BINNENLAND. Dit de Staatscourant. FEUILLETON In het Land Yan den Dollar. Bevolking. Kerknieuws. Donderdag 16 Jan. 1913, no. 14. TWEEDE KAMER. Suppletoire Oorlogsbegrooting, De minister van .oorlog hooft thans. Ivolg gevende aan zijn toezegging in de Kamer, ingediend een wetsontwerp tol Wijzi- ziging en verhooging van het VIIIslo hoofd stuk der staatshegrooting voor hel dienstjaar 1913. Ten lasto v&ti deze begrooting moet wor den gebracht de som van f 600.000 die tot dekking der uitgaven in do begrooting voor den dienst J913 van het Fonds ter verbete ring van de kustverdediging is aangewezen liet wetsontwerp strekt mitsdien om het Yillsle hoofdstuk der staatshegrooting voor 1913 met f 600.000 te verlioogc». CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. liet nationaal comité van de Christelijk- historischo jUinie, dat in het laatst van De cember te Amsterdam heeft vergaderd, ter bespreking van de gedragslijn, door de Unie te volgen bij do aanstaande Kamerverkiezin gen, heeft besloten, een rapport over liet in die vergadering behandelde aan de aangesloten ki es voreenig ing en to doen toekomen, ten einde in do vergaderingen van die kiesyereenigingen als richtsnoer voor de besprekingen te kun nen dienen. Dit is een van de redenen, waarom de ver gadering van de Christelijke-historische irnie, die aanvankelijk op 23 dezer le Amsterdam zou worden gehouden, Vborloopig tot 28 Fe bruari is uitgesteld. Bij kon. besluit is met 16 dan aan kap. luit. t. z. R. van Leent, wegens ongeschiktb. voor de verdere waarn. van den mil. dienst ten gevolge van licbaarosgebr. eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f 2329 's jaars. De Feegtreien en Iflediobnrgnm. De groote zaal van bet Schuttershof alhier was gisteravond vol, en dat deed ons genoegen voor „Medioburgum" dat zich zooveel extra moeite voor deze uitvoering bad getroost, en niet minder voor de beeren C. J. Mazure en Jan Morks, die nu het resultaat van hun werk niet zagen bederven door slecht weer en mislukte verlichting. Men kon nu zien wat ze bedoelden. En(het daverend en aanhoudend applaus nu ieder der reien zal hun de voldoening hebben geschonken dat bun werk hoog gewaardeerd werd, wat het ook ten volle verdient. Er zat een climax in de volgorde der reien wat de ingewikkeldheid der figuren betreft. Eerst de Vlaggenrij, die het dichtst staat bij de polonaise figuren, met betrekke lijk weiüig armbeweging; dan de provin ciale reide leuke boertjes en boerinnetjes niet een danspas in drieën. met een ronde dans en wat mear bewegingdaarna de alleraardigste Springrei van touwtjes-sprin gende meisjes, en eindelijk de Bogenrei met tamelijk ingewikkelde loopfiguren en sierlijk gewuif van de bogon. De aanblik van het rythmisch beweeg der jeugdige figuren in bun lichte, vroolijk gekleurde kostuums was een lust voor de oogen. LENE HAASE. 12; Een zwarte rotspoort opende zich voor licn Een laatste, gewoldige sprong deed de wagen en. v'ordween in het donker. Diepe duisternis omgaf hen, water plaste. De kleine wagen be gon zacht te schommelen en scheen een gondel te zijn geworden, die een onder an,rd'- scbeh stroom volgde. Dikwijls maakte hot ka naal kronkelingen, men kon koude, vochtige rotswanden pp beide zwijden voelen. Een sterke strooming sleepte hen mee. Het licht yerSchcen weer. Eensklaps schoot de wagen uit dc rots te voorschijn, kwam weer op de rails, liep als razend om drie kort» hochlen on hield dan met een ruk voor liet perron stil. Verword stond Loe op en stapte uit. Het sprookje was uit. Het helle licht en do drin gende, schreeuwende menschen ontnuchter den liapr Toen zag zij papa Hansen, die met ecii vurroojd gezicht uil zijn Wagen schoot, en die wordpnd was, omdat hij zijn hoed had Ver loren. „Kijk papa Hansen tocli eens, 'l Is om to atikkon De opgewekte muziek is geheel passend voor den aard van ieder dier reien. Het speciaal voor dit doel gevormde strijk orkest onder leiding van den beer Morks gaf aan den componist de bevrediging van een goede uitvoering. Wat zijn zulke reien een prachtig middel om de kinderen te leeren zich los te be wegen' De ernstige gezichten der kleinen, toonden ook dat ze vol aandacht bij hun taak waren. Men kan slechts vermoeden, hoeveel moeite het gekost heeft die reien zoo in te studeeren, dat gaen der kinderen zich vergiste. »Medioburgum" heeft boven dien nog een ander succes van baar werk. Toen de Bogenrei 2 Sept. op de Markt werd gegeveD, namen daaraan deel meisjes, die zich er voor aangemeld hadden. Thans echter kon de vereeniging die rei doen op voeren door een eigen meisjes-afdeeling, bestaande uit twintig leden. We wenschen de vereeniging met dat succes geluk. Ze heeft in de nummers van haar dames-afdee- ling laten zien hoe mooi de resultaten van vrouwen-gymnastiek kunnen zijn, èn in de hrugoefeningen, én in de Springrei (waar van de deelneemsters verrast werden met een welverdiend bouquetje), én, vooral, in de vlekkeloos uitgevoerde proeve van Rythmi- sche Gymnastiek op muziek. Dat laatste nummer was een prachtig voorbeeld van de sierlijkheid in houding, gang, en gebaar, verkregen door weloverwogen oefening. De reien vulden het tweede deel van bet programma. Het eerste deel bevatte, be halve het genoemds nummer »brug" van de dames, nog vrije», knots- en brug oefe ningen van de leden en stok-oefeningen van de cursus. We zullen niet uitweiden over ieder dier nummers. Ze droegen, zoosls de geheele uitvoering, het kenmerk van dege lijke voorbereiding en flinke geoefendheid der deelnemers. De krans, die aan den directeur, den heer Mazure, werd geschonken na de reien, was ook voor de andere num mers welverdiend. Een algemeene opmerking tot slot. Toen we de kleuters van de cursus daar zoo parmantig en flink zagen niarcheeren, kwam onwillekeurig de gedachte in ods op hoeveel jongens loopen er in Middelburg rond, die zoo'n algemeene lichaams-ontwikkeling o zoo uoodig hebbendie nu hocgstens hun beeneu oefenen achter een voetbal, maar gymnastiek beneden zich achten. We zouden gewild hebben dat er nog veel meer vaders en moeders waren geweest, speciaal van die jongens welke wij hier op 't oog hebben. Misschien zouden 'ij er dan zelf een stoot toe geven, dat er hier ook eens in andere standen aan de gymnastiek de plaats werd gegeven, die zij verdient. Vrijdagavond heeft opnieuw een opvoe ring plaats. Maar dat is een vereenigings- avond waarop men slechts toegang kan krijgen door introductie. DE HEER WELLEMAN OVER OUDERDOMS VERZORGING Woensdagavond trad te Schorc voor dc aid. v. d. Bond van Staalspensionearuig als spreker op de heer .Tac. Welleman van Krab bend ijke. Na door den voorzitter ingeleid (c zijn, «gon spreker met le zeggen, dat dit de eerste maal was, dat hij voor een afdccling van genoemden Bond optrad De reden daar van is, dat liij daartoe nog noojl was ge raagd, 'wat waarschijnlijk kwam omdat 't bekend aws, dat spreker niet luk raak met do idco van den Bond medegiiiig. Dat moot evenwel absoluut niet opgevat worden alsof spreker nooit iets voor do leniging der ouder - diomseltolde heeft gerooid! Jaren geleden reeds heeft hij daarvoor gesproken, ïnaarmen nam dit niet ernstig op, men kenschetste hem voudig als rood en socialist en nam verder van 't gesprokene geen nolitio. Maar de ideeën wijzigen zich en daarom is ook dat nu anders geworden. Meerderen gaan nu denzelfden weg met hem uit. Spreker deed nu do revue passeeren ver schillende maatschappelijke misstanden en wees crop hoe verschillende groepen deze op verschillende manieren tot oplossing trachten le brengen; anarchisten, socialisten, burger lijke democraten. Bij de laatslcn sloot spr. zich aan en toonde da gronden waarom. Eén der möcst in 't oog loopende mis- F,n Loe barstte het uit van lachen en was een echt uitgelaten kind. „Nu, hoe is lirl u bevallen, kapitein vroeg de dokter ondeugend. Papa Hansen wuifde zich lucht toe mot met een gekleurden, geruitcn zakdoek. „Eenmaal en niet meert Zulke krankzinnig heden vindt je alleen in Amerika. Dat moet nu een plezier zijn! Mijn hoed is ook weg.'" En hij wuifde nog harder met den genuien zakdoek. „Ik heb gezweet van benauwdheidNeen. dan liever op de commandobrug bij oen or kaan, Idan nog eens zoo'n tocht. En 'k heb een idorst 1" „Wees inaay stil, papa Hansen", troostte Loe. „Wjj gaan dadelijk naar hel restaurant en drinken oen glas bierdan komt u weer hij." Op hot roode, toornige gezicht verscheen nu een minachtend lachje „Zoo I Bier wilt u drinken Proheer dal maar oens, of er in hel heele duivelsche park een fatsoenlijk glas bier is te krijgen. Ice cream-soda en s,ar sa-pari 11a en andere meng sels, waa,r oen claristenmensch misselijk van kan worden maar bier krijg je hier niet 1" „Bier «binken vinden ze hier bijna onfat soenlijk", zei de dokter lachend. „Dio Jui zjjn zeker niet lieclemaaj wijs?" zei Loe verontwaardigd. „Die goede Yankees voeren nu eeu kruis tocht tegen den pjcohol. Zelfs lietonschul dige bier wordt verdoemd. Wie zijn goeden naam wil bekpuden, neemt zich wel in acht standen noemde spr. do ellende op don ouden d.agj daarin verbetering, te brengen vond hij het e rst noodigo. Door verschillende pakkende tafereeltjes word deze nader in 't licht ge stold. Do oplossing van deze brandende (piaestio nu wordt gezocht door een ver plichte verzekering Ier eone. st.a.alspensionce- ring ter andere zijde. Spreker^ wijst in dezen gedachten,gang op Ie ontwerpen van Loly, Kuyper, Vccgens en Talma, die allón verplichte verzekering voor schrijven, en toont aan hoo deze vooral in den jongsten tijd op den achtergrond zijn gedrongen door do propaganda voor staats- pensioneering. In dit verband toont spr. aan, dot onderscheid moet worden gemaakt tus- schen art 1 van don Bom! voor Staatsp. (pensioen aan allen) en hel later ingenomen standpunt; pensioen aan alle bchoefligcn. Met dit eerste kon en kan spreker zich niet ver een i gen, voor hel laatste is hij altijd warm geweest' Ilierbij wordt gewezen op de ver schillen le rechtsgronden waarvoor spreker of liever waaraan spreker volgons zijn eigen woor Ion lak hooft. Een rechtsgrond is gauw gevonden, als men «hen wil en kan «iel. go- vonden worden, als mon dien niet. wil. Spre kers rechtsgrond ligt in het algemeen be lang! Uitdrukkelijk wijst dc heer We Median er nog op, dat ouderdomsvoorziening niet het eenigst noodigo is. Èr is nog zooveel meer te doen. als daar zijn invatiditoitsvorÜoke- ring, ziekteverzekering, weezen- en Weduwen- verzekering, landbouw ongevallenwet, enz. enz Dat alles kost geld, veel geld en zelfs de meest vurige optimist zal niet vergen, dat lit alles opeens kan, dat moet geleidelijk gebeurenI Wel kan gezegd; het eerst moet worden voorzien in de ouderdomsellendeEn op welke manier deze nu opgelost? Spreker meende altijd, dat die oplossing moest wor den gezocht, door verplichte verzekering, al stolde hij daarbij steeds op den voorgrond, «Lat de lage loonen iiioeslen worden vrijgesteld van premie! Er zijn nu eenmaal inkomsten, waarvan niets, letterlijk niets, kan worden gemist 1 Eén groot bezwaar echter hoeft de ver plichte verzekering, 111. dat deze zich nood wendig moet beperken tot de loontrekkende». En dal bezwaar is voor spreker van over wegend belang, omdat dit tol schreeuwende onbillijkheden aanleiding zou geven. En geen enkel wetsontwerp heeft getoond dat te kun nen ondervangen! Zien we nu in dat verband vooral naar Engeland, dan ligt hierin de reden voor den lieer Wellcmnn om over te gaan naar een stelsel van „Staatspensioneering" Door ver schillende voorbeelden wordt «Ml nader ge staafd Sommige politici inden nu deze ouder domsverzorging uit den booze. Met citaten wordt aangetoond dal zelfs dr Kuyper daar over vroeger anders dacht, trouwens de ge heele zwenking der antir. partij in deze wordt nader verduidelijkt, om ten slotte stil te staan bij het feit, dat de rechtsche coalitie vasthoudt aan verplichte verzekering, derhalve zich bepaalt en moet bepalen lot dc loon- trekkenden, terwijl zij do gelden wil halen uit. de-whooging van het tarief. In korte trekken wordt de hoofdzaak van Talma's ontwerp behandeld, wordt do premie berekend en als bezwaren o. m. genoemd, 't ge mis aan wchiwenreintc, terwijl vooral werd stil ges laan by dp nadeelen der tarief wek waartut de heer Wellemain concludeert, «Lal alle arbeiders moeten helpen verhinderen (in hun eigen belang) dat dit^nlwerp ooit wet wordt. Maar wat dan Spreker komt daar door vanzelf op de samenwerking der vrij zuinigen, die gezamenlijk op willen gaan voor algemeen kiesrecht, tegen dc tariefwct en vóór een uitkeermg uit de staatskas aan alle behoeftigen (staatspensioen) Spreker liceft hierbij gelegenheid nog te wijzen op do. daarmee gepaard gaande vrij willige verzekering, wat spr. een hij uitstek opvoedend element vindt. Ten slotte zegt spreker dat deggelijke groote offers van de natie, geldelijke offers, het best kunneji ge vergt in een tijd van voor spoed. Vandaar «lat daarmee moet gepaard gaan een gansche vrijzinnige hervormingspolitiek, wijl het can noodwendig vastzit aan het an dere Met een krachtige opwekking daartoe sloot spreken zijn rede. Onder instemming der aanwezigen word door den voorzitter, den lieer J Beenhakker, aan spreker hartelijk djnk betuigd voor zijn met aandacht gevolgde rede, terwijl ilaarna in het openhaar alcohol te drinken. W.ie het jiiot laten kan gaal thuis te bed liggen en drinkt (whiskey of eau de cologne „Foei, le drommel, wat een huichelarij I" Loe was diep verontwaardigd, Amerika be viel haar volstrekt niet meer. Zelfs het park scheen liaar minder mooi. „En nu krijg ik ook dorst naar bier I" „Houd itioch op over bier I" bromde papa Hansen, op een bank neervallend. „In do stad zijn heel veel Duilsche restau rants, daar kunnen we later op den avond flink soupeeren", stelde dc dokter voor. ,Fijni, dat doen 'vvo." „Tem minste een troost I" Uil )iet tegenover gelegen ice-cream-pavil ion kwam oom Dircksen op hen toe. „Eindelijk weer veilig gearriveerd?! Ik heb inlusschcn drie soda's gedronken. Eén met aardbeien, één met kersen en één met co cacola, 'en daar ben ik lieelemaal misscljjk van. Kan men hier niet ergens een glas bier drinken?" „Nu begint die ook nog I" steunde pap? Hansen. „Bedwing uw dorst maar tol we weer in de stad zijn. Hier zijn alleen alcoholvrije dran ken te krijgen." „En nu verder naar de „Looping the Loop'1 riep Loe en trok den dokter voort. „De goede zij vpn Willow Grove" willen We ten minste volop genieten I" Oom Dircksen bromde iets van „gekken- boel" en volgde lien met papa Dansen, die zich voortdurend lucht toewuifde. door spreker nog de toezegging werd gedaan om ia de volgende maand te Schoro te komen spreken over „de Tarief wet SOCIOLOGIE EN SOCIALE ACTIE VOOR DEN BOER. I. Ons aangekondigd voornemen, om de Dins dag op de samenkomst te (iocs van oud- leerlingen der Rijkslandhouwwinterschool ge houden voordracht van den heer F. Zonne- vijllo in haar geheel op te nemen, moeten we opgeven, daar de sterke tocslroommg van copy van andere zijde beslag logt op onze ruimte. We wenschen echter oenige ge-teelten ml leze rede woordelijk te laten volgen, opdat do lezer althans daarvan niet slechts «•en - samenvatting voor oogen krijgt Zooals we reeds meldden had de rede tot onderwerp „Do grondslagen der sociologie en de eisch «les tijds voor den hoer. om sociale actio te ontwikkelen." Allereerst zotte de spreker het wezen der sociologie uiteen, wees op de methode, gevolgd hij de toepassing dier grondslagen bij de be sludooring der maatschajqiobjko verschijnselen Daarbij maakte hij <!o volgende opmerkingen over den strijd om hot best aan Deze uitdrukking doet in haar lcttcrlijkoni zin het denkbeeld ontstaan van een bloedige» strijd, en daarbij wordt gedacht aan con ge vecht tusschen eon roofdier on zijn prooi Deze onvolkome, eenzijdige voorstelling wordt overgebracht op het sociaal gebied, en geeft aanleiding voor gevolgtrekkingen, die op een valsche basis berusten en des te nadeeügcr werken, daar ze schijnbaar uit oen natuur wetenschappelijke bron zijn gevloeid en al dus als het ware moeten bekleed worden met een wetenschappelijk gezag, waarop ze geen aanspraak liebbcai, De natuur geraft ons in werkelijkheid heel iets anders te beschouwen Zo vestigt onze aandacht op heel iets anders dan op strijd Do natuur leert ons een vreedzaam sa monsrerken en een wederkeert g dienstbetoon De strijd om het bestaan is in zoor vele gevallen heel iets anders «Lui een strijd. I>o knoppen der hoornen strijden tegen dc koude. Het is een strijd tegen levenlooze natuurkrachten- Geen enkel levend wezen wordt door dezen strijd benadeeld of vernield. Hetzelfde geldt den strijd der woestijnplahten tegen gebrek aan water. Vele dieren, die den winter in de poolstreken doorbrengen, voeren den strijd tegen de koude. Het woord strijd wordt echter steeds in figuurlijken zin gebruikt, Go 'wilt me tegenwerpen dat er dikke toeken geschreven zijn over een Moedigen strijd die ontstaat tusschen het roofdier eu zijn prooi. IJselijke toojieelen worden ons geschilderd, die uit oen oogpunt van krachtontwikkeling boeien en aantrekken. Ik doe u opmerken, dat hot goan strijd om het besLaan is, maar «Lat het het zw.arige bestaan is, en wie deze leer toepast op onze maatschappij', staat diep schuldig aan opruiing tot wreedheden, en wil het vreedzame bestaan der menschelijke maat schappij omscheppen in ecu bestaan van strijd. Het wordt o?n streven rijkdom en macht te verwerven door het vertrappen van anderen Niet de strijd om het bestaan, dit is een verkeerde uitdrukking die al tot velerlei ver lerlet verkeerdheden heeft aanleiding gegeven, maar do arbeid voor hel zelf heli oud is dewel. De Iioom, die zijn toedere knoppen door middel van ondoordringbare schubben tegen de winterkoude beschut, do woeslijnplant, 'die zijn wortels tol het welwater zendtde bloem, dio de. hij aanlokt door honig; de cel len dio zich vercenigon tot een veeldeelig wezen, allen arbeiden lot instandhouden om zich zelf. De natuurbiologie leert ons een eindcloozo verscheidenheid, die deze wet in haar toepassing vin den kan. Nergens ren ver trappen van anderen F.n wj.1 nu de werk gever zich verrijken ten. koste van «len arbei der, hij zomligt tegen genoemde wet Ilij voert Gin strijd, «die anderen schaadt en ont wricht de maatschappij, Maar ook do arbeider, die zich verrijkt ten koste van den werk- gever, strijdt voor zijn tostaan, maar niet door vreedzame samenwerking, en zondigt togen de (natuurwet «Ier maatschappij. De sociaal-democratie leert ons een ver trappen van anderen on voert ons dus van ie natuurwet af. Zij predikt ons een klas senstrijd. Wij ontkennen een klassenstrijd. Niet allen dut de verdeeling in twee klassen, bezitters en bezilloozen, anti-natuurlyk is, en daarom «reu priorismo. maar omclat ook'hoe toiger lico hirer blijkt, dat noch laag loon, noch lange arbeidstijd in het voordeel is vuu don patroon. Voortdurend hooren wo van be drijven waar arbeidsduur werd verkort on het uurloon verhoogt, «do productie werd vermeer- derd on do bewerking der goederen verbeterd Hier vindon we gestaafd onze biologische wet, did wotliïrkecrig dienstbetoon «le maat schappij ton goede koral, maar daarom nog het versfliil in levensspanning niet opheft, maar juist «dit verschil als natuurwet aanWyg Mie liicr zegt A, zegge ook B. Me ontkennen ook den belangenstrijd. Op biologische gronden is er geen strijd tusschen belangen. Het belang van de ééno klasse is ook «lat der andere klasse, dus der maat schappij. M e erkennen do moeilijkheid de juis te verhoudingen te vinden voor loon, ar beidsduur, verantwoordelijkheid, risico, waar de biologio loert, «lat zo bestaan, objectief beslaan en .verwachten dat een diep gaand» biologische studio zo hier vinden kan. Eeu kleine negerhoy galoppeerde hen ach terna cn zwa?ide met d<>n verloren hoed Yerlveugii stak «papa Hansen er de hand naar uit, maar de bengel trok hem snel terug en verstopte hem achter zijn rug „First you pay half a dollar I" zei hij zeer beslist. „Wal Ik zou twee mark betalen alleen voor het oprapen van den hoed? Onzin, geef hier I" Do jongen sprong op zij. „Me find you hat I Hat is five dollars worth I So you pay me a half dollar I" „Hij maakt aanspraak op lien procent be looning voor den vinder. Zeer vereerend, dat hij uw ouden vilthoed op vijf dollars laxeert, kapitein I" „Daar, jou zwarte schurk I" Kw-aad wierp de kapitein hom het geld voor dc voeten. Voorzichtig, niet uitgestrekte» arm, hield de jongen hem den hoed toe. Toen raapte hij snel het geld op en verdween met een sprong als een snoek in hot riet. Papa Hansen was locli blij zijn hoed terug te Lebbe» en bekeek hem liefkoozend van alle kanten. L-ichend en Schertsend trokken zij verder, van de cene tent in do andere. In een theater zagen zij wetenschappelijke lichtbeelden. De Glossina pajpnlis werd ver toond haar offers uit meaisclicn- en dieren rijk in verschillende stadiën der slaapziekte de microben in het bloed van den monSch. ta bet volgende theater werd een klucht opge- In de eerste helft der maand Januari zijn in de gemeente middelbare Ingekomen: H. F. Becks, werkman, Latijnsehe school straat D 30, uit Vlissingen. A. P. Steketee, onderwijzer, Wal B 62, nit Goes. H. J. Stevens, zandvormer, Gravenstraat I 246, uit Koudekerke. J. A. J. van Schelven, verpleegster, Mo lenwater M 271, uit Rotterdam. P. Walraven, timmerman, Veersche Singel S 132, uit St. Laurens. C. W. E. Adriaansen, werkman, Bollink- straat G 164, uit Vlissingen. R. van Roo, boekhouder, Zuidsingel E 47 a, uit 's Gravenzande. Vertrokken: A. Vos, Noordweg S 201, naar Grijpskerke. J. H. D. Hulsteijn, Langedeltt B 156, Amsterdam. Wed. J. Abrahaoise, Schroeweg V 41, naar Cortgene. A. Willemsen, Seissingel R 211, naar Seooskerke. P. Hendrikse, Armeniaansch Schuitvlot Q 263, naar 's Gravenhage. A. C. de Jonge, Blindenhoek C 46, naar Rotterdam. A. 0. Kraus.'Pottenmarkt IC 41/42, naar Assen. A. C. van Wichen, ICortedolft G 7, naar Gouda. J. M. de Ries, L. Yiele IC 387, naar Goes. C. Sinke, L. Breestraat O 180, naar Kou dekerke. P. J. J. Corvelijn, Vonverijstraat N 141, naar Dordrecht. Bij do stemming voor een li«l va» het kiescollege, der Nerl. Horv Kerk l.> Wol- phaartsdijk werd in de vacature D van Strien met bijna algemeene stemmen benoem tl de lieer J van Strien Az Ned. H e r v. kerk. Beroepen: te Borssele ds. J.0. Elen- bans te Sirjiinsland. Ned. Israëlitische Kerk. De heer A. Koster, leeraar te Waalwijk, heeft met ingang van 1 Mei zijn etrvol aangevraugd en verkregen. In de »Teinps» treffen we eenige cijfers aan omtrent het aantal en de toeneming der katholieken in Groot-Brilanniö. In 't geheel bedraagt dit aantal 13 miljoen. In den loop van 1911 hebben 7.400 personen in Engeland en Ierland het pro'estantisme afgezworen. voord „De schoonmoeder van oen cowboy Het was een laffe grap, voor een eenvoudig publiek berekend, in Berlyn liad het zelfs hij het Zandagspubliek weinig bijral gevon den. De Amerikanen waren echter opgetogen De flauwste grappen werden niet yellen en trappelen beloond. Do girls moesten schud den van het lachen. De boys brachten hun twee tfluitvijigers niet meer uit den mond. Loe, die de Engelsche uitdrukkingen heel goed begreep, want zij had als kind al En- gelscli leeren spreken, krulde minachtend de lippen. ..Zeg eens dokter, zjjn de Amerikanen nu eigenlijk zoo kinderachtig of zijn wij zo a ge blaseerd 1" „Allebei misschien. U bent geheel het pro duct van liet geblaseerde, verfijnde Europa,, van een oude familie en een groote stad. Do Amerikanen zijn nog jong als natie. U wilt zo zelfs niet voor een natie laten gelden I In deze kinderlijke oorspronkelijkheid en hun vatbaarheid iets in zich op to nemen ligt fch- ter do kracht van het jonge volk." ,,Nju r „Als men niet aan de Newyorker upper vier honderd zag, hoe gemakkelijk dc Ameri kaan vatbaar is voor Eurojieosche corruptie, dan ,zou m«ni bjjna angst krijgen voor de Unie als grooto mogendheid." „De republikeinen va» hel oude Rome zjjn zij niet", zei Loe spottend. „Nee», dat zjjn ze niet, gelukkig voor het arme .Europa,." (Wgjrdt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 5