MIDDELBERGSCHE COERAIT. jj. si 136* Jaargang. 1913 Zaterdag 5 April. BINNENLAND. Kameroverzicht. Bit de Staatscourant. Kerknieuws. Kunst en Wetenschappen. Deze cnurant vtriohynt <1g e 1 ij k a, met «itzonéering van Zom em ?#3»tJ»ge*. Prij» per kwartaal, «oowel voor Middelburg all moor alle plaatiem ia Nederlaad fraaoo pp. 19. A&onderlyke aammeri koitem 5 cemt. Aifortcmtiüa by abonnement op moordeelige moorwaardem Prospeotnuem daarvan zijm aaa bet bureau te bekomea. Advertentdën moor bet »er»tvolgend« anmmer moetem de» middag» vóór éón aar aan hot bureau bezorgd zyn. Adv#rt»uü6n t 20 cemt per regel. Bij abommememt meel lager. Geboorte», dood» ei zlle amdere familieboriohtea es Damkbetmigiagea mam 17 regel» f 1.50elke regel mest 20 oeat. Reclame» 40 eemt per regel. Groote letter» aaar de plaats, die sy innemea. Tot ds plaatsing mam advertentiën ea reclame», aiet afkomstig ait Zeel a ad, betreffee 4 Handel, Nijverheid ea Geldwezen, i» gerechtigd bet AlgemeeK AuIveruoató«>Bmw-5c A. DE LA IAB As., R.Z. Voorbar^wnl A66, Amaterdata. Dit nummer bestaat uit drie bladen en een Kinderblad. EERSTE BLAD. De opgaaf van den spoordienst komt iu dit nommer voor op do gebruikelgke plaats. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag. Evenals aan de andere zijde van bet oud cti eerwaardig Binnenhof, eerwaardiger zeker vroeger dan nu, beeft Minister Regout ten, slotte ook Sn den Senaat een. schijnbaar ge makkelijke overwinning behaald1, waarvan.' het natuurlijk moeilijk valt uit te maken hoeveel daarvan geboekt mag worden op het credit rfjier welsprekendheid; hoeveel op het debet van dón weinig onafhankelijk en geest, dien het Parlement in al zijn daden tegenover de rogeerimg kenmerkt. Zooveel is zeker, dat slechts vier der heeren senatoren een nega tief votumh' ebben uitgebracht en onder deze was de standvastige heer Van Wassenaer, die tegen stemde omdat hij verwerping met groote meerderheid wenschelijk achtte. De parlementaire barometer is dikwerf raad selachtiger dan de gewone barometer, maar men moest wel de volslagen vreemdeling in Jeruzalem spelen om zoo iets uit te spreken. Want zelfs al heeft Minister Regout niet hier als in de Tweede Kamer, zijn wetsontwerp weten onder dak te brengen zonder stem ming; zooveel was reeds gisteren merkbaar, dat van een verwerping niets zon komen. Men moet de gezichten der Kamerleden gadeslaan onder zoo een speech van Minister Regout! Het is een alleraardigst schouwspel I Geheel in tegenstelling met zijn beminnelijken broe der is deze Minister de man met de fluweelen handschoen, met t geestig en spottend ver nuft, met 't begoochelend woordgetoover. Wil lens en wetens komt een ieder onder de be koring van zijn woord; hij verzet er zdcfy tegen, maar 't baat niets. Eerst teekent de twijfel zich op het gelaat van den toehoorder; de zekerheid in 's Ministers richting wint zichtbaar veld; een scherts, die nooit banaal 'en altijd geestig is, doet het pleit beslechten^ Minister Regout heeft ten tweeden male in de Binnenhof-verbouwing bewezen dat in een vergadering altijd hij de baas is, die weet wat h$ wil. Do Kamer weifelde, wilde dit niet en dat niet; wat ze wel wilde, wist ze zelve niet. De Minister wist 't wel. On getwijfeld! hebben de ministerieel© mededee- lingen betreffende de uitbreiding der Eerste Kamer door het bijtrekken van de gebouwen van het Koninklijk Kabinet, veel gewicht in de schaal gelegd; men vreesde uitstel en zag nu zekerheid nabij. Zelfs de heer Reekers moest erkennen, dat een gewichtig bezwaar was vervallen; maar hij oordeelde en niet ten onrechte dat er nog genoeg overbleef! En hij liet niet af zonder den Minister nog eens met den heer de Stuers getaquineerd te hebben; niet ten. voordeele van dezen laatste, over wien do Minister zijn publiek nog eens even zachtjes „inlichtte". Zullen we daarvan van den heer De Stuers nog meer hooren? Een nieuwe brochure zou geen ongewoon verschijnsel zijn! V. d. M. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Do heer Loeft was vandaag het kindje, waarvoor geheel 't huisgezin juichte bij het binnenkomen. Heel het huisgezin was bier de Tweede Kamer, officieel voltallig, maar in derdaad weer samengesteld uit de weinige afgevaardigden, die met geduld en volharding de debatten volgen en als evenzoovele vlekken j op het groen tapijt verspreid zitten. En de' stemmingen wijzen wel uit hoezeer het bezoek ff13349 „getrouw" is; hoe maar oven meer dan do helft der volksvertegenwoordigers be- j slist over de aanneming van zeer gewichtige cn ingrijpende amendementen. Voor zooverre men amendementen kan noemen voorstellen tot verbetering, waarvan men stelselmatig te voren weet dat zo zonder genade worden afgewezen. En rechts is steeds talrijk genoeg aanwezig om ook bij enkele afvalligheden, elke overrompeling te voorkomen. Het wacht woord is uitgegeven en het spel loont de moeite I Toen do heer Loeff dan binnenkwam was Üe heer Duys juist een verbetering van hot wetsontwerp aan het verdedigen, die te vens comige nieuwe bevoegdheid aan de ar beidsraden zou geven. Minister Talma trok bedenkelijk gezicht; hij heeft den ar beidsraden niet alles kunnen geven, en krijgen zo ook niets! De heer Loeff heeft destijds al zijn grondwettige bezwaren te breed ontwikkeld dan dat de Minister dit reeds heeft vergeten en het was daarom, dat do heer Duys hem op den juist binnenkomenden Waal- wijkschen afgevaardigde wees, die zeker te gen deze toevoeging geen bezwaar zou heb ben. En /toen men lachte gelijk men goed lachs is in het Parlement op zulke eentonige dagen, verzekerde do heer Duys, dat men be zwaren van juristen niet licht moet wegen dat de Minister ze zeker niet licht Weegt, Als het maar juristen van rechts zijn! Bijna geheel' de dag is gewijd geweest aan de discussie over .artikel 31, regelendo het ziekengeld. Het ontwerp wil 70 procent van het Loon uitkeerende sociaal-democraten echter 100 pet. noodzakelijk zoowel op theo retische als -op practische gronden, en willen bovendien wettelijk zorgdragen, dal de arbeids raden de uitkeering niet beneden de 70 pet. brengen, terwijl de Minister zich met een get^l van 50 tevreden meent te kunnen stellen. De heeren Duys en Schaper hebben met gloed deze en daaruit voortspruitende amende menten verdedigd; de heer De Klerk viel hen van ganschex harte bij. Maar links was (men Verdeokl en, de heer Rood hu ij zen ver klaarde dat hij eene zeer slechte en geheel buiten do arbeiders .omgaande comtrölè als de wet thans geeft, een cijfer van 100 pet. niet te billijken zou riijnVan soc.-deïn. kant mocht men daartegen het practiscli onwaar schijnlijke van Simula tie aanvoerendeze lin kervleugel stemde tegen. Een tegenstemmen, dat te betreuren valt, lOmdat het onjuist was. Acht men do contröl© slecht, het zij zoo, dan zal de wet slecht wer ken en slecht geld kosten.de arbefld-ers', die recht ,op uitkeering hebben, mogen daar van wettelijk toch zeker niet de dupe wor den. En dan, acht rfien simulatie voor 70 pet. zooveel minder onwaarschijnlijk als dezelfde voor 100 pet? Wie niet lui is, doet zijn werk en voor de luien helpt geen wet Overigens het stemmen van het amendement was getuigen zonder meer. Viel het amende ment ten bate der 100 procent met do groote meerderheid van 46 tegen 12 stemmenook die betreffende don karenztijd en den duur der uitkeering| (nu zes maanden, te brengen op twaalf), Waarbij slechts de heeren De Beaufort en, De Kanter met rechts medestem- stemden, werden verworpen. Slechts in hot amendement aangaand© de uitkeering by zwangerschap ten ministe tien weken vóór en na de bevalling, waarin de Minister al heel weinig christelijk was, vereenigde geheel links met geen andere resultaat dan dat het met 33 tegen 23 stemmen werd verworpen. En deze Minister wierp eens verre van zich eene volgzame meerderheid te bezitten Wat wil hij mag meer 1 Het amendement van den heer Duijs om den arbeidsraden te verhinderen lager te gaan djan deze 70 percent, is heden niet afgehan deld. De Minister is er tegen herinnerde aan wat er by de voorbereiding is geschied. De linkerzijde is ex eenstemmig voor, vooral nu het sub-amendement, dat bij hot soc.-dem. voorstel behoort, ontdaan is van. het klasse karakter, dat er eerst in lag. Men kan nu deze dagen overleggen en misschien brengt dit overleg eene oplossing I V. d. M. KEIZER WILHELM OP BEZOEK BIJ DE KONINGIN. Uit Frankfort wordt aan het „Iland." gemeld: De Keizer reed Donderdagmiddag 12 uur met gevolg in drie Automobielen naar het sanatorium te Hohenm'ark, en bracht H. M. Koningin. Wilhelmina ceji bezoek en Z. K. II. Prins Hendrik een tegenbezoek. De keizer vertoefde ruim anderhalf uur in de koninklijke villa. DE A. S. KAMERVERKIEZINGEN. Mr. G. Jannink is door alle vrijzinnige par tijen candidaat gesteld in liet district Lochem', meldt de N. R. C. Indertijd is door ons gemeld dat reeds overeenstemming zou zijn verkregen tusschen de drie vrijzinnige partijen te Amsterdam ten aanzien via(n d© aanstaande Kamerverkiezin gen. De N. R. C. verneemt echter, dat de onderhandelingen nog niet beëindigd zyn.Men hoopt echter op de Dinsdag te honden ver gadering van do delegaties der drie partijen tot overeenstemming1 te komen. Do herhaaldelijk opduikende geruchten, als zou mr. II. Bijleveld, Jr., de Kamercandidaat der rcchtscbe partijen in Amsterdam IX wor den, missen eiken grond, zegt dc Tel. Immers heeft mr. H. Bijleveld Jr. nog slechts den leeftijd van 27 jaren bereikt. Daaren tegen is er wèl sprake van in dat district mr. De Wjldo Jr., uit Den Haag, te candi- doeren. De Arnh. Crt. verneemt, dat men in 't district Eist ernstig streeft naar samenwer king van de verschillende groepen, die mee- nen, dat dit district niet zoo overwegend katholiek is, dat baron Van Wijnbergen met ernstig zou moeten worden bestreden. Voorloopigo besprekingen zijn reeds gehou den met het doel om te komen met een Pro testant, die den steun van Chr.-Hist. en vrij zinnige zijde zou kunnen verWrijgenmen meent met zulk een candidaat beslist eenige kana van slagen, te zullen hebben. Bi) kon. besluit zijn benoemd tot leden van den raad van administratie van het Weduwenfonds voor do geëmployeerden tot het algemeen bestuur be- hoorende: mr. S. Hannema, secr.-gen. van het min. van buit. zaken; en mr. dr. J. L. A. Salverda de Grave, secr.-gen. van het min. van waterstaat; zijn benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen: J. H. Bremmers te Roermond; A- F. Boersema te Groningen; C. J. C. de Haan te Eindhoven; H. F. van 't Haaff te Rotter dam; D. van der Linden te Alphen aan den Rijn; P. Tj. van Griethuizen te Bergen op Zoom; A. de Goede te Deventer; E. J. van Steeden te RatterdjOm; jhr. Wj M. Bowier te Amsterdam; P. Vorster te Rotterdam; S. J. Posthumus te Delft; C. van der Linden te Alphen aan den Rijn; ia benoemd! bij den geneeskundigen dienst der landmacht, tot off. v. gez. Ie kl., de off. v. gez. 2e kl. dr. J. van der Hoeve; is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan ID. J. de Haas, arbeider bij de firma J. J. Krantz en zoon, lakenfabrikante, te Leiden; zijn met ingang van 1 dezer benoemd: lo. tot expert by de scheepvaartinspectie in het 2de district, de heer J. Hagendijk; 2o. tot expert by de scheepvaartinscecfcie in het 4de district, de heeren Th. Zwanenburg en J. Berg werf en met ingang van 16 Mei tot majhine- expert bij de scheepvaartinspectie in Tiet 4do district, de heer J. den "Hollander. De minister van waterstaat heeft benoemd 'tot "buitengewoon opzichter de heeren "J. J. Kolpa, te Rockanje, bij het vernieuwen van de arbeiderswoning met directiekamer aan het Flauwe werk op het eiland Goedereede, en C. Roosendaal, te Enkhuizen, by het bouwen van een brug over de Dintel, bij Dimtelöord ter vervanging van de aldaar bestaande brug. OOST-INDIË. Wreedheden op Soemba- De correspondent dor N. R'. C. te Batavia seint Het Hooggerechtshof (Hoog Militair Ge rechtshof? Red.) heeft uitspraak gedaan do z.aak van de sergeanten Deysenrolh en Ideng, beschuldigd v|an verschillende op Soem- 1)* gepleegde wreedheden en mishandelingen. De ten laste gelegde verkrachtingen niet bewezen achtende, en overwegende dat de meeste mishandelingen geen ziekte of on bekwaamheid tot het verrichten van arbeid tengevolge gehad hebben, veroordeelde het H. M. G. den beklaagde Deysenroth tot vijf geldboeten, tot een gezamenlijk bedrag f 90 subsidiair 14 dagen en den beklaagde Ideng tot drie geldboeten, tot een gezamenlijk bedrag van f 120, subsidiair 16 dagen. Het is gevaarlijk naar een kort telegrafisch bericht een vonnis te beoordeelen. We vree zen echter wel dat na alles wat over deze wreedheden in de bladen is gepubliceerd, dit vonnis zeer velen onbevredigd zal laten, en onder de inlanders wellicht ontstemming zal wokken. De Indische Pjnrty. Telegrafisch werd reeds indertijd bericht dat ook op de gewijzigde statuten der In dische Partij de goedkeuring werd gewei gerd. Uit de ontvangen Delibladen blijkt dat die wijziging het doel der partij betrof. Dit doel waS oorspronkelijk als volgt omschreven Het doel der Indische Partij is het patrio tisme aller Indiërs voor den bodem welke hen. voedt, wakker te roepen, ten einde hen te nopen tot samenwerking op den grondslag Van itkundige gelijkstelling om dit Indisch va derland tot bloei te brengen en. het voor een onafhankelijk volksbestaan voor te bereiden. Do gewijzigde tekst luidde ,,Het doel der veareeniging is, om door al de (haar ten dienste staande wettige middelen de stoffelijke en zedelijke belangen van hare leden pp elk gebied en den bloei en de welvaart van Ned.-Indië voofl te slaan en, te bevorderen en te streven naar opheffing van alle zoodanige misstanden en wetsbepalingen, als aan de be vordering van dat doel im den weg staan en het in het leven roepen vaji alle zoodanige instellingen en bepalingen als aan dat doel kunnen dienstbaar zijn." De ,,Sum. Post" merkte naar aanleiding van de herbaalde weigering der regeeringj OP Wanneer de Regeering de illusie mocht heb ben, dat het nu met de Indische Partij is ge daan, zal ze bedrogen uitkomen. Deze zal in andere gedaante toch weer voor den dag ko men, zoolang een Douwes Dekker met zijn demagogisch talent een onontwikkelde menig te weet te biologeeren. Een telegram meldde ong af, dat het congres der Partij zal gehou den worden onder de auspiciën van devor- eeniging Insalinde". Daaraan zal niet veel zijn te doen, Douwes Dekker en de zijnen wilden vast niets liever dan een Regeeringsbesluit, gelijk thans een is gevallen. Dat hechten ze aan hun vaandel als een eereteeken. Maar welke propaganda hadden ze nu kun nen halen uit 't nummer der officieelo ,,Jav. Ct." met hun goedgekeurde statuten er in? Uit die koe [ambtelijke erkenning ware geen doelwit reclame te slaan geweest I GEZONDHEIDSCOMMISSIE GEZETELD TE OOSTBURG. Aan het door deze commissi e uitgebrachte j'aaxverslag ontleenen we het volgende: Over den toestand van waterloopen, bodem en lucht wordt gemeld, dat naar aanleiding van klachten een onderzoek is in gesteld naar de vervuiling van een afwate- ringssloot ie Breskens; er bleek dat noch ge- meente noch polder redelijkerwijze verplicht konden worden geacht daarin te voorzien, daar do bewoners grootendeels zelf de oorzaak der vervuiling waren door allerhande stoffen in de sloot te werpen. Geadviseerd werd dat de bewoners de rioleering zeiven ter hand zouden nemen, behoudens vergunning van het betrok ken polderbestuur. Gewezen wordt op het doeltreffende van de verordening op de af- en uitwateringsmiddelen te Oostburg, waar eene vervolging werd inge steld tegen eigenaren eener open sloot, waarin het mónagewater van het St. Anthoniusgesticht en van een paar daarnaast gelegen perceelen geloosd wordt, toen op last dier eigenaren, een gedeelte dier sloot met grond en andere materialen werd dicht geworpen. blijkbare voldoening wordt gewezen op do vanwege den volksbond tegen drankmis bruik te Oostburg gehouden tentoonstelling van Huisvlijt, dio uitstekend geslaagd mag heeten; voorts wordt medegedeeld, dat, mede te Oostburg van R. K. zijde werd opgericht eene afdeeling van het Kraisverbond en der Mariavereeniging. Medegedeeld wordt het verbruikscijfer in liters van gedistilleerd in den kring der com missie, over 1911, het was over dat j'aar be langrijk hooger dan over 1910. Ten aanzien van do volkshuisvesting werd voortgegaan met het onderzoek van wo ningen; zoo werden te Aardenburg opgenomen 430 perceelen; bij 37 perceelen werden ge breken geconstateerd, die aan het betrokken gemeentebestuur zijn medegedeeld. Naar aanleiding van een klacht uit IJzen- dijko over den slechten toestand eener woning aldaar werd aan Burg. en Weth. dier gemeente verzocht "de bedoelde woning onbewoonbaar te doen vorklaren; daarop werd bericht dat blijkens meedeeling deir betrokken eigenaren de bewoning gestaakt was en in de plaats der oude eene nieuwe woning zal gesticht worden. Aan 't gemeentebestuur van Eede werd ge adviseerd onbewoonbaar te doen verklaren eene woning aldaar, welke zóó bouwvallig werd1, dat zij gevaar opleverde voor dó be woners, Van Buig. en Weth. vain Eede werd bericht: ontvangen, dat aan dein raad het voorstel zal worden gedaan de woning onbewoonbaar te doen verklaren. Bij de commissie kwam eene klacht in over een huisje te Aardenburg dat door een vrij groot gezin stond te worden betrokken. Het perceel werd zoo spoedig mogelijk na het in komen der klacht onderzocht, doch daar bij opneming bleek, dat bet perceel onder Re- tranchement, dat bedoeld huisgezin zou verla ten, in nog ongunstiger conditie verkeerde dan hetgeen betrokken zou worden, adviseerde do Commissie B. en W. van Aardenburg den eigenaar belanghebbende aan te schrijven aan bedoeld perceel binnen den door B. en W. te stellen termijn, zoodanige verbeterin gen aan te brengen, als bij dat schrijven worden aangegeven, waaraan door genoemd College den 29 Sept. j.l. gevolg werd gegeven en waarbijl de termijn op een jaar werd gesteld. In den kring der Commissie werden blijkens opgave in 1912, 38 arbeiderswoningen ge bouwd. Van den voorgenomen bouw van woningen door de vereeniging Volkshuisvesting" te Sluis zal waarschijnlijk niets komen, boewol bij K. B. f 11.050 aan do gemeente jSluis, werd toegekend om pym de gemelde vereeni ging te leenenals reden van niet-houwen werd opgegeven, dal de huren, in verband' met den loonstandaard te hoog zouden zijn. De commissie vindt hitjrin do bevestiging van hetgeen zij reeds op pag. 21 van haar verslag over 1910 schreef: ,,thans nog zou zeker do liuurprys van een met rijkssteun ge bouwd© en pan de meest noodige eisclien vol doende woning voor velen een bezwaar Zijn, waaraan, naar de commissie meent, nog niet zoo gemakkelyk is te gemoet te komen."- Met genoegen werd opgemerkt .dat vooral de arbeiders-bevolking het toejuicht, dat voor woningbouw tegenwoordig bepaalde voorschrif ten worden gegeven, waardoor tegenstelling met vroeger, thans niot alleen gezonde en luchtige huisjes gebouwd worden, maar vooral woningen, die meer ruimte en daardoor ook meer gerief aanbieden. Vooral van de zijdo der huismoeders werd een en ander meerma len vernomen. Bij" nieuw-bouw te IJzendyko was, voorzoo ver kon worden nagegaan nietjyoldaan aan art. 39 der bouwverordening. Het vuile water van een zestal huizen lojopt, zonder goot of buizen, weg op do achter de huizen gelegen erven en veroor zaakt daar op den duur poelen, die op de gezondheid niet anders dan najleeligen in vloed kunnen uitoefenen. By eenige samen werking kon .aldaar op min kostbare wijze een rioleering naar eene nabijgelegen sloot gemaakt worden. Wat de besmettelijke ziekten aan gaat, kon de gezondheidstoestand niet anders dan gunstig genoemd worden. In 't geheel werd aangifte gedaan van 76 gevallen van roodvonk in 9 gemeenten waar van 2 jeen doodciijk verloop haddener kwa men twee gevallen van diphtheritis in j2 gemeenten en 3 van febris typhoidea in 1 gemeente, allo zonder sterfgevallen. Ben op (verzoek der Commissie door dr. Preij te Oostburg ingesteld onderzoek van welwater van een woning te Sluis aan do Nieuwstraat had tot uitslag, dat het water afkomstig bleek uit een zeex verontreinigden bodem en voor- drinkwater ongeschikt was. Vftn voortzetting der pogingen om een wa terleiding te verkrijgen wordt niets meer De te Zuidzande aangeboorde Nortonput heeft geen bruikbaar drinkwater opgeleverd de mogelijkheid om uit den bodem van Wes telijk Zeeuwsch Vlaanderen goed drinkwater te verkrijgen, wordt uitgesloten geacht. Advies went uitgebracht op verschillende verordeningen, Wijzigingen, afwijkingen van bouwverordeningen enz. De „Tijd" verneemt, dat kardinaal Van Rossum dit jaar, waarschijnlyk einde Juni of in Juli een bezoek aan ons land zal brengen. Ned. H e r v. Kerk. Beroepen: te Hijkersmilde-Klooster- veen ds. F. Siega te BellendoornGameren J. P. Pauwe te Bennekom. Aangenomen: naar Sijbekarspel de. F. J. Los te Laren (Geld.) Evang. Luth. Kerk. Aangenomen: naar Win9cboten-Sap- pemeer J. Pb. Haumersen Jr., prop. te Rotter dam. Ned. Israëlitische Kerk. Benoemd tot tweede leeraar te 's Herto genbosch de heer S. de Haas te Rotterdam. Sonaten-avond van Leopold Kipp el. Bij do betrekkelijke beperktheid van het ello-repertoire, is het te verklaren dat de cellisten gaarne grijpen naar werken uit lang vervlogen jaren, en dat zij daarbij denken aaa den Venetiaanschen componist Benedetto Marcello, wiens werk, in vorm en opzet zich aansluitend aan het model der klassieke meesiers, uitmunt door adel van melodie. Zeer juist openden de heeren Leopold Kippel en Cornells Wolthers him sonaten- avond met een sonate van Marcello om in juisto volgorde daarop te laten volgen de derde cello-sonatc van Beethoven en daarna do eerste van Brahms. Er ia over het spel van ieder individueel, zoowel als in samenwerking veel goeds te zeggen. Kippel's cello dn het begin was oen enkele snaar onwillig zingt haar zan gen uit met vollen fraaicn toon, zelfboheer- sching van den speler brengt bij dezen jon-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1