MIIDELBGSGSCHE COERAIÏT, M\ 78- 136" Jaargang. 1913 Zaterdag 29 Maart. De zooveelste vorm. Binnenland. Uit Stad en Provincie. Dit de Staatscourant. Kerknieuws. Onderwijs. Di*> courant rartokijit l»gelijkt, ®«t »itio»4iri»g ra» Zo»- fmJign frijl por kwutral, «oowol roor kiddolbmrg »li roor alle plutie» i» Neierlui fr»»oo pp. 11. Aöoaderlijke »*ouners koite» 5 oemt Adverte»ti0» bij abonnement op voordeelige voorwaarde» ProipBotraiiea daarvan tij» aan het bnrea» te bekome». Advertentie» voor het eerstvolgend» aammei moetea det middag» vóór óóa aar aaa het barean bezorgd zija. Advertentie» i 20 ceat per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte*, dool* ea alle andere familiebcriohten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50elko regel meet 20 cent. Seclamet 40 cent per regel. Groote lettert aaar do plaati, die tij innemen Tot de plaateing van ndvertentiün en reolnmei, niot afkometig nit Zeeland, betreffen* Handel, Nijverheid en Geldwezen, ie gerechtigd het Alceneeea Advertentï^llBJcfti*. A. DE LA MAJB As., K.Z. Voorb«rfc wal 5t66, Asuterdam. Dit nummer bestaat uit twee bladen en ten Kinderblad. EERSTE BLAD. Als de Tweede Kamer eerstdaags weer met de Ziektewet verder gaat, en de alge- meene beschouwingen van een jaar geleden nn laat volgen door de artikelsgewijze behandeling, dan zal ze weer een »ge- wgzigd ontwerp"voor zich hebben, blijkens de raededeeling die we de vorige week publiceerden. Een verrassing. Maar met de ziektewet is zooveel verrassends gebeurd. Het is nu de vijfde of zesde vorm waarin de Kamer haar voor zich krijgt sedert bet ontwerp in bet zittingsjaar 1909/10 werd ingediend. Wie soms mocht ondernemen om eens na te gaan, hoe het verloop is van een of ander onderdeel, zal zich spoedig hopeloos roeien in dat doolhof van amendeeringen. Velen zullen niet meer weten wat er wel en wat er niet bepaald is. Nog vóór in 1911 de Commissie van voorbereiding haar werk goed had begon nen lag er reeds een gewijzigd ontwerp voor haar. Toen kwamen in Jnni 1911 de Kamerdebatten over de avraagpanten" der commissie, met als gevolg nieuwe wijzigingen. Daarna kwamen wijzigingen als gevolg van de schriftelijke gedachten- wisseling tusschen commissie en minister, daarna wijzigingen als gevolg van het mondeling overleg tusschen die twee, en nti de vorige week wijzigingen tengevolge van ja, dat zouden we niet precies kunnen beantwoorden. Zoo, tusschen de algemeeue beschou wingen en de artikelsgewgze behandeling, een regeeringavooratel tot ingrijpende wij zigingen, dat is al iets ongewoons. En het wordt buitengewoon als men er op let dat die wijzigingen hoogst gewichtige veranderingen zjjn, waartegen de minister zich tot nu toe met hand en tand ver zette. En nu in eens zonder bijzon dere gebeurtenissen, want er is sedert verleden jaar Juli niets meer aan de Ziektewet gedaan wordt de Kamer voor nieuwe concessies gesteld van groot gewicht. Bladzjjden vol bezwaren staan er in het commissieverslag tegen het opnemen in de Ziektewet der nitkeeriogen van ongevallen voor minder dan 8 maanden. Er zijn vergaderingen tegen belegd, er zijn moties tegen aangenomen, er zijn artikels tegen geschreven, en er is ver leden jaar Mei en Juni in de Tweede Kamer door verscheidene leden tegen gesproken. Maar de minister hield vaat, totdat hij nu in eens los laat, en de ongevallen voorloopig gescheiden hondt van de Ziektewet. De amendementen Pat ij u, Teenstra, Treub en Aalberse, bij het commissoriaal onderzoek afgewezen door de commissie en door den minister, zijn nu in eens in de gratie. De daarin ge volgde gedachtengang wordt door de regering aanvaard Om te doen beseffen hoe verbluffend die jongste zwenking van den minister is, herinneren we aan zijn krachtig ver weer tegen hen, die van die opneming in de Ziektewet der ongevallen van korten duur den ondergang voorspelden van de risico-overdracht, de vrijwillige verzekering, de landbouw-ouderlinge e.d., die er onmogelijk door zonden worden. Nog 29 Mei jl. aan het slot van zijn antwoord op de redevoeringen bij de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer, vrklaarde minister Tal ma »als eerlijk man" te kunnen zegden, dat hij dat bezwaar niet erkent, en dat >ik na een nauwkeurig onderzoek tot de overtuiging ben gekomen dat het be zwaar niet juist is, terwijl er hier geen zakelijke gronden zijn aangehaald om te bewijzen dat het wel juist is." Eo tegen over heD, die verwachten dat er geen werk meer zal zijn voor de landbouw- ongevullenverzekeriug als men de kleine ongevallen onder de ziektewet brengt, zei hij in diezelfde rede te gelooven »dat op de grondslagen van de bestaande landbonw-onge vallen verzekering heel goed een regeling te maken is waarbij de organisatie van de verzekering volop werk krggt." Zóó sprak de minister nog in het vorige stadium van de behandeling dezer wet. En nu in eens, nog vóór 't volgend stadium, trekt hij die opneming der ongevallen in, uit vrees voor een uit voerige discussie en de kans op een on zuivere stemming." Ja, onzuiver zou de stemming wel licht in zoover zijn, dat er Kamerleden tegen zouden stemmen op wier stem de minister als voor gerekend had. En uitvoerig zoo de discussie ook geweest zijn. Maar dat wist de minister al lang. Want dat is het juist, wat telkens en telkens weer in de discussies over de verzekeringswetten treftde minister heeft bij zijn ontwerp weinig rekening gehouden met wat er was geschapen door particulier initiatief. En hij is door de van alle zijden oprijzeude bezwaren achtereenvolgens gedwongen geworden zijn ontwerp telkens weer in een andeïen vorm te kneden, zoodat er lijnen in kwamen die herinneren aan wat reeds bestaat, Wat eerst zuiver van bovenaf als ambtenaarswerk geregeld zon worden, is nu al in heel veel opzichten maatschappe- lijker Dat is gebleken bijode hierboven ver melde kwestie van de ongevallenver zekering al noemt de regeeriug de nieuwe regeling dan ook voorloopig" en het is ook gebleken bg de kwestie van de bijzondere nitkeeringskassen. Zooals men weet had de minister in n eerste ontwerp zelfs in 't geheel geen plaats opengelaten voor de bijzondere kassen. Zijn twee voorgangers, Kuyper en Veegens, hadden het in hun ontwerp wel gedaau, maar naar het oordeel van velen zou die regeling niet voldoende ge weest zijn om aan de bgzondere kassen de concurrentie mogelgk te maken tegen de officiëele kassen. De moeilijkheid om dat afdoende te jgeler» bracht minister Talma er toe ze geheel terzijde te schuiven en slechts één soort nitkeeringskassen voor te stel len: die der Raden van Arbeid. Maar zoo glad ging dat niet. De commissie van voorbereiding legde die kwestie aan de Tweede Kamer voor in den vorm van een vraagpunt", en bij het daarover gevoerde debat bezweek de minister voor den sterken aandrang en zegde een rege ling toe, die ook aan erkende bgzondere kassen toeliet uitkeeringen te doen, waar voor zij de premies zouden ontvangen van de Raden van Arbeid, na aftrek van kosten van inning en van die voor maat regelen van algemeen hygiénisch belang. Dat die regeling door de voorstanders van de bgzondere kassen onbevredigend werd geacht, ligt voor de hand. Hoogst onbelangrijk was het werk, dat nog voor die kassen te doen overschoot, al werd hun door zuinig beheer de kans gelaten hun nitkeeringen hooger te maken dan de offieieele. Maar zie de minister is nn plotse ling nög verder gegaan in zijn concessie. Bij heeft nieuwe regelingen getroffen, waardoor de bgzondere kas onder de noodige waarborgen kan lo. het bedrag der premie voor haar leden bepalen; 2o. het geld beschikbaar voor uitkee- ring beheeren 3o. de nitkeering aan hare leden regelen met dien verstande, dat niet minder ma" worden uitgekeerd dan door den betrok" ken Raad van Arbeid zon worden ge geven 4o. de bij haar verzekerden, die zie kengeld ontvangen, controleeren Vooral dat lo. is vau groot belang. Voegt men hier nog toe, dat de minister thans tegemoet komt aan enkele der wenschen van de dokters door een nadere regeling van de weistandsgrens, die voor de toegelaten ziekenfondsen van zooveel belang is, en door het doen ver BIJBELSCHE GESCHIEDENIS OP DE KWEEKSCHOOL. Het besluit vail den Rotterdam schen ge meenteraad om voortaan onder de geschiede- niavakken van de gemeentelijke kweekschool ter opleiding van onderwijzers ook de Bijbelsche geschiedenis te verstaan, wordt door „De Nederlander" een „gelukkige besb's- vallen van den eiscb- dat er steeds apotheker in het bestuur daar vuu zitting hebbe dan voelt men te doen te hebben met een heel anderen persoon dan den minister Talma, aan wiens on buigzaamheid de verongelukking van de Bakkerswet werd toegeschreven. Als motief voor die jongste amendee- ring van baar eigen voorstel voert de de regeering nu aan»de overweging van de ingediende amendementen en van de tot dusver gevoerde beraadslagingen". Maar die amendementen kende de minister reeds vóór de algemeene beschon- wingen, en die meeningen kende hg uit 't verslag der commissie en uit 't met deze gepleegde overleg. Vanwaar die omkeer nu ook al weer op de genoemde punten We zullen wel niet alleen staan met de bewering dat een renk van politiek uit die jongste »nota van wijzigingen» uitgaat. Het feit zelf, dat die ook door links gewenschte verbeteringen het wetsont werp minder bezwaarlijk maken, zal natuurlijk door ons niet betreurd wor den. Maar het verschijnsel dat die ver betering zoo plotseling kwam na zoo'n verzet, mag toch ook wel in 't licht gesteld worden. De wet moet klaar komen vóór de verkiezingen, en uit voerige discnssies" en »de kans op een onznivere stemming" zie hierboven wenscht de regeering te vermijden. Daarentegen meent de „Standaard" dat eerst oet word en bepaald: lo. welke opvatting van deze historie gelden zal; 2o. wie zo aan da candidaat-onderwijzers in zal prenten; en 3o. wie dat onderwijs zal controleeren. „Is de Bijbelhistorie u heilig, zegt dit blad, dan kunt ge niet gedogen, dat ze aan pure willekeur wordt prijsgegeven. Wie dé. ar de hand toe leent, verloochent, zoo hij de Schrift als 't Woord Gods belijdt, zijn beginsel." Die strafpredikatie kan. de anti-revolutionaire wethouder van. Rotterdam, de heer Van. der Molen, zich aantrekken. Immers hij verdedigd» het voorstel warm. Het is opmerkelijk zoo herhaaldelijk do „Standaard" 't in den laatsten tijd partijgenootcn moet afstraffen omdat ze niet zuiver in de leer DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN. Do pnti-revolutionaire kiesVereeniging to Enkhuizea heeft den heer N. Oosterbaan, af tredend lid voor het district Enkhuizon, op nieuw candidaat gesteld. Van anti-revolutionaire zijde is, naar do Standaard meldt, voor het district Tietjerk- steradeel do heer C. van der Voort van Zijp, aftredend lid, ppnieuw candidaat gesteld. Do christelijk-historische Jriesvereeniging te Ommen, zoo meldt de N. R. C., heeft de liee- ren J. P. Janssen, aldaar, en mr. E. baron Mftckay T.Pzn., te 's Gi;avenhage, voorloo pig candidaat gesteld. Do G. CrL bericht da,t de heer van Santen te kennen heeft gegeven, geen «uididatuun vpor Delft te zullen aanvaarden. is aan dein luit.-kol. J. H. A. Mijsberg on den kap. G.. Th. van Dam, beiden van den staf der art., eervol ontslag verleend en zijn zij benoemd tot directeur der artilleTieinrich- 'tingem; is aan de kap. J. C. van Dijk en P. M. Oversluijs en den Ion luit. R. C. Bakker van de infanterie eervol ontslag verleend en zijn zij Tesp. benoemd tot directeur, onder directeur en corrector bij de topografische inrichting is bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, met ingang van 1 April benoemd tot adjunct-commies, J. Lorié, than9 klerk der posterijen en telegrafie 1ste klasse, en zrjin bevorderd: tot hoofdcommies, D. van Os, thans commies; tot commies, G. van Staveren, C. T. Korte- kaas, J. Stoers, C. M Faijce Schaeffer, C. M Voigt, C. Stüvel, T. J. van der Doll, J. C. de Bruyn, J. W. L. Hof en G. M. baron van Uten- hove, thans adjunct-commies tot adjunct-commies, J. P. Boll, A. do Waay, A. M. Kools, D. Veenman, P. J. van Resteren «i D. Pasman, thans 1ste kleik- De consul der Nederlanden te San-José (Costa-Rica), de heer I. D. Sasso, is over leden. De waarneming van het consulaat is opge dragen aan den heer Chr. N. Pirie, aan wicn in het Engelsch geschreven moet worden. Uit Middelburg. De commissie voor de Zondagavondconcer ten heeft in haar gisteren avond gehouden vergadering besloten dit jaar weer het gewoon aantal concerten te geven. Deze week zjjn door do keurmeesters van vee en vleesch afgekeurd een schaap, geit en twee varkens benevens oenige organen van verschillende slachtdieren. Van de varkens het magere vleesch na verpakt, en ver zegeld te zijn door de keurmeesters opgezon den ter sterilisatie. Bij kon. besluit is aan mr. E. W. Guljé, op zip verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hem in Tec-bterlijke betrekkingen aan den lande bewezen; is M. M. J. Mulder, lid der firma L. L, Mulder en Zonen, meubelfabrikanten te 's-Gra- venbage, benoemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau; is de adj.-ing. bijl het loodswezen enz., B. A. Verhey, met 1 April bevorderd tot inge nieur; Uit Vlisaingen. Reeds hebben zich bij het Cantate-Comité voor de onafhankelijkheids fee sten 150 zange- ressen en zangers aangemeld. Uil Zuid-Be vel and. en meldt; uit Hansweext aan de N. Z. Clt. De werkzaamheden met de groote electrische kraan bij den sluisbouw gaan Diet voor den wind. "Wegens een defect slaat zij nu at een 10-tjaI dagen stil, zoodat de schepen met grint en zand met de mand moeten worden gelost. De twee machines der DecauviUetram zjjn aangekomen, en hébben een viertal keeren proef gereden, wat uitstekend voldeed- Nu wacht men nog op de wagens voor de passa giers om dan den dienst VlakeHajisweerd (boot) in werking te stellen. Uit Z.-V laandoren W. D, Door het Bestuur van het Departement SluisAardenburg der maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd j.l. Vrijdagavond te Oostburg aan een drietal ingezetenen dezer gemeente een getuigschrift uitgereikt wegens langdurigen trouwen^ dienst. De betrokken per sonen waren Pieternella J. van Dale, A. Zonne- vijHo en J. de Vos, die respectievelijk als dienstbode, letterzetter en boekbinder als zoo danig 36, 43 en 26 jaren in dienst waren geweest der familie Bronswijk. De achter glas in lijst gezette getuigschriften waren in kleu ren en goud gecaUigrapheerd door de firma Grevenstuk te Amsterdam en zagen er zeer fraai uit. Te Biervliet heeft Vrijdag do hoer jhr. do Muralt, lid van het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering, voor de afdee- ling een lezing gehouden èn voor de leden én voor andere belangstellenden, samen een paar honderd personen Do dwangverzekering en de tariefwet wa ren do onderwerpen van den begaafden spre ker, die met de meeste aandacht werd gevolgd. Van de coalitiepartijen waren weinigen te- daarentegen de vrouwelijke studenten aan de lustrumfeesten mogen deelnemen, werd geen dronkenschap geconstateerd. In Duitschlanil stelde men vrouwelijke politiedienaren aan. Van lieverlee komen er in ons land ook oenige politioadsistenten vau 't zwakke go- slacht. Er zijn er nu al drie. Ook inspeo- trice's van den arbeid zijn er. Wie toen nog niet moest erkennen dat de vrouw een élan heeft als oen Bulgaarsch in fanterist, aan hem zou de pauze nog groote dingen doen. Nadat mevr. de Jong, Paardekooper Over man, mevr. Wolff en de leidster van den kook cursus, mej. Steub uit Breda, door de kook- deelneemsters met bloemen waren gehuldigd, kwam het geheelo corps de cuisine in be weging. Eerst weiden de dames bediend. Dat was een tactische fout, natuurlijk, maar da delijk daarop kwam de eeno lieve ver schilling na de andere aantnppelen met thee en cho colade en keur van koekjes of Adam in het parades op nieuw op de proef moest wor den gesteld. En beusch, toen moest, dunkt mij, ieder plechtig verklaren, dat de lieve ban don, die zulke koekjes weten te bakken, ee*i stembiljet zijn toe te vertrouwen. Volgens do mededeéling van mej. Staas n« do pauze hadden de dames op den kook- jus ook flinke kost leeren klaarmaken. Dus, b.v. erwtensoep, die housch niet op snert geljjkt. Na de pauze behandelde mej. Staas oen, opmerking, bij een der dames vernomen, n.I. dat zij op de huishouding was aangewezen en dat haar man do zaken, die buiten de deur lagen, afdeed. Het kostte natuurlijk voor een begaafde spreekster, als mej. St. bleek te zijn, weinig moeite, de geheelo bedenking het onderstboven te zetten en de schroomval lige huisvrouw een eerste plaats in de pro pagandisten-rijen te geven. Juist do man ba- moeit zich met zaken, waarvan hij geen ver stand genoeg heeft. Het dienstbodencontract zou er anders uitgezien hebben als professor Drucker eens een vrouw was geweest. Daarna passeerden de ongewenschte verhoudingen voor de vrouw, die de zoogpremie in Frank rijk, de wet op de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering en andere producten der mannen- wetgeving in het leven hébhen geroepen en zullen blijven roepen, zoolang de vrouwen de besten hunner niet kunnen doen meespreken op de plaatsen waar de wetten, worden ge maakt. Tot slot droeg mej. Staas een viertal verzen zeer verdienstelijk en. gloedvol voor, waarna de openbare bijeenkomst werd gesloten. Na de sluiting bleven de leden nog voor een huishoudelijke vergadering bijeen. Daarin werd een afgevaardigde benoemd naar de al gemeene vergadering te Amsterdam. Het beginsel van voortzetting van den kook cursus werd aangenomen. Van de aanwezige dames zullen er als theeschenksters gaan naar een te Amsterdam te houden tentoonstelling van „de Vrouw". Na verschillende bespre kingen, die getuigden, dat de vrouwen wel durven aanvatten, werd ook de huisb. verg. vrij laat gesloten Do intrede van. dr. J. P. Cannegieter, alhier, ia voorloopig vastgesteld op Zondag 18 Mei e.k. Do bevestiging zal plaats hebben door zjjn, vader, predikant te Winterswijk. Aangezien de Nieuwe Kerk voor de restauratie geslo ten zal Zijn, hebben beide diensten in de Ooslkerk plaats. (N. Zondagsb.). Ned. H e r v. Kerk. Beroepen: te Hevekes (Gron.) ds. J. Steenmeijer te Oterdum (Gron.) Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Bozum L. H. Duin te Zweeloote 's Gravendeel A. C. Hey te Molenaarsgraaf; te Leiden A. Makkenze te Tholen. Ned. Israëlitische Kerk. Aangenomen: het beroep als leeraar te Waalwijk en Besoyen door den heer L. Nieweg Hzn. te Zwartsluis. Bedankt: voor de benoeming als leeraar te Smilde de heer L. de Wolt te Beilen. VR0U WENK IESRECHTVERGADER ING TE TK0LEN. (Slot). Mej. Staas deelde mede te Delft getuig» te zijn geweest van do studentenfeesten. De toe komstige mannen der wetenschap lagen dron ken in de rijtuigen. Te Amsterdam, waar Heden slaagden voor diploma A f arbeid te Amsterdam de heerea W. Vrcekea, L. Breure, G. v. Zuijon en P. L. Meijer», allen leerlingen van de R. K. S. v. O. te Middelburg. Tot kweekelingen bij do Rijkskweekschool alhier zijn benoemd: A. A. Leenhouts, St. Kruis; A. F. J. v. Gessel, Vlissingan; A. A. J. Mets, Vlissïngen; J. Lievenso, Westkapelle; J. Roelse, West-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1