MHIRELRHRGSCHE C0ER1IT. Il\ 23. 136° Jaargang. t9is Maandag 27 Januari. Uit Stad en Province. Kerknieuws. Onderwijs. Landbouw. Rechtzaken. D«t courant vmehijmt iagolijks, met mitzoaderiag Tan Zon- ea Poestiage* 3nj« par kwartaal, ioowel voor Middelburg al* roor alle plaattea ia Nederlaat franco pp. f 2 l&oaderlljko nummert kotten 5 oeat Adrerteabi&a by abonnement op roordeelige roorwaardan Pioip6otniien daarvan zijn aan het bureau te bekomen Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten det middag* vóór één aan het bureau bezorgd zyn. Advertcatiea i> 20 eest per regel. By aboaaeataat veel lager. Geboorte-, dooi- en alle andere familieberichte* ea Dankbetuigingen van 1—7 regelt f ÏJSOelke regel metr 20 oeat. Reclames 40 oeat per regel. Groote lettert near de plaat», die tij inaemea. Tot de plaatnag van adverteatiön ea reolameti niet afkometig mit Zeeland, betreffendt Handel, Nijverheid en Geldwezen, it gerechtigd het Alsogaeea Advcrtcitle-Birelk» A. DE LA 3AR An., N.Z. ¥oorbirt«ral Ascaterdsa. POLITIEK KINDERGEBED. Het advies van 't bestuur der katholieke kiesvereeniguig te Haarlem aan de R. K. scholen cn gestichten in haa,* district, om do kinderen te laten bidden Voor den goeden i alag dei' verkiezingen welk advies ook door andoren buiten dat district wordt door de „ti Haart. Crt." verdedigd in een artikel waarin men Q. a. leest Wanneer die onschuldige kinderen,God zullen bidden, dat Hjj hen niet apellate aan den vijand, dat Hij hett bescherme tegen het kwaad dat door de godsdieost- looze school, vlooral en door zooveel andere aanvallen, daadwerkelijk of door nalaten van positief optreden, hun bedreigt, o, dan zeker zal God niet toelaten dat de ontzaglgke schade aan Godsdienst en geloof, die het gevolg zou zjjta. van een linksche overwinning bij de Tweede Ka mer-verkiezingen van dit jaar, over ons vaderland komen zal Het gebed der kinderen is zóó machtig I" Eerlijk, hé? zoo'n gebed te leggen in den mond van kindexen, die niets begrijpen van wat men hun voorkauwt, en die men toch maar vooruit schuift naar den stoel van God, in de zenuwachtige hoop, dat God het ge- goedmoedig zaj toestaan, ómdat het Idie het vragen. M. a w. de hoopdat God dingen zaj doen die hij eigen lijk niet van plan was, maar waaraan hg toegeeft van wege een kindergebed, zooals) een grootmoeder af grootvader niets kan wei geren aan een vleiend verzoek Van een klein kind. Wat een veerheven begrip van de Vpofrzienigheid I Maar pok wat een niets-ontzieud egoisme, om vootr eigen doeleinden een kinderziel te misbruiken, te laten, huichelen. Want wat is een gebed o!m! iets, dat men niet beseft, anderd dan huichelarij t Of is dat heele gebed maar larie, en is "t doel niet anders dan de kinderziel te door dringen met schuwe "bangheid jegens alles Wat maar met dat duivelshuisde Openbare school ..in. aanraking komt, kinderen, onder- Wjjzera en ouders? Dan is 't middel toch een ontheiliging dio ieder eerlijk mensch beneden zich zou achten KAMERCANDIDATUUR. De heer Herman Snyders te Middelburg beeft voor een hem aangeboden candidatuur in het district Tietjerkstoradeel bedankt en verzocht Sn de districten Appingcdam en Beverwijk, waar hij op het grostal werd geplaatst, niet voor «en definitieve candidatuur in aanmerking te konveo. Uit Walcheren. Bij het passeer en van den laats ten mail trein, die gisteravond ongeveer een uur te laat was, is gisteren te Souburg door een baldadige hand op dien trein gegooid Een ruit werd verpletterd. Ongelukken hadden niet plaats. De dader wordt gezocht. Utt Zuid-B eve land. Zaterdagavond hield het departement Wol phaartsdijfc van de Mij. tot Nut van 'tAl gemeen. een algemeeme vergadering. Als spre- trad op de majoor Mac Leod, die een lezing hield over„Het loven te velde in AtjehHij behandelde voornamelijk de be storming van Batoe Hieë bij Samalangang in 1885 onder generaal Van dei- Heijden, die hij zelf had medegemaakt. Rjj het daarbij een hélder licht vallen op de doodsverachting en dweepzucht der Atjehers en den moed der Nederiamdscbe krijgers, Hij eindigde met de hoop uit te spreken, door zijn rede sympa thie voor het Neder]leger in Indië to hebben aangewakkerd. Zijn mooie voordracht werd met onverdeelde aandacht gevolgd- De voor- zatter dankte den hear Mac Leod voor zjjn boeien do lezing en hoopte, dat. de volgende algemeene vergadering even druk bezocht 'zou worden. Zaterdag viel te Ierseke ean man van den zolder. Hij werd bewusteloos opgenomen en bij geneeskundig onderzoek bleek dat een der schouders ontwricht was .Tot heden is z7jh toestand Uit Middelburg. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald: lo dat de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April on die op watersnippen met ingang van 15 April is gesloten; So. het weispol van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli geoorloofd is en 3o. dht de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt ran 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. Naar men vernoemt zal 4° keer jhr. mr. W. H. Snouck Huxgronje, die met September er. k. als lid van den gemeenteraad alhier moet aftreden, zich niet meer voor een her kiezing beschikbaar stellen. I Gedurende 26 jaren heeft hij de belangen der gemeente behartigd en mocht telkens het vertrouwen der kiezers genieten. Bijv no. 137 tot de „St. Ct." van heden be vat wijzigingen in de statuten dor „N. V. Zeseuwscho voeder- en. kunstmesthandol voor been S. ea M. Boogerd" te Middelburg. Uit VKssingen. Voor een stampvolle zaal gaf 1de Vlissmgsche „Volkstem" gisteravond haar feestelijke open bare uitvoering ter gelegenheid harer één-« jarig bestaap. f,' f De president de heer Pieterse van Wijck opende de uitvoering met een welkomstgroet, gaf een kijk op het afgeloopen jaar, waaruit bleok dat do Volkstom, opgericht met 30 per sonen, nu reeds over de 100 leden telde, he nevens een 3tal organisaties. Het programma werd flink en degelijk af gewerkt. Een lötal personen traden tot do vereeni ging toe. Een geanimeerd bal hield de een- wezigem nog zeer'lang bijeen. Vrijdagavond lueld hier de he§r Lindejjer van lissingen een rede over: de Tariefwet of de rooftocht der regeering op de zakken der ar beiders. Gnnoodig te zoggen, dat het tariefwet- ontwerp sterk werd ontraden, evenals de in behandeling zjpide invaliditeits- en ouderdoms- verzebering, waarvoor de verhooging van het tarief moet dienen. De opkomst was vrij goed. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. Men meldt ons uit Hansweert: Zondag is op de Schelde nabij Antwerpen zeeboot in aanvaring geweest, met het Duitsche aleepsehip „Fendel 41", schipper Daum. Dit sleepschip bekwam aanzienlijke averij en zware lekkage. Mot pompen wordt het schip bovWn water gehouden. j» de werf „Zeeland" te Hansweert werd Zaterdag met gunstig gevolg te water ge laten het voor den heer A. van Marcke te Rumpst in aanbouw zjjnde Rijnschip „Morgen ster UI". Het schip is 80 M. lang, 9.70 M. breed en 2.50 M diep en heeft ©en draagvermogen van pï. m. 670 last. Tegelijk is de kiel gelegd voor een passa giers-vrachtboot „Administrateur De Badts", 45 X 7.17 x 3.35 M. voor Holl.-Belg. reke ning, to bouwen volgens de Hollandsche Sche penwet, terwijl genoemde werf nog do bouw opgedragen van een Rjjnschip van pl.ro. 260 last voor Belgische rekening en een dito voor Hollandsche rekening. Vrijdagavond trad in de zaal van den heer Mollet te Hansweert de heer dr. Van der Meulen van Bergen op Zoom als spreker op voor de afdeeling van den volksbond tegen drankmisbruik. De gevierde spreker had in overleg met den voorzitter der afd'. besloten dezen keer eens niet te handelen over tdoel en de werking van den Volksbond, daar dit hier reeds 'n paar malen was geschied. Daar om was «en vrij onderwerp gekozen: „Voor heen en thans". Op meesterlijke wijze schetste spr. den goeden ouden tijd, niet blind zijnde echter voor de vele gemakken en voordeelen van het tegenwoordige. Na de pauze passeerde de rubriek Adverten- tiën in ©en dagblad de revue. Wat is daarom hartelijk gelachen. De aanwezigen bewezen door krachtig applaus dat zo een genoogelijken avond haddon gehad en volop hadden genoten van dezen prottigen causeur. De heer De Blaag bracht spr. dank voor den getiotvollen avond. Uit Noord-Beveland. Do heer J. Tazplaar, lid van den gemeente raad van Coljjn splaat., heeft als zoodanig stijn ontslag ingediend. Dat door het misgewas van 1912 vele pachters nog niel zijn afgeschrikt hooge pach ten te betalen, bleek te Colynsplaat dezer dagen weer duidelijk Bij een publieke ver pachting voor 7 jaren werden prijzen besteed van f51 tot f65 per Schouwsch gemot. De totaal-opbrengst van 5.1370 HA bedroeg nog ruim f60 meer dan bij de vorige verpachting Uit Tb o lea. De ministers van bmnenlandsche zaken en van financiën hebben het bedrag van het bij Kpn besluit van 11 Juli 1910 aan de gemeente Tholen toekende voorschot uit 's rijks kas vastgesteld op f 38 300 Te Oud Vossemeer hebben een aantal belanghebbende landbouwers een verzoekschrift gericht tot het bestuur der posterijen tot het verkrijgen van een tweede buitenbestelling. Bij kon. besluit is den heer H W. P. A de Jongh, laatstelijk onderwijzer te St ave nis se een pensioen van f 416 per jaar ver leend. Zeeuwach Vlaanderen O. D. Zaterdagmorgen wilde de smid J. K. te Stoppeldijk een bus carbid van 100 K.G. openen, en had daartoe op het deksel reeds wat soldeersel losgemaakt, toen dit met een donderenden slag van de bus en hem tegen de borst vloog, en eenige soldeerstukjes hem vlak onder de oog en te recht kwamen. De terstond ontboden geneesheer, kon die stukjes verwijderen en constateeren, dat sléchts dén der oogen een weinig was geblesseerd, ma-ar J. K. heeft nog veel pijn. DE OPENBARE LEESZAAL 7E VL1SSINGEN. Men meldt ons uit Vlissingen: Wie het gebouw in de Walstraat heeft ge kend in al zijn afwisselende bestemmingen van bewaarschool, hulplokaal voor klassen openbare Lagere scholen en ijk- kantoor, zal zich, bij het binnentreden van. de openbare leeszaal en bibliotheek, die daar nu ia gevestigd, afvragen is dat wel hetzelfde lokaal? En er bestaat alle reden toe dat te vragen. Men valt niet, zopjajs vroeger in letterlijken zin, met de deur in huis, maar een net-afgewerkt portaaltje vormt den over gang van dc straat tot de leeszaal. Want in deze inrichting zjjh twee scherp gescheiden deelen, de studie- en de leeszaal, waar ieder op zijn gemak in de makkteljjke, smaakvolle zetels met armleuningen zijn dag- of weekblad kan gaan zitten lezen, dat oven koperen, doorloopende rekstaven, welke op de langwerpige leestafels zijn bevestigd, ge slagen is. Maandbladen treft men hier niet aap. Die liggen in nette portefeuilles ge rangschikt op teen andere tafel, en wensclit men buiten deze neergelegde leesstof, die slechts eens per maand verschijnt, andere soortgelijke lectuur o£ verlangt men vakbladen to lezen, zonder bepaald studie daarvan te maken, dan kan men zelf uitzoeken, wat men wil hebben uit een rekje, dat boven een ge wezen schoorsteenmantel is aangebracht. Ik zeg, een gewezen schoorsteenmantel, daal de vorm er aan herinnert. Nu is het {tls een sierljjke uitbouw in de zaal. Trouwens, ik zeide het al in hot begin; alles is veranderd. De ondiepe kasten, die vroe ger dienden tot berging van leermiddelen en die nu bestemd zijn Voor afgelezen dag- en week bladen, worden aan het oog onttrokken door dikke donkexroode gordijnende kale, witte muren zijn bedekt met een zachtgroen be hangsel, terwijl do vloer onder tafels en stoielen belegd is met kokosmattenloopexs. Het muurvlak wordt af en toe gebroken door zorgvuldig gekozen foto's en kunstdrukplaten, terwijl cenigo dezer laatste, in lijst gevat, het rustig binnenkamersidee vorhoogen. En nu de studiezaal. Deze, dio kleiner is en daardoor als vanzelf meer geschikt tot het rustig overwegen van het gelezcno, is van de leeszaal afgescheiden door de reeds be- I staande glazen deur. Men heeft daar een groote leestafel neergezet, waarop gerangschikt staan en verspreid liggen standaardwerken* natuurlijk van verschillenden aard. Daar liggen niet alleen het handboek voor den electricieu, voor den timmerman, Lux, het fototijdschrift hij uitnemendheid, maar ook het wetboek! voor iedereen, een viertalig woordenboek en hot standaardboek van prof. Quack over de Socialisten. In die zaal is ook opgesteld de bibliotheek, die echter nog in een toestand is, welke het niet mogelijk maakt, de boeken er van nu reeds uit te leenen. Dezelfde onpartijdigheid, dio uit deze keuze spreekt, heeft ook voorgezeten bij de bladen in do leeszaal, waar de N, R. Courant hangt baast „do Baanbreker", waar de Vlissingsche en Middelbuxgsche couranten goede n,abuux- I schap onderhouden met Het Volk. Ik geloof dan ook, dat ik het bestuur er mee geluk mag wenschen, dat het met dit ge bouw,' dat natuurlijk electrisch verlicht is. met behulp van timmerman en schilder in zoo'n korten lijd, oen inrichting in het cen trum der stad heeft gekregen, die veel nut kan stichten. Hedenavond beeft naar men weet de offi cieel© opening plaats. D. i. VAN DER HAVE t- Zondagavond is te Ka pel le bij Goes overleden de heer D. J. van der Have, een der welbekende mannen op tuinbouwgebied in onze provincie, o. a. lid van het centraal bestuur van den Nederl. Tuuibouwraad, bestuurslid van do veflingsvereeniging „Z.-Beveland", en van de afdeeling Z.-Beveland van de Nederl. Po- mologische Vereeniging Zeer veel heeft hij' gedaan om da ontwikkeling van den tuinbouw in 't algemeen eu van dien in Zeeland m 't bijzonder te bevorderen. Zijn dood zal een groot gemis zijn, te meer omdat zijn per soonlijke hoedanigheden hoog gewaardeerd wer den door allen die met hem in aanraking kwamen Onze correspondent te Kapelle schreef ons nog de volgende woorden van lof die ken schetsend zijn voor den aard van den over- deme: Gisterenavond omstreeks vier uur, ging; de mare door ons dorp' „meneer is dood" Ken schetsend de waardeering, de hoogachting, die uit deze enkele woorden sprak Alleen „meneer" was reeds voldoende om ieder te xm begrijpen, wien men bedoelde De heer Van der Havo is dan na een 14 dagen ziek te zjjh geweest overleden, in de kracht van hot leven. Wat een 9lag voor zjjn familie, die in hem verliest een liefhebbend echtgenoot, een zorgzaam vader, een beminden broeder. Wat een slag voor zijn uitgebreid personeel, dat in hem een humaan chef vond1, wien ze niet, voor geld alleen dienden, maar voor wien ze uit liefde op zijn wenken vlo gen by wien billijke verzoeken altjjd een geopend oor vonden; wat een slag) voor de gemeente Kapelle, die in hem verliest een burger, die ook voor de belangen van anderen gevoelde en bereid was te helpen waar hulp noodig was, te helpen met raad en daad Hoevelen wisten in den. winter, wanneer het voor hen donker was en het gebrek hen aan staarde, den weg naar „Eureka" te vinden, om dan niet ongetroost of met ledige handen huiswaarts te keeren Wat een slag voor de vele veroemgingen op land- en tuinbouwgebied, in hem een ijverig lid of bestuurslid! vonden, wiens adviezen door allen zeer op prjjs Werden gesteld. Zwaar en in wijden kringen zal hol heen gaan van den heer Van der Have worden gevoéld en zeer moeilijk zal het zyn de le dige plaatsen, die door zijn afsterven zyn ontstaan, op waardige wijze aan te vullen Doch al is hij heengegaan, hij zal niet spoe dig door ons worden vergetendoor zyn daden zal hjj nog lang te Kapelle in. dank bare herinnering blijven voortleven. Loep der Bevolking. De bevolking van Philippine op 31 December 1911 613 m. en 559 vr., totaal 1172 inw. Er werden geboren 7 m. en 15 vt. totaal 22er vestigden zich 20 m. en 18 v!r., totaal 38. Te zamen kwamen er by 27 m. en 33 vr. Er overleden, 8 in. cn 6 Vr., totaal 14, en er vertrokken uit do gemeente 52 m. en 41 vt totaal 93. Te zamen gingen er heen 60 m. en 47 vr., totaal 107. De bevolking bedroeg dus op 3 IDecember 1912 580 Di en 545 vr., totaal 1125, al zoo een vermindering in 1912 van 47 inwoners Het aantal levenloos aange- govenen was 2 ie!n er werden, 10 huwelijken gesloten. gezien. Aon de armen v bij in stilte veel Wel i alle gezindten deed Tot tijdelijk onderwijzer aan de openb. lag. school to Westkapelle is benoemd de heer C. J Kotvis te Hoofdplaat Zaterdagavond vergaderde in eeu der lokalen van de sociëteit «St. Joris» de af deeling «Middelburg» van bet Nederlandsch Onderwijzersgenootschap. De voorzitter, de heer C. Hack, deelde mee, dat de heer Blankert wegens ongesteld heid de vergadering niet kon bijwonen en dus ook niet presideeren. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd in orde bevonden. Het jaarverslag van den secretaris gaf geen aanleiding tot bespreking. Hef eindigt met het uitspreken van den wenscb, dat allen, werkzaam bij het lager onderwijs, uog- een9 mogen inzien, dat in eendracht macht ligt, dat niet lid zijn van eenige onderwij- zersvereeniging, een niet te verdedigen na latigheid is, en dat het N. 0. G„ de alge- meene vakvereeniging, het lichaam is, waar van wy allen, hoofden en niet-hoofden, deel moeten uitmaken. Het bestuursvoorstel inzake wijziging der contributie-regeling lokte geen verzet uit. De vergadering nam het na eenige discussie onveranderd aan. Bij de verkiezing van een lid voor het hoofdbestuur kreeg de beer Staal zeven stemmen, de heer Dijkstra de overigeea bij de herstemming over een lid der redactie van Het Schoolblad verwierf de heer Bigot vijf stemmen, de heer Roosma de rest,. Het ondersteuningsfonds, het weezenfonds ws de herstellings- en vacantie-kolonies, die gewoon zijn bedacht te worden in de eerste verga dering, werden ook nu niet vergeten. Onderwijzer hoefbeslag. Op 23, 24 en 25 dezer heeft aan 's ryks Veeartsenijschool te Utrecht het examen plaats gehad voor de hoefsmeden, die ge durende een jaar één dag per week aan deze inrichting theoretisch en practisch onderwijs hebben genoten, ten einde te worden opgeleid tot onderwijzer in bet practisch hoefbeslag, Het doel is, dat dezen in verschillende streken van Nederland bij cursussen in practisch hoefbeslag als onderwijzer zullen kunnen optreden. Geslaagd zijn o. a. J. Adriaanse te Goes en H. fferbhaert te Stoppeldijk. (N. R. C.) Zondag 26 Jan. 1913 weid ds. Warners Herv. predikant vroeger te Gapinge des mor gens door ds. Muller van Krabbendijke te Hoinkenszand bevestigd en in den na middag deed ds. Warners alhier zijn intrede. Hij koos zijn tekstwoordl 1 Corithe 3 vers 11. Beide diensten was het kerkgebouw geheel bezet. Zondagavond hield le Bruinisse do heer ds. Roelofse, predikant der geref. gemeente wegens zijn vertrek naar Zeist, voor een over talrijk publiek zijn afscheidsrede. Hij had tot tekstwoorden Numeri 6 VejrS 24, 25, 26, en liet tot slot do gemeente ps. 134 vers 3 slaande zingen, waarna de gemeente hem toezong ps. 1214. De heer Roelofse is hier ruim drie jaar als predikant werkzaam) geweest en was bij ajle genootschappen goetl Door G. v. d. W., 27 jaar', koopman geb. te 's Hertogenbosch, wonende te Mid delburg, is hooger beroep aaageteekend tegen diens vonnis door de rechtbank te Middelburg op 17 Jan. 1.1. gewezen, waarby hjj ter zake van oplichting i3 veroordeeld tol 6 m. gev. straf. De officier van justitie had 3 m. gev. straf gevorderd. SPORT. De verovering der lucht. Twee vexmetelo en geslaagde tochten heeft de vliogsport te boeken. Bij beide handelt het om voorname, Europeesche gebergten'. Nu de moedige bergbeklimmers langzamer hand de steilste hopgten, de ongenaakbaarste toppen beklauterd hebben, komt do beurt aan den. vlieger om die over te zweven. De Peruaan Bielovucie, landgenoot en vriend van Chavez, die bij eenzelfden tocht jammer lik om het leven kwam, steeg Zaterdagmiddag om 12 uur te Brieg op, vloog om 12.14 over Simplon-village en landde volgens het Reuter- telegzam om half een gelukkig hij de Jtaliaaa- sche stad Domodossola, ongeveer op dezelfde plek, waar Chavez mot gebroken ledenmaten werd opgenomen. Doch do weeromstandighe den waren Bielovucie gunstiger geweest. Het was, aldus het „Hand." veel minder koud en er lag veel minder sneeuw, waardoor het teruggekaatste licht den lachtman minder hin dert. Bilder, een jong, Zwitsersch vlieger, is Vrijdagochtend om 7.19 te Pau opgestegen. Om 8 uur vertrok hi) in de richting van de Spaonsche grens. Spoedig bereikte hij eeö hoogte van 3000 M. Hij overvloog verscheiden bergtoppen en daalde, met een korto halte, om 3 uur heelhuids bij Madrid, waar duizen den hem toejuichten.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1