MIDBELBIRGSCEECOURANT. ITOOH; 136' Jaargang. AAR ïSSD) Dinsdag 28 Januari. Binnenland. Dit Stad en Provincie. Knnst en Wetenschappen. Ondervijs. Landbouw. Rechtzaken. Verschillende Berichten r. 24. 1913 hot maken. Volledige Patronen öeza courant Tarackijst dagelijki, met mitzondarimg tbs Zob as Fetatlagea r_:,t per kwartaal, aoowel voor Middelburg ala voor alle plaataea ia Nedarlaad franco pp. f2. Afzonderlijke nummers koatea 5 oeat Advorteatida bij aboaaement op voordeelige voorwaarde» Proapeotaiaea daarvaa zija aan bet bureau te bekomea Advertentiön voor het aaratvolgaade aummer moetea des middag, vóór ééa aar aaa het bureau bezorgd zija. Advartaatiaa i 20 oaat par ragel. Bü abonnement vaal lager. Geboorte-, dood- en dia aadera familiabariohtaa aa Dankbetuigingen van 17 ragala f 1.50elke ragel meer 20 cent. Beolamea 40 cent per regel. Groote lette» naar de plaati, die aij innomea. Tot de plaataing van advertentiBn en reclnmei, niet afkomitig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, ie gereohtigd het Algeaeee» Advertentle-BureH A'. DE LA MAK As., M.Z. Voirbar&wa! 866. Amoterdim. Bij deze courant, behoort een bijvoegsel draait. Maar we-staan aanvang van 1913 1" Oneerlijke af-leiding. De (kath.) N. Z. Grt. heelt aan "t hooid van baar nummer van gisteravond een driestar, waarin verontwaardiging wordt uitgesproken over een beweerd spotten van vrijzinnigen en socialisten met het openlijk bidden in katholieke kringen voor het behoud der christelijke regeering bij de aanstaande verkiezingen. Dat is een sluwe al-leiding der aandacht van het punt in kweBtie. Want de schrijver van dat artikeltje moet heel goed weten, dat de protesten der laatste dagen niet zijn gericht tegen het openlijk bidden voor het behoud der chr. regeering. Er wordt in christelijke kringen bij iedere verkiezing openlijk voor de overwinning gebeden. Daarover zal niemand iets zeggen. Maar wat de ergernis wekte is het feit dat men op de katholieke scholen ook de kinderen een dergelijk gebed laat op zeggen. En daarover spreekt de schrijver in de X. Z. _Ct m e t geen woord! Hij doet of er alleen sprake is van openlijk bidden. Het is noodig de oneerlijkheid dier voor stelling dadelijk in 't licht te plaatsen, en aan die onoprechte verontwaardiging den wind uit 't zeil te nomen. Anders zou het sprookje, dat de vrijzinnigen zelfs spotten over 't bidden der chriatelijken, blijven voortleven als een strijdmiddel bij de ver kiezingen. Dat weten we van ouds. opeibire onderwijzers en de hoofden. Naar aanleiding van de door den Haagaehen Raad aangenomen motie tegen het orgaan van de afdeeling van den Bond vAn Ned. Onderwijzers (betreffende de kenschetsing der schoolhoofden als"de «natuurlijke vijan den* der onderwijzers) is naar «Het Yolk» meldt in de Zaterdagavond gehouden ver. gadering der afdeeling van dien Bond, die door 160 leden was bezocht, met nagenoeg algomeene stemmen het volste vertrouwen zoowel in de Redaktie van het orgaan als in het bestuur uitgesproken. We kunnen dezen uitslag slechts betreuren. Het gedrijf der onderwijzers tegen hun hoofden moet wel ontwrichtend werken op op de organisatie van het openbaar onder wijs, dat op deze wijze een van haar ge vaarlijkste vijanden krijgt in een deel der openbare onderwijzers zelf. Men kan dat onder wij a wel niet erger benadeelen dan door het vertrouwen der ouders te schokken. En het is o. i. onvermijdelijk dat dat het gevolg zal zijn van het onwaardig gerebel. leer tegen de personen, die de wet nu een maal, en terechtals de gezaghebbenden in do school heeft aangewezen. CHR. HIST. EN NED. HERVORMD. De tegenstelling tusschen deze boide rich tingen. werkt steeds verder door. Nu weer wordt er onder het opschrift „Waarom Twee dracht gezaaid?" in de „Nedesrl." door een me dewerker de volgende klacht geuit, die we overnemen, omdat de daarin vermelde feiten kenmerkend zijn Voor de bestaande stroomin- gen: „Te Fijoaaxt en Heiningen werd in No vember jl, een. Christ. Hist kiesvereen. opge richt, die zich aanvankelijk raag verheugen ia belangstelling en bloei. Dezer dagen nu is bp aandrang en onder protectie van do Herv. Pred. een z.g. Protes tan ten-ki esvereenopge richt, die het „schqahe doel beoogt, de een dracht tusschen de leden der beide Prot. fcerken to bevorderen en onverkwikkelijke ver- kiezingsfcooneelen te voorkomen." Wat is de kwestie? De predikant staat aan het hoofd dergenen, die een Chr. school in een Prot. streok over bodig achten, een vrucht van onverdraag zaamheid. De leden der nieuwe C. H. kiesver- oeniging daarentegen zijn alle warme voorstan ders van de Christ, school. Zqo is hier, gelijk ook bij de laatste Ge meenteraadsverkiezingen bleek, de school 't middelpunt waaromheen alle politieke werken al in i Uit Middelburg. Wij ontvingen het 20e jaarverslag van de vroegere bibliotheek voor .Tong en Oud, die na de oprichting van de Openbare leeszaal en bibliotheek weer tot haar oorspronkelijke bedoeling kosteloos goede lectuur te ver schaffen aan 1217-jarigen is teruggekeerd en zich nu „Bibliotheek voor de Jeugd" noemt. Dat deze bibliotheek gewaardeerd wordt door de jeugd blijkt uit het aantal lezers, dat op 1 Januari 1913 175 'bedroeg, waarvan 94 meis jes en 81 jongens. De rekening sluit in ontvangst en rut gaaf op f 109.431/2 met een batig saldo van f 4.561/ï. Waar voor bet aanschaffen van nieuwe boeten en voor het onderhoud van het be staande geld noodig is, wekken Wij onze stadgenooten qp deze nuttige instelling hun steun niet te onthouden en haar bij voorko mende gelegenheden te willen bedenken Uit Walcfasriit A s Zaterdag 1 Februari "s avonds 8 uur wordt in het café „de Zwaan" te Souburg een vergadering gehouden ten einde te tracli -ton een liberale kiesverecnigmg op te richten of wel een comité van actie te vormen. Eenige voormannen der vrijzinnige part (jen uil Vlis- singen hebben hun medewerking toegezegd. Van de afdeeling Zeeland der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren heeft de slager .T. de Hamer te N. en St. Joos- lan-d een bedrag van £10 ontvangen ter te gemoetkoming in de kosten van het doorhem aangeschafte schietmasker, om de dieren op de minst pijnlijke en kortst mogelijke wijze te dooden. Uit Zuid-Be vel and. Te Goes worden, volgens de N. Z. Ct., po- jn'rwi aangewend om te komen tot oprich ting van een coöperatieve bxoodbakkenj en verbruiksvereenigmg- Reeds worden den in woners lijsten aangeboden tot het plaatsen van 1 hun naam indien ze met dat doel instemmen. Zn den loop dezer week zal de voorloopige com missie een vergadering beleggen tot nadere uit eenzetting barer plannen. Voor de afdeeling Wilhelminadorp van den Vrijzinnigen Bond vervulde de heer T. H. Siemelink ran Goes Maandagavond een spreekbeurt met het onderwerp: De Waarheid en het Christendom, wereld- en levensbeschou wing, waarin, spr. het licht liet vallen op het hoofdgebod van bet Christendom, dat God een liefderijke Vader der menschen is en dat het beoefenen der naastenliefde hiervan het uitgangspunt is, wat door den Stichter op elke bladzijde van bet Evangelie is geschreven. Door spr. werd de Tempeldienst, het theo logisch geharrewar, dat in onze dagen alom aangetroffen wordt als vijandig met de leer van Jezus in het licht gesteld. De op het laatste oogenblik uitgeschreven een andere vereeniging, die christelijken grondslag staat ofschoon de convocatiebiljetten op Zondag thuis gestuurd had invloed op de opkomst, die nu niet zoo talrijk was als an ders wellicht het geval zou geweest zijn. Dinsdag geraakte de machine van goederen trein. 1486 te Kape 11 e-Biezolinge de fect Nadat door station Vlissingen eene andere machine was gezonden, kon de trein met meer-, dero oren vertraging naar Rosendaal vertrek ken. Door den Commissaris der Koningin is be noemd tot gemeenteveldwachter te Rilland- Bath de heer E. Tange, agent van politie te Vlissingen. Uit Z.-Vlaanderen W. D. Door de daartoe aangewezen schatters, de heeren C. J. Sturm en J. Th. Hendrik so te JJzendijke, H. Wolfert, burgemeester to Hoek en D, J. Dees, wethouder to Terneuzen, is, naar we in de „N. Z. Crt." lezen, een aan vang gemaakt met de schatting der gronden die voor de Zeeuwsch-Vlaamsché Tramweg maatschappij, richting IJzendjjkoPhilippine, worden onteigend en zal binnenkort door andere commissiën worden overgegaan tot de schatting der gronden Hoofdplaat Biervliet en PhilippineSas van Gent, zoodat vermoedelijk in dezen zomer do aanbesteding zal kunnen plaats hebben on met October 191-1 zal kunnen worden gereden. De gemeenteraad van Sluis heeft in zjjn vergadering van Maandagnamiddag aJs kennis geving aangenomen a. het schrijven van den heer Dixlioorn van Zuidzan.de, dat hij zijn benoeming tot keur meester van vfeescb enz. aanneemt b. dat de heer Ed. de Jonckheere van Brugge een kaart ran het oude Zwin enz voor de Oudheidskamer ten geschenke aan geboden heeft en dat de goedkeuring tot aan vaarding aan Ged. Staten -gevraagd zal worden. Besloten werd het. vorig Raadsbesluit, waar bij raej. Van Paassen mei 1 Februari als on derwijzeres aan school C eervol ontslagen word, in te trekken en haas genoemd ontslag met 1 April te verleenen Daar het aantal leerlingen op school A tot 160 gedaald is en daardoor een onderwij zer, volgèns de Wet, overcompleet is, werd toch besloten geen onderwijzer op wachtgeld te stellen. Met algemeene stemmen werd de heer v d. Werff als onderwijzer behouden, wat zeker in 't belang van 't onderwijs is. Aan mej. do wed. L Pirée werd f 75 verleend. Het voorstel om haar f100 te geven en waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten, word verworpen met. 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren .lessens, Melz, de Meijer ten P J. de Brnijne. Vóór de heeren Brevet, Slem en Bakier DE OPENING DER OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TE VLISSINGEN. De openbare Leeszaal en Bibliotheek, die zooals gisteren reeds gemeld werd, een rus- tigen indruk maakt, was Maandagavond voof de officieele opening, rijk mei bloemen en groen versierd door de zorg van een dames comité. In de nchteizam zou de plechtigheid plaats hebben en pp hel bepaalde uur schaar den zich daar tal van genoodigden. om de leestafel Maar deze zaal was te klein, om allen te eevatten .zoodat verscheiden en zich moesten vergenoegen met een plaats in de leeszaal. Het was er, zooals de voorzitter zich schertsend uitte, geen stemming zoo als men dat in de leeszaal gewoon is maar voor dezen, eenen avond mocht dat wel. Nadat alle aanwezigen gezeten waxen, waaronder wjj o.a. een talrijke afvaardiging van de Middelburg- sche Leeszaal opmerkten, opende de voory zitter, ds. Hogerzeil met een heel kort woonjf de bijeenkomst en verzocht den secretaris de ingekomen stukken voor te lezen. Daaronder was er een van den Commissaris der Konin gin, die zijn. leedwezen uitdrukte, dat hij dead officieele plechtigheid niet kon bijwonen, maar zijn beste wenschen uitte voor den bloei der vereeniging. Vervolgens van den Burgemeester vajn Vlissingen en Eerevoorzitter der Leeszaal, die zjjn spijt en teleurstelling uitte door ziekte verhinderd te zijn. Ook liij sprak zijn beste wenschen uit voor den groei en bloei der Leeszaal. Hierna riep de Voorzitter de aanwezi gen een hartelijk welkom toe.Hij verklaarde zich te verblijden in de groote opkomst, Deze toch was voor hem' een bewijs, dat, wat mén ook moge zeggen, er reden van be-1 bestaan is voor deze inrichting. Achtereenvolgens richtte hij een woord van welkom tot de aanwezige raadsleden, tot het Damescomité, tot de afgevaardigden der ver schillende vereenigingen, en in bijzonder tot mej. De Wijs, die de vereeniging zoo krachtig hulp en raad. heeft verleend. Hij her innerde voorts aan het feit dat in November 1911 een drietal heeren, ml. de heeren Van Raalte, Witteveen, en hjj zelf zich vereenigden met het doel een leeszaal op te richtenea dat het gemeentebestuur liet vroeger gebouw Nutsbewaaxschool in bruikleen afótood, welk gebouw taan thans goed 'heeft kunnen in richten, dank zij den financieelen steun van velen, en vooral van den heer Van Raalte, wien spr. den dank bracht van het geheele bestuur. Bij dit laatste punt opperde de spre ker ook nog het denkbeeld reotelooze aan deden van f 10 uit te geven, waarvan jaar lijks ie-en gedeelte zal worden afgelost. En na al deze woorden van welkom en dank komt spreker tot het verklaren van het doel van do Leeszaal. Hij zei dat die zaal een inrichting is, waar alle richtingen om zoo te zeggen welkom zijn, waar het pro en contra gehoord moet worden om zoo te komen tot het onpartijdig beoordeelen. Maar daarvoor moet ontwikkeling aanwezig zijn en die ont wikkeling kan ook hier verkregen wordendoor standaardwerken van verschillende richting te bestudeeren. Na hierover geruimen tijd uitge weid en als bepaling .gesteld te hebben, dat de leeszaal is een leerzaal, sprak de voor zitter de hoop uit, dat de ingezetenen do inrichting niet alleen hun financieelen steun zullen geven, maar bovenal den moreelen door hun trouw bezoek. Spreker vertrouwde, dat het bezoek, ook van vrouwen, zoo druk zal zijn, dat de inrichting niet behoeft opgeheven te worden, opdat van Vlissingen niet gezegd behoeft te worden: dat is niets bijzonders. Want voor spreker is stadsverfraaiing en op siering niet hel bijzondere, maar dit bijzon dere ligt in de geestelijke ontwikkeling, in de geestelijke welvaart- Ten slotte zou spr- ker het verzoek willen doen aan vereen gingen en maatschappijen, die een Bibliotheek hebben, het voorbeeld le volgen van tweetal bier bestaande, die ban bibliotheek in bruikleen afstonden aan dc Leeszaal Spreker eindigde met den wcnscfa, dat de bier- aanwe zige lectuur zegen moge brengen voor hen, dis de Leeszaal bezoeken. Een daverend applaus bezegelde deze toe spraak- De heer A uer, die, blijkens zijn woorden, sprak als wethouder van onderwijs, zag in de leeszaal een voortzetting van het jeugdon- derwijs. De ontwikkeling van het kind is niet voltooid, als bet de lagere school verlaat, en het werk Van de leeszaal is hel nu deze verder voort te zetten. Hij hoopte, dat voor- zitter- en bestuur krachtigen stern krijgen om deze inrichting tot groot en bloei brengen. De heei- W.itteveen, nam deze gelegen heid te baatje/m den heer Hogerzeil te danken voor alles, wat hij in 't. belang der inrichting heeft gedaan Ten slotte voerde nog bet woord de heer Herman Snijders uit Middelburg, die het onvriendelijk zou vinden, als Van de Middel- burgsche Leeszaal geen Woord werd gericht, tot het bestuur der jongere zuster. Hjj' riep deze het welkom in het leven toe, na "een woord van dank te hebben gesproken, voor dc uitnoodiging. Hy kan het zich hest. verklaren, dat het bestuur zich verblijdt, dat liet tot dit resultaat is gekomen. Hij zelf herin nerde zich goed, welke bezwaren er geopperd zjjn in Middelburg, het zijn dezelfde, waar over de heer Hogerzeil in zijn openingswoord' heeft gesproken. Maar die bezwaren zijn weg en zijn ervaring leert den spreker, dat, als de inrichting er eenmaal is, de steun zal ver meerderen Hij is geen vriend van (de jaloerscli-' head, die M, en VI. scheidt, maar hjj hoopt wel, dat er groote jaloersdhheid zal zijnl tusschen de twee zuster-inxiclhtingem, ja- loerschheid, die zal bestaan in het niet kunnen zien dat de eene iets heeft, wat de andere hiet bezit, Hij bijv, heeft nl dadelijk feezien, dat Vliss. betere stoelen en betere verlichting heeft. Dat as een punt om te verbeteren voor M. Spr. eindigt zyne toespraak met te wen schen, dat de Leeszaal hier moge groeien; en bloeien, maar* tevens, dat er eensgezind heid tusschen de twee inrichtingen mogo bestaan- Met een woord van dank aan de sprekers eindigde de voorzitter het officieele gedeelte waarna een gezellig samenzijn volgde. Voor een volle zaal trad Maandagavond in do concertzaal to Zierikzeo op een gezelschap van de Nederland sche opera te Amsterdam. Van de fragmenten uit Verschillende opera's vóór de pauze was wel de „Klokjjesaria" uit „Lakmé" door mevrouw En gelen-Sewing het mooiste. Na de pauze het derde bedrijf van do opera Faust. Wat mevrouw van Engelen-Se wing en de heer J. M. Orelio gaven bracht hot publiek in dankbare stemming De tenor, de heer Scheurleer, was goed, doch door de zachte stem ging veel verloren. De kwaliteit van de piano viol niet te roemen. 1 De vereeniging „De Doorwexth!" hoeft besloten tot aankoop der grachten om het kasteel en van terreinen daarbjj gelegen. Het artillerie-museum: in hot kasteel to ves- stigen, zal in den loop van dit jaar gereed zyn. Met den bouw van de nieuwe R. K. school welke te Rilland in den tuin van het klooster moet verrijzen, zal spoedig een aan vang gemaakt worden. De benoodig- de materialen worden reeds aangevoerd, zoo- dat het niet onmogelijk is dat de school einde Mei geopend kan worden. G,N. Z. Ct.") Maandagavond hield de heer Cam man, rykstuinbou wieera ar, op uitnoodiging van de vereeniging van oud-leerlingen van tuinbouw- cursussen te 's Heer Arendskerke een lezing over„De teelt van exportgroenten de handel". Spreker begon mee te deelen, dat zijn doel was niet zoo zeer over. teelt te spreken maar wel over don afzet Tvan de artikelen. In een streek als deze, waar een begin met de teelt gemaakt wordt, is het zeer gewemscht, dat men den handel goéd regelt, daar anders slechte uitkomsten, zeer de kweek van, groenten drukken. Ook is het hier daarom noodig gewassen <e nemen, die een overgang vormen van het landbouw- op het tuinbouwbedrijf. Ook is liet gewenscbl, dat allen dezelfde gewassen verbouwen om daardoor massa genoeg te krijgen voor den handel Spreker gaf pan hoe men op dit oogenblik die zaak op het eiland Tbolen, heeft geregeld en achtte ook deze regeling voor bier gowenschl Men moest zich hier ook organiseer en. Nadat hij verschillende cul turen had bespreken en vragen van een vier tal aanwezigen had beantwoord, gaven zich een dertigtal personen op om later gezamen lijk een plan van teelt vast te stollen. De voorzitter, de heer Markusse, sloot met een woord van dank aan den spreker en de ruim 100 aanwezigen de vergadering. Te Oud Vosscmeeï werd Maandag avond een vergadering gehouden voor belang stellenden b(j oprichting van een geitenfofc- vereemging, waarbij de heer Kielstxa van Mid delburg, assitent zuivel-consulent, in een zeer onderhoudende rede uit een zette wat het doel der geitenfokvereenigingen is. Ongeveer 150 personen woonden do met lichtbeelden opgeluisterde ide bij en staande de ver-1 gadering traden 42 personen toe om tc dezer plaatse een vereeniging te vestigen. Een voor loopige commissie werd aangewezen voorde samenstelling van een plaatselijke reglement enz. D. J. v. d. Have f De leden van dc vereeniging van Nederland - sche Zaaizaadhandelaren hebben van hun be stuur ontvangen de volgende mededeeling Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, u kennis te geven van het overlijden van oen onzer (bestuursleden De heer D. J. van der Have is niet moor. Zoolang deze vereeniging bestaat, maakte van der Have deel uit van het bestuur. Doch' niet alleen daarom treft ons het groot ver lies. Van der Havo was een man, die ons aller sympathie bezat, die warmte en vriendschap bracht in eiken kring, die het voojrredht had hem in zjjn midden te hebben. Mooie herinneringen aan aangename uren zijn onaf scheidelijk aan rijn persoon verboadeu. Het is onder den indruk van de droeve tgding, dat wij besloten hebben, de jaarver gadering, die a s. Woensdag zal plaats hebben laten vervallen, daar juist dezen dag, de teraardebestelling van den heer van der Have zal geschieden. De jaarvergadering zal dan gehouden, wor den op Woensdag 12 Februari 1913 Door de Great Western Sugar Oo.» te Denver (Colorado) is, blijkens een be richt van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, een prijs van 51.000 franken uitgeloofd voor de uitvinding van een praetische machine voor het uittrekken of afhakken van beetwortelen. lenige nadere inlichtingen kunnen Ne derlandsche belangstellenden Ban de Afdee ling Handel verkrijgen. - De ambtenaar bij het openbaar muiisto rie is beden in appèl gekomen van het vrij sprekend vonnis van den kantonrechter al hier in zake de boterzaak-Roijniorse. Indertijd is door hot raadslid Buskens te Rotterdam met eenige anderen voorgesteld aan een art. der bouw- en woonverordeniog een bepaling to© te voegen waardoor het mo gelijk zou zijn om reclames, die het stadsbeeld dreigen te ontsieren te weren. Op grond van het advies van de commissie voor strafverordeningen, die meent dat een dergelijke censuur van gemeentewege mis-' plaatst zou zij en dat een bepaling tot be scherming van het schoonheidsgevoel niet in de bcraw- en woonverordening thuis hoor Ijs ontraden B. cn en W. hel voorstel. Zondag is te Zaandam de verffabriek „De Lelie" van de firma P. Schoen en Zn. geheel uitgebrand. Do schade bedraagt tus schen f 100.000 en f 150.000, welke door een verzekering op be ruspolis wordt gedekt De brandweer slaagde er in het aangrenzende graan pakhuis „Ceres" to vrjjwaren. Een der brandweerlieden werd bjj het blusschingswerJfc de bapd gewond.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1