor gesteld om over 1912 8 pCt. dividend uit te koeren. DE CANDIDATUUR-D1ELEMAN. In het Vereenigingslokaal te Axel werd Zaterdag een openbare vergadering gehouden van wege do anfirev. taesvereenigmg, waarin als spreker optrad de heer mr. P. Dieleman. De opkomst was niet groot. In zijn rede gaf de heer Dieleman o m. te kennen als (geboren Zeeuwscli-Vlammg veel de streek te gevoelen, en dat hij daarom in - overweging had genomen het aanvaarden eener candidatuur voor dit district In verband met zijn zaken heeft hij echter ook te letten op de eischen van zyn gezm. Komen die mèt in strijd met het waarnemen van het lid maatschap der Tweede Kamer, dan zal hij de candidatuur aanvaarden. Hij vermoedt dat daarvoor wel een regeling zal te vinden zijin en dat hij binnen weinige dagen liet aan vaarden der candidatuur zal kunnen berichten GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. In de Zaterdag te Sas van Gent ge houden raadszitting werd het tramplan van de Zeeuwsch-Vlaainsche trainwegmaatschappij goedgekeurd, en werd een plaats aangewezen voor het bouwen eener nieuw© openbare lagere school Over een voorstel van den heer Ilame- lynck, ,om bij de school ook een onderwijzers- woning te bouwen, staakten do stemmen. Het voorstel was op fin&ncicele gronden sterk bestreden door den voorzitter, die berekende dat daarvan 200 tot f 100 's jaars nadeel voor de gemeente hêt gevolg zou zyn. Medegedeeld werd een schrijven van Ged. Staten waarin wordt bericht dat onder ver schillende voorwaarden de gemeente vergun ning kan krijgen om voor het betrekken van oleotrisdhe stroom aan te sluiten bij de Centraio Electnque des Flandres. VRIJZINNIGE VERGADERING. Zaterdag werd te Sluiskil in het café van den heer Brakman een openbare verga dering; gehouden van de liberale kies vereeni ging. Deze was druk bezocht Eerste spreker was de heer J, Welleman, die voornamelijk de tariefwet in verband met den, landbouw be sprak Verder hield de heer R. de Muralt een politieke rede, waarvan een groot deel aan de staatspensionneenng was gewijd. De spre kers hadden veel succes bij do hoorders. IN VRIJHEID. Zaterdag is in vrijheid gesteld M. van P. huisvrouw van A. P., wonende te St. Jan steen. Heikant, verdacht van afdrijving. VERKIEZING EERSTE KAMER. In de zitting der Provinciale Stalen van Overijsel is gekozen tot lid van de Eerste Kamer baron De Vos van Steen wijk, dc can- lid der rechtsche partijen. ONS HUIS. Te Middelburg. Zangcursus op Donderdag 17 April, des avonds te 8 uur. Middelburg. Van 1214 April Ondertrouwd H. van Pagee, jm. 24 j. met M. L. van Dam me, jd. 24 j. Bevallen M. Maas, geb. Buijs, z.; J*. Wal raven, geb. Oosse, d. Overleden S. Hubregtse, wed. D. Nader hand, 83 j.; S. M. Koole, ong. d. 17 j. AFLOOP VERKOOPINGEN. Zaterdag namiddag bad te Bres kens de herveiling plaats van 't onroerend goed der erven wed. Manjó. lste Perceel een winkelhuis in de dorp straat, kooper D. Crinse voor f 4550en t 100overname winkelopstand. 2de perceel, een woonhuis op den dijk, kooper M. Verschelling Az. voor f 2100—. 3de perceel, een woonhuisje in 2de zand straat, kooper A. Rosendaal voor f 750 ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OP GENOMEN IN DE TWEEDE OPLAOE VAN QNS VORIG NUMMER UIT MIDDELBURG. Acteex&mens I. o. Bij hot heden alhier gehouden examen Voor de pftc lager onderwijs, werden ge ëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten Geslaagd de dames G. do Rijke en C. P. Willemsen te Mid delburg, E. M Riaseeuw, C. P de Die en M M. Boone, te Oostburg, C. Versprille te Aardenburg, J. C. de Klerk te Caflzand en {5. S. Soloiüé te Zuidzande PLOTSELING WAANZINNIG. In een vlaag ran waarzin, vermoedelijk door hol zien aankomen ran een dokter en een verpleger in «en auto uit het gesticht Mee HET EEUWFEEST TE KATWIJK. By de feestelijkheden ter herinnering aan. onze honderdjarige bevrijding van het Fran- sche juk te K a t w ij k zal op 18 Juli zoo getrouw mogelijk de landing vaji Koning Willeml I te Scheveningen worden nagebootst. De minister van marine heeft toezegging gedaan dat het feest door eenige oorlogsbo dems zal worden opgclujsterd VEROORDEELD. De arr. rechtbank te Utrecht lieeft he den de werkman G. P van 's Rijksmunt, die half jaar geleden drie revolverschoten op zijn schoonzuster loste en. daarna poogde zich zelf van kant te maken, veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tieve Jiechtenie UIT DEN HAAG. i. De Pest op Java Een) regeeringstelcgT van 14 dezer betreffen de de pestgevallen op Java van 26 Maart tot en met 8 dezer luidtAMeeling Molang 280 nieuwe pestgevallen, waaronder één Europe aan, 265 dooden Kcdiri 20 nieuwe gevallen, 21 dooden Madioen 17 doodelijko gevallen. Toelocng Anoeng 3 Soerabaja 5 en Paree 18 in de vorige periode nog 6 gevallen waarvan vier doodelyk. Regeling van Werkzaa mheden. Nog deze week zal in de Tweede Kamer d© regeling der werkzeamheden worden voorge steld m verband met het voornemen om de Kamer van het einde dezer maand of het be gin van de volgende te doen uiteengaan. VERVOLGING. Naar de „Alkmaarscbe Courant" verneemt, is tegen de commissarissen van de in s van faillissement verkeeremde Coöperatieve Vereeniging „Volksbank", spaar- en voorschot baak mr. J. A. Verdam te Alkmaar (plaatsver.-, rechter). C- Kooij te Haringkarspel, Q C. DE STAKING IN BELGIË. BERGEN (Henegouwen) 14 April. (Part) Hand.) Gisteravond om 4 uur heeft een be- tooging van 40.000 arbeiders plaats gehad op de place publique ter inleiding van de staking Van der Velde en Destrée spraken de arbeiders toe. Er heerschte volkomen orde. BRUSSEL, 14 April (B. Z. am M.) De staking in de kolenmijnen zal eene alge staking in zijn vollen omvang be- teekenen. De toestand in Antwerpen dreigt zeer ernstig te worden, daar allo bootwerkers zullen staken. Bevrachtingen naar Antwer pen vinden reeds lang niet meer plaats en ook het personenverkeer zal Antwerpen mijden. De texielarbeiders staken slechts voor een klein gedeelte. De socialistische leiders doen bun uiterste best om de bevolking kalm te houden. In Brussel worden middagvoorstellingen en concerten gehouden om de lieden van de straat te voeren en zoo botsingen te voor komen. De cafè's sluiten alle om 7 uur, de volks huizen, die reeds om 5 uur sluiten, ver- koopen geen sterken drank. BRUSSEL, 14 April. Reuter seint dat de openbare dienst normaal functioneert, trams r ijden een derde deel der arbeiders in de industrie, staakt. In het kolenbekkens van de Èorinage in het Luiksche en in Charlerois is de staking} volkomen. In Gent wordt in de spinnerijen en weve rijen voor het meerendcel gearbeid. In de metaalnijverheid aldaar is de staking zoo goed als plgemeen. In Cliarleroi is de staking in de metaalnij verheid gedeeltelijk. In het Luiksche is in enkele plaatsen de telegrafische verbinding met Brussel door- doorgesneden. 'In de meeste takken van nij verheid te Luik wordt ook geslaakt. Te Antwerpen nam de Red. Star-lijn maat regelen, om op de geregelde tijden de booten te daen vertrekken. Tal van werklieden bie den zich po11 voor bet gewone werk. De havenarbeiders arbeiden als gewoonlijk. AANSLAG OP KONING ALFONS XIII. MADRID, 14 April. (V. D.) Na de plech tigheid der eedsaflegging van de militairen loste een onbekende drie revolverschoten op den koning. Deze bleef ongedeerd. (Men zie onze nadere bijzonderheden onder Buitenland.*) MADRID, 14 April. De politie heeft bij den dader van den moordaanslag op den koning een brief gevonden die aan zijn vrouw gericht was en waarin het volgende stond»Gij zijt de moieele moordenares, want zoo gij mij gezonden had, wat ik u gevraagd heb, zou ik den aanslag niet hbbben gepleegd. Als ge dezen brief ontvangt zal ik reeds den aanslag hebben bedreven". De beklaagde werd 2 maal ondervraagd, doch weigerde iets anders mee te deelen, dan dat hij geen medeplichtigen heeft gehad. DE ZIEKTE VAN DEN PAUS. BERLIJN, 14 April. Uit München wordt aan de >Berl. Ztg. am M.< gemeld Bij de nunciatuur zijn beden berichten ontvangen, die een belangrijke verslechtering in den toestond van den Paus melden. DE OORLOG. In Albanië. PARIJS, 14 April. De „Echo de Paris" ver neemt uit Korfoe, dat Djavid pasja met de res ten van hot leger Walona heeft genomen. (Onder voorbehoud). Montenegro en de Mogendheden. ROME, 14 April Uit Cetlinjc. wordt hier be richt, dat do Montenegrijnscho bevolking door het terugtrekken van de Servische troepen van Skoetari zeer terneer is geslagen. Dc re geering maakt bekend, dat de belegering niet temin met kracht zal worden doorgezet. DE AANSLAG OP ALPHONSUS XIII. Vanochtend vroeg heeft men het voor ons bureau kunnen lezen, wat ook onder «Laatste Berichten" kortelijks wordt ver meld. Opnieuw heeft de jeugdige, energieke koning van Spanje ondervonden, wat een risico die waardigheid in zijn land meebrengt. Toen hij Zondagochtend het militaire feest te Madrid had bijgewoond, dat plaats had ter gelegenheid van de aanbieding der vaandels aan de recruten, reed de koning te paard naar het paleis, door zijn staf ge volgd. Op het oogenblik dat de stoet de Bank van Spanje langs reed, liep een 2-5- jarig jonkman, Rafaël Sanchez Allegro ge- heeten, uit de menigte op hem toe en, met de linkerhand het paard bij den toom grijpend, haalde hij met de rechter een revolver uit zijn zak. Toen Alfon6 bemerkte, dat de man op hem mikte, deed bij zijn paard steigeren. Deze behendige manoeuvre was zijn be houd. De man schoot, maar de kogel schramde slechts het paard van den vorst aan de borst. OogeDblikkelijk werd de dader door een politie-agent gegrepen, maar deze kon niet beletten, dat Allegro nog tweemaal op den koning schoot, zonder deze te treffen evenwel. Wel bad de eerste kogel zijn hand schoen geschroeid. De officieren uit het gevolg plaatsten zich terstond naast hun monarch. Dadelijk werden aaD beide zijden der straat d© trot- toirs ontruimd. Bij de lichte paniek, dia daarvan het gevolg was, werden een aantal menschen gewond. De koning zelf was van 't paard gestegen, maar weder in 't zadel komend, riep hij «leve Spanje De menigte antwoordde met donderende toejuichingen. Toen zette d« aouverein onder de grootste geestdrift zijn tocht naar het paleis voort. DE STAKING IN BELGIË. De staking is Zaterdagmiddag plotseling in twee fabrieken te Antwerpen uitgebro- De arbeiders verklaarden, volgens Reuter, het werk eerst te zullen hervatten na afloop van de algemeene staking. Het »Hbld. van Antw." vraagt, wie nu eigenlijk de als „algemeen" aangekondigde werkstaking, die zooals men weet, heden begint, heeft uitgeroepen. De vraag is ge wettigd, omdat de beantwoording daarvan noodig is voor het bepalen der verantwoor delijkheid en omdat, wat de vraag als zoo danig betreft, het (we vermeldden dat in dertijd) met het uitroepen daarvan zonder ling is toegegaan. Het zij ons geoorloofd, den loop dier gebeurtenissen kort in 't geheugen terug te roepen. Onmiddellijk na de algemeene ver kiezingen op 2 Juni van het vorig jaar, besloten de socialisten, die, deels terecht, de verpletterende overwinning der clericalen aan het bestaande meervoudig en het ont breken van algemeen kiesrecht toeschreven, de algemeene staking uit te roepen met het doel, deze misstanden opgeruimd te krijgen. De datum werd na eenig verschuiven op den 14den April bepaald. Doch voorname lijk door bemiddeling der burgemeesters van de groote Belgische steden werd ver kregen, dat de soci's de bedreiging introk ken. Nauwelijks echter herademden onzö Zuidelijke buren, of opnieuw doemde de bedreiging op, door de halsstarrige houding der regeering uitgelokt. Op het congres is toen het besluit om de staking op den van te voren vastgestelden dag te doen doorgaan, aangenomen. Van der Velde en andere kopstukken der partij waarschuwden daar tegen of toonden zich althans geen mede stander. Als beginselvaste socialisten onder wierpen zij zich echter aan den wil der meerderheid. Anseele was van deze de voornaamste woordvoerder. Hij verklaarde een verbin dende opdracht te hebben ontvangen, om die beweging te verdedigen. Erg ferm is de houding van deze door drijvers echter niet. Zoo heeft het socialis tische hoofdblad van België, «Le Peupla» geschreven«Indien in sommige streken, zegt Anseele, de beweging een ander karakter aanneemt, zal het groote comité zijn ontslag De plechtige opening der Wereldtentoon stelling te Gent zal Zaterdag 26 April plaats hebben, in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin van België en der Konink lijke familie. De Tentoonstelling, die een oppervlakte van bijna 150 HA. beslaat, zal de grootste en meest grandiose Tentoonstelling zijn, die ooit in België gehouden is. Vijf en twintig natiën zullen er vertegenwoordigd zijn. De werken, waaraan met koortsachtigen ijver gewerkt wordt, zullen vóór den datum der opening geheel gereed zijn, en deze zal men van samenvallen met de beroemde vijfjaarlijksche Tentoonstelling der „Floralies", welker honderdjarig jubileum in 1908 gevierd is. Men kan zeggen dat de Gentsche Tentoon stelling geopend zal worden in een omge ving van sprookjesachtige bloemenpracht. Wie gal den Gentschen wethouder nu dat gebiedend mandaat Antwoord de werk lieden van die stad. Maar alle zijn niet ge raadpleegd. Algemeen stemrecht schijnt bij de Belgische soci's wat de partijbeginselen aangaat, niet te bestaan. Een groep moet hem das die opdracht hebben verleend. In derdaad, een zware verantwoordelijkheid. Men denke maar eens aan de meest reoht- streeksche gevolgen. De werklieden, die vandaag leegloopen, moeten eten. De krijgs- kas kan goed gevnld zijn, tegen een derge lijke aderlating is op den duur geen som bestand. Anderen moeten bijspringen. Inde eerste plaats de roode volksvertegenwoordi gers. Deze zullen tijdens de staking de hellt van hun gaHSche inkomen ten behoeve der stakers storten. Het genoemde Antwerpsche blad heeft dat eens nader uitgeplozen. De partij telt drie bekende millionairs. Furuémont, Van der Velde en Raes. Deze genieten een inko men van ongeveer 40.000 franken. Twintig duizend moet dus in de stakingskas vloeien. Maar daar blijft het niet bij. Zoo al geen millionaire, rijke socialisten komen behalve de genoemden, ook daar voor. Daar hebt ge Terwagne, medicus te Antwerpen, lid va* den raad dier stad en van de Kamer. H®

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 2