M1DDELBURGSCHE COUR A N T. li Dingsdag 1839. 27 September. t3inncnlanöscl]f tijöingm. N° 116. Vlissin- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is J 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van hnwelijks, geboorte of doodbekendma- kingeu enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. niildelhurs 36 septeanber. De gemeenteraad alhier zal woensdag aanst., des namid dags half twee ure, eeue openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden: missiven van gedeputeerde staten, a. subsidie godshuizen, b. wijziging verordeningpolicie, c. buskruidmagazijn D. de Jager; missive spoorweg-committó te Rotterdamcommissarissen wisselbank voordragt vacature; missive kerkeraad ued. herv. gemeenle, overboeking chijns; idem gezondheidscommissie, benoeming voorzitter; idem burgerlijk armbestuur, met gewijzigde begroo ting 1860; idem commissie Vlissingschen rijweg, vaststelling voorwaarden verpachting; voordragt onderhandscbe verhuring gemeentegrond A. den Boersuppletoir kohier hoofdelijken omslag 1859. Wij vernemen dat heden onder deze gemeente ontdekt is het lijk van een^as geborgr^kind. Een ingesteld onderzoek door den heer officier van jnslitie, vergezeld van dên heer regter commissaris en den heer substi tuut griffier, heeft reeds tot het gevolg geleid dat het lijkje uaar het bureau van policie is overgebragt. Jl. vrijdag heeft te Nieuwland in eene openbare raadsverga dering, do installatie plaats gehad vnn den nieuw benoemden burgemeester jhr. mr. J. W. M. Schorer, die tot dat einde aan de grenzen der gemeente met, gebruikelijke plegtigheid wercl ingehaald. In ons vorig nommer staat ouder de opgave der geexami- neerden door de provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt, abusivelijk vermeld de heer W. Gonzen, als plattelands heelmeester; dit moet zijn als plattelands vrocd- meester. De indeelingder rijksveldwacht in de kantons Sluis, Oost burg, Axel en Hulst is aldus geregeld brigade Breskens, stand plaatsen: Breskeus, Sluis, Oostburg, Axel, Sas van Gent en Hulst. Aan Z. M. den koning is zaturdag door eene commisse van leden van de eerste kamer der staten generaal aangeboden het door die kamer vastgestelde adres van antwoord op de troon rede bij de opening der tegenwoordige zitting. Z. M. heeft op dit adres het volgende geantwoord //Mijne heereu Ik ontvang met veel welgevallen van de eerste kamer de betuiging van belangstelling in al wat 's lands welvaart kan bevorderen, en hare bereidverklaring om tot den bloei, de ont wikkeling en de veiligheid onzer oost-indische bezittingen mede te werken. Ik verzoek u de kamer mijnen dank over te brengen voor de geuite gevoelens." Naar men verneemt, zal de bewerking der uilkomsten van de algemeene tienjarige volkstelling, welke op het einde van dit jaar zal plaats hebben aan de thans bestaande provinciale bureaux voor de statistiek worden verrigt, ten gevolge waarvan die bureaux eene noodwendige uitbreiding van personeel zouden erlangen. Een en ander zal echter vooraf aan de goedkeuring van z. exc. den minister van binnenlandsche zaken worden onderworpen. Het koninklijke stoomjagt, hetwelk Z. Is. fl. den prins van Oranje den Rijn heeft opgevoerd, heeft bij de terugvaarteen belangrijk lek bekomen en ligt te Mulheim, bij Keulen, aan den wal. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat in den avond van den 13 dezer, voor het eerst is ontstoken een ten behoeve der scheepvaart nieuw daargesteld licht op het havenhoofd van Terschelling. Als een tegenhanger van de Great Eastern heeft de Little Lucy, schroefboot van 30 ton, de reis naar Bahia gedaan. Thans wil men het zelfde beproeven met een vaartuigje van slechts 18 ton. De 'gevocht makende diefstal van het kind van den heer Hua te Parijs heeft aldaar de aandacht in niet geringe mate bezig ge houden. Intusschen hebben de gelukkige ouders het voorregt. gehad hun kind ongedeerd terug te vinden, maar alle omstan digheden welke tot dit voorval in betrekking staan, zijn met, zulk een geheimzinnigen sluijer bedekt, dat men nog volstrekt niets kan bevroeden van de beweegredenen tot dezen roof. Nadat de ouders eerst een naamloozen brief hadden ontvan gen, waarin hun de terugbezorging van het kind werd toege zegd, mits [men zich vooraf verbond tot het aannemen van eenige daarbij gestelde voorwaarden, waaraan dadelijk gevolg is gegeven; nadat hun eenige kleederen welke het kind gedragen had, waren ter hand gesteld als gevonden in eene verwijderde buurt van Parijs, en zij met schrik hadden opgemerkt dat deze vooraf gewasschen waren, hetwelk hun het ergste deed vreezen, kwam er eene depeche uit Orleans, meldende dat men meende het kind en de vrouw die het geroofd had op het spoor te zijn. üe heer Hua vertrok dadelijk naar Orleans, vergezeld, niet van de rain, die nog in verzekerde bewaring, is maar van de kinder meid. Ten zeven ure des avonas zond hij van Orleans eeue telegrafische depeche aan den heer Cauchy, zyn schoonvader, aldus luidende: //Het kind teruggevonden; welvarende; de diefegge is gearresteerd." Met den trein, die tegen middernacht aankwam, keerde de vader met het kind terug, dat niels scheen geleden te hebben en volkomen beantwoordde aan het vleijend signalement dat men er van gegeven had. Eenige leden van de familie bevonden zich aan het. station. Al de huisgenooten van den heer Hua, ja een aantal buren en vrienden wachten voor het huis met. onge duld de komst van het kind af. In den loop van den avond, eenige minuten vóór de geluk kige depeche, was er een brief gekomen van la Roche-Guyon, meldende dat het kind zou teruggevonden worden te Orleans, rue Farey, no De vrouw, die den roof heeft gepleegd, is te Orleans gebleven ter beschikking van den procureur des keizers. De grootste geheimzinnigheid heerscht dus nog iu deze zaak, welke even wel door de justitie spoedig, naar men hoopt, zal worden opge helderd. Uit Orleans zelf wordt nog nader vernomen dat het kind aldaar jl. zaturdag bij zekere vrouw Rigault, was gebragt, door een jong meisje dat noch haren naam noch haar adres had opge geven, maar beloofd had den volgenden dag terug te zullen komen. Veertien dagen vroeger had zij zich vergezeld van twee andere vrouwen, bij genoemde vrouw vervoegd met de vraag of zij genegen was zich met de zorg voor een kind van een paar maanden oud te belasten, hetwelk door vrouw Rigault was aangenomen. Dit alles nu was bekend geworden aan den heer Juhel, hoofd-commissaris van policie. te Orleans, die, na gedaan onderzoek, de bekende depeche aan den heer Hua te Parijs zond. Intusschen was het dezen ambtenaar niet genoeg het kind te hebben teruggevonden, ook zfj, die zich aan den roof heeft schuldig gemaakt, moest worden ontdekt. Het narigt dat twee vrouwen, de eene jongen de andere van zekeren leef" tijd, gedurende eenige dagen inden omtrek van Orleans had den gezworven, zoekende naar een min, bragt hem op bet. spoor, en ondanks de zeer verwarde signalementen en de geheel legen strijdige inlichtingen, welke hem werden gegeven, gelukte het den heer Juhel de beide vrouwen te vinden en te arresteren ï5ei»o<eimSiu«j4*B» en besluiten. Benoemd bij besluit van 22 dezer, tol raadsheer in het pro vinciaal geregtshof in Zeeland, mr. J. P. van der Bilt, thans regter in de arrondissemenls regtbank te Zierikzee. Benoemd bij besluit van 22 dezer, tot voorzitter van de tweede kamer der staten generaal, gedurende hare tegenwoor dige zitting, de heer mr. G. C. J. van Reenen, lid dier kamer. Z. M. de koning heeft zijn eersten solo-fluitist, den heec F.Botgorschek, benoemd tot ridder derorde vandeEikenkrooa Bevorderd bij besluit van 21 dezer, de luit. van het bat. jagers, dienst doende in West Indie, J. F. A. van Rosevelt, ook genoemd wordende J. F. A. Cateau van Rosevelt, tot lsten luitenant. Benoemd, bij besluit van 23 dezer, de heer A. van der Velde Cz., civiel architect, tot architect bij de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indie. Pensioen verleend bij besluit van 22 dezer, aan den luit.- kol. C. Yske, van het 6de regem. inf., op grond van langdurigs dienst,ad f1500, en aan hem den rang verleend van kolonel. ïiefh- en iietiuulnieuws. De algemeene synode der nederlandsche hervormde kerk heeft de kerkeraden, onder haar resorterende, aangeschreven, ten einde eene buitengewone collecte te doen, ten behoeve van liet fonds voor noodlijdende kerken en personen. Zij zegt tot dien stap niet te zijn overgegaan, dan nadat zij de ervaring had opgedaan, hoe het montaut der haar bekende behoeften de som van f 60,000 te boven gaat, terwijl zij slechts f32,000 beschik baar had. De Kerkelijke courant bevat eene beslissing van het provin ciaal kerkbestuur van Gelderland ten gevolge waarvan de predikant H. W. Witteveen van zijne kerkelijke bedieningen ambt van predikant der hervormde gemeen te te Erinelo is ontzet, onder anderen ten gevolge van het niet willen afgeven van gelden uit de diakoniebus op zijne kathechisatie geplaatst, wegens het. onwettig benoemen van een ouderling en bet zich niet onder werpen aan de dien ten gevolge hem opgelegde schorsing, door ten eigen huize voortdurend godsdienstoefening te houden. Marine eo leger. De état-major van Zr. Ms. fregat met [stoomvermogeu Admiraal van Wassenaer, onder'bevel van den kapitein ter zee jnr. H. J. L T.deVaynes van Brakell, is thans zamengesteld als volgtkapitein luitenant, ter zee J. A. van Ommen, 1ste officier- luitenants ter zee 1ste klasse J. A. van der Mueleu en G. H. Bakker; idem 2e klasse G. Bijl de Vroe, C. A. Bosch, en J. H. Haakman adelborsten lste klasse L. B. van Maanen, J. L. Duker, J. L. Inckel, jhr G. C. J. Barnaart en G. J. Buyskes officier van gezondheid 2de klasse W. Ruysch idem 3de klasse H. van Stockum en J. C. van Dooremaal; officier van admini. stratie lste klasse H. O. G. Tuning; scheepsklerken L. F. C. Seelking, M. D. L. Hertzveld en F. A. Frederikskapitein der mariniers J. J. Soer 2de luitenant der mariniers F. A.van Braam Houckgeest; officier machinist A.Flaes. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip De Rijn te Hellevoet- sluis zijn geplaatst de luitenant ter zee 2de klasse W. L. A. Gericke, en deadelborsten lste klasse C. A. Ie Bron de Vexela en C. L. van Woelderen. ^SeteoroiogiscSie waarnemingen gedaau op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. September 1859. 4 Wint so tb Kracht. J 1 Thermometer, O. betrekkelijke vochtigheid. Spanning van den damp. Laagste temperat envcrschil met de hoogste. Aanmer kingen. IS NOost. 4 763.0 15.8 0.71 9.45 3.0 10.0 9.0 betrokken. 19 Z. t. W. 12 760.2 13.7 0.89 10.45 0.0 10.0 S.5 dik. 20 ZOost. 2 761.S 15.7 0.77 10.29 2.4 8.5 9.5 betrokken. 21 Z. ZO. 15 751.8 15.5 0.81 10.67 0.0 10.0 S,0 betrokk. buijig 22 Z\v.fc.W 16 755.0 15.2 O.SS 11.37 8.0 85 9.0 bewolkt bui jig. 23 z. t. w. 4- 758.-1 16.8 0.93 13.29 2.0 9.5 S.5 (lik. 24 Z. t. W. 2 763.3 20.8 0.76 13 67 0.0 10 Q 12.0 bijna helflgtjT

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1